LEIDSCH DAGBLAD Tien licht gewonden bij treinbotsing Beverwijk Arbeidsrust weer terug op Rotterdamse werven Passagiers werden ijdig gewaarschuwd Vrachtschip gezonken: DRIE man vermist Ranger in juiste koers STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM Opgericht 1 maart I860 P VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 No. 31496 Directeur: E. A. E. vac Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 335 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Personentrein glijdt door op gladde rails érnstige onlusten in Alabama Uf- a zeshonderd b'veraars voor kenning van burgerrechten aan s hebben gisteravond in Ma- in de staat Alabama meege- aan een betoging, waarbij met i en flessen werd geworpen i de politie en enkele gewonden neger, die enkele schoten in buik had gekregen, werd in ern- toestand naar het ziekenhuis racht. Ds. Martin Luther King, leider van de campagne voor de heeft om federale bescher- voor de betogers ge- agd tegen gewelddadig optreden leden der staatstroepen. Hy be- gse zich er bij de minister van :itie, Katzenbach, ook over, dat edzame betogers door de politie Marion mishandeld waren. In methodistische kerk zou een 1 mensen door de staatstroe- o ongeveer opgesloten worden ouden. ongeregeldeheden begonnen n toen honderden negers, na oning van een massale protest- aging, naar de plaatselijke gevan- wilden opmareheren, iriehonderd negerkinden hebben geprobeerd een stormloop op St -John's universiteit in New te ondernemen, die gisteren toneel van rassenrelletjes is ge- De bereden politie zat hen r zo dicht op de hielen dat zij doel voorbijschoten. De beto- begonnen toen in een drukke, iljgelegen straat winkelruiten in tooien. Uf volwassenen en 15 kinderen dep gearresteerd. en gedeeltelijke boycot van de isscholen, die nu reeds een tod duurt, heeft gisteren geleid de botsing tussen 409 postende en 100 studenten van de St.- universiteit. De boycot is uit 'est tegen de beweerde discrimi- ie op een openbare school. WEERBERICHT Oostelijke wind let KNMI verwacht van heden morgenavond: Droog weer met kenvelden maar ook opklaringen. Jkke tot matige wind tussen oost noordoost. 'annacht overwegend lichte vorst, rgen in de middag temperaturen het vriespunt. (Opgemaakt om 1.15 uur) 20 FEBRUARI 7.46 uur; onder: 18.03 uur; laan op: 23.52 uur; onder 9.53 u. [oogwater in Katwijk te 6.27 en 8.44 uur; laagwater te 2.10 en 14.33 it blad bestaat alt 20 pagina's ongeveer de helft verminderd en hij remde langzaam verder af tot hij constateerde, dat hij de trein niet geheel tot stilstand zou kunnen ben gen. By het naderen van de stenen- trein verliet hij de cabine en waar schuwde de eerste klas passagiers voor de komende botsing, waardoor deze zich schrap konden zetten om de stoot op te vangen. De passagiers zijn hem hiervoor bijzonder erkente lijk, omdat door zün tegenwoordig heid van geest wellicht erger valpar tijen zijn voorkomen. Vandaar, dat er vrijwel alleen van materiële schade sprak is, waarbij vooral de cabine van de personen- Een personentrein is vanochtend bij het station Beverwijk tegen n met stenen beladen goederentrein gereden. Het ongeluk is be- tkkelijk goed afgelopen, omdat beide treinen haast geen snelheid idden. Een tiental passagiers werd door de schok gewond, van ie niemand ernstig. Waarschijnlijk ten gevolge van gladde rails kon de bestuurder van passagierstrein uit Alkmaar, die hedenmorgen om 8.42 uur op het ition Beverwijk arriveerde de trein niet tijdig tot stilstand bren- n.Deze gleed door en botste frontaal tegen een lange-stenen trein "f, die de dagelijkse aanvoer van 1400 ton stenen voor de venbouw in IJmuiden verzorgt. )e licht gewonde passagiers wer- het verlenen van eerste het Rode Kruisziekenhuis Beverwijk overgebracht, maar mand behoefde te worden opge- !r waren reeds moeilijkheden met stenentrein ontstaan, doordat ee lokomotieven te weinig kracht nden ontwikkelen om de trein de ite helling uit de tunnel op te tken. Met behulp van een derde omotief was het het personeel it gelukt de trein weer langzaam beweging te krijgen, toen de pas iers trein uit Beverwijk doorgleed frontaal met de file in botsing Waarschuwing >e 37-jarige bestuurder daarvan bij 't naderen van het station de TT 1 - (Iheid van 120 km normaal tot IJ SISWIIIC StOFt zich op kamp van mijnwerkers Een ijslawine heeft een mijnwer kerskamp in de buurt van Stewart in Brits Columbia (Canada) getrof fen. De ijsmassa had zich losge maakt van een gletschcr en was daarna op het kamp van de Gran- duc *nijnbouwmaatschappij, die daar kopererts wint, gestort. Ongeveer negentig personen ont sprongen de dans maar een vijftigtal raakte door de ijslawine ingesloten in een mijngang. Aanvankelijk vreesde men, dat redding niet moge lijk was, ook al omdat vanwege de dikke mist geen hulp per vliegtuig kon worden gezonden naar het afge legen kamp. Later werd echter tele fonisch bericht, dat reddingsploegen er in waren geslaagd de ingesloten mijnwerkers te bereiken en zeven tien zwaar gewonde mannen te be vrijden. De ooggetuige meldde niet of de ramp mensenlevens heeft ge kost, noch hoeveel mijnwerkers nog opgesloten zitten. Uit Ketchikan (Alaska) is een hefschroefvliegtuig met medicamenten naar het kamp gezonden. De piloot meldde, dat de weersomstandigheden te lecht de gewonden te evacueren. Men tracht nu over de weg de plaats in dr ramp te bereiken. Het bericht van het ongeluk werd uitgezonden door de radiotelegrafist op het vliegveldje van het kamp. Het werd door een verkeersvliegtuig opgevangen die het doorzond Vancouver. trein het meest te lijden heeft ge had. De dienst was slechts korte tijd onderbroken, waarbij de passagiers tussen 'Haarlem en Beverwijk met bussen werden vervoerd. De treinen loop was binnen het uur weer nor maal. President Nasser: „BONN ZOOG EGYPTE UIT" President Nasser van Egypte heeft gisteren in een rede, die hjj uitsprak tijdens een massa-bijeenkomst bij de Aswan-dam gezegd, dat West-Duits- land de Arabische landen heeft ver raden door wapens te leveren aan Is raël. Hjj zei tevens, dat West-Duits- land het bloed van de Egyptenaren uitzoog door enorm hoge rente te eisen op de leningen en kredieten, die Duitsland aan Egypte had verstrekt. Bovendien had West-Duitsland nu financiële bijstand aan Israël toe gezegd, waardoor dit land wapens zou kunnen kopen in andere landen. Nasser verstrekte echter geen nieuw ultimatum aan West-Duitsland. Het nationalistische rechtse dag blad, Heroet, het officiële orgaan van de Heroetpartij (oppositie), heeft Is- raëlisohe firma's, die handel drijven met West-Duitsland de raad gegeven alle zakenrelaties met Westduitse firma's te verbreken. Het blad schreef: „Wij moeten nu duidelijk bewijzen, dat wij vastbe sloten zijn onze eer te bewaren en hen die ons haten met gelijke munt te betalen." Heroet deed een beroep op het gemeentebestuur van Tel Aviv-Jaffa alle lopende orders voor machines uit West-Duitsland (ge daan onder het herstelbetalingspro gramma) te annuleren. De stationschef van Beverwijk, de heer G. J. Lenderink, zag het on geval aankomen en gebeuren. Hij was ook bij de tunnel, waarin de stenentrein was blijven steken. Juist toen deze voetje voor voetje weer op gang kwam, zag hij dat de perso nentrein uit Uitgeest niet aan he perron stopte. „Ik wist dat een bot sing onvermijdelijk was". Hij rende de personentrein nog tegemoet, maar zag toen al, dat de bestuurder niet meer in de cabine was. Naarschat- ting van de heer Lenderik is de per sonentrein met een snelheid van on geveer 45 kilometer tegen de stenen trein gereden. „Dat ging gepaard met een enorme klap, maar er ontstond geen paniek". Het treinverkeer kon zo snel worden hervat, doordat de baan en bovenleiding geen schade opliepen. Akkoord na een nachtelijk gesprek Het lijkt of de arbeidsrust in de metaalindustrie in en rond niet gelukkig met deze beslissing tot Rotterdam althans voorlopig enigszins is hersteld. Na een nacht moeizaam overleg kwamen de werkgevers en de vak bonden vanochtend vroeg tot een principieel akkoord. Om half zes vanochtend kon de heer I. Baart, voorzitter van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaal- Na brand en explosie Katwijker onder de slachtoffers Drie zeelieden, onder wie één Katwijker, worden vermist na dat het motorschip „Sophocles" vanmorgen op 500 mijl ten noordoosten van de Azoren na brand en een explosie aan boord in de golven is verdwenen. Eenenveertig van de bemanningsle den werden aan boord genomen van de „Ulysses'' evenals het ge zonken schip van de Nederlandse Stoombootmaatschappij in Am sterdam die op uitreis was van Amsterdam naar West-Indië. Als vermist werden opgegeven de 44- jarige ongehuwde bootsman Pieter Visser uit Marken, de 59-jarige ge huwde olieman Maarten Kuijt uit Katwijk en de 39-jarige Portugese bediende Francisco Araujo. De Sophocles was met een lading kunstmest op weg van Aruba naar Rotterdam, toen in ruim drie brand uitbrak. Daarna deed zich een ontploffing aan boord voor. Het schip maakte zware slagzij en zonk spoedig. Gezagvoerder van de Sophocles was kapitein G. Kuipers mt Den Helder. Omstreeks het middaguur zette de „Ulysses" het zoeken naar de drie vermisten nog voort. In Kasteel Oud-Wassenaar heeft de Indonesische zaakgelas tigde in ons landde heer Sjarif, een receptie gegeven ter gele genheid van zijn naderend ver trek. Ook het echtpaar Luns kwam het echtpaar Sjarif de hand drukken. Sjarif is dezer dagen in Bonn in het huwelijk getreden. nijverheid en de Elektrotechnische Industrie de pers mededelen, dat een uurloon verhoging van 12 inplaats van 9 cent was overeengekomen. Dit akkoord geldt dan voor de werven Wilton-Fijenoord, Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en Gusto. Door een gebrekkige communicatie kwamen de meeste arbeiders pas laat op de hoogte van dit besluit. Het gevolg was, dat op de werf Gusto vanmorgen by het opkomen van de dagploeg nog werd geaarzeld om aan het werk te gaan. Pas toen de arbei ders min of meer officieus in kennis waren gesteld van het resultaat van de onderhandelingen van de afge lopen nacht, gingen zij de werf op. Maar het werk werd nog niet direct hervat. Afkoeling Bij Wilton-Fijenoord wordt ook niet gewerkt. Maar dit is een gevolg van een besluit, dat de directie reeds gisteravond heeft genomen. Na de rumoerige dag van gisteren wilde zij geen risico meer lopen. De stem ming was toen zeer geprikkeld, het beeld, dat de werf bood chaotisch. Er deden zich diverse schermutselingen voor tussen stakers en werkwilligen. Er werd overal gepost. Daarom be sloot de directie de werf voor drie dagen te sluiten. De heer Baart was Koning Boudewijn moet bed houden Koning Boudewijn van België heeft een leverontsteking, veroor zaakt door een virus. Hij zal ver scheidene weken het bed moeten houden Dit is gisteravond in een communiqué van het hof bekend gemaakt. De ziekte volgt op een griep. Koningin Fabioli heeft al ver scheidene dagen haar gemaal op of ficiële recepties vertegenwoordigd. Geleerden deelden mede, dat de Ranger VIII zich in de juiste rich ting beweegt om morgen m de „Zee der stilte" van de maan te landen. De directeur van het Rangerpro ject, Harris Schuirmier, zei dat het ruimtevaartuig en zijn zes TV-came- ra's ergens binnen een gebied van 113 bij 72 km zal terechtkomen op een grote vlakte ergens in het mid dengedeelte van de rechterhelft van de maan van de aarde gezien. Dit zou morgenochtend 11.25 uur Nederlandse tijd gebeuren. Schuirmier zei dat de geleerden oorspronkelijk hebben gemikt op een punt drie graden noorderbreedte en 24 graden oosterlengte op de maan. De plek van het neerkomen zou op 2,6 graden noorderbreedte en 24,8 graden oosterlengte liggen, vlak ten zuiden van het punt, waarop 30 ja nuari 1964 de Ranger VI, waarvan de camera niet werkte, is terechtge komen Verondersteld wordt, dat de camera's van de Ranger VIII zullen werken gedurende de laatste 9.333 km van zijn tocht. afkoelingsperiode zonder dat met de vakbonden was overlegd en zonder dat bekend was, hoe de onderhande lingen zouden aflopen. Uitbetaling Het loon zou vanmiddag in Musis Sacrum in Schiedam worden uitbe taald. De uren, waarop de werkne mers niet hebben gewerkt door de staking, zouden niet worden betaald. De uren, waarop het bedrijf door de directie is gesloten, zullen voor werk nemers, die vandaag, morgen en zondag zouden hebben moeten wer ken, wel worden betaald. De posters trokken nu ook bij Wilton van de werfingang terug. Iedereen kon weer binnengaan, maar gewerkt werd er uiteraard niet. Bij de R.D.M. werd vanmorgen op verscheidene afdelingen het werk hervat. Prinses Christina ontving gis teren een delegatie van de Ver bindingsdienst. die haar als ver jaardagsgeschenk een gouden broche en een doos bonbons aanbood. De prinses bood de de legatieleden daarvan onmiddel lijk een proefje aan. Bescherming van telefoongeheim Minister Schol ten (Justitie) over weegt, naar hij in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zyn begroting mededeelt, een straf bepaling nu het rapport is ontvan gen van de technische commissie, die was belast met een onderzoek naar de mogelijkheid tot het afluis teren van telefoongesprekken en de wyze, waarop zo'n inbreuk op de persoonlijke sfeer kan worden opge spoord. De minister zegt, dat het te ver gaat in dit stadium van een voor nemen van de regering tot erken ning van het telefoongeheim als grondwet op dezelfde voet als het briefgeheim te spreken. Wel heeft de kwestie van het te- lefoongeheam de aanriaaht bij het ontwerpen van een proeve van een nieuwe grondwet. Ngoejen Khanh gearresteerd De Zuidvietnamese hoofd stad Saigon is vandaag weer eens het toneel van een staats greep geweest. Leider van de staatsgreep is kolonel Pham Ngoc-thao, die de steun geniet van vier divisies in de omgeving van de hoofdstad, van een deel van de marine en een deel van de luchtmacht. De opperbevel hebber van de strijdkrachten, Ngoejen Khanh, en de bevel hebber van de luchtmacht, ge neraal Cao Ky, zijn gearres teerd. Thao overmeesterde met drie tanks het radiostation van Saigon, dat sindsdien generaal Khanh verwijt een dictator te zijn geweest. De Vietnamese ambassadeur in Washington, Tran Thien-khiem, oud-mi ter van Defensie, zal met spoed naar Saigon terugkeren om de kolonel bij te staan in de leiding van de nieuwe regering. Alle telefoonlijnen in Saigon zyn geruime tijd afgesneden geweest en het vliegveld Tas voor het verkeer gesloten. Thao is voormalig regi mentscommandant van de commu nistische Vietminh, maar sloot zich verscheidene jaren geleden bjj de regering in Saigon aan De leiders van de staatsgreep zouden volgens diplomatieke kringen in Singapore pro-Amerikaans zjjn. Volgens Radio Saidon liep het land gevaar in han den van de communisten te vallen. De Franse minister van Buiten landse Zaken. Couve de Murville, die in Washington vertoeft voor be sprekingen met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk, heeft opnieuw het standpunt van Parlls verdedigd, dat Vietnam geneutraliseerd dient te worden. Rusk van zijn kant zou Couve hebben medegedeeld, dat de regering van de Ver. Staten reeds contact heeft met communistische landen over de kwestie-Vietnam. Er zouden echter nog geen aanwijzin gen zijn, dat onderhandelingen op dit ogenblik iets zouden opleveren wat aanvaardbaar zou zijn voor de V.S. en voor Zuid-Vietnam. Deze con tacten zouden volgens betrouwbare berichten aldus verneemt het Amerikaanse persbureau Associated Press via Londen en Moskou tot stand zijn gekomen. Minister Rusk zou van mening z(jn, dat een conferentie, die geen positieve resultaten zou opleveren, rampzalige gevolgen zou kunnen hebben en dat een conferentie slechts dan dient te worden belegd als het absoluut zeker is, dat Peking en Hanoi bereid zyn serieus te on derhandelen. 9 Slot pag. 2 teutvs Uit het Leidsch Dagblad t 1 21 Februarij 1865: De laatste aanvrage om concessie van de zeehaven te Utrecht met een spoorweg wer 's-Gravenhage, Woerden Utrecht tot Almelo schijnt het uitzigt te geven, dat Lei den daarbij wordt verbonden. Een raadslid der gemeen te Bathmen in Overijssel 1 heeft in een openbare raads vergadering den Burgemees ter met het woord schurk be titeld. De arrondissements rechtbank te Deventer heeft de aanklagt van den Burge meester onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1