Toelating van jongens tot meisjes h.b.s. Eerste raad o.l.v. nieuwe burgemeester Bouw van 10 systeemscholen Restauratie Turfmarktbrug f 81.000 OMZETTING VAN H.B.S. nu kan het nog! Ds. M. J. Punselie 65 jaar lierv. predikant PROF. MR. VAN BEMMELEN OVER TOEKOMST GEVANGENISWEZEN Koreaans alfabet is uniek CONTROLE OP ROOKVERBOD «richt 1 maart 1860 Dinsdag 23 februari 196S Tweede blad no. 31499 Op de agenda van de zitting van de Leidse raad, welke daags na de installatie van de nieuwe burge meester, mr. G. C. van der Willigen en onder diens leiding zal worden gehouden (dinsdag 2 maart), komen reeds tal van belangrijke voorstellen voor. Zo zijn er o.a. voorstellen, welke er in voorzien, dat ook jongens tot de Louise de Coligny (meisjes) h.b.s. worden toegelaten, dat tien scholen in systeembouw worden gebouwd en dat voor de restauratie van de Turfmarktbrug een krediet van f 81.000 wordt aangevraagd. In hun voorstel om de h.b.s. voor meisjes om te zetten in een v h.b.s. met zesjarige cursus (ook jongens) zetten B. en W. [puiteen, dat in de laatste jaren blijkt, dat in ons land bij het V.H.M.O. de belangstelling Ai voor specifieke meisjesscholen afneemt. Als gevolg van zich wijzigende op vattingen van de ouders ten aanzien uran de coëducatie daalt het leerlin- [ental van dergelijke scholen en Lila) irerd een aantal scholen reeds opge- dan wel met een gemengde iudi chool samengevoegd. Ook bij de xmise de Coligny-HBS, bestaande n HBS-B voor meisjes met 6- arige cursus met een afdeling Mid- lelbare Meisjesschool, is het leerlin- rezi ;ental in de laatste jaren afgeno- i. Bedroeg dit aantal in 1960 nog 182, thans bedraagt het leerlingen- lal 406. Het vorenstaande is voof B. en W. (Uianl6iding geweest zich met de di- ectrice van de Louise de Coligny- irg IBS te beraden over de toekomst de school. B en W menen thans aar te moeten streven de Louise Ie Coligny-HBS zowel voor meisjes oor jongens toegankelijk te ma- De bepalingen van de Middel- Onderwijswet laten niet toe, lat de MMS-afdeling ook door jon- ;ens wordt bezocht. De MMS-afde- ling zal echter op de duur omgezet gunnen worden in een school voor loger algemeen voortgezet onderwijs HAVO), als bedoeld ir. de thans iog niet in werking getreden „Wet het voortgezet onderwijs", die zo- .el door meisjes als jongens kan fjorden bezocht. B. en W. zijn voor- is te trachten deze omzetting jjdl oveel mogelijk te bespoedigen. In afwachting van deze omzet- ng kan toch reeds een begin wor- en gemaakt met de toelating van iddi le jongens tot de Louise de Coligny- var hbs. door de HBS-B voor meisjes net 6-jarige cursus om te zetten in gemengde HBS-B met 6-jarige kildfeirsus. Op grond van de bepalingen Hal ran de Middelbaar Onderwijswet heeft een hogere burgerschool een cursusduur van vijf jaren, tenzij de ninister van Onderwijs, K. en W. M aachtiging verleent de cursusduur een jaar te verlengen. Deze juachtiging behoeft niet te worden [evraagd indien de schooi uitsluitend bestemd is voor meisjes. Toelating Dagtïan jongens tot de HBS-B met 6- jarige cursus van de Louise de Colig- den ny-HBS zal derhalve pas mogelijk löjïijn na verkregen machtiging van de bister van O., K. en W. Met ingang van nieuwe cursus B. en W. verwachten, dat de machtiging van de minister zo spoe- dig zal worden verkregen, dat reeds met ingang van de cursus 1965 1966 jongensleerlingen tot de Louise de Coligny-HBS zullen kunnen wor den toegelaten. De samenstelling van het docentencorps, de beschik bare ruimten en de outillage in het tebouw leveren' voor deze wijziging cl leen bezwaren op, zodat B. en W. de nieuwe situatie met ingang van de o. nieuwe cursus zouden willen doen ingaan. Aan het voorgaande voegen B. en W. nog toe, dat zij over de toekom- «tige ontwikkeling van de openbare scholen voor v.h.m.o. uitvoerig over leg hebben gepleegd met de hoofden van deze scholen en met de Inspec- van het Gymnasiaal en Mid delbaar Onderwijs. Als resultaat van dit overleg stellen B. en W. zich voor, dat de HBS-B met 6-jarige cursus te zijner tijd onder de wer- van de Wet op het voortgezet onderwijs zal worden omgezet in een J atheneum, zodat de Louise de Colig- iiy-HBS dan zal zijn omgezet in een atheneum en een school voor hoger- 'Igemeen voortgezet onderwijs. Het Rembrandt-lyceum zal een gymna sium en een atheneum omvatten en naar het zich thans laat aanzien eveneens de mogelijkheid tot het 22 volgen van hoger algemeen voortge zet onderwijs kunnen bieden. Gymnasium blijft eigen plaats innemen Tussen beide scholen zal een nauw contact moeten bestaan teneinde de overstapmogelijkheden zo gunstig mogelijk te doen zijn. Het Gymna sium zal ook in de toekomst als spe cifiek Gymnasium een eigen plaats in onze gemeente kunnen blijven in- Het thans aan de orde gestelde voorstel zal, zo spoedig de mogelijk heid daartoe aanwezig is, gevolgd worden door de voorstellen, die ver der noodzakelijk zijn om de ge schetste aanpassing aan de Wet op het voortgezet onderwijs te verwe zenlijken. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en de Inspec- trice van het Gymnasiaal en Mid delbaar Onderwijs kunnen zich met het thans aan de orde zijnde voorstel Verbetering van Turfmarktbrug Zoals bekend schonk de raad in zijn vergadering van november jl. reeds aandacht aan de noodzakelijke verbetering van de Turfmarktbrug. Vooral nu in het kader van de ver keersmaatregelen voor de binnenstad alle verkeer van de Prinsessekade in noordelijke richting over de Turf marktbrug wordt geleid, moeten re gelmatig herstellingen aan deze brug worden verricht. Het is bezwaarlijk het bedoelde verkeer een route over de Blauwpoortsbrug, de Beesten markt en de Nieuwe Beestenmarkt te laten volgen, daar dit een wan ordelijke verkeerssituatie tot gevolg heeft, in het bijzonder wanneer de Blauwpoortsbrug voor de scheepvaart is geopend. Vervanging van de hui dige Turfmarktsburg door een nieu we beweegbare brug is uit financieel oogpunt niet verantwoord. De daar aan verbonden kosten zouden nl. on geveer f 800.000 bedragen, terwijl na het gereedkomen van de nieuwe vaarroute, hetgeen naar verwachting over drie a vier jaren het geval zal zijn, overgegaan kan worden tot de bouw van een definitieve vaste brug. De enige bevredigende oplossing bestaat derhalve uit het treffen van zodanige voorzieningen aan de be staande brug, dat deze gedurende de eerstvolgende jaren haar tegenwoor dige functie kan blijven vervullen. In oktober van het vorige jaar is het kwadrant van de opzetinrich- ting van de brug geheel gebroken. Aangezien de verkeersbelangen geen uistel duldden, is terstond zorgge dragen voor herstel van de genoemde inrichting. Het was noodzakelijk tevens zes vooropleggingen te ver vangen en vier zwenkwielen te ver bussen. Voorts zullen nog vier boven randen moeten worden vernieuwd en verzwaard, o.a. om een betere beves tiging van het houten brugdek mo gelijk te maken, en zal de bestaan de opzetinrichting moeten worden gewijzigd in een elektrisch te bedie nen hydraulische inrichting. Voor de genoemde deels reeds getroffen, deels nog te treffen I voorzieningen is een krediet nodig van f67.000. Naast de verbeteringen van de constructie van de brug, zullen maat regelen genomen worden om het brugdek in goede staat te brengen. De hieraan verbonden kosten, wor den geraamd op f14.000. Verhoging (50%) van precariorechten Aangezien de precariorechten voor het laatst in I960 zijn vastgesteld en het prjjspeil zich sedertdien zo danig heeft ontwikkeld, dat de uit gaven van de gemeente inmiddels een grote stijging hebben ondergaan, stellen B. en W. de raad voor deze rechten met circa 50 te verhogen. Naar raming zal dit de gemeente een hogere bate van f 62.000 per jaar opleveren. f 200.000 voor krotopruiming Bij raadsbesluit van 6 juli 1964 is een krediet van f 100.000 beschik baar gesteld voor het slopen van aan de gemeente in eigendom toebeho rende krotwoningen, gelegen In sa- neringsgebieden, zomede voor het be straten van de ter plaatse vrijko mende grond. Dit bedrag is thans geheel besteed. Nu het in de ver wachting ligt, dat dit jaar wederom een groot aantal krotten na ontrui ming kan worden gesloopt vragen B. en W. daarvoor een nieuw kre diet van f200.000 aan. In Z.W. groot tekort aan gymnastieklokalen Zoals bekend, bestaat er in het zuidwestelijk stadsdeel een nijpend tekort aan gymnastieklokalen voor het lager onderwijs. Het tekort be draagt momenteel 5 a 6 lokalen en neemt met de voortgaande uitbrei ding van het aantal bewoners van het stadsdeel nog regelmatig toe. De enige urgentieverklaring, die voor de bouw van een gymnastiek lokaal in deze wijk beschikbaar is, nl. ten behoeve van de openbare ulo school aan de Eduard van Beinum- straat, zal worden gerealiseerd met de totstandkoming van de tweede se rie in systeem te bouwen scholen. Zo veel als mogelijk is wordt ge tracht nieuwe urgentieverklaringen te verkrijgen. De mogelijkheid doet zich thans voor om in het zuidwestelijk stads deel in de toekomst aanmerkelijke uitbreiding van gymnastiekruimte te verkrijgen. 'Het gymnastieklokaal van het gebouw van het Chr. Ly.- ceum aan de Kagerstraat dient ten behoeve van de reeds aangevangen uitbreiding van dit gebouw te wor den afgebroken. De Vereniging voor Chr. Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Leiden, die dit lyceum bestuurt, heeft van het mi nisterie van O., K. en W. toestem ming verkregen een noodgymnas- tieklokaal te bouwen. Een zelfde lo kaal werd toegestaan ten behoeve van de dependance van het lyc aan de Schubertlaan. Eerstgenoemd noodlokaal zal dienst moeten doen totdat de nieuwe in vorenbedoelde uitbreiding begrepen gymnastieklo kalen in gebruik kunnen worden ge nomen, het tweede lokaal tot het ge reedkomen van het tweede lyceum van deze vereniging nabij de Voor schoterweg. Beide lokalen kunnen ii het zuidwestelijk stadsdeel worden gebouwd. Het ministerie van O., K. en W. is ook bereid in plaats van de nood- gymnastieklokalen de bouw van veel aantrekkelijker semi-permanente, gymnastieklokalen te subsidiëren, mits bijvoorbeeld de gemeente zich verbindt om de beide semi-perma nente lokalen, wanneer zij niet meer voor het lyceum nodig zijn, van de vereniging over te nemen tegen de boekwaarde. Het is, volgens B. en W. voor de gemeente van groot belang een der gelijke verbintenis aan te gaan. De lokalen zullen na overname, de een eerder, de ander later, een belang rijke aanvulling betekenen van het tekort aan gymnastiekruimte in het zuidwestelijk stadsdeel. Beide loka len zullen reeds dadelijk ter beschik king komen voor verenigingsgebruik buiten de schooltijden. De kosten van beide lokalen wor den geraamd op f 636.000. B. en W. stellen de raad voor om met deze transactie akkoord te gaan. Vele voorstellen In de zitting van dinsdag a.s., welke voor het eerst onder leiding zal staan van de nieuwe burgemees ter komen voorts de volgende voor stellen in behandeling: het beschikbaar stellen van een bedrag van f. 22.500 voor de vervan ging van de radio-apparatuur bij de politie; de sportterreinen in het „Sport park-Noord", in beheer en exploitatie te geven aan de Sportstichting Lei den; het nodig te oordelen, dat aan de school voor uitgebreid technisch onderwijs, uitgaande van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", een cursus bouwkundig opzichter wordt verbon den; voor de hernieuwde aanleg van de schooltuin bij de „Karei Doorman- school" aan de Sumatrastraat en voor de eerste aanleg van een school tuin bij de openbare kleuterschool „De Wigwam" aan de Sumatra- straat kredieten beschikbaar te stel len van onderscheidenlijk f, 3.400 en f. 3.450; aan de Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen in Leiden met ingang van 1 januari tot wederop- zeggens in gebruik te geven als tijdelijk derde volkstuincomplex, de percelen tuinland, gelegen in de Oostvlietpolder in Zoeterwoude voor de prijs van f. 0,10 per m2 en per jaar; voor het verwijderen van tram rails, gelegen deels tussen de Zoeter - woudse Singel en de vluchtheuvel in de Stationsweg nabij de voormalige Haverzaklaan en deels tussen de noordwestzijde van het Rijnsburger- viaduct en de grens met de gemeente Oegstgeest, en het hei-stellen c.a. van de desbetreffende bestrating en een krediet beschikbaar te stellen van f. 157.400; het brengen van een wijziging in de salarisbedragen van nevenbetrek- kingen, idem in de spaarverordening 1960 en het treffen van enkele salarismaatregelen aan het bestuur van de Prot. Chr. Ver. voor B.L.O. ten behoeve van zijn school voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen medewerking te verlenen door be schikbaarstelling van de lokalen van het schoolgebouw Plantsoen 99a, voor zover deze geen eigendom der vereni ging zijn. zulks voor de tijd dat de gemeente daarover de beschikking heeft; idem aan het bestuur van de Vei-, voor Chr. Fröbelscholen voor het treffen van brandveiligheidsvoorzie ningen ten behoeve van zijn kleuter school aan de Herensingel 28; 9 een krediet van f. 203.713,36 be schikbaar te stellen ten behoeve van de Vereniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen voor het uitvoeren van de noodzake lijkste voorzieningen in eigen beheer aan de 146 woningen van die vereni ging gelegen aan de Bilitonstraat e.o.. en voor het slopen van het poortgebouw Ringkade 11 met bij komende voorzieningen; aan het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen medewerking te ver lenen voor het wijzigen van de cen trale verwarmingsinstallatie in zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Potgieterslaan 7. In Amerika is de produktie begonnen van de Boeing-737 Het is een klein straalver- keersvliegtuig met twee dubbele straalmotoren aan de vleugels. De kruissnelheid bedraagt onge veer 900 km per uurde actie radius met volle belasting 1100 km. Het vliegtuig biedt plaats aan 82 passagiers. De Lufthansa heeft aan dit toestel, waarvan er 21 zijn besteld, de voorkeur gegeven boven de Fokker F-28. Benoemingen Voordat al deze voorstellen in be handeling komen, wordt de raad nog voor enkele benoemingen geplaatst. Van B. en W. is er een voorstel om de heer M. Mengelberg te benoemen tot tijdelijk leraar in de muziek aan het Rembrandt-lyceum. In de Raad van Beheer van de Sportstichting is een vacature ont staan door het tussentijdse aftreden van de heer G. H. van Brussel, ver- tegenwoordiger van de Kring Gouwe- Rijnstreek van de Kon. Ned. Zwem- bond. Voor de vervulling van deze vacature, bieden B. en W. de raad de volgende aanbeveling aan: 1. A. van den Berg. Leiden en 2. J. M. J. Werter, Leiden. Zaferdag 27 februari Is de laafsfe dag, waarop het Sola aanbod geldig is, namelijk voor Uw oude pan f. 5.- tot f. 20.- terug! Van welk materiaal de ver sleten, beschadigde steelpannen, melkkokers of gewone oude pan nen ook zijn, U kunt ze Inruilen bij Uw Sola-leverancler voor de mooiste en nieuwste Sola-Elite modellen, groot of klein naar keuze, met recht op 20% korting De blijvend-mooie roestvrij-stalen Sola-Elite pannen zijn zó onver woestbaar sterk, dat Sola er le venslange garantie op geeft. Met Contactobodem (Zweeds patent), bruikbaar voor élke warmtebron: gewoon gas, electra of aardgas. Aanbranden is uitgesloten! Voor twee hervormde predikanten ,die beiden lange tijd in de Sleutelstad in het ambt hebben gestaan, Is het donderdag een gedenkwaardige dag. Viert dr. J. Riemens deze dag zijn negentigste verjaardag, zijn collega uit zijn Leidse tijd, ds. M. J. Punselie .herdenkt dan het feit, dat hij voor 65 jaar als predikant van de hervormde gemeente van Kulnre werd bevestigd. Ds. Punselie werd op 8 december 1875 in Gouda geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk gymnasium in Doetinchem en studeerde vervolgens theologie aan de Gemeentelijke Uni versiteit in Amsterdam en aan de Rijks Universiteit in Utrecht. Nadat de heer Punselie in september 1899 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 25 februari van het daar opvolgend jaar door ds. L. ten Bosch toen nog predikant in Gouda, beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Kuinre. In 1904 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Nijverdal, waar hij de eerste predikant van de toen zelfstandig gestichte hervormde gemeente was. Tijdens zijn ongeveer vijfjarige ambtsbediening in deze nieuwe gemeente heeft ds. Punselie de bouw van een nieuwe pastorie be vorderd en de bouw van een nieuwe hervormde kerk voorbereid. Tenslotte diende ds. Punselie tot 1 mei 1940. toen hem na veertig volbrachte dienstjaren op 64-jarige leeftijd eme ritaat werd verleend, nog precies éénendertig jaar de hervormde ge meente van Leiden. Hij was daar in 1909 beroepen in de vacature van ds. H. S. J. de Wolf en is in de Sleutel stad werkzaam geweest in de wijkge- meente „Levendaal". Evenals dr. Rie- Selectie van gevangenen bepleit Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht en de crimi nologie aan de Leidse Universiteit pleit in bet Nederlands Juristenblad voor differentiatie van de huizen van bewaring en selectie van preventief ge detineerden. mens in „Pniël", was ds Punselie in deze wijkgemeente vele jaren de stu wende kracht. Tijdens zijn langdurige ambtsbe diening als Leids predikant was ds. Punselie van 1912 tot zijn emeritaat in 1940 ongeveer 28 jaar geestelijke verzorger van de psychiatrische in richting „Endegeest" in Oegstgeest. Verder was hij van 1909 tot 1950 ongeveer éénenveertig jaar eerst secretaris en later voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs (hervormde schoolvereniging). Na zijn emeritaat is ds. Punselie tot januari 1950 nog ruim negen jaar werkzaam geweest als geestelijk ver zorger van het Diaconessenhuis. In 1934 erkende de regering de ver diensten van ds. Punselie door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Vos voor K. en 0. Onmisbare aanvulling Dit is volgens prof. Van Bem melen de onmisbare aanvulling op de differentiatie van de ge vangenissen en de selectie van gevangenen. Het is de paarden achter de wagen spannen om die selectie en differentiatie pas te beginnen omdat de delinquent eerst een aantal maanden in vrij- wel ongedifferentieerde omgeving in het huis van bewaring heeft doorgebracht. In een vierentwintig huizen van bewaring, die thans lil gebruik zijn, is zeer gemengde bevolking. Het zou denkbaar zijn dat men de bestaan de huizen van bewaring een gedif ferentieerde bestemming geeft. In elk van deze zou echter een afzon derlijke vleugel moeten blijven voor personen die gevankelijk worden binnengebracht, gegijzelden en pas santen. Indien de huizen van bewa ring elk voor een bepaalde categorie bestemd zouden zijn, zou het moge lijk zijn dat alle preventief gedeti- neeiden naar een huis van bewaring met een voor hen passend regime v/orden overgebracht, zodra zij zul len hebben bekend of het bewijs in hun zaak voldoende is geleverd. Een vraagteken Prof. Van Bemmelen zet een vrjagteken bij de mededeling in de nota over het gevangeniswezen van 1964 van de minister van Justitie, dat de sectie gevangeniswezen van de Centrale raad van advies tot de conclusie is gekomen, dat in de ge geven situatie ingrijperde wijzigin gen tn het regime van de preventief gerechten niet te verwezenlijken Overbevolkt De huizen van bewaring zjjn thans overbevolkt en deugen als strafin- stituut niet, altijd prof. Van Bemme len. Maar het ernstigste vindt hij dat minstens een derde van de be volking in die inrichtingen bestaat uit jonge mensen beneden de 25 jaar en zelfs voor een belangrijk deel uit jonge mannen beneden de 22 jaar. Het feit, dat bijna de helft van alle gedetineerden voorlopig gehech te personen zijn, levert het grote nadeel op dat deze voorlopige maat- regel wordt geexecuteerd in gestich- De geschiedenis van het Koreaan se schiereiland is zeer sterk beïn vloed door de geografische ligging. Vooral uit strategische oogpunten is het land in de loop der tijden voor verschillende volken van groot be lang geweest. Daardoor heeft Korea veel oorlogen gekend en de sporen van de verschillende overheersers zijn nog steeds te vinden in de Cultuur van het land. Over de zeer bijzondere plaats, die Korea in de politieke en cultuurge schiedenis van Oost-Azië inneemt sprak prof. dr. F. Vos, hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde, gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal voor leden van K. en O. Korea behoort geografisch gezien tot het Chinees beschavingscentrum en de invloed van China in de Kore aanse cultuur is dan ook zeer groot. Toch is er in die Koreaanse cultuur ook veel oorspronkelijks. Prof. Vos gaf verschillende voorbeelden van de inventiviteit van de Koreaan. Zo noemde hU de boekdrukkunst, die volgens een eigen systeem werd uit gevoerd en het unieke alfabet. Dit Koreaanse alfabet is het enige op we tenschappelijke leest geschoeide alfa bet ter wereld. Prof. Vos, die in 1950 en in 1960 reizen naar Korea maakte.lichtte zijn lezing toe met dia's. Na de pauze werd een door de Koreaanse ambassade in Bonn be schikbaar gestelde kleurenfilm ver toond. „LELIJK EENDJE" VERMIST In de nacht van zondag op maan dag is een „lelijk eendje", dat op de Rijnsburgeweg stond, ontvreemd. De wagen <ZX 54-95) is blauw gelakt en behoort toe aan een Leidse monteur. Op Stationsplein Vrachtwagen ramt 4 personenauto's Op het Stationsplein ter hoogte van het NZH-gebouw stonden gister middag vier beschadigde personen auto's. De wagens waren omstreeks vier uur gegrepen door een grote vrachtauto, die in de richting van het Plesman-viaduct reed. Deze vier dubbele botsing ontstond doordat de personenauto's aan beide zijden van de rijbaan geparkeerd stonden. De doorgang bleek voor de vrachtwagen te nauw te zijn. Eén auto werd totaal vernield, één wagen zwaar bescha digd en twee auto's kregen lichtere beschadigingen. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van cu- land" fcal van aardige en interessan- ratoren der Leidse Universiteit zijn te bijzonderheden over de wereld- benoemd of herbenoemd: dr. A. C. beroemde Cruft's honden tentoonstel- Bobbertwetenschappelijk ambtenaar ling in Londen, welke zij sedert 1936 le klasse in vaste dienst bij de Fy- ten, die uit een oogpunt van voor bereiding van de wederaanpassing aan de maatschappij eerder nadelig dan bevorderend werken. Een 25-jarenplan Prof. Van Bemmelen geeft in het artikel verder een schets van een 25 jaienplan. Dit plan gaat er van uit, dat de strafrechtspraak eigen eisen stelt en houdt de vorming in van afzonderlijke straf recht,banken, ge heel los van de civiele rechtbanken. Thans zijn er 19 rechtbanken en 62 kantongerechten. Volgens het artikel zou het hele land in tien strafar- rondissementen kunnen worden ver deeld. De rechters van deze colleges zouden als politierechters, kanton rechters economische politierechters en kinderrechters in hun arrondis sement op verschillends plaatsen zit ting kunnen houden. De rondreizen de alleen rechtsprekende rechters zouden voor hun zittingen de be staande gebouwen van rechtbanken en kantongerechten kunnen gebrui ken. Het beroep van de beslissingen van de alleensprekende rechters zou tot de bevoegdheid van de volle kamers van de strafrechtbanken worden ge bracht. Waarschijnlijk zal dan met één gerechtshof voor strafzaken kun nen worden volstaan. Bij dit stelsel zal men waarschijnlijk niet meer dan zes huizen van oewaring nodig hebben. In Leidse bioscopen De Leidse politie heeft de afgelopen twee dagen controle uitgeoefend op het rookverbod in de bioscopen. Zon dagavond werden twaalf processen- verbaal opgemaakt, gisteravond der- Kvnologenvereniging „Rijnland" Een zeer bekende figuur in de Nederlandse Kynologisohe wereld, mevrouw M. DonathSeeuwen, ver telde gisteravond in haar club „Rijn- elk jaar pleegt te bezoeken (behou dens de oorlogsjaren nemen wij aan). Zij wees op de enorme ontwikkeling en het verschil tussen het beschei- den begin van toen en thans, nu er ongeveer 8000 dieren worden geëxpo seerd. Bij het bezoek aan deze ten toonstelling is het dan ook beslist noodzakelijk systematisch te werk te gaan: anders loopt men van het kastje naar de muur. Veel meer dan bij ons is het fok ken in Engeland een „business" van betekenis: er worden jaarlijks voor j meen- dan 10 miljoen gulden honden uitgevoerd Tenslotte vertelde mevr. Donath nog over de gehoorzaamheidsproeven welke een enorme belangstelling trekken en die een voortreffelijke indruk geven van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen mens en dier. Het is soms bijna ontroerend om te zien hoe de dieren zich uitslo ven om hun opdracht feilloos te ver vullen. Dit is geen kwestie meer van dressuur, maar van een harmonische samenwerking, berustend op vriend schap. De vice-voorziter, de heer Alofs opende en sloot de goed bezochte bijeenkomst, welke gehouden werd in „Zomerzorg". siologie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de Fy siologie; drs. P. Floor, wetenschappe lijk ambtenaar- in tijdelijke dienst bij de Petrologie, Mineralogie en Kris tallografie, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Petrologie, Mineralogie en Kristallografie; dr. J. F. Goed- bloed, tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst bij de Anatomie; J. A. Graham, tot we tenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de Sterrekunde; mej. dr. L. D. F. Lameijer, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de Werkgroep Nier ziekten, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Werkgroep Nierziekten; dr. L. J. Menges, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Allergologie; ir. A. Scheepmaker, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de Werkgroep Kosmi sche Straling; dr. J. Voorhoeve, we tenschappelijk hoofdambtenaar in tij delijke dienst bij de Faculteit der Letteren, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de Fa culteit der Letteren: dr. J. J. van Werut, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Anthropogenet ica.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3