EIDSCH DAGBLAD rWEEDE ARRESTATIE VLIEGTUIGAFEAIRE Bonn eist annulering Ulbrichts bezoek van Nog slechts weinig licht in mysterie Advocaten de dupe van Arch-affaire? Ontevredenheid over Schiphol-tarieven MINDER GEBRUIK VUURWAPENEN Nog steeds stakingen Verolme Kind redl kinderen GROKO ONTDOOIT DE PRIJZEN ,VAN DIEPVRIES! (9uc/ lericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 No. 31493 irecteur: E A. E. van Dishoeck lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, 1335 per maand, f. 0.78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Na Beek nu op Schiphol (Van onze Amsterdamse correspondent) iet reeds dagenlang durende justitiële onderzoek naar de ach- gronden van de registratie en de transporten van twee vlieg- jen van United States Airways heeft tot een tweede arrestatie eid. 'ioals geméldwerd eerst de J/0-jarige Amerikaanse luchtvaartmakelaar mrd Urban Drew, die in Luxemburg woont, gearresteerd. Later ]de de 3If-jarige Zwitser Julius Graber, boordwerktuigkundige, die op Limburgse vliegveld Beek was gestationeerd voor het onderhouden i de vliegtuigen van United States Airways. De arrestaties zijn ver- t op grond van de wet op verboden uitvoer. de nacht van 2 op 3 februari de Super-Consitellation, die via ig naar Malta vloog en daar de ketting is gelegd, een partij ichutes ingeladen. Parachutes den beschouwd als strategische deren, waarvan de uitvoer naar len achter het ijzeren gordijn is boden. Drew is evenals Graber rresteerd op verzoek van de offi- van Justitie in Maastricht, rew werd gisteren op Schiphol gehouden door de fiscale inlich- en- en opsporingsdienst en is ergebracht in de marechaussee- >rne in Badhoevedorp. Hij is rmalig directeur van de kortge- n nog vanuit Luxemburg ope- ende Seven Seas, waarvoor ook de Schiphol gevestigde Amerikaanss itvaartmakelaar Robert Farqu- werkt. Ie Zwitser Julius Graber, die op februari met een geheimzinnige er-Constellation uit Beek naar ig is vertrokken, keerde van Ita, waar hq met het vliegtuig gestrand, terug op het Limburg vliegveld. Hij dook op na het be it, dat zijn auto en andere in k achtergebleven bezittingen door politie in beslag waren genomen, werd gistermiddag gearresteerd is ter vergemakkelijking van de horen overgebracht naar Schiphol. Verhoord r zijn nog geen aanwijzingen, dat ierland rechtstreeks betrokken zijn geweest bij wapentranspor- De partij parachutes is deels uit lerika, deels uit Engeland door de .M. als transito-goed aangevoerd, de begeleidende papieren stond lië als eindbestemming vermeld. >e verhoren van de beide gearres- :de Amerikanen hebben weinig lit gebracht in de manipulaties id de wilde luchtvaartmaatschap- Als vreemdeling kunnen zij wor- vastgehouden. Een Nederlander iemand met een vaste verblijf- lats in ons land kan voor deze ertreding niet in voorlopige hech- lis worden gesteld. Ook Graber. weliswaar tijdelijk op Beek was stationeerd, had Luxemberg als ste woonplaats. Brussel alle betrokkenen bevrach- rs en bemanningsleden hun do- icili in België hebben is te ver- aren uit het feit, dat dit land het ntrum is van de internationale wa- nhandel. Volgens ingewijden is de ïreldvoorraad van verouderde, aar nog bruikbare wapens, vol lende om er een niet al te grote treldoorlog mee te kunnen voeren eel van dit materiaal wordt via elgië dat van oudsher het arsenaal aropa is geweest, naar de ontwik- lingslanden verhandeld, die een gen krijgsmacht willen opbouwen, laar vindt soms ook zijn weg naar aden, waar kleine oorlogjes woeden. Belgische regering oefent een rengc controle uit op de wapen- wdel, maar dat maakt de illegale apenhandel alleen maar lucratie- WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- ot morgenavond: Opklaringen afgewisseld door nkele wolkenvelden en droog weer. wakke tot matige wind uit noorde richtingen. Vannacht lichte en op enkele laatsen in het binnenland matige orst. Morgenmiddag temperaturen nkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 FEBRUARI Zon op: 07.52 uur; onder: 17.57 u. Maan op: 19.56 u.; onder: 09.01 u. Hoogwater in Katwijk te 04.20 en 16.31 uur. Laagwater te 0.04 en 12.28 uur. Bit blad bestaat alt 16 pagina's ROBERT L. FARQUHAR ver. Het wapentransport gaat veelal door de lucht, een vaak riskante on derneming, waar/oor echter altijd avontuurlijke lieden te vinden zijn. Farguhar De luchtvaartmakelaar Farquhar is gisteren duchtig aan de tand ge voeld, maar na langdurig verhoren kon hjj gaan. Hü ontkent iets met het geknoei te maken te hebben, al heeft hij de vliegtuigen gecharterd, die nu op Malta en Schiphol aan de ketting liggen. „Ik dacht dat het le gale transporten waren. Ik sta niet in dienst van een fir ma. Ik bezit zelf geen einkel vlieg tuig. Ik probeer alleen als makelaar Ité-reizen te verzorgen en soms vrachten. Met die lui, die me deze moeilükheden hebben bezorgd, het ik meteen afgedaan. Aldus Farquhar, die tevens een rol speer bij de geruchtmakende goed kope vluchten, die een coöperatieve vereniging (CO-OP Nederland in Rotterdam) hoopt te organiseren voor ouders naar geëmigreerde kin deren in Amerika. Naar vorige zal verstrekken. maand werd bekend gemaakt is het voorlopig contract voor deze vluch ten met hun opzienbarend lage ta rieven (gemiddeld f 650) getekend met de Amerikaanse maatschappij Capital Airways, waarvan Farqu-W har in Nederland agent is. Na de protesten der grote I.A.T.A.- luchtvaartmaatschappijen is het vol gens welingelichte zegslieden echter dubieus geworden of de Amerikaan se rijksluchtvaartdienst (C.A.B.) voor deze vluchten de vergunningen (Van onze Haagse correspondent) Als gevolg van hun optreden voor een van de dochterondernemingen van Arch, de failliete zaak, die win kelinventarissen leverde, is het mo- gelijk dat twee Haagse advocaten, mr. dr. W. F. van Leeuwen en Mr. C. H. Westra, een vordering van naar schatting enkele tienduizenden guldens gepresenteerd krügen door de fiscus en de sociale verzekering. De twee advocaten zün de oprich ters van de N.V. Filia, die in de laatste maanden van het bestaan van Arch winkels zou hebben geëx ploiteerd die geen eigenaar hadden. De zaken van Arch verwisselden nogal eens van exploitant omdat sommigen van hen niet aan hun verplichtingen tegenover Arch kon den voldoen. Voor de fiscus en de sociale verzekering bleef de vraag wie loonbelasting en de sociale ver zekeringspremies moest betalen: de vertegenwoordiger van Arch, die de ontvangsten van deze „teruggeno men" zaken incasseerde, of Arch zelf. Om aan deze situatie een eind te maken werd in maart van het vorige jaar de N.V. Filia opgericht met het doel deze winkels te exploiteren. Deze N.V. zou in de tijd van haar bestaan een schuld van enkele tienduizenden guldens aan achterstallige loonbe lasting en sociale verzekeringspre mies hebben gekregen. Tot het eind toe bleef de N.V. Filia een N.V. in januari 1965. oprichting. Voor de schulden zijn in dat geval de oprichters aansprakelijk. Volgens mr. Van Leeuwen is van een exploitatie door de N.V. Filia nimmer sprake geweest. Er is slechts administratie gevoerd door Arch. Wanneer deze redenering wordt aan vaard en die kans is zeker niet uitgesloten zullen de fiscus en de sociale verzekering hun vordering uit de failliete boedel van Arch moeten zien te halen. In Wenen is gisteren het pro ces begonnen tegen Erich Raja- kowitsch, tijdens de oorlog een van de naaste medewerkers van Eichmann en onder meer de man die verantwoordelijk is voor het uitroeien van 110.000 Neder landse joden. Rajakowitsch in de beklaagdenbank. Achter hem zijn verdediger dr. Böeck. (Van onze Amsterdamse correspondent Onder de vertegenwoordigers de buitenlandse luchtvaartmaat- schappüen in ons land heerst onte vredenheid over de per 1 januari j.l. verhoogde landings-, staan- startgelden van Schiphol. De N.V. Luchthaven Schiphol besloot op 15 september van het vorige jaar tot een verhoging van de tarieven van circa 15 procent met ingang van Dreigement van regering-Erhard: stopzetting economische hulp Koning Hoessein bemiddelt (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsregering heeft gisteren voor het eerst met concrete maatregelen gedreigd tegen het bezoek van de Oost- duitse leider Ulbricht aan Cairo. Een woordvoerder in Bonn ver klaarde, dat de Westduitse eco nomische hulp aan Egypte zal ophouden, wanneer Ulbricht in derdaad door president Nasser wordt ontvangen. Ulbrichts be zoek zal op 26 februari beginnen en een week duren. Aanvankelijk scheen Bonn zich te hebben neergelegd bij het bezoek van Ulbricht aan Cairo, met dien ver stande dan dat de Egyptische pre- sid°nt niet zou overgaan tot erken ningen van het Oostduitse regime en de communistische partijleider even min met veel luister zou inhalen. Nu echter uit Cairo het bericht is gekomen, dat Ulbricht in het presi dentiële paleis zijn intrek ».al nemen, is de regering in Bonn openlük ver toornd geworden. Nieuwe poging De woordvoerder van Bondskanse lier Erhard, Von Hase, heeft ver klaard, dat er nieuwe pogingen wor den gedaan om president Nasser er toe te bewegen zijn uitnodiging aan Ulbricht in te trekken. De medede ling van Von Hase zal vermoedelijk betrekking hebben op de bemidde lingspoging, die op het ogenblik wordt ondernomen door Koning 'Hoessein van Jordanië. De Koning heeft, even verzoek gekregen een dringende boodschap van Bondspresident Lubke aan de Egyptische president te over handigen. Over de inhoud van de brief is niets bekend gemaakt. De brief werd aan de koning ter hand gesteld door de speciale Westduitse gezant Böker. De plannen voor het bezoek aan de Jordaanse vorst wer den vorige maand gemaakt. Op het vliegveld in Cairo waren president Nusser en de meeste van zijn minis ters aanwezig om de Koning te be groeten. Arabische zegslieden in de Egyp tische hoofdstad zeggen niets af te weten van deze missie. Zelfs al zijn de berichten juist dan bestaat er volgens hen weinig of geen kans op slagen van de bemiddelingspoging. De regeringswoordvoerder in Bonn maakte voorts bekend, dat behalve het ophouden van de Westduitse economische hulp aan Egypte ook de politieke betrekkingen tussen Bonn en Cairo „aan een onderzoek zullen worden onderworpen". Verontwaardiging De Israëlische premier Esjkol heeft in Jeruzalem verklaard, dat zijn land „geen schadeloosstelling zal aannemen voor de opzegging van de wapenhulpverlening, die West-Duits- land voor de veiligheid van Israël had beloofd". Het Israëlische parle ment heeft een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op her ziening van de betrekkingen tussen beide landen. In de motie werd ver bazing en verontwaardiging uitge sproken over het voornemen van de Westduitse regering onder druk van Nassers chantage-plannen haar wa penleveranties stop te zetten. Israël eist dat Bonn de leveranties voortzet en is bemoedigd door het begrip dat de publieke opinie en de joodse gemeenschappen in de we reld voor Israël tonen. De leiders joen joden in de V.S. hebben de Westduitse stap een inbreuk op de internationale moraliteit genoemd. Twee van de grootste Amerikaanse hemdenfabrieken hebben hun op drachten in de Bondsrepubliek te ruggenomen. Het feit, dat Erhard heeft voorge steld de wapenhulp te vervangen door economische steun betekent, dat Bonn voor het eerst officieel melding maakt van daadwerkelijke wapen leveranties aan Israël. Tot nu toe had de Bondsregering dat niet open lijk willen bevestigen. Een woord voerder in Bonn heeft gezegd, dat Israels weigering om compensatie te aanvaarden voor de wapenhulp „een grote teleurstelling" is. Uit Tel Aviv kwam voorts het bericht, dat de Israëlische zaakgelastigde in Keulen, Sjinnar, voorlopig niet naar de Bondsrepubliek zal terugkeren. Protesten Terwijl een besluitloze regering in Bonn zich steeds verder in de nesten werkt, worden de protesten tegen de houding van Erhard en ijn raad gevers algemeen sterker. Bondsdag president Gerstenmaier, die als een uitgesproken vriend van Israël be kend staat, verklaarde het afgelo pen weekeinde, dat „de Duitsers zich voor niemand in de wereld behoe ven te verontschuldigen voor de hulp die de Bondsrepubliek aan Israël biedt". De bekende schrijver Günter Grass riep kanselier Erhard in een open brief toe op onmiddellijk af te tre den. „Een minister en een kanselier mogen zich vergissen, zolang deze vergissing overzienbaar en te corri geren blijft", schrijft Grass, „maar het is duidelijk, dat hier een man bezig is zün politiek bankroet tot een catastrofe uit te breiden, waarvan de gevolgen gedrapen zullen moeten worden door een generatie, die aan de gevolgen van de laatste catastrofe Dit gebeurde ondermeer op grond van de overweging, dat Schiphol ondanks die verhoging nog st een van de goedkoopste Euro pese luchthavens zou blijven. De I.A.T.A.,de internationale vereniging van luchtvaartmaatschappijen heeft sindsdien tweemaal bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat tegen de verhoging geprotesteerd, maar niettemin werd het nieuwe tarief bij Koninklijk besluit ingesteld. In Den Haag zulen vandaag enige vertegenwoordigers van I.A.T.A. over de tariefkwestie overleg voeren met de directeur-generaal W. J. Kruys. Zij zullen daarbij stellig uiting geven aan de vrees, die bij de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen bestaat, dat de tarieven straks bU de inge bruikneming van het nieuwe Schip hol verder zullen worden opgetrok ken. Op Schiphol wordt gefluisterd, dat er luchtvaartmaatschappijen zün, die sinds 1 januari hebben geweigerd de nieuwe tarieven te betalen. De reke ningen worden echter aan het eind van welke maand aan de maat schappijen voorgelegd, die daarna nog een maand de tijd hebben om de gelden te storten. Dat verklaart, dat nog niet ieder een de betaling heeft verricht. Proces verbaal tegen zoon omgekomen paar De Zaandamse politie heeft wegens brand door schuld proces-verbaal op gemaakt tegen de 22-jarige oudste zoon van het echtpaar, dat zaterdag morgen in zün woning aan de Rei gerstraat in Zaandam bü brand om het leven kwam. De jongeman had vrüdagavond een aantal café's in Zaandam bezocht en 15 glazen bier gedronken. Na thuiskomst wilde hü patates frites gaan bakken. Daarbü is de pan met olie en frituurvet van het brandende gasstel gevallen. De jongeman had dit gezien, naar hü de politie heeft meegedeeld, maar hü ging desondanks naar de kamer om een sigaret te roken. De olie en het vet brandden toen nog niet. Dat was pas later het geval, maar toen was het voor het blussen te laat. van vuiunuic. uc rwiniig uccu, even iciu vuui «loei wjurn. i_»c icmcio van uc gevuigeu van ae m&isie catastruie voor zün vertrek naar Cairo, het I het overgrote deel van de 5% mil-al meer dan genoeg te dragen heeft". Indonesië voelt voor Japanse bemiddeling De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken is voorstander van de vorming van een Afrikaanse-Azi- p'iscTn commissie om het geschil tus sen Indonesië en Maleisië te helpen oplossen. Dit werd bekendgemaakt door de Japanse ministei van Buiten- landse Zaken, Sjiina, die een gesprek met zün Indonesische collega had ge- j hai'. Minister Soebandrio zou ook voor het Japanse voorstel voelen in het geschil te bemiddelen. (Van onze parlementaire redactie) Naar verwachting zullen de instructies voor het gebruik van vuurwapenen door politie- en douanepersoneel zodanig worden gewijzigd, dat in nog minder gevallen dan thans van vuurwape nen gebruik zal mogen worden gemaakt. Dit is de uitkomst van een gesprek, dat onlangs heeft plaats gehad tussen de Tweede Kamercommissie van Jus titie en de ministers Scholten (Justi tie), Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Van den Berge (Financiën). Reeds eerder heeft de minister van Binnenlandse Zaken bü de gemeen ten een onderzoek ingesteld met het doel, te weten te komen, hoeveel ge meenten met gemeentepolitie de uit 1957 daterende aanbeveling over het gebruik van vuurwapenen hebben overgenomen. Hoewel de gemeenten zelf de bevoegdheid hebben instruc ties op te stellen voor het gebruik door de gemeentepolitie, acht de mi nister een zo groot mogelüke unifor miteit op dit gebied niet ongewenst. Op de Verolme werf in Rozenburg wordt nog steeds gestaakt. Evenals de dag- en nachtploegen van gisteren ging ook de dagploeg van vandaag niet aan het werk. Het administra tieve personeel, dat maandag min of meer gedwongen, ook aan de staking deelnam, heeft het werk echter wel hervat. De stakingen worden, evenals die van vorige week op een groot aantal andere werven in en rond Rotterdam gevoerd uit protest tegen de weigering van de directie de vier procent onder- nemingsgewüze differentiatie uit te betalen. Ook de Verolme-directie is van oordeel, dat de vier procent al leen mag worden gebruikt om niet- rechtensgeldige lonen te witten. Om tien uur vanmorgen zün direc tie en ondernemingsraad besprekin gen begonnen over het geschilpunt, dat tot de stakingen leidde. Op de Verolmewerven in Alblasserdam, Heusden en IJsselmonde is men van morgen, evenals maandagochtend, normaal aan het werk gegaan. (Van onze Nijmeegse correspondent) Een vrachtwagenchauffeur negeerde gistermiddag op de Hatertseweg in Nümegen het stopteken van een jeugdig verkeersbrigadiertje en reed in op een groepje oversteken de kinderen. Een van de kinderen, de 9-jarige Anton W. de Barse, werd aangereden en op slag ge dood. Dat niet meer kinderen het slacht offer werden, was te danken aan het kordate optreden van het ver keersbrigadiertje. de 12-jarige Jan Boerbakker. Hü beduidde de chauffeur herhaaldelük te stoppen. Toen hü zag, dat de vrachtwagen desondanks geen vaart minderde, veegde hü met zün stopbord ver schillende kinderen van het zebra pad af. Een fractie van een seconde later daverde de vrachtauto over de oversteekplaats, het jongetje De Barse meesleurend. De 23-jarige chauffeur uit Angeren, is door de politie overgebracht naar het hoofdbureau. Een diep gaand onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog gaande. Test in Italië FILMCARRIÈRE V00RGEESINK? (Van onze Utrechtse correspondent) Anton Gees ink gaat deze week naar Rome voor het maken van een film- test bü de maatschappü Sao Paulo De Italianen hebben de Nederlandse judo-kampioen uitgekozen voor de hoofdrol in de film Samson. Vorige week hadden de producers contact opgenomen met Gees ink en gisteren vroegen zü hem naar Rome te vlie gen. De Sao-Paulo filmmaatschappü wordt zakeUjk geleid door klooster zusters en financiëel gesteund door de Rooms-Katholieke Kerk. Vooral bübelse en theologische onderwerpen worden verfilmd. Zo is men thans be zig met een sober opgezette montage van het scheppingsverhaal Advertentie Spinazie, pak v. 650 gr &rnu 79 Gratis bij aankoop van een 750 gr. pak Groko- boerenkool a 95: 'n leuk Groko-speldje I Uit het Leidsch Dagblad van l 17 Februarij 1865: De Hooge Raad heeft ult- spraak gedaan in de zaak van i de N.V. van de bierbrouwerij de Posthoorn, azijnmakerij de i Twee Sleutels te Leiden. De i Raad heeft dat beroep ver- i worpen. Woensdag namiddag heeft men te 's Hage en omstreken in de lucht eene lichtgevende massa gezien, die de kleuren van Bengaalsch vuur had hetgeen voor een meteoor steen gehouden wordt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1