As Peking Djakarta Fil 5 DAGEN EXTRA VOORDEEL IN WOL Andere sfeer tussen Moskou en Peking VROOM DREESMANN WAT U OOK KIEST PER BOL LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 Binnenlandse rust blijft teer punt in Indonesië Soekarno kan economische sanering niet doorvoeren Indonesië heeft zijn politiek tegenover Maleisië altijd voorgesteld als gericht op de vorming van een zuid-oost-Aziatisch „cordon sa nitair" ter beteugeling van het communisme. Dit cordon zou slechts levensvatbaar kunnen zijn indien het was opgebouwd uit volmaakt zelfstandige elementen zonder vreemde (Britse) invloed, zo onge veer was de visie die door de Indonesische diplomatie werd uitge dragen. Indonesië was naar aard en historie anti-Chinees en zou zich derhalve nooit voor de Chinese kar laten spannen, als bewijs werd het optreden tegen de Chinezen in Indonesië zelf aangevoerd. Sinds medio-1962 is deze visie steeds meer van de werkelijkheid gaan verschillen. Steunpilaren Buiten het Chinese vasteland wonen in zuidoost-Azië ongeveer vijftien miljoen Chinezen. Tij dens drie eeuwen koloniaal he- wind zijn zij de steunpilaren ge worden van het Britse, Neder landse, Portugse en Franse impe rialisme. Nu zijn zij de welkome aanknopingspunten voor China irredenta". Van de vijf tien miljoen wonen er in de Ma laise Federatie 4.8 miljoen. Zij vormen de grootste etnische groepering in het merkwaardige conglomeraat van Abdoel Rah man, dat in totaal niet meer dan 10.5 miljoen inwoners telt. In Malakka, het voornaamste bestanddeel van de federatie, zijn zij in getalssterkte vrijwel even sterk als de niet-Chinezen. Sin gapore kan zelfs de grootste Chi nese stad buiten China worden genoemd. De originele geesten van het Brit se „colonial office", die aan het eind van de jaren vijftig de plannen de federatie op de politieke teken tafel zetten, hadden vooral deze mil joenen Chinezen in gedachten. Chi nezen buiten China zijn niet alle maal rode Chinezen, velen van hen zelfs helemaal niet, maar door eer intelligente en vasthoudende propa> ganda van Peking zouden zij toch wel eens de speerpunt worden een Chinees imperialisme. Maleisië werd dus behalve een anti-con nistische ook een anti-Chinese gendheid althans een mogenheid, die er op was gericht om de Chine zen binnen eigen grenzen zo lang cgelijk in de minderheid te hou den. Ondergeschikt De Chinezen in Malakka Noord-Borneo merkten vrij spoedig dat het nieuwe bewind in Koeala Loempoer het niet bij woorden alleen liet. Er werd een uitgebreide „De- Chinesatie" op touw gezet. Op de Chinese scholen werd het Chinees als leervak ondergeschikt gemaakt aan het Maleis en het, Engels. De culturele zelfstandigheid van de Chi nese groep werd aangetast en de Chinezen gingen zich ook in hun maatschappelijke vooruitzichten be dreigd voelen. Communistisch geori ënteerde organisaties buiten de angst en frustraties uit die zich vooral van de jonge half-intellec- tuele Chinezen meester maakten. In Serawak, op Noord-Borneo, kreeg de crypto-communistische Serawak Uni ted Peojle's Party met haar ver zet tegen de Maleisische Fe deratie zelfs zeer grote invloed op de Chuiese bevolkingsgroep. In Serawak bestaat ruim dertig procent van de bevolking uit Chinezen, maar zij vor men er door de grote verdeling de overige groepen de grootste be volkingsgroep. Hun maatschappe lijke positie is overheersend. In zelfstandig Serawak zouden zij der halve de toon aangeven, maar r federatie met de overige delen Borneo waar zij zich samen met de positie te worden aangetast. Verzet Toen in 1962 na de door Indonesië geïnspireerde mislukte „coup" Azahari in Brunei ook bepaalde „verdachte" Chinezen werden i gepakt, kwam er daadwerkelijk zet. Honderden jonge Chinezen ken over de grens naar Indonesisch Borneo waar zij zich samen met de leden van Azahari's Nationale Be vrijdingsbeweging voor Noord-Bor neo met steen van de Paitai Kom- munis Indonesia lieten trainen voor de jungleguerrilla. Zo werd het eer ste contact gelegd tussen Chinezen en Indonesiëers. De P.K.L werd de grote voorvech ter van de Chinese belangen, en trad op als zaakwaarnemer van Pe king. De partij vond in haar acties tegen de Maleisische Federatie en de steun aan de uitgeweken rebellen een welkom vervolg van de anti- Nederlandse campagne die bij het naderen van het bloedeloze slot van dc strijd om West-Irian ten einde liep. Gangmaker De PJC.L bleek op te treden als gangmaker voor de officiële politiek. Voor wie thuis is met het wankele evenwicht waarop het Indonesië van Soekarno is gebaseerd, was het reeds in 19C2 geen geheim, dat de over dracht van West-Irian niet het einde kon betekenen van het Indonesische expansionisme. Een optimistisch rapport van de Amerikaanse commissie-Humphrey suste weliswaar vele sombere voor gevoelens met de verzekering, dat Indonesië nu toch eindelijk aan de zonodige economische sanering zou gaan beginnen, maar 3e Amerikanen die het rapport samenstelden, bleken niet achter de schermen van de po- litek van Djakarta te hebben geke ken. Sinds jaar en dag handhaaft de Indonesische president zijn po sitie door het evenwicht te bewa- tussen de twee grootste mach- in het land: de communistische party, met zyn meer dan twee mil joen leden een van de grootste par tijen buiten het rode blok, en de strij krachten. Soekarno zelf weet zich gesteund door de P.N.I., de par- waarvan hij zelf voorzitter is die zijn leden vooral telt onder de steeds maar uitdijende bureaucra tie. Economische sanering in het In donesië van Soekarno zou immers betekenen: invoering van moderne produktiemethoden en aanpassing van het arbeidsbestand aan de be schikbare produktiemiddelen stroom lijning van het ambtelijk apparaat, inkrimping van de strijdkrachten en modernisering van de belasting heffing. Van al deze maatregelen zullen direct of indirect de werk nemers, de militairen en de ambte naren de dupe zyn. Doorvoering van deze maatregelen impliceert dus het opioepen van weerstand en verbre king van het evenwicht met alle fatale gevolgen van dien voor de po sitie van de president. Handhaving van de binnenlandse status-quo is het enige recept voor het behoud van de binnenlandse rust in Indonesië. Alleen een nieuw object in de buitenlandse politiek Heroriëntering Het Indonesisch-Maleisische conflict is meer dan een mi- litair-avontuur het is een uiting van de grote heroriën 1 1 tering in het Zuid-Oostaziati- 1 1 sche krachtenveld, waarin 1 toenadering tussen Djakarta 1 Peking centraal staat. In 1 1 recente Britse en Ameri- 1 kaanse wetenschappelijke 1 publikaties (China Guauter- Orbis en The World To- 1 daywordt er op gewezen, 1 dat zich tussen beide landen 1 een sterke belang eng emeen- 1 1 schap aan het ontwikkelen is 1 in hun houding ten opzichte 1 van Maleisië. Het is niet on- mogelijk, dat deze belangen- gemeenschap zal uitlopen op 1 1 een as PekingDjakarta. De 1 1 geruchten over een nieuwe 1 1 volkerenorganisatie van 1 "have nots". waarin rood— 1 China en Indonesië de dienst 1 1 zouden uitmaken, duiden in 1 1 deze richting. 1 In bijgaande beschouwing 1 1 wordt dieper ingegaan op de 1 1 achtergronden van en drijf- 1 veren tot de Chinees-Indo- 1 nesische belangen gemeen- schap. een object, waar zowel de P.K.I. als het leger hun goedkeuring aan zou den kunnen geven zou dit recept kunnen verschaffen. Welk object zou beter zjjn dan een „confrontatie" met het naast de deur gelegen Ma leisië, dat reeds direct bij de vorming tekenen van innerlijke zwakte bleek te vertonen? Nieuwe koers m het Indonesische staat zijn nieuwe koers. Aidit, de leider van de Partai Kom- Indonesia, diende als loods. Hij kende het vaarwater. De perio dieke anti-Chinese relletjes in Indo- werden afgedaan als terreur daden van contra-revotutionaire ele- enten, zoals de Indonesische socia listische partij en MasjumL Op vele buitenlandse congressen bleken Chi- Indonesische afgevaardigden steeds meer één lyn te trekken. Soe karno verwierp zijn theorie van de „jonge,opkomende staten" en vond steun bij Peking. In Djakarta wer den de spelen van de Jonge, Opko-1 mende Staten gehouden, in no\ bei-1963. In december-1963 kondigde Soekarno de Conefo aan, de „confe rentie van de opkomende staten". Eind-1964 brak Soekarno met de Verenigde Naties, de constructie var de oude gevestigde machten, rood- Chinese, Noordvietnamese en Noord koreaanse bezoekers werden populai re gasten in Djakarta. In Indonesië mochten weer Chinese dagbk verschijnen. Zelfs de rood-Chinese propaganda, die overal elders in zuid oost-Azië op de politieke index staat, is in Djakarta min of meer openlijk verkrijgbaar. Voor Rood-China is het Maleisi sche avontuur een logisch vervolg van de oude hoofdstukken in de bui tenlandse politiek. Er is echter een nieuwe stimulans by het oude ex pansionisme gekomen: het menings verschil met Moskou. Voor Peking is de afloop van de Maleisische po litiek de toetssteen voor de juistheid van haar visie op de export van het communisme. Het zou voor de ideo logie en het prestige van de rode Chinezen een eclatant succes zijn indien zy, over de hoofden vai Amerikanen in Vietnam heen, e zouden slagen samen met Indonesië de Maleisische constructie neer te Risico's Zal Indonesië de dupe worden van het samengaan met Rood-China? met moet de risico's voor Djakar ta zeker niet overschatten. Beide landen liggen ver van elkaar. Voor directe Chinese infiltratie zijn geen mogelijkheden. Belangrijker is dat Cnina Indonesië, behalve steun de Maleisische campagne, weinig te bieden heeft: geen economische hulp, geen militaire hulp. De meeste hulp ontvangt Indonesië nog steeds uit de Sowjet-Unie. Tijdens het bezoek van Mikojan aan Djakarta medio- 1964 werd de overeenkomst gesloten voor een nieuw economisch en litair hulpprogramma, waaronder de leverantie van een onbekend aantal transportvliegtuigen, helikopters luchtdoelartillerie. Mikojan onder schreef toen de Indonesische pletter-Maleisië"-campagne, maai Russische positie wekt herinneringen op aan die van de Amerikanen. Evenals de Verenigde Staten inder tijd is het nu de Sowjet-Unie mo gelijk door de kraan dicht te draai en de Indonesische politiek te laten struikelen. Middel of kwaal Maar evenals indertijd in Wash ington vraag men zich nu in Mos kou ongetwijfeld af wat erger is: het middel of de kwaal- chaos in Indonesië of een sterke as Peking- Djakarta. Uit de Russische veroor- del'ng van de Indonesische terug trekking uit de Verenigde Naties blijkt dat nu in het Kremlin dezelf de reserves leven die al eerder in Washington ontstonden. Hoe men ook over Soekarno's uit spraken over „jonge opkomende sta ten" mag denken hy heeft in elk geval nieuwe krachten in het veld gebracht. Achter zijn uitspra ken staat de macht van zeshonderd miljoen Chinezen en van honderd miljoen Indonesiërs. Hun combinatie zal een toenadering tussen de Sow- Bij de door automatische hal ve overwegbomen beveiligde overweg „De Vink" bij Leiden is vanochtend omstreeks kwart over acht een vorkheftruck tegen een trein gereden, die van Eind hoven op weg was naar Amster dam. Het voorste treinstel werd daarbij zodanig beschadigd, dat het niet op eigen gelegenheid verder kon rijden. Het moest naar Leiden worden gesleept. De trein kwam 27 minuten te laat in Leiden. Vier andere trei nen liepen eveneens vertraging op. (Foto L.D./Holvast) „Russen pogen eenheid te herstellen Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat de Sowjet-Unie direct na d verwijdering van Chroesjtsjow in oktober onderhandelingen is begon nen om te pogen de eenheid in de communistische wereld te herstellen. In dit verband werd herinnerd aan het overleg dat premier Tsjoe en Lai met de nieuwe Russische lei ders heeft gehad bij een bezoek aan Moskou in november. Ook de jong ste l>esprekingen van premier Kosi- gin in Peking hadden een belangrijk kenis voor het versterken van de eenheid, aldus radio-Moskou. Rusland was zich bewust van de noodzaak „stap voor stap de mis verstanden uit de weg te ruimen e in het verleden zyn gerezen", dus de commentator. De Russische minister voor de Spoorwegen, Bestsjew, heeft zaterdag ?en bijeenkomst in Moskou ter gelegenheid van het feit dat vyftien jaar geleden Stalin en Mao Tse- toeng het Russische-Chinese verdrag vriendschap ondertekenden, ver klaard dat de artikelen in dit ver drag betreffende de veiligheid in Azië order de huidige omstandigheden bijzonder belang hebben gekre gen. Buitenlandse waarnemers zagen de bijeenkomst en in de woorden minister Bestsjew een bevesti ging, dat Moskou tracht een nieuwe toon aan te slaan in zijn verhou ding tot Peking. Deze toon viel ook te beluisteren een boodschap die president Miko- jet-Unie en Amerika in de hand werken beide zyn immers geen „opkomende staten". Een ping van de allianties, zal licht door worden verhaast. jan, premier Kosigin en partijleider Brezjnew richtten aan partijleider Mao Tse-toeng en premier Tsjoe En lai. De Russischeleiders verzekerden, dat het bondgenootschap tussen de twee landen „een barrière vormt te gen agressieve imperialistische krin gen die zich aan provocaties schuldig maken die gevaarlijk boor de vrede zijn". De Chinese leiders pleitten in een boodschap aan Moskou voor een sa mengaan van China, Rusland en de andere communistische landen bij het verlenen van steun aan „de ge wapende anti-Amerikaanse strijd van de volkeren van Vietnam en Indo-China". Onrust in Malawi De stad Fort Johnston in Malawi (het voormalige Njassaland) is door militairen en politie bezet nadat er vrijdagavond onlusten waren uitge broken. Aan blanken is zaterdag de raad gegeven niet naar Fort John ston te gaan. Tweehonderd betogers hebben postkantoren en politiebu reaus geplunderd. De vrouw en een kind van een inspecteur van politie hebben het leven verloren. Zaterdag was de orde in de stad hersteld. De oproerlingen zyn de bossen inge vlucht en worden achtervolgd. Fort Johnston ligt in het gebied waar een felle tegenstander van per- mier Banda, Henry Chipembere, zyn meeste aanhang heeft. Chipembere, die minister van Onderwijs was, is in september van het vorige jaar In Rotterdam Overspannen man doodt echtgenote Een 32-jarige Rotterdammer heeft vanochtend vroeg vermoedelijk na echtelijke moeilijkheden zijn en kele maanden jongere echtgenote ge wurgd. De man heeft zich daarna bij de politie gemeld. Hij bleek al vele malen en lange tyd in psychia trische Inrichtingen te zijn ver pleegd, maar was ongeveer één jaar geleden ontslagen en weer thuis ge komen. Hij werkte als grondwerker ln een groep van minder valide ar beiders in het Kralingse bos. Een tragische bijzonderheid is, dat de man gisteravond omstreeks tien uur al bij de politie was geweest in verband met zijn moeilijkheden thuis. Hij maakte toen een zeer over spannen indruk, maar een oudere brigadier wist de man op zijn ge mak te stellen en hem zo ver te krij gen, dat hy weer naar zijn vrouw terug wilde gaan. Twee politie-agen- ten hebben de man per auto thuis gebracht. Zij waren getuige van een hartelijke begroeting tussen man en vrouw elf jaar getrouwd, geen kinderen. Het echtpaar schijnt normaal naar bed te zijn gegaan, maar later in de nacht moet er toch weer ruzie zijn ontstaan, want de vrouw ging op een slaapbank in de huiskamer liggen. Rond vier uur in de morgen heeft de man haar daar gewurgd. Het gezin stond gunstig bekend en de man heeft ondanks zijn geeste lijke handicap voor zover de politie bekend nimmer tekenen van agres sie vertoond. met vijf andere ministers ontslagen. Hij dook onder en men vermoedt dat hij in de omgeving van Fort John ston bezig is verzet tegen dr. Banda te organiseren. Chipembere en an deren vinden dat Banda te autori tair regeert Effectwol Een prachtige kwaliteit met zilverdraadje. Geeft beslist een leuk effect. In de kleuren wit, geel, rose en bleu. Per bol van 40 gram 95' Fantasiewol Prachtige fantasiewol om zelf b.v. eens een gekleed vest te breien. Het is zo eenvoudig en het resultaat zal U verrassen. Bollen van 100 gram Per bol van 50 gram 95' Sportwol Mooie dikke wol voor een sportief vest of zo'n heerlijk warme trui. Echt voor zeilen of vele andere doeleinden. In vele kleuren. Per bol van 50 gram 95' Babywol „dubbeldik1' Ideaal voor het breien van een heerlijk warme babycape of jasje. Per bol van 50 gram Jumperwol 100% zuivere jumperwol met alle goede eigenschappen daar aan verbonden. Verkrijgbaar in een fris kleurenassortiment. Per bol van 50 gram 95' Babywol Een heerlijk zachte babywol, die toch bijzonder sterk is. Brei nu extra voordelig. In de kleuren rose, wit, bleu en geel. Per bol van 50 gram 95° LEIDEN ALPHEN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4