LEIDSCH DAGBLAD simca 1500a Mobil Oil zal zich toch in Amsterdam vestigen Moskou steunt Frans plan inzake Vietnam Via pijpleiding komt olie uit Europoort Geen verkeerschaos in en om Amsterdam Wilt U of MOET U Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 No. 31501 Directeur: E A. E. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 335 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Volledig akkoord over project van 400 miljoen (Van onze parlementaire redactie) Regering en Mobil Oil de Amerikaanse oliemaatschappij met belangen over de gehele wereld hebben gisteren volledige overeenstemming bereikt over de vestiging van een olieraffina derij met kraakinstallatie in het westelijk havenbekken van de hoofdstad. De raffinaderij, die de ruwe olie via een pijpleiding uit Europoort krijgt aangevoerd, zal naar verwachting diverse petro-chemische industrieën aantrekken, waardoor het gebied langs het Noordzeekanaal een belang- en exploitatie een afzonderlijke NV Voor de volgende jaren wordt even- wordt opgericht met een klein aan- wel een batig saldo verwacht. Het delenkapitaal. Voor het verder beno- Rtfk en de gemeente Amsterdam zijn digde geld zal een lening worden uit- bereid zich, behoudens goedkeuring geschreven. Er is rekening mee ge- van parlement en gemeenteraad, ga- houden. dat de exploitatie van de rant te stellen voor rente en aflos- pijpleiding gedurende de eerste 10 tot smg. 15 jaar een verlies zal opleveren. Slot p 2 De raffinaderij, die zal worden ge vestigd op een terrein langs het de Noordzeekanaal tussen de Amster damse Westhaven en het zijkanaal Halfweg, moet al op 1 jan. 1968 gaan draaien, aanvankelijk met een capaciteit van 4 miljoen ton, later oplopend tot 12 miljoen ton olie per jaar. Met de bouw van de raffinade rijen de kraakinstallatie samen is ze- 400 miljoen gulden gemoeid. Het errein ligt voor ongeveer de helft :p grondgebied van de hoofdstad, de andere helft in de gemeenten iaarlem en Haarlemmerliede. Voorwaarden De regering heeft naar officieel Qs medegedeeld met de vestiging ^ngestemd onder voorwaarde, dat het vraagstuk ran de lucht- en aaks terverontreiniging een naar het lordeel van de ministers Veldkamp «Sociaie Zaken) en Van Aartsen rerkeer en Waterstaat) verant woorde regeling zal worden gevonden. Ook de gemeente Amsterdam heeft voorwaarde gesteld. De tweede roorwaarde is, dat de thans rechtens- geldende bestemmingen van het 1500 benodigde terrein zoals vast gelegd in streek- en uitbreidings plannen, via de gebruikelijke proce- worden aangepast. flJli' i POOI |;ee'cc %ele vergelijkbaar met het gebied langs Mobil Oil heeft, volgens dezelfde mededeling, de vestiging van de raf finaderij afhankelijk gesteld van de totstandkoming van voorzieningen grondstoffen, is gevonden in de aan- pijpleiding naar Euro poort van ongeveer 70 centimeter doorsnee, waarvan de capaciteit rond 20 miljoen ton per jaar bedraagt. Mo bil Oil zal voor het transport van de aardolie via de pijpleiding een vaste vergoeding per ton betalen. De pijpleiding, die waarschijnlijk ook door andere gegadigden zal kun nen worden gebruikt, vergt een in vestering tot 55 miljoen gulden. Het is de bedoeling, dat voor de aanleg BONN NODIGT KOSIGIN UIT [Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Erhard heeft de premier van de Sowjet-Unic, Kosi- In, tot een bezoek aan de Bondsre- lubliek uitgenodigd. De Westduitse ibassadeur in Moskou heeft deze litnocïiging gisteren officieel ge- ^rtracht tijdens een gesprek van een II lalf uur met Kosigin. De ambassa- Bpur had al maanden tevergeefse po- in ondernomen om tot de pre- te worden toegelaten. Kosigin leeft zjjn dank voor de uitnodiging litgesproken en een antAvoord in het rooruitzicht gesteld. Een bezoek van Kosigins voor- anger Chroesjtsjow was na einde- oze moeilijkheden in het vooruit- icht gesteld, toen deze eind vorig aar ten val werd gebracht. In Bonn ferklaarde men toen dat de uitnodi- jing ook voor Chroesjtsjows opvolger ik\ 'c'd- De Tsjechische president en par- [jleider Novotny, heeft zich giste- voo en uitgesproken voor normalisering an de betrekkingen met de West- 'uitse Bondsrepubliek, in het bijzon- Ier op het gebied van de handel, 'ij sprak op een bijeenkomst in taag ter gelegenheid van de 17-de aardag van de communistische ;els lachtsovememing. De Westduitse utoriteiten moeten echter uitgaan hel feit dat de schade die de hntsers in de oorlog in Tsjecho- ilowakije hebben aangericht „nog ijj lange na niet is hersteld", aldus ;de Novotny daaraan toe. WEERBERICHT j OPKLARINGEN I Het KNMI verwacht van heden- tot porgenavond: nu en dan opklarin- en, maar ook enkele verspreid voor- mende buitjes. Vannacht in het unenland lichte vorst, overdag tem peraturen enkele graden boven het piespunt. Zwakke tot matige wind It noordelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 FEBRUARI i op: 7.33 uur; onder: 18.14 uur. an op: 5.25 uur; onder: 12.48 uur. igwater te Katwijk te 12.19 uur, agwater te 7.18 en 20.08 uur. VS en China weer aan één tafel Dc Amerikaanse ambassadeur Ca bot en zijn Chinese ambtgenoot zijn gisteren bijeengekomen voor een be spreking, de 126ste in de reeks, waarmee in 1955 in Genève begon nen werd. Het was hun eerste con ferentie sinds 25 november. Diplomaten hier menen, dat de bespreking de gelegenheid biedt een grote oorlog te voorkomen in Viet nam, waar China gedreigd heeft in te grijpen als gevolg, van de Ameri kaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam. Zij wezen op de mogelijk heid, dat de twee ministers voorbe reidingen zouden kunnen treffen voor onderhandelingen over Viet nam, waar vele landen op aandrin gen. Officieel zal, in overeenstem ming met de Amerikaanse-Chinese overeenkomst, niets na afloop van de bespreking bekendgemaakt wor- De aan- en afvoer van de tiendui zenden bezoekers aan de wedstrijd DWS-Vasas (1-1) en de Gouden RAI is haast vlekkeloos verlopen. Hoewel er naar schatting 15.000 automobielen voor deze twee eve nementen in de hoofdstad waren geparkeerd, hebben zich geen stagnaties van enige betekenis voorgedaan. Vooral na afloop van de voelbal- wedstrijd en de sluiting van de RAI, die kort na elkaar vielen, heeft de politie de verkeersstroom in goede banen kunnen leiden. Daarvoor waren honderden agen ten in de hoofdstad en grote de tachementen van de verkeersgroep van de Rijkspolitie op de buiten wegen ingeschakeld. Maar zelfs op knelpunten als de splitsing in de rijksweg richtingen Den Haag en Rotterdam en op de rijksweg naar het Gooi, waar door werkzaamheden bij Muiden het verkeer aan snelheidsbanden is ge legd, ontstond nauwelijks enig op onthoud. Het was dan ook minder druk dan algemeen was verwacht. Van de televisie wedstrijd hebben in Amsterdam alleen de bioscoop theaters, die minder publiek trok ken dan op de normale woensdag avonden, enige schade ondervon den. In het RAI-gebouw kon men, evenals op andere avonden, haast over de hoofden lopen. Ook Prins Bernhard heeft gister middag een bezoek gebracht aan de RAI waarbij zijn aandacht spe ciaal uitging naar de sportwagens. De prins, die zelf o.m. een Ferrari heeft, liet zich bij vele merken uit voerig voorlichten en gaf blijk zelf op het gebied van sportwagens technisch bijzonder goed op de hoogte te zijn. Na het bezoek van anderhalf urn- ver trok de prins met zijn gevolg naar het Olympisch Stadion om Scepticisme in de Verenigde Staten Moskou heeft het Franse voorstel voor een vijf-mogend- hedenconferentie over Vietnam aanvaard. Dit deelde de Franse minister van Voorlichting Pey- refitte, gisteren mee na een ka binetszitting, waarin de stappen van de Russische ambassadeur in Parijs, Winigradow, aan de orde zijn geweest. Het betreft hier de vijf z.g. Genève-staten: Amerika, Sowjet-Rusland, Pe king-China, Engeland en Frank rijk. Winigradow zou president De Gaulle de verzekering heb ben gegeven, dat Noord-Viet- nam eveneens bereid is aan het overleg deel te nemen, mits de Amerikanen geen bombarde menten op dit land uitvoeren. De internationale druk tot het houden van een conferentie is in Washington sceptisch ontvangen. President Johnson noch zjjn advi seurs achten de tjjd rjjp voor over leg. Washington is er nl. volstrekt niet van overtuigd, dat de commu nisten een politieke oplossing wen sen. Het Witte Huis deelde gisteren mee, dat er „geen zinvolle voorstel len" aan de Amerikaanse regering zijn voorgelegd. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN onthulde gisteren op een persconferentie, dat hjj al enige tyd privé-besprekingen voert met Ame rikanen en andere betrokkenen bij het conflict in Vietnam. Hjj zei een concreet voorstel te hebben gedaan, dat is gericht op een regeling, die door onderhandelingen zou worden verkregen. De woordvoerder van het Witte Huis, Reedy, verklaarde later evenwel niets te weten van een bij zonder voorstel, dat aan de Ameri kaanse regering zou zyn gedaan. Oe Thant deelde mee, dat er tot- nutoe geen besluiten waren geno men. Naar zijn mening zou het Amerikaanse volk een oplossing van het conflict door middel van onder handelingen aanvaarden, „indien het de waarheid zou kennen". De Amerikaanse troepen zouden zich dan „op elegante wijze uit dit deel van de wereld kunnen terugtrekken", aldus Oe Thant, die voorts nog zijn respfet voor president Johnson tot uitdrukking bracht. Op verzoek van de Zuidvietname- se regering hebben straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht een geïsoleerde eenheid van de Zuidviet- namese regeringstroepen hulp ver leend, aldus maakte een woordvoer der van de Amerikaanse ambassade gisteren in Saigon bekend. Deze een heid wordt door sterke Vietcongtroe- pen aangevallen In een berggebied tussen An Che en Pleikoe in cen traal Zuid-Vietnam. Het doel van de Amerikaanse steun is de rege- ringseenheid te ontzetten. Waarne mers merken op, dat deze openlijke interventie van de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam reeds vorige week donderdag begon, maar gisteren voor het eerst werd bekend gemaakt. Dne schepen met de voorhoede aan boord van de 2.000 Zuidkoreaan- se militairen, die in Zuid-Vietnam zullen worden gelegerd, zijn gisteren in Zuid-Vietnam aangekomen. De ontscheping zou vandaag beginnen. buitenshuis eten. Probeert U het dan eens in restaurant (lste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. Ook voor partijen tot 45 personen, 's Zondags geopend van 12—24 uur. Dit blad bestaat alt ZO pagina's Koning Boudewijn moet zes weken rust houden De aan geelzucht lijdende Koning Boudewijn van België moet zes we ken rust houden, aldus is vandaag in Brussel bekendgemaakt. In het communiqué wordt gezegd, dat de ziekte „normaal en bevredigend" ver loopt en dat de vorst geen koorts heeft. Koning Boudewijn moet wel het bed houden, maar mag de hem voor gelegde regeringsbesluiten wel be studeren en tekenen, aldus het com muniqué, „zodat de normale werking van de instellingen is verzekerd". Prins Bernhard met de minis- j de tribune bij de wedstrijd Logeergastenbelasting ters B'es/,e""c' en Scholten "P^.WS.-Vasas. Valkenburg goedgekeurd Het besluit van de raad der ge meente Valkenburg-Houthem van 18 december vorig jaar tot invoering van de zogenaamde logeergastenbe lasting is bij K.B. goedgekeurd. De belasting bedraagt een kwartje per dag voor ieder, die ouder dan zes jaar is en minstens een week in Valkenburg verblijft. Van diverse zijden is deze belasting algekeurd en is gewezen op het dis criminerende karakter. Van de uit de opbrengst getroffen voorzieningen zullen ook de „dagjesmensen", de vakantiegangers, die korter dan een week blijven en de inwoners van Val kenburg profiteren, zo is aangevoerd. Ook werd voor een daling van het aantal toeristen gevreesd. Op de laatste dag van haar 'erblijf op Curasao heeft Prin- es Beatrix een oogstfeest bijge woond. Zij ontving bij haar af scheid een mand met maiskol- Voormalige verdedigen „Ruby wordt niet terechtgesteld" \olgens de advocaat Belli zal Jack Ruby nooit worden terechtgesteld voor de moord op Lee Harvey Os wald, van wie wordt aangenomen» dat hij president Kennedy heeft ver moord. Belli, die Ruby in diens eerste pro ces in Dallas heeft verdedigd, zei dit kort nadat het hof van beroep voor strafzaken in Texas de behandeling van het beroep van Ruby voor on bepaalde tjjd had uitgesteld. Belli geloofde dat Ruby, die we gens de moord op Oswald ter dood is veroordeeld „krankzinnig zal wor den verklaard en voor de rest van zijn leven naar een gesticht zal wor den gezonden". Belli is de advocaat, die na het proces door de familie van Ruby ls ontslagen. Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers. (B.ucf Wttemvs i Uit het Leidsch Dagblad van 27 February 1865: De arrondissementsrecht- bank te Deventer heeft het f raadslid der gemeente Bath- f men, dat den burgemeester f schurk had genoemd, vrijge- f sproken, op grond dat zulks f in een openbare raadsverga- J dering was geschied, en dit J als een uiting zijner mening f wordt beschouwd. Te Keulen raapte dezer i dagen iemand van de straat t op een uiterlijk goed gevulde j portemonnaie, maar toen hij J ze opende sprong er een muis J uit. 't Was reeds een vasten- avond klucht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1