COSTER FEBRUARI- /ERRASSING HET AANKIJKEN WAARD ONDANKS GEBREKEN SLECHTS EEN DAG HALVE PRIJS BAYER Marinevliegverbod voor laagvliegers Waarom rijdt deze auto zo prettig? In Portugees Afrika reden tot optimisme zegt premier Salazar Afscheid van goede vriend: drs. M. Sjarif LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 De nacht van de leguaan STUDIO Afgezien van de vraag of „De nacht van de leguaan" een van Tennessee Williams' sterkste toneelstukken is, behoort de filmversie ervan in elk geval niet tot de indrukwekkendste bioscoop- gebeurtenissen van dit jaar. Men kijkt geamuseerd, geinteresseerd zo men wil, maar voelt zich geen moment betrokken bij de handeling, die niettemin een dramatische werking pretendeert te hébben. De conflictstof (worsteling met God of tegen de Eenzaamheid of daar omtrent) wordt weinig overtuigend geïntroduceerd en het lukt de acteurs klinkende namen: Deborah Kerr, Ava Gardner, Richard Burton en Sue Lyon dan ook niet een geloofwaardig geheel te produceren. Richard Burton speelt met een Ietsje meer onverschilligheid dan de vereiste dosis de rol van een ex- geestelijke, geschorst wegens een „ongewone" preek in combinatie met een zedelijke misstap, die als reis leider bij een Amerikaanse touring- carbedrijf alcohol misbruikt. Met een bus vol vrouwen matrones, een lesbische leidster en een Lolita (Sue Lyon) arriveert hij na een reis met incidenten bij een hotelletje aan de Mexicaanse kust, waar hij eerst als reisleider zijn congé krijgt en vervolgens moet kiezen tussen de eigenares van het hotel (Ava Gard ner) en een kuise schilderes van tegen de veertig (Deborah Kerr). De leguaan, een soort landhagedis, gevangen door inlanders om te worden vetgemest, speelt een sym bolische rol. In de „beslissende" nacht herkrijgt het beest op aan- drag van de schilderes zijn vrijheid van de ex-geestelijke („voor God spelen"). Even later overlijdt de grootvader van de schilderes („God speelt voor God)", kort nadat hij zijn laatste gedicht heeft voltooid. Kou of geer» kou, Cosier start met een werkelijk schitterende aanbie ding in Terlenka 55/45 herenpan talons, speciaal slankmakend mo del, nieuwe sprankelende voor- jaarskleuren. Normaal 39.50, maar één dag be taalt U voor deze lerlenka 55/45 pantalons RICHARD BURTON Aldus gecomprimeerd lijkt de in houd wel een allegaartje. Zoveel uit voeriger verteld op het witte doek is het echter niet veel zinvoller. Daar bij komt, dat de film in twee brok ken uiteen valt. In het eerste deel, met flink wat gebeurtenissen in een kort tijdsbestek, zit een behoor lijk tempo. Maar plotseling trapt re gisseur John Huston op de rem en maakt de actieve handeling plaats voor een teveel aan toneelmatige dialogen. Wie het toneelstuk kent, zal boven dien merken, dat Huston, tevens ver antwoordelijk voor het scenario, met een vlotte hand heeft zitten veran deren. De rolbezetting is ook niet altijd in overeenstemming met de oorspronkelijke bedoelingen. De eige nares van het hotel b.v., door Wil liams gedacht als een corpulente, weinig aantrekkelijke vrouw op leeftijd, wordt gespeeld door Ava Gardner. En Ava is toch echt wel een plezier om naar te kijken. Zoals wel meer in deze film, ondanks de tekortkomingen. GEJAAGD DOOR DE WIND TRIANON „Gejaagd door de wind" is weer terug in Leiden. Deze romantische rolprent, reeds voor de oorlog vervaardigd naar de beroem de roman van Margaret Mitchell „Gone with the wind", heeft al een zeer lange periode van succes achter de rug. Vivien Leigh speelt de rol van het meisje, dat met het harde leven wordt geconfronteerd en de gevolgen daarvan moet accepteren. Jarenlang tracht zij vergeefs de man te krij gen, op wie zij verliefd is. De man, die alles in het werk stelt om haar te trouwen en daar tenslotte in slaagt, wordt uitgebeeld door Clark Gable. „Gejaagd door de wind" is een film, die is gemaakt in een tijd waarin de mensen nog tijd hadden voor romantiek. Zij, die hier ook nu nog gevoel voor hebben, kunnen deze film dus alsnog of weer gaan zien. Goliath en de slavio Gewone geweld LUXOR „Goliath en de slavin" (een titel die maar weinig met de inhoud van de film te maken heeft) is een routine-produkt met de ge bruikelijke krachtige vechtpartijen, waarvoor Franse en Italiaanse maatschappijen de handen ineen hebben geslagen. Goliath heeft hier de rang van generaal in het vorstendommetje Lydië, dat zijn onafhankelijkheid dankt aan een strikte neutraliteit jegens Alexander de Grote en Da rius, de Koning der Perzen. De vorst Lydië, wil dan op een gegeven ogenblik toch kiezen voor Darius, tegen de zin van Goliath. Onze uit louter spieren opgetrokken held heeft intussen een schone prinses uit de klauwen van rovers gehaald en zij wordt dan verder het kompas, waarop hij zijn leven richt. Na vele vechtpartijen onder en boven de grond weet Goliath Lydië en de ge vangen genomen en in levensgevaar verkerende prinses te redden. „De hel van niemandsland LIDO De ruwe-bolster-blanke- pit mentaliteit van de frontsoldaat is al vele malen op het filmdoek gedemonstreerd. Deze week gebeurt dat weer eens in het theater aan de Steenstraat, waar een groepje Ame rikaanse soldaten in Korea in con tact komt met een 7-jarig Koreaans Jongetje. Het aanvankelijke wan trouwen van beide zijden verandert al spoedig in grote vriendschap, te meer als blijkt dat het jongetje, Han, goed op de hoogte is met al lerlei praktische zaken. De Ameri kanen zijn namelijk ontsnapt uit krijgsgevangenschap en moeten zich door de rode linies in veiligheid zien te stellen. Dat gebeurt in een aantal spannende en niet onverdienstelijk verfilmde scènes. De verhouding, die ontstaat tussen de door de oorlog verruwde soldaten en het door de oorlog zwaar getróffen Koreaanse jongetje, komt echter maar zelden uit de verf. 'Het 7-jarig jongetje wordt onbevangen gespeeld door Ma nuel Padilla, die vooral vrouwelijk bioscoopbezoekers wel zal weten te ontroeren. Nu GRIEP veelvuldig voorkomt. ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ACHTER 20voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Strandincident bij Egmond Uit het onderzoek, dat de Konink lijke Marine in samenwerking met dc Marechaussee heeft ingesteld naar de kwestie van laagvliegen bij Egmond op 9 februari, waardoor drie op het strand wandelende dames zijn geschrokken, is nu komen vast te staan, dat het vliegtuig ondanks de aanvankelijke ontkenningen een „Beechcraft" van de Marine luchtvaartdienst is geweest. Uit de nadere verklaringen van enige ooggetuigen valt te conclude ren, dat het vliegtuig op die plaats inderdaad op een hoogte van 25 tot 30 meter boven zee, diohitbJJ de laagwaterlijn, heeft gevlogen. De drie dames, die vlak langs de zee in zui delijke richting liepen, hebben het vliegtuig dat in noordelijke richting vloog, dichtbij zien passeren. Daar ze de ,3eedhcraft", niet had'den zien aankomen hetgeen verklaarbaar kan zijn door de zonnestand wer den ze door het voorbij komende vliegtuig verrast. Dit had tot reactie, dat ze zich op het strand lieten val len. De Koninklijke Marine betreurt het voorval ten zeerste, zo deelt de Marinevoorlichtingsdienst mede. De commandant van de Zeemacht Twee jaar geëist tegen priester Het proces in Spanje tegen een r.k. priester en vier leken, die er van werden beschuldigd onwettige propa ganda te hebben bedreven, is na vier dagen geëindigd, maar de uit spraak volgt pas over twee of drie dagen. Tegen iedere verdachte is twee jaar gevangenisstraf geëist. De raadslieden hebben vrijspraak be pleit. De priester, het hoofd van een parochiekerk in de provincie Bar celona, en vier anderen werden ge arresteerd, omdat zij een brief had den gezo .den aan de president van de arrondissementsrechtbank, waar in werd geprotesteerd tegen mishan deling van politieke gevangenen. De brief ging vergezeld van 420 hand tekeningen. in Nederland zal naar aanleiding van het in te dienen proces-verbaal, bepalen in hoeverre krijgstuchtelij- ke of strafrechtelijke maatregelen tegen de betrokken vliegers moeten worden genomen. Hangende het on derzoek is aan deze vliegers een vliegverbod opgelegd. i Drew De rechter-commissaris ln Maastricht, mr. J. Tacken, heeft gis- n de officier van vervolgd op luchtvaartmakelaar Ben Drew ge en. Ben Drew worJi grond van overtreding verbodenwet 1935. Deze wet verbiedt uitvoer van bepaalde goederen naar be paalde landen. Krachtens een beschik king van de ministers van Buitenland se en Economische Zaken ia de uitvoer van parachutes naar Tsjecho-Slowake verboden. Gisteren is in Rotterdam een personenauto van de Wester kade in de Maas gereden. De bestuurder kwam om het leven. Het optakelen van de wagen nadat het stoffelijk overschot was verwijderd. Belgisch-Pools verdrag gesloten In Brussel la een Belgische-Pools verdrag voor economische, techni sche en industriële samenwerking ondertekend. Het gebeurde aan het einde van het officiële bexoek, dat de Poolse minister van Buitenland se Zaken, Rapacki, aan België heeft gebracht. De Belgische minister Spaak ver klaarde, dat hij met zfjn Poolse col lega do afgelopen dagen vooral ge sproken heeft over de veiligheid van Europa. „Wy hebben kunnen constateren, dat onze standpunten nog dichter tot elkaar zijn gekomen dan bleek bij onze laatste bijeenkomst in War schau, eind 1963. Ik hoop, dat onze ontmoeting ook nut zal hebben voor de internationale betrekkingen", al dus Spaak, die de goede verstand houding tussen beide landen onder streepte. Rapaoki wees er op, dat in het belang van beide landen „binnen de grenzen van de werkelijkheid" nau wer in Europa moet worden opge treden. Nieuwe arrestaties in dynamietzaak De Amerikaanse politie heeft gis teren bU een overval op een huls in het noorden van Philadelphia 2 dozen met elk een pond dynamiet en enige slaghoedjes in beslag geno- Een man, de 33-jarige Jack Whee ler, werd gearresteerd. De autoritei ten wilden niet zeggen of deze actie verband hield met de voorbereiding van een aanslag op het Vrijheids beeld, het Washington-monument en de Vrljheidsklok, die deze week is verijdeld. De vrijheidsklok wordt op het ogenblik in Philadelphia ten toon gesteld. Na de arrestatie van drie negers en een Frans-Canadese vrouw ln New York zei de politie aldaar dat zou worden onderzocht op 't komplot nog meer vertakkingen had. De 28- jarige Robert Collier, een der vier ge arresteerden, wierp zich op als leider van het Zwarte Bevrijdingsfront, een groep Amerikaanse studenten die vo rig jaar tegen het verbod in naar Cuba waren gereisd. Collier zou de leiding van de samenzwering gehad hadden. De gearresteerden stonden volgens de autoriteiten in contact met extremisten in verscheidene Ame rikaans en Canadese steden. Advertentie OPNIEUW AAP OVERLEDEN (Van onze R'damse correspondent) Het twaalfde dier is gestorven in de diergaarde Blijdorp aan de huid- infectie, die in het apenhuis heerst. Het was de twintig jaar oude wit- handgibbon Kareltje, die op het ei land in de grote vijver als een soort Robinson Crusoë verbleef. Althans 's zomers, 's winters, vond Kareltje onderdak in het apenhuis. Sinds en kele dagen vertoonde hy de ver schijnselen van de beruchte huidin fectie. Het ziektebeeld is bij vrijwel alle dieren verschillend geweest. Kareltje is, nadat zich de ziekte had geopenbaard, vrij spoedig gestorven. In 1947 was hij in Blijdorp gekomen. Tot nu toe zijn twaalf dieren in Blijdorp aan de infectie gestorven, te welen twee miereneters, drie doodskopaapjes, een gibbon en zes orang oetans. Peek, de orang oetan die reeds enkele weken ziek is, leeft nog steeds. Het is echter een brokje ellende, dat in het ziekenzaaltje ligt. Het dier neemt nauwelijks voedsel tot zich. Het merkwaardige is dat Peek, ofschoon hij altijd als zwak werd beschouwd, nog leeft. Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altij een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. In een brief aan de Veiligheidsraad heeft Portugal Senegal beschuldigd van steunverlening aan terroristen, die dorpen in Portugees Guinea aan vallen. Portugal verwerpt de verkla ringen dat Senegalese dorpen vanuit Portugees Guinea zfjn beschoten. Premier Salazar van Portugal heeft gisteren in een toespraak gewaagd van agenten uit Tanganjika en Ma lawi die sabotage en moord plegen in Mozambique. Hy zei, dat de toestand in Portugees Afrika een bron is van „zeer gezond optimisme". De premier deelde de afgevaardig den van zijn Nationale Eenheidspartij mede: „Veel mensen met verantwoorde lijkheidsgevoel zijn tot de conclusie gekomen dat Portugal niet alleen vecht om een recht te verdedigen, maar ook om beginselen en belangen te verdedigen die de Westerse wereld gemeen heeft. Op Afrikaans gebied is de toestand in de Portugese pro vincies nu na vier jaar van opoffe ringen duidelijker geworden. Vele Afrikanen begrijpen, zo lijkt my, de werkelijkheid beter en hebben hun houding gematigd". een verklaring van het Portu- standpunt zei Salazar: „Wij (Van onze parlementaire redactie) Een paar honderd Nederlanders hebben gisteren afscheid genomen een goede vriend: drs. Moham med Sjarif, de Indonesische zaakge lastigde, die binnenkort ons land zal verlaten om plaats te maken voor de eerste echte Indonesische ambassa deur ln Nederland. Aan het eind van deze maand zal dr. Soedjarwo Tjon- dronegoro uit Djakarta naar Neder land afreizen. Als deze Indonesische diplomaat zijn geloofsbrieven op Soestdljk heeft aangeboden zullen de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, formeel gesproken ten minste, helemaal genormaliseerd zijn. Moeilijk zal de nieuwe ambassa deur het in Nederland niet krijgen. Met zeldzaam talent heeft drs. Sjarif zich in de twee jaar van zijn ver blijf in Den Haag met de verbete ring van de wederzijdse betrekkin gen bezig gehouden. Zijn afscheid uit Den Haag zou een soort apo theose zijn geweest als niet juist in de laatste dagen van zijn Haagse tijd de moord op de Nederlandse pater Jan Smit een bittere schaduw over de goede betrekkingen zou hebben geworpen. Juiste man Mohammed Sjarif was precies de juiste man. die president Soekarno voor de lastige baan in Den Haag nodig had. De uitwisseling van zaak gelastigden was een hachelijk expe riment na de vijandige Nieuw-Gui- nea-periode. Weiliswaar stond de be scheiden en innemende diplomaat zijn Nederlandse collega's die hem dikwijls hadden meegemaakt in de vergaderzalen van de V.S. in New York ook tijdens het dieptepunt in de verhoudingen maar men had maar af te wachten of hij erin zou slagen Den Haag de pijnlijke herinneringen aan het verleden te laten vergeten. Men kan slechts gissen wat Mo hammed Sjarif voor de Nederlands- Indonesische verhoudingen heeft ge daan. Het moet veel geweest zijn. Zonnig gemak Sjarif is een van die diplomaten, die met zonnig gemak steeds meer kennissen en vrienden maakt. Toch was hij jarenlang een eenzaam man. Een filosoof noemde zij hem in Dja karta. Daarom was liet een grote verrassing, toen Mohammed Sjarif onlangs liet weten, dat hij zou gaan trouwen. Eergisteren was het zover. Toen werd Mohammed Sjarif volgens de regelen van het adaatrecht in Bonn in de echt verbonden met Soe- minah Prajogo, een charmante In donesische die reeds eenmaal eerder zijn pad gekruist had: als secretares- G is teren stond het paar te stra len ln Kasteel Oud Wassenaar. Mi nister Luns en vele andere gezags dragers hebben het jonge paar van ganser harte met hun wittebroods weken gefeliciteerd. De felicitaties van de diplomaten, zakenlieden, en studenten variëer- den van uitbundige omhelzingen tot sobere woorden van de Russische am bassadeur „Ik wens u hetzelfde geluk als u my toewenst"» zijn een volk dat zelf de vruchtbare beslissing neemt zich te verzetten, omdat wij weten dat wij ons moeten verzetten om te blijven voortbestaan. Uit deze beslissing moeten wij de nodige kracht putten om de moei lijkheden onder het oog te zien. Daarom meen ik dat de overzeese gebieden geen bron van ontmoediging kunnen zijn maar. integendeel, een bron van zeer gezond optimisme." Een groep van ongeveer 700 schreeuwende studenten hield in Lis sabon een protestbijeenkomst, enkele uren voor premier Antonio Oliveira Salazar het land zou toespreken. Zij eisten het aftreden van de minister van Onderwijs en de rector-magnifi cus van de universiteit van Lissabon. De bijeenkomst, die werd gehouden in de campus van de universiteit, ver liep ordelijk, afgezien van enkele in cidenten toen studenten probeerden een paar rechercheurs hun gummi knuppels af te nemen. Vrouw at haar kinderen op Het opperste gerechtshof in het Australische Nieuw-Guinea heeft twee inboorlingen ter dood veroor deeld die bekend hadden de vrouw van een van hen vermoord te heb ben, omdat zij haar twee kinderen had opgegeten. Een van de veroordeelden, Wang- gau geheten, vertelde dat hij op een ochtend wakker was geworden en toen zijn kind, dat pas enkele da gen tevoren was geboren, miste. Daar zijn wouw al eens eerder een baby had opgegeten, wendde hl) zich dol van drift tot haar en kreeg ten antwoord: „Ik eet graag men senvlees". Wanggau had vervolgens met zijn vriend Lucas het. plan be raamd haar te doden, wat ze ook deden. Lucas zei tyden? het verhoor nog, dat het eten van baby's in Au stralisch Nieuw-Guinea geen alge meen gebruik is. Minister gezocht wegens moord De Oostduitse minister van Staats veiligheid. Erich Mielke. wordt in West-Duitsland wegens in 1931 ge pleegde moorden gezocht Dit heeft de Westduitse minister van Justitie ln het parlement meegedeeld. Mielke zou in augustus 1931 in Berlijn twee politiemannen ln opdracht van de communistische party hebben dood geschoten. Op grond hiervan bestaan tegen Mielke arrestatiebevelen die ln 1933 en 1947 zijn uitgevaardigd. Hü onttrok zich aan de justitie door naar het buitenland te vluchten. Tegen het einde van de oorlog, toen de Russische legers in Duitsland waren, kwam Mielke terug. De ar restatiebevelen werden door de Rus sische bezetting genegeerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11