Residentie - Orkest in vertrouwd vaarwater kunst kaleiöoscoqp ?$?oS Eerbetoon in Haarlem aan ISAAC ISRAELS Duo Montes voldeed slechts ten dele aan de verwachting DUET Diefstal van kunstwerken in Londen GROOT TEKENAAR HERLEEFT met eeneigen Prachtige expositie in Frans Halsmuseum NA BOMAANSLAG IN ROME: CLAUDIO VOLONTE IS IN STAAT VAN BESCHULDIGINC GESTELD Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 19 februari 1965 Vierde blad no. 31496 MEESTERSERIE K. EN O. Het Residentie-Orkest bevond zich, onder leidim, van de in dit seizoen „los-vaste" dirigent Willem van Otterloo ditmaal eindelijk weer eens in rustig, vertrouwd vaarwater. Want wie van de regelmatige concertbezoekers kent niet Mo zarts Symfonie No. 40 in g kl. t. (K.V. 550), diens voor hemzelf en zijn zuster Nannerl geschreven Concert voor twee kavieren in Es gr. t. (K.V. 365) en de lyrisch-zonnige Tweede Symfonie van Brahms? Op dit vierde concert der Meester- ïrie van K. en O. dus generlei in spannende problemen, doch met overgave genieten van drie meester- werken, die tegen de tand des tijds bestand zijn. Genieten Niet volkomen. Want het oorspronkelijk uit Polen stammende pianistenduo Tila en 'ohn Montés heeft maar gedeeltelijk laan de hooggestemde verwachtingen I kunnen voldoen, al kwam het succes sievelijk meer en meer op dreef in een samengaan, dat tenslotte [ondanks een zekere gezapigheid [weinig te wensen overliet. dDoch in de loop der jaren hebben wij herinneringen aan pianisten paren, wier pétillant spel hoger reikte die zeker de typische Mozart- sfeer indringender wisten te benade ren. Wat Van Otterloo bewogen heeft om hen speciaal uit Argen- .ië te laten overkomen, is ons niet luidelijk geworden. De speelsheid [van het Allegro en de sprankelende humor van het Rondo kwamen on- Bl Voldoende tot hun recht. Werkelijk dialogiserend samengaan ontstond wel in het gevoelige en tedere Adan- te, na het weinig vloeiende, zelfs meermalen houterige passagespel. dat speciaal bij Tila Montés viel op te merken. Mozart, wiens fakkel nu .eenmaal subliem moet worden over gedragen, stelt onvoorwaardelijk de hoogste eisen en wanneer daaraan niet in elk opzicht voldaan wordt, is de teleurstelling des te groter Vooral na de inzet van de avond Mozarts „Veertigste symfonie" klaar,, duidelijk en pregnant ge speeld, deed die teleurstelling zich te sterker gevoelen. Deze vormt een hoogtepunt in Mozarts oeuvre: Salz burg op z'n best! Het gaat hier van duisternis naar licht en de illustratie daarvan heeft Van Otterloo sug gestief gerealiseerd, met een orkest, spaar plezïerigmet ÜYYJLOIVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Pianistenduo John en Tila Montéz voor hun optreden. (Foto L.D./Holvast) waarvan die klank gaaf en stralend was. Een interpretatie van hoge orde, in een visie, welke Mozart het hoogste gaf, wat hem toekomt. Na de pauze heeft Brahms „Twee de" evenmin teleurgesteld. De ont spanning, waarvan de componist hier als een verrassende reactie na zijn „Eerste" blijk geeft, betekent een weldadige verademing. Het sum mum hiervan wordt, na het ernstige Adagio, waarin de zingende celli zo indrukwekkend domineren, bereikt in het luchtige, transparante en vloeiende Allegretto, dat door Van Otterloo en de zijnen met de groot ste fijnzinnigheid werd voorgetoverd. In een juichend majeur volgt hier op als grootse bekroning de Finale. Bezieling en vitale overtuigings kracht bepaalden de uitvoering. Daarin kon Van Otterloo al even zeer de uitnemende eigenschappen Inbrekers hebben in de wo ning van majoor William Con- stanzo in Londen, kunstvoorwer pen tot een gezamenlijke waarde van 37.000 pond sterling (103.600 dollar) buitgemaakt. De buit omvat vier schilderij en van de Nederlandse schilders Adriaan van Ostade en Adriaan Beeldemaker, vier werken van Chinese pottenbakkerskunst uit de tijd van de Ming dynastie en een Venetiaans tapijt. De majoor en zijn echtgenote dineerden buiten hun woning toen de diefstal werd gepleegd. schietpartij in Utrecht (Van onze Utrechtse correspondent) j Twee Utrechtse politie-agenten hebben gisternacht in de Utrechtse binnenstad, achter een rooms-katho lieke kerk, zes waarschuwingsscho ten gelost. Een betrapte inbreker be dreigde hen met een mes aan te vallen. Zijn vriend kon voorkomen, dat er werkelijk gevochten werd, door hem op een muurtje te trek ken. Samen ontkwamen zij. Poli- tieversterking arriveerde net enkele seconden te laat. Van omwonenden had de politie bericht gekregen, dat twee inbrekers in de kelder van de St. Augustinus- kerk aan de Oude Gracht in Utrecht zaten. Toen twee politieagenten in de kelder een kijkje gingen nemen, za gen zij juist twee mannen door een tuimelraam naar buiten vluchten. In een smal gangetje achter de pas torie zetten de politie-agenten de in brekers klem. Een van hen was al op het muurtje geklommen, de tweede trok een mes. Op de somma tie het mes neer te gooien, anders zou geschoten worden, riep hij slechts:„Schiet dan maar". Samen losten de twee agenten zes schoten. In de tussentijd waren de inbrekers op het muurtje geklommen en via de Rozenstraat gevlucht Redenen, waarom de politie niet raak heeft geschoten, zijn aldus de afdeling voorlichting allereerst het feit, dat de man hen niet daadwer kelijk bedreigde en in de tweede plaats, dat zelfs in de benen schieten, in geen enkele verhouding tot het vergrijp zou staan. Er is niets na de inbraak vermist. En 9®®n ar Nieuwe uitgaven Hart om hart, door Carla Wal schap. Klosjes, klosjes en andere ver halen, door G. Vermeersch. Spel der dwazen, door J. de Frei- De zondagsslepers, door L. B. ear lier. De parochie van miserie, door J. Wilms. Het republikeinse Rome, door Dr. G. H. Halsberghe. Zoeklicht op het oude Rome, door Dr. G. H. Halsberghe. Van AAB tot ZOO. Letterwoorden- boek, door D. Jansen. Vlaamse Poc kets. Uitg.: Heideland, Hasselt. INDIEN U nu eens, vlak in de buurt, een expositie wilt be zichtigen, welke in elk opzicht de moeite waard is, ga dan naar het Prentenkabinet van het Frans Halsmuseum in Haarlem en neem kennis van hetgeen de impressionist, de tekenaar .aquarel list en graficus Isaac Israëls, zoon van Jozef, tijdens zijn leven (1865-1935, overleden tengevolge van een aanrijding) heeft ge produceerd. Niet de „schilder" Isaac Israëls: deze wordt door middel van een expositie in het Singermuseum in Laren in april gehuldigd. Honderd jaar na zijn geboorte riseerde moment-opnamendie wordt dit eerbetoon nu gebracht JT~ T--t aan een der waarlijk „grote" te kenaars, die ons land heeft voort gebracht: dat onderkent men eerst recht, wanneer zijn oeuvre aan het oog voorbij trekt. Sterk en brandend van leven lijkt dit werk, vol van briljant gekarakte- ..Zangeres op toneel" zwart krijttekening) (Foto C. de Boer) ondanks het feit, dat onze gevoe lens en inzichten door de tijd heen veranderd zijn, toch getui gen van een actualiteit, welke ook de modern ingestelde „kunst"- beschouwer nog hevig boeien kan. Enorme vaart Waf, Israëls met enkele lijnen, strak dan wel vloeiend tot stand brengt, waarbij het ons voor komt dat een De Toulouse Lautrec zijn invloed sterk op hem heeft laten gelden, is tevens van een zeldzame expressivi teit. De raak en veelal met een enorme vaart genoteerde tekeningen en schetsen zouden zelfs de jaloezie kunnen opwekken van de huidige „action-painters", voor wie hij in dit opzicht niet behoeft onder te doen: nee, hij overtreft hen veelal door zijn grote vakbekwaamheid, die het on betwistbaar eigendom was van de kunstenaars uit zijn tijd. De vakbe kwaamheid, waaraan het tegenwoor dig zo dikwijls hopeloos schort... Veelzijdigheid Het gëbodene onderscheidt zich door een grote veelzijdigheid. Alles trof Israëls tot in de kern. Sterk en fors, vlot en vaardig, het is verba zingwekkend, wat met een enkele lijn tot uitdrukking wordt gebracht. Daar zijn de tekeningen uit Amsterdam (De Leliegracht van 1888, de „Win kelstraat bij avond" van 1890-'94>. de Amsterdamse vrouwen (van 1894), bij de aquarellen de Raamgracht (in de winter van 1893 bij de pastels het „Stormweer" met de vüegende meeu wen, welhaast fotografisch vastge legd, de „Dansende meiden" in het danshuis aan de Zeedijk (1892). Talrijk zijn de impressies uit Parijs en Londen, waarin het wezen der steden en de daarin wonende mensen voor u oprijst: realistisch, poëtisch, verdroomd of vertederd, al naar ge lang het onderwerp. Israëls vindt die onderwerpen overal: in de Rue de la Paix, op de Place de l'Opera, de Rue de Rivoli. En zijn vele midinettes, ouvreuses, moeders met spelende kin deren of kindermeisjes, die hem daar boeiden, evenals de café's, cabarets, circussen (olifanten in Scala!), de Moulin Rouge of Moulin de la Ga- lette. Aan het speurend oog van Is raëls gaat slechts weinig voorbij, scherp dan wel subtiel geobserveerd. In zijn Engelse tijd intrigeerde hem de Theems (bij Richmond) of Lon den, waarvan diverse beelden (Via duct, Trafalgar Square enz.) op deze expositie te zien zijn. Ook in de aquarellen met de fijnzinnige kleuren zachtgroen, rose, lichtblauw, oranje en bruin, soms afgewisseld met zwar ten en grijzen openbaart zich de aristocratische kunstenaar, die in de veelvuldigheid van zijn onderwerpen steeds weer de zuivere sfeer weet op te roepen. Ook zijn portretten, o.a. enige zelfportretten zijn in hoge mate boeiend. Onstuitbare inspiratie De bron van zijn inspiratie leek niet te stuiten. Die inspiratie vindt ook haar weer slag in de schetsboeken, waarin de vele krabbels toch onmiddellijk getui gen van zijn frappante trefzekerheid. Weliswaar dikwijls „slechts" voor studies, maar waaruit de virtuoze hand van de „meester" toch duidelijk en direct spreekt. Kortom: het is een genot door de zalen te wandelen, Israëls' tijd ten diepste te ondergaan en dan tot het besef te komen, dat niets van deze De actrice Fie Carelsen op jeugdige leeftijd. penseeltekening 1920) (Foto C. de Boer) (Van onze Romeinse correspondent) De vreemde geschiedenis van de bomaanslag tegen een overi gens dichtgemetselde, secundaire ingang van Vaticaanstad, is nog allerminst opgelost. Het verdenken berust op de 26-jarige Claudio Volonte, broer van de regisseur die „De Plaatsbekleder" in Rome wilde laten opvoeren. Deze Claudio had in het stuk de rol van Gerstein. Hij heeft zich vrijwel direct bij de politie gemeld, toen hij begreep dat hij van de aanslag verdacht werd De twee agenten die in de nacht van de aanslag, de aanslagplegers op een afstand van 30 meter hebben gezien, zijn geconfronteerd met de jongeman, die samen met twee andere jongelui die enigszins op hem lijken en op vrijwel dezelfde wijze gekleed waren, in een rij was opgesteld. De nachtwaker wees Volonte aan, zei dat hij die meende te her kennen als de dader. Maar men moet rekening mee houden, dat het portret van Valonte al In de, dagbla den was verschenen, en dat aan beide agenten een foto tevoren van de jonge aoteur was vertoond. Dat de verdenking op hem viel is wel begrij pelijk, daar :iij een bijzonder eigen aardig verleden heeft. Driemaal zou in de afgelopen jaren bomaan slagen hebben gepleegd, doch als fascist En steeds gericht tegen com munistische of in ieder geval linkse eigendommen en gebouwen. Claudio werd toen wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, maar natuurlijk was zijn verleden aan de politie bekend. beweeglijke en vibrerend - figuratieve kunst „verouderd" is. Zij laat zich door alle moderne stromingen, welke thans als alleen zaligmakende idolen worden afge schilderd, tóch niet verdringen! Bezie ook in dit museum „en pas sant" nog even de goudgekleurde „Frans Halsen": ook daar neemt u De expositie blijft tot 3 april ge opend. H. Ilij beweert een alibi te hebben. Hij zou in de bewuste nacht samen zijn geweest met zijn verloofde, de actrice Dominique Boschero, met wie hij voornemens is in april in het hu welijk te treden. De laatste heeft spontaan hetzelfde verklaard. De po litie is nu bezig dit alibi te onder zoeken. Ondertussen wordt de jonge man vastgehouden, hoewel hij nog niet is gearresteerd, maar „de justitie hulp verleent bij het opsporen der waarheid". Dat is een formule die de politie in Italië gebruikt als zij niet geheel zeker is van de zaak. Andere verdenkingen Er zijn ook verdenkingen in andere richtingen. Men zou te doen kunnen hebben met een „agent provocateur'' een fascist of een fanatiek katholiek, die nog extra de toneelgroep van Volonte ln opspraak wil brengen. Een andere veronderstelling, die wel erg ver gezocht is deze: in de laatste week zijn tal van Italiaanse emigran ten die naar Zwitserland willen gaan in de hoop werk te vinden, bij ds grens teruggezonden. Het gebouw waai-voor de bom werd gelegd is de kazerne van de Zwitserse lijfgarde van de Paus. Alles is mogelijk, maar dit lijkt wel erg vreemd. Ondertus sen is de regisseur Volonte in Noord- Italië te Cuneo aangekomen waar hij byna een maand lang zal werken aan een film van de Italiaanse tele visie, een film waar hij de hoofdrol in speelt en die betrekking heeft op de uitmoording van de Duitsers van het stadje Boves, een soort Italiaans Putten. Aan journalisten zei hij er volkomen zeker van te zijn dat zijn broer met de zaak volstrekt niets te maken kan hebben. Verloren sympathie? Hel is inderdaad erg vreemd. Deze aanslag immers zal een groot deel van de sympathie die de toneelgroep op het ogenblik geniet doen verkoe len. Hoewel het natuurlijk zaak is te begrijpen, dat de principekwestie er in geen geval door verandert. Het gaat er nog altijd om vast te stel len hoe de politie er toe kwam mis bruik te maken van haar macht en binnen te dringen in een particuliere club. En verder welke invloed, de tekst van het concordaat tussen het Varicaan en Italië kan hebben op de vrije meningsuiting in de Italiaanse hoofdstad. Nachtelijke

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7