KOSIGINS REIS TEGEN EEN VERWARDE ACHTERGROND DIBELIUS verlenging wil geen verjaring Utrechtse medische faculteit verkeert in een noodsituatie hl Lagerhuislid Patrick Duffy openlijk boete moeten doen? „Extreme daden zijn niet te voorzien" ZWAARGEWICHT STERRE-BABY LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 lABOURAFGEVAARDIGDE MOET NU BEWIJZEN IT CONSERVATIEVEN HALFDRONKENWAREN (Van onze jondense correspondent) voorzitter van het Britse La- iiis heeft besloten een conser- klacht tegen 't Labourlid 'atrick Duffy voor te leggen 'n uit leden van alle partijen iande commissie, die moet >n over gezag, waardigheid en latie van het Huis. Dr. Duffy zaterdag op een partijfeest een dorp in Yorkshire tij- een rede gezegd, dat de con- itieven. die zo rumoerig zijn est tijdens de tioee grote de in over o.a. de vliegtuigindus- „half dronken" zouden zijn est. Hiermee heeft Duffy de inaam van het Lagerhuis last. Gebogen hoofd Lagerhuis kan hem op grond ten uitspraak van deze commis- (raffen door hem o.a, in het jar boete te laten doen, door met gebogen hoofd voor de ter te laten verschonen om inthullingen te horen voorle- r hem voorgoed uit het La te zetten en hem eventueel vochtige, bespinragde cel van jkketoren onder Big Ben te opsluiten. Met die opsluiting iet niet zo'n vaart. Het is al eeuw geleden dat het voor t is gebeurd. Van zetel beroofd werd de Labour-af gevaar- Allighan van zijn zetel beroofd, aanleiding van een artikel, hij had beweerd dat Lager- n vertrouwelijke inlichtin- an de pers gaven voor geld of ,invloed van alcohol. Duffy's minder ernstig. Zij be- lechts „een element van dron- maar hij heeft zijn posi- ïoeilijkt door later met nadruk ratij gingen te herhalen. Ook taanders kunnen door het ;er verantwoording wor- roepen, indien zij zich schul- aan „verachting van het In de afgelopen jaren moesten journalisten, onder wie een jdacteur, voor „de barrière Huis" verschijnen dat is izontale streep op de vloer die vormt van de Kamer. Vreemdeling de man die thans op het fordt geroepen, is een univer- ocent, die zijn uitval heeft ge- waarschijnlijk omdat hij nog «indeling is in dit Jeruzalem. ver de „half dronken le- n niet beseffend dat er een Mkever aanwezig was, had hij jntwaardigd aan toegevoegd: afschuwelijk dit te moe- i. De toestand waarin zij evonden, hinderde niet alleen maar bedreigde het be recht van het parlement zelf", y had de uitsluitend de op de achterbanken zittende conser- bedoeld, niet de oppositie die zich waardig hadden ge- Het gehuil en gejoel -an de i hadden de redevoeringen mier Wilson en ander minis- termate bemoeiFjkt. ieuweling Duffy had blijkbaar grepen, dat de oude parlemen- otten wel tegen een stootje Het gaat vaak in het Britse ent als in een Shakespea- stuk toe gemoedstemmin- alle contrasten komen er tot i afblazen kwam tijdens de in aan beide kanten voor. Het ijpelijk, dat in een groot par- als het Britse dit voor hon- leden het enige middel is om uiten, vooral wanneer een ie met afgezaagde argumen- rdt afgescheept, zoals in Wil- ede het geval was. Toen de echter nieuwe dingen aan- lie van nationaal belang wa- erd er met de grootste aan- geluisterd. Dit alles nam niet Advertentie hebben deze bekende ta- "ol nu in handige plastic- 'akking- met 320 draadjes Tem lengte. In 69 prachtige «ren verkrijgbaar bij: T SPINNEWIEL", weg, dat de liberalen hun eigen braafheid aanprijzend, een protest motie indienden, waarin zij ver klaarden dat deze herrie, waaraan zich niet alleen conservatieven maar ook Labourleden hadden schuldig gemaakt, het parlement onwaardig Puritein Duffy heeft zijn eigen populariteit extra grote schade gedaan door in zijn puriteinse ijver zover te gaan, dat htf de bar tijdens belangrijke debatten om half acht wil laten slui ten, in plaats van 'n half uur na het einde van de vergaderingen. Het La gerhuis, „de beste club van Londen", is bevoorrecht, omdat daar de voor drank irriterende sluitingsuren een groot deel van de middag en een deel van de avond niet gelden. Drank, is dan ook geen onbekende in dit milieu. Maar Duffy zal voor de commissie degenen, die door hem werden beschuldigd met name moe ten noemen en bewijzen dat zij in derdaad „halfdronken" zijn geweest. Toen de voorzitter van het Lagerhuis opstond om zijn beslissing dat een onderzoek nodig was, bekend te ma ken, moest dr. Duffy volgens ge bruik de zaal verlaten. Hy mag pas terugkeren als de commissie over zijn geval heeft geraadslaagd. De meerderheid van Labour, tot drie teruggebracht door het overlijden van een fractielid, is daardoor tot twee ingekrompen. Het Lagerhuis bevindt zich nog al tijd in een gebouw, dat als een Ko- Advertentie Vreemde reclame Een 30-jarige Eindhovenaar had wél een ongewone vorm van reclame voor zijn reisbureau aan het Stratumseind in zijn woon- plaats bedacht: hij stichtte er en kele malen brand en veroorzaakte er zelfs een ontploffing. Het enige gevolg van deze „reclame" is, dat de man nu door de politie is gear resteerd. Deze had eerder de eige naar van het pand, de 36-jarige vertegenivoor dig er als verdachte aangehouden, hoewel deze hard nekkig ontkende. Verklaringen van omwonenden leidden ertoe dat de ware schuldige werd ont dekt. De man zei de aandacht op zijn reisbureau te hebben willen vestigen ninklijk paleis wordt beschouwd, het „Palace of Westminster", hoewel er nooit een staatshoofd heeft gewoond, een anachronistische toestand, waar aan deze regering een einde wil ma ken. Thans slingeren de partijen el kaar lelijke woorden naar het hoofd maar de in het grijze tapijt gewe ven rode zwaardlijnen herinneren er aan, dat het in oude tijden niet bij woorden bleef. De lijnen mogen door de sprekers, die daar vlak achter hun plaatsen hebben, niet worden overschreden, want dan zijn ze bulten de orde. Het doel ervan was te voorkomen, dat het debat In een sehermpartij zou ontaarden, want de afstand tus sen beide strepen is net zo lang als die van twee armlengten en twee zwaarden BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR haagfse 00.at-an7-es.3a. centrale RIJKSSTRAATWEG 179 TEL 01751-2561 Sowjetrussische premier met koffer vol zorgen terug Chroesjtsjows val veranderde maar weinis O (Van onze correspondent in Bonn) Premier Kosigin van de Sow jet- Unie had maandag j.l. bij zijn terug keer van een tiendaagse reis door Noord Vietnam en Noord-Korea en twee korte bezoeken aan Peking, meer zorgen in zijn koffer dan bij zijn vertrek. De herhaalde Amerikaanse raids op Noord-Vietnamees grondge bied bemoeilijkten Kosigins missie en zetten de accenten op de Sowjetrus sische problemen nog duidelijker aan. De reis van Kosigin was in hoofdzaak een onderdeel van de Sowjetrussis- sche wervingscampagne in verband met de tegen 1 maart uitgeschre ven vergadering van communistische partijen in Moskou. De bijeenkomst was al eerder door premier Chroesjt sjow tegen 15 december vastgesteld, maar moest tengevolge van diens val worden uitgesteld. Omdat de Rus sen de bedoeling hadden op deze communistische topconferentie het probleem-China in een nu wat meer definitieve fase te leiden, behoort zij tot de voorbereiding en van de Sow- jet-russische politiek van de laatste maanden. Het enige resultaat van de recen te reis van Kosigin naar Azië schijnt te zijn, dat nu in ieder geval ze ker geworden is dat noch communis tisch China, noch Noord-Vietnam en Noord Korea 1 maart afgevaardig den naar Moskou zullen zenden. Een klein winstpunt voor Kosigin zou zijn dat deze landen het doorgaan van de conferentie niet langer als een belediging zullen beschouwen. Deze omstandigheid brengt waarschijnlijk weer met zich mee dat Roemenië en Cuba over hun aanvankelijke bezwa ren zullen heenstappen en wel naar Moskou zullen gaan. Marineartsen: (Van onze 'Hilversumse correspondent) Was de gedurfde desertie Turkijë door een jonge voorzien geweest. Had de dodelijke steekpartij aan boord van de Van Ewijck voorko en kunnen worden? Moord op een Enschedese weduwe as al evenmin reclame voor het „Zorg, dat je erbij komt". De recente vlucht met een Nep tune, die voor twee vliegtuigmakers noodlottig eindigde in de Noord- deed tenslotte de ministeriële marine-deur dicht. Smetten op een onbezoedeld bla- )en, forse deuk in het weldoortim merde beeld van de marine. ,Over dergelijke excessen is geen prognose te geven", zo zei ons gis termiddag met grote stelligheid de luitenant- ter zee arts der le klasse, H. Havinga, hoofd van de psycho- diagnostische afdeling van het keu- rings- en selectiecentrum van het Marine-opleidingskamp in Hilver- Zeer jong Onmiddellijk na de moorden en de joyvluchten heeft deze deskundi- met zijn stafleden nagegaan of dergelijke extreme gedragingen te destilleren zouden zijn uit de in dertijd door de daders afgelegde test. Dat bleek niet het geval te zijn. Tijdens het gesprek, dat wij met dr. Havinga hadden ontkende hij niet, dat structuur en karakter van narineman, die al op zeer jeug dige leeftijd „scheep gaat" (15 jaar en 8 maanden is de minimum grens voor de beroepsmilitair bij de zee macht), zich sterk wijzigen. De pu ber wordt immers man. Hij huwt, een verbintenis, die als varensgezel de nodigen spanningen met zich kan brengen. En zo voort. Voor onze sug gestie een tweede psycho-diagnosti- sche keuring na bepaalde tijd in te voeren zag dr. Havinga geen reële mogelijkheden. Dit zou betekenen, dat een volledig schaduw-centrum In het korset van een uiterst strak tijdschema en de niettegenstaande goedbedoelde aandrang van „boven af" om toch vooral zuinig te keu ren, handhaaft dr. Havinga strenge keuringseisen. „We hebben op dit punt een dikke laag eelt ontwik keld". Vorig jaar boden zich voor beroepsdienst bij de marine 3.759. jongemannen aan. Bijna de helft moest worden afgekeurd. Het per centage dat sneuvelt op gebrek aan geestelijke stabiliteit schommelt zo wel voor de beroeps- als voor de dienatpliohltigen ronde de 25 pro cent. Op de al door Chroejtsjow uitge schreven bijeenkomst werden de com munistische partijen van 26 landen uitgenodigd te komen praten over een oplossing van het Russisch Chinese geschil. Deze 26 landen na men eveneens deel aan de voorberei dingen van de communistische we reldconferentie van 1960 en ze zouden nu in Moskou moeten meehelpen aan de voorbereidingen voor een vol gende ontmoeting op dit wereldwijde De Chinezen kregen echter de in druk. en waarschijnlijk niet ten on rechte, dat deze eerste ontmoeting de bedoeling had de kloof in het wereldcommunisme nu definitief vast te stellen en af te bakenen, waarbij de Chinezen de schuld van het schis ma was toebedacht. Dezen begonnen dan ook alles in het werk te stellen om de bijeenkomst in Moskou tegen te werken en te saboteren. De val van Chroesjtsjow veranderde niets aan de opzet en de plannen voor de conferentie en aan de vastbesloten heid van de Chinezen. Beraad in Warschau De conferentie van Warschau, die 19 en 20 januari van dit Jaar plaats vond, was een belangrijke fase in de voorbereidingen voor de conferen tie. De Sowj et-Unie probeerde er niet alleen de aarzelende broeders voor een reis naar Moskou te winnen, maar ook haar verloren gegane in vloed in het Europese oostblok te herstellen. Deze aspecten van het gesprek in Warschau waren door de sterke man van Roemenië, Gheorg- hiu Dej, voldoende reden om naar de Poolse hoofdstad te snellen, hoe wel hij in twee jaar geen enkele communistische topconferentie had bijgewoond. Hij had immers voor zijn met moeite veroverde onafhanke lijkheid binnen het oostblok te vre zen. Gheorghiu Dejs aanwezigheid in Warschau bemoeilijkte de Rus sische leiders in hun tactiek. De conferentie duurde dan ook opzien barend kort. De Russen zochten het toen in lange, tweezijdige besprekin gen met de Polen en de Hongaren, van wie zij wisten dat dezen het minst met de Chinezen sympathi seerden. De reis van premier Kosigin naar Noord-Vietnam en Noord-Korea had vervolgens als belangrijk doel de pro- Russische elementen in deze landen voor de zaak van de conferentie van Moskou te winnen. Een andere ge wichtige reden van de reis is ove rigens geweest een zo groot moge lijke Russische invloed te verwerven bij een eventuele regeling van de oorlog in Vietnam. De plotselinge Amerikaanse bombardementen op Noord Vietnamees grondgebied kun nen echter niets anders dan het har de Chinese standpunt in de kaart hebben gespeeld. Strijd om de macht Maar vóór de Sowjet-Unie alle aandacht zou kunnen besteden aan de onrust in Zuidoost-Azië en de dreigingen van communistisch-Chi- na. moet het ervoor zorgen, dat haar grenzen in het westen en zuidwesten de grootst mogelijke veiligheid ga- De Lutherse bisschop Dibelius heeft zich uitgesproken voor hand having van de Westduitse verja ringstermijn, die het begin van nieu we processen tegen oorlogsmisdadi gers na 8 mei a.s. belet. „Na al wat w(j onder het natio- naal-socialisme hebben beleefd, gaat het ons meer dan ooit ter har te, dat wet, wet blijft en geldige wet ten niet om politieke redenen, hoe- belangrijk die ook mogen zijn, wor den veronachtzaamd, aldus Dibelius. Het is een antwoord op een rond schrijven, van de Tsjechische bis schop dr. Chabada aan kerkelijke leiders in geheel West-Duitsland, waarin op verlenging van de ver jaringstermijn voor nazi-misdaden werd aangedrongen. Dibelius herinnert eraan, dat de piotestantse kerk in een na-oorlog- se verklaring heeft geeist, dat geen nazi-misdaad ongestraft zou worden gelaten, maar hij vraagt zich af men bestaande wetten kan veronachtza men om aan een dergelijke eis te vcldcen en of de morele schade niet veel groter zal zijn, indien het Duitse volk getuige zou zijn van een nieu we afwijking van geldige wetten. Een woordvoerder voor bondskan selier Erhard deelde gisteren mede, dat de kanselier een telegram van de premier van Oost-Duitsland, Stoph, waarin er bij hem op aan werd gedrongen niet toe te staan dat de jacht op nazi-misdadigers op 8 mei wordt gestaakt, ongeopend heeft teruggestuurd. Dit is de gewone Westduitse prak tijk ten aanzien van mededelingen van de communistische regering, waarvan het bestaan door West- Duitsland niet officieel wordt erkend. In het telegram van Stcph werd ook voorgesteld, een gemengde Oost- Westduitse commissie voor de ver volging van nazi-misdadigers in te stellen. Dit is reeds eerder door Bonn verworpen. -anderen. Daarom verweren de lei ders in Moskou zichzelf (waarschijn lijk feller dan nodig is) tegen het v/ankele M.L.P.-plan in het Westelij ke kamp, schermen ze meer dan ooit met het (Poolse) plan-Rapacki, dat in atoom vrije zones in Europa voorziet en zijn ze niet uit het veld te slaan in hun opgewekte vriende lijkheid jegens Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten. Bovendien blijven alle mogelijkheden open voor een gesprek tussen Moskou en Bonn. Achter de schermen van al aeze gecompliceerde bedrijven speelt zich intussen onverdroten de strijd om de macht in het Kremlin af. Niemand gelooft er namelijk ernstig in, dat het gecombineerde leiderschap van partijsecretaris Brezjnew en premier Kosigin, na de verwijdering van Chroesjtsjow meer is dan een over gangsfase. Wie er op de achtergrond ook naar de macht dingen, vast staat wel dat Brezjnew weinig ambities beeft getoond om de sterke man te worden. Kosigin was daarentegen tot nu toe degene, die de leiding gaf en De Amerikaanse National Science Foundation (NSF) heeft de ontdekking bekend gemaakt van wat misschien de eerste baby-ster is, een ster. veel kleiner dan de maan. Maar ofschoon deze baby met een middellijn van ongeveer een duizendste van die van de zon voor een ster in grootte werkelijk een nieteling is, hij is toch een zwaargewicht aan de hemel. Een kubieke centimeter van het materiaal, waaruit hij bestaat, weegt 18.000 kg! De NSF heeft over deze dwerg onder de sterren bericht in haar jaarlijks rapport aan het Witte Huis en het Congres en de eer van de ontdekking gegeven aan dr. Willem J. Luyten, een sterrenkundige, ver bonden aan de Universiteit van Min nesota, die van de NSF een toelage voor wetenschappelijk onderzoek heeft gekregen. De ontdekking van de ster staat volgens het rapport vast. De enige vraag is, of zijn afstand van de aarde juist is berekend, omdat deze van belang is voor de berekening van de werkelijke grootte. Zoals de zaken op het ogenblik staan schat men, dat de ster, die tot de constellatie Cetus behoort, ongeveer 260 800 miljard km. van de aarde verwijderd is en dat het nu waarge nomen licht ervan ongeveer 48 jaar geleden de reis naar de aarde is be gonnen. Het licht plant zich voort met een snelheid van 299.791 km. per seconde. Voor een ster staat hij echter „vrij dicht" bij de aarde. De ster is vol gens de NSF ook verreweg de klein- in de periode na Chroesjtsjow maak te bij in de sfeer van liberalisering een goede kans met zijn sympathieën in de richting van een „titoistische" aanpak. Een toetssteen voor het huidige leiderschap wordt in elk geval het fenomeen van de tegen 1 maart uit geschreven topconferentie. Niet door gaan zou harde consequenties kun nen hebben. Zoals de zaken nu staan zal men in Moskou al blij mogen zijn als het op de bewuste datum tot een enigermate representatieve ontmoeting tussen de vertegenwoor digers van het wereldcommunisme komt. ste van de ongeveer 12.000 betrekke lijk kleine en „nabije" sterren, die Luyten door speciale studies met ge bruikmaking van de 48-inch. teles coop op Mount Palomar in Caiifomië heeft ontdekt. De babyster zou met zijn aange nomen middellijn van slechts 1600 meter ook veel kleiner zijn dan alle bekende planeten. De aarde b.v. heeft een acht maal zo grote mid dellijn. Twee moorden op Kon«o-oever de rivier de Kongo zijn de verminkte lichamen gevonden van de procureur-gene raal van Kongo-Brazzaville en de directeur van het nationale persbu reau, aldus meldt Radio-Brazzavil le. De slachtoffers waren maandag avond door onbekenden ontvoerd, evenals de president van het hoog gerechtshof van Kongo-Brazzaville. Van wie nog geen spoor is gevonden. Tezelfdertijd is gemeld, dat acht burgers van Kongo-Leopoldstad, die in een kano op de rivier van Kongo- Erazzaville voeren zijn gearresteerd. De Keniase regering heeft de Ver enigde Staten gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen die nun politiek inzake Kongo kan hebben, zo is ip Na-rcbi bekendgemaakt. Kenia zou Oeganda bij de verdediging van zijn tei*ritoriale onschendbaarheid en soeveriniteit alle mogelijke steun ge- Nederland moet tot veel groter offers bereid zijn De voorzitter van de faculteit geneeskunde van de Rijksuni versiteit in Utrecht, prof. dr. L. A. Hulst, heeft in een perscon ferentie een uitvoerig beeld ge schetst van de noodsituatie waarin deze faculteit is komen te verkeren door een gebrek aan fi nanciële middelen en door een enorme toevloed van eerstejaars studenten. Een door de minister ingestelde ..plaatsingsocommissie" die de aan komende medische studenten over de verschillende universiteiten moest verdelen, heeft Utrecht aan het be gin van dit studiejaar 304 eerste jaars „toegewezen", dat wil zeggen ongeveer tweemaal zoveel als er in voorgaande jaren werden inge schreven. Deze toeneming van rond de 150 tot 304 nieuw ingeschrevenen is. volgens prof. Hulst, niet alleen het gevolg van de na-oorlogse ge boortegolf, maar eveneens van een groeiende belangstelling voor de me dische studie. In Utrecht moeten de studenten na drie maanden al een eerste tentamen doen. Aan dat ten tamen hebben ditmaal ongeveer 400 studenten (de nieuwelingen en de achterblijvers van vorig jaar) deel genomen. Deze massale opkomst heeft de wetenschappelijk staf ui teraard voor talloze problemen ge plaatst en het ziet ernaar uit, dat Bondskanselier Erhard mid den), zijn voorganger Adenauer (voorgrond) en de leider van de Westduitse christen-democraten Rainer Barzel kijken bijzonder zorgelijk tijdens het debat in de Bondsdag over de verhoudingen tussen Duitsland. Israël en Egypte. deze moeilijkheden er in de loop van alles zes volgende studiejaren niet minder op zullen worden. Prof. Hulst is geen voorstander van het invoeren van een numerus clausus. In de eerste plaats is het de vraag of bij een selectie vooraf inderdaad de beste kandidaten kun- worden „uitgezeefd" en in de tweede plaats bestaan er in Neder land voor alle functies waarvoor de arlsenbul vereist is, vacatures. Ne derland beschikt momenteel over 111 artsen per 100.000 inwoners, 44 meer dan in Portugal, maar 146 minder dan Israël, 59 minder dan de Sowjet Unie, 50 minder dan Oostenrijk, 39 minder dan West-Duitsland en res pectievelijk 26 en 19 minder dan Zwitserland en Italië. We zijn, aldus prof. Hulst, niet ontevreden over de activiteiten van de overheid. Minister Cals heeft twaalf jaar lang ongehoord veel ge daan, de laatste jaren ls het een beetje aan het afzakken. Maar men kan nu niet meer volstaan met brie ven en nota's. Hij meent, dat er op zeer korte termijn veel meer col legezalen, laboratoria en prakticum- zalen moeten komen. Volgens hem kunnen de problemen alleen maar worden opgelost als daarvoor zeer grote bedragen ter beschikking wor den gesteld. Daarbij gaat het niet alleen om de goede wil van minis ter Bot, maar om de vraag, of het gehele Nederlandse volk bereid is, het benodigde geld op te brengen om Nederland op een hoog me disch niveau te brengen. Prof. Hulst is dankbaar voor de toezegging van de ministers Bot en Witteveen, dat ze binnenkort in een nota nieuwe voorstellen zullen doen ten aanzien van het bouwvolume voor het wetenschappelijke onder wijs „Slechter dan het nu is kunnen ze het in ieder geval niet maken", aldus prof. Hulst. De conclusie van prof. Hulst was, dat er, hoe dan ook, meer geld moet komen. Daarbij gaat het om bedra gen, die liggen in een totaal andere orde van grootte dan die, waaraan men thans in Nederland nog denkt. Daarom ook meent hij, dat ln de toekomst alles zal afhangen van de mentaliteit van het Nederlandse volk en zijn bereidheid om financiële of fers te brengen ln het belang van de volksgezondheid. Super-ballon De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat de grootste ballon, die ooit vervaardigd is, met een nut tige lading van 204 kilogram een ge slaagde vlucht van 26 uur op een re cordhoogte van ruim 43 kilometer heeft voltooid. De ballon die een inhoud heeft van ruim 380000 kubieke meter en een doorsnee van circa 90 meter is gelan ceerd in Chico in Caiifomië en voer de instrumenten mee voor het meten van temperatuur, dichtheid en atmos ferische druk op grote hoogten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13