Mevrouw Prior schreef tekst winnende liedje PROF. MR. D. SIMONS Pers behoort mee te delen in reclame-tv VIERDE LUSTRUM BOND VAN NED. MIL. OORLOGSSLACHTOFFERS Meisje gevallen van trapl euning Onderhandeling over taalkwestie in India Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 februari 1965 Derde blad no. 31492 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Weer rumoer roiul Songfestival (Van onze r.t.v.-medewerkster) Conny van den Bos, de win nares van het Nederlandse song festival, stond er een beetje be duusd bij. ,,Ik weet niet, wat me overkomt, ik heb er niet op dur ven hopen." Omringd door familieleden, journalisten en fotografen, doet ze haar verhaaltje. „Ik ben erg gelukkig met de keuze van dit lied. Het is een fijn, vlot nummer dat Johnny Holshuysen speciaal op mijn verzoek heeft geschreven. Ik kreeg namelijk alleen maar langzame nummers binnen en ik vond, dat er beslist een vluggertje tussendoor moest". „Welk van de drie liedjes, die ik heb gezongen, ik prefereer? Dat kan ik niet vertellen. Ik vind ze alle drie uitstekend". Denk je zelf enige kans te maken in Napels? „Daar kan ik niet over oordelen. Ik hoop alleen, dat de jury daar, een voorkeur aan de dag zal leggen voor vlugge nummers. Zo'n festival is en blijft toch een gok. Vandaag op de dertiende heb ik met 13 stemmen gewonnen. Straks in maart zien we wel weer. Het hangt ook een beetje van de loting af, hoe je beoordeeld wordt". Die loting is inmiddels bekend ge worden. Nederland zingt in Napels als nummer één, een wel zeer onge^ lukkige plaats. Bekenden Glimlachend staan de twee mede- winnaars componist-accordeonist Johnny Holshuysen en tekstschrijf ster Joke van Soest, bij Conny in de buurt. Beiden zijn geen onbe kenden in het vak. Holshuysen heeft al vele composities op zijn naam i, waaronder nog een paar fes tivalliedjes. Joke van Soest, in het dagelijks leven gewoon de vrouw van Karei Prior «leider van het Neder lands songfestival», schreef o.a. de tekst voor het eerste eigen liedje van André van Düyn, dat hij enkele we ken geleden zong in de show van Willeke en Willy Alberti. ,Het is genoeg", de titel van het winnende liedje, slaat helaas niet op eer fel oplaaiende, haast tradi tionele roddelverhalen in het Hilver- unse wereldje. Verdachtmakingen Het feit, dat uitgerekend de vrouw in Karei Prior het winnende liedje geschreven heeft, heeft tal van ver dachtmakingen tot gevolg gehad. „Onzin", zeggen de Priors, „Geen van de juryleden wist van wie de teksten en de muziek waren". „Ik vind dat geklets een persoon lijke belediging", riep Ben Mettrop, voorzitter van de N.T.S.-werkgroep, die de voorbereidingen van dit festi val tan zeer nabij heeft meegemaakt. „Al die verdachtmakingen komen voort uit pure jaloezie. Nog nooit in het bestaan van het festival is alles zo eerlijk toegegaan. Karei Prior had trouwens niets te maken met de voor selecties van de liedjes". „Ontactisch van mevrouw Prior om mee te doen", zeiden gematigden. Zij had beter ook de schijn kunnen vermijden. Stralend Conny trekt zich overigens niets aan van al het rumoer om haar liedje. Op de receptie later, vertelde ze stralend: „Ik zal het wel heel In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos! Neem direct Rheumin. Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 68 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! blik maak ik eigen showt je, i voldoende". veranderen. Nog geen maand gele den zei Conny in een interview tegen ons: „Ik wil niet teveel televisiewerk doen, want je gezicht slijt er zo van". ,Het songfestival in Warschau", ver volgt ze, „heb ik inmiddels al afge zegd. Er was daar zo'n onbegrijpe lijk geharrewar achter de coulissen, dat ik me maar heb teruggetrokken". Wat ze nu gaat doen tot 25 maart? „Hard werken en bijschaven. Ik ben perfectionist". Prof. mr. D. Simons (Den Haag) heeft in opdracht van het bestuur van de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" de vraag bestudeerd, welke rechtsgronden zouden kunnen worden aangevoerd voor het opdra gen van de exploitatie van de recla me in de televisie aan de dagblad pers en voor het geven van een aan deel in de inkomsten daarvan aan de dagbladpers. Prof. Simons stelt, dat alleen de regering de legitieme uitzending van Feestdag in Doelen en Morspoort De veertienjarige Dory de Dubbe- laar uit Geleen is gistermiddag, toen zij met haar ouders op bezoek was in de 's Gravensandestraat in het trappenhuis van een flatgebouw bij het glijven van de trapleuning ge vallen. Het meisje kreeg vermoede lijk een schedelbasisfractuur. De EHD bracht haar naar het Acade misch Ziekenhuis. Commissie studie- en beroepenvoorlichting Voor Leiden en omstreken is een Commissie voor Studie- en Beroepen- voorlichting in het leven geroepen. In deze commissie hebben zitting de heren G. Berveling, voorzitter van' de Leidse Katholieke Ouderraadclr. P. v. d. Broek, voorzitter van de Vere- nigign tot stichting en instandhou ding van scholen met de bijbel (de heer Van den Broek treedt tevens op als gedelegeerde van de Geref. Schoolvereniging en de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Lei den) ir. E. Ruempol, voorzitter van het Departement Leiden e.o. van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel; S. Sannes, wethouder van onderwijs, gemeente Leiden, (voorziter)J. Sjoerds, direc teur Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den en J. G. Wilterdimk, voorzitter van de Adviesraad voor het Open baar Onderwijs. De commissie stelt zich ten doel de bevordering van een verantwoorde beroepenvoorlichting, d.w.z. het ver schaffen van oriëntatie, kennis en inzicht aan ouders en schoolgaande jeugd aangaande de structuur en de inhoud van de verschillende opleidin gen en beroepen in de samenleving en de omstandigheden waaronder een beroep wordt uitgeoefend. Een bromfiets, bestuurd door een inwoner van Katwijk, is gister middag omstreeks half 1 op het rij wielpad in de Voorstraat in Katwijk in botsing gekomen met een brom fiets, die van tegenovergestelde rich ting kwam. Dit gebeurde toen de Katwijker twee wielrijders wilde in halen. Hij moest met een hersen schudding naar huis worden ge bracht. Mede in verband met het feit, dat tegelijk met het 20-jarige bestaan van de Bond van Ned. Mil. Oorlogs slachtoffers, de afdeling Zuid-Hol land-Noord van deze Bond haar vierde lustrum herdacht, droeg de viering van dit afdelingslustrum zaterdag in de recreatiezaal en de onderofficierenmess van de Doelen kazerne wel een bijzonder karak ter. Met een volledig dagprogramma, dat uiteenviel in drie gedeelten t.w. de jaarvergadering 's morgens, een receptie 's middags en een feeste lijke avondbijeenkomst de tussen' tijden gevuld met een koffiemaaltijd en diner in de eetzaal van de Mors- poortkazerne hebben de leden met hun echtgenoten en genodigden heide lustra op grootse wijze gevierd. De afdelingsvoorzitter, de heer D. Tegelaar, opende de jaarvergadering met een hartelijk welkomstwoord, waarbij hij de nadruk legde op het bijzondere karakter van deze dag viering. Een woord van dank richtte spreker tot „de gastheer" kolonel H. Th. Wessels, het personeel van de Koksschool en de Cadi. Nadat hij enige woorden had gewijd aan de nagedachtenis van de BNMO-leden, het afgelopen jaar zijn over leden, nam de vergadering staande ?n minuut stilte in acht. Uit de jaarverslagen van de secre taris, de heer J. Tieman, en de pen ningmeester, de heer A. F. Laue bleek o.m„ dat de afdeling in het afgelopen jaar weer de nodige acti viteiten ontplooide en het batig saldo reden tot tevredenheid gaf. Met verwijzing naar de prachtige prestaties van de Nederlandse deel- emers aan de para-Olympiade in 'okio, wekte de voorzitter de afde- liugsleden op om nog intensiever te gaan deelnemen aan de takken van sport voor minder-validen, waarvan de beoefening een onderdeel van het afdelingswerk vormt. De bestuursverkiezing had tot re sultaat. dat de jaarlijks aftredende voorzitter voor de vierde maal bij acclamatie werd herkozen, evenals de periodiek aftredende heren A. Fding (2de secretaris) en H. Booy (alg. adj.). Bronzen medaille De voorzitter zorgde hierna voor een aardig intermezzo. Namens de BNMO deelde hij mede, dat inge volge een bondsbesluit de heren A. Meerwijk en H. Vos in aanmerking kwamen voor de bronzen BNMO- medaille wegens tien jaar trouw lid maatschap. Vervolgens richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de heren H. Booy en N. Wassenaar, die als algemeen adjunct precies tien jaar zitting in het bestuur hadden. Als blijk van dank en hulde moch ten beide jubilarissen een geschenk in ontvangst nemen. Na de rondvraag en een slotwoord van de voorzitter, werd gemeen schappelijk eén koffiemaaltijd ge bruikt. Onder de honderden receptiegan- gers, die 's middags tijdens te be- sluursreceptie hun gevoelens voor de BNMO en de afdeling Zuid-Holland- Noord met een handdruk en een woord een grote waardering nadruk kelijk kwamen accentueren, bevon den zich o.m. wethouder C. J. Piena i Politie, de heer Jé Dreeuws, de algemene NBMO- secretaris, mr. dr. W. K. J. J. Van Ommen Kloeke, de 76-jarige heer A. Bentfert een der initiatiefnemers tot de oprichting van de NBMO. de heer A. Ouwerkerk, namens de Bond van Oud-Strijders 4 R.I., de heer J. van Egmond. voorzitter van de NeVoBo. afd. Leiden, de heer F. van Waveren, voorzitter van de Leidse voetbalver eniging LFC, alsmede afgevaardig den van organisaties, welke de NBMO regelmatig daadwerkelijk In zijn toespraak memoreerde de )orzitter o.m. de grote betekenis van de NBMO in het bestaan van de militaire oorlogsslachtoffers. Daar ook nu de gedachten nog steeds uitgaan naar de strijdmak kers, die destijds vielen, verzocht de voorzitter een deputatie uit de aan wezigen de krans, die tot dusver aan het afdelingsvaandel was gehecht, te willen overbrengen naar het bevrij- dingsmonument aan de Rijnsburger- singel. Terwijl de krans naar het monu ment werd overgebracht, bracht mr. dr. Van Ommen Koeke namens het hoofdbestuur de jubilerende afde ling hulde voor haar goede organi satie en nimmer aflatende activiteit. De heer Van Waveren van LFC sprak o.m. zijn grote bewondering uit voor de energieke wijze, waarop tal van afdelingsleden enige takken van snort beoefenen en zodoende menige niet-gehandicapte sportbeoefenaar tot voorbeeld zijn. Ten behoeve van de zitvolleybalsport overhandigde hij de voorzitter als jubileumge schenk twee volleyballen. In zijn dankwoord tot allen, die tot het welslagen van het geheel hadden bijgedragen, betrok de voor zitter met nadruk eveneens mili taire- en burgerpersoneelsleden van do Kokschool, die onvermoeibaar in touw zijn geweest om de feestgan gers (sters) een in elk opzicht ple zierige dag te bezorgen. Na het alleszins voortreffelijk koksschool-diner in de Morspoort- kazerne, trof men elkaar weer in de recreatiezaal van de Doelenkazerne waar de lustrumfeestdag met een ge zellig samenzijn werd gesloten. reclame in de televisie mogelijk kan maken, hetgeen haar de gelegenheid biedt om daarbij ook het belang van het voortbestaan van de pers in aan merking te nemen. Zonder die in komsten zou de dagbladpers in haar bestaan worden bedreigd en daardoor zou de vervulling van haar in onze democratische samenleving onmis bare functies in gevaar komen. Rijker oogst Hij wijst er ook op, dat de pei-s het reclamewezen in onze samenleving tot ontwikkeling heeft gebracht. Het is rechtvaardig, dat de exploitant de reclame-tv een gedeelte van opbrengst afstaat aan de pers, die door haar arbeid zoveel rijker heeft gemaakt. Prof. Simons betoogt verder, dat de dagbladen aan het feit, dat zij door invoering van reclame-tv in hun inkomsten zouden worden ge schaad, geen rechtstreekse aanspraak - Een stralende Conny van den Bos (rechts) neemt de ge lukwensen in ontvangst van Teddy Scholten, die als commeti- tatrice het reisje naar Napels mag meemaken. op schadevergoeding kunnen ontle nen. Maar hy is ook van oordeel, dat de wetgever het belang van de pers in aanmerking dient te nemen en alle betrokken belangen tegen elkaar dient af te wegen. Op grond daar van dient hij tot een billijke en re delijke regeling te komen Halveren Prof. Simons wijst er o.m. op, dat de dagbladpers in 1963 voor bijna 66 pet van haar advertentie-inkom sten afhankelijk was en dat in an dere landen is gebleken, dat de stij ging van de advertentieinkomsten van de dagbladen na invoering van reclametelevisie praktisch is gehal veerd. Hij memoreert voorts, dat in Ne derland. anders dan in Frankrijk en Duitsland, niet als algemene regel geldt, dat bij aantasting van rechten of belangen door rechtmatige daden van de overheid aanspraak bestaat op schadeloosstelling of tegemoetko ming in de schade. In vele groepen van gevallen is iets dergelijks echter wèl gebeurd. Prof. Simons geeft hier van een aantal voorbeelden. Eenheid van het land in gevaar De centrale regering van In dia heeft bekendgemaakt, dat zij met ontevreden zuiderlingen on derhandelingen is begonnen over een akkoord om een einde te maken aan de bloedige taai- onlusten. In Madras alleen heeft het aantal by de onlusten om het leven gekomen personen de 50 overschreden en zelfs met licht machinegeweervuur hebben de troepen geen einde kunnen maken aan het dolzinnige optreden van enorme menigten. Vrezend voor de eenheid van het land, heeft de centrale regering afge zanten naar Madras gezonden om te voorkomen, dat het talenprobleem uitloopt op een oorlog tussen noord en zuid. De minister voor parlementaire aangelegenheden uit het kabinet- Sjastri heeft journalisten medege deeld, dat New Delhi zal overwegen, de eisen der zuiderlingen te belicha men in de wet, als het plunderen en brandstichten ophoudt. De Tamil sprekende bevolking van Madras vreest, dat het besluit van de centrale regering, het Hindi tot officiële landstaal te verheffen, hen zou onderwerpen aan taalkundige, economische en culturele overheer sing van de Hindi sprekende noorder lingen. Premier Sjastri heeft herhaal delijk mondeling de verzekering ge geven. dat New Delhi niet van plan iemand het Hindi op te dwingen. Hij heeft evenwel geweigerd, wat de zuiderlingen „een wettelijke garantie" noemen, te geven. Thans hebben echter drie ministers van zijn kabinet, onder wie mevrouw Indira Gandhi, aan de zuiderlingen meegedeeld, dat de premier, die zelf Hindi spreekt, bereid is over een com promis te praten. Mevr. Gandhi zou in Madras hebben verklaard, dat Sjastri bereid is toe te stemmen in onbeperkt gebruik van het Engels, de „verbindende taal", die zowel in het zuiden als in het noorden wordt ge sproken door de heersende klasse van grote zakenlieden en studenten. Het ministerie van Justitie in New Delhi zou opdracht hebben gegeven tot het opstellen van voorstellen, die kunnen worden aangeboden aan de premiers van de 16 Indiase staten op een bijeenkomst, die Sjastri tegen 23 februari heeft bijeengeroepen. Franse componist Inghelbrecht overleden De Franse componist en dirigent Désiré-Emdle Inghelbrecht is gisteren op 84-jarige leeftijd in Parijs over leden. Hij was dirigent van het Fran se Nationale Orkest dat hij in 1934 oprichtte en dirigent van het orkest van de Pa-rij se Opera na de tweede wereldoorlog. Hij schreef ook boeken over muziek. I NEDERLAND 1 NTS Reportage kunstrijden Moskou Woord voor woord, kerkelijk Kenmerk, kerkelijk NTS-journaal Politieke uitzending Mensen, die men ontmoet, speelfilm NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 KRO Nieuws in het kort NTS Waauw, gedanste hitparade De eerste eeuwen van het christendom. do« De Bamberger Symphoniker Onze man in Washington. en cjióteren Songfestival Conny van den Bos heeft het Songfestival dus inderdaad ge wonnen. Zowel de jury van de kenners als die van de journa listen had Conny en Trea als lste en 2de geplaatst, en Gert Timmerman, wiens liedje van de „grote vijf" wel het zwakste bleef, de hekkensluiter laten zijn. Het beste liedje is ten slotte het winnende liedje ge worden, en dat is het voor naamste. Een vraag rest nog. Waarom kregen we wel te horen dat „Het is genoeg" van Johnny Holshuysen en Joke van Soest was, en niet wie „Ploem ploem jenka", „Geweldig" en de an dere liedjes hadden gemaakt? Zijn nu die andere liedjes, om dat zij niet gewonnen hebben, meteen zó waardeloos geworden dat de makers ervan anoniem moeten blijven? En Gert Tim merman en Shirley dan, voor wie de kans op een terugslag door het verliezen aanzienlijk groter is d an voor de lied j es- componisten? Niets maakt zo kriegel als onnodig geheimzin nig gedoe Oranje mannen De reportage die Henk Mochel, John Peereboom en Dick Hou- waart maakten van de Oranje mannen in Ulster, blonk ten eerste uit door het vakmanschap waarmee de hoeveelheid proble men in Noord-Ierland door mid del van interviews (in de eerste plaats) was samengevat, en ten tweede door de belangwekkend heid van het onderwerp. Om in schaats termen te vervallen: voor de inhoud van hun kür kregen ze een 5.9 en voor de uitvoering een 5,8. Het pro bleem is te veel omvattend om hier verkort weer te geven. Voldoende zij dat onze pro testantse omroep de in de ver drukking geraakte Noordlerse katholieke bevolking het volle pond gaf. Schaatswedstrijden Zowel de zaterdagavond als die zondagavond werd voor het overige beheerst door het schaatsen, zowel het kunstrijden als 't hardrijden op de schaats. De tijden zoals die in de pro grammabladen stonden aange- liiniiMtm kondigd deugden soms niet. Ze waren in de loop van de week vervangen door andere tijden, maar dat verhinderde niet dat men zich streng aan die latere tijden hield, ook als men daar voor het programma midden in een kür moest onderbreken. Gelukkig kregen we dan later op de avond de rest van het programma te zien, inclusief de gehele kür, waarvan we pas de helft hadden gezien. Geen klachten dus. Ook niet over de commentatoren, want zowel Bob Spaak in Oslo als Frans Hoek stra in Moskou deden het goed. In dit verband willen wij nog even een probleem aansnijden. Het tweede journaal meldde gisteren dat Regina Heitzer eerste was geworden bij de dames, Ann Stapleford tweede en Nicole Hassler derde. Daarna kregen we het tweede gedeelte van het Europees kampioen schap te zien. inclusies het zenuwslopende wachten op de uitslag die wij echter al ken den! Hetzelfde deed zich vorige week voor. toen in het tweede journaal gemeld werd dat FC KölmLiverpool geëindigd was in een 00 gelijk spel. Daarna kregen de eerste net bezitters nog- de tweede helft van deze voetbalwedstrijd te zien. Het feit, dat zij wisten dat er geen doelpunten meer zouden vallen, zal voor velen het. kijken minder enerverend hebben gemaakt. Moet een nieuwsdienst in zo'n geval de uitslag niet voor zich houden om de spanning er nog even in te houden? Een bijzon der moeilijk probleem. Wij zijn geneigd te zeggen van niet. Een nieuwsdienst dient het nieuws zo snel en zo volledig mogelijk door te geven, ten eerste prin cipieel en ten tweede omdat er ook mensen zullen zijn die geen zin hebben om nog drie kwar tier te blijven kijken, maar die voor het naar bed gaan nog wel de uitslag even willen horen. Als een nieuwsdienst moet gaan zitten wikken en wegen of nieuws al dan niet moet worden doorgegeven, of beter nog even kan wachten, dan begint het met een voetbaluitslag waarmee getreuzeld wordt, en het eindigt met het achterhouden van een onaangenaam bericht over de oorlog in Vietnam, omdat men de kijkers vlak voor het slapen gaan niet onnodig ongerust wil maken VOOR DINSDAG 16 FEBRUARI 7.20 Carillon. 7.30 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. 8 50 Gym. 9.00 De groen- Boekbespr. 10.50 V. V. d. zieken. 12.00 Lichte orkmuz. pit Portugal. 12.17 Overheidsvoorlt d. landbouw. 12.27 Meded 'beidsvitamlnen 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 of gram. 13.25 Beursber, 13.30 Zangsollsten of pianospel. 14.00 V. d. vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte gram. 15.30 Engels in Nederland, lezing. 15.45 Lichte Nws 16.02 Viool 16.30 V. d. jeugd. 17.30 New York Cal ling. 17.35 Lichte gram. v. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event act. 18.20 Orgelspel. 18.30 R VU.: De Antil len: Cultureel Mozaïek - een uitzen- Z at er dag is op een Utrechtse speelplaats een oud spoorrijtuig gearriveerd waarmee de kinde ren zich kunnen vermaken. Op deze speelplaats bevinden zich reeds vele afgedankte zaken, welke ideaal zijn voor kinder spel. parle. 19.10 Fragmenten uit a: Die Frau ohne Schatten. 20. 20.05 Radar: radioperiodiek. 20.45 Amateursprogr. 21.10 Toneelbeschour- wlng. 21.20 Instr. ens. en orgel: popul. klass. muz. 21.45 Sitar: radiotijdschrift gitaristen. 21.55 Planorecital: klas- t muz. 22.30 Nws. en r--J 23.00 Gesproken brlel dern toneelfragmenten Pianospel: lichte muz. 23.55-24.00 Nws, 7.30-7.40 Nws. ■8.05 Overweging), huisvrouw. 9.40 Mozaïek, ge- r. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan.. 8.30 Nws. 8. Schoolradio. 10. progr. 11.00 V. foorult. lezing. 12.00 Angelus. 12.0 12.20 V. d. boe- Lichte Italiaans ren. 12.27 Meded. 15.00 Rleleksen.. V. d. zieken. 16.40 "Gram 17.00 V. d. V. d. padvinders. 17.50 ig: Mens en sc kelijkheld. Ee visie op de s, directeur b Maatschappelijk Werk. KRO: 18.00 Licht lnstr. kwartet: lichte muz. 18.15 Musette-ens. 18.20 Ultz. van het GPV: Laat de stembus vrij^ Spr. dhr. P. Jongeling, lid van 19.00 Nws. 19.10 Act. I 19.30 Metropole orkest en zangsollst. 20.00 Opera fragmenten. 20.35 Vlaande ren 1965: serie beschouwingen over de I Vlaamse problematiek (II). 20.50 Klas siek strijkkwartet. 21.20 Omroeporkest: klass muz. 22 05 De zingende kerk: bloemlezing uit het Gregoriaanse re pertoire. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22 40 Epiloog. 22.45 Alle landen hebben allerhande liedjes. 23.15 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S and I: NOT/NTS: 14.05-14.30 10.20 Achter het Humanisme. NTS: 22.50-22.55 Journaal. JI__NTS:_ 20.00 Nieuws ln volksliedjes t i Londen. 21.25 Drie maal r :en (Dial ,999). TV-politiefilm 2150 Attentie. jjBM i Sport,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5