Nieuwe „Nederlandse Opera" moet een „eigen huis" hebben Collegium Musicum' en Leids Studenten Koor kunst kaleiöoscoQP PLANNEN VAN INTENDANT HUISMAN BENDER Kwaliteit gelijk aan het buitenland André Kaart: een muzikaal pedagoog Uitreiking twintig Visser - Neerlandia - prijzen zaterdag a.s Regeling ziektekosten ambtenaren gereed Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 februari 1965 Vierde blad no. 31495 Uw muzikale kinderen hebben een pisno nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren U graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, - tel. 20097 Amsterdam - Arnhem Breda Rotterdam deskundig in klank (Van onze Kunstredactie) De nieuwe Nederlandse Operastichting zal in september van dit jaar haar eerste voorstellingen geven. Opera-intendant Maurice Huisman heeft dit in Amsterdam ge zegd op de eerste persconferentie van de nieuwe stichting. De heer Huisman onderstreepte nog eens zijn steling, dat het in leven hou den van een opera in Nederland staat of valt mét; de oplossing van het zalenprobleem in de grote steden. De nieuwe opera zal zijn voorstellingen brengen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven en bij gelegenheid ook in andere goede schouwburgen van het land. Nu het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen afgebrand is, kan Den Haag helaas alleen voor opera's met kleinere bezetting in aanmerking komen. Decentraliseren op operagebied is een kostbare aangelegenheid. „Wü zullen" aldus de heer Huisman decentraliseren, doch de artistieke kwaliteit der voorstellingen mag in géén geval onder lijden. Voorop gezet dient z.i. dus te worden een een zekere rationalisatie van de tech nische condities en de beschikking over geschoold extra personeel. En als essentieel punt ziet hjj hier de noodzaak lang genoeg over de zalen te kunnen beschikken voor het voor bereiden en opbouwen van de voor stellingen. De beschikking over een eigen huis, waar de voorstellingen hun première beleven en ook verder gegeven kunnen worden, is een noodzakelijke voorwaarde. Een perio de, waarin de Nederlandse Opera stichting moet reizen en trekken kan slechts van korte duur zijn". Geen middelmatigheid „Mijn bedoeling is niet" zo ver volgde de intendant de staf te breken over de bestaande zalen. An deren hebben dit al gedaan. De ope ra heeft eigen ruimte nodig. In de periode van opkomst moet hard ge werkt worden, met concentratie van alle krachten, de groei van de nieu we opera kan sleohts volkomen zijn, indien alle elementen: orkestleden, zangers, dansers, technici enz onbelemmerd hun kwaliteiten kun nen ontplooien. Een middelmatige of slecht voorbereide opera is onverde digbaar. De inspanning die gevergd wordt, èn op artistiek èn op finan cieel gebied, is van zodanige aard dajt minderwaardige kwaliteit niet gedoogd mag worden. Alleen opera op hoog peil vindt in deze 20-ste eeuw zijn rechtvaardiging. Een opera avond moet een „féést" zijn. De heer Huisman zei zich te kun nen indenken dat men aarzelt, want er dringen zich belangrijke vragen op, o.m. omtrent het publiek van morgen en de aard der voorstellin gen die in de toekomst zullen ge bracht worden. In de 19de eeuw was het publiek geen probleem: het was samenge steld uit de merendeels gegoede bur gerij, die een open oog en oor had voor cultuur, een duidelijk omlijnde en begrensde maatschappij, voor welke zalen van 1.000 a 1.200 plaat sen voldoende ruimte boden. Dubbele opgave Geplaatst voor de dubbele nood zaak, enerzijds als hoeders op de treden van een waardevol Europees cultureel erfgoed uit vroeger tijden, dat voortdurend opgefrist dient te worden, en anderzijds het ontstaan van een nieuw type voorstellingen in de stijl van onze eeuw te bevorderen, schouwspelen die zowel de grote hedendaagse operamiddelen als deze van de huidige techniek zullen be hoeven willen wü, aldus de heer Huisman, een „nationaal" gebouw dat ons in staat stelt aan die dub bele opgave te voldoen. Een gemeentebestuur, dat, zoals uit alles blijkt, overtuigd is van de essentiële noodzaak de cultuur te be vorderen, kan de stoot geven tot het vormen van een studiegroep, die zich in de problemen verdiept en tot nieuwe concepties komt. Met deze beschouwingen wilde de intendant bewijzen niet te bedoelen stil te blijven staan bij een over gangsoplossing en zich met de hui dige situatie te vergenoegen: „In tegendeel, wij willen al onze krach ten inspannen om een definitieve oplossing te vinden". Met betrekking tot het program ma op zichzelf wijdde hij enkele woorden aan de missie die hij heeft toebedacht aan de nieuwe Neder landse Opera, zowel op nationaal als op internationaal terrein: De NOS moet een opera zijn, van een kwaliteit en een vitaliteit die er van de beginne af naar streeft, de vergelijking te kunnen doorstaan met vooraanstaande opera's in het buitenland. De opera moet een breder, een jonger publiek zien toestromen, en ook een publiek, dat op andere wijze muzikaal georiënteerd is, o.a. het concertpubliek, dat verwachtingen stelt, waaraan voldaan moet worden: een „opera-feest", een voorstelling waaraan de beste regisseurs en ver tolkers van rang zullen medewer ken. „U zult over mij oordelen, zo dra ik met realisaties kom" aldus Maurice Huisman. Drie periodes van activiteit Het eerste seizoen zal drie perio des van activiteit omvatten. De eer ste periode in september, oktober en november „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss, onder leiding van Richard Kraus met de mede werking van het Residentie Orkest, op te voeren in de Amsterdamse Stadsschouwburg, „Götterdamme- rung" van Wagner, een voorstelling met in één avond de voornaamste In Gevangenpoort: Aardewerk uit vervlogen tijden Aardewerk, dat in de loop der eeuwen in ons land werd gebruikt, is tot zondag 11 april in de Ge vangenpoort in Den Haag tentoon gesteld. De kannen, potten, borden, vazen en sieraden werden gemaakt in de Frankische tüd en later, tot in de 19de eeuw. De expositie zal na Den Haag nog elders in ons land te zien zijn. De Rijksinspecteur voor roerende monumenten, de heer D. F. Scheurleer, die de expositie inrichtte, zei te verwachten, dat het een tour nee van een paar jaar kan worden. Een en ander is samengebracht uit het bezit van diverse musea in ons land als die in Middelburg en Schok land, maar ook het Rijksmuseum in Amsterdam en Boymans in Rotter dam. Er is een grote hoeveelheid aardewerk bij: Merovingisch, Angel saksisch en Karolingisch werk uit de 6de tot 8ste eeuw. Er is ook te zien een vitrine met ongeglazuurd aarde werk uit de middeleeuwen. Aarde werk met loodglazuur uit de 14e tot de 17e eeuw, Duits steengoed uit die tijd en uit latere eeuwen en veel aardewerk uit de 17e tot de 19e eeuw, dat met loodglazuur is gedekt en waarvan nogal wat gave exem plaren zijn gevonden in Rotterdam nadat deze stad tijdens de tweede wereldoorlog grotendeels was ver woest. De tentoonstelling toont voorts een grote verscheidenheid aan Limburgs aardeewrk, majolica, wit Delfts en Delfts. Fries, Maastrichts en buiten lands aardewerk, zoals dat uit Wed- gewood. Foto's van curiosa en bijzon der kostbare stukken completeren het geheel. Volledige brieven van Dickens Het eerste deel van de volledige verzameling brieven van Charles Dickens is vorige week in Londen verschenen. Er zijn in het totaal 12.000 brieven waarvan de helft tot nu toe nooit is gepubliceerd. Zestien jaar geleden begon de cri ticus Humphrey House, die in 1955 is gestorven, met het verzamelen en redigeren van de brieven. Sindsdien is de taak overgenomen door zijn weduwe, Madeline House en de ge schiedkundige Grahaan Storey. Het eerste deel bevat 790 pagina's en loopt tot Dickens 28ste jaar. De vol tooiing van de reeks zal een grote prestatie betekenen die te vergelij ken is met overeenkomstige monu mentale werken zoals de brieven van Voltaire en Horace Walpole. De meest ingenieuze speurmetlhoden zijn ge bruikt om vrijwel elke brief te da teren. Alle misspellingen, die getui gen van zijn korte soholing, zijn ge handhaafd. De plaatsbekleder: verbod verdedigd De Italiaanse minister van Binnen landse Zaken Paola Taviani, heeft gisteren het verbod op uitvoering van „De plaatsbekleder" van Hochhuth verdedigd. „Dit verbod heeft niets te maken met culturele vrüheid", zei hij. In antwoord op vragen van socialis ten, communisten en andere parle mentariërs in de Senaat zei hij dat het verbod voortvloeit uit de ver plichtingen van het Lateraanse ver drag tussen Italië en het Vaticaan en uit de Italiaanse grondwet. Het Vaticaanse weekblad Osseva- tore Delia Dominica noemde het spel gisteren „niet anders dan een opzet telijke en weloverwogen vervalsing". De communisten zijn het meest vast houdend in hun eis van „vrüheid van meningsuiting, die in dit geval vrü heid om te beledigen is". Intussen veroordeelde het Vaticaan de ontploffing op het Sint Pieters plein van gisterochtend als een mis dadig gebaar mogelük bedoeld als de monstratie tegen het verbod. :ènes uit de „Ring", met het USO en „Madame Butterfly" met het Rot terdams Philh. Orkest in het RAI centrum. Mevrouw Brouwenstün is gevraagd de rol van de Marschallin in „Der Rosenkavalierte willen zingen. Het is de eerste maal dat zü deze rol vervullen zal. Arnold van Mill zal de Baron Ochs-rol zingen. Voor de Wagnervoorstellingen doet de intendant een beroep op Bayreuth-solisten. De eerste rollen van „Madame Butterfly" zullen ge zongen werden door artiesten van de Scala van Milaan. De Ring-avond zal een co-produk- tie zün met de Nationale Opera van België en zal na de voorstellingen in Nederland, te Brussel gepresen teerd worden. In de tweede periode januari en februari worden opgevoerd „Wozzeck" van Alban Berg met het Brabants Orkest in het Rai-centrum, „Le nozze di Figaro" van Mozart met het Ned. Kamerorkest in de hoofdstedelijke schouwburg en „Ma- non" van Massenet met het Rot terdams Philh. Orkest in het Rai- centrum. Deze drie voorstellingen zullen een co-produktie zün van de NOS en de Nationale Opera van Bel gië. In de derde periode juni en juli brengt de NOS in samenwer king met het Holland Festival twee of drie opera's. Maurice Huisman onderzoekt op het ogenblik de mo gelijkheid van opvoeringen van „Het Labyrinth", muziek van Peter Schat in de regie van Peter Oosthoek Hieromtrent en over het totale ope ra-programma in de derde periode zullen t.z.t. mededelingen worden ge daan. De intendant zei reeds contacten te hebben opgevat met Nederlandse en buitenlandse artiesten om com plete rolverdelingen te kunnen sa menstellen. Praktijkvorming van jonge talenten Bijzondere zorg wenst de nieuwe intendant te zullen besteden aan de praktükvorming van jonge zangers. Hy heeft in dit verband het voor nemen een opera-studio op te rich ten, waarvoor hij meent in ons land de leidende krachten te kunnen vin den. Deze studio zal in werkelijkheid een podium zün waarop jonge kun stenaars in staat worden gesteld con tact te hebben met toneel en pu bliek. Naar verwacht zal de studio in november van dit jaar het werk beginnen. Het ligt in het voornemen van de heer Huisman circa mei 1966 in Eindhoven een Festival „Lente- Opera" te organiseren, waar jon ge talenten aan bod zullen komen. Gedurende die eerste mei-weken zul len de jonge zangers een eigentüds werk voorbereiden, dat daarna in verschillende schouwburgen van ons land en eventueel ook in het nabüe buitenland zal worden opgevoerd. Medegedeeld werd dat mr. J. den Daas is benoemd tot administratief directeur en de heer J. van Doveren als chef voor pers- en publiciteitsza- CONCERT IN LUTHERSE KERK: Gehoord de gunstige resultaten, die de Haarlemse dirigent André Kaart op het vorige concert met het Collegium Musicum en het Leids Studenten Koor" behaalde, konden voor dat van gisteravond in de Lutherse Kerk goede verwachtingen gekoesterd worden. Ernst en toewijding heersen zowel bij dirigent als orkest en koor. Beide ensembles lijken ons wederom gegroeid, de animo voor het zelf-musiceren is dus onder de studerende jongeren geens zins verflauwd, hetgeen een speciale aantekening en erkenning verdient! Het Algem. Ned. Verbond heeft dit jaar aan 12 personen en 8 instellingen de Visser—Neerlandiaprijzen toegekend. Er wordt to taal f 49.500 uitgereikt, waarvan f 21.500 naar België gaat. Zaterdag 20 februari worden in de Rolzaal op het Binnenhof in Den Haag 17 prijzen uitgereikt door de voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, de heer F. Koote, die op 6 maart in het St.-facobus- college in Enschede nog twee prijzen zal uitreiken. Deze maand wordt voorts nog een Visser-Neerlandiaprijs uitgereikt op Cura sao. i, die zaterdag de prij zen in ontvangst zullen nemen zijn: Wim Decoodt uit St. Amandsberg bü Gent, Rudolf Korver uit Amsterdam, mevrouw S. M. H. van Hooff-Van Dück uit Rotterdam, pastoor G. van den Driessche uit Abele in West- Vlaanderen, Luc Verbeke uit Ware- gem bij Kortrijk, R. Viotoor uit Ke- pelle bü Duinkerken, j'hr. I. F. Den Beer Portugaal uit Veere, mr. H. A. Keuls uit Amsterdam voor zijn to neelstuk „Johan van Oldenbame- velt", drs. M. van Loggem uit Am sterdam voor zijn toneelstuk „Jeugd proces", prof. dr. Libbe van der Wal uit Delft voor zijn toneelstuk „Schrü- ven is niet genoeg", en de Stichting „Nazorg buitengewoon lager onder wijs" in Rotterdam, de werkgemeen schap „Christophorus" in Huis ter Heide, het Dominiek-Savio Instituut in Gits (België), de volkshogeschool „De Blankaart" in Woumen (Bel gië), de Vereniging Openiuchtopvoe- ding in Brassachaat bij Antwerpen, en de vereniging „De Wiekslag" in Hasselt (Belgisoh-Limburg 6 maart worden prijzen uitgereikt aan Hans Heitkamp en Frits Boom kamp. De Visser-Neerlandia-Prüs, die in Willemstad op Curacao wordt uit gereikt, gaat naar de Stichting Casa Cuna Villa Maria. Annet Men wenliuvzen niet rust houden Annet Nieuwenhuyzen, actrice bü het Nieuw Rotterdams Toneel, moet op advies van haar dokter enige we ken rust houden. In verband hier mede zal het blijspel „Op blote voe ten in het park" gedurende haar af wezigheid van het repertoire wor den afgevoerd. De voorstellingen van de musical .Kiss me Kate" zullen echter wel doorgang vinden. In dit stuk zal zü worden vervangen door Trees van dei- Donck. Door deze wü- zigingen zal thans het komende weekeinde in Rotterdam op beide da gen worden gespeeld „Incident in Vichy". In verband met. de kou men had blükbaar aanvankelük vergeten de kerk te verwarmen moest het be gin enige tijd uitgesteld worden, tot dat de temperatuur het zou toestaan, dat de musici hun instrumenten kon den bespelen. Inderdaad: een aller eerste vereiste om tot musiceren te komen Toen het eenmaal zo ver gekomen was, opende het „Collegium Musi cum" met een driedelig Concerto Grosso in G van Johan David Heini- chen (1683—1729), een van de min dere goden uit Bach's tijd. Oorspron kelijkheid valt er niet in te onder kennen. Niettemin biedt dit vriende- lük en luchtig gecomponeerde werk een amateurgezelschap alle gelegen heid zich van zijn beste zijde te doen kennen, hetgeen dan ook het geval was. In het bijzonder onderscheidde zich het Concertino (viool, fluiten, hobo's en fagot)het „Collegium Musicum" mag zich gelukkig prüzen over daartoe geëigende technisch, zo wel als muzikaal uitstekend geschool de krachten te beschikken. Er werd vloeiend en homogeen gespeeld, waar mee deze voormalige dirigent van het „Collegium Musicum" in Leipzig veel eer bewezen werd. Het Leids Studenten Koor zong hierop twee canons van Antonio Cal- dara (16701736), de Italiaan, die destüds als Keizerlijk kapelmeester in Wenen veel van zich deed spreken. De gave en ongeforceerde klank was op merkelijk, alsmede de grote eensge zindheid. Büzondere vreugde bood vervolgens de kennismaking met onze stadgeno te, mevrouw Everdien v. d. Vegt Daan je (eindexamen Conservatorium Amsterdam), die in het tintelende klavecimbelconcert van de Rotter damse componist Nicolaas Lentz (17201782), afgezien van enkele on gelukjes, een hoog opgevoerde virtuo siteit demonstreerde, in accuraat sa mengaan met het orkest, onder de stylistisch verantwoorde en aanvu rende directie van André Kaart. De soliste is voor haar kranige prestatie bijzonder hartelijk ook met bloe men gehuldigd. Van weldoordachte studiezin ge tuigde het „Magnificat" van Buxte- hude (16371707), dat ondanks de nog wat prille koorklank toch een alleszins tevredenstellende indruk maakte. Zuiverheid en dictie vielen te loven. De filmster Linda Christian heeft tijdens haar bezoek aan ons land ook haar opwachting gemaakt in de Doofpot", waar zij de gast was van Max Tail leur. Na de wel zeer langdurige pauze dat schünt. er zo bij te horen! pre senteerde de leraar aan het Kon. Conservatorium in Den Haag Jan van Dük, in samenwerking met zoon Ys- brand zijn Concert voor piano vier handig en orkest. De zin van deze quasi-moderne, verwarrend aandoen de compositie, met veel roffelend slagwerk, is ons vooralsnog ontgaan. Niettegenstaande de voor dilettanten verbluffend knappe wüze, waarop het „Collegium Musicum" de begeleiding verzorgde, heeft dit halfslachtig ge tinte concert al heel weinig indruk op ons kunnen maken. De klankeffecten leken zonder enige natuurlijke logica aangebracht en deden meermalen zelfs pünlijk aan. Niettemin oogstten vader en zoon Van Dijk er een groot Kritiek van Miller De Amerikaanse toneel- schrijver Arthus Miller heeft f tijdens een bijeenkomst in de f Amerikaanse bibliotheek in J Warschau verklaard, dat de ideale criticus „heel klein f dient te zijn, onzichtbaar en J doofstom". Hij voegde hieraan toe dat het niet toe doet of hij wel of niet een schijf machiene bezit, zolang daar maar niets uit l komtOok zei hij: „Ik heb J nog nooit iemand ontmoet, J die iets van de kritiek had opgestoken. Critici zijn er J voor het -publiek, niet voor de succes mee, zodat het zelfs gedeelte lijk gebisseerd moest worden. Voor de zorgvuldige interprettatie van dit veeleisende werk intussen alle hulde. Tot besluit het door vele koren steeds met groot succes gezongen „Van der Mollenfeeste" van Herman Strategier, kostelijk-ironische, maar muzikaal niet steeds even waarde volle illustratie van Anthonius de Rooveres middeleeuws gedicht. Ook hier bleek overduidelük, dat dirigent Kaart zijn discipelen vast in de hand heeft en hen tot een alleszins loffe lijk niveau kan opvoeren. Van zün muzikale directie gaat een weldadig stimulerende invloed uit, die hem voor studentenensembles tot de juiste man op de juiste plaats maakt. Geen geringe taak rust op hem maar zü wordt met verve en pedagogisch in zicht volvoerd! H. Alexandra Radius kreeg voetblessure De danseres Alexandra Radlus van het Ned. Dans Theater heeft een voetblessure opgelopen. In verband hiermee zal het Dans Theater, dat van 18 tot en met 20 februari in Theater Carré in Amsterdam op treedt, het openingsballet van de eerste voorstelling, Réjouissance, ver vangen door het ballet Concertino van Hans van Manen op muziek van Boris Blacher en het balletkwartet van Benjamin Harkavy op muziek van Lex van Delden. In het prgoramma van zaterdag 20 februari wordt de Pas de deux uit de Notenkraker vervangen door Don Quichotte, welke wordt uitgevoerd door Marian Sarstadt en Job San ders. Veiling tekeningen Donienico Tiepolo Een tot nu toe onbekende verza meling van 166 tekeningen van de 18de eeuwse Italiaanse meester Do nienico Tipolo zal op 4 mei in Lon den door de kunstveiling Christie worden verkocht. De tekeningen zün in de 18de eeuw door de Britse schrij ver Horace Walpole aangekocht en waren sindsdien verdwenen. De eige naar van de tekeningen wenste onbe kend te blüven. (Van onze Haagse correspondent) Het wetsontwerp voor de ziektekostenregeling voor rijksambtenaren en onderwijzend personeel (800.000 verzekerden inclusief de gezinsleden) is thans vastgesteld. Het zal, naar verwachting, spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. De premie van de ziektekostenre geling gaat circa 4.6 procent van pensioengrondslag plus eventuele kindertoelage en kinderWjslag be dragen. Het Rük betaalt hiervan de helft. Maximum-grens voor premie heffing is de maximale bezoldiging voor de rang van hoofdcommies. De verstrekkingslüst van de nieu we regeling moet nog worden vast gesteld. Als richtsnoer hiervoor zal de reeds bestaande provinciale en gemeentelüke I.Z.A.-regeling dienen. De ambtenaren moeten dus een deel van de ziektekosten zelf dragen. Hun totale kosten, inclusief premie, zul len per jaar niet de 5 procent van de bezoldiging te boven kunnen gaan. Zij hoeven de ziektekosten niet voor te schieten, maar mogen aan de hand van rekeningen vergoeding vragen. Arbeidscontractanten, die onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen, alsmede politiepersoneel, zün van de regeling uitgesloten. Gepen sioneerden en wachtgelders kunnen v/el deelnemer zün. Voor hen wordt de premie berekend over 70 procent van het bedrag, waarnaar pensioen of wachtgeld wordt vastgesteld. Mr. Panthaleon van Eek overleden In Santa Barbara (Californië) is op 84-jarige leeftüd overleden mr. J. C. Panthaleon baron van Eek, één van de grondleggers van de Shell Oil Company in de Verenigde Staten en oud-directeur van de Koninklüke Shell groep. Mr. J. C. Panthaleon baron van Eek werd in 1937 directeur van de Koninklüke. Hij bleef dit tot 1 januari 1947. Op 2 januari van dit jaar werd hij commissaris van deze maatschappü. welke functie hij op 30 juni 1950 neerlegde. Het bestuur over de uitvoering van de regeling wordt gevormd door ge lijke aantallen representanten van het Rük enerzüds en de vüf centra les van overheidspersoneel ander zijds. Nieuwe uitgaven De zonen van Ragousa, door E. Wallace. Penelope van de Polyanthe, door E. Wallace. Koude voeten voor de senator, door D. B. Hughes. En niemand wist waarom, door H. Schmidt. Dag zonder einde, door V. van Praag. Moord op de kerstman, door P. Véry. Duinkerken '40, door R. Collier. Wie treurt om Mary Smith? door F. en R. Lockridge. Verschenen in de Witte Raven serie bij uitgeverij „West-Friesland", Hoorn. Verlaag zélf uw belasting. Belas- tinggids 1965. Uitg.: Elsevier, Am sterdam. Reputatiebehartiging. Caleidoscoop van de public relations, door M. J. Kingma. Uitg.: Agon Elsevier, Am sterdam. De roos van Tibet, door L. Da vidson. Uitg.: De Arbeiderspers, Am sterdam. De man in de stroming, door S. Lenz. Puber/Puberteit, door D. Odium. Uitg.: Wereldbibliotheek, Amsterdam. De opdracht van piloot Pym in Cy- renaika, door Ivan Sou thai 1. Piloot Pym's vlucht naar Gibraltar, door Ivan Southall. Nick Jordan op voet van oorlog, door A Fernez. Continent 6, door A Wouthy. Ma- ra boe-pockets. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7