Zelfs in Rome kom je met Geesink in Tokio Amsterdam nu in teken van de „Gouden RAJ." Ministers gebogen over Bots voorstel Normen vrijstelling luister- en kijkgeld Beatle-aandelen al uitverkocht JUDY GARLAND WERD TE DUUR TIEN GEWONDEN BIJ EXPLOSIE ew personenauto's EERLIJKE SHOW Albanië wil weer stemming in VN 33 Rond 1,1 miljoen personenauto's Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 februari 1965 Derde blad no. 31495 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Judokampioen getest als Samson (Van onze speciale verslaggever) Al reis je met Anton Geesink naar Rome, je komt in Tokio te recht! „Jullie moeten gaan eten bij de Via Veneto", had een van de filmbonden gezegd. „Daar is een heel goed tentje met voortreffe lijke Italiaanse specialiteiten". Toen we dan in die befaamde artiestenstraat liepen zag Geesink echter een reclamebord met „Tokio Japans restaurant" erop. Hij was meteen niet meer te houden. Weg visioen van dampende d Italiaanse schotels verbazing over deze reus, verblikte of- bloosde hij niet. „Warm hier", was het enige commentaar. Maar in dat Tokio-restaurant had de filmster in spé wel uren kunnen blijven. Gedegen Maar, eerlijk is eerlijk, het was een aparte belevenis om met de we reldkampioen judo in een Japanse omgeving te vertoeven. De directeur en alle in Japanse kledij gestoken dienstertjes bogen bijna dubbel. Door 't hele restaurant heen zaten allerlei oosters uitziende figuren „Giesin 03 Giesinte sissen en het voltallige 0,J personeel tot het koksmaatje toe 0,j kwam om handtekeningen vragen. Toen Anton ook nog Japans ging Die San Paolofïlm, een katholieke maatschappij genoemd naar de 'Hei lige Paulus, is een gedegen zaak, die zich specialiseert op bijbelse onder werpen. Onlangs hebben ze de film Saul en David beëindigd. De beken de filmmaker De Laurentiis vindt deze maatschappij zo'n concurrent dat hij enkele films van hun heeft opgekocht. Na vele kostuum, make-up en filmproeven zal deze week beslist worden of Geesink de titelrol krijgt in Samson". „Als ik het/elf ook leuk en goed vind!", zegt hij. „Ik denk er niet over om me belachelijk te maken op het filmdoek, zelfs al krijg ik er een boel geld voor. Die renten zijn wel belangrijk, maar niet het allerbelangrijkste. Ik kan ook nog altijd bij die Duitse Karl May-film terecht. Bovendien heb ik net een aanbod uit Japan gekregen om weer judolessen te komen geven". Pruik Het zal me echter niet verbazen, als we Geesink nog eens als Samson, de man die met zfjn haar ook zijn kracht verloor, in actie zouden zien. Het wordt beslist geen body-builders film maar een serieuze rolprent van ongeveer 70 minuten, waarin men stipt de hand houdt aan het bijbel verhaal. Anton zou een van de vier „solisten" zijn, die naast zeer vele figuranten in deze film optreden. Enige moeilijkheden leverde zijn pruik cp, die gemaakt wordt bij de beste make-up specialist van Italië. „Kan hij de rol niet spelen met zijn eigen haar?", vroeg ik Di Carlo. „Moet die arme Delila dat plukje afsnijden? Kan je echt niet van haar verwachten!", was het ant- De leden van het kabinet hebben zich gisteren opnieuw over het vraag- stuk van een nieuwe televisiebestel gebogen. Zoals men weet, heeft mi nister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een ontwerp- nota hierover opgesteld, maar hier over is nog geen eenstemmig oor deel gegeven. In de afgelopen dagen zyn er besprekingen gevoerd tussen leden van verschillende fracties en leden van het kabinet. Cr is gisteren geen definitief oordeel over de ontwerpnota van minister Bot uitgesproken. Er zullen zeker nog één en mogelijk meer vergade ringen van de ministerraad aan worden gewijd. Indien overeenstem ming wordt bereikt, zal deze waar schijnlijk niet eerder dan volgende week donderdag bekend kunnen worden gemaakt. Advertentie Voor de vrijstelling van betaling van luistergeld (radio-retributie), op grond van financiële draagkracht, zijn nieuwe normen vastgesteld. De nieuwe regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 januari 1965. Vrij stelling kan nu worden verleend aan hen, wier wekelijks inkomen niet hoger De emissie van 1.250.000 aandelen COl in de Northern Songs Company 3,11 (N.S.C.) een onderneming, die een jaar geleden werd opgericht om (56 composities van twee Beatles op 4 de markt te brengen was twee i dagen voor de inschrijving, die mor- ]gen opent, reeds overtekend. Alle aandelen zijn en bloc, soms niet 200 tegelijk opgekocht door geld- I beleggers, onder wie sommigen uit |de Ver. Staten. De maatschappij schat de waarde |van haar activia op 1.937.000 pond Paul Maccartney en John Lennon, |de schrijvers van de 56 composities, hebben elk 300.000 pond in de maat schappij gestoken. Het optreden van de Ameri kaanse zangeres Judy Garland in een galavoorstelling van het Pa- lace Hotel in de Zwitserse winter- i'1 [sportplaats St.-Moritz is afgelast in verband met de astronomische eisen. Haar optreden had het hoogte punt moeten zijn van de jaarlijk- ''"II se galavoorstelling van het hotel op 27 februari. Zij zou voor die ene avond 15.000 dollar ontvangen. Volgens een zegsman van het hotel wilde zij echter haar eigen musici meenemen en daarnaast nog een volledig Zioitsers orkest hebben. Hierdoor zijn de kosten tot „een onmogelijk niveau ge gen", aldus de zegsman, die daar op liet volgen dat men nog niet heeft besloten door wie Judy Gar land zal worden vervangen. Filmheld-in-spé Anton Geesink bestijgt het vliegtuig dat hem r Rome en filmroem? zal brengen. Rechts op de foto Frans Henrichs. praten kende de vreugde geen gren- meer. De muziek begon „Sina joru" en „Tanko busji" te spelen. Geesink glunderde over heel zijn ge zicht. „Dat is voor mij nou het mooi ste moment van de dag", zei hy. Nuchter Het nog waar ook. Toen we Alpen vlogen zei ik wij zend op het beneden ons in de zin glinsterende berg: „Anton, de Mont Blanc". „Wat is daar nou aan te zien?" as het antwoord. „De ene alp is wat hoger dan de ander. Als je eenmaal Valkenburg geweest bent, heb je alles gehad". Toen we op het vliegveld van Rome landden en een leger fotografen en verslaggevers aangetreden stond zei j: „Ik wou, dat ze eens opschoten" Toen de heren van de San Paolo- filmmaatschappij ons naar hun ate liers hadden gebracht om de maat te nemen van zijn enorme lichaam, waarbij de costumière voortdurend „ai ai" kreunend bijna flauwviel van In Dordrecht (Van Dordtse correspondent) dan de hieronder bedragen. gemeenteklasse IV de verschillende gemeenteklassen aangegeven alleenstaanden wekelijks inkomen f 59,50 59,— 58.25 57,50 57,50 gezinnen van 2 personen wekelijks inkomen f 85,— I NEDERLAND 1 NCRV 7.30 uur Pirate Poodles, slapstick 7.40 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Pa Pinkelman en tante Pollewop 8.25 uur Attentie, actualiteiten 8.50 uur De geschiedenis van Joël Brand, televisiespel 10.40 uur Interview, naar aanleiding van tv-spel 10.50 uur NTS-journaal. NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur De Lucy Show 8.25 uur Alain Barrière zingt 8.50 uur Dick Powell theatre 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten. Voor het eerste, tweede en derde gezinslid meer wordt de norm met f 7, t voor de overige gezinsleden met f 10,per persoon verhoogd. Dezelfde Drmen zijn, eveneens vanaf 1 januari 1965, van toepassing op vrijstelling in betaling van het kijkgeld, doch, zoals bekend, wordt hier alleen vrij stelling verleend aan invaliden en chronische zieken, wier inkomen beneden de evengenoemde normen ligt. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T., Hofweg 3, Den Haag of tot de burgemeester van de gemeente, waar men woont. 18 t/m28 FEBRUARI -peniogsbjdea: 10-17 uur en van 19-22 uu Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Goudpapier uitverkocht. Interessante Luther-uitzending Terwijl in „Brandpunt" op Nederland 1 uitvoerig aandacht werd gewijd aan het rumoer dat het boek „Les nouveaux prêti es" van Michel de Saint Pierre, in zake het probleem van de Fran se priester-arbeiders, heeft ver oorzaakt-, vertoonde de AVRO op Nederland 2 met het speciaal voor televisie gedachte spel „Der arme Mann Luther" een soort gelijk probleem, dat ruim 400 jaar geleden aan de orde was en grotere gevolgen heeft gehad dan het werk van de priester arbeiders zal hebben. Maarten Luther werd oecumenisch inge leid via een gesprek tussen rector Coppes en ds. Den Ton- kelaar, die beiden niet alleen hun bewondering en waardering uitspraken voor deze Luther- versie van Leopold Ahlsen, maar ook voor de mens en hervormer Luther zelf! Het was een intel ligent gesprek waarin zinnige dingen werden gezegd. Vooral trof de opmerking dat de moge lijkheid tot dit gesprek tussen dominee en rector, een gesprek bovendien waarin de godsdien stige problemen zonder dodelijke ernst behandeld konden worden, een verworvenheid was van deze tijd, die echter mede mogelijk was geworden door het werk van Luther. Het geanimeerde ge sprek prikkelde de belangstelling voor dat komen ging en men werd niet teleurgesteld. Uitste kend gekozen acteurs voorop Hans Dieter Zeidler, die Luther speelde) maakten met een minimum aan middelen een maximum aan zeggingskracht mogelijk, daarbij geholpen door de mise en scène, die met behulp van een „voorplein" en een trap met platform een logische en harmonische rang- schikking van de talrijke episo- des uit Luthers leven wist te bereiken. Voetbal en nog wat Het programma op Neder- land 1 was door elkaar geschud omdat er plaats moest worden =j gemaakt voor een helft van InterGlasgow Rangers. Vijf minuten voor het einde van de rust, waren we al in Milaan, waar het Aad van Leeuwen meer tijd kostte om ons te vertellen dat het nog steeds 00 was. dan de spelers van Inter even later nodig hadden om met 30 voor te raken. Het programma over de smartlappen was nu naar de tijdelijke jachtvelden verwezen, gehandhaafd waren Brandpunt, t.v.-dansant 1 en „Kijk op kunst". Ook de beide Teleac-uitzendingen en de epi- loog hadden mogen blijven. „Kijk op kunst" besteedde aan- dacht aan de schilder Vroom. j= het toneelstuk „Incident in Vichy", het bioscoop-theater Cinetol in Amsterdam en de aankomende dirigent Edo de Waart. Allemaal onderwerpen die er zijn mochten. Gemist werden echter de kritische noten die gewoonlijk in „Kijk op kunst" gekraakt worden, en die deze rubriek een persoonlijker gezicht gaven dan zij deze keer vertoonde. De tweede uitzending in de Teleac-serie over moder- ne onderwijsmethoden was al |E een stuk beter dan de eerste. 1 Alles kwam duidelijk over, en H daar gaat het bij deze uitzen- dingen toch om. (7.25 Vain de Nws. en soc. e muz. 8.50 Gymn. Ondanks de pleidooien van de voorzitter van de Algemene Verga dering en andere V.N.-diplomaten heeft Albanië gisteren geweigerd af en van zijn voornemen het te laten aankomen op een krachtme ting tussen de V.S. en de Sowjet- hnie over het stemrecht in de As semblee. De Albaanse afgevaardigde had nsdag de Assemblee verrast met eis om een einde te maken aan het bestand, krachtens hetwelk er sinds 1 december niet gestemd is. Tot dit bestand werd besloten om een krachtmeting over de stemrech ten van de Sowj et-Unie er nog elf landen te voorkomen die reeds een achterstand van twee jaar hebben in de betaling van hun aandeel aan de vredesoperaties van de V.N. Voorzitter Quaison-Sackey van Ghana wist opnieuw tijd te winnen door de Assemblee tot morgen te verdagen. Een ontploffing bij de nie elektrische centrale aan de Staart in Dordrecht heeft gisteren tien ge wonden geëist. Drie arbeiders wer den zwaar gewond opgenomen in de Dordtse ziekenhuizen. De anderen kwamen er met lichte verwondingen af, maar moesten eveneens naar het ziekenhuis. De ontploffing heeft een zo grote ravage aangericht, dat een gedeelte van de nieuwbouw, kosten 60 mil joen gulden, geheel werd verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. Bij nader onderzoek bleek, dat de noodleiding het heeft bege- De pijpleidingen worden namelijk gedurende ongeveer 14 dagen enkele malen met stoom doorgeblazen, om dat ze, als ze in het bedrijf worden ingeschakeld, volkomen schoon moe ten zijn. Daartoe had Stork een noodleiding aangelegd, die het door onbekende oorzaak heeft begeven. Gelukkige omstandigheid was, dat de meeste werknemers aan de bo terham zaten. Een van de arbeiders sprong van schrik van de derde naar de tweede etage, een hoogte van tien meter. De ravage enorm. De gewonden lagen onder grote stukken afgeknapte pijpleiding en in het dak, ongeveer 30 meter ho ger, was een groot gat ontstaan. Met de opening van de „Gouden R.A.I." die vanmorgen door minis ter Van Aartsen is verricht, staat Amsterdam de komende tien dagen voor een enorme krachttoer. Er worden niet minder dan 400.000 bezoekers verwacht en de meesten zullen het R.A.I. gebouw willen be reiken per auto. Zelfs de ruime par keerterreinen bij het R.A.I.-complex zijn niet op deze invasie berekend. Het kan zijn, dat de bezoekers pas eon kilometer of verder van de in- hun auto's kunnen parkeren. Dat behoeft geen reden tot moppe- en te zijn: vier autotreintjes de .Gouden R.A.I.-Expresse" bren gen de tentoonstellinggangers van erre parkeerplaatsen gratis naar de autoshow. Het hoofd van de Amsterdamse verkeerspolitie verzoekt ons erop te wijzen, dat men bij het parkeren de aanwijzingen van de speciaal met deze taak belaste politieagenten dient op te volgen. Er zijn ook agen ten met een andere speciale taak het uitschrijven van bekeuringen, want- er zal niet worden geduld, dat iemand z\jn auto op trottoirs, plantsoenen of op andere verboden plaatsen parkeert. Carpenter in ziekenhuis De Amerikaanse astronaut M. Scott Carpenter die op 4 mei 1962 drie vluchten om de aarde maakte, is in een ziekenhuis opgenomen voor de verwijdering van een beenderuit- steeksel uit zijn linker pols. Hij heeft de afgelopen zomer in Bermuda bij een ongeval met zijn motor verscheidene fractures opge lopen. De gouden autotentoonstelling ls m feestelijke show geworden. Bloe ien, planten en zelfs bomen zijn gisteren met karrevrachten vol de hallen van de R.A.I. binnengereden de paden tussen de stands te sieren. Weinig nieuws Na wekenlange voorbereiding van de standsbouwers heeft de tentoon stelling vanmorgen zijn uiteindelijke vorm gekregen. Wij weten het al: Véél nieuws is op deze R.A.I.-show, die zo kort na de Brusselse salon wordt gehouden, niet te vinden. Maar het is het een interessante tentoonstelling, omdat hier vrijwel de gehele wereldproduktie aan auto's op zo'n evenwichtige wijzb wordt gepresenteerd. Opvallend is, dat de exposanten zich niet hebben uitgesloofd in het brengen van grapjes, die de aan dacht op hun stands kunnen vesti gen. Zoals waterorgels, robots of car rousels, zoals wij die op vorige ten toonstellingen zagen. Het is een nuchtere en daardoor eerlijke show. Men tracht wel de aandacht te trek ken door de bezoekers via o.a. ge deeltelijk ontmantelde carrosserieën inzicht te geven in de ingewan- van de wagen. De nadruk ligt op het praktische. Een enkele ro mantische fabrikant of importeur heeft een oud paardje van stal ge- hpald om de snelle ontwikkeling van de autoindustrie te illustreren. Zo kan men ondermeer het eerste autootje van Henry Ford bewonde- Voor het R.A.I.-gebouw heeft de A.N.W.B. vanmorgen een mobilkan- toor opgesteld om de autorijdende tentoonstellingbezoekers een zo groot mogelijke service te kunnen bieden. Er zijn n.l. wel twee pa trouilles van de stadswegenwacht rond het R.A.I.-complex aan opereren om gestrande automobilis ten op gang te helpen, maar als het aantal pechvogels te groot wordt kan vanuit het A.N.W.B.-kantoor radio- telefonisch om wegenwachthulp andere posten worden gevraagd. grmuz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de kleu ters. 1-1.15 Voor de vrouw. 11.55 Fluit en piano: mod. muz. 12.17 Overheids voorlichting: Voor de landb. 12.27 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Ten toonstellingsagenda. 12.35 Elek. orgel- •1. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 13.10 Meded., event, act. of gr.- 13.25 Beursber. 13.30 Tenor, hoorn en plano: mod. en klas. liederen. 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gev. progr. Volgens de voorlopige totaal cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het Neder landse motorrijtuigpark op 1 augustus 1964 als volgt samenge steld: personenauto's 1.072.500, bedrijfsauto's 228.000, motorrij wielen en scooters 151.000. In ver gelijking tot de stand op 1 augus tus 1963 betekent dit een stijging bij de personenauto's met 24 pro cent, bij de bedrijfsauto's met 12 procent, tenvijl het aantal motor- tweewielers 3 procent terugliep. Sedert 1960 is de omvang van het personenautopark in ons land ruim verdubbeld. De stajid van het park op 1 augustus 1960 522.200. Advertentie Balletmuz. 16.30 >1. 18.40 Jazz rondo: Ned. Jazz. 19.00 Kiosk: art. uit de weekbladen. 19.10 Kerkorgel! mod. muz. 19.35 Verder dan je neus... progr. over vragen die Jonge mensen bezig houden. 19.55 Eerste kolom. 20.00 Nws. 20.05 Zijn er nog ole orkest: amusementsmuz. 21.45 Va- NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Kla: 8.15 Gew. muz. 8.30 Nws. 8.40 Licht ork. en zangsollste. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Resldentleork.klas. muz. 10.30 Morgendienst. 1.00 Klas. gr muz. 1-1.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Or gelspel: amusementsmuz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: radio-snel buffet. 13.30 Pro- menadeork.: amusementsmuz. 14.03 Schoolradio. 14.25 Licht lnstrum. kwar tet. 14.45 Voordracht van gedichten. 15.05 Pianorecitalklas. herinneringen, praatje. 16.45 jaren. 17.00 1 16.00 Muslclana: 15.30 de middelbare Muz. verzoekprogr. Overheldsvoorl. mrz de ruimte - IV. Een serie uitzendingen regionale activltelter jebled als op het i ambacht, detailhandel en 1 Nws. 22. Goud Goud, goud, goud. Het is een idee van adjunct-directeur F. S. J. Pau- len van de R.A.I. geweest om alle reclame rond de 50e R.A.I.-tentoon- stelling in goud uit te voeren. Het heeft tot gevolg gehad, dat Amster dam in het teken van de Gouden R.AI. is komen te staan. Er zijn duizenden gouden affiches aange plakt en opgehangen. Er zijn gou den richtingsborden, talloze met gou den propaganda materiaal gevulde etaiages in de binnenstad, gouden cijfers op het R.A.I. gebouw, gouden lucifersdoosjes, gouden pakjes ciga- retten, gouden menukaarten in tientallen restaurants, gouden R.A.I. speldjes, tentoonstellingscatalogie in gouden omslag enz. enz. Autohande laars en -importeurs, die hun re clamemateriaal eveneens in goud wilden uitvoeren, moesten van hun drukkers horen, dat er .'n heel Ne derland vrijwel geen goudpapier meer te krijgen is. 19.30 Van horen zeggen 19.35 Ned. folkloristische Klas. grmuz. 20.05 Prisma. 20.50 Geestelijke liederen. kamer, een veertiendaags muziektijd schrift ln klank. 22.20 Boekbespr. 2230 Wijd als de wereld: Inter- orlënta ln kerk zending en 23.00 Oud-Engelse muz. 2330 Lichte grmuz 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAADOMROEP I. Richard Strauss. 1. uit „Salome". Ah, du wolltest mich nicht deinen Mund küssen lassen. Christel Goltz; Hetty Plümacher; Wolfgang Wind gas sen; Württemberg Staatsorkest Stutt gart o.l.v. Ferdinand Leltner. 2. uit .Elektra" Ich will nichts hören. Chrls- Georg Soltl. agner. „Loh< Romantische opera "in 3 bedrijvei tel Goltz: Elizabeth Höngen; Beiers - - Jltl .Lohengrin", ■drijven. Ot- Rohr (Helnrich der Vogleri; Kupper nd Frant ramund): Helena Braun (Ortmdi; Hans Brun (Heerrufer); Franz Welss, Karl Krelle, Heinz-Maria Llns. Maxi milian Ei'bl (Edelen): Margot Grebner, Isolde Combach, Dagmar Naaf, Tebe- rese Oer tel (Edel knapen); Koor en Or kest van de Beierse Omroep: Dirigent: VARA: 11.05 Schooltelevisie. NOT/ NTS: 11.30-11.55 Schooltelevisie, (herh. v. 16 febr. jl NTS: 19 30 Socutera. 19.35 Patrouillewagen 54 ,polltle-TV- fllm. VPRO: 20.20 Cabaretkroniek. 21.05 Randfiguren muz en voordracht. 21.40 De fotograaf, éénakter. 22.15 Het orgel., een orkest, filmdocumentaire. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Televisieprogramma's - Nederland 2: NTS: 20.00 Nws. ln het kort. KRO: 20.01 De Phil Silvers Show. TV-film. 20.25 Het geheim van Anna Maria. TV-spel. NTS: 21.0 Grand Hotel, pa rodistische musical.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5