LEIDSCH DAGBLAD Op Schiphol kwam weer mysterieus toestel aan Pegasuskimstniaaii mei 60 meter spanwijdte MET ONBEKENDE BESTEMMING Farquhar beloofde interessante lading Internationaal beraad over kwestie-Vietnam Kernproef van China? Spaarbank opgelicht voor bijna een ton ew m leums Wericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1963 No. 31494 pirecteur: E A L vac Dlshoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) Op Schiphol is gisteravond opnieuw een mysterieus vliegtuig eland. Een Amerikaans toestel van het type D.C.-4. Het had een lading aan boord. De eigenaar van het vliegtuig, de Amerikaan Hoyer, was mee- ekomen, omdat hij een brief van de luchtvaartmakelaar Robert arquhar had gekregen, waarin hem een interessante lading werd eloofd. Over de aard van deze lading was nog geen overleg jpleegd. Omdat de dienst luchtvaart van Rijkspolitie nog zoekt naar de btergronden van de zogenaamde pensmokkel-affaire, waarin giste- onder anderen de heer Farquhar r werd verhoord, is bijzondere ndacht besteed aan het nieuwe egtuig. Het behoort tot de lucht- artmaatschappij „Pasco Airlines" it als thuishaven Miami. De eige- de heer Hoyer, heeft de politie ?d over drie vliegtuigen te be- rikken, doch dat hij zich nog nim- met wapenvervoer heeft inge- Van de smokkelaffaire, die de ,tste dagen aan het licht is ge en, scheen Hoyer, evenmin als bemanning, iets af te weten. Zij ïen echter de gearresteerde chtvaartmakelaar Ben Drew en ïagvoerder Burger van de Super instellation, die in Malta is ge- and. Burger en de twee andere be- inningsleden wachten nog steeds Amsterdam op hun terugkeer ar de Verenigde Staten. Albanië poogt Assemblee op gang te brengen banië heeft gisteren in de Alge- ie Vergadering van de VN hoof- jke stemming gevraagd over een jrstel tot hervatting van de nor- gang van zaken in die verga st De Albanese afgevaardigde i Boedo zei, dat zowel Amerika Rusland schuldig zün aan de on- redigende stand van zaken. Zijn irstel werd met applaus begroet, lemblee-voorzitter Quaison-Sa- verzocht de Albanese afgevaar- het voorstel in te trekken, maar weigerde en drong op onmiddel- stemming aan. De voorzitter .aarde tenslotte het voorstel bui de orde. Het had bovendien hriftelijk en niet mondeling moeten irden ingediend. Hij zei te kunnen grijpen hoezeen de kleine en mid- lgrote landen de impasse over het emrecht betreuren, maar het was ede op hun verzoek dat overeenge- men was op deze zitting een achtmeting te vermijden, adat nog enkele sprekers te ken- hadden gegeven over het Alba- voorstel te willen denken, schor- de voorzitter de vergadering tot •gen. ilbanië behoort zelf tot de landen gevaar lopen het stemrecht te liezen omdat zij een schuld heb ban meer dan tweemaal de jaar- contributie. Andere zijn Rus- Frankrijk, België, Zuid-Afrika de rest van de communistische Zij weigeren bij te dragen in kosten van het vredebewarende in de V.N. in Kongo en/of het i-Oosten. WEERBERICHT MEER WIND Het KNMI verwacht van heden morgenavond Wolkenvelden, maar ook opklarin- Q en op de meeste plaatsen droog er. In de nacht overwegend lichte rst, morgenmiddag temperaturen boven het vriespunt. Aanvanke- zwakke tot matige, later matige vrij krachtige noordoostelijke Qd. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 FEBRUARI >p: 07.50 uur; onder: 17.59 u. Maan op: 21.17 u.; onder: 09.20 u. Hoogwater in Katwijk te 5.01 en 17.16 uur. Laagwater te 0.48 en 13.14 uur. e(Yi Dit blad bestaat uit 16 pagina's Telefoontje De Super Constellation, die op 3 februari van het Limburgse vlieg veld Beek met een lading parachutes naar Praag vertrok om na aldaar wapens te hebben ingeladen door te vliegen naar Afrika, is het enige vliegtuig, dat de United States Air ways bezit, zo is de Rijkspolitie ge bleken. Over het Argonaut-vlieg- tuig, dat acht dagen geleden op Schiphol arriveerde en wegens regi stratieproblemen aan de grond is gebleven, heeft kapitein E. E. Gerrit sen van de Rijkspolitie, een tele foontje gekregen van de Engelsman Austin. Deze zei directeur te zijn van de „Spincraft Airways Corporation" en eigenaar van de Argonaut, die hij echter aan de Amerikaan Lucien Picket van de United States Airways heeft verhuurd. De registratiepapieren van dit vlieg tuig zijn nog steeds niet in orde. Het vloog vorige week naar Amster dam op verlopen Canadese registra tiepapieren. De heer Picket heeft ge zegd Panamese registratie te hebben aangevraagd. De politie op Schiphol heeft op een verzoek om inlichtingen nog geen antwoord uit Panama ont vangen. Een vliegtuig zonder registratie, is te vergelijken met een auto zonder kentekenbewijs. 'Het bezit ervan is niet strafbaar, men mag er zelfs ongestraft allerlei nummers opschil deren, maar men mag er niet mee vliegen. De op Schiphol staande Ar gonaut is daarom niet in beslag ge nomen, evenmin als de op Malta gestrande Super Constellation van de United States Airways. Nieuwe figuur Inmiddels is overigens weer een nieuwe figuur opgedokende Lon- dense zakenman baron F. von Waynaghy, die zegt eigenaar van de Argonaut te zijn. Aan een- verslag gever van de „Daily Mail" verklaar de de in Herneby wonende baron: „Ik koop en verkoop vliegtuigen en schepen. Ik zou nooit het risico willen lopen in een internationale smokkelzaak verzeild te raken en ik heb dan ook niets te verbergen". Hij vertelde, dat hij de Argonaut vijf maanden geleden van de Cana dese maatschappij heeft gekocht en eerst wilde verkopen maar later be sloot hem te verhuren aan een chartermaatschappij voor pelgrims- vluchten naar heilige plaatsen. Er waren geen plannen het toestel voor een ander doel te gebruiken. De baron, die zyn titel van zijn Oosten rijkse vader erfde, zegt dat het toestel Panamese registratie had verkregen, maar dat dit enige ver warring had gegeven in verband met de Britse exportvergunning, die was verleend toen het toestel nog Canadese registratietekens voerde. De Panamese tekens, die over de Canadese heen waren geschilderd moesten toen weer worden overge schilderd met Canadese tekens om overeenstemming met de export licentie te bereiken. „Dit heeft waarschijnlijk het mysterie in Nederland veroorzaakt" zegt de baron, „Maar het is dus ge makkelijk te verklaren". By gevechten die zich de afgelopen twee dagen tussen Zuidvietnamese troepen en Vietcong-rebellen hebben voorgedaan zijn vierennegentig op standelingen gesneuveld en zeven gevangengenomen. De verliezen van de regeringstroepen bedroegen twee entwintig gesneuvelden. De meeste militaire activiteit vindt nu plaats nabij de zeventiende breedtegraad, de grens tussen noord en zuid. Hier deden de regeringstroepen maandag een door pantservoertuigen en vlieg tuigen gesteunde aanval, waarbij zesendertig Vietcong-strijders sneu velden. De verliezen aan regerings zijde werden opgegeven als één dode en één gewonde. De Sowjetrussische premier Kosi- gin heeft gisteren in een scherpe verklaring volledige Amerikaanse terugtrekking uit Zuid-Vietnam ge- eist. Het was de eerste openbare ver klaring die hij na zijn terugkeer van zijn Aziatische reis heeft afgelegd. Het twaalfjarige verkeers- brigadiertje Jan Boerakker in Nijmegen, dat gisteren nog juist enige kinderen op een zebrapad voor een doorrijdende vracht auto kon wegtrekken. Een ne genjarige jongen kon niet meer Na zijn terugkeer (maandag) begaf hij zich onmiddellijk in een geheime bespreking met partijleider Brezjnew. De verklaring van Kosigin verscheen op de eerste pagina van het rege ringsblad Izwestia en was vervat in een boodschap aan een conferentie in Cambodja. Izwestia bracht de tekst volledig, wat er op duidt dat de boodschap gezien moet worden als een beleidsverklaring van de regering in Moskou. De Britse premier Wilson heeft gisteren met de Amerikaanse ambas sadeur in Londen, Bruce, gesproken over de crisis in Vietnam. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, was daarbij aanwezig. Ste wart had maandagavond een onder houd met zijn onderminister George Thomson, die in Moskou de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, had ontmoet. De Amerikaanse ambassadeur bij de Ver. Naties Stevenson heeft gis teren een gesprek gehad met secreta ris-generaal Oe Thant over Vietnam. Een woordvoerder van de volkeren organisatie verklaarde, dat het ge sprek verband hield met het beroep van Oe Thant op zelfbeheersing van alle betrokken partijen en besprekin gen, om „het streven naar een oplos sing van het slagveld over te bren gen naar de conferentietafel." Saturnus bracht met perfecte vlucht meteorietenteller van anderhalve ton in een baan om de aarde De Amerikanen hebben gisteren met behulp van een „Saturnus- I"-raket hun tot dusver grootste wetenschappelijke kunstmaan, Pegasus" geheten, in een baan om de aarde gebracht. Miljoenen televisiekijkers konden de start, die wegens een technische storing een uur later plaats had dan was vastgesteld, in een rechtstreekse uitzending van Cape Kennedy volgen. De Pegasus" heeft twee rechthoekige vleugels met een spanwijdte van bijna zestig meter en een gezamenlijke oppervlakte van 214 vierkante meter. Deze vleugels hebben zich, nadat de kunstmaan in een baan om de aarde is gekomen, als een harmonica ontvouwd en moeten nu ge gevens leveren over de meteorietendichtheid in de ruimte, die van groot belang is voor ruimtevaarders. ment van deze micro-meteorieten be stand te zijn. De vleugels van de Pegasus zijn be dekt met uiterst dunne lagen metaal en voorzien van meetapparatuur, die gegevens zal vergaren over het aan tal malen dat de vleugels door de partikels getroffen worden en de snelheid waarmee dit gebeurt. Het was de achtste maal, dat een Saturnus -1 - raket werd gelanceerd. Ook de zeven voorgaande lanceringen waren succesvol verlopen. In de ko mende maanden zullen met deze ra ketten nog twee Pegasus-satellieten in een baan om de aarde worden ge bracht. De Saturnus-I is de voorloper van de nog grotere superraket Satur- in de toekomst Met blote oog zichtbaar Om 15.37 uur Ned. tijd verhief de Saturnus I, de krachtigste raket die Amerika bezit, zich van Cape Ken nedy. Op een hoogte van 500 km bracht de 57 meter lange tweetraps raket de anderhalve ton wegende sa telliet in een baan waarvan de af stand tot de aarde varieert van 690 tot 715 km. De Pegasus doet 97 mi nuten over één omwenteling. De sa telliet is vanaf de aarde 's nachts bij heldere hemel zonder telescoop De Amerikaanse geleerden willen meer weten over de micro-meteorie ten, die met snelheden van tussen de 32.000 en 220.000 kilometer per uur door de ruimte vliegen, met het oog op de bouw van ruimtevoertuigen voor lange vluchten. Volgens het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa komen per etmaal enkele duizenden tonnen micro-me teorieten, waarvan het merendeel niet groter is dan een zandkorrel, op aarde neer. Een nog veel groter aan tal van deze deeltjes verbrandt bij het binnenkomen van de dampkring. De wanden van ruimtevoertuigen die natuurlijk tegen een bombarde- Baron v. Haersolte naar Madrid Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. C. W. A. Baron van Haersolte, laatstelijk ambassa deur in Lima, tot ambassadeur in Madrid. Jhr. mr. W. E. van Panhuys, de huidige ambassadeur in de Spaanse hoofdstad, bereikt binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. Baron van Haersolte zal in Lima worden opgevolgd door baron Collot d'Escury, laatstelijk gevolmachtigd minister aan de ambassade in Ma drid. interplanetaire vluchten wil maken, en de Saturnus-V, de 112 meter lan ge monsterraket die voor 1970 drie astronauten naar de maan moet zen den. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat de Verenigde Staten re den hebben om aan te nemen, dat communistisch China een nieuwe kernproef voorbereidt. Men ver wacht, dat de (tweede) Chinese kernbom binnen vier weken tot ontploffing zal worden gebracht. De eerste Chinese kernproef geschiedde op 16 oktober van het vorig jaar en was eveneens van Amerikaanse zijde voorspeld. De Verenigde Sta ten nemen aan dat de komende kernproef van grotere militaire be tekenis zal zyn. Volgens de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is er geen enkele reden om te denken, dat de Sowjet- Unie haar hulp aan communistisch China op het gebied van de kern energie heeft hervat, noch dat de voorbereiding van een tweede Chi nese kernproef iets te maken zou hebben met de reis die de Russische premier Kosigin naar het Verre Oosten heeft gemaakt. PRINSES CHRISTINA, die morgen haar achttiende ver jaardag hoopt te vieren. (Foto E. Posthuma de Boer) Nieuw vervolgverhaal l Na een herinnering aan de i t oorlogsjaren in het nazi-Duits- (1 land brengen wij als nieuw ver- i f volgverhaal „De tweede oorbel", i een oorspronkelijk detectieve- t verhaal van de hand van Hans Martineit en zich afspelend bin- nen de eigen grenzen. f Wij hopen en vertrouwen dat f deze afwisseling van spijs het t f gerecht zal doen smaken. f TOUWTREKKEN OM BROODPRIJS Minister Andriessen van Econo mische Zaken heeft gisteren het ver zoek van de Nederlandse Bakkerij- stichting de prijs van in de winkel gakocht brood met twee en die vat\ aan huis bezorgd brood met vier cent te mogen verhogen, van de hand gewezen. De minister heeft wel enig begrip getoond voor het standpunt van de bakkers, dat hun rentabiliteit in het gedrang is gekomen. Hij heeft voor stellen tot een gematigder prijsver hoging gedaan, maar daarover zijn de het tijdens het enige uren durende onderhoud op zijn departement niet eens kunnen worden. De bakkersorganisaties zullen nu morgen nog eens over de voorstellen van d° minister vergaderen. Naar verwachting zullen zij Je minister nog die dag him definitieve stand punt meedelen. (Van onze A'damse correspondent). De Rijkspostspaarbank heeft tijdens de controle van de spaarrekeningen ontdekt te zijn opgelicht voor bijna 100.000 gulden. Men is het slacht offer geworden van enige in Am sterdam en Den Haag opererende lieden, die zich hebben bediend van vervalste boekjes en eveneens ver valste identiteitspapieren. De rijksrecherche, die met het onder zoek is begonnen, neemt aan, dat de oplichters zijn begonnen met het vervaardigen van valse identiteits papieren, waarop vervolgens op verschillende postkantoren op di verse namen spaarrekeningen zijn geopend. Er werden slechts kleine bedragen ingelegd, maar de boek jes werden vervalst met bijschrij vingen van grote bedragen. De „Spaarders" hebben hun slag op een bepaalde dag geslagen. In een zeer snel tempo hebben zij bij een groot aantal postkantoren in Am sterdam en Den Haag geld opgeno men tot het maximum toegestane- bedrag van 1000 gulden. Op deze wijze werd een buit van 98.000 gul den binnengehaald. De directie van de Rijkspoststpaar- bank heeft bij de ontdekking van de fraude de PTT-opsporingsdienst op de hoogte gesteld en aangifte gedaan bij de justitie. a Uit het Leidsch Dagblad van 18 February 1865: l Aan B. en W. van Leiden is vergunning gevraagd door j J. Goorée, om een gemetseld i fornuis, tot het verwen van t garens enz. te mogen doen plaatsen in het perceel aan de Langegracht, wijk V: no.- i 498. i De Parijzenaars hebben t eerstdaags een niet alledaag- sche vermakelijkheid te J wachten n.l van een ballet t waarin alle medewerkenden van de eerste danseres tot f den geringsten figurant, bul- f tenaars zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1