-I Aantrekkelijke uitvoering van jubilerend „Nieuw Brunbilde" ADAMO zingt voor elfhonderd meisjes RIJNLANDS STRIJD TEGEN BOEZEMVERVUILING TALRIJKE ONDERSCHEIDINGEN VOOR MEVROUW VAN DER KLOOT Een dag vol van activiteiten Idool mei souvenirs naar huis Honderden guldens buit bij inbraak ASPIRIN Hh BAYER Chaos bij vertrek van tiener-idool ONJUISTE VISIE? Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 februari 1965 Tweede blad no. 31492 Zelden zal iemand in zulk een korte tijd zo uitvoerig van ere metaal zijn voorzien als zaterdag ochtend mevrouw A. v. d. Kloot- Van Ingen Schenau, de scheiden de secretaresse, tevens mede-op richtster van de 40-jarige Leidse gymnastiek-, atletiek- en volley balvereniging „Nieuw Brunhilde". Ijn nog geen uur tijd kon mevrouw v. d. Kloot, die op deze dag door ziekte het bed moest houden, zo ongeveer met de onderscheidingeii rinkelen. De hoogste ontving zij uit handen van heidens loco-bur gemeester S. Menke, die haar na mens de Koningin de ere-medaïlle in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, overhandigde. De voorzitter van de Turnkring kchêi| Leiden, de heer H. de Geus, reikte haar tijdens de korte, bewegen bij eenkomst in het huis aan de Vliet- weg namens het KNGV de medaille van Verdienste uit. Hij werd op de Schi voet' gevolgd door de heer J. van Egmond, die mevrouw v. d. Kloot in het bezit stelde van de versierselen, behorende bij het erelidmaatschap van de Afdeling Leiden NeVoBo. La ter kwam daar, uit handen van drs. J. P. v d. Reyden, de legpenning van de Leidse Sportstichting nog bij. Een afvaardiging van het bestuur van Nieuw Brunhilde, onder leiding van de presidente, mevr. E. Kiss-Her- wyer, bracht het scheidende bestuurslid, naast hartelijke woerden van dank voor al het werk geduren de die veertig jaar, een bloemenhul de. Van mevr. Kiss kreeg de ontroer de mevr. v. d. Kloot bovendien de draagmedaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. abJjei ■nee .de: Receptie De bijeenkomst ten huize van de fam. v. d. Kloot was de inleiding van een dag vol jubileumactiviteiten van Nieuw Brunhilde. 's Middags re cipieerde het bestuur (mevr. E. Kiss- Herwyer, mevr. A. Palmer-v. d. Kloot, mej. N. v. Zijp, mevr. A. Lub- bers-Timmers, mevr. T. de Vries- Switser en mevr. S. den Ouden- Klooi) in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal, waar een groot aantal afgevaardigden van vereni gingen en sportorganisaties felicita ties kwam aanbieden. Een der eersten die het bestuur met het jubileum complimenteerde, was de voorzitter van de Kon. Ned. Atletiek Unie, de heer F. Jutte. Als plaatsvervanger van de wethouder van Onderwijs en Sportzaken, sprak de heer C. J. Piena, die Nieuw- Brunhilde roemde voor de wijze, waarop zij nu al 40 jaar de jeugd opvangt. Hulp Voor de Turnkring Leiden voerde voorzitter De Geus het woord, daar bij de vereniging lof toezwaaiend voor de hulp, die zij de turnkring altijd heeft gegeven. „Dat kan ik helaas niet van alle verenigingen zeggen" aldus de heer De Geus. Voorzitter J. van Egmond sprak na mens de Afdeling Leiden NeVoBo en overhandigde mevr. Kiss als ge schenk een nieuwe volleybal. De ere presidente, mevr. M. v. Dorsten Hoogendoorn, het woord voerend na mens oprichtsters en ere-leden, bood alle bestuursleden een smakelijk pre sentje aan, waarna mej. Ada Hoo gendoorn het geschenk van ipd^n, donateurs e.a. aan het afwezige, scheidende bestuurslid mevr. v. u. Kloot aanbood: een radio-toestel. Als laatste spreker fungeerde drs. J. P. v. d. Reyden, de voorzitter van de Leidse Sportstichting, die eens in formeerde of men bij Nieuw Brun hilde de emancipatie niet zo ver kon doorvoeren dat ook mannen lid kun nen worden. De presidente vond dat men daar maar niet aan moest be ginnen Op deze receptie werd tevens be kendgemaakt, dat de echtgenote van Leidens nieuwe burgemeester be schermvrouwe van Nieuw-Brunhilde met enkele zeer originele prestaties, waaraan men, al met al, zeker de kwalificatie „aantrekkelijk" kon ge ven. Oorspronkelijkheid is iets, wat men veel te weinig ziet bij gymnas tiekverenigingen. Om met de minder goede punten te beginnen: men had wat meer mo gen verwachten van de kleuteroefe- ngen, die louter op enig gedartel neerkwamen en weinig gymnastische inhouc hadden. Het valt natuurlijk niet mee zo'n 80 peutertjes iets zin nigs te laten doen, maar als men ziet wat andere verenigingen op dit punt met tact en toewijding berei ken, dan moet men constateren, dat Nieuw Brunhilde hier iets beneden haar kunnen bleef. Van de technische onderdelen was de btug-ongelijk stellig de minste. De in het programma als keurgroep aangeduide dames maakten te veel fouten om deze naam geheel waar dig te kunnen zijn. Hier kwam dui delijk tot uiting, dat de technische leider, de heer H. E. den Hertog, en zijn assistentes geen uitzonderlijk be gaafd materiaal ter beschikking heb ben en derhalve niet te hoog kun nen grijpen. Het accent kwam op andere technische onderdelen voor namelijk te liggen op de afwerking en dat is iets wat men aan een lei der als Den Hertog wel kan overla- Vondstje Er waren voorts een goed afge werkte knots- en hoepeloefening van de dames, een redelijke stok- en partneroefening (zij het wat stijfjes van opzet) en behoorlijk trampoline springen. Een aardig vondstje was verder de vrije oefening-dames door vier leden terzelfdertijd te laten uit voeren. Maar het „vuurwerk" van de avond werd toch wel gevormd door de vrije oefening meisjes (knap van opzet), de loopoefening (dames) en „we take five" (meisjes). Dit was zeer oorspronkelijk werk en geeft ook wel de weg aan, die de gymnastiek verenigingen op het ritmische ge deelte moeten inslaan. De loopoefe- ndng en „we take five" waren zeer moderne werkstukken, balletten bij na, gebaseerd op bewegingsvormen, zoals men ze in de film „West Side Story" aantreft. Zij waren ontwor pen en ingestudeerd door de 21-ja rige leidster Marnel van Zoelen, die voor deze creaties beloond met Wethouder Piena complimen teert de presidente van het jubi lerende Nieuw Brunhilde. mevr. E. KissHerwyer. (Foto L.D./Holvast) stormachtig applaus, de hoogste lof verdient. Een knots- of hoepeloefe ning een dansje, het werd tien, twin tig, dertig jaar geleden al gebracht, maar het door mej. Van Zoelen uit gewerkte was stellig nieuw een verademing. Wal alleen zo jammer is, is dat deze oefeningen slechts eenmaal (bij de clubuitvoering) voor het voetlicht komen en daarna in de archiefkas ten verdwijnen. Zou het geen aan beveling verdienen als zo'n groep, die een in het oog springende prestatie levert, bij andere verenigingen op de uitvoering voor een gastdemonstratie wordt genodigd? (Excelsior heeft met de damesgroep van Concordia vorig jaar een goed voorbeeld gege ven), De beslotenheid van de eigen kring wordt er uiteraard mee door broken, maar dat lijkt ons geen al te groot bezwaar. Het publiek zou 'n dergelijk gastoptreden zeker op hoge prijs stellen. Is geworden. Uitvoering Hoogtepunt van de jubileumfes tiviteiten was zonder twijfel de uit voering, die 's avonds in de Stadsge hoorzaal werd gehouden. Het was een gymnastiekdemonstratie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ben, zn van D. van der Weijden en C. H. van den Broek; Edward Willem Prederik, zn van A. Kientz en G. H. C. Helvesteijn; Adriaan, zn van J. van Duljn en M. Mos; John Fitzgerald, zn i'an M. van Duijvenvoorde en A. Ouwe- i H. Meurer i T. B. der Haven ritsen; Natascha Désirée. dr van J. P. M. Beekmans en L. Verschuur; Cla- zina, dr van H. J. Kramer en D. C. van Digg'ele; Erwln, zn van J. Nieuw6nburg en M. J. de Boer; Lillyan May. dr i C. J. M. M. Steens; Franciscus Xaverius Gerardus Maria, zn van L. C. van der Velde Kraan. OVERLEDEN E. Rlebeek, 70 jr, w.v. Bosch; J. Sloos, 77 jr, V' Veen, Straathof. 78 jr. w.v. Velsen; T. van den Haak. 74 jr, G. C. Verrips, 67 Jr, man; F. Bijm, 8 Jr, zoon. W. T. Vis- T. M. Succesvol optreden in Leiden Adamo is, om het maar eens heel populair te zeggen, „in". Hij is dat, gezien en gehoord het enthousiasme gisteravond in de Stadsgehoorzaal, ook bij de Leidse jeugd. Elfhonderd uitgelaten meisjes en enkele tientallen jongens heb ben hem die hulde gebracht, die de twintigjarige Italiaans-Bel gische liedjeszanger zeker toe komt. Zijn bescheidenheid, verlegenheid misschien, deden hem ook in de Sleu telstad de sympathie van vele jonge ren winnen. Het jeugdige, voorname lijk vrouwelijke publiek juichte de populaire Adamo tijdens en na diens optreden stormachtig toe. Bovendien werden hem als tastbare blijken van bewondering armbanden, halskettin gen, zakdoekjes en briefjes toegewor pen. Toen eindelijk, na de zoveelste toegift, het doek voor de laatste maal zakte, lag het grote toneel bezaaid met Leidse „souvenirs". De meeste meisjes, die bovenop de stoelen ston den en bij honderden tegelijk over het podium hingen om hun idool zo goed mogelijk te kunnen aanschou- en, wilden echter van geen weggaan -eten. Eerst een handtekening, rie pen zij tegen elkaar. De voorstelling had overigens een plezierig en vrij ordelijk verloop. Ada mo zong een reeks van zijn eigen ge schreven en gecomponeerde chansons, waarvan sommige bijzonder poëtisch en romantisch sentimenteel zijn en enkele andere bijna satirisch scherp. De invloed van een Charles Azna- vour, ook wat stem betreft, kwam wel bijzonder tot uitdrukking. Het leek of het jeugdige publiek Adamo's schuch tere optreden een verademing vond) na al het Beatle-rumoer van de laat ste jaren. De meeste liedjes, die Ada mo gisteravond in Leiden ten gehore bracht, waren melodieus en prettig in het gehoor liggend. Zij werden dan ook spontaan door het meisjespubliek meegezongen en meegeneuried. Heer lijk romantisch klonk Adamo's Quand les roses", voortreffelijk getimed, de bekende tango „Vous permittez Mon sieur". Alle registers van zijn gevoel voor mime trok de jonge Belg van Italiaanse afkomst open toen hij zijn poëtische „Amour perdu" zong. Hij liet verder zijn keus vallen op chan sons als „Ma tète", „N'est ce pas mer- veilleux"? „Dolce Paola" en zijn nieuwste succes „Les filles du bord de mer". Eén liedje slechts zong hij, op speciaal verzoek, in het Hollands: „Alleen voor jou". Aan het optreden van Adamo ging een kort programma met zang van Ilonka Biluska vooraf. Zo groot was de belangstel ling. voor het optreden van Ada mo in Leiden. (Foto L.D./Holvast) In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in een coöperatie winkel in de Beatrixstraat. De inbrekers zijn binnengekomen door enkele deuren uit hun scharnie ren te lichten. Ontvreemd werden een metalen geldkist met vijfhonderd gulden, vijf obligatierollen, elk ter waarde van honderd gulden, acht di- videndrollen van één gulden en één dividendrol van tien gulden. Uit een ander kistje werd een zakje met een onbekend bedrag aan zilveren gul dens en rijksdaalders weggenomen. Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ACHTER 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Instandhouding van zeewering De thans ter-visie-gelegde ontwerp-keur tot gedeeltelijke herziening en aanvulMng van de Algemene keur van Rijnland, moet als een belangrijke stap in de goede richting worden beschouwd. Rijnlands bemoeiingen vragen de laatste tijd op een tweetal terreinen bij zondere aandacht. Allereerst het vraagstuk van de boezemvervuiling. Een tweede terrein van Rijnlands bemoeiing vraagt de zorg voor de in standhouding van de zeewering. De stormramp-1953 heeft niet alleen de noodzaak van de grootse waakzaam heid op dit terrein in het daglicht ge Door bevolkingsuitbreiding en voortgaande industrialisatie en wat er recreatie nemen de bronnen van vervuiling en kwaliteitsver mindering van de boezem gelei delijk toe, terwijl anderzijds de mogelijkheden van boezemver versing met ivater van redelijke kioaliteit relatief achteruitgaan met name in verband met de zor gelijke kwaliteit van het water van de Rijn/Lek, ivaarop Rijn land in de thans gegeven om standigheden voor zijn boezem verversing geheel is aangewezen. Deze geleidelijk zorgelijker worden de situatie heeft reeds sedert ver scheidene jaren aanleiding gegeven tot het voeren van een krachtig, sys tematisch beleid tot beteugeling van het euvel van collectief-huishoude lijke en industriële afvalwaterlozin geneen beleid gericht op het gera ken tot afvalwaterzuivering. Gezien de jongste gegevens, inzich ten en uitzichten inzake de kwaliteit van het boezemwater treedt thans mede de noodzaak naar voren ook de resterende bronnen van vervuiling en kwaliteitsvermindering meer syste matisch dan tot dusverre aan te pak- Het betreft hier incidentele ver vuilingen door het van de oevers in de boezemwateren doen geraken van vervuilingen of schadelijke stoffen en vloeistoffen, de vervuilingen veroor zaakt door woonboten, alsmede de vervuilingen en achteruitgang in kwaliteit veroorzaakt door polder lozingen. Op dit laatste terrein zal afge zien van de nader ter sprake komen de mogelijkheid via een keurverbod op te treden tegen verzilting door bronnen een eveneens aanhangig te maken reglementswijziging de ba sis moeten verschaffen voor meer doeltreffend Rijnlands optreden. Voor het overige lijkt het aangewe zen de reeds van 1931 daterende Al gemene keur te herzien. komen dienen, te worden tot inrich ting van plaatsen, waar woonboten zo mogelijk met aansluiting op de riolering en bepaalde verdere open bare voorzieningen als water en licht zouden kunnen worden geconcen treerd zonder in strijd te komen met verschillende in het geding zijnde openbare belangen. Onderhoud duinen Wat het onderhoud der duinen be treft is het, van 1859 daterende en tot allerlei misverstand aanleiding stcld, doch mede de stoot gegeven tot gevende stelsels van vrije en onvrije diepgaande onderzoekingen van de 'door Rijnland onderhouden) duinen. Rijkswaterstaat omtrent het goitbe- verlaten. Het thans ontworpen stelsel loop en de zandbeueging langs de waarbij naar de grootst mogelijke eenvoud werd gestreefd, berust op een drieledig uitgangspunt: a. de meest verantwoorde toestand is die, waarbij de zeereep door Rijnland, en de binnenduinen door de eigenaren of andere zakelijk gerechtigden wor den onderhouden; b. op enkele uit zonderingen na wordt deze toestand, zoals gewenst, reeds aangetroffen. Nog slechts weinig binnenduinen worden door Rijnland onderhouden, met name enkele gedeelten van de aan de Haagse en Leidse duinwater leidingmaatschappijen toebehorende duinen: c. de inrichting van Rijnland laat niet toe, dat aan de eigenaren van duinen zwaardere en meer on derhoudsverplichtingen worden opge legd dan thans het geval is. kust. Deze onderzoekingen hebben in be langrijke mate bijgedragen tot het verkrijgen van inzicht omtrent de af slag, die stormvloeden zullen kunnen veroorzaken. Gezien in het licht van deze jong ste ontwikkelingen, ligt het in de rede de Algemene keur ook op dit terrein meer geschikt te maken voor het voeren van een doeltreffend be leid. Waterkwaliteitszorg Hoe plezierig het optreden van Adamo gisteravond in Leiden ook is verlopen, zijn vertrek heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad. Toen Adamo met de leden van zijn eigen orkest de Stadsge hoorzaal aan de achterzijde wil de verlaten, zag hij zich de door gang versperd. Op de Aalmarkt hadden zich namelijk vele honderden jonge meisjes verzameld, waarbij zo'n wanorde ontstond, dat de Itali aans-Belgische zanger met de beste wil niet weg kon komen. De chaos werd op zeker mo ment zo groot, dat de politie ge bruik moest"maken van de gum mistok om de menigte meisjes van de Aalmarkt te verwijderen. Omtrent de waterkwaliteitszorg wordt in het ontwerp een afgerond scherper beleid tot basis gegeven. Het betreft een verbod tot het in enig boezemwater doen geraken van ver ontreinigend en voor mens en hydro- biologisch leven schadelijk stoffen en vloeistoffen in de ruimste zin; een verbod betreffende in- en uitbaten van opslagtanks enz. van dergelijke vloeistoffen binnen een afstand van 5 m. van de boezemwateren; een ver bod inzake los-, laad-, bergplaatsen en dergelijke van bedoelde stoffen langs boezemwateren en een verbod tot het ligplaats innemen en behou den met bewoonde woonboten. Aantal woonboten drastisch beperken De mogelijkheid om geleidelijk te werk te gaan is met name van groot belang op het terrein van de vervui ling door woonboten. Voor een ge- eigend beleid ten deze dient te wor- eiuS curect veroana oesiona tussen den beschikt over verschillende basis- **et besluit van prof. de Jong om heen gegevens, met name over technische te &aan en de recente bouwstop. gegevens of en in hoeverre in de ver- "Pr°f. de Jong heeft ons echter nim- schillende boezemwateren, gegeven mer verklaard, dat de jongste maat- de plaatselijke situatie, woonboten regelen aanleding voor hem waren aanvaardbaar zijn; een vraagstuk, om te vertrekken", waarvan de bestudering nog niet is Ik citeer nu de door uzelf tussen afgerond, al staat wel reeds vast, dat aanhalingstekens geplaatste verkla- het aantal woonboten op den duur ~irig van prof. de Jong in uw blad van Lezers schrijven Mijnheer de hoofdredacteur. Mag ik U een bescheiden bijdrage ter opfrissing van uw geheugen aan bieden In uw blad van zaterdag j.L schrijft U het Leids Universiteits Blad een „onjuiste visie" toe op het vertrek van prof. de Jong naar Australië of liever; op hetgeen het LD daarover zou hebben geschreven. U suggereert, dat het LUB uit het eerste bericht voor dit vertrek ,in uw blad van 28 januari) ten onrechte had gelezen, dat er enig verband of DS. G. VANHALSEMA BEROEPEN Ds. G, van Halsema, geref. predi kant in Berkel Rodenrijs, ls in de vacature van wylen dr. H. J. Weste rink beroepen als predikant van de geref. kerk in Leiden. drastisch zal dienen te worden terug gebracht. Voorts zal, zo mogelijk in overleg met de zich mede met het woonbotenprobleem inlatende pro vinciale- en gemeentebesturen, Slachtoffer van de storm Op het strand van Katwijk is gis termiddag een vis van bijna 2 meter lengte aangespoeld. Het dier zwaar gewond. Aangemoedigd door enkele honderden, vooral jeugdige toeschouwers wierpen enige Katwij- kers het dier weer terug in de zee, maar de vis had geen kracht genoeg meer om door de branding te komen. Omstanders waarschuwden het Die renpark in Wassenaar. Enige tijd la ter haalden personeelsleden van het dierenpark de vis uit het water en vervoerden hem per auto naar Was senaar. Kort na aankomst blies de vis echter de laatste adem uit. Van morgen was men nog bezig met het onderzoek. Het staat nog niet vast, wat voor een vis het is geweest. Wel kon men ons meedelen, dathet beslist géén bruinvis was. Omdat het onmo gelijk was het dier te prepareren, zal er een afgietsel van worden vervaar digd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalexamen II, geneeskunde de dames Th. H. M. Matze (Sassenheim). C. Veegens (Eindhoven) en de heren J. C. M. Hendrikse (Wassenaar), F. C. W. Tietge (Heemskerk), A. M. J. I. Zeijlmans (Den Haag); Semi-arts- examen de heer J. F. Monteiro (Am sterdam) artsexamen de heren F. H. Huibregtsen (Leiden), Th. A. Rujjs (Leiden), O. Schreuder (Leiden) en H. Solleveld (Den Haag). VERGEEFSE MOEITE Li het afgelopen weekeinde is een poging gdaan om in het gebouw V en D een kluis, waarin zich januari, een verklaring die slaat op „de jongste stringente bouwbeperkin- gen", waarvan in de voorafgaande zin sprake is: „Daardoor zal de verwezenlijking van de voorzieningen, die ik voor een goede wetenschapsbeoefening nodig acht, wel tot na mijn pensioengerech tigde leeftijd worden verschoven en onder die omstandigheden acht ik het beter naar Australië te gaan". Waaraan heeft het LUB haar ver keerde visie dus ontleend? Aan het LD van 28 januari. Prof. dr. R. F. Beerling, Redacteur LUB. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE: Prof. Beerling houde het ons ten goede dat wij zijn zienswijze, zoals hierboven uiteengezet, niet kunnen delen. In ons blad van 28 januari stelden wij, dat prof. De Jong zijn besluit tot vertrek had genomen omdat „naar zijn inzicht aldaar de omstandighe den aanzienlijk beter zijn voor de wetenschappelijke arbeid dan aan de Leidse Universiteit". Wij schreven voorts dat hij zich in zijn arbeid be lemmerd voelde „doordat nog steeds jarenlange dringende wensen in Lei den niet konden worden verwezen lijkt". Eerst daarna schreven wij, dat door de jongste stringente maatrege len naar zijn inzicht de verwezenlij king van die voorzieningen wel tot na zijn pensioengerechtigde leeftijd zou worden verschoven. Deze laatst conclusie vormde dus als het ware de bevestiging van een reeds eerder door prof. De Jong inge nomen standpunt. In de chronologische opsommïfig van deze constateringen legt. prof. Beerling o.i. ten onrechte het accent op de laatste, terwijl naar ons gevoel juist de eerste twee de grond slag vormen van het besluit van prof. De Jong om naar Australië te ver trekken. trouwens ook in overeenstem ming met het feit, dat wij reeds in november, dus ruimschoots vóór de eerste publikaties over de beperkin gen, op de hoogte waren van diens plannen. Tenslotte zü nog gesteld, dat wij zaterdag niet hebben geschreven groot bedrag aan geld bevond, open dat er geen enkel verband bestond te hakken. Het is evenwel bij een po- j tussen de jongste maatreegelen en ging gebleven. Het is (nog) niet be- het besluit van prof. De Jong. doch kend hoe de daders het warenhuis dat die maatregelen er niet de aan zijn binnengekomen. leiding toe vormden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3