O Geen tijd geen raad EEN Anderen willen 18 uur op 2de net Soraja veranderd na première eerste film Verjaringstermijn zal worden verlengd 13 10 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 februari 1965 Derde blad no. 31501 L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. Niemand in politiek Den Haag ziet meer een uitweg uit de omroepjungle (Van onze parlementaire redactie) Met het naderen van de fatale datum van 1 maart wordt de politieke paniek rondom het Binnenhof steeds groter. Niemand ziet meer een uitweg uit de omroepjungle. Zelden heeft de politiek in ons naoorlogse Nederland zo erg in de knoop gezeten als nu. Die knoop was jaren geleden al te voorzien. Bij de formatie van 1963 heeft men het onoplosbare probleem van de omroep toegeschoven aan een pacificatiecommissie, die er twee jaar op mocht studeren. Na deze twee zou dan wel een advies wor den uitgebracht en de moedige mi nister, die op basis van dit advies een voorstel zou durven doen zou dan waarschijnlijk te maken krijgen met een Kamer die al met een half oog uitkeek naar de verkiezingen van 1967. Een parlement derhalve, dat liever eerst de stembus zal af wachten alvorens aan zo'n omstre den materie als het ethervraagstuk tc beginnen. En zo zou dan het netelige vraag stuk weer een stuk verder in de tijd verschoven zijn. Komt tijd, komt raad. Maar deze politieke rekensom is niet uitgekomen. De REM kwam en ging. De omroepverenigingen verlo ren leden het hele vraagstuk kwam in een stroomversnelling te recht, waarbij minister Bot boven dien nog als een onervaren loods aan het manoeuvreren sloeg. Tegen Kerstmis vorig jaar stelde de Kamer aan deze bewindsman als uiterste datum 1 maart. Even leek het erop, dat de regering nog om uitstel zou vragen, maar minister Bot heeft af gelopen dinsdag deze kans duidelijk en waarschijnlijk bewust voorbij la ten gaan. Crisis? Als de politieke tegenvoeters bin nen het kabinet even flink blijven als zij de kiezers altijd beloofd heb ben kan een kabinetscrisis nauwe lijks uitblijven. De VVD wil „iets nieuws" in de el her, naast de bestaande omroep verenigingen. De A.R. wil de structuur ongewij zigd laten, verandering is in haar ogen discriminatie van het reeds be staande. De KVP helt over naar de opinie van de ARP, maar minister Veld kamp (KVP zette als staatssecretaris in het vorige kabinet zijn handteke ning onder de televisie-nota, die iets nieuws voorstelde. TROS, TVN eii „Open bestel" De coördinatiecommissie van de stichtingen TROS, TVN en „Open bestel" -7- welke commissie haar ar beid verricht onder voorziterschap van ir. A. G. Maris heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat zij voorlopig beoogt tot 18 uur zendtijd op het tweede televisienet te komen. De aspirant-concessionarissen den ken aan een vast basis-programma van gelijke opzet gedurende alle weekdagen met uitzondering van de zondag, aangevuld met enkele volle dige avondprogramma's. Zij maken er bezwaar tegen onder worpen te zijn aan de statuten van de NTS en aan de besluiten van het be stuur van de NTS. Produktiemij. Hetzelfde deed de toenmalige staatssecretaris mr. Scholten (CH) die nu minister van Justitie is. Men neemt aan, dat de belde be windslieden hun oude standpunten ongeveer zullen handhaven. Het ka binet is dus verdeeld. Volharding in de standpunten betekent schaakmat en dus een crisis. Concessies De grote vraag, die men zich nu Den Haag stelt is dan ook: welke groepering binnen het kabinet gaat door de knieën, zodat de eenheid wordt bewaard. Een tweede vraag is: als bepaalde ministers in het kabinet door de knieën gaan, zullen hun geestver wante fracties de knieval dan na doen? Op geen van beide vragen is antwoord te geven. Concessie van de VVD lijken op dit moment niet helemaal onwaar schijnlijk. De liberalen hebben tegen zaterdag hun partijraad bijeen ge roepen en in strijd met de gewoon te zullen op deze bijeenkomst wel licht ook de liberale ministers ver schijnen. Zullen ze daar om steun en begrip vragen voor een concessie hunnerzijds? Het is enige grond voar een bevestigend antwoord, al wordt deze gang van zaken van liberale zijde ontkend. De liberale omroepwensen zijn echter by de huidige samenstelling van de Tweede Kamer niet haalbaar. Als het omroepvraagstuk niet inmid dels een puur prestigestuk was ge- zwakste partij het hand liggen. ken. De sterkste stroming binnen de KVP voelt nog steeds veel voor sa menwerking met de liberalen. Dat is een troefkaart, die de VVD zeker zal uitspelen. Zal het gevolg daarvan zijn, dat de Antirevolutionairen het kabinet verlaten en de KVP met de CHU en de VVD verder zal regeren Of zal de KVP toch haar tegenzin overwinnen en met de anti's en steun van de socialisten doorzetten? Dat zou pikant zijn, nadat dr. Von deling heeft laten weten, dat hij de ministers Marynen, Bot en Van Aartsen als ministers beneden de maat vindt. Op al deze vragen we ten de politieke koffiedikkijkers geen antwoord. Misschien, dat een handige mi nister vandaag of morgen tijdens het broeierige beraad in de Treveszaal toch nog een uitweg weet te vinden. Maar de kans daarop is minimaal. Er is geen tijd en ook geen raad Minder zwak Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een produktiemaatschappij op te richten, waarin de financie ringsmaatschappijen OTEM, TER en VAT zullen deelnemen. De taak van deze maatschappij, die de beschikking zal hebben over alle vereiste techni sche faciliteiten, zal zijn produktie van televisieprogramma's en al het geen daarmee samenhangt. Naar de voorlopige opzet zal ongeveer de helft van het programma van de samen werkende1 programmastichtingen, in eigen produktie kunnen worden ver vaardigd. Reclame 5 De coördinatie-commissie gaat er van uit ,dat het uitzenden van recla meboodschappen op het tweede net zal worden toegelaten. Er behoort echter een duidelijke scheiding te be staan tussen de concessionaris, die verantwoordelijk is voor de uitzending van programma's door de onafhan kelijke omroep enerzijds, en de adver teerders en exploitanten van reclame zendtijd anderzijds. De opbrengsten van de reclame boodschappen moeten ten goede ko men aan de concessionaris binnen wiens zendtijd deze boodschappen zijn uitgezonden. De coördinatie-commissie is voorts van oordeel, dat de samenwerkende programmastichtingen een evenredig deel van de kijkgelden dienen te ont vangen naar de maatstaf van het aantal uitgezonden uren. Honderden langs baar Malcolm X Ondanks bedreigingen dat het ge bouw zou worden opgeblazen hebben tweeduizend personen in de afgelo pen dagen een bezoek gebracht aan de rouwkamer in Harlem, waar het lichaam van de zondag vermoeide nationalistische negerleider Malcom X ligt opgebaard. Het onderzoek van de politie is nog in volle gang en zij verklaarde gisteren op het goede spoor te zijn. Vijftig inspecteurs hou den zich met de zaak bezig. Tot op heden is slechts één arrestatie ver richt, namelijk een 22-iarig neger, die ter plaatse van de moord een schotwond opliep ran een van Mal colms lijfwachten. In Chicago houdt de politie het hoofdkwartier van de „Zwarte Mos lims" scherp in het oog, omdat volge lingen van Malcolm X, die uit deze beweging was getreden, met vergel ding hebben gedreigd. Men zou met honderd man naar Chicago komen om Elijah Muhammed. leider van de Zwarte Moslims, te vermoorden. Deze heeft ontkend iets met de moord uitstaande te hebben. Arrestatie van communisten in Panama De leiders van de Panamese com munistische partij zitten gevangen: twaalf van hen zyn gearresteerd, terwijl zjj plannen maakten om de onderhandelingen tussen Amerika en Panama, die nu aan de gang zjjn, te belemmeren en ook tc verhinderen dat Panama gekozen wordt als zetel voor het voorgestelde kanaal. Huivelijk met Spaanse markies? (Van onze correspondent) Tijdens de voorbereidingen van de film „De drie gezichten", die het geslaagde filmdebuut van ex- keizerin Soraja is geworden, ver scheen in Cinecitto-studio's in Rome een lange, zwartharige Spanjaard met het gezicht van een edelman en een avonturier om proefopnamen te maken voor een eventuele rol in deze film. Maximillian Schell, de tot dan toe onafscheidelijke begeleider van Soraja, zag deze man acteren en zei tegen regisseur Antonioni: „Daar staat de perfecte filmechtgenoot van Soraja". Deze opmerking was niet aan dovemansoren gezegd. De Span jaard kreeg de rol en leerde Soraja van nabij kennen. Spijt Waarschijnlijk zal Maximillian Schell thans spijt hebben van zyn opmerking, want hij is zonder Soraja naar de wintersport moeten vertrek ken. De Spanjaard, de 44-jarige Jo sé Luis de Villalonga, zoon van de markies van Castellbell, wijkt niet meer van haar zijde. Op de terras sen van de Via Veneto in Rome wordt halsstarrig beweerd, dat de ex-keizerin in deze Spaanse edelman eindelijk de levensgezel heeft gevon den die haar de sjah van Perzië doet vergeten. Het was reeds velen uit haar di recte omgeving opgevallen dat Soraja veranderd was. Zij was aanmerkelijk opgeruimder en 't contact met 't klei ne wereldje rondom haar verliep niet zo stroef. Zij bleek bereid haar onverdraagzame houding als hoog hartige prinses te laten varen. Ouil geslacht Men schrijft dit niec alleen toe aan het succes van haar film maar ook aan José Luis de Villalonga. Hfj is ongetwijfeld een van de weinige mannen, die alles in zich verenigt om de toekomstige echtgenoot van de ex-keizerin te zijn, zonder dat haar ouders en haar vroegere omge ving zich daartegen zouden verzet ten Het geslacht van José Luis de Vil lalonga, markies van castellbell gaat terug tot de 15 de eeuw. Zijn verre voorouders schreven belangrijke bladzijden in de historie van de ont dekkingsreizen en de vestiging van het Spaanse wereldrijk. José Luis be zit een oud paleis in de omgeving van Barcelona, en een luxueus ap partement aan de Via Massimo in Rome Evenals zijn voorvaderen is hij een avonturier, die het niet kan nalaten over de wereld te zwei-ven. Hij was paardenfokker in Argen tinië, als journalist bereisde hij de halve aarde, als schrijver ontving hij twee literatuurprijzen. acteur werkte hij o.a. samen met Simone Signorete. Hij lijkt op de sjah van Perzië. Hij is ongeveer even oud, even groot en heeft het zelfde reeds grijzende zwarte haar. it nu toe zijn zij beiden weinig r.n gezien, want zij ontvluchten en gezien, want zij ontvluchten de publiciteit en het luxe leventje de Via Veneto. T v-reportage tweede helft Liverpool-Köln De NTS zendt woensdag 3 maart in 21.30 tot 22.15 uur op Nederland 1 ■n rechtstreekse reportage uit van de tweede helft van de Europa Cupwed strijd Liverpool—Köln, die in Liver pool wordt gespeeld. De reportage wordt voorafgegaan door een korte samenvatting van de eerste speelhelft. Commentator is Aad van Leeuwen. Mary Dresselhuis vertolkt zondagavond (VARA-t.v. op Nederland 1een rol in de vijfde aflevering van de Maigretserie, naar de befaamde romans van George Simenon. De figuur van Maigret wordt zoals steeds weer uitgebeeld door Kees Brusse. die men hier vervaarlijk met een re volver zien jongleren. Kunstrijden op tv I Van de wereldkampioenschappen kunstrijden, die in Colorado Springs in de Ver. Staten zullen worden ge houden, stelt de Amerikaanse televisie enkele beeldverslagen samen, die ver volgens naar Londen worden gevlogen en vandaar over het Eurovisienet worden gedistribueerd. De NTS zendt de reportages, waar in de hoogtepunten van de diverse wedstrijden worden samengevat, via Nederland 1 op de volgende dagen uit: Vrydag 5 maart van 19.00 tot 19.30 uur de strijd om de titel bij het paarrijden. Zaterdag 6 maart van 19.00 tot 19.30 uur vrije figuren voor dames. Maandag 8 maart van 19.00 tot 19.30 uur vrije figuren voor heren. Frans Hoekstra voorziet alle uitzen dingen van commentaar. MINISTER BUCHER KOMT OP ZIJN BESLUIT TERUG (Van onze correspondent in Bonn) Als de regering in Bonn krijgt, wat het van de Bondsdag blijk baar verlangt, zal de tegen 8 mei voorziene verjaring van oorlogs- misdadxr geen doorgang vin den. Het Westduitse kabinet heeft zich gisteren bezig gehou den met het door de minister van Justitie, Bucher. opgestelde rap port over deze controversiële zaak. Het is bestemd om op 10 maart door de Bondsdag te wor den behandeld. Aan de hand van de door minister Bucher gedane mededelingen zal de Bondsdag nu moeten besluiten of als de verjaring al of niet moet ingaan. Advertentie In de aanbeveling van de regering, welke het rapport aan de Bondsdag begeleidt, is onder meer te lezen „In strijd met de oorspronkelijke veronderstelling, kan de mogelijk heid niet worden uitgesloten dat na 8 mei 1965 nieuwe strafbare feiten bekend worden, die aanleiding zou den geven tot een nieuw Juridisch onderzoek". De regeringswoordvoer der, Von Hasel verklaarde gisteren dat voor de goede verstaander deze tekst niets aan duidelijkheid te wen sen over laat. In november J.l. had het kabinet besloten, dat de jacht op de nazi's niet zou worden voorgezet. Minister Bucher zei dat wanneer dit wel werd gedaan „een speciale wet in werking zou worden gesteld van het soort dat de nazi's gewoon waren te gebruiken". Hij dreigde af te treden als het kabinet zyn beslissing herroepen. Hiernaar gevraagd Von Hase, dat het aftreden Bucher niets met de zaak te maken heeft. Bucher heeft hiermee aan de Bondsdag dus zijn ongelijk bekend. De krachtige stellingneming in de gehele wereld tegen zijn plannen, moet de minister van zijn beslissing hebben teruggebracht. De (liberale» Vrije Democratische Party, waarvan minister Bucher lid is, blijft er overigens bij, dat de verjaring wel degelijk op 8 mei dient in te gaan. Over de verjaring schreef gisteren de „New York Times": „De Duitsers weten maar al te goed hoe hun land zou worden gezien in de ogen van andere landen, die zij gunstig wil- I len stemmen, wanneer zy de verja- ringstermijn op 8 mei laten aflopen", i Tenslotte zegt het blad: „De wereld verwacht, dat de Duitsers grondig werk zullen verrichten bij het op- sporen van de nazi-misdadigers en hun berechting. Dat is geen zaak van wraakneming, maar van recht vaardigheid". NEDERLAND 1 KRO 7.30 uur Twee kelners gevraagd, slapstick 1 7.35 uur Stichting Socutera 7.40 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 1 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur De opvolger, televisiespel M 11.05 uur NTS-journaal 11.10 uur Sluiting. j NEDERLAND 2 VPRO §j 8.00 uur Nieuws in het kort NTS p 8.01 uur Concert voor jonge mensen 1 8.50 uur Atelierbezoek bij Kees van Dongen 9.20 uur Hollywood and the Stars: Sex symbols §f 9.45 uur Voetangels en klemmen, voorlichting 1 10.00 uur Kleine boodschap, korte film I 10.10 uur Sluiting. I UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 H 8.05 uur Radiokamerorkest 1 9.20 uur Orpheus de magiër. HILVERSUM 2 H 7.30 uur Geestelijke liederen 10.00 uur Concert op orgel in Zwolle. DWS-Vasas Het stadion mag dan niet uit verkocht zijn geweest, met de naar schatting 4 miljoen Neder landse kijkers en nog een hand jevol Hongaren mee. mocht toch van een „volle bak" gesproken worden. Het was ook op het scherm, een levendige wedstrijd, die door Bob Spaak voorzien werd van een sober commentaar. Voor een zo breed mogelijke oriëntatie hebben wij in de 2de helft ook nog een tijdje het ra dioverslag van Dick van Bommel er naast gehouden en hy deed het aardig. Hy volgde het spel vrij nauwkeurig op de voet, al leen wreekte zich natuurlijk dat hij alleen maar 's woensdags naar voetbal mag kijken. Daar door zag hij geen verschil tussen Roode en Geurtsen en dacht hij dat Roode met nummer 11 speel de en Geurtsen met nummer 7, inplaats van andersom. Een ern stig misverstand. Om nog even op het televisie- verslag terug te komen: de beeldregie was weer zo uitge kiend, dat men als kijker thuis geen moment de indruk kreeg iets essentieels te missen, of ge mist te hebben. Ook de entou rage was uitstekend verzorgd. Direct na een doelpunt kwam de naam van de maker op het soherm. In de rust werd Roel Wiersma naar zijn mening ge vraagd (ook na afloop nog even) en in de perskamer kwamen en kele sportjournalisten met hun eerste indrukken. Conclusie: wat de televisie betreft was het enige onbevredigende aan deze wed strijd de uitslag. Anders dan anderen lige slachtoffer. Het werd een uitzending zonder emoties, rustig voortkabbelend. voornamelijk drijvend op enkele gunstige kri tieken die vrienden kwamen op zeggen, en op groepsfoto's, waar op de pater bereidwillig aan wees wie later missionaris was geworden, en wie niet, en wie het inmiddels tot leraar of zelfs tot professor had gebracht in Amerika. Deze laatste vriend van pater Mijnsbergen was helemaal uit Californië naar Nederland overgevlogen, om enkele oude herinneringen op te halen die pater van Mijnsbergen zich niet meer kon herinneren, al wist hij zich op zijn beurt, te herinneren dat op die tocht door de deel nemers met kersen was gespuwd- De professor (aan een High- school, bleek trouwens, een doodgewone leraar derhalve) beeft dus weer veel te vertellen als hij straks in Amerika terug komt, waar 't programma „This is your life" (als het tenminste nog bestaat) tot een half uur is ingekrompen, en veel „harder" wordt gespeeld dan hier. „Anders dan anderen" is ver velend als de hoofdpersoon een innemende maar bescheiden man is die bereid is alles over zyn kant te laten gaan zonder zelf de dolste verhalen te vertel len, terwijl tegelijkertijd zijn te genspelers zich uitputten in vriendelijke loftuitingen die over andere zaken handelen dan d® kern van het bestaan. Het schijnt dat dit niet aan Mies Bouwman ligt, die graag wat essentieier vragen zou willen stellen, maar men schijnt van VARA-zijde wat huiverig te zijn om van de „ljzersterke formule" af te wijken. Ten onrechte! Hertog v. Windsor wordt geopereerd Binnen een week zal de Hertog van Windsor door sir Stewart Duke- Elder, oogarts van Koningin Eliza beth II, worden geopereerd aan het linkeroog. De hertog heeft een gescheurd netvlies. Sinds maandag bevindt de voormalige Engelse koning zich in een Londense kliniek. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Ned. Koperork. 20.00 Nws. 20.05 Radio Kamerork. en solist: klas. en kamermuz. 21.50 De Gezusters Kunst, progr. van Grote en Kleine K. 22.30 Nws. en weerber. 22.40 Act. 23.05 Nieu we gr.pl. 23.55-24.00 Nws. perspectief, lez. 18.40 af. praatje. 19.50 Lichte gr.n Buitenveen, 23.00 Platennleuws. 23.3 gehoor: De dood van een krij hoorspel. 23.55-24.00 Nws. VRIJDAG 26 FEBRUARI 19 I, 402 m. de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de Platensoos: verzoekprogr. voor de bejaarden. 11.00 Voor de zieken. 11 40 Kinderkoor met pianobegeleiding. 12.00 Angelus. 12.03 Nieuwe gr.pl. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tulnb 12.30 Nws. 12.40 Act. of grjnuz. 12.50 Wls- 13.45 Koorzang. 13.35 Muslësta: progr. 15.0 TELEVISIEPROGRAMMA'S 20.00 Journaal. NCRV. 20.20 Memoran dum van een dokter: dl. 2. Een hoest- drank, TV-spel. 21.25 Des nouvelle» - nieuws - Nachrlchten - news, repor tage van een bezoek aan enkele kran ten ln Europa. 22.35 Zangrecital: spi rituals. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland 2: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Instr. combo 1 zangsoliste. NTS: 20.20 In handen, hartoperati Het Bacchusfeest. TV-s gr.n 8.00 Nws. (7.25 Van de voorpag., B.40 Gymn. strijdlied. 8.13 Licl 9.00 Te land gramma 0 kers, 9.35 Waterstanden. VPRÖ: 9.40 Morgenwijd. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de vrouw. 11.55 Pianorecital: klas. muz. 12.17 Overheidsvoorlichting: voor de land bouw. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tentoonstellng.-agenda. 12.35 Vrouwenkoor met pianobegelei ding. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13,00 Nws. 13.10 Meded. evt. act. of grjnuz. 13.25 Beursber. 13.30 Koorzang: Oude en mod. liederen. 14.00 Bij de tijd en bij de thee: gev. progr. 15.30 Lichte ork.muz en zangsoltst. VPRO: 16 00 Nws. Aansl.: In eigen persoon. Inter view. 16.15 Lichte gr.muz. 16.30 Nws. voor de kinderen. 16.34 Voor de Jeugd. 17.00 Muzikale lezing. 17.30 Voor de report, en meded. (7.30-7 40 Nws 8 00- 8.05 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Voor Bloedige strijd in Portugees Afrika Veertig Afrikaanse opstandelingen en twee soldaten van de Portugese regering zyn gesneuveld bij een ge vecht bij de grens tussen zuidelijk Mozambique en Tanzania, zo is in Lourenqo Marques, de hoofdstad van Mozambique, vernomen. Vier Portugese soldaten werden ernstig gewond in het gevecht dat dinsdag plaatshad toen een Portugese pa trouille in een hinderlaag liep. De meeste aanvallers konden in het zware gevecht vluchten onder dekking van het nachtelijk duister en het dichte oerwoud.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5