NU MET SANGH" ZONG GOM MENDELSSOHNS' ELIAS" URKER KOTTERS HADDEN HEEL WEINIG SUCCES Achthovenerweg in Leiderdorp moet verbreed worden BEURS VAN AMSTERDAM In samenwerking met Koudekerk LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 [et college vcan Gedeputeerde Sta- van Zuid-Holland deelde B. en van Leiderdorp mee, dat het lis inziens aanbeveling verdient de gemeente de voorbereiding ter nd neemt van een plan tot ver lering en verbreding van het bin- de gemeente Leiderdorp gele- deel van de weg nr. 7 van het tiair wegenplan van de provincie id-Holland. Dit vloeit voort uit de de gemeente Koudekerk aan den n bestaande plannen tot verbe- ing en verbreding van het binnen gemeente gelegen deel van deze Gedeputeerde Staten achten van groot belang dat een even- ele verbetering en verbreding van tertiaire weg de Achthovener- r gelijktijdig door beide ge nten ter hand wordt genomen, is met het oog op een zo doel- ,ig mogelijke verwezenlijking van tertiair wegenplan. men het kan betreuren de Achthovenerweg daardoor landelijk karakter, althans ge- ltelijk, zal verliezen, de toene- g van het verkeer over deze weg, name van het zware vrachtver- waaraan de aldaar gevestigde rijven niet vreemd zijn, noopt het nemen van maatregelen ter betering van de verkeersveilig- i op de betreffende weg. [et nut van een verbetering en breding van de Achthovenerweg echter in belangrijke mate wor- beperkt, wanneer in de uit ver stechnisch oogpunt bezien moei- situatie rond de Doesbrug geen jetering zou worden gebracht. De betrekking tot de Achthovener- te treffen voorzieningen zullen ar de mening van B. en W. het este effect sorteren wanneer ge- tüdig wordt overgegaan tot aan- Iting van deze weg op de Maurits- gel, waartoe een nieuwe brug over Does zal moeten worden gebouwd. )e uitvoering van een dergelijk met name voor het door- moe verkeer een belangrijke ver ering tot gevolg hebben. In het iictuurplan voor de Leidse agglo- ratie is een dergelijke voorziening ;neens geprojecteerd. en W. zijn daarom voornemens iracht te geven tot het maken n een voorlopig plan tot verbete- ig, verbreding en aansluiting van Achthovenerweg op de Maurits- gel en tot het daartoe bouwen een brug over de Does. De kos- daarvan zijn thans nog niet be nd, waarom B. en W. de raad nrstellen hiervoor voorshands een van f5000 te voteren, waar- •e de raad een comptabiliteitsbesluit x vaststelling zal worden aangebo- en Hoewel B. en W. daar te zijner tijd, wanneer zij een plan aan de raad kunnen voorleggen, nader over hopen in te lichten, kunnen zij nu mededelen, dat ingevolge de Verde- lingsverordenong tertiaiire weigen 1938 aan de onderhoudsplichtigen van de op het tertiair wegenplan voorkomende wegen jaarlijks een bij drage in de kosten van verbetering wordt verleend ten bedrage van 75 Er moet evenwel rekening mee wor den gehouden, dat deze verordening in verband met. de totstandkoming van de Wet uitkering wegen zal wor den gewijzigd. Omtrent de van de provincie voor de verbetering te ontvangen uitke ring kunnen B. en W. daarom nog geen definitieve mededelingen doen, al hebben zij goede hoop, dat de uit kering niet minder zal zyn dan die ingevolge de thans geldende veror dening. Medische diensten Leiderdorp: dokter v. d. Berg, Bil- rdijklaan 52, Hazerswoude, telef. 714344. Zr. Alkemade, B. G. irtslaan 34, tel. 23109, b.g.g. 01714 252. doorschoten: dokter Abarbanel, lopinlaain 32, tel. 3875. Tandarts mgen, Kon. Wilhelmmalaan, 9.30 Apotheek Voorschoten, Leldse- g 66, tel. 2525. Warmond: dokter Walenkamp, tel. 711220. Zr. Muhlhaus, Dr. Kuy- rlaan 3, Voorhout, tel. 025328122. Wassenaar: dokter Ten Cate, urchtlaan 9, tel. 3027. Dokter De ttig, Wittenfburgerweg 188, tel. 9124. assenaarse Apotheek, Schouwweg tel 2402. Oegstgeest: dokter Meissner, telef. 865. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 febr. groenteveiling: )zen per IOO kg.: andijvie 130-136; r.:ookte kroten 40; boerenkool 32-36; barber 65-92; spinazie 132-155; oofsla 50-65; spruiten 40-119; kom- immers 92-93; uien drielingen 1600; lddelfljn 2590; mdddelgrof 2750-2770; Ltlof 45-98. Per 100 stuks: komkommers 30-67; 12-29. Jaasmaikt Leiden, 26 febr. Aan- tvoerd 2 partijen Goudse kaas. No- fflngen: Gooide kaas tot 3.12. Handel oed. AALSMEER, 25 febr. Coöp. Aals- eerse Veiling. Seringen: Stepman 4 op per tak 75-115; 2 kop per tak 50- forsythea 35-55. Freesla 100-175 Is 130-250. Tulpen 120-180.■•Narcissen •110. Anjers: rood p. stuk 25-45; p. st. 25-37; wit p. st. 20-36. Ro- Roselandla 40-70; Parel v. Aals- 75-125; Baccarat 110-185; Carol i-80; Garnet 40-70; Pink Sensation '110 alles per stuk. RIJNSBURG, 25 febr. Bloemen- üiiïg Flora: Tulpen: Karei Doorman 10-165; Zenober 110-120; Hillegarda 0-115; Copland 140-150; Apeldoorn •0-160; Elisabeth H 150-155; Edith tdy 125-130; Golden Eddv 140-150; d .Eerde 130-140; Lustige Witwe 10-140; Bruno Walter 160-170; Prunus I0-23O; Pink Attraction 175-200. Nar- Carlton 85-90; Dutch Master Poutaz l'Ininocence 110; Insur- isslble 110-120, alles per bos. Hya- nten eerste soort 2500-3000 per bos iTWIJK AAN DEN RIJN, 25 febr. roentevelldngwaspeen (per kist)A- •tra 6,50-6,70; A- 5,90-6,50; A2 2,40- B-extra 6,50-6,90; BI 5,70-6.60; ,00-2,40; 02 1,70-2,40, breekpeen •er kist) 0,70-1,80; witlof 52,00; sprui 58,00; boerenkool 10,00-30,00; knol Iderie (per 100 st.) 4,00-19,00; selde e (per 100 bos) 15,00; peterselie (pe: 10 bos) 24,00; krulpeterselie (per 100 te) 19,00. Aanvoer waspeen 199.000 ROELOFARENDSVEEN, 25 febr. loemenveiling: Freesia's 75-120, Ane- ionen 80-105, Irissen 225-260, Blauwe ulfjes 21-34, Narcissen Early Glorie -94, Buxton 58-70, Carlton 78-100, tog Alfred 82-98, Fortuna 80-92, embrandt 100-105, Tulpen: Eddth Ed- 90-115, Lustige Witwe 100-140, Whl- Sall 100-125, Br. Star 44-64, v. d. Mden 105-140, Striped Seal 105-120, dord 150-155, Rose Copland 110-135. reludlum 100-115. Golden Harvest 10-130, Guidosnick 190-195, Apei- oorn 140-170, France 110-135, Athleet 30-140, Paul Richter 115-145, Golder kldy 120-140, Reforma 100-135, Re- lagen 115-120, Bellona 120-135, El- tus 140-145, Prominence 130-160, Wm. Ett 115-125, Dubbel tulpen 80-115 is per bos. Am. Anjers 21-39 p. st. Minister in Jemen doodgeschoten El Roawaishan, minister voor de Eenheid met Egypte van de repu bliek Jemen, is gisteren in een ge schil over een stuk land met een machinegeweer doodgeschoten. In het geschil, met Elorry, hoofd van de Jemenitische Kohlaystammen, werd een bloedverwant van Elorry dodelijk gewond. Twee andere le den van de familie Elorry werden licht gewond. Bij de schietpartij lie pen ook twee zonen van de minis ter verwondingen op. De autoriteiten hebben onmiddel lijk strenge veiligheidsmaatregelen getroffen om verdere incidenten te voorkomen, angezien zowel El Roa waishan als Elorry aan het hoofd van sterke stammen staan. OEGSTGEEST Oegstgeestenaar wint scooter in actie kinderpostzegels Op de rebuswedstrijd, deel uitma kend van de Kinderpostzegelactie 1964 werden ongeveer 350.000 goe de oplossingen ingezonden. De eer ste prijs, een auto ter waarde van f 3450, gaat naar mej. B. G. van Gardingen (Hilversum), de tweede prijs, een scooter, naar C. C. Krieger (Oegstgeest)., en de derde prijs een televisietoestel, naar M. W. Fecarot- ta-Buhner (Haarlem). VOORSCHOTEN Plattelandsvrouwen hielden feestavond Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Afdeling Voorscho- van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd een feest avond gehouden voor de leden en genodigden in het Cultureel Cen trum. De presidente, mevrouw W. M. Lekkerkerker-Van der Eyk, die reeds kort na de oprichting lot pre sidente werd gekozen, memoreerde haar welkomstwoord de oprich ting van de afdeling, waarbij toen 20 leden werden ingeschreven. Thans er een ledental van 75. Zy dankte voor de ontvangen bloemstukjes en andere attenties van de diverse zus terverenigingen, waarvan ook af gevaardigden in de zaal aanwezig waren. Drie dames hielden hierna een samenspraak geheel op rijm, welke was samengesteld aan de hand van de letters van de naam van de ver eniging: Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Deze aardige letterrijm was gemaakt door het lid mevr. A. van Aarfcsen-Bouw. 'Hoogte punt van deze avond was het optre den van een Poolse dansgroep, on der leiding van de heer L. Zajac. Deze amateurs, acht jonge meisjes en zes jongemannen dansten spon taan in hun kleurige nationale kle derdracht. Allen zijn kinderen uit gezinnen, waarvan vader of moeder of beiden uit Polen afkomstig zijn en thans in Nederland wonen. Met enthousiasme zongen zij de Poolse liedjes uit de bergen, dansten met zwier, afgewisseld met gestamp van de laarzen op het ritme van de muziek. Niet alleen de snelle dan sen, maar ook de langzame polonai se in driekwartsmaat viel zeer in de smaak bij het publiek. Het optreden werd besloten met de nationale dans van Polen. Deze eerste lustrum-viering was een succesvolle avond mede te dan ken aan het comité van ontvangst, dat voor een heerlijke traktatie bij de koffie en voor een verloting zorg de. Nassau Ulo-school weer voor radio Een viertal leerlingen van de Nas sau ULO-school in Voorschoten zal woensdagmiddag 3 maart weer mee doen aan de radio-quiz „Wie, wat en hoe", onderdeel van het programma „Jeugdland". Verleden jaar wonnen de leerlin gen met 106 tegen 105 punten van een ULO-school uit Hardenberg(0.), nu moeten zij uitkomen in één van de voor-finales. Wie van de leerlin gen deze maal aan de quiz zullen deelnemen is nog niet bekend; op school worden thans voorronden ge houden, die de deelnemers aanwijzen Deze zijn dan wel verplicht dagelijks de kramt goed te lezen, hun geschie denis nog eens extra te herhalen enzovoorts. (Woensdagmiddag 3 maart, Hilversum II, 16 uur over de NCRV. De Zweedse AB Konservmaski- ner in Götenburg heeft een nieuwe fileermachine met een capaciteit van 240300 haringen per minuut op de markt gebracht. De machine ontkopt en fileert, waarbij enkele en dubbele filets mogelijk zijn en voorts filets met de staart. Voor de bediening zijn In Utrecht evang. Universiteitsgemeente? De vijf studentenpredikanten in Utrecht hebben in samenwerking met de werkgroep der universitaire kapel diensten (in de oecumenische sfeer vier jaar geleden begonnen) een con cept opgesteld voor een evangelische universiteitsgemeente. Dit concept is inmiddels ter goedkeuring voorge legd aan de kerkeraden van de Ned. Herv. Kerk, de Gerf. Kerk, de Doops gezinde, Lutherse en Remonstrantse gemeente. Utrecht is de eerste uni versiteitsstad in ons land waar een dergelijk initiatief is genomen. In Amsterdam treft men ook voorberei dingen om een evangelisch en uni versiteitsgemeente mogelijk te maken. Meer Vlamingen in Belgische Kamer De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij het aantal Vlaamse afgevaardigden wordt gebracht op 107. Het aantal kamerleden blijft 212, van wie voorts 72 Walen en 33 afgevaardigden uit Brabant, die zowel tot de Frans- als Nederlandssprekende Belgen kunnen behoren. Vier Waalse kiesdistricten vielen onder het nieuwe quotient van ruim 43.000. Het wetsontwerp is een gevolg van de volkstelling van 1961. Deze „zetelaanpassing" is al ja renlang een eis van de Vlamingen, die betogen, dat bijna een half mil joen Nederlandssprekende Belgen niet in het parlement is vertegen woordigd, doordat steeds het quo tiënt niet werd aangepast aan het recente bevolkingscijfer. De „zetelaanpassing" was ook een Vlaamse voorwaarde voor de goed keuring van de komende grondwets herziening in België. Daarin zullen garanties zijn vervat voor de waren tegen „minorisatie" tegenover de Vlamingen, die in aantal sneller toe nemen dan hun Franssprekende landgenoten. De garanties bestaan uit het eisen van een gekwalificeerde meerderheid in het parlement voor het goedkeu ren van wetsontwerpen, die betrek king hebben op de Vlaams-Waalse betrekkingen. De grondwetsherziening zal moeten worden goedgekeurd door het parle ment, dat na de verkiezingen in mei a.s. zal worden gevormd en dat con stitutionele bevoegdheden zal hebben. Promotie De heer R. Spruit, geboren in Amsterdam, en thans wanende in Poortugaal, promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de faculteit der geneeskunde, op proef schrift getiteld „Een analyse van vorm en ligging van de MM. glutael en de adductoren (An analyse of form and location of gluteal and adductor muscles)". De promotor was prof. dir. J. M. F. Landsmeer. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal: Ned. recht mej. A. G. H. Weiter (Leiden), de heer A. L. M. in der Rieden (Santpoort) en mej. H. Rietdijk (Den Haag); kandidaats: Duitse taal- en letterkunde de heren Th. H. Kelierhuis (Lelden) en F. Keizer (Haarlem). Communistische partij in V.S. weer voor rechter Een federale „grote jury" heeft gisteren de Amerikaanse communis tische party opnieuw in staat van besehuldiging gesteld, omdat zij zich niet heeft laten registreren als een communistische organisatie. Ter omzeiling van het verraderlij ke wetsartikel, dat eerder een hof van beroep noodzaakte een veroor deling van de partij op dezelfde grond ongedaan te maken, zegt de jury er met nadruk bij, dat de par ty zich niet heeft laten inschrijven hoewel ze wist, dat iemand beschik baar en ook bereid was, deze regis tratie namens de partij te doen plaatshebben. De partij was op 1 december 1961 voor hetzelfde verzuim in staat van beschuldiging gesteld en een jaar later veroordeeld tot een boete van 120.000 dollar. Het hof van be roep echter vernietigde het vonnis en bepaalde daarbij, dat de rege ring eerst moest aantonen, dat er iemand beschikbaar was die, zon der bang te zijn zichzelf in moei lijkheden te brengen, de partij zou willen opgeven voor registratie. De Amerikaanse wet op het tegen gaan van ondermijnende activiteit vereist inschrijving van communis tische organisaties bij het ministerie van justitie. Zij bepaalt, dat weige ring van registratie voor elke dag een afzonderlijke overtreding is, die bestraft kan worden met een boete van hoogstens 10.000 dollar. ,De dokwerker" nu ook in Jeruzalem Gistermiddag, toen in Amsterdam de februaristaking van 1941 werd herdacht, onthulde Amsterdams bur gemeester mr. G. van Hall op de „Gedenkheuvel," in Jeruzalem een replica van het monument „De dok werker". Mer deze plechtigheid wilde Israël zijn dankbaarheid uiten voor de dappere houding van het Neder landse volk tegen de jodenvervolgin gen in de oorlog. De replica is een geschenk van Amsterdam aan het „Yad Vasjem"-museum, dat op de heuvel is gelegen. Yad Vasjem ls de Israëlische instantie ter herinnering aan de ramp, die de joden in de oorlog trof en het heldhaftig verzet. Concert in Sassenheim UITEENLOPENDE INDRUKKEN IN UITVOERING ONDER C0R KOOL In de Sassenheimse Geref. Kerk heeft ,,Com nu met Sangh", onder leiding van Cor Kool en bij zeer grote publieke belangstelling Mendelssohn's oratorium „Elias" uitgevoerd. In de tegenover- elkanderstelling van de Elia-figuur en het zedenverval in het Israëlitische land, zit op zichzelf dramatische stof. Mendelssohn is kort voor zijn dood nog bezig geweest met een oratorium „Christus" en men mag aannemen, dat hij in de Elia-figuur, om weven door engelen en wonderen, al een verwijzing heeft gezien naar de Christus-gestalte. Het ontwikkelen van deze „Elias" is dan ook stellig geen geringe worp geweest, met de gevaren van dien. De Elia-figuur, die een eniger mate overeenkomstige rol speelt als de evangelist in een Bach- Passion, werd te flets, mist gela denheid en de geloofwaardige hei lige verontwaardiging. Dat het oratorium hoogtepunten oplevert, staat overigens nog steeds buiten twijfel, maar men moet er prak tisch de tweede helft voor af wachten. Hier kunnen we noemen Höre Israël", „Es ist genug", het a cappella te zingen engelenter zet, Hebe dein Auge", „Sei stille dem Herrn", waar de ras-sym- fonicus Mendelssohn ook verruk kelijke melodieën in weet te we ven. En in „Rufe laut" en „Hilf dein Volk" wil ook het heden daagse oor nog reële dramatiek onderkennen. De spil van een Elias-vertolking is natuurlijk de baszanger en de eerst te stellen vraag is dan ook, of deze solist de profeet suggereerde, ja zélf Ls geweest. Dit moeten we ontkennen. Gelukkig beschikt Jan Hulsbos over een welluidende stem, die zich on vermoeid klinkend in de ruimte gel den laat, maar dat gebeurt meer door gezonde fysieke kracht dan door vo cale expressie. De voordracht blijft vrij vlak. De sopraan-soliste was veel meer een „geroepene". Al vrij vroeg in het koorwerk kon men in zinsneden, waarin zij met een hobo duetteerde, waarnemen hoe haar stem instru mentale allure bezit. Men laat een oratorium gewoonlijk in drie bestand delen uiteenvallen; koor, orkest, solo's, maar hun klankkwaliteit en onderlinge klankverhouding kan niet driedelig zijn. Zo mag bijv. geen en kele orkeststem in de koormassa ver dwijnen, veelal een vrome wens in het geval van een omvangrijk koor. Lize Schoo kunnen we dus de waar de van een orkeststem toekennen om haar doorgezongen zanglij n, die ook de hoogste noot feilloos en vol in de kern van de toon plaatst. Die zang- lijn heeft ronding, kleuring, glanzing, gloed. Dit zouden nog uiterlijke ken tekenen kunnen zijn, maar ook leefde het gezongen woord daarin. De alt Sibylle Raaphorst is even eens draagster van een aangenaam getimbreerde stem, die al zingend nog wel niet onweerstaanbaar „meevoert" maar lang niet zonder hoedanigheden is en o.i. nog wel braakliggende ont wikkelingsmogelijkheden in zich bergt. Het belangrijke en mooi op het orkest ingestelde „Sei stille" gaf daarvoor de verwijzing. Als tenor was Marius Kemler aan gezocht, die ons noch door stemge bruik, noch door expressie bijzonder bevredigde. Er is bij hem nog een tekort aan dwingend vermogen. De ijver, waarmee het koor deze uitvoering heeft voorbereid, liet niet na om respect op te roepen. Dat het koor door een goed vakman wordt be heerst, weerspreekt stellig niemand. Van het Zuid-Hollands Orkest zijn geen wonderen gekomen en die wa- gezien de repetities-situatie, nor maal ook niet te verwachten. De in- strumentalest Rich. Heidema aan het orgel wist zich naar de eis in het ge heel in te passen. V. WASSENAAR Rekeningen over 1963 Burgemeester en wethouders bie den aan de gemeenteraad de reke ning van inkomsten en uitgaven en de bedrijfsrekenngen over het jaax 1963 aan, met het verzoek deze reke ning voor onderzoek te stellen in handen van een commissie van drie raadsleden. Wat de gemeentereke ning betreft geeft de gewone dienst een uitgaventotaal aan van f 14.509.108,70; deze rekening sluit met een nadelig saldo van f 275.695.05. De kapitaaldienst geeft aan uitgaven een totaal van ruim f 38 miljoen en sluit met een batig saldo van f 3,6 miljoen. Van de bedrijfsrekeningen geeft de rekening van het elektrici teitsbedrijf een winst te zien van f 59.000, de rekening van het gasbe drijf een winst van f 60.000, terwijl het waterbedrijf een winst opgele verd heeft van f 81.De dienst buitenplaatsen heeft over 1963 een verhes opgeleverd van bijna f 70.000. Verhoging tarieven gemeentereiniging B. en W. stellen de gemeenteraad voor enkele wijzigingen aan te bren gen in de tarieven die berekend worden voor dienstverlening door de gemeentereiniging. Het tarief voor het gebruik van een z.g. laadkist zal volgens het voorstel van burge meester en wethouders verhoogd worden van f 2,50 tot f 3. per week, het tarief voor het geregeld verwisse len van de laadkisten van f 7,50 tot f 8.50 per laadkist. Worden per ge val 2 of 3 laadkisten verwisseld, dan zal het tarief van resp f 14 en f 17 gelden. Voor het incidenteel gebruik van een laadkist zal voortaan per keer f 14 worden berekend. Wijziging busroute In verband met werkzaamheden aan de riolering op de hoek van de Clematislaan- Violierenweg zullen maandag en dinsdag 1 en 2 maart de busroutes in deze omgeving enigs zins gewijzigd worden. De bus ko men uit Leiden en rijdend in de richting Wassenaar zal via Rozen- plein, Anemonenweg, Violierenweg er. van Cranenburchlaan naar de Burmanlaan rijden en verder zijn normale route vervolgen. De bus uit Wassenaar richting Leiden zal via Burmanlaan als volgt rijden: Park laan Violierenweg- Clematislaan enz. De halte op het Rozenplein, richting Den Haag zal enigszins ver plaatst worden, evenals de halte op de Clematislaan bij de hoek met de Burmanlaan. Leger des Heils Luitenant-kolonel L. NJJman, dert enige jaren landelijk cretaris van het Leger des Heils in Nederland en als zodanig verbonden aan het Hoofdkwartier van het Le ger in Amsterdam, is dezer dagen gesteld als commandant voor het Leger des Heils op de Philippijnen. Binnenkort zullen de heer en me vrouw Nijman ons land verlaten en zich vestigen in Manilla, waar zich ook het Hoofdkwartier bevindt. Zondag zal het echtpaar Nijman voorgaan in de samenkomst van het Leger des Heils hier ter stede. Deze diensten behoren tot de laat- sten, welke door deze officieren, ma een veeljarige dienst, in ons land worden geleid. De vlsmeelproduktie in de ge hele wereld bedroeg in 1963 ongeveer 2.850.000 ton. Dit is in vergelijking tot 1962 slechts een stijging van 2 procent; van 1961 tot 1962 steeg de produktie met 17 procent. Butagasfles in brand Op de bovenverdieping van een zomerhuis aan de Oranje Nassau- straat in Noordwij k geraakte een butagasfles in brand. Dank zij re soluut ingrijpen van dc bewoner is de schade beperkt gebleven tot een gesprongen ruit en wat gebladder de verf. Op het horen van een knal, ren de de bewoner naar boven, wierp de fles naar beneden en wist deze ver volgens naar buiten te slepen. Hij liep daarbij brandwonden aan de handen op en moest zich onder dokters behandeling stellen. Experiment bij Noorwegen mislukt Schepen te klein voor cle diepzeevisserij De acht Urker kotters, die hun geluk hebben beproefd in de Noorse wateren, zijn terug in Nederland. Zij hebben weinig succes gehad. De UK 2 en de UK 175 kwamen gisteravond in de Urkerhaven aan, de 6 ande re kotters zijn doorgevaren naar Scheveningen, van waaruit zij maaijdag zullen uitvaren naar de Zeeuwse wateren. Maandag was de kleine Urker vloot uit Egiensturd uitgevaren om nog ecu poging te ondernemen haring te vangen maar de zee was te ruw. Grote oceaangolven beukten de kleine schepen en men besloot na onderlinge radiografisch overleg te rug te keren naar de haven in Egien sturd. Plotseling klonk toen de stem van de schipper Post en de UK 73 door de ether met de uitroep: „Dit is het einde van het avontuur". Het schip was namelijk op een onder water liggende klip gestoten. De andere schepen naderden hun collega zo dicht mogelijk en wisten gezamen lijk, ondanks de hoge golven, het schip vlot te slepen. Gelukkig had het nieuwe schip geen noemenswaar dige schade opgelopen. Dinsdagnacht zijn de Urkers weer uitgevaren en nu in de richting van de Vikingbank een betrekkelijk on diepe plaats even bezuiden de Shet- land-eilanden. De beide Texelse sche pen hadden er reeds eerder de brui aan gegeven an waren vertrokken. Toen de Urkers ook daar niets kon den vangen werd de streven gewend in de richting Nederland. Van de voor de kust van Noor wegen opgedane ervaringen zal een rapport by de regering worden inge diend. Voorlopig staat wel vast, dat de Urker Noordzeekotters, hoewel de grootste en modernst uitgeruste in hun soort, toch te klein zyn voor diepzeevisserij. BEURSOVERZTCHT Grote handel in K.L.M.; koers circa f.98 Amsterdam, 26 februari. Verreweg de meeste belangstelling van de beurs is vanmiddag uitgegaan naar de hoek waar de aandelen KLM worden verhandeld. By de opening, een kwartier na de officiële opening van de beurs, werd de eerste koers voor het aandeel KLM vastgesteld op f 100, tegen gisteren f 101. De handel vond plaats in een zeer ruime open hoek. Dit in tegenstelling tot de voor gaande dagen toen werd volstaan met één notering aan het slot van de beurs. De belangstelling was ontstel lend. De arbitrage nam voor Amerikaan se rekening de stukken uit de markt. Tegenover deze ruime vraag stond een nog ruimer aanbod van het pu bliek. Dit laatste bleek te overheersen want de prijs daalde tot f 97. De stuk ken verheten de markt op circa f 98. Donderdagavond werd als hoogste prijs voor het aandeel KLM f 116,50 betaald. Gedurende de verdere beurs- auur bleef de handel in deze hoek aan de ruime kant. De beurs is van mening dat de handel ook voor de komende beursdagen ruim zal blijven in de KLM-hoek. Afgewacht moet worden wat de houding zal zyn van Amerika. In de overige hoofdfondsen was vanzelfsprekend van een geringe ac tiviteit sprake. Aku was praktisch on veranderd op 523, evenals Hoogovens op 551. Philips daalde van 157.40 tot 156.90 (157). Kon. Olie zakte in van 160.40 tot 159.60 (160.10). Unilever moest een halve gulden prijsgeven tot 138.60. Ook in de scheepvaartsector was de handel minimaal. De stemming was merendeels gemakkelijker. Van de leidende cultures ontmoette HVA een goede vraag van het publiek. De Staatsfondsenmarkt was goed prijs houdend. Aandelen Centrale Suiker Maatschappij lagen een paar punten hoger. Van de lokale waarden werd Zwa- nenburg-Organon 10 punten hoger geadviseerd op 1140. Dit als nawer king op het overnemen van Kortman en Schulte in Rotterdam. Voor Nisu werd f 735 geboden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 februari. Londen 10.04y410.05%; New York 3.59%—3.59%; Montreal 3.33y4-3.33%, Pa rijs 73.33—73.38; Brussel 7.24% 7.24% Frankfort 90.41 —90.46 Stockholm 69.97%—70.02%Zürich 83.01—83.06; Milaan 57.53%—57.58% Kopenhagen 51.95%52.00%; Oslo 50.2450.29; Wenen 13.91%—13.92% J Lissabon 12.52%12.54y4. Vrijdag, 26 februari 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000.- Med. '64 5% v.v. lOltf 101% 99% 99A Ned. '58 4% 96% 95% Ned. '59 4% 95% 95% Ned. '60-1 4% 96 93% Ned. '60-11 4% 94% 94% Ned. '59 4% 93% 93% Ned. '60 4% 92% 92% 92% 92% Ned. '63 4% ...r 92 92% Ned.'47 3% 83H 83% Ned.'53 3% 88% 88fS Ned. '48 3% 83 82% Ned. '50 I-II 3% 82% 82% Ned. '54 I-II 3% 82% 82% Ned. '55 I 3% 83% 83 Ned. '55 H 3% 86 86 Ned. '37 3 87% Ned. Gb obi '46-3 87A 87% Ned. dol. in. '47 3 90% 90% Ned. Inv. cert. 3 97TV 97^ Indië "37 A 3 91% Ned. wonbl. '57 6 108ft 103% N. wonbl. '58-'59 94A 94% Ned. wonbl. '60 4% 95^ 95-r1* ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 111 110% Ver. HVA-my. 148% b 149% A.K.U 523 522% Deli MiJ cert. 115.70 116.20 loogovens cert. 550% 551 Philips gem. bez. 157.10 156.70 Jnil ever cert. 139.20 138.50 Dordtse petr 714 712% Kon. P (50 èi f 20) 160.10 159.40 Holl. Amer. Lyn 114% 114 Java China Pak. 161% 162% KLM 101 100.30 Kon. Ned. St.boot 137% 137% Kon. Paket My. 167 166 Stoomv. My. Ned. 139 138% Niev Goudr. cert. 103% 104% 7. Ommeren cert. 252% 250 Kon. Rott. Lloyd 140 138% N. Scheepv. Unie 137 136% Premieleningen Alkmaar '58 2% 81 b 81% A'dam '53 3 113% 116% A'dam '51 I 2% 85% 85% A'dam '56 I 2% 83 A'dam '56 II 2% 86% 86% A'dam '56 HI 2% 86% 87 A'dam '59 2% 82% 83 Breda '54 2% 78% Dordrecht '56 2% 781 g 79 Eindhoven '54 2% 78% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag'5212% 90% Idem n 2% 90% 90% R'dam '52 I 2% 90% 90% [dem H 2% 89% d0% Idem '57 2% 88% Utrecht '52 2% 98% Z.-Holl. 1957 2% 88% 89% Zuld-Holl. '59 2% 87% 87% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 3% 93 A'dam '48 3% 92% 92% R'dam '52-1 4% 91% Bankwezen Bank N.G. 85 5% 100% 100% idem '58 5 98% 98% idem '64 5 99% 99 d. N.WH. '52 4% 94H 94% BVG Rspbr. '52 164 163% BVG Rspbr. f500 144% 144 Industr. Obligaties Philips Dol '51 87% 87% VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten j Gedaan en bieden1 Bieden i NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f 50 213 213 Nefo f50,- 109 d 109 Robeco 236 236 Unitas f50,- 493 493 Ver. Bez. v. 94 f 50 135 135 Europa I 10 pb. 525 525 Alg. Bank Ned. 312 311% Amro 67.80 d 67.50 Cultuurbank 17% 19 Holl. Bank O eert. 247 246 STed. Mid.bank 115.50 115.50 fl.V.S. eert818 814 Industrie Ondernemingen Albert Heijn 709 Berkel's Pat233 237 BorsumiJ.Wehry 67% 68 Calvé Delft eert. 979% 977 K. Pap. v. Gelder 142 141% K. Ned. Grofsm. 111 DeGruyter prefb 152 x 151 Holl. Constructie 490 493 Ing. bur. v. B.nijv. 169 167% tnternatlo 315 316 v. Kemp. en Beg. 149% 150 Kon. Zout Ketjen Leidse Wolsxij Müller en Co. NB Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd. My EMS219 Ver. Mach.fabr. 175 Ver. Touwfabr. 453% Vihamy 1891 Walvisvaart 80 y Wernink's Betnyj 221 Wilton Fyenoord 193 7. Wyk - Heringa 127 Zaalberg 105 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r. 450 Kon. Petr. (f20) 160.5 Amer. fondsen Canad Pacific R. 68 Intern. Nickel 869 Anaconda ri Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel Ex dividend Exclaim Laten 391 b 57.10 37% 79% 97% 103% 44 61% 40% 54 61% 41% 53%

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15