Verwondering om het nieuwe! Bodoni Verona" in Kon. Bibliotheek „L'Officina Belgische Uiterst knapmaar weinig fantasie LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 De Amerikaanse president (Van onze Brusselse correspondent) /N de tentoonstellingszaal van de Belgische Kon. Bibliotheek in Brussel wordt ditmaal een collectie boeken geëxposeerd, biijedrukt en soms ook uitgegeven door het Officina Bodoni te n /erona, de drukkerij van Giovanni Mardersteig, de thans 72- meester. Veertig jaar drukkunst vindt men in zo ongeveer 25 boeken. Het is een vreugde daar rond te wandelen en te zien oe er in bewogen tijden, die opkomst en ondergang van Musso- ia inie, van Hitler, van Stalin hebben gekend, ergens in een kleine 5t taliaanse stad typografische meesterwerken werden gedrukt. 283 Mardersteig is van afkomst een Hij werd in 1892 in Weimar, van Goethe en Schiller, van f*jj|et Bauhaus en van het Tweede Rijk en groeide erop in een artis- iek milieu. In 1923 vestigde hij zich, grondige opleiding in eei ldliudie van het drukkersvak, te Mon gi ignola, een plaatsje in de buurt Blij an Lugano, dicht bij de Zwitsers- taliaanse grens. Hij noemde zijn fcrkplaats naar de grote Italiaanse j l glitter - ontwerper en drukker Giam- ik attista Bodoni (1740-1813) lbu |n ook diens lettei-types, welke hij e3g. j) voorkeur heeft gedrukt. ssl Na enige jaren heeft hij ze ech- iaii ;r vervangen door de Poliphilus and -h. llado, de Janson, de Garamond, de "'irrighi and Vicenza jjaganini. In 1929 heeft Mardersteig letter laten graveren naar ■dB et alfabet in een 15e eeuwse editie rei an de Venetiaanse drukker aldus IJ-, lanutius. Luc Indestege vertelt in de inlei- t lng tot de cata logus van de onder- lavige expositie, dat tenslotte in 1948, ia jarenlange voorbereiding, Marder- jrp ieig aan Charels Maiin het grave- lde cn toevertrouwde van een nieuwe iub itter, de Dante, die haar eerste_ toe^ asslng heeft gevonden bij de "druk ja(( an Boccaccio's tractaat Nationaal monument Inmiddels was Mardersteig met ijn handpersen in- 1927 van Mon- jnola verhuisd naar Verona. Het ir tevoren was er in Italië een >rt nationaal instituut opgericht Jat als taak had een uitgave tot ■je'y land te brengen van de volledige ge« erken van Gabriele d'Annunzio. retl len schreef een prijsvraag uit om oE e proberen de drukker te vinden, aj, 'ie de nodige artisticiteit en vakken- BÏt is zou bezetten, het werk ten ult- led oer te brengen. Italië beschouwde at als een soort nationaal monu ment. ciai Tientallen drukkers, onder wie Na? lardersteig, namen aan de pry3- raag deel. Hij werd bekroond maar lij kreeg daarbij toch de wenk, dat 'ij zich liever in Italië moest ves- igen. Zijn keuze viel op Verona, om- at de stad van Romeo en Julia in gD8 ie nabijheid ligt van Gardone, waar 0 c I' Annunzio woonde. 1 In Verona werd de oorspronkelij brU e drukkerij uitgebreid en werden :r^ r naast de handpers ook gewone idei tukpersen in gebruik genomen. De folledige d'Annunzio is tenslotte tot 6 delen uitgedijd, in 1932 voltooid en een van de meesterwerken Mardersteig geworden. Lang is de reeks boeken, welke hij in Verona heeft ontworpen en drukt of heeft laten drukken. Hij heeft voor illustraties vaak een roep gedaan op bekende grafische kunstenaars uit Italië of uit het bui tenland, zoals Annigoni, Bramanti, Boehmer, Campigli, Manzu en Ma- sereel om er slechts enigen te noe- Italiaanse traditie Nu men Marderstelgs levenswerk in de vitrines van het Albertineum bijeenziet (en men betreurt steeds weer dat het nu eenmaal niet gelijk is bij zo'n tentoonstelling de boeken in de hand te nemen en door te bladeren), komt men enerzijds tot de conclusie dat hij meesterdrukker is, die vooral heeft voortgebouwd op de oude Italiaanse tradities, ir die zich daarbij alle verworvenhe den van hetgeen door en na William Morris is tot stand gekomen, heeft eigen gemaakt. Anderzijds en het Is wellicht enig Nederlands chauvinisme meespreekt vraagt de bezoeker zich of een expositie van de boeken van A. A. M. Stols, wiens werkzaam heden voor het schone boek zich uitstrekken over dezelfde periode als die waarin Mardersteig werkt, niet een nog verscheidener en indruk- Vier oud-SS-ers gearresteerd Vier voormalige ten zijn, onder verdenking neming aan massa-moorden, op last van Westberlijnse rechters vai structie gearresteerd. De gearresteerden zijn: de gere SS-obersturmbannführer Wil helm Wiebens en Oswald Schaf er, de voormalige SS-obersturmführer Karl Rath en de gewezen SS-unter- sturmführer Heinz Tangermann. Wiebens en Schafer worden ervan beschuldigd in 1941 en 1942 in bezet Rusland tenminste 3500 joden zigeuners op gruwelijke wijzen het leven te hebben gebracht. Rath en Tangermann wordt ten laste ge legd bevel gegeven te hebben tot het doodschieten van 3.000 merendeels joodse mannen, vrouwen en kinde ren. Frans Masereel: Giovanni Mardersteig in zijn atelier (hout snede voor: l'Officina Bodoni uit 1929). wekkende verzameling drukkunst zou opleveren. Men ontkomst bij alle sierlijkheid en bekoorlijkheid van vele van Mardersteigs boeken niet aan een zekere monotonie. Het is vaak allemaal heel knap, maar het verraadt weinig fantasie en dat was. om bij het nu eenmaal genoemde voorbeeld Stols te blijven, juist iets dat bij hem, tot in zijn kleinste gedichtenbundels altijd verraste en boeide. Kostelijke uitgaven Hetgeen dan niet wegneemt dat het „Officina Bodoni" trots kan zjjn op meer dan kostelijke uitgaven zo als L'Oleandro van D'Annunzio met litho's van Martini, Theseus van Gide met litho's van Campigli of het scheppingsverhaal uit het boek Ge nesis met houtsneden van Frans Ma sereel. Als merkwaardigheid zijn nog Andriessen tegen hogere tarieven in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) Na Rotterdam heeft nu ook de Residentie het met de regering aan de stok over de financiële positie van de gemeente. Minister Andriessen van Econo mische Zaken heeft bezwaren ge maakt tegen een aantal tariefsver hogingen, waarmee de Haagse ge meenteraad korte tijd geleden ak koord is gegaan. Daarmee is de toch al moeilijke financiële positie vav Den Haag opnieuw verzwakt. In een brief aan het college van E. en W. heeft minister Andriessen zich gekeerd tegen de verhoging van de waterleidingtarieven. Ook meent de minister dat de verhoging van de eleklriciteitstarieven moet worden getemperd. Verder maakt hij be zwaar tegen de hogere markttarie- ven. Deze verhoging mag slechts in enkele fasen worden doorgevoerd. Bij de behandeling van de begro ting in november van het afgelopen Jaar kondigden B. en W. van Den Haag reeds aan. dat verhoging van een aantal tarieven onvermijdelijk moest worden geacht, daarbij wees het college op het standpunt van ae regering, die geen compensatie wil verlenen voor salarismaatrege len buiten de z.g. overheidssector. PALEISDEUREN ZIJN ZOEK Tot grote verrassing van dege nen, die bij de restauratie van het koninklijk paleis aan de Dam in Amsterdam zijn betrokken, zijn er twee grote zware bronzen deuren verdwenen. De deuren, die elk twee meter breed en 3V2 me ter hoog zijnmoesten worden verwijderd om te voorkomen, dat zij zouden worden beschadigd bij het transport van bouwmateria len. Nu de deuren weer geplaatst zouden worden blijken zij zoek te zijn Soepeler beleid voor bedrijfsleven in Ver. Staten President Johnson heeft het Ame rikaanse bedrijfsleven 700 miljdoen voordeel in hetv ooruitzicht gesteld als gevolg van een soepeler fiscaal beleid ten aanzien van de afschrij vingen. „De nieuwe regels zullen het be drijfsleven aanmoedigen oude uit rusting af te danken en nieuwe aan te schaffen. Zij zullen het bedrijfs leven helpen de kosten te drukken, de doelmatigheid te verhogen en de prijzen in bedwang te houden om de economische groei te laten voort duren" aldus de president. De presiden wees op de noodzaak, dat het aanbod van werkgelegen heid met 50 procent toeneemt en dat het nationale produkt tegen 1985 meer dan verdubbeld moet zijn. Nieuwe koudegolf over West-Europa Een nieuwe koudegolf breidt zich over west-Europa uit, gepaard gaan de met zware sneeuwval. In Lenk, in de Berner Alpen, vroor het gisteren twintig graden. Herten komen van koude en honger om in de Franse Jura. In West-Duitsland stag neerde het verkeer op tal van plaat sen door de sneeuwval. In de Beierse Alpen viel een sneeuwlaag van een twee meter, en van zes meter op het massief van de Zug.spitze. Het gevaar voor lawines is hier toegeno men. In het Zwarte Woud zijn ver scheidene dorpen al drie dagen lang Ook aan de Riviera heeft het op tal van plaatsen, zoals in Nice, Can nes en Toulon gesneeuwd. In het zuidoosten van Frankrijk, zijn ver scheidene boerderijen van de buiten wereld afgesloten en zijn wegen on begaanbaar geworden. Nieuwe minister van landbouw in Sow jet-Unie De 56-jarige Wladdimir Maskewitsj, die in 1960 in ongenade viel en een functie kreeg in Kazachstan (Cen traal Azië), is nu benoemd tot mi nister van Landbouw der. Sowjet- Unie. Zijn voorganger, Wolowtsjen- ko, is teruggezet tot de rang van eer ste plaatsvervangende minister. De landbouw-deskundige Matske- witsj is een der naaste medewerkers van oud-premier Chroesjtsjow ge weest en daarna een van zijn slacht offers, door zijn „verbanning" naar de „maagdelijke gebieden" in de Sow jet-Unie. Toen Chroesjtsjow aan de macht kwam, ging Matskewitsj naar Moskou waar hij minister van Landbouw der Sowj et-Unie werd en zelfs vice-pre- mier in 1955. De achtereenvolgende echecs die de Russische landbouw moest incasseren en de door Chroesjt sjow zelf aangeprezen andere teelt- methoden leidden ertoe dat Matske witsj in het openbaar door de ex- premier de mantel werd uitgeveegd en belast werd met de leiding van het bestuur over de maagdelijke ge bieden. Maar het gelukte hem in de vijf jaar van 1955 tot 1960 dat hij deze functie had, niet deze gebie den in vruchtbare streken om te vormen. Het lot van de Russische land bouw is dus nu opnieuw toevertrouwd aan Matskewitsj. Hij is de zesde mi nister van Landbouw sinds de dood van Stalin. Zilveren broodmand voor C. van Stolk De Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten heeft de Zilveren Broodmand dit jaar toegekend aan de heer C. van Stolk. Deze in 1956 voor he eerst ingesteld inderschei- ding wordt jaarlijks uitgereikt we gens bijzondere verdiensten op het gebied van de voedselvoorziening. De keuze van de heer C. van Stolk is een erkenning voor al het geen hij sinds vele jaren, ook tij dens re wereldoorlog, voor de voed selvoorziening van Nederland heeft verricht. De uitreiking zal plaats hebben op 17 maart in Den Haag. Ongemerkt lengen de dagen, kijken de crocussen om de hoek, gaan de vogels flierefluiten, staat u 's morgens vroeg niet meer in het pikke donker op, komt u 's avonds thuis als 't nog schemert. Het nieuwe voorjaar zit dus in de lucht!. De overgang valt in het be gin niet mee Men zit nog enigszins gevan gen in de winterse „gezellig heid", ook al moet daarbij de kou op de koop toe genomen worden. Met die kou is 't dit Jaar in tussen wel meegevallen mis schien merkt u 't aan de olie- Df kolenrekening? en dat is een verheugenis op zichzelf. Maar om nu te zeggen, dat tiet in elk opzicht een verheu genis is om van de winterse ge neugten afscheid te nemen: nee, dat is bepaald niet altijd het geval. Johnson in gesprek met oud-pre sident Eisenhower, wiens advies hij heeft ingewonnen over de kwestie Zuid-Vietnam. De Ver enigde Staten namen hun ver plichtingen ten aanzien van dat land op zich ten tijde van het be wind van Eisenhower. In en om R'dam ARBEIDSONRUST OP WERVEN Na de aankondiging dinsdagavond van de Verolme-directie, dat zij be reid is de uurlonen van de werkne mers nog eens met vier procent of 9 cent te verhogen, mits de produk- tiviteit wordt opgevoerd, is op andere scheepswerven in en rond Rotter dam de arbeidsonrust toegenomen. Het betreft hier werven, die niet zijn overgegaan tot de uitbetaling van de vier procent ondernemings gewijze differentiatie. Hoewel de er kende vakbonden stakingsacties af wijzen, schijnen de metaalwerknemer? de uurloonstij ging van 9 cent door protestacties min of meer te willen afdwingen, zoals dat ook bij Verolme in zekere mate is gebeurd. De vak bonden dringen er op aan om via besprekingen met de diverse werf- directies tot overeenstemming over de vier procent te komen. Men ver wacht dat deze onderhandelingen tussen ondernemingsraden, vakbond vertegenwoordigers en werfdirecties in verschillende gevallen binnenkort op gang zullen komen. De meeste directies van werven stellen zich op het standpunt dat de mogelijkheid tot uitbetaling van de vier procent ondernemingsgewijze differentiatie alleen mag worden ge bruikt om de niet rechtensgeldige loner, te witten. Ook bij Boele's scheepswerf- en machinefabriek N.V. in Bolnes heeft de directie besloten de 4 pet differen tiatiebeloning in te voeren. Op de Bolnesser scheepswerven hebben zich vorige week maandag en dinsdag stakingen voorgedaan. Bij Wilton Feijenoord staakten gisteren 3500 man, bij de Rotterdam se Droogdokmaatsohappij 500 man. Losse patronen kan men beter niet wegwerpen Acht soldaten van een in de West- duitse stad Bamberg gelegerde Ame rikaanse eenheid moesten dezer da gen voor straf van Bamberg naar Coburg en terug lopen, een afstand van in totaal 80 kilometer, en onder weg zoeken naar de 617 losse patro nen die zij een dag tevoren bij een rit uit een legerwagen hadden ge worpen. Daarmee waren zij er echter nog niet, want de hoofdschuldige zal voor de krijgsraad moeten verschij nen, terwijl de zeven anderen voor vijfenveertig dagen in de kazerne geconsigneerd zijn, na de dienst zwaar werk moeten opknappen, gedu rende twee maanden slechts dc helft van hun wedde zullen krijgen en gedegradeerd zijn tot de laagste diens tgraad. Sabotagekomplot in de VS meesterdrukker Mardersteig vermeld de tweedelige catalogus van de schilderijen van dr. C. J. K. van Aalst te Hoevelaken, die in juli 1939 in een oplage van 155 exemplaren van de pers kwam. Het meest op dreef schijnt kwam. Het meest op dreef schijnt Mardersteig wanneer hjj zich be perkt, waaruit dan boeken ontstaan als de Candide van Voltaire of de brieven van Rilke aan Mimi Ro- manelli, zijn Venetiaanse vriendin. Het curieuze is daarbij dan wel, dat men gaat overwegen dat zulke uit gaven net zo goed in grote oplage op de machinale persen hadden kun nen worden gedrukt. Mèer lezers zouden er dan hun genoegen en ge luk aan hebben kunnen beleven! Hat komt straks pas, als de eerste, warme zonnestra len gaan schijnen en u zich in de tuin of op 't café terrasje daaronder behagelijk leunt koesteren, zoals een spin nende poes dat voor een gloeiende kachel doet. Dan snuift u de lentelucht diep in en krijgt u het gevoel, dat het niet voor niets weer voorjaar is geworden, met misschien een heerlijke zo mer in het verschiet. Zeker daarvan kunt u in ons natte kikkerland nooit zijn. Ga dan maar liever naar Spanje of Italië Werken van Het kan langer of korter du ren, éénmaal komt de tijd, dat zelfs de grauw ste muur gelijk op dit plaatje als tegenwicht weer getooid zal zijn met een onver- En behoort „verwondering" niet tot de goede dingen, die een mens geschonken kunnen worden? FANTASIO De politie die een onderzoek instelt naar een beweerd komplot om drie nationale symbolen waaronder het vrijheidsbeeld te vernielen, werkt thans op grond van aanwij zingen dat het deel uitmaakte van een grotere samenzwering om vitala installaties in het gehele land te ver nietigen. De federale recherche (FBI) zoekt in andere steden naar medeplichti gen van de drie mannen en een vrouw die in New York gearresteerd zijn op beschuldiging van voorgeno men sabotage. Een der drie mannen had tegen over een politieman verklaard dat hij groepen van drie man wilde op leiden en uitrusten om installaties in de VS te vernietigen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11