Raad van Leiderdorp gaat lening sluiten rER Duurder zwemmen in „De Does Warmonds raad keurt begroting 1965 In augustus bouw van gemeentecentrum Wassenaars H.M.v.L. bestaat negentig jaar goed schui 208! de 1 lEIDSCn DAGBLAD DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 Voordorp 55 eerstvolgende openbare verga- r van de Raad van Leiderdorp vastgesteld op maandagavond 1 irt. 's avonds 7.45 uur. Teneinde roordelig mogelyk te kunnen fi- cieren is het noodzakelijk, college tjjdig kan beschikken zogenaamd „kort geld", en gemeente is dat een bedrag 1.761,94. Blijkens verkregen in- lingen ter provinciale griffie be er van deze zijde geen bezwaar het bedrag vast te stellen op J.000. De raad zal dus moeten uiten tot het aangaan van cldlening tot maximaal f 500.000. >t volgende ter tafel liggende Stel spreekt van een veel groter ag n.l. 8 miljoen gulden ter dek- van kapitaalsuitgaven. In de chting stelt het college, dat bij aangaan van vaste geldlenin het bezwaar geltft, dat tussen m van aanbieding van de geld ig en de datum waarop de le- sgtukken voor de geldgever Den worden gereedgemaakt algemeen een vrij lange tijd smeer nog geldt dit bezwaar bij aangaan van geldleningen betaling van kosten van aankoop chasj pachtvrij maken van gronden. kunnen worden bekort, de raad zou besluiten om voor geheel jaar een lening aa i en dat zou dan im dit geval ten zijn een bedrag van f 8 mil- Commissies Ijkens het rooster van de „stu- oelagenverordening" is de heer dit jaar aftredend als lid lommissie van advies. Hy is her baar. B. en W. stellen het vol de dubbeltal: J. W. Boot e benoeming van de commissie wering van schoolverzuim stellen fn W. de volgende personen i de opmerking makend, dat i lid van deze commissi zijn als onderwijzer (es) onderwijs verbonden dient dan wel als ouders, voogden of orgers van leerplichtige kinderen an te merken. de vacature mevr. J. M. W. •Van Rooyen; 1. mevr. H. P. iVan Diessen; 2. mevr. C. P. den HeuvelVan Oversteeg; va- Groeneveld: 1. D. Groene- 2. P. de Keyzer; vacature J. P. iting 1. C. As; 2. J. P. iting; vacature W. Spek; 1, Osnabrugge; 2. W. Spek; mevr. J. Sterk-Van Helmondt r. M. van Oostrom-Straus; F. F. van Schravendyk-Krab- V eranderingen raadhuis volgende voorstellen behande- uitgebreide toelichting de -handse aanbesteding ilaatsing van de stencilkamer de zolderverdieping van he uis, de verplaatsing van de te incentrale en de voorzieningen de centrale verwarmingsinstalla- 'an het gemeentehuis, egen verbouw- en uitbreiding gemeentehuis hebben G.S. geen waren mits er vaste financierings- delen beschikbaar zijn. Uit ling van het leningsplafond W. een keuze maken uit schillende objecten, en zij hebben leend dat alleen objecten waaraan «te behoefte bestaat tot uitvoe- dienen te worden gebracht, laarbij geven zij de voorkeur aar bouwrijp maken van gronden er lere werken, die nodig zijn te] lisering van het uitbreidingsplan, tadere bestudering hebben B. er doen inzien dat de uitbreiding het gemeentehuis, onder de gege- omstandigheden het beste in ver diende etappes kan worden uitge- ïd. Daarom allereerst bovenge- fmde voorstellen. Duurder zwemmen ll(jkens de aan de raad voorgelegde roting van de „Zwem- en Polo- «niging De Does" zal het zwem- in Leiderdorp duurder moeten Academische examens ian de Leidse Universiteit is ge- voor het doet. ex. wysbegeer- heer D. L. Couprie (Leiden) it. ex. W. sociologie de heer Ph. H. Wemer (Den Haag). Promoties Leidse Universiteit &n de Leidse Universiteit is de Ft. O. de Jongh, geboren en wonende in 's-Gravenhage, ge moveerd tot doctor in de facul- der wiskunde en natuurweten appen op een proefschrift getiteld itosolvolyse van esters en ethers nitrophenolen". Promotor was dr. E. Havinga; idem de heer G. Bosch, geboren en thans wo- ide in Amsterdam tot doctor in de ulteit der rechtsgeleerdheid op een «fschrift getiteld „Het ontstaan het wetboek van strafrecht (aan gingen over de werkzaamheden de staatscommissie in 1870 be- met de samenstelling van een werp van een nieuw wetboek van drecht art. 1-91)". Promotor was f. mr. J. M. v. Bemmelen. De nieuwe prijzen zien er als volgt uit: gezinsabonnement f 35 (oud f 25> personen van 16 jaar en ouder f9.-; voor alle leden van het gezin; en f 8.- tot f 15,- personen jonger dan 16 jaar f 6,-. f 5,- tot f 10,-. De prijzen van de leskaarten zullen worden verhoogd van f 5.50 tot f 7.50, en de toegangs bewijzen van f 0.75 tot f 1,-. De stor ting voor het onderhoudsfonds is ge raamd op f 12.000,-. Het schoolzwem men zal f 2.- per leerling moeten gaan kosten (oud f 1.50). LEIDERDORP Installatie van Culturele Raad Burgemeester mr. R. M. Gallas in stalleerde de Culturele Raad voor zijn dit jaar begonnen, nieuwe drie- jaarlijkse zittingsperiode. De burgemeester verwelkomde in het bijzonder de nieuwe leden me vrouw D. E. van der Laaken-Smit en de heren A. Karstens en P. van der Sterre. Afscheid werd genomen van de scheidende leden, de heren ir. F. P. J. van Straaten en C. Verwey. Tot voorzitter werd gekozen dr. D. J. Roorda. Mejuffrouw M. van der Voort werd herkozen tot vice-voorzitter. Als secretaris van de Culturele Raad zal in plaats van de heer W. Neijmeijer optreden de heer R. C. Kleemans, ambtenaar ter gemeente secretarie. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Brigitte I„ d.v. M. K. H. Wagtendonk en E. Teske. Adrianus N.. z.v. A. N. van Leeuwen en K. A. M. van BrecM. Everharda W., d.v. A. J. A. M. Beekmans en L. Verschuur. Rober- Ondertrouwd l J. J -M. Stai Massaar. F. J. A. den Broeder en W. J. Schut. Getrouwd: C. J. Paardekooper en A. H. Hooljmans. B. de Lange en M. C. van der Poel. P. Gerth en A. B. Boek hout. Overleden: G. C. Sckoltes. 70 Jr. G. Verrtps .67 jr. E. A. Pels, 16 jr. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand R. Kuipers en Mell. Gerdlne, A. H. Labee en J J. Kleiweg. Jo- Ondertrouwd: A. J. Kranenburg en T. M. Vermeer. L. J. Snijders en H. M. de Vogel. Overleden: M. C. Dullaert .w.v. M. G. van Leerdam. A. J. van Thiel. H. O. J. J. Veen. Herwonnen Levenskracht De intekenlystaktie, gehouden in Voorschoten, in de week van 15 t/m 20 februari ten bate van Herwon nen Levenskracht, heeft f 3.079,77 opgebracht. Spreekuur burgemeester Burgemeester L. de Kool van Voor schoten is vrijdag verhinderd zyn wekelijks spreekuur te houden. Reeds meermalen schreven wy over de onderhandelingen van de gemeen te met de Diaconie der Hervormde Gemeente in Leiden over de aankoop van het oude Voordorp en het per ceel Ockenrode 2, thans nog be woond door ir. J. P. van Leeuwen. Er is thans overeenstemming be reikt voor een totaalbedrag van f 248.000, onder de bepaling, dat aan de Interkerkelijke Stichting tot Ver zorging en Verpleging van Langdu rige Lichamelijke Zieken in Leiden het recht van optie wordt verleend op een nader aan te wijzen perceel grond, gelegen nabij de kruising HoogmadesewegMunnikenweg, ten behoeve van de Stichting van een verpleeginrichting voor de verzorging en verpleging van langdurige licha melijke zieken. Blykens de raming zullen de kosten voor afbraak f 22.000 bedragen. LEIDERDORP i Persant Snoep weg1 Voor de doortrekking van de Per- sant Snoepweg zyn thans een be stek met tekeningen en een kos- tenbegrotlng gereed gekomen. Het doortrekken van deze weg achten B. en W. zeer gewenst niet alleen omdatl na de voltooiing der werk zaamheden, dan de steeds groter wor dende verkeersstroom van en naar Leiderdorp over de nieuwe Leider- dorpsebrug soepeler afgewikkeld kan worden, maar ook omdat deze weg zal aansluiten op de Engelendaal, de verbinding door de nieuwe uit breidingen tussen de Persant Snoep weg en de Provinciale weg nr. 5. Bo vendien zal het verkeer naar en van Hoogmade dan niet meer midden door het dorp behoeven te worden geleid. D^ kosten voor het uitvoeren van grondwerken en het maken van een gesloten wegdek met bijkomende werken ten behoeve van de door trekking van de Persant Snoepweg worden op rond f 677.000,— ge raamd. De commissie openbare wer ken gaat met de uitvoering van dit plan akkoord. Gelest op de ervarin gen van de laatste jaren achten wij onderhandse aanbesteding van dit werk noodzakelijk. „Vrijz. Hervormden Leiden/Oegstgeest zijn de weg terug ingeslagen Vereniging bewust van eigen kracht Sedert omstreeks het begin van deze eeuw de in meerderheid rechtzinnige kerkeraden geen vrijzinnige predikanten .meer be riepen en de Vrijzinnige Her vormden daardoor genoodzaakt waren eigen kerkelijke gemeen ten te stichten, hebben zij de band met de Hervormde Kerk nooit geheel verbroken. Het was vooral ds. Niemeyer. destijds predikant in Bolsward. die niet alleen aandrong op behoud van het contact met de Hervormde Kerk, maar er ook veel toe bij droeg, dat de vrijzinnigen zich bewust werden van hun eigen kracht. Aldus dr. D. Ruiter, voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden/Oegstgeest. in zijn openingswoord voor de gisteravond gehouden jaarvergadering van deze vereniging. De weg terug, zo ver volgde dr. Ruiter, is nu inmiddels in geslagen. In Oegstgeest zijn we een eindweegs in de richting van de in tegratie gevorderd, in Leiden duren de besprekingen voort. Bewust van onze taak ten opzichte van de Her vormde Kerk en overtuigd van het belang het contact met de andere vrijzinnige groeperingen die naast ons staan, te onderhouden, zullen wij ons beleid voortzetten, aldus dr. Ruiter. De secretaresse, mevrouw Ch. F. PiekWallis de Vries, releveerde in een uitvoerig jaarverslag de activi teiten van de vereniging in o.m. de Sociale Commissie, de Zondagsschool de Vrijz. Herv. Vrouwengroep en de Kerkbouwaotie. Het gemeenteleven werd in 1964 in hoofdzaak bepaald door de standplaatsruil ds. Hubeek Met een feestelijk samenkomst in Huize Den Deyl heeft gisteravond de afdeling van de Hol landse Mij. van Landbouw het 90- jarig bestaan gevoerd. Burgemeester Geertsema en de se- de Hollandse My. van Landbouw. Ir. D. S. Tuynman en echtgenote bevonden zich on der de genodigden, die door voor zitter D. Nell werden verwelkomd. De heer Nell gaf een overzicht- -vogelvlucht van de 90 jaren waar- een zelfstandige afdeling Wasse- aar van de Maatschappij bestaat. Aanvankelijk waren het „jonkheren baronnen" die de bestuursfuncè waarnamen, omstreeks 1916 wer den boeren in plaats van „heren" het bestuur gekozen. De afdeling heeft altijd op verschillend gebied activiteiten ontplooid ten dienste van de leden. Tuynman hield een inleiding de betekenis van de landbouw organisatie in de loop der tyden. Toen de overheid, na de crisis van de dertiger jaren, een groot appa raat ging opbouwen ten dienste van de landbouw, deed zich de behoefte gevoelen aan een sterk orgaan van de landbouw zelf. Er ontstond een samenwerking tussen de •schillende standsorganisaties. Op het ogenblik beleven wij de groei m een Europese landbouwpolitiek. Er zullen steeds meer belangrijke beslissingen inzake de landbouw in Brussel worden genomen. Er ont staat dus een grote afstand tussen de boer en de plaats waar uiteindelijk de beslissingen vallen. Die situatie vraagt opnieuw sterke landelijke or ganisaties. die met de zusterorgani saties in de andere EEG landen kun- onderhandelen. De functie van de plaatselijke afdeling ln deze organisaties blijit belangrijk, omdat in deze afdeling de landbou wers kunnen meepraten en meebe slissen over het beleid in groter ver band. ds. Wagenvoorde. In het jaarverslag werd geconstateerd, dat ds. Wagen voorde zijn nieuwe werkkring met enthousiasme en voortvarendheid heeft aangevat. In de plaats van de aftredende en niet-herkiesbare bestuursleden wer den bij acclamatie gekozen mej. J. M. Hilarius en de heer L. Lyklema, bedden te Leiden. De voorzitter dank te de aftredenden, mej. H. M. ter Beek en de heer D. de Hart, voor hun diensten in het belang van de vereniging, in het bijzonder de heer De Hart, die zes jaar de functie van tweede penningmeester had vervuld. Centrum Met de bouw van het gemeente- centrum nabij de Wyttenbachweg in Ofrstgeest (naast de openbare kleuterschool) zal vermoedelijk in augustus van dit jaar kunnen wor den begonnen, zo deelde een ouder ling-kerkvoogd, de lieer P. den Bes ten, mede. Dit gemeentecentrum zal binnen enkele jaren centraal in de burgeljjke gemeente Oegstgeest lig gen. De Hervormde Gemeente, Het Groene Kruis en de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden participeren in de bouw. De Dienstverlening aan Bejaarden doet mee wat de exploi tatie betreft evenals de Geref. Kerk. In de kerkzaak die een oppervlakte zal beslaan van 184 m2, zullen 210 zitplaatsen zyn. Deze ruimte kan door het openschuiven van een wand nog met 68 m2 van het voorportaal of begroetingshal worden vergroot. De bouw duurt ongeveer anderhalf jaar. Ds. M. J. Wagenvoorde deelde mee. dat binnenkort een commissie zal worden gevormd om richtlijnen voor het jeugdwerk op te stellen. De be sprekingen over een bouwplan voor een rusthuis van de Ned. Protestan tenbond worden voortgezet. Prof. dr. T. Jansma zal zyn lezing over Mar tin Buber en het Chassidisme houden op maandag 15 maart. De lezing van 1. L. Springer is gesteld op don derdag 1 april. Beide lezingen wor- in de Willem de Zwijger kerk in Oegstgeest gehouden en zullen dr. Springer legde daar gisteravond de nadruk op op zeer bevattelijke wijze worden gegeven. Tydens deze vergadering tekenden de aanwezige leden allen een aan prof. dr. P. A. H. de Boer gerichte felicitatie ter gelegenheid van het hem door de universiteit van St.- Andrews in Schotland verleende eredoctoraat in de theologie. Onder voorzitterschap van de bur gemeester drs. F. K. Langemijer kwam de raad der gemeente openbare vergadering byeen. Hoewel de gemeentebegroting behandeld moest worden waren er echter ook nog andere agendapunten en zo er bij de ingekomen stukken een brief van het plaatselijke VV met het zoek om een subsidie van f 5000, B en W waren van mening, dat een subsidie verleend moest wor den ter grootte van de ontvangen contributie met een minimum f 1500. Derhalve werd f 1500 begroot. De heer Groenedyk vroeg deze zaak ook nog even voor te leggen aan de nieuwe recreatiecommissie hierop nader terug te komen in volgende vergadering. Dit werd be sloten. Hetzelfde verzoek deed de heer Groenendijk naar aanleiding van een antwoord van B. en W. op de nota van „De Kaag" betreffende de recreatie. Ook hieraan zal in volgende vergadering uitgebreide aandacht worden besteed. Hierna was de gemeentebegroting aan de orde. Als eerste waagde de heer Van Vliet zich aan algemene beschouwingen. Hij begon met een aanmerking op het late toezenden van de geleidebrief. zodat er slechts enkele dagen beschikbaar waren voor een serieuse studie. Overigens had hy wel waardering voor de inhoud van de met zorg opgestelde brief en eveneens had hij veel waardering voor de keurig verzorgde begroting. Aan een gemeentebegroting, aldus de heer Van Vliet, is maar moeilyk te merken, dat we in een welvaarts staat leven. Hij vroeg zich af of de uitkeringen uit het gemeente fonds de sterke stijging van lonen en salarissen wel zullen dekken. De positie van de volkshuisvesting vond hij zeer verontrustend. Deze last weegt extra zwaar door het bouw grond tekort. In verband met het steeds toenemende verkeer vroeg hy bijzondere aandacht voor de aanpas sing van straten en wegen. Ook de situatie bij het tolhek be hoeft dringend verbetering. In het huidige stadium vraagt het om on gelukken. Voorts vroeg hij hoe het nu staat met de plannen voor de huisvesting van openbare werken. Speciaal voor dit doel werd destijds de boerderij van Overes aangekocht, maar er gebeurt niets. Naar aanleiding van de voorstel len tot belasting verhoging merkte de heer Van Vliet op. dat hy de hondenbelasting eigenlijk maar een vreemde belasting vindt. Waarom moeten de honden nu belast worden en waarom is er geen kattenbelasting of kanariebelasting. 'Hy kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze belasting bestaat om de honden te weren en daarom meer als een strafmaatregel gezien moet worden. De heer Van der Voet wilde weten of het rijk nu ten achter is of dat het gemeentelijk apparaat te zwaar is voor wat betreft de postlonen en salarissen. Woonforensenbelasting De heer Willemsen wilde graag be denkingen maken tegen eeneventueel in te voeren woonforensenbelasting. Mocht dit er ooit komen dan zou hij de opbrengst hiervan graag ge- te Het nachtelijk uur was reeds aan gebroken toen de vergadering werd gesloten of liever gezegd onderbro ken. want de agenda was niet afge- erkt. De voortzetting zalp laats vinden op woensdag 3 maart a.s. r. W. J. Geertsema i leden gelukin een oorsprong is geweest. Burgemeester wenste bestuur toespraak, waai nerde, dat Wassenaar vai een agrarische gemeente In 1909 nog werkte 40% roepsbevolking landbouw. Het gemeentebestuur verheugt er zich over dat, ook al is relatief de plaatselijke agrarische ge meenschap in betekenis afgenomen, die gemeenschap er nog altijd is en de beste tradities van het Nederland se platteland in leven houdt. De burgemeester herinnerde aan be langrijke instellingen die door vooi - mannen uit die plaatselijke agrari sche gemeenschap tot stand zyn ge bracht. onder meer de Raiffeisen- bank en de Coöperatieve vereniging Samenwerking. Hij sprak woorden waardering tot de secretaris van de afdeling Wassenaar, de heer S. de Jong, die deze functie nu 25 jaar vervult en die een belangrijke sti mulator is van het verenigingsleven op agrarisch gebied. Tuynman kwam daarna nog maals aan het woord om een tweetal draagmedailles met oorkonden na- s het hoofdbestuur uit te reiken: de heer S. de Jong en aan de heer G. J. van der Stoel, die lange tyd voorzitter van de afdeling is geweest en zich na de bevrijding zeer verdienstelijk heeft gemaakt in het hoofdbestuur van de maatschappij. De verdere avond werd gevuld met gezelligheid, gebracht door de conferencier, Harry Touw. L.V.v.P. gaat entoonstelling organiseren De „Leidsche Vercenlging van Post zegelverzamelaars" heeft een bijzon der actief jaar achter de rug. Dat bleek op de jaarvergadering die de ze pas 25 jaar geworden vereniging gisteravond onder voorzitterschap van dr heer A. de Best in het Logegebouw aan het Steenschuur hield. In verband met dit jubileum gaat de vereniging in maart een groots opgezette tentoonstelling houden in het gemeentemuseum „De Laken hal" in Leiden. In het jaar 1964 is het aantal leden belangrijk toege nomen. De Vereeniging van Leidsche Postzegelverzamelaars telt op het ogenblik ongeveer 400 leden. Gister avond werd ook de bestuursver- kezing gehouden. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter de heer A. de Best- vice-voorzitter de heer J. W. Segaar, secretaris de heer H Gaykeman, tweede secretaresse mevrouw mr. Klasen- Van der Loo, penningmeester W. F. Briel, tweede penningmeester J. Spijker en com missarissen de heren G. M. Minne- ma en J. van Gelderen. De heer Briel is tevens belast met de orga nisatie van de jubileumtentoonstel ling. Na de verga -lering was er zoals gebruikelijk weer gelegenheid tot ruil en verkoop van postzegels. VOORSCHOTEN Demonstratie van de E.H.B.O. Met. de kunstmatige ademhaling volgen.': de mond-op-mond (neus)- methode heeft men in vele gevallen succes gehad. In verband hiermede acht het bestuur van de afd. Voor- choten van de Kon. Neder. Ver. EHBO het met het oog op de vele ongevallen van groot belang in rui me mate voorlichting te geven over het al dan niet toepassen van deze methode. Dinsdag 2 maart 's- avonds 8 uur, wordt in het gebouw „Gezondheids centrum" aan de Wyngaardenlaan 2 een openbare lesavond gegeven, die gratis toegankelijk is voor alle in gezeten. Deze avond staat onder lei ding van dokter H. M. van der Horn. Na diens inleiding zal leder, die hier toe belangstelling heeft, in de gele genheid worden gesteld de methode op een „pop" te proberen. Daar een te grote deelneming voor deze avond prachtische bezwaren heeft, kan alleen toegang worden verleend indien van te voren schrif telijk of telefonisch kennis wordt ge geven aan de voorzitter W. Duijts, tel. 2568 of de secretaresse mevr. G. van Ooijen-Brouwer, tel. 4156. Subsidie herdenking van de bevrijding Burgemeester en wethouders stel len de gemeenteraad voor, voor de herdenking van de bevrijding rond 5 mei a.s. een kredet van f 3750 beschkbaar te stellen. De herden- kng zal, op verzoek van het ge- meentebestuu, georgeniseerd worden door de Wassenaarse Oranjevereni ging „Koningin Wilhelmina". MARKTBERICHTEN ve Veluwse Eiervelling Ede. 459.504 stuks, handel flauw. (In f per 100 stuks)43/50 f 9.25; 51/58 gr. 9,34-10.61; 58/öl gr. 10.54-10,87 61/65 gr. 10.81-11,32; 65/ 10.20-10.69 01/65 53/58 gr. 39; 01/ ,25-12,40; 67 gr. 10.10^10.71; gr. 15,53-18.03. ,944 stuks. 65/ 69/71 gr. 11.39- Elermarkt Bameveld. Aanvoer 2.200.000 stuks, handel kalm. Eieren van 53/60 gram 9.50-10,50, kg prijs 1.80-1,76; 61/65 gr. 10,70-11,40, kg prijs slachtklppen lichte 1.30-1.50, Slaohtkulkens 1,50- in fonds Lb.v. de re- Over de te verhogen straatbelas ting merkte hij op, dat men dan ook wel grote aandacht zal moeten besteden aan de toestand van de straten. Hy brak een lans voor het behoud van de gevel van het Jan Steen-huis en informeerde naar de restauratie van de Oude Toren. Voorts vroeg hy of er al plannen bestaan voor de viering van het 4e lustrum van de bevrijding. De enige optimistische mededeling, die de aoorzitter in zyn antwoord kon doen was, dat het haast wel zeker is, dat het plan Endepoel is goedgekeurd. Over de plannen voor openbare werken zei hy, dat het geheel in de boerderij Overes wat is tegengeval len. Men heeft momenteel nog enkele andere plannen op het oog waarover spoedig nadere mededelin gen zullen volgen. Over de viering van de bevryding bestaan nog geen plannen. Dit is in handen van de Stichting tot viering van Warmonds feesten. Tolhek Ten aanzien van de verkeersituatie by het tolhek deelde liy mede dat, hierover thans weer besprekingenWL gaande zyn en er nu wel een oplos sing mzit. Verder bleek uit het ant woord van de voorzitter wel, dat de meeste zaken sterk gebonden zyn i bepalingen van ryk en provincie de gemeenten eigenlijk niet veel ;r kunnen doen. dan de normale lopende zaken afhandelen. Hierna werd de gemeentebegroting 1965 vastgesteld alsmede de begro ting van het gemeentelyk waterlei dingbedrijf. Aan de orde kwamen voorts de diverse belasting verhogingen. Over de hondenbelasting ontstond nogal wat discussie, doch het resultaat na stemming was, dat het voorstel van •n W. werd aangenomen en de luxe honden voortaan f 20,- gaan kosten en de waakhonden f 16,-. De straatbelasting zal ook verhoigd wor den: de bebouwde eigendommen zul len voortaan met 14 pet worden be en de onbebouwde met 7 pet. was resp. 10 en 5 pet. De reini gingsrechten komen van f 10,- voor de eerste emmer op f 14,- en voor de volgende emmers op f 12,-. f 9,- en Ook de gemeentelyke leges wo den verhoogd. Een omsomming hier- BEURSOVERZICHT K.L.M. weer willig Amsterdam, 25 febr. De stemming voor aandelen KLM is vanmiddag wederom willig ge weest. De koers werd geadviseerd op f 100, tegen gisteren als officiële koers f90. In een iets hoger Wall Street, waren aandelen KLM gisteren sterk favoriet. Dit fonds steeg in New York ruim 4 dollar tot 33. Hierdoor werden de stukken gister avond in Amsterdam door de arbitra ge voor Amerikaanse rekening tegen oplopende koersen van f 95 tot f 101 uit de markt genomen. Dit was de hoogste koers sedert vier jaren. Het laagste punt kwam in 1962 toen KLM f 43 noteerde. De stemming voor de overige inter nationale waarden was licht ver deeld. Philips lag vry vast op 157 (156.10). Unilever was goed prijshou dend op 139, evenals Kon. Olie op 160,60. AKU daalde ca. 3 punten tot 523. Hoogovens nauwelijks prijshou dend op 551. De handel in de hoofd fondsen was kalm. In de scheepvaartsector had Kon. Boot van aanbod te lyden als gevolg het gepubliceerde jaarverslag. Van de leidende cultures was HVA een punt lager op 148. De Staats - fondsenmarkt gaf weinig verandering te zien. De koersstijging van K.L.M. Naar wy in beurskringen wordt de scherpe koersstijging, die i de aandelen KLM de laatste dagen hebben ondergaan, enkel en alleen toegeschreven aan speculatieve be langstelling in Wall Street. De koer sen van aandelen der Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zijn daar sinds enige tyd enorm a la hausse georiënteerd, en de KLM als het enige aan de Newyorkse beurs geno teerde niet-Amerikaanse luchtvaart fonds. wordt daardoor meegetrok ken. Overigens vallen thans geen redenen te zien, die aanleiding kun nen geven tot een zo vaste houding voor de aandelen KLM. Voorts ver nemen wy dat de KLM medio maart mededelingen zal doen over de ont wikkeling in 1964. (De aandelen zijn ruim f 25 per stuk in twee weken tyds opgelopen tot boven de f 100). WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 februari. Londen 10.04%—10.05%; New York 3.59ft—3.59H; Montreal 3.33ft-3.33ft. Parys 73.35%—73.40%; Brussel 7.24% 17.24%Frankfort 90.40—90.45 Stockholm 69.9970.04; Zürich 83.02' —83.07%; Milaan 57.54%—57.59% Kopenhagen 51.97%52.02%; Oslo 50.25%50.30%; Wenen 13.92— 13.93; Lissabon 1252%—12.53%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag, 25 februari 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000.- Ned. '64 514 Med. '64 5 Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60-11 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4!i Ned. '61 4% Ned. '63 4% Ned. *47 3% Ned. '53 3% Ned. '48 3% Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 n 314 Ned. '37 3 Ned. Gb obi '46-3 Ned. dol. in. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Indië '37 A 3 Ned. wonbl. '57 6 N. wonbl. '58-*59 Ned. wonbl. '60 4% 101% 99ft 95% 90 y8 97ft 9112 87% 87ft 5 90% 97ft 91% 103H 94 ft 95ft ACTIEVE AANDELEN \mst. Rubber Ver. HVA-my. \K.U Deli My cert. loogovens cert. Philips gem. bez. Jnilever cert. Dordtse petr. Kon. P (50 a f 20) Holl. Amer. Lyn Java China Pak. S.LM Kon. Ned. St.boot Kon. Paket My. Stoomv. My. Ned. Niev Goudr. cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd N. Scheepv. Unie 115.10 115.70 551% 550% 156.15 157.10 138.80 139.20 719% 714 160 50 114% 161 90 160.10 114% 161% 101 137% 167% 139 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 3% 93 93 A'dam '48 3% 93 92% R'dam '52-1 4% 91 Bankwezen Bank N.G. 85 5% 100% idem '58 5 99 idem '64 5 99% d. N.W-B. '52 4% 94"s BVG Rspbr, '52 165 BVG Rspbr. f500 144 Industr. Obligaties Philips Dol '51 87% VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Gedaan en bieden Bieden Premieleningen Alkmaar '58 2% A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% A'dam '59 2% Breda '54 2% Dordrecht '56 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '5212% Idem H 2% R'dam '52 12% Idem n 2% fdem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl. *59 2% 90% 87'/ 87a NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f50 212 213 Nefo f50,- 116 109 d Etobeco 235 236 Unitas f 50,- 490 493 Ver. Bez. v. 94 f50 135 135 Europa I 10 pb. 525 525 Alg. Bank Ned. 311 312 Amro 70.20 67.80 Cultuurbank 18 17% Holl. Bank O eert 245% 247 Ned. Mid.bank 115 115.5( R.V.S. eert820 818 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 709 Berkel's Pat. 227% 233 Borsumy.Wehry 68 67% Calvé Delft eert. 977 979' K. Pap. v. Gelder 142% 142 K. Ned. Grofsm 113 111 DeGruyter prefb 151% 152 r Holl. Constructie 485 490 ing. bur. v. B.nyv 169 tnternatlo 314 315 v. Kemp. Kon. Zout Ketjen Leidse Wols.ry Vlüller en Co. NB Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott. Droogd. Mij EMS Ver. Mach.fabr. Ver. Touwfabr. Vihamy Walvisvaart Wernink's Betmy 221 Wilton Fyenoord 191 Wyk - Heringa 130 149% 56.90 265% 223% 177% 80% Zaalberg Mijnbouw ei Biliton 2de r. Kon. Petr. (f 20) Amer. fondsen Canad. Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Flepubllc Steel Sheb OU Union Pacific Un. States Steel Es dividend Exclaim Laten 105% petroleum 159.50 160.50 61% 36% 78% 97% 100ft 43% 60% 40% 53% 37% 79% 97% 103%

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15