Een mooi ding, maar één voor het leven is het beste Gladde ring nog favoriet leen algemener gouden gebruiks- oorvverp dan de klassieke ring, die verlovingsring wordt gekocht en ie wanneer alles volgens de plannen sat op een schone dag tot trouwring ■ordt verheven. Geen geschenk wordt iet zoveel verwachtingen gekocht, ekt op onbestemde achtergronden iveel zoete gedachten, is zozeer een ingelegenheid „in duplo", zodat de ergrote meerderheid van deze ngen per stel wordt aangeschaft, m de verlovingsring hangt een sfeei i rozegeur en maneschijn. Veel is meestal, gebeurd, eer aan dat stel ngen wordt gedacht. Daar licht een iel bijzondere glans in de ogen van ree mensen, als de ringen worden '^iwisseld en zelden zal zelfs de schu if ring van de duurste ringen daarbij eenden. Toch neemt dat niet weg, dat fabricage van deze ringen een zeer Dichtere, ja zelfs machinale bezigheid waarbij het gaat om getallen, ge iten, marges en modes, om modellen oral, en daarin is de laatste tijd wel Is aan het omwentelen. fabricage circuleert, hoe beter het zich laat bewerken. De toekomstige trouw ringen komen gesorteerd in een bak, ze hebben een onbestemde kleur, het lükt nog steeds op niets. nauwkeurig werkende wals, die de ring al draaiende als het ware „op rekt" en hem in het gewenste profiel perst. Het door de klant gewenste modelDoch daarin is ook bij de „gewone gladde ring een variatie, die ongelofelijk groot is. Daarvan getuigt een kast bij deze machine, waarin een groot aantal faconrollen is opgebor gen. Dit is met recht één der schat- kastjes van de fabriek, vol kostbare rollen, met even kostbare profielen, ingewerkt in het harde gereedschaps- staal, alle gemerkt, alle met een eigen patroon, gezicht of hoe men dat wil noemen, en daarmee kunnen al die modellen stuk voor stuk te voorschijn worden getoverd. Dit is een zeer sekuur werk, waarbü ook moet wor den gelet op de maat. Onophoudelijk wordt bij deze bewerking de ring op een speciale maat, de metalen ringen- stok, gepast. Wanneer de ring van deze machine komt is er niets meer van de hoekig uitgekapte ring in te herkennen. Eigenlijk is het al een gladde ring. Hij moet nog ontbraamd worden, en dan komt de laatste be werking, het polijsten, waardoor een gouden voorwerp ook voor het oog tot goud, tot echt schitterend en fonkelend goud wordt. Bü dit schijnbaar een voudige en toch wonderlijke proces verandert de kleur, de ring krijgt de glans die een lust is voor het oog en waarvan de „uitstraling" zo vol geheimzinnige betekenis schijnt te zijn. Vooral op dat heerlijke ogen blik, als hg dan met de andere, de bijpassende collega-ring, voor de eer ste maal wordt gewisseld. Zo lijkt het eigenlijk, dat de fabricage van een gladde ring een vrg eenvoudig pro cédé is, doch daarin kan men zich gemakkelijk vergissen. Er komt veel vakkennis, veel precisiewerk en een grote nauwgezetheid, ook met de grondstof, het goud, aan te pas. uit verschillende onderdelen, na aller lei verfijnde bewerkingen waarbij diamantharde beiteltjes een rol kun nen spelen, worden „geassembleerd". Zulke ringen kunnen wel persoonlijk, maar onmogelijk goedkoop zijn. Zij worden steeds per stel gemaakt. Toch is en blijft het zo. en dat wordt men pas gewaar als men voor zo'n bijna overstelpende hoeveelheid rin gen staat, dat het voor de grot® hoofdzaak, de verbintenis voor het leven tussen twee mensen, niet zit in de prijs of in het bijzondere model, zelfs al schitteren er voor „haar" diamanten in. Maar „de" ring, van daag voegloos, evenwichtig, gemaakt om een mensenleven mee te gaan, hoort er in Nederland bij. En wan neer hij eindelijk klaar is, voorzien van het meesterteken der fabriek en ten slotte, niet te vergeten, van het merk van de rgkswaarborg, is hij dan ook geschikt om inderdaad een mensenleven mee te gaan. Als het er gens in een huwelijk misgaat en de statistiek vertelt eigenlijk precies hoeveel van de duizend verlovingsringen op zeker ogenblik zonder glans in de ogen en met een grim mige of droevige trek op het gezicht worden afge daan kan het niet liggen aan de kwaliteit van de hedendaagse trouwring, ook al wordt die ijselijk nuchter in alle precisie gemaakt. De trouwring is een i ding, maar het beste zgn degenen eraan toe, die één in hun leven nodig hebben. nuchter beschouwd zijn er per Jaar in Nederland een kleine tweehonderd duizend ringen nodig, die hun ont staan danken aan het mechanisme van de burgerlijke stand èn aan het mechaniek van de fabrieken. Vroeger mag dan de goudsmid in de arm zijn genomen om de trouwring, met voeg, te smeden, bij deze hoeveelheid moet de fabriek eraan te pas komen. Ver schillende bedrijven hebben zich op dit terrein gespecialiseerd. Dat kan. De omzet bedraagt vele miljoenen guldens. EEN VAN DE GROTE NEDER LANDSE fabrieken, waar de roman tische ringen in respectabele aantal len uit de machines rollen, is geves tigd te Rotterdam, in het Groothan delsgebouw. Toevallig ziet de fabri- cageruimte uit op het Centraal Station. Het schijnt alweer symbolisch Een flink deel der „kennismakingen" komt op reis tot stand. Het snelle draaien van de spoorwielen draagt weer bij tot het draaien van de machines, waarop verlovingsringen worden gemaakt. Een echt machinaal proces, behalve dan bij de bijzondere exemplaren, waar het diamantzetten aan te pas komt. De bedrijfsleider der fabriek, de heer J. G. Overdgk, meer dan veertig jaar in deze zaak werkzaam, heeft er ons met trots van verteld, veel zelfs, maar niet alles. Er zijn geheimen! Het begint bij het smelten van de goudharen, meestal met een gewicht van 1000 gram. en van het hoogste gehalte, 999, maar met zulk goud is niets te beginnen. Er worden andere metalen bijgemengd, zodat een alliage ontstaat, dat bij de verlovingsringen in de regel op veertien karaats goud neer komt. Dit goud wordt tot staven gegoten en voor de leek is het een desillusie. Niets moois is er aan Ze zijn onooglijk. Deze staven zijn te dik en daarom ondergaan ze de eerste bewerking, die bestaat uit het her haaldelijk walsen, tot ze de vereiste dikte hebben bereikt. Dan komt een van de grote momen ten in de fabricage, het uitstansen van de grondring. De goudstaaf komt op een stansmachine, die er twee bewerkingen mee uitvoert. Telkens ponst zij er met een zware klap een gaatje in, daarna stanst zg daarom heen een groter rondje uit. het half fabrikaat, waarvan de ring wordt gemaakt. Nu ziet men meteen waar om zo'n ring voegloos is. Zijn grond vorm wordt er als één geheel uitge kapt. Met dat al is de massieve goud staaf in minder dan geen tijd ver anderd in een armetierig ding vol gaatjes. Verder zijn er de uitgekapte ringen en de kleine uitgeponste rondjes. Maar vergis u niet, dit alles wordt behoed als goud! Die staven en de rondjes gaan weer in de smelt kroes en hoe meer dit goud in de De ringstok, met een partij ringen. (Je Kunt er ook 'n auto voor kopen). Si DE ONTWERPERS van bijzondere modellen doen hun best. Maar de doorsnee Nederlander prefereert nog de gladde ring, de ongecompliceerde gouden ring, zoals deze sinds over oude tijden in grote delen van de wereld in gebruik is. Niettemin be staan er ook bij de gladde ring aller lei modellen en variaties, die weer in het niet vallen bij de verscheidenheid in de verlovingsringen nieuwe stijl. Deze nieuwe modellen, die allerlei vaak zeer bijzondere werkwijzen vragen en dus duurder zijn dar de gewone gladde ringen, beantwoorden aan sommige verlangens van deze tijd. De verlovingsring is ook al status symbool geworden. Hij kan uitdruk ken, dat men in dit levensdetail zich wenst te onderscheiden van de an deren. Men kan met goud, „echt goud" zoals de juweliers dat vandaag gaarne in hun gezamenlijke reclame campagnes noemen, van alles uitdruk ken. Een van de nieuwste snufjes is wel de verlovingsring met dia- mantien), waarbg een „imago" (0 Genootschap voor Reclame!) van rid derlijkheid wordt opgeroepen. Het zijn twee ringen van hetzelfde model, maar in de ring voor „haar" zijn de fonkelende edelstenen gemonteerd. Zo wordt uitgedrukt, dat zij een streepje, van zoveel karaat, vóór heeft. De fabrikanten van verlovingsringen hebben altijd met de toegepaste psy chologie op goede voet gestaan. Dat spreekt trouwens al uit de merk- Gelijk gezegd, overheerst nog altijd de gladde ring. Nu gaan we even rekenen. In ons land worden per jaar goed 90.000 huwelijken gesloten en daar zijn tenminste evenveel ver lovingen aan vooraf gegaan. Om het maar eerlijk te zeggen, het aantal ver lovingen is groter, niet eens zo weinig zelfs. Niet alles haalt de haven, hoe mooi de verlovingskaarten, de recep tie, de cadeaus en de ringen ook waren. Er zijn ook verstokte indivi dualisten, die zonder ringen in het huwelijksbootje stappen, maar heel I. Het polijsten 2. Goudharen, goudstaven, gegoten, gewalst en gestanst. 3. De ponsmachine, die de ruwe ring uitstanst. 4. Op deze machine worden de ringen in model en op maat ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7