)nzekere houding van fanzania Jegens Bonn Engeland wil wel praten over toekomst Gibraltar jes* verklaring door verdediger aangevallen Oosterscheldebrug al voor de helft gereed HIER IS ONS BANKGEHEIM! ALS SPANJE RESTRICTIES AAN DE GRENS OPHEFT Overwinning I Te snel gevlogen Het proces-Ra jakowitseh in Wenen Te smal in naaste toekomst? LE1DSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 Geen Westduitse hulp aan Dar-es-Salaam correspondent in Bonn) )e regering in Bonn heeft be ien alle hulp aan de republiek iizania (het vroegere Tan- ijika en Zanzibar) stop te len. De reden hiervoor is, dat penkort in de hoofdstad Dar- Salaam een consulaat-gene- van de D.D.R. zal worden ipend. Het besluit geen mili- [e en economische bijstand Tanzania meer te leveren is voorlopige eindpunt op de ge weg van verwarde onder- idelingen en toezeggingen, moeilijkheden waarin de Bonds- ibilek nu aan de oostkust van ka is geraakt spruiten voort uit «passing van dezelfde „Hall doctrine", die de regering-Er- in het Nabije Oosten in een ge- rljjk slop heeft gevoerd. Deze doc- houdt in, dat de Bondsrepubliek diplomatieke betrekkingen on- loudt met landen die de „Duitse locratische Republiek" (Oost- Island) van Walter Ulbricht di- ïatiek hebben erkend. Getrouw deze doctrine brak Bonn de di- latiekc relaties met Joego-Slavië Duitse betrekkingen met Tan- ia en Zanzibar waren van ouds- nauw. Tanganjika was tot het an de eerste wereldoorlog een kolonie en daarna, tot de ver- van zijn onafhankelijkheid in an Brits trustschaps-gebied. het waren Duitsers, die de nanjaro en de Mount Kenia ont- Zanzibar was tot zyn zelf- eid in 1963 een Britse kolo- In 1890 had Duitsland zijn ko- ile recht op Zanzibar aan Groot- anië afgestaan, zijn onafhankelijkheid erkende ganjika West-Duitsland als de rechtsgeldige Duitse staat, muit Bonn vloeiden daarop hulp teun in alle mogelijke vormen Dar-es-Salaam, die door presi- Julius Nyerere met vreugde den ontvangen. De president is echter in moeilijkheden geraakt, schuld daarvoor draagt zijn on- ige partner Zanzibar. In januari het vorige jaar vond op Zanzibar ultra-linkse omwenteling plaats, Karoeme aan het hoofd van het bewind bracht, een man die n wordt gezien als een stro- de Chinees-communistische oeden op het eiland. Hoewel deze r Bonn te denken had moeten i, kondigde de Bondsrepubliek n een maand nadat de omwen- ig had plaatsgehad al aan, dat zij bewlnd-Karoeme zou erkennen. daarmee de eerste grote lelijke mogendheid die een der- ke stap ondernam. Het besluit genomen, verklaarde men des- in Bonn, omdat men van de ring op Zanzibar de verzekering gekregen dat het geen diploma betrekkingen met Oost-Duits- !ou aanknopen. Toen Karoeme kort daarop toch het bewind- icht erkende, trok men in Bonn toezegging weer in. Een Oost- ambasadeur kwam kort daar- het eiland aan. kwestie kreeg een operette- aanzien toen afgelopen voor de leiders van Tanganjika en zibar besloten beide landen tot staat aaneen te smeden. Want, nel afgesproken werd dat de bui- andse zaken van de nieuwe staat uit Tanganjika's hoofdstad Dar- ialaam zouden worden gevoerd, de regering van president Ka- b er maar steeds niet toe over, Oostduitse diplomatieke vertegen- rdiging op Zanzibar op te heffen gedroeg het land zich in het alge als een geheel zelfstandige Tegelijkertijd oefende in Dar- ialaam een Westduitse ambassa- zijn ambt uit! e situatie eze situatie leverde voor de rege- in Bonn en haar Hallstein-doe reen pijnlijke situatie op. De mi er van Buitenlandse Zaken van izania, Kambona, deed alles om )ostduitsers van het eiland weg te gen. Hij moest dit ook wel doen tijdens zijn bezoeken aan Bonn, steeds uitvoerig over economi- en militaire hulp werd gespro- zijn gastheren recht in de ogen lijven kijken. Maar toen de West- se minister voor Ontwikkeling* - i Scheel kortgeleden in Tanzania werd hem de toegang tot Zanzi- door de autoriteiten op het ei- I geweigerd. Ook de Westduitse lassadeur in Dar-es-Salaam wordt toegang tot Zanzibar herhaalde- ortgeleden verliet de Westduitse oep-adviseur voor Tanganjika land ,toen hjj door een vertegen- rdlger van de DDR uit zijn posi- werd gedrongen. Men zag dit alles -Salaam met lede ogen aan, it de Westduitse belofte en hulp Tanganjika beliepen tot voor een bedrag van 127 miljoen tse mark. Het mislukken van de ling de Oostduitse ambassadeur Zanzibar te verwijderen, argu menteerde men tenslotte slim met te zeggen dat hierover niet met Oost- Berljjn kon worden onderhandeld, omdat Tanzania immers geen poli tieke betrekkingen met de DDR on derhoudt. President Julius Nyerere dacht dat de oplossing nabij was, toen de Oost duitse ambassadeur op Zanzibar ten slotte verklaarde te willen vertrek ken, in ruil voor de opening van een Oostduits consulaat-generaal in Dar- es-Salaam. Maar nauwelijks was dit Bonn ter ore gekomen of Nyerere kreeg een brief van kanselier Erhard, waarin deze zei, dat de opening van het consulaat „de betrekkingen tus sen beide landen ernstig zou belas ten". Een harde koers? Uit de aarzelende houding Jegens de dreigementen van de Egyptische president Nasser lering trekkend, mocht men verwachten dat men in Bonn van nu af in twijfelgevallen een „harde" koers zou gaan voeren. Ook de wapenleveranties aan Tanza nia kunnen worden beëindigd wan neer Bonn Oost-Afrika tot „span- ningsgebied" zal verklaren. Een der gelijke stap ligt in de bjn der ontwik keling. In Bonn hoopt men wellicht hier mee te verhinderen, dat Oost-Duits- land met protocollaire trucks vaste voet in die landen zou krijgen waar van de regering het niet op een di- plomatieke breuk met de Bondsrepu bliek wilde laten aankomen. Tot nu toe heeft men zich in Bonn neerge- 1 legd bij de opening van Oostduitse i consulaten in Egypte, Syrië, Irak, Cambodja, Jemen, Indonesië en Bir- I ma. Dat men er in Bonn binnen af- zienbare tijd niet aan kan ontkomen de Hallstein-doctrine grondig te her waarderen, is ook door de nieuwe si tuatie in Tanzania wel duidelijk ge worden. (Van i respondent in Madrid) Engeland begint zich ernstige zorgen te maken over de gevol gen van de verscherpte Spaanse douanecontrole rond Gibraltar. ..Als de regering in Madrid bereid is om een einde te maken aan het isolement van Gibraltar', zo heeft een regeringswoordvoerster in Londen gezegd. ..dan heeft de Britse regering er geen bezwaar tegen om besprekingen over de toekomst van de rots te openen" In Madrid noemt men dit een grote overwinning voor generaal Franco, omdat tot heden toe En geland pertinent geweigerd heeft Gi braltar aan een discussie te onder werpen, hoewel het daartoe door de dekolonisatie-commissie van de Ver enigde Naties was uitgenodigd. Nu de blokkade die door Spanje aan Gibraltar wordt opgelegd, ern stige gevolgen gaat krijgen voor het economische leven op de rots, zoekt Engeland naar een mogelijkheid om een status quo te bereiken. Want als generaal Franco de grens bij La Linea blijft afsluiten, zit er voor Engeland niets anders op dan de achtentwintigduizend mensen die op de rots wonen, over zee of door de lucht te bevoorraden. Ook Andorra Afgezien van de psychologische factoren schept Gibraltar aan de Spaanse zuidkust een onwezenlijke situatie, evenals trouwens het minia tuurstaatje Andorra dat aan de noordzijde doet. Beide enclaves zijn belastingvrije dorado's die een con stante bedreiging vormen voor de Spaanse internationale handelspoli tiek. Vanuit Gibraltar wordt zuid- Spanje overstroomd met goederen, waarvoor in de bestaande handels overeenkomst geen plaats is inge ruimd. Het smokkelaarsnest Andorra voorziet de rijke provincie Barcelona alles dat door de ministers van Handel en Financiën verboden is. De restricties die thans aan Gibraltar zijn opgelegd, zijn precies dezelfde als die waaraan ook Andorra is on derworpen. Om de omvangrijke illegale invoer vanuit deze miniatuurstaat tegen te gaan, verbiedt Spanje enkele maan den per jaar alle Spanjaarden die niets anders in Andorra te doen hebben dan er belastingvrij in te kopen, de toegang tot dit econo mische paradijsje. Iedereen die in die periode de grens passeert, wordt aan een zeer zware controle onder- van dit vrije staatje. De winkeliers blijven met grote voorraden zitten en de hotels blijven leeg. In de ga rages worden dan geen oude num mers meer in nieuwe motoren ge slagen, omdat geen enkele Span jaard meer de kans krijgt zijn oude auto vrij van invoerrechten te laten isadeur in Londen om hun ongenoe- gen over de koude oorlog met Gi braltar bekend te maken. Maar tot heden toe zijn op de Spaanse am bassade in totaal maar zeventig pro testbrieven aangekomen. De directies van de grote Engelse reisbureaus hebben verklaard dat. ondanks de kwestie-Gibraltar, het aantal boekingen voor Spanje aan merkelijk groter is dan voorgaande Weerslag Hetzelfde gebeurt in Gibraltar. Nu door een intensieve controle de Spaanse douane niets meer vanuit Gibraltar laat binnenkomen, zon der dat daarop invoerrechten zijn betaald, verliest de rots zijn aan trekkelijkheid als inkoopcentrum zuid-Spanje. Daar deze verscherpte controle nu al bijna vijf maan den duurt, maakt de middenstand daar een ernstige crisis door, en eist van het Engelse bestuur dat zo spoe dig mogelijk een overeenkomst met Spanje wordt bereikt. Op hetzelfde moment willen de inwoners van Gi braltar echter hun bevoorrechte po sitie behouden. Basis behouden Spanje heeft daar geen enkele be langstelling voor. Generaal Franco is bereid Engeland het recht te ge ven blijvend een militaire basis op de rots te behouden, maar de soeve reiniteit over deze vier vierkante ki lometer zal aan Madrid moeten wor den teruggegeven. Volgens de Spaanse regering zullen de 28.000 inwoners van Gibraltar geen cent minder verdienen wanneer zjj Spaanse onderdanen zullen zjjn ge worden. Voor hen is een grote plaats weg gelegd in het groeiende toerisme langs de hele Spaanse zuidkust. De grote strook braakliggend niemands land rond La Linea zal onmiddellijk bebouwd worden met hotels en ap partementen, waardoor Gibraltar een belangrijker plaats krijgt dan bij voorbeeld Malaga. Enkele Engelse dagbladen hebben een beroep op de bevolking gedaan om dit jaar, als antwoord op de blokkade rond Gibraltar, ervan af te zien de vakantie in Spanje door te brengen. Engeland bezorgt na Frankrijk Spanje het grootste aan tal vakantiegangers. Bijna één mil joen Engelsen brengen jaarlijks de vakantie door aan de Spaanse stran den. Men verzocht hen brieven te schrijven naar de Spaanse ambas- U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt Beiden: Breestraat 61-63. Sassenheiin: Postwijkkade 1 J<^c«SeScf<8<3Scï<SCSÖ<8<^cKSOSc» Het nieuwste ongemak van t J het reizen per vliegtuig: X De passagiers van een gis- teren op het Londense vlieg- fi veld aangekomen straalvlieg- 8 ■t tuig mopperden, omdat het a i toestel met een dermate grote snelheid van New York naar i de Britse hoofdstad was ge- vlogen, dat zij arriveerden alvorens het einde van de A vertoonde film te hebben ge- zien. t Dr. Böck, de verdediger van het in Wenen plaatshebbende proces tegen de voormalige as sistent van Eichmann, Rajako- witsch, heeft gisteren de verkla ring aangevallen van de Neder landse getuige B, A. Sijes, de plaatsvervangend directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam. Dr. Böck, vroeg de heer Sijes of het hem bekend was, dat reeds lang voor 12 augustus 1942 vast stond, dat de buitenlandse joden in Frank rijk, onder wie ook joden uit Neder land, zouden worden weggevoerd. De heer Syes heeft namelijk dinsdag verklaard, dat Rajakowitsch op 12 augustus 1942 eigener beweging een telexboodschap naar Parijs had ge zonden, waarin hy toestemming had gegeven voor het wegvoeren van 83 uit Nederland afkomstige Joden naar Auschwitz, waar 82 van hen om het lezen zyn gekomen. Twee rijbanen op Zeelands spektakelstuk (Van onze Vlissingse correspondent) Precies een halve brug zal er over enkele dagen over de Oos- terschelde liggen. Het rijdek van wat straks de langste brug van Europa zal zijn, loopt dan twee en een halve kilometer van de Noordbevelandse kust in de richting Schouwen-Duiveland. Op dit ogenblik worden de lang ste fundatiepalen voor de brug de zeebodem ingedreven. Deze geweldenaren hebben een lengte van maar liefst vijftig meter. De leden van de Belgisch Nederlandse Zuidpoolexpeditie zijn gisteren op het vliegveld Meisbroek bij Brussel terugge keerd. De verwelkoming door generaal Danloy, die Koning Boude wijn vertegenwoordigde. Tegeiykertyd wordt er vijfhonderd meter uit de kust van Schouwen-Dui veland hard gewerkt aan de bascule- brug. Omstreeks juni-juli van dit jaar zal het scheepvaartverkeer van dit kunstwerk (doorvaartwydte 40 meter) gebruik moeten maoken. De aanne mer, de Combinatie Bouw Ooster scheldebrug, houdt zich ondanks de vertragingen in de beginperiode van de bouw nog steeds aan de vastgestel de streefdatum. Volgeas het contract zal de brug dus 31 december van dit jaar worden opgeleverd. UNIEK Zeelands spektakelstuk wordt vol gens de modernste bouwmethoden tot stand gebracht. Sommige van deze methoden zyn zelfs uniek in de we reld. Bij voorbeeld de prefabricage van de verschillende brugdelen en de simpel en pijlerconstructie. Deze me thoden hebben by het bouwen van de brug tot een arbeidsbesparing geleid, waar ingenieurs vroeger alleen maar van durfden dromen. Deskundigen uit binnen- en buitonland bestudeerden de werkwijze, die bij het maken van de vaste verbinding wordt gevolgd. Ze zyn enthousiast. BEZWAREN Maar toch zyn er bezwaren. Oh neen, niet tegen de werkwijze, maar tegen het ontwerp van de brug. Deze Oosterscheldebrug de laatste scha kel in de zg Centrale Weg krijgt namelijk maar een tweebaans-rijdek (ca 7,5 meter) Twee andere kunst werken in deze Centrale Weg, de Ha ringvlietbrug en de Grevelingendam, hebben of krijgen vier rijbanen. Hoewel de toevoerwegen naar deze bruggen ook twee rijbanen tellen, mag dit voor de Oosterscheldebrug toch niet als criterium gelden. Als de ver binding Londen—Randstad Holland tot stand komt via de toekomstige vaste oeververbinding over de Wes- terschelde en de timnel door het Ka naal zal de drukte over de Centrale Weg geweldig toenemen. De toelopen de wegen naar de Haringvlietbrug en de Grevelingendam zyn dan eenvou diger uit te breiden dan de twee- baansbrug over de Oosterschelde.... Stukken De heer Syes beantwoordde de vraag ontkennen, waarop de verdediger ver scheidene stukken overlegde ter sta ving van zyn mededeling. „Hieruit blykt dat de SS-leiding reeds in juli 1942 het besluit had genomen om de buitenlandse joden het eerst uit Frankryk weg te voeren. Doch reeds eerder, en wel in maart 1942 had de leiding besloten de buitenlandse en statenloze joden in Frankryk weg te voeren", aldus dr. Böck, die vond dat de getuige van deze alom bekend zijnde stukken had behoren af te we ten. Hy legde de rechtbank ook een document voor, volgens welk vóór de telexboodschap van Rajakowitsch van 12 augustus 1942 al op die ver schillende tydstippen in totaal 24 Nederlandse joden door de „Sicher- heitsdienst" uit Frankryk naar het oosten waren gestuurd. Daarmee wordt bevestigd, aldus de verdediger, dat de voor de rechtbank voorgele zen verklaring van het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken, als zou eerst door de telexboodschap van beklaagde het vervoer van Neder landse joden uit Frankryk naar Auschwitz zyn begonnen, onvolledig en misleidend is. Oneens De openbare aanklager was het hiermee niet eens. De verklaring was volgens hem niet misleidend, omdat vaststaat dat voor 12 augustus 1942 alleen Nederlandse joden uit Frank ryk werden weggevoerd die zich vol gens de toenmalige begrippen aan strafbare feiten hadden schuldig ge maakt Op grond van de bewuste te lexboodschap echter was men begon nen met de .evacuatie' van de Neder landers, wie niets anders ten laste gelegd kon worden dan dat zy joden waren, aldus de aanklager. De heer Syes verklaarde hierop, dat hij de door de verdediging overge legde stukken eerst, ook in verband met andere documenten, moest be studeren, alvorens zich definitief daarover te kunnen uitspreken. Verpleegster Met een op vruchtensap lykende roodachtige gifdrank verden in de verpleeginrichting Obrawalde /Mese- ntz kinderen gedood, zo vertelde de 5t-jarige beklaagde Margarete Mro- zek gisteren in het proces In Mün- chen tegen veertien voormalige ver pleegsters, die beschuldigd wordou van medeplichtigheid aan moord op lichamelijk gebrekkigen en gees teszieken. De 65-jarige Berta Helmis, wie medeplichtigheid aan moord in 35 gevallen ten laste wordt gelegd, zou zich tegen het euthanasiebevel ver zet hebben. Zy was teen, naar zij verte'de, met achteruitstelling en pensioenvermindering bedreigd. Pas na aandringen van de president van de rechtbank gaf zy toe, vier patiën ten bij het doden geruststellend te heblien toegesproken. Tot slot ver klaarde zij„Het decreet van de Führer (Hitiers bevel tot euthana sie» was niet rechtmatig, druiste in tegen het hoogste gebod, tegen het geloof, tegen het eigen geweten en tegen de plicht, als verpleegster de zieken te helpen". Tenslotte werd een verklaring voor gelezen van de verpleegster Berta Koslowski, die ln 1962 na haar eerste verhoor de hand aan zichzelf sloeg. „Ik droeg toen al een zwaar schuld gevoel met my mee", zo heet het daarin. Het proces wordt op 3 maart voort-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13