LEIDSCH DAGBLAD Ulbricht als door Nasser staatshoofd ontvangen Amsterdam verwacht vanavond 15.000 auto's Ontmoeting met SS- en Gestapo-mannen schrijft Der Mittag ROEMERS WEG Bij N.v.v. Vijftien bejaarden brand omgekomen FilmsterGeesink <9ud<M Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 No. 31500 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 In de Egyptische hoofdstad hingen vandaag tal van Oostduitse vlaggen ter gelegenheid van de aankomst van partijleider Ulbricht, die een bezoek van een week aan president Nasser brengt. Ulbricht arriveerde met zijn gezelschap vanochtend aan boord van de „Völkerfreundschaft" in Alexandrië, begeleid door eenheden van de Egyptische marine. Bij het binnenvaren van de haven werden 21 saluutschoten gelost en alle schepen in de haven lieten hun sirenes loeien. Er was een grote menigte toegestroomd, onder wie de havenarbeiders opvielen, die zongen en dansten onder begeleiding van fluit en tamboerijn. Uit naam van president Nasser werd Ulbricht begroet door de vice-premier Ibrahim. Na een bloemenhulde in ontvangst te hebben genomen vertrok Ulbricht per speciale trein naar Cairo, waar hij omstreeks 11 uur Ned. tijd arriveerde. Felle aanval van socialistische SPD Zoals bekend heeft het bezoek van Ulbricht geleid tot een breuk in de di plomatieke betrekkingen tussen West- Duitsland en Egypte en misschien ook tussen Bonn en de rest van de Ara bische wereld. De voorbereidingen voor het bezoek hebben de indruk ge geven, dat de ontvangst vrijwel het karakter van 'n officieel bezoek draagt ondanks de bedreiging door W-Duits- (Van onze A'damse correspondent) Drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., zal zich in de tweede helft van het volgend jaar uit de vak beweging terugtrekken. Dit heeft hü vanmorgen in het Amsterdamse hoofdkantoor bekend gemaakt, is nooit mijn bedoeling geweest tot mijn pensioen voorzitter van het N.V.V. te blijven", aldus de thans vijftigjarige vakbondsleider. „Ik had wel gedacht, dat ik al thans de tien jaar zou kunnen vol maken". praktijk heeft echter geleerd dat ;en bijzonder zware functie is die zoveel aandacht, concentratie representatie vraagt, dat men op den duur volkomen wordt leeg- gezogen. Vorig jaar na de loon- onderhandelingen heb ik al op ad vies van de dokter veertien dagen rust moeten nemen. Nu hoorde ik, i dat ik een maand op nonactief L moet. Als je lichamelijk gezond bent, is zoiets erg vervelend van de dokter to moeten horen". Kalmer aan )rs. Roemers sinds oktober '59 N.V.V.-voorzitter ontkende, dat bepaalde ontwikkelingen in het j N.V.V. gaande zouden zijn, die hem tot het terugtrekken hebben doen besluiten. „Ik moet het gewoon kalmer aan gaan doen. Het zou voor het N.V.V. noch voor mijzelf J verstandig zyn aan te blijven. Ik heb maandag in de vergadering t het vakbondsbestuur mijn besluit edeeld. Ik heb het juist nu reeds gedaan omdat er veel beraad overleg nodig zal zijn om een I opvolger te vinden. Onze tweede voorzitter, Kloos, die destijds zijn functie met enige aarzeling heeft I aanvaard, heeft helaas geen ambi- om de dagelijkse leiding op zich te nemen". -v| )rs. Roemers hoopt zijn functie als fd Tweede Kamerlid te kunnen blijven L™ vervullen. „Plannen voor de toe komst heb ik verder nog niet ge maakt. Ik wil voorlopig wat gaan studeren en wat ontspannen. In de afgelopen acht jaar is daarvan niet veel gekomen". iWEERBERICHT VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: vannacht in het bin- lenland op de meeste plaatsen lichte 'orst en hier en daar mist. Morgen Xpe tai ENS* iverdag veranderlijke bewolking met ins op enige neerslag. Zwakke tot de kust af en toe vrij achtige wind draaiend naar rich- Ingen tussen west en noord. Dezelf de middagtemperaturen als vandaag iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 u.) 25 FEBRUARI Zon op: 7.35 uur; onder: 18.12 uur. Maan op: 4.29 uur; onder. 12.01 uur. loogwater in Katwijk te 10.44 en laagwater te 5.49 en 18.39 )U nummer bestaat uit 14 pagina's) A. H. van Montf oort burgemeester van NIEUWKOOP De heer A. H. van Montfoort gemeentesecretaris van Uithoorn is met ingang van 16 maart be noemd tot burgemeester van de gemeente Nieuwkoop. De heer Van Montfoort is 47 jaar en lid van de K.V.P. Hij is getrouwd en heeft zeven kinderen. De heer Van Montfoort is op 8 juni 1917 in Heerhugowaard ge boren. Zijn vader, die stationschef was, verhuisde enkele jaren later met zijn gezin naar Uitgeest. Hier heeft de heer Van Montfoort zijn jeugd doorgebracht. In Alkmaar volgde hij het gymnasium. Na het diploma gymnasium-alfa te hebben behaald, werd hij volontair ter ge meentesecretarie in Uitgeest. Na an derhalf jaar, in 1939, werd hij jong ste ambtenaar ter gemeentesecreta rie van Uithoorn. Hij doorliep hier alle rangen en werd in 1946 gemeen tesecretaris. De heer Van Montfoort deelde ons vanmiddag mee, dat hij erg verheugd is over zijn benoeming. Hij is diverse malen in Nieuwkoop geweest en voelt zich buitengewoon aangetrokken tot een watersportgemeente, temeer om dat Uitgeest dit ook was. De heer Van Montfoort is de op volger van oud-burgemeester M. P. van der Weijden, die op 30 januari afscheid zou nemen, maar twee da gen daarvoor ziek werd. land, dat de economische hulp aan Egypte zou worden stopgezet als Ul bricht als een staatshoofd zou worden ontvangen. In Cairo zou Ulbricht op het versierde station door president Nasser en de voornaamste ministers worden ontvangen en begroet met het afvuren van 21 saluutschoten, hetgeen is voorbehouden aan staatshoofden. Het Westduitseblad „Der Mittag", aldus bericht onze correspondent in Bonn, heeft voor opschudding gezorgd door te schrijven, dat Ulbricht in Cairo omringd zal worden door een lijfwacht van landgenoten, voormalige SS- en Gestapo-functionarissen. Der Mittag, een doorgaans goedgeinfor- meerd, maar wel eens wild blad, somt o.m. op als leden van Ulbrichts „lijf wacht": Leopold Gleim, die zich nu Ali Nacher noemt en plaatsvervan gend leider van de Egyptische veilig heidsdienst is (hij werd door de Rus sen gezocht wegens oorlogsmisda den) Bertrand Bender, eens leider van de Gestapo in de Poolse hoofd stad Warschau, nu ook in dienst van de Egyptische veiligheidstroepen on der de naam Ben Salem; Joachim Damling, voormalig SS-functionaris in Diisseldorf en een van de mannen uit de vroegere nazitijd; Heinrich Willermann, gezocht wegens oorlogs misdaden in Polen, die nu als Nahim Fahum in Egypte een kamp van poli tieke gevangenen zou leiden. Der Mit tag noemt verder nog verscheidene nazi's, die thans de haat-campagne tegen Israël leiden, als hoge functio narissen in het Egyptische bestuurs apparaat. yan officiële zijde heeft men gewei gerd commentaar te leveren op dit bericht van Der Mittag. Als het be richt juist zou zjjn, zou een en ander Ulbricht wel eens in een lastig parket kunnen brengen. Oost-Duitsland doet alle mogelijke moeite zich te distan- cieren van het voormalige nazi- Duitsland en heeft Bonn herhaalde lijk beschuldigd van slapheid en sa botage in het optreden tegen voorma lige nazi's. De Westduitse sociaaldemocratische partij heeft gisteren Walter Ulbricht ervan beschuldigd te proberen profijt te trekken uit de conflicten tussen Is raël en de Arabische wereld. De partij, die onder leiding staat van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, leverde commentaar op een vraaggesprek dat Ulbricht het Egyptische dagblad Al Ahram heeft toegestaan. In de verklaring van de SPD wordt het vraaggesprek met Ulbricht „een meesterstukje van schijnheiligheid en demagogie" genoemd, dat aantoont welke lijn de Oostduitse leider zal vol gen tijdens zyn verblijf in de VAR. „De schijnheilige opmerking dat de zogenaamde Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland) de be trekkingen tussen Bonn en Cairo niet verslechteren wil, wordt gevolgd door de smadelijke verklaring dat VVest- Duitsland bereid zou zijn Israël kern wapens te verschaffen, aldus de par tij. „Het gehele gesprek heeft uitslui tend ten doel te profiteren van de scherpe conflicten tussen Israël en de Arabische staten". Tehuis voor ouden van dagen in Brussel ingestort m lopen nacht bij een hevige brand in Brussel omgekomen. Zes wer den gewond, evenals vier brand weerlieden. De brand woedde in een tot tehuis voor hulpbehoevende ouden van dagen ingericht ge bouw in een dicht bevolkte wijk van Brussel. De brand werd om één uur 's nachts ontdekt. Nau welijks een uur daarna stortte het gebouw in. De brandweer werd gealarmeerd door een bewoner die door het ge blaf van zijn hond was gewekt. Het gebouw was toen reeds in vlammen gehula. De politie trachtte langs de achterzijde het tehuis binnen te drin gen, doch moest deze poging door de hevige vlam- en rookontwikkeling op- Op een balkon op de tweede verdie ping verscheen een vyftal bejaar den, om hulp schreeuwend. Een van hen brandde als een toorts. Ladders om hen en andere inwoners van het tehuis te redden konden eerst wor den opgesteld, nadat de stroomdra den van de tram in de straat waren verwijderd. Hoop op verdere inwoners te redden moest worden opgegeven toen het brandende gebouw instortte. Een van de brandweermannen werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracnt. Hij kon was met brandwonden overdekt. Het duurde vele uren, alvorens de brand weer het vuur meester was. STAN LAUREL OVERLEDEN Stan Laurel, de filmacteur, die als partner van Oliver Hardy wereld faam verwierf, is gisteren op 74- jarige leeftijd in Santa Monica in Californië aan een hartaanval over leden. De in Engeland geboren Laurel, de magere van het komische duo Laurel en Hardy, was de afge lopen tien jaar ziek geweest. Oliver Hardy stierf enkele jaren geleden. (Men zie ook elders) 5? Judoreus moet tien kilo afvallen (Van onze Utrechtse correspondent) „De filmtest ziet er goed uit. An ton Geesink maakt ook op het doek een goede indruk als Simson maar moet tien kilo afvallen. Dan krijgt hij de rol". Dit deelde de directie van de San Paolo Filmmaatschappij gisteravond telefonisch mede uit Rome. Een merk« waardige zaak dus. Geesink, die ale veelvoudig Europees en wereldkampi oen judo een zwaargewicht was en nooit teveel kon wegen, moet nu hU niet als sportman maar als filmac teur in actie komt, plotsing de weeg schaal in het oog houden. Deze week krijgt hij de contrac ten toegestuurd. In het Engels. An ton is tevreden met de aanbieding» Nu moet men vooral niet denken, dat hij meteen in loonklasse valt van een Sophia Loren of Gina Lollo- brigida. Daarvan is natuurlijk geen sprake. Maar hij ontvangt toch wel meer dan een hoofdrolspeler in de vorige rolprent van de San Paolo filmmaatschappij en die is een echte Engelse acteur. In training Anton Geesink en de Italiaan- filmactrice Eleonora Ruffo tij dens proefopnamen voor de film Samson en Delilah". Gisteren heeft de judokampioen het be richt gekregen, dat zijn filmtest goed is uitgevallen. Rijkspolitie: Geen reden tot paniek Amsterdam wordt vanavond bestormd door naar schatting 15.000 automobielen. Zij zoeken hun einddoel in dezelfde deel van de stad: het R.A.I.-gebouw, waar de gouden personenautoshow wordt gehouden en het Olym pisch Stadion, waar de bekerwed strijd DWS-VASAS ivordt ge speeld. Hoewel dit waarschijnlijk de grootste drukte uit Amster dams geschiedenis gaat worden, hoopt de politie dit verkeersvar- kentje toch te kunnen wassen. Diverse maatregelen zijn genomen. Zestien Porsches van de politie zijn in touw. Zeventien kraanwagens staan gereed. Alle beschikbare we genwachters zijn gemobiliseerd. Het patrouillevliegtuig van de Rijks politie is van vier uur af in de lucht. Amsterdam zelf dirigeert vijf honderd politiemannen naar de knooppunten. De politie heeft via publiciteitsmedia verzoeken gericht tot de komende automobilisten, zo als: houdt afstand, vertrek tijdig, rem niet ineens, maar druk meer malen op het rempedaal, zodat uw achterlichten diverse keren opgloei- Verkeerstips De V.A.R.A. zou vanmiddag van drie tot half acht in de lucht zijn met speciale verkeerstips. De A.V.R.O. heeft gisteren al zijn tele visierubriek Sportpanorama gebruikt voor een waarschuwing. Het ver bond voor Veilig Verkeer laat van avond visitekaartjes aan automibi- listen uitreiken om de automobilis ten nog eens te wijzen op de zes voornaamste verkeersfoutende zwarte zes. Het Verbond heeft bo- verdien als zijn mening te kennen gegeven, dat dit soort ongelukkige samenlopen van omstandigheden moeten worden vermeden. Het hedendaagse verkeer, zo zegt het Verbond, is te gecompliceerd en vergt veel te veel van de weggebruikers om met het samenvallen van mani festaties ongelukken te riskeren. TEVEEL Het heeft met deze verklaring de gramschap van de Rijkspolitie op de hals gehaald. Prompt kwam van die kant een communiqué, waarin wordt gezegd, dat al de genomen maatregelen eigenlijk buiten propor ties zijn. De chaos rond Nederland- Engeland heeft teveel publiciteit ge kregen, doordat prins Bernhard er bij was betrokken. Bij elk groot evenement neemt de politie maatregelen: strandweek- einden in het hoogseizoen, T.T.-ra- ces, bouwvakvakanties. Stuk voor stuk gebeurtenissen met nog meer mensen dan vanavond. Nooit is er aanleiding geweest voor paniekerige waarschuwingen. Nu voelen allerlei instanties zich geroepen tot. aan bevelingen en adviezen. De bedoelin gen zullen wel goed zijn, zo zegt de Rijkspolitie, maar deze adviezen waarin het reclame-element niet ontbreekt zullen de verkeersge leiding eerder bemoeilijken dan be vorderen. De politie wijst er tenslotte op, dat situaties als vanavond als gevolg van de explosieve ontwikkeling van het wegverkeer spoedig regel zullen gaan worden. Reden temeer, om niet in paniek te geraken. De Duitse kustvaarder ..Ap- haia". die gisteren op de Noord zee in brand is geraakt. Langszij de zeeslepers ..Hector" en ..Ti tan". die assisteerden bij het blussing swerk", De opnamen beginnen op 8 maart en zullen tot 10 april duren. Dat geeft Geesink de kans om, als hij dat nog mocht willen, op 23 en 24 april deel te nemen aan de Europese Judo kampioenschappen te Madrid. De film- en wereldkampioen zal te Rome in zijn vrije uren in training blijven. Anton moet al op 4 maart in Italië zijn om zijn rol met regiseur Marcel lo Baldi nog eens goed door te spre ken en de laatste kostuum- en make up proeven te ondergaan. „Ik vind 't bijzonder fijn voor de camera's te staan in deze rol", zei hij ons van morgen nog. „Maar ik geef er mijn sportloopbaan natuurlijk niet voor op. Mijn sportschool gaat gewoon door en als ik voldoende kan trainen ga ik in oktober ook naar de wereld kampioenschappen in Rio de Janei- In de buurt Nou ja. als alles goed gaat zit hU toch in de buurt Want wanneer An ton ook het contract krijgt van een Duitse maatschappij, waar thans ook wordt onderhandeld, moet hij voor een Karl Mey-film dit najaar in Zuid Amerika opnames maken. Over de tien kilo's, die hij kwijt moet ra ken, maakte Geesink zich geen en kele zorg. Gisteravond, direct na het telefoongesprek met Rome, was de wereldkampioen al weer in zijn sport school om met de Judo-internationale Ruska, Eugster, Klein, Jan en Pe ter Snijders te trainen voor de lan- denwedstryd Frankrijk Nederland^ die zondag in Marseille wordt gehou den. Tijdens die training van ander half uur verloor Anton al meer dan twee kilo. Van half werk houdt hij niet. Advertentie Sikkens autolokken NIEUWS RIJN 49 NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Spina2ie, doos van 450 gr. 78 nu 04 Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. a 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. a 95 een leuk Groko-speldje betaalbare diepvries! teuivs J Uit het Leidsch Dagblad van 25 Februarij 1865; Men zegt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken i de zaak der gedeeltelijke af- i damming van de Zuiderzee heeft onderzocht en het plan niet ongenegen is en verdient i deze zaak zeer de algemeene l opmerkzaamheid. i Te New York zijn sedert i eenige tijd bijzondere koffij- i koppen en lepels voor knevel- i dragende personen ingevoerd i Deze koffijkoppen zijn voor het grootste gedeelte bedekt en slechts een mondopening gelaten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1