HOOFDSCHOTEL? VLEES Tibor de Macliula: een zeer groot kunstenaar Uitgeputte Europeanen ontvluchtten rebellen CONCERT „KUNSTKRING VOOR ALLEN" In samenwerking met Marinns Flipse Wereld vol Chinezen en Chinese ambities" Dramatische tocht door Kongo's oerwoud LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 aavenemie De eerste solo-cellist van het Concertgebouw, Tibor de Ma- chula, is al meermalen voor de ..Kunstkring" op het podium van de Stadsgehoorzaal verschenen. Al voor de oorlog kwam hij hier en hij zal er de graag gehoorde blijven. In twee meesterstukken vooral. 3de solo-suite van Bach en Sonate van Debussy heeft hij ten overvloede bewezen tot de zeer grote uitvoerende kunstenaars te behoren waarover ons land beschikt, een ware mu- ziekaristocraat en muziek-erudiet. De concentratie, die een solo suite van Bach en het voordrachtstalent, dat een Debussy-sonate vereist, gaan het ambachtelijke ver te boven. meteen hoeveel genialer en vorsteiy- Het onvergelijkelijke kunststuk in ker Bach de violoncel wist te behan- solosuite of partita van Bach is delen. De hoekdelen vragen het verschijnsel van de „polyfone eenstemmigheid", die een akkoordi- sche melodiek en een Impressie van meer Instrumenten doet ontstaan met stemmen na of door elkaar ge weven. Dat hierdoor ongehoorde tech nische o.a. fraserende problemen, wor den geschapen, ligt voor de hand. Maar als men gezien en gehoord heeft, hoe De Machula er speels en ontspannen en losjesweg mee omging, behoefde men niet eens een vermoe den van deze problematiek te bezit ten. De toonaard in C leent zich voor het stralend majestueuze krakter, dat aan de Prelude was meegegeven. De Sarabande met haar olympisch-sta- tige rust moet wel ieder met verstil ling hebben gevolgd. De uitgelgaten, sprankelende vitaliteit van de Gigue vervulde met bewondering zo wel voor de speelman Bach als voor de rttmisch stuwende speelman De Ma chula. Alleen bleef de vraag open of de belde Bourrée's niet aan een al te snel tempo waren onderworpen. Deze smetteloos-doorzongen Bach volgde op Brahms' Sonate op. 38 in e en dit is niet ten voordele van Brahms uitgekomen, want men wist ,De plaatsbekleder' weer verboden De voorgenomen opvoering van het omstreden toneelstuk „De plaats bekleder" van Rolf Hochhuth in het theater „Antonio Gramsci" in Tera- mo, welke morgen zou plaatsvinden gaat niet door. De christen-democratische burge meester heeft geen toestemming ge geven om het genoemde theater, dat eigendom van de gemeente is, voor dit doel te gebruiken. Het gezelschap van Gian Maria Volonte, dat al te vergeefs heeft gepoogd het stuk in Feme op de planken te brengen, zoekt nu een andere zaal. Teramo is een provinciale hoofdplaats in Mid- den-Italië met een kwart miljoen in- Albert van Dalsum exposeert De acteur Albert in november van het vorig jaar af scheid nam van het toneel, laat zich nu van een andere artistieke kant zien. In Kunstzaal Van Stockum in Den Haag wordt namelijk een ten toonstelling ingericht van schilde rijen van zjjn hand. Van Dalsum heeft zijn hele leven al geschilderd. Tussen de twee we reldoorlogen heeft hij verschillende malen op bescheiden schaal geëx poseerd. Dit wordt de eerste grote tentoonstelling van zijn werk. De opening wordt morgen verricht door mej. R. O. Mogendorff, na een inleidend woord van Paul Steenber gen. De expositie is te bezichtigen bruisende warmbloedige kracht en een bijna ruige driftige aanpak. De fugatische nukkige finale is anders dan bij Bach, ook bijna zichtbaar moeilijk, duivels moeilijk, terwijl Brahms hier ook de pianist Marinus Flipse allerminst spaart. De uit wisseling van gedachten tussen de twee bleef van het ideaal verwijderd. Een duo-pianist maakt zich zijn partij veelal in mindere mate tot geestelijk eigendom. Het ontgaat hem ook wel eens, dat een cello tegenover de piano expansief in een minder heidspositie verkeert. Van de pianist wordt dan ook een heel bijzondere onbaatzuchtigheid gevraagd, ten einde de cellist niet „voor de voeten te lopen". Marinus Flipse, die in het verdere van de avond zijn veel gelukkiger momenten had heeft dit niet door delicater sensibiliteit van de aanpassing en de inpassing weten te voorkomen. Na de pauze volgde eerst de Sonate op 4 van De Machula's landgenoot Kodaly, zeer onderhoudend en met een van een dankbare piano-partij voorzien Allegro: een grillig ritmisch feest, waarbij wel een keten van dorpsdansen en taferelen mag worden bevroed. Dat pal daarop een structu reel vreemde cantilene in adagio tempo als coda invalt, moet wellicht als inkeer worden gezien of als bijv. een kleppend Angelus een bekend romantisch gegeven. Dit zou geen goed concertelnde zijn geweest, ware Debussy er niet na ge komen, deze geniale proeve van Franse kamermuziekkunst. Hier is de pianist dienaar van de cellist. Debus sy leert daar in de Prologue wat sa mensmelting van beider tonen zijn kunst tot met 13 maart. Nieuwe uitgave van Berlioz' werken Er zal een nieuwe uitgave ver schijnen van de voltallige wer ken van de 19e eeuwse Franse componist Hector Berlioz. Dit is mogelijk door een schenking van ongeveer f 430.000 door de Gulbenkian-stichting aan de Berlioz - herdenkingscomraissie. die heruitgave van groot belang acht omdat exemplaren van de werken van Berlioz schaars wa ren. De nieuwe uitgave zal uit 25 delen bestaan en het zal 12 jaar vergen om haar samen te stellen. De Gulbenkian-stichting, die schenkingen doet in het belang van kunst en wetenschap, be heert het geld en draagt de naam van een Armeens-Britse olie magnaat. Dertig landen op Chopin-concours in Warschau schau bijeen voor het zevende inter nationale Chopin-concours, dat om de vier jaar wordt gehouden. De deelnemers zullen in alfabeti sche volgorde optreden en Andres Acosta uit Mexico is de eerste die 35 minuten lang nocturnes, études en polonaises zal spelen. Hij opende gistermorgen het concours. De Ver enigde Staten hebben met tien de meeste deelnemers uit een enkel land. Lucjan Motyka, de Poolse minis - ter van cultuur, heeft zondagavond een concert bijgewoond waarmee het werd ingeluid. Adriaan van der Veen doceert Ned. letterkunde in Californië In de bibliotheek van het 20.000 studenten tellende San Francisco State College, is met medewerking van het Nederlandse Informatiebu reau in San Francisco een tentoon- stelUng geopend van Nederlandse en Vlaamse boeken in vertaling. Deze expositie dient ter introduc tie van een reeks colleges over de literatuur van de lage landen, die de Nederlandse schrijver Adriaan van der Veen gedurende het deze maand begonnen voorjaarssemester zal geven. Van der Veen is voor het academische jaar 1964-1965 als vi siting professor aan San Francisco State College verbonden. Hij zal in hoofdzaak het moderne Nederland se proza behandelen, dat in Engelse vertaling beschikbaar is, o.a. Cou perus, Van Schendel, Teirlinck, Wal- sohap. Bordewij k, Vestdijk, Der- moüt, Elsschot, Gijsen. Hermans, Morrien, Van het Reve, Jonclehee- re, Mulisch, Raes. Claus en Wol kers. kan en doen kan. Het woord Pro logue introduceert daar ol de Paljas of de Pierrot en hoe burlesk en ele gant tegelijk zet daarna de pizzicato- clownerie van de Serenade in! Een Finale, deels „con morbidezza", gunt tenslotte het duo zich muzikaal uit te De slot-ovatie ,die o.i. nog dwingen der had mogen zjjn, ontlokte als toe gift Ravel's Habanera. Zij gaan niet naar Oost-Duitsland terug (Van onze correspondent) Na gastvoorstellingen van de „Ko mische Oper" uit Oost-Berljjn in Suttgart hebben acht leden van het toneel personeel besloten, niet naar Oost-Duitsland terug te keren. De voorstellingen, die een week lang in Stuttgart werden gegeven, stonden onder leiding van de 63-jarige Oos tenrijker Walter Felsenstein. Het bezoek van de Oostberlijners was als „gastvoorstelling van het jaar" door de Westduitse pers uitge roepen. Prof. Felsenstein verkeert in de bijzondere positie dat hij, hoewel hij zijn dagelijkse toneelbezigheden in Oost-Berlljn heeft, in West-Ber- lijn woont. In Stuttgart voerde de „komische Oper" Jacques Offen bach's „Ridder Blauwbaard" en Pai- siello's „Barbier van Sevilla" op. TIBOR DE MACHULA (Foto L.D./Holvast) Rechter Douglas over komende eeuiv 99 Rechter William O. Douglas van het Amerikaanse hooggerechtshof is mening dat China in de komen- euw in wereldzaken een leidende rol zal vervullen en dat het Westen zich gereed moet maken dat probleem onder ogen te zien. Hij bepleitte de- militarisatie van Formosa en de toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties. j een persconferentie verklaar de Douglas gisteren, dat het aantal Chinezen in de 21ste eeuw even groot zal zijn als de huidige wereldbevol king. „Wij krijgen een wereld vol Chine zen. Chinese ambities en Chinese dromen", zei hij. „Wij moeten reeds thans beginnen te overdenken wat wij met die miljoenen moeten doen. 'Hoe zullen wij tegen al die mensen opgewassen zijn? Je kunt ze maar niet vernietigen". De toelating van communistisch China tot de Ver. Naties kan vol gens Douglas slechts door bemidde ling, besprekingen en verzoening be reikt worden. Hij zei tenslotte, dat alle staten tot de Ver. Naties behoren te worden toegelaten, omdat deze al leen zo doeltreffend kunnen werken. Stemmenwinst voor peronisten In de Argentijnse provincie For osa hebben de peronisten bü zon- j dag gehouden verkiezingen indruk- I wekkende stemmenwinsten geboekt. De radicale partij won met een klei- stemmenmeerderheid. Het gehele land heeft met grote belangstelling I ar deze verkiezingen uitgezien idat zij een aanwijzing kunnen j geven voor de politieke wind, die op 4 maart bij de nationale verkiezin- j gen zal waaien. Verontschuldiging van Tsjombe Premier Tsjombe heeft het hoofd van ae Unesco in Loeloeaburg zijn persoonlijke verontschuldigingen aangeboden voor de uitwijzing van zestien „Unesco-docenten", die vrij dag Kongo-Leopoldstad moesten ver laten omdat zij beschuldigd werden van ondermijnende activiteit. Tsjombe verliet een politieke bijeen komst in Loeloeaburg om de Unesco- leider te gaan zeggen dat de uitwij zing op een misverstand berustte. Intussen waren de leraren met hun gezinsleden reeds op weg naar Athe ne. Het is niet bekend of zij nog terug willen keren. Acht Europese overlevenden heb ben gisteren in Leopoldstad verteld hoe zij 14 dagen door het oerwoud getrokken zijn om aan de Kongolese rebellen te ontsnappen. Hongerig, uitgeput en verzwakt, doordat zij gedwongen werden zich gedurende twee maanden in de wil dernis verborgen te houden, trokken zij van Watsa, in het noordoosten bij de Soedanese grens, naar een dorp bü Mongwaloe, ongeveer 65 km van het door de regeringstroepen bezet te plaats Boen ia. 's Nachts hebben zü, geleid door re geringsgetrouwe Kongolezen die daarmee de doodstraf van de rebel len riskeerden, meer dan 240 km af gelegd. Onder de acht bevonden zich twee missionarissen. Gilbert Maes, een 34-jarige koffie planter uit Welkenraedt in de pro vincie Luik, die zijn arm in een ver band droeg, vertelde dat hij in zijn schouder geschoten was door simba's, die gekomen waren om vier blanken te vermoorden die in het ziekenhuis van Watsa lagen. Dit was in de nacht van 26 november jL toen Belgische parachutisten gijze laars uit Paulis bevrijd hadden. De moordpartij in Watsa begon des avonds om 7 uur toen een door pa niek bevangen „kolonel" van de re bellen uit Paulis het legerkamp in Watsa bereikte, waar 50 60 Bel gen in cellen waren opgepropt- Toen er een eind aan de schietpartij ge komen was lagen 30 35 gijzelaars, onder wie 12 nonnen, dóód op de grond. Hun lichamen werden in de Hihn.ii geworpen, zo vertelde Maes. De derde Belg die omkwam, sneu velde vechtend. Toen hij er uit ge sleept werd, begon hij te worstelen met zijn Simba-moordenaar. Hij werd vermoord, maar anderen wis ten te ontsnappen tijdens de wor stelpartij en verscholen zich in het struikgewas. Tweeëneenhalf uur later kwamen de simba's om de zieken te vermoor den. Maes, die reeds een maand ge vangen zat, was drie dagen eerder met een oorontsteking naar het zie kenhuis overgebracht. Hij werd in de schouder geraakt toen de simba's de ziekenafdeling begonnen te door- n met kogels. Een van zijn drie metgezellen vloog op de simba's af om te proberen een geweer te be machtigen. Terwijl zijn vriend neer geschoten werd, holde Maes naar de deur. Rebellen schoten in het wilde weg terwijl hij overal naar dekking zocht. Acht dagen hield hij zich zon der voedsel in het oerwoud schuil. Vijf dagen lang was hij verstoken water. Hij kwam tenslotte uit het oerwoud te voorschijn omdat zijn wond hem veel last bezorgde. Rebellen vonden hem maar deden Goddelijke Comedie op één stuk papier j Een student heelt in de i openbare bibliotheek van Pa- i lermo een opgevouwen blad i papier van 50 bij 70 centime- i ter gevonden, waarop in klei- ne lettertjes in 69 kolommen f i alle 14.233 verzen van Dan- r J te's ,,Divina comedia" waren f i geschreven. f Expositie schilderijen begrafenis van Churchill De Spaanse artiest José Luis Rey- Villa heeft gisteren in Parijs een ten toonstelling van zijn tekeningen en pastels van de begrafenis van sir Winston Churchill geopend. De pastels van militairen en ma trozen diie aan de begrafenis deelna- zijn in schitterende kleuren. Rey-Villa heeft verder veel schetsen gemaakt van afzonderlijke militairen. Eén van de grootste werken is een close-up van de matrozen die de af fuit met de lijkkist trokken. hem geen kwaad. De wraakgevoelens van de moordpartij waren reeds weggeëbd. Maes leefde tien dagen in Watsa, waar hij zich soms tussen de dakbalken van huizen verborgen hield. Tijdens deze periode ontdekte Maes twee in kaki geklede Arabie ren. Zij droegen geen insignes en rebellen zeiden, dat zij perfect Frans spraken. De rebellen hadden Maes la ter verteld dat de Arabieren uit Soe dan waren om de simba's te leren om te gaan met moderne automa tische wapens uit de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en de Verenigde Arabische Republiek. De verklaring van Maes is de eer ste betrouwbare over de aanwezig heid van Arabische officieren bij de rebellen. Andere Arabische officieren zijn waargenomen in Joeba, een Soeda nese plaats 240 km van Kongo, waar geweren die met vliegtuigen voor de rebellen aankwamen overgeladen werden in vrachtwagens voor ver voer over de Kongolese grens. Maes voegde hieraan toe dat hij ook een luitenant uit Boeroendi ont moet had, die aan het hoofd stond van een inlichtingendetachement van zes man uit Boeroendi, die aan de kant van de rebellen dienst deden. De luitenant beweerde de broeder te- zijn van Prins Louis Rwagasore, de eerste premier van Boeroendi die in 1961 vermoord werd. Boeroendi heeft de rebellen gehol pen totdat de vader van Prins Louis, mwami Mwamboetsa IV, onlangs de pro-Chinese regering omvergewor pen heeft. De mwami heeft daarna de Chinese ambassadeur uit hoofdstad verbannen. Met zijn vrouw, zijn schoonvader en vijf anderen vluchtte hij tenslotte naar een klein dorp waar hij zeven weken in een verlaten pygmeeënhut woonden. Op 4 februari gingen op weg naar de stad Boenia, die in regeringshanden was. Zij volgden wildsporen en vorderden langzaam. Aan het eind van hun krachten be reikten zij het dorp Aboea, waar d< dorpelingen hun 60 gewapende man nen als escorte meegaven. Op 19 fe bruari kwam het gezelschap in Boe nia aan. Zeven van hen zijn intus sen naar Brussel gevlogen. RAI veroorzaakte verkeerschaos Enkele kettingbotsingen' hebben zich gisteravond tussen half zes en zes uur voorgedaan op de Rijksweg AmsterdamUtrecht. In totaal wa ren er ongeveer dertig auto's bij betrokken. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel is aanzienlijke materiële schade veroorzaakt. Naar wij van de Rijkspolitie verne men is de Gouden R.A.I.-tentoon stelling in Amsterdam, die om vijf uur haar poorten tot zeven qur 's avonds sluit, de oorzaak van de grote verkeersdrukte op de rijks wegen van Amsterdam naar Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Het „R.A.I.-verkeer" voegt zich om deze tijd by het normale spitsuur- verkeer, hetgeen een overbelasting van de wegen veroorzaakt. Met min of meer ernstige botsingen als gevolg. De directie van de R.AX zal nu van vandaag af op advies van de Rijkspolitie kort voor het middagsluitingsuur, de bezoekers waarschuwen met de grootst moge lijke voorzichtigheid te rijden. Men hoopt, dat de per auto terugkeren de R.A.I.-bezoekers deze waarschu wing ter harte zullen nemen. Morgenavond wordt het helemaal bijzonder druk. Dan komen er ook nog de bezoekers van de voetbalwed strijd D.W.S.Vasas bij. Men heeft daarvoor extra maatregelen geno- nomen De Bovag zal in nauwe sa menwerking met de Rijkspolitie en de A.N.WB. 17 takelwagens van licht en zwaar type stationeren. Hiertoe zullen tien bij de Bovag aangesloten bedrijven materieel en deskundig per soneel paraat houden. Het materieel zal op regelmatige afstanden worden gestationeerd in de directe omgeving van de snelwegen naar en van Amsterdam (verkeers plein VoorburgAmsterdam, Amster damverkeersplein Oudenrijn en ver keersplein Oudenrij nverkeersplei n Voorburg). De oproepen lopen via de Rijkspolitiewagens per mobilofoon. De Bovag streeft naar een perma nente dag en nacht takel- en ber- gingsdienst in de toekomst. Ds. King leidt weer demonstratie in Selma Dr. Martin Luther King heeft gis teren zijn volgelingen ln Selma (Ala- barna weer naar het gerechtsgebouw geleid in de campagne voor inschrij ving van negers op de kieslijsten. Sinds deze vijf weken geleden begon, zijn meer dan 3000 negen gearres teerd. King verklaarde voor de 350 gers, die bijeenkwamen in de kerkl „Zij zullen ons niet tegenhouden door enige van ons af te ranselen' zinspeelde op de geweldadigheden die afgelopen donderdagavond heb- ben plaatsgevonden in het nabije' Marion, toen negers probeerden terj demonstreren. King zei verder niei van plan te zijn te buigen voor eenili bevel van gouverneur Wallace voor het houden van demonstraties in de avond. „Het is beslist ongrondwettig. WjjllC hebben een recht voor onze vrijheid te marcheren, zo vaak wij dat wil len. Maar wij zullen zelf besluiten wanneer wij dit zullen doen". Verscheidene rechercheurs achter in de kerk. Een negerdomi nee verzocht hun heen te gaan, het geen zij deden. Voor de kerk stonden auto' politie. Er waren ook mannen van d« FBI. Sheriff Clark, die door de gers als het symbool van verzet te gen hun campagne wordt be schouwd, kwam even kijken voor dat King was aangekomen. By de mars naar het gerechtsgebouw werd King verzegeld door een negerdomi nee en een bejaarde negerin. Ds vrouw bevond zich in een groep, waarin ook een 82-jarige neger liep. Vice-president Humphrey heefi voor de televisie gezegd, dat de re gering Johnson tot de conclusie ge komen is, dat aanvullende wetten nodig zijn om het stemrecht van dsf negers in de V.S. te verzekeren. Ds. King heeft later verklaard, dal de negers voornemens zün binnen kort een mars op Montgomery dl hoofdstad van Alabama te houden, om gouverneur Wallace te zeggen dal „wij het niet langer zullen dulden". De Britse delegatie in de ml' nisterraad van de Europese Vrij' handelsassociatie, bestaande uit v.l.n.r. Lord Walston, Douglasü Jay en George Brown, tijdensT het gesprek over de verlagir van de Britse invoertoeslag vê vijftien tot tien procent. Vrijwel volledige uilslagen voor Formosa geven de radicalen 20.542 stemmen en de Volksunie (de banier waaronder de sterk versplinterde pe ronisten stryden) 17.810. Derde werd beweging van integratie en ontwikkeling van oud-president Ar- turo Frondizi met 8.522 stemmen. In 1963 won de regeringsparty met 19.920 semmen. Toen onthielden de meester peronisten zich echter van stemming, zodat zy slechts 3.017 stemmen op zich wisten te vereni gen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6