„Ik ben echt van plan, mijn schouders er onder te zetten" Kort overziet directe winst tegen Bobotsov NIEVWKOOPS NIEUWE BURGEMEESTER „Prinses Irene heeft echt geen heimwee Engelse premier leest Britten grondig de les Drama LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 (Van één onzer redacteuren) „Ik ben echt van plan, mijn schouders er onder te zetten". Dit zei ons gistermiddag de heer A. H. van Montfoort, die zo als wij gisteren reeds meldden met ingang van 16 maart is be noemd tot burgemeester van Nieuwkoop en Noorden. De ge meente Nieuwkoop krijgt in de heer Van Montfoort een ervaren gemeente-ambtenaar, die sinds 1946 gemeentesecretaris van Uithoorn is. Wy spraken Nieuwkoops nieuwe burgemeester in zijn gezellige wo ning aan de Prinses Christinalaan in Uithoorn. Zojuist was hy terug gekeerd van een bezoek aan Nieuw koop, waar hij zyn nieuwe ambtswo ning had bekeken. Het staat echter nu reeds vast, dat deze te klein is om het omvangrijke gezin Van Mont foort- vader, moeder en zeven kin deren onderdak te bieden. Sport De heer Van Montfoort zal, dat staat in ieder geval al vast, h Nieuwkoop een open oog hebben voo: de problemen, die zich op sportge^ bied voordoen. In Uithoorn heeft hij vele jaren actief de sport be^ oefend. Op het ogenblik is hij voor z'txer van de R.K. sportvereniging V.D.O., die de volgende takken van sport in zich verenigt: turnen, voet bal, tafeltennis, volleybal en dames handbal. „Vroeger waren dat alle maal afzonderlijke clubs", aldus de heer Van Montfoort, maar samen konden ze veel meer bereiken. Ik heb met plezier aan dc samenwer king meegewerkt". Voorts is Niewkoops nieuwe bur gemeester penningmeester van de Uithoornse woningstichting en hij is als docent aan de kadercursus van de K.N.V.B. verbonden. Groei De gemeente Uithoorn heeft hij van 4000 inwoners vlak na de oor log zien groeien tot een plaats met 14.000 inwoners. De gemeente Uit hoorn betreurt zyn vertrek zeer, te meer omdat Uithoorns burgemees ter kort geleden ook afscheid heeft genomen. Hoezeer men de werk zaamheden van gemeentesecretaris Van Montfoort op prys heeft gesteld, Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen ln Assen (vac. dam-Delf ska' CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Arnhem J. Brons uit Bunschoten; voor Urk P. v. Zonne veld uit Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Tweetal in LLsse O. Harlnok uit Utrecht en A. Vergunst uit Rotterdam- -in In 1 land 'A. Hofman GEREF. KERKEN Bedankt voor Voorburg (vac. dr. J. M. Vl^m) C. L. Tlmmers uit Amstel- Generale synode Chr. Geref. Kerken De generale synode van de Chr. Ge ref. Kerken, die om de drie jaar pleegt te worden geiiouden, zal in 1965 door de kerk van Zwolle worden bijeengeroepen. De synode heeft ech ter niet in de Overijsselse hoofdstad plaats, maar wordt door de Zwolse kerkeraad geopend in de aula van de theologische hogeschool in Apeldoorn De synode zal op 31 augustus aan vangen. Steun aan Luxemburgse protestanten Protestant Nederland gaat steun verlenen aan enige duizenden pro testanten, die in het Groothertogdom Luxemburg wonen. Deze protestant se diaspora verkeert in financiële nood. In de nabije toekomst zullen ook in West-Duitsland en Zwitser land acties worden ondernomen om de Luxemburgse geloofsgenoten de helpende hand te bieden. Deze acties hebben niet alleen een financieel doel, men wil de Luxem burgse protestanten, die in hun land een zeer geisoleerde positie innemen, in nauwer contact brengen met de protestanten uit de buurlanden. Daartoe zal men o.m. gebruik kun nen maken van een vorig jaar in het noorden van het Groothertog dom in gebruik genomen „Heimstat- t'e", vanwaar uit de inwendige zen ding ln Luxemburg wordt verzorgd. Er is op korte termijn al een be drag van f25.000,- nodig om het voortbestaan van deze ,,'Heimstatte" te verzekeren. Het overgrote deel van de Luxem burgse bevolking is rooms-katholiek. De r. katholieke nemen een wat ge reserveerde houding aan tegenover de Evangelische Kirche in hun land. Oorzaak is de historische groei van deze Evangelische Kirche in Luxem burg. Zij werd namelijk vorige eeuw. in het Groothertogdom geïntrodu ceerd door de Pruisische bezetter. Het ligt in de bedoeling om steun aan Luxemburg ook op te nemen in het hulpprogramma van de Wereld raad van Kerken. Het burgemeester spaar bracht gistermiddag een bezoek aa Nieuwkoop. De heer en mev Van Montfort werden rondga leid in het raadhuis door de bei de wethouders en de gemeente secretaris van Nieuwkoop. (Foto Leidsoh Dagblad) is anderhalf jaar geleden gebleken. De heer Van Montfoort werd toen gehuldigd wegens zijn zilveren ju bileum als ambtenaar en werd daar bij onderscheiden met de zilveren ere-penning van de gemeente. De heer Van Montfoort heeft rijzige gestalte, blauwe ogen, in GEEN ONDERHOUD MGR. RERAN De persdienst van het Vaticaan heeft een verklaring uitgegeven, waarin de verklaringen ontkend wor den die gepubliceerd werden door een Oostenrijks dagblad en die toe geschreven werden aan de nieuwe Tsjechische kardinaal Josef Beran. Het blad „Neues Oesterreich" bracht maandag, zoals gemeld, een bericht waarin gezegd werd, dat Be ran verklaard zou hebben, dat al het nieuws wat er met hem zou ge beuren als hy kardinaal zou worden door de Tsjechische communisten van hem weggehouden werd tot en kele uren voordat hij afgelopen vrij dag naar Rome mocht. De persdienst deelt nu mee: „Wy zijn in staat te vier klaren, dat kardi naal Beran niemand een vraagge sprek heeft toegestaan en de ver klaringen die hem worden toege schreven nooit afgelegd heeft". Het blad had by het artikel een foto van zijn correspondent met de kardinaal in Rome geplaatst. KARDINAAL ALFRINK BIJ PAUS Paus Paulus VI neeft gisteren kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht in particuliere audiëntie ont vangen. De Paus zal alle audiënties op schorten, ook; de wekelijkse algeme ne audiëntie van 8—13 maart voor een retraite tydens de vastentijd. Volgens functionarissen in Vati caanstad zal Paus Paulus VI vrij dag een belangrijke toespraak hou den tijdens een herdenkingsdienst voor rooms-katholieke missionaris- die in de afgelopen jaren in Kongo en in andere gebieden zijn ge dood. De functionarissen weigerden te zeggen wat het onderwerp van de pauselijke toespraak zou zijn. Uit Vaticaanse bron wordt vernomen, de plechtigheid op vrijdag, die e basiliek van St. Paulus buiten de muren zal worden gehouden, zal worden uitgezonden door Eurovisie. De dienst begint om 5.00 uur. Tijdens de dienst zal de Paus 12 Kongolese bekeerlingen dopen. De we kardinalen, die twee dagen geleden zijn gecreëerd, zullen als peters fungeren. Het openbaar consistorie in de Sint Pieter zal morgen eveneens door Eurovisie worden uitgezonden. Het gint om 9.00 uur. Prinses Beatrix' bezoek aan Aruba is weer voorbij Het bezoek van prinses Beatrix tan Aruba behoort ook alweer tot het verleden. Gisteren had zij slechts in de ochtenduren officiële plichten te vervullen. Een tehuis voor hulpbe hoevende kleuters en een kinderdag verblijf met kleuterschool werden bezocht. De bezoeken waren bijzon der informeel en voor vele kinderen had de prinses een vriendelijk woord. Daarna ging het naar het John V.'esley College in San Nicolas, de oliehaven van het eiland. Tegen het middaguur werd een rondgang in het bedrijf van de Lago-raffinaderij gemaakt, waarna de prinses temid den van directie en leden van het bestuurscollege de lunch gebruikte. Middags had zij vrijaf om te ge nieten van de watersport, 's Avonds bood de regering een ontvangst aan de Arubaanse bevolking in de Fapiamentozaal van het Aruba Ca ribbean Hotel. gebruind gezicht, grijzend haar draagt een grijs kostuum. Terwijl hij met ons sprak serveerde Van MontfoortTeeling koffie. In 1961 is de heer Van Montfoort een jaar op non-actief geweest. Hij was in die tijd directeur van een grote handelsonderneming. Om ge zondheidsredenen (hij kreeg last van hernia) is hij weer in gemeente dienst teruggekeerd. Katholiek „lk ben zelf katholiek", zei de heer Van Montfoort ons, „maar ik zou niet graag burgemeester willen zijn in een uitsluitend katholieke ge meente. Daarom ben ik zo bly met Nieuwkoop. De KVP heeft daar niet de meerderheid in de raad, maar er zitten ook nog wat andere figuren in. Zo'n heterogeen gezelschap stel ik erg op prys. De heer en mevrouw Van Mont foort hebben zeven kinderen, zes zoons en een dochter, die op een Steeds meer vhmo-diploma's Het aantal abituriënten van het h m.o., die een diploma bezitten dat bevoegdheid geeft tot het afleggen van universitaire examens, berekend per 1.000 mannen en vrouwen der gemiddelde bevolking van 18-20 jaar, neemt nog steeds toe en zal dit vol gens de verwachting zeker tot 1968 blijven doen. Nog steeds leveren de verzorgende centra en forensengemeenten, in verhouding tot de bevolking van 18-20 jaar, meer v.h.m o.-abituriën ten op dan de industriesteden en het platteland. Doch de verschillen wor den voortdurend kleiner. Men ver wacht dat althans het platteland tot 1968 zal voortgaan met het verklei nen van zijn achterstand op de ver zorgende centra en forensenge meenten. Met betrekking tot de in dustriesteden echter is een ontwikke ling gaande, welke erop wijst dat het inhalingsproces althans voor lopig tot stilstand is gekomen. Ook het relatieve overwicht van West-Nederland op de overige lands delen, dat voornamelijk het gevolg an de structurele samenstelling dit deel van ons land, bestaat nog steeds, doch neemt merkbaar af. Met de sanering van het bad- centrum van Katwijk is men reeds begonnen. Men is thans bezig met het afbreken van de panden op de hoek van de Ha venstraat en de Tramstraat. Het is daar een zeer onoverzichtelijk kruispunt, zodat het verdwijnen van deze panden zeker een ver betering zal zijn. Foto L.D./Jaap v. Duijn, Katwijk a. Zee kostschool is. Deze kinderen zijn: Leo (21), Jacques (19), Edwald (18), Wilfried (17), Adrie (14), Ina (13) en Grignon (7). Nieuwkoops nieuwe burgemeester heeft zijn jeugd doorgebracht in Uitgeest aan het Alkmaardermèer. Hij is dus reeds enigszins vertrouwd met de watersport, iets wat hem in Nieuwkoop zeer van pas zal komen. „Ik zie in Nieuwkoop ongeveer het Uithoorn van 15 jaar geleden", aldus de heer Van Montfoort. Als Nieuw koop onder leiding van de heer Van Montfoort een zelfde ontwikkeling mag doormaken als Uithoorn, dan hebben de gemeentenaren geen re den tot klagen. Tsjombe president nieuwe partij De Kongolese premier Tsjombe is naar Leopoldstad teruggekeerd, nadat 49 politieke partijen hem hadden benoemd tot president van een nieu we party in Loeloeaburg. Twaalf da gen van rumoerig debat waren nodig om de nieuwe party tot stand te brengen, die bekend zal staan als de Kongolese Nationale conventie (Conaco)De Conaco is het ant woord van de premier op het huidige, grote aantal partyen in Kongo. By de laatste telling waren er on geveer 250, om nog niet te spreken van de partijen die weer gesplitst waren in verschillende delen, waar bij elke splinterpartij de echte waar heid voor zich opeiste. Vele politici die het manifest van Conaco hebben ondertekend, zijn doodsvijanden en waarnemers zijn sceptisch gestemd over het feit of Tsjombes politieke behendigheid groot genoeg zal zijn om onderlinge strijd te voorkomen tussen nu ei algemene verkiezingen, die zullen duren van medio maart tot het einde De meeste partijen zijn kleine stam- komen aandragen met hun oude stamanimositeit. Tsjombe heeft her haaldelijk beroepen gedaan op de afgevaardigden de strijdbijl te be graven. Shepard heeft oorontsteking Kapi tein - luitenant- ter zee Alan Shepard, de eerste Amerikaanse ruimtevaarder die op 5 mei 1961 een ballistische vlucht maakte, lijdt aan hardnekkige oorontsteking, die zijn verdere carrière op het gebied de ruimtevaart in gevaar zou kunnen brengen. De stoornis deed zich voor de eer ste maal in juni 1963 voor. Hij werd vijf maanden lang behandeld, doch in maart van vorig jaar kreeg hij herhaaldelijk last van duizeligheid doofheid. Verklaring in Madrid: 99 (Van onze correspondent in Madrid) Prinses Irene en haar echtgenoot zyn gisteren uit Madrid vertrokken voor een late wintersportvakantie. Zy zullen een maand op reis bly- ven. Het is hun bedoeling om in Frankrijk haar schoonouders te be zoeken. In Antwerpen zyn zij by vrienden uitgenodigd. Het is waarschynlyk, dat zy daarna i Nederland over komen, alvorens in Oostenryk te gaan skiën. Ontkenning „Weinig vooruitstrevende houdingf voor Engeland niettemin vi- i export. Het De Britse premier Wilson heeft gisteravond in een felle toespraak radio en beide televisiekanalen zyn landgenoten verweten, dat zy bij vele kwesties een weinig vooruit strevende houding aan de dag leg gen. Het door Wilson, kozen onderwerp w weinig glorieus mi taal: de behoefte land moet van zijn internationale handel bestaan en sinds de tweede wereldoorlog is de Engelse uitvoer aanzienlijker langzamer gestegen dan die van andere Europese landen. De geringe toeneming van de uit was een belangrijke factor bij de economische crisis van het afge lopen najaar, waar de bondgenoten Engeland overheen moesten helpen met een krediet van drie miljard dollar. Zyn kritiek had betrekking op zo wel werkgevers als de vakbonden. Hij verweet zijn landgenoten de vol gende houdingen: dat wij het niet de exportverko pen altijd denken te redden met de Engelse taal, mits wy maar luid genoeg spreken. 9 dat het opnieuw beleggen van winsten iets is voor dwazen. dat de buitenlander moet kopen wat wij verkiezen te maken, of het maar zonder moet stellen 9 dat. we ons stakingen kunnen ver oorloven die voortkomen uit een echt of vermeende grieflange en kostbare twistgesprekken over de vraag of de ene of de andere man een gat zal boren in een staalplaat. de houding van op-de-klok-kijken: een man die een paar minuten hier werkt en een uurtje daar wij kunnen ons dit niet meer ver oorloven evenmin als die lange lunches op kosten van de zaak. als een tiende van de energie, de vindingrijkheid en de deskundig heid bij het bestrijden van de be lastinginspecteur naar de export zou gaan, zouden wij geen han delsprobleem hebben. Wilson eiste tenslotte een „totale nationale inspanning". Er verschijnen de laatste tijd her haaldelijk berichten dat prinses Irene heimwee naar Nederland zou hebben en daardoor van plan zou Staat van beleg in Guatemala De militaire regering van Guate mala heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd. Bepaalde politici zouden hebben getracht een toestand van anarchie te scheppen, teneinde een greep naar de macht te kunnen doen, zo werd door de leider van de junta, kolonel Peralta, gisteren be kendgemaakt. De radio maakte bekend, dat de staat van beleg zou duren zo lang dit nodig geacht werd. Wie de sa menzweerders zijn is niet bekendge maakt. Peralta heeft alleen ver klaard, dat het politici zijn. Guatemala, het oude land van de Maya's en het dichtst bevolkte van de vijf republieken van midden- Amerika, heeft sinds de machtsover neming door Peralta (1963) een on gekend grote voorspoed genoten. Het guerrillaprobleem is echter onver minderd blijven bestaan. Diep in het binnenland houden zich 500 guerrilla strijders schuil. Zy bezondigen zich dezelfde terreuracties als de Castro-benden in Venezuela, zy het en veel kleinere schaal. Sportsplinters In Breda speelde het Neder lands militair voetbalelftal een oefen wedstrijd tegen NAC. De strijd ein digde onbeslist: 2-2 na een 0-0 rust stand. De 34-jarige wielersoigneur Piet Libregts uit Vlijmen, die rond de jaarwisselng door een lichamelyke inzinking zijn activiteiten moest sta- en aanvankelijk had besloten zioh alleen nog met de amateurs be zig te houden, is op dit besluit terug gekomen. Libregts, die door de artsen genezen is verklaard, heeft opnieuw ;n contract gesloten met Peter Post. Het Nederlandse jeugdvoetbal elftal heeft woensdag in Gelsenkir- chen met 1-1 geiykgespeeld tegen de jeugd-selectie van Westfalen. zijn definitief naar haar land terug te keren. Voor de zoveelste maal heeft het secretariaat van het prin selijk paar deze berichten ontkend. „Het is fantastisch, zoals men het doen en laten van de prinses blijft interpreteren. Irene houdt niet op tegenover ons te verklaren, dat zij het in Spanje volkomen naar de zin heeft. Zij maakt op ons een heel ge lukkige indruk en zij heeft echt geen behoefte om weg te gaan", zo zei de heer Parilla, de tweede secretaris van de prinses. Verhuizing De pogingen van Irene en haar man om een grotere woning te vin den zyn thans zo goed als zeker met succes berkoond. Tot nu bewonen zy een kleine flat aan de Calle Her manos Becquer in de Spaanse hoofdstad, die slechts vijf kamers telt, voor representatieve ontvang sten te klein. Nu komt in de komende weken een aanmerkelyk grotere flat in hetzelfde gebouw vrij. Het is zo goed als zeker, dat het prinselijk paar deze zullen huren. Intussen gaan de voorbereidingen door voor een eigen huis. Het paar heeft daarvoor zelf plannen ont worpen en deze in handen van een bevriende architect gegeven, zy wil- een groot stuk bosgrond noorde lijk van Madrid kopen. In deze om geving, rijk aan het prachtigste na tuurschoon, woont het grootste deel de Madrileense adellijke families, diie hun paleizen in het drukke cen trum van de stad zijn ontvlucht. Spaanse studenten in gevecht met politie In Madrid is het tot ongeregeld heden gekomen tussen studen- ran de universiteit die hun cam pagne voortzetten voor „vrye stu dentenvakbonden" en de politie, die gummistok en brandspuit ge bruik maakte om de demonstranten uiteen te dryven. Ongeveer honderd studenten werden gewond, één is in zeer zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Ongeveer zesduizend studenten iren na een massa-vergadering a mars begonnen naar het bureau n de rector van de universiteit hun op schrift gestelde eisen te overhandigen. Van de zU'de van de universiteit werd meegedeeld, dat vier hoogleraren aan de kop van de stoet liepen. Toen de relletjes begon nen zyn zy aangehouden en voor verhoor naar het politiebureau over gebracht. Later werden zy vrygela- ten. Naast de vier professoren arres teerde de politie een groot aantal studenten. Botwinnik onbedreigd naar toernooizege (Van onze schaakmedewerker) Er is gisteren in Noordwijk ronduit een drama geschied. Een bijna onbegrijpelijk drama: Jacob Kort had zojuist met een moede loos gebaar zijn koning omge legd en grootmeester Bobotsov met diens overwinning gefelici teerd, toen tot ontzetting van beide spelers èn de toeschou wers uit de perskamer het be richt kwam, dat Kort in plaats i de zet, die onmiddellijk ver loor een direct winnende voort zetting had verzuimd. Larsen, Prins en Withuis konden er niet r uit: wat een pech voor Kort, die opnieuw een droeve nul op zijn scorelijst moest in vullen. Het begon weer zo veelbelovend. De jonge Leidse kampioen werkte zich na een aanvankelijke druks telling goed los en ondernam met zijn damevleu- gelpionnen een kansrijke stormloop, die de Bulgaar veel moeite kostte. Bo botsov ging op de koningsvleugel wel iswaar tot de tegenaanval over, maar dit ging met veel risico gepaard en leidde tenslotte tot een vrijwel ge dwongen pionoffer. Kort verbi*ui kte vrij veel tijd en offerde na diep na denken een loper, welk offer door Bo botsov geweigerd werd met een sterke tegendreiging. Tijdnood In hevige tydnood realiseerde Kort zich zyn kansen kennelyk niet ten volle, zette nochtans juist voort, tot het moment, dat hy met een simpele loperzet de kroon op het prachtige werk had kunnen zetten. Maar met nog één minuut speling vergooide hy in één zet de kans op een één. By- zonder jammer, want gezien de on miskenbaar stijgende iyn in zijn spel zou.dit eerste punt zeker verdiend zyn geweest. Maar sechaakgodin Caissa deelt haar gunsten grillig uit. Botwinnik begon, met het zand nog aan de schoenen van zijn gebruike lijke wandeling door het duin, wel gemoed aan zyn vierde karwei. Welis waar is zijn zege in dit toernooi reeds een bijna vaststaand feit, maar de overwinning alleen is hem niet ge noeg. Hy wil met ruime voorsprong winnen, want eerzucht is een nood zakelijke eigenschap van iedere wer kelijk grote schaker. En dat is de Rus. Simpel opening, ruilde alle lichte stukken a£ en scheen ook van een drievoudige witte battery op de c-Hjn weinig last te ondervinden wegens compensatie in het centrum en de koningsvleugeL Maar met zetten, klaar als het dag licht en in o zo geraffineerde onder linge samenhang, begon de oud- we reldkampioen toen aan de stelling to „zuigen". Lange Jan Hein kon het allemaal nog juist bijhouden, maar by het afbreken werd zijn stelling toch als moeilijk beoordeeld. Wat voor Botwinnik wilde zeggen: gewonnen. En daar hielp na de hervatting niets aan. Als Botwinnik zo doorgaat kan hij zich reeds twee ronden voor het einde toernooiwinnaar i Larsen verdiende gisteren zijn eer ste volle punt. Tegen Carel van den Berg bereikte hij na vroege dameruil een positioneel voordeeltje dat ge staag uitgroeide tot een forse plus. Onnodig te zeggen, dat de LSG-er zijn tijd gebruikte als een zeeman zijn walverlof: tot de laatste minuut. De rest was zwygen. Weddenschappen Uitgebreide weddenschappen zyn gesloten of de party tussen Trifunovic en Flohr langer dan anderhalf uur zou duren of nog eerder remise gege ven. De optimisten kregen gelijk, maar toch werd het vredesverdrag nog binnen 2 uur getekend. Van de 20 gespeelde zetten zy slechts vermeld, dat Trifunovic er zowaar wel zin in had, maar dat Flohr alle aanslagen op een vrye middag vastberaden ver- ydelde. Vandaag is er geen ronde. Na vier dagen hard werken een welverdiende adempauze voor de grootmeesters. Er staat hun in de drie slotronden nog veel te wachten. Uitslagen: Kort (Nederland)—Bo botsov (Bulgarye) 0—1; Botwinnik (USSR)—Donner (Ned) 1—0; Trifu novic (J-Slavië)—Flohr (USSR) li; .Larsen (Denemarken)Van den Berg (Ned) 1—0. Stand: 1. Botwinnik 4 pnt; 2/3. Flohr en Bobotsov 21è pnt: 4/5 Van den Berg en Trifunovic 2 pnt; 6/7. Larsen en Donner lli pnt; 8. Kort 0 pnt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11