Raad Haarlemmermeer huldigt mr. v. d. Willigen SIMBOLO Zonder toestemming opmeten van huizen aan de Rijndijk OP AFSCHEIDSBIJEENKOMST „Doe het in Leiden wat kalmer aan i- W—T Visrecht ASOPOS op eigen benen 10 stuks f 1,60 VOORSCHOTEN BOOS OP LEIDEN Publiek ondervindt geen enkel nadeel van nieuwe EHD-regeling Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 26 februari 1965 Tweede blad no. 31502 Onder zeer grote belangstelling werd gistermid dag een extra raadsvergadering gehouden in ver band met het vertrek van burgemeester mr. G. C. van der Willigen. De bijeenkomst werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, onder wie de commissaris der Koningin, mr. F. J. Kranenburg, beide directieleden van de nationale luchthaven Schiphol, burgemeesters uit enkele omliggende gemeenten, alsmede een deputatie van het gemeen tebestuur vaii Leiden. VEEL WERK VERRICHT Nadat voorzitter mr. Van der Wil ligen de raadsvergadering had ge opend, las gemeentesecretaris G. Thien het koninklijk besluit, dat mr. G. C van der Willigeh per 1 maart 1985 benoemd is tot burgemeester van de gemeente Leiden, voor. Vervolgens vroeg de oudste wethouder, de heer A. van der Zwaard, het woord. Na- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Buizerd, z.v. J. de Jong i Vtloo, z.v. W. d- brief. Catharina 1 Bruijn d.v. F. ut C. M. Hundersmarck. Emile Sohenau. Ingrid Th. Jong en M. C. van der Zwet. Christiaan z.v. C. Vreeken en H. Koot. Irene A. J.. d.v. F. Spierenburg en K. W N.. G. E. Zemel l Heijer 3. E. Heemskerk. Cornells J. N. J. Zuidhoek Faas. Jan-ny Gerda, d.v. E. d en E. K. Zuijderduijn. ONDERTROUWD: i T. njmstra. P. Sta- J. E. Carter vleu en T. v; Hoogt H. S. B. Schoonderwoerd den Houten. A. E. 1 der E. Sauer- A. J. Ruytenbeek J. Kokkedee en A vorst. E. M. WlMemse >k. P. J. G. van 't Hart en J. M. Juffermans. GETROUWD: H. R. Hesseliink en H. Sohrijer. W. Blok en J. P. vain Milten. P/J. Kreuger en A. C. van Krispijn. J. Ottenhof en J. die Water. J. C. G. van Vteen en T. M. Vink. W. F. J. J. Bik en M. E. Oostendorp. W. Heemskerk en M. E. Brugman. H. Dreef en E. van der Luit. J. A. van der Spek en C. M. Jansen. OVERLEDEN: 8. van der Linden, 56 Ir, e.v. J. Bin nendijk. J. Sltggers, 87 jr., w.v. A. de Vos. P. J. W. Pranger. 81 Jr., man. M. .Advertentie ITE ALPINE ■lid p w 1 Jm BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR Üaagse ca3*ava,n. centrale RIJKSSTRAATWEG 179 - TEL 01751-2561 I Wethouder Van der Zwaard (links) overhandigt burgemees ter Van der Willigen de gouden legpenning van de gemeente Haarlemmermeer. (Foto Leldsch Dagblad) mens het college van B. en W. sprak de heer Van der Zwaard de scheiden de burgemeester toe. Hij roemde het vele werk dat door hem in Haarlem mermeer is gedaan. „Wij hebben ons wel eens afgevraagd of U nog over eigen vrije tijd beschikte". De heer Van der Zwaard we op, dat in de acht Jaren dat mr. Van der Willigen burgemeester van Haar lemmermeer was, er veel is ve derd. In verschillende dorpen werden industrieterreinen aangelegd, kwamen negentien scholen bij e als enkele sportvelden. Ondanks het feit dat men de burgemeester de pro motie naar Leiden gunt, ziet men hem in Haarlemmermeer met lede ogen vertrekken. De heer Van der Zwaard deelde voorts mede dat de gemeenteraad had besloten mr. Van der Willigen de gouden erepenning van Haarlemmermeer uit te reiken. Kalm aan Namens de gemeenteraad werd vervolgens het woord gevoerd door de nestor onder de raadsleden, de heer J. J. Visser (KVP). Deze wees er op, dat burgemeester Van der Wil ligen steeds een prettige sfeer wist te scheppen en toch kans zag de raads vergaderingen strak te leiden. De heer Visser was van mening dat de burgemeester in Haarlemmermeer te hard werkte en raadde hem aan het in Leiden toch wat kalmer aan te gaan doen. Ook de raadsleden wilden hun scheidende voorzitter niet met lege handen weg sturen. Een grote stoel werd burgemeester Van der Willigen de raad aangeboden. „De gemeente Leiden had vroe ger vis-rechten in het Haarlem mermeer en hiervan heeft zij gebruik gemaakt door de burge meester uit Haarlemmermeer te Dit merkte de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord Holland, mr. F. J. Kranenburg op tijdens de afscheidsreceptie van mr. G. C. van der WiUigen, die benoemd is tot burgemeester van Leiden. mild en geurig uitsluitend tabak Waardering korte pauze traden nog kele sprekers naar voren, onder wie de Commissaris der Koningin in Noordholland mr. F. J. Kranenburg, die zich waarderend uitliet over de houding van burgemeester Van der Willigen ten aanzien van de agglo- Amsterdam. Erepenning De daarop volgende toespraak kwam uit de mond van gemeente secretaris G. Thien. waarna burge meester Van der Willigen zelf het woord verkreeg. Burgemeester Van der Willigen toonde zich uiteraard zeer verheugd met de gouden erepenning. „Vooral mijn kinderen vind ik het fijn. Zij zullen later altijd een herinnering in Haarlemmermeer hebben". Mr. Van der Willigen prees de sa menwerking, die er altijd is geweest met de raadsleden en met hen die in het gemeentehuis werkzaam zijn. j wees er in zijn toespraak op, dat er veel in de Haarlemmermeer is gebeurd de afgelopen jaren, maar dat ook nog veel te doen valt. Hij hoopte dat het 't gemeentebestuur gelukken het fraaie werk te vol tooien. Na zijn toespraak gaf mr. Van der Willigen de leiding wederom in han den van wethouder Van der Zwaard, die ingaande maandag as. als „loco" de moeilijke taak van burgemeester De vijf Leidse wethouders in de Hoofddorpse raadzaal luiste rend naar de afscheidstoespraak hun nieuwe burgemeester. (Foto Leldsch Dagblad) Verder spraken nog de burgemees- r van Haarlem, mr. O. Cremers ïamens de burgemeesters van Ken- nemerland)burgemeester G. G. Log gers van Aalsmeer (namens de bur gemeesterskring Haarlemmermeer) de heer A. van der Maarl (namens het college dijkgraaf en heemraden) en de heer S. de Mul (namens de luchthaven Schiphol). Wanneer morgenmiddag o twee uur de rector magnifus van de Leidse Universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen het tijdelijk onder komen van de algemene Leidse studentenroeivereniging Asopos officiéél opent, dan is de eerste moeilijke ver&nigingsperiode af gesloten. Dan is zij het voor lopig ook een einde gekomen aan de jacht naar een terrein en een botenloods. Het zal echter te vens het begin zijn van een pe riode, waarin de vereniging ein delijk op eigen benen kan staan. In de 2y2 jaar van haar be staan heeft Asopos met veel ren nen, telefoneren en eindeloze ge sprekken bereikt, wat elke jon ge vereniging graag wilEen „eigen" home, een aantal boten (9) en een zich steeds verder uit breidend ledental (op het ogen blik reeds 68). Voor maken van luchtfoto's van annexatiegebied Een aantal bewoners van de Rijndijk in Voorschoten, kreeg vorige week bezoek van enige heren van de K.L.M.-Karte- ringsdienst met het verzoek toe te staan, dat hun huizen aan de buitenkant en hun erven opge meten zouden worden. „Wij hebben opdracht van de ge meente", zeiden de heren en de bewoners stemden toe, dat met schietlood en maatlat alles op papier werd gezet. Ook deze week werden weer enige huizen „afgewerkt" en gisteren kwamen de heren bij het huls van een Rijndijkbewoner, die ook toe stemde, maar het wel vreemd vond, dat hij van die opdracht van de gemeente niets af wist. Het was namelijk het huis van de wethou der en loco-burgemeester! Een te lefoontje met het gemeentehuis van Voorschoten leverde het resultaat op, dat de gemeente Voorschoten beslist geen opdracht voor land meting aan de KLM. verstrekt had. Aan alles werd toen gedacht, behalve aan het laatste. De heren konden zich legitimeren, ze waren van de Maar organisatorisch moeten nog plooien worden gladgestreken Het Diaconessenhuis zal alles doen wat in zijn vermogen ligt om de slachtoffers van ongevallen en andere spoedgevallen op te vangen, die met ingang van deze week twee etmalen per week niet meer behandeld kunnen worden in het Academisch Zieken huis. Weliswaar is de maatregel op zeer korte termijn ingegaan, waardoor allerlei organisatorische problemen zijn gerezen, maar men vertrouwt er op deze te kunnen oplossen. De moeilijkheden liggen uitsluitend op organisatorisch terrein, niet op die van de medische zorg, welke aan patiënten besteed wordt: het publiek zal, naar het zich laat aanzien, geen enkel nadeel van de maat regel ondervinden. Aldus werd ons door de directie van het Diaconessenhuis ver zekerd. De grote moeilijkheid is, dat men zich nog geen beeld kan vormen van de omvang van de taak, die zo plot seling op de andere Leidse zieken huizen dan het A.Z. is gelegd. Men beschikt niet over gegevens betref fende de aantallen patiënten het gaat. Het getal van 14.000 per jaar, dat wij gisteren vermeldden, heeft niet betrekking op de slacht offers van ongevallen, maar op alle behandelingen in de heelkundige kli niek van het Academisch Ziekenhuis, zodat men ook aan dit getal geen houvast heeft. Het eerste etmaal, dat de nieuwe regeling gold (van dins dag op woensdag deze week) werden veertien patiënten bij het Diacones senhuis binnengebracht, die anders naar het Academisch Ziekenhuis zou den zijn gezonden. Daarbij was slechts één opname-geval, terwijl de andere poliklinisch afgehandeld konden worden. Poliklinisch is het Diaconessenhuis zeker in staat de nieuwe taak uit te voeren, wanneer organisatorisch maatregelen zijn getroffen om voort durend een voldoende medische be zetting te kunnen garanderen. Kli nisch ligt de zaak echter wat moei lijker, aangezien thans de bedden vrijwel voortdurend voor „meer dan 100 procent" bezet zijn. Men heeft bedden moeten bijplaatsen om aan de behoefte te kunnen voldoen. Daar door wordt de opname van een extra contingent wel moeilijk, maar ook daarvoor kunnen oplossingen gevon den worden, terwijl bij ernstige pro blemen op dit gebied zeker niet vruchteloos een beroep ook op het Academisch 7iekenhuis zal kunnen worden gedaan. Uitbreiding Diaconessenhuis nodig? Het bezettingpercentage van de bedden bedroeg bij het betrekken van het nieuwe gebouw in Januari vorig Jaar 47 proocent, in november j J. was dit 97 en thans, als gezegd, „meer" dan 100. In 1964 werden 6841 patiën ten opgenomen tegen 5000 in 1963 in het oude gebouw; het aantal ver- pleegdagen steeg van 63.000 tot 92.000. Deze stijging kon onder meer worden opgevangen door een bevredigende personeelsbezetting360 personeels leden eind vorig jaar tegen 270 een jaar eerder. De helft van deze 360 personeelsleden is werkzaam op de verpleegafdeling. Maar wanneer blijvend de nieuwe taak op het Diaconessenhuis blijft rusten en er zijn geen aanwijzin gen dat dit niet het geval zou zijn kan niet aan ruimtelijke uitbreiding, eventueel voorlopig door seml-per- manente bouw, worden ontkomen. Men moet zich hierover op korte ter mijn ernstig beraden. K.L.M. en ze hadden zelfs opdracht van de gemeente, alleen niet van de gemeente Voorschoten, maar.,, van de gemeente Leiden. Ook de heren van de KLM. stonden sprakeloos. Zo iets hadden zij nog nooit meegemaakt. Zij waren dus op Voorschoten» gebied in opdracht van de gemeente Leiden metingen aan het verrichten voor het ma- Automobiliste verongelukt De 26-Jarige mej. M. Hoorn, maat schappelijk werkster in Haarlem, is gisterochtend omstreeks acht uur op Rijksweg 4 tussen de GeniedJjk en Kruisweg in Hoofddorp (gemeente Haarlemmermeer) met haar auto ge slipt en in een sloot terecht gekomen. Zij was niet in staat zich uit de auto, die ondersteboven lag, te bevrijden en verdronk. Mej. Hoorn was een doch ter van de directeur van de Gemeen telijke Rednigings- en Ontsmettings die nat in Leiden. Zo verzuimde Kort de winst Na 32 zetten was in de partij Kort Bobotsov in Noordwij k de volgende stelling ontstaan: Wit: Khl, Dc2, Tb3 en gl, Lh7, pionnen aö, b4 en c4. Zwart: Kh8, Dd6, Te7 en f 8, Le3, pionnen a7 en b6. Kort, weliswaar 2 pionnen voor, maar in hevige tijdnood, speelde hier 33. Tgl—el? waarna zwarts antwoord Tf8f2e aa nalles een einde maakte. In plaats van Tel zou Lh7—e4! wit een snelle winst bezorgd hebben. Enkele varianten; 33Df4; 34. Txe3!, Dxe3; 35. Db2 schaak en wint. 33Tf2; 34. Dxf2 en Th3 mat. De hoo:fdvariant luidt: 33Lxgl; 34. Th3 schaak Kg7; 35. Dg2 schaak - Kf7; 36. schaak - Ke8; 37. Lc« schaak! - Dxc6; 38. Txf8, Kd7; 39. Td8 schaak - Kc740. Tc8 schaak en wint. Jammer dat Kort zich de be kroning op zijn fraaie werk zo Jam merlijk zag ontgaan. wenst, dat zich enkele pieken in de patiëntenstroom voordoen. Het zou de voorkeur verdienen, wanneer mer een zekere spreiding van de extra belasting zou kunnen komen, of even tueel de invoering van twee aaneen gesloten etmalen in plaats van ge- schelden etmalen, waarin het Aca demisch Ziekenhuis de bedoelde pa tiënten niet kan opnemen. Door de korte termijn, waarop de maatregel werd ingevoerd, konden deze plooien in de nieuwe opzet nog niet worden gladgestreken. Dit alles brengt, zoals gezegd, echter slechts organisatorische pro blemen mee. Het is bijzonder ver heugend, dat de patiënten op geen enkele wijze nadeel zullen onder vinden van de nieuwe opzet van de hulpverlening. ken van luchtfoto's van het doot Leiden gewenste annexatiegebied! De heren van de KLM.-karterings- dienst snelden naar Voorschoten, aldaar werden zi] gestuurd naar hun opdrachtgever in Leiden. De loco-burgemeester van Lelden haastte zich de opdracht in te trekken, de heren van de KLM. kwamen dat nog even op de Rijn dijk zeggen met de mededeling, dat de weigering van Voorschoten Lel den veel geld gaat koeten. De officiële Instanties in Voorschoten weigeren commentaar te geven op deze opdracht van Leiden. Wel ■tellen zij bekendmaking van deze aangelegenheid zeer op prijs en verder wacht het gemeentebestuur van Voorschoten maar of totdat Lelden weer een burgemeester in functie heeft. Dan kan op gelijk niveau een en ander worden uitge sproken N.C.V.B. GROEIT Veertig nieuwe leden in afgelopen jaar In de ruime aula van de Hervormds U.l.o.-school aan de Asserstraat, wel ke vrijwel geheel vol liep, werd gis teravond de jaarvergadering van de afdeling Leiden-centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden. Al vorens de vele leden te begroe- tenten, hield de presidente, mevr. A, A. van der Kwaak-v. d. Berg een kor te meditatie over een gedeelte ui* Phi lippenzen 4, waarin Paulus op roept om zich steeds to verblijden in den Heer. Mevr. Van der Kwaak sprak haar vreugde erover uit, dat weer zovelen o.a. ook afgevaardig den uit Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeeet en van de zus terafdelingen liit z.w. en noord deze avond bij een waren. De afdeling Centrum, zo deelde zij mede, heeft een goed Jaar achter de rug. Vele activiteiten wer den aan de dag gelegd, terwijl het ledental steeg tot over de 200. Hulde bracht de spreekster aan de dames, die zich op de een of andere wijze zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Met name werden de leden van de propagandacommissie en de pianiste, mevr. G. Reints, in deze hulde be trokken. De secretaresse, mevr. Z. van Joo lingen-Prat, kon dit inleidend woord aan de hand van het door haar uit gebrachte jaarverslag nog wat aan vullen. In totaal boekte de afdeling in het afgelopen jaar veertig nieuwe leden. De penningmeesteresse. mevr. Donkers, kon eveneens enkele opti mistische geluiden in haar financieel Jaaroverzicht laten doorklinken. Er is, bij een uitgave van f1216,—, een lratig saldo van ruim 1100,—. Nadat de jaarstukken waren afge handeld, werden de dames getest op haar dichterlijke kwaliteiten en werd onder regie van mevr. Van der Kwaak-Wyrdeman het blijspel .De kamer met de geheimzinnige kasten" opgevoerd. Een slotwoord van de pre sidente bracht een einde aan deze in zo prettige sfeer verlopen avond.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3