LEIDSCH DAGBLAD I RAADSEL KABINET MARIJNEN STRUIKELT OVER TV-BELEID classic Toekomst onduidelijk „Aan agressie van VS moet een einde komen" Marijnen bij vorstin Tweespalt in ministerraad onoverbrugbaar Europees personeel legt het werk neer ARNITO KEUKENS (9tïc/ Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 No. SI503 Directeur: E. A. E. van Dlsnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 TERWIJL in de Verenigde Naties de zaak volkomen klem zit in Vietnam een fatale explosie dreigt, struikelt in Nederland een kabinet over omroepproblemen. We kunnen niet verlangen, dat het bui tenland er enig begrip voor zal kun nen opbrengen. We vrezen zelfs, een groot deel van het Nederlandse volk er niets van zal begrijpen. Want televisiezaken roepen dan soms wel eens heftige hartstochten op, maar deze zijn zelden politiek gericht. Wat niet te verwonderen valt, want in gewijden kunnen al met moeite een touw vastknopen aan het politieke geharrewar rondom het omroepbe leid. Hoe kan men dan verlangen, dat de gewone kiezers er wijs uit kun nen worden? Trouwens, zelfs minis ter-president Marijnen was ven-ast door de ingewikkeldheid van de pro blematiek. Daarvan getuigt zijn uit spraak aan de vooravond van de ni uitgebroken crisis: „Ik wist niet, dat het zó moeilijk zou zijn". INMIDDELS zitten we nu met de brokken. Een jong kabinet, dat zwakke momenten heeft gekend, maar ook goed werk heeft verricht, moet aan het begin van de oogsttijd het veld ruimen. Het heeft de nek gebroken over een zaak, die gezien andere problemen landbouwkwes- ties, lonen en prijzen, woningbouw e.d. van secondair belang lykt. Dat het gehele kabinet verdwijnt en niet alleen de liberale en christelijk-his- torische ministers uittreden, wijst wel op, dat ook in andere partijen verdeeldheid over het omroepvraag- stuk bestaat. We moeten een dure tol betalen voor de vage afspraken, welke destijds in het Akkoord Wassenaar zijn gemaakt. MU moeten de stukken gelijmd worden. Maar hoe? Door nieu we verkiezingen? Het is nat lijks te verwachten, dat die veel andering zullen brengen in de poli tieke samenstelling van de Tweede Kamer. Een kostbaar middel dus, dat ons weinig verder by de oplossing zal brengen. Een verbreking var huidige regeringscoalitie en samengaan van K.V.P. met P.v.d.A.? Ongetwijfeld liggen de standpunten inzake het radio- en televisiebeleid van deze twee partijen wat dichter bij elkaar. Maar in beide groeperin gen heerst evenmin eenstemmigheid en daarnaast zijn er talloze kwesties, waarover de socialistische en rooms- katholieke meningen ver uiteenlig- gen. Een reconstructie van het hui dige kabinet dan? Misschien is dat korte termijn nog de enige oplos- g. Als het tenminste mogelijk blijkt het nu nog ogenschijnlijk on verzoenlijke te verzoenen. Indien dat niet gelukt, lykt het erop, dat we terecht komen in een uitzichtloze crisis. En dat is de zaak niet waard, hoe brandend de kwestie op zichzelf ook mag zijn. (Van onze Hilversumse correspondent) Minister-president Marijnen is van ochtend om half elf precies in het paleis Soestdijk aangekomen. Minis ter Marynen keek stroef voor zich toen de auto de paleistuin inreed onder schot genomen werd door minstens dertig fotografen. Vele journalisten, radio- en tv-reporters alsmede fotografen belegerden sinds vanmorgen het paleis Soestdyk, waar kort voor de aankomst van de pre mier de groene loper werd uitgelegd. De minister-president werd in de hal hartelijk begroet door de Koningin. Hertog van Windsor met succes geopereerd De Hertog van Windsor heeft gis teren in Londen „met succes" een operatie ondergaan aan het linker oog, waarvan het netvlies was losge raakt, zo is meegedeeld. WEERBERICHT Afnemende wind De Bilt verwacht voor dit weekeinde: De luchtdrukverschillen in onze om geving zullen geleidelijk kleiner wor- n de wind zwakker. Samenhan gend hiermee moet de komende nacht n sterke uitstraling worden ge rekend met lichte, plaatselijk in het binnenland matige vorst. Aangezien Nederland in de onstabiele lucht blijft zullen ook morgen weer sneeuw buien tot ontwikkeling komen. 28 FEBRUARI Zon op: 7.29 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 6.47 uur; onder: 14.48 uur. Hoogwater in Katwijk: 1.54 en 14.11 laagwater9.39 en 228.08 uur. (1/3 hoogwater: 2.34 en 14.47 uur; laagwater: 10.26 en 22.49 uur). (Van onze parlenie ntaire redacteur) Het kabinet-Marijnen is het niet eens geworden over het omroepvraagstuk en heeft vanochtend zijn ontslag ingediend bij de Koningin. Na een lange, slopende vergadering van de hele ministerraad verklaarde minister-president Marijnen gisteravond om tien uur: „De besprekingen over de radio- en televisievraagstukken hebben niet tot overeenstemming geleid. Hare Majesteit zal mij morgen in de loop van de ochtend ontvangen Over het verloop van de besprekingen noch over de details van het me ningsverschil wilde mr. Marijnen iets zeggen. Wellicht zal hij vandaag na afloop van zijn bezoek aan de Koningin een duidelijker verklaring afleggen. VERZET TEGEN COMPROMIS De kabinetscrisis hing gisteravond reeds in de lucht, toen bleek, dat na een middagvergadering vaneen uur de ministers groepsgewijs de Trèveszaal verlieten om overleg te gaan plegen met de geestverwante fractieleiders uit de Tweede Ka mer. "'as om tien over half negen gisteravond kwamen de ministers weer by een. In deze bijeenkomst moet het vonnis getekend zyn. Om kwart over negen werden de staats secretarissen in de vergadering uit genodigd. Kennelijk met het doel om hen de mislukking van de be sprekingen mee te delen. Verdeeld Het is de vraag of ooit duidelijk zal worden, hoe de meningen binnen het kabinet-Marijnen over het in gewikkelde omroepvraagstuk ver deeld waren. Gezien de voorge schiedenis en de vage plannen, die minister Bot eind vorig jaar in het parlement onthulde mag men aan nemen, dat het vooral de liberale bewindslieden zijn geweest, die zich tot het laatst toe verzet hebben tegen het compromis, dat minister Bot (Onderwijs) de laatste week op tafel heeft gelegd. Men gaat er in Den Haag vrij alge meen van uit dat het liberale drie tal een stevige ruggesteun heeft ge had aan de houding van de Christelijk-Historische minister van Justitie, mr. Scholten. Of de K.V.P.-er dr. Veldkamp (So ciale Zaken) zijn verzet tegen het compromis tot het einde toe heeft volgehouden is de vraag gezien de vrij grote sympathie, die de K.V.P. in het onzekere over de vraag, wat heeft getoond. Onzekerheid Politiek Den Haag verkeert volkomen de laatste tijd voor „Hilversum" er nu moet gebeuren. Zoals gebrui kelijk is zal Koningin Juliana ook nu weer haar vaste adviseurs ont vangen: de vice-president van de Raad van State, de voorzitters de Eerste en van de Tweede Kamer en de fractievoorzitters van de tien partyen in de Tweede Kamer. Nu echter een duidelijke parlementaire uitspraak ontbreekt is het niet zeker, wat er daarna moet gebeu ren. Opening van zaken door d( minister-president omtrent de de tails van het onoplosbare menings verschil zal hiervoor vry onvermij delijk zyn. Theoretisch is er een aantal moge lijkheden: er wordt na enige tijd een (in) formateur aangewezen, met de opdracht een nieuw kabi net te vormen, er worden eerst nieuwe verkiezingen uitgeschreven, of het verslag van het kabinet wordt geweigerd. Deze laatste mo gelijkheid zal de Tweede Kamer gelegenheid geven om een duide- Diplomaten soms gevaar voor gezondheid De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft kritiek geleverd op di plomaten, die hun voorrechten mis bruiken door grenzen te passeren zonder de nodige inentingsbewyzen. Daardoor veroorzaken zij het risico buitengewoon besmettelijke ziekten van het ene naar het andere land over te brengen., aldus de WHO. Een commissie over internationale quarantaine, die in Genève heeft ver gaderd, leverde tevens kritiek op frauduleuze praktijken zoals de uit reiking door sommige artsen van valse inentingsbewyzen aan interna tionale reizigers, die niet ingeënt wensen te worden. Volgens een rapport van de com missie behoeven top-diplomaten zel den inentingsbewyzen te laten zien als zy een land binnenkomen. Som mige van deze diplomaten bekomme ren zich in het geheel niet om deze bewijzen. lijke uitspraak te doen over de omroepvraagstukken. Waarschijn lijk zal pas over enkele dagen blij ken op welke mogelijkheid in de eerste plaats wordt gemikt. Men mag inmiddels aannemen dat de Koningin het kabinet zal verzoe ken om de lopende zaken waar te Slot pag. 2 Premier Kosigin in tv-rede: „De agressie tegen de democratische republiek Vietnam kan niet ongestraft blijven. Wanneer de Amerikaanse imperialisten hun agressieve acties voortzetten, zal het conflict in dat gebied zich buiten deze grenzen uitbreiden". Dat heeft de Russische premier Kosigin gisteravond in Moskou gezegd in een televisie uitzending over zijn reis naar het Verre Oosten, welke naar alle Oosteuropese landen werd gerelayeerd. Belangrijkste punt Het belangrijkste punt van zyn besprekingen in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi achtte Kosigin de vaste wil van de Sowjet-Unie, Viet- en Korea „de vriendschap in het socialistische kamp te verdedigen te ontwikkelen". Het onderhoud met de Chinese leiders noemde de Russische premier „nuttig", „maar de geschillen in de communistische wereldbeweging zijn te ingewikkeld ze onmiddellijk op te lossen", aldus Kosigin. Hij verklaarde voorts nog, dat de overeengekomen maat regelen voor de versterking van het Noordvietnamese defensief poten tieel „op het ogenblik worden uitge voerd". Het wordt tijd een eind te maken aan de aanslagen van de imperialisten op het recht van de volken, zo zei de premier. „De Ame rikaanse troepen moeten uit Zuid- Vietnam en uit Zuid-Korea worden teruggetrokken. Aan de agressie van de V.S. moet een einde komen". Diplomatieek kringen in Moskou achten de rede toch vrij gemac' tigd. De Russische leiders schijnen niets te willen doen wat de deur voor onderhandelingen over Vietnam zou kunnen sluiten, zo zeggen deze krin gen. Kosigin schynt, aldus genoemde zegslieden, een positie in te nemen die tussen de Amerikaanse en Chine se opvatting over een regeling van het Vietnamese geschil in ligt. Tegenkanting De Russische communistische par tij heeft te kennen gegeven, dat zy wellicht van haar plannen voor een wereld-conferentie van communisti sche partijen in de wereld zal afzien, in verband met de Chinese tegen kanting. De vingerwijzing werd gepubliceerd in het theoretisch orgaan „Kommu- nist", terwijl de delegaties van bui tenlandse communistische partijen zich verzamelen voor een bijeen komst, die oorspronkelijk ten doei had een wereldconferentie voor te berei den. Het artikel kwam kort nadat Peking opnieuw een aanval had ge publiceerd op de nieuwe leiders in de Sowjet-Unie. Uitbreiding De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zal met ruim 1000 man worden uitge breid, aldus heeft de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, in antwoord op geruchten toegege ven. Dit ondanks de stappen die hier en daar op internationaal gebied zijn gedaan om te pogen door onder- handelngen een einde te maken aan de strijd in Vietnam. Ook bestaan plannen om de Zuitvietnamese weer macht met 100.000 man uit te brei den. De sterkte van het leger van Zuid-Vietnam zou hiertoe op meer dan 650.000 man komen, van wie ongeveer 24.000 man Amerikaans personeel. President Johnson heeft voorts een beroep gedaan op Henry Cabot Lodge, oud-ambassadeur van de V.S. in Zuid-Vietnam, om gedurende en kele dagen in Washington de kwestie-Vietnam te bestuderen en zijn inzichten aan de regering voor te leggen. Brand op kustvaarder De Nederlandse kustvaarder „Rei ger" heeft gisteren bij een brand in de Noordengelse rivierhaven Selby, bij Huil, zware schade opgelopen. De bemanning bevond zich benedendeks toen de brand uitbrak. Het achter ruim stond aJ in lichtelaaie toen het vuur werd ontdekt. Geen van de op varenden liep verwondingen op. De „Reiger" meet 300 ton. Ontevredenheid over salaris Na het beraad in de Trève- zaal wordt premier Marijnen (rechts) ondervraagd door jour nalisten. Links vice-premier Biesheuvel. Uitgesproken het beste J MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 - LEIDEN Reeds vanaf f230,- Jac. Arnoldus Zn. MINNEBROERS GRACHT 9 LEIDEN - TEL. 24166—21510 iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOLAUTOMATISCHE Tijdens de rondrit over Bo naire stopte de stoet met prinses Beatrix bij een school, waar de kinderen een spontane hulde brachten aan de hoge bezoekster uit Nederland: een vrolijke ron dedans was spoedig georgani seerd en ieder vermaakte zich t het enthousiasme, de kleintjes hun dans je uitvoerden. (Van onze correspondent in Brussel) Er heerst onder het personeel van de diensten van de Europese gemeen schappen, dat toch naar nationale verhoudingen gezien, vrij hoge sa larissen voor vaak niet al te in spannend werk verdient, nog steeds ontevredenheid over de onlangs toe gestane salarisverhogingen. Het eiste namelijk acht procent en het kreeg voorlopig niet meer dan 2»- procent toegewezen. Als eersten zijn giste ren de tolken, die in dienst staan van het tot nu toe nogal machteloze Europese Parlement, uit protest in staking gegaan. De landbouwcom- missie van het parlement die gister ochtend in Brussel vergaderde in aanwezigheid van dr. Mansholt, heeft prompt om elf uur haar werk zaamheden moeten staken, omdat de tolken niet verder wilden vertalen. 'Het is wel tekenend voor de beperkt heid van de kennis van de commis- sielieden, dat men zonder tolken niet kan werken en er blykbaar dus geen gangbare Europese taal is, waarin alle leden zich duidelijk kunnen uit drukken. De tolkenstaking was een onderdeel van het in Luxemburg ge detacheerde deel van het personeel van de instellingen van de Europese gemeenschappen die ook een staking waren begonnen. Daar hebben wij namelijk alle ambtenaren van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal, van de diensten van het Europese parlement e.d., het werk voor de rest van de dag neergelegd. Veel verwarring heeft die staking daar niet gesticht, want in het al gemeen wordt by de gemeenschap pen de vrijdag beschouwd als de dag waarop men zich voorbereidt op het lange weekeinde, dat als regel vrijdagmiddag tot en met middag duurt. S#j lEHCOiiy. '1UVS i Uit het Leidsch Dagblad van i 1 Maart 1865: - In de omstreken van Har- J lingen heeft men reeds kie- vitten in het land gezien, I waaruit men opmaakt dat de a koude in het aanstaande voorjaar vroeg zal wijken. Naar jaarlijksch gebruik, t zal te Parijs de optogt met de t vette ossen ook nu weder een der hoofdvertooningen van het Carnaval opleveren. De le prijs is voor de pronk-os, welke 1305 pond weegt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1