DAGBLAD Ilegistratiegeknoei met vliegtuig nog duister Minder bedrijvigheid van Vietcong-rebellen Bemanning nam de benen naar Brussel Laagvliegend toestel toch van de Marine? Luns wil opheldering over dood van pater gericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 No. 31492 Directeur: E. A E. van Dlsboeck lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Schiphol wacht nog op papieren (Van onze Amsterdamse correspondent) De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol wacht ig steeds op berichten uit Panama, waaruit zou kunnen blijken, it het hier sinds dinsdag aan de grond staande Argonaut-vlieg- ig North Star in dat land staat geregistreerd, zoals de eigenaar, Amerikaan L. Picket, heeft beweerd. Unds zaterdag logeren Picket en de bemanning van het mysterieuze istel niet meer in~ Amsterdam. Aangenomen wordt, dat zij naar Brussel i getrokken, waar Picket alsnog pogingen in het werk zal stellen om Panamese registratiepapieren in handen te krijgen. Zodra hij deze i de politie van Schiphol kan tonen zal het vliegtuig immers worden jgegeven. Amerika. Dit zou vandaag plaats hebben. Het eerste vliegtuig van Pickets United States Air, dat nu in Malta wordt vastgehouden vertrok op drie februari uit Beek met aan boord de Zwitser Julius Graber, die o.a. de brandstof betaalde, die op dit Lim burgse vliegveld werd getankt. )e wapentransporten: de luchtvaartmaatschappij vai iket zich zou bezighouden is eei ik, die zich onttrekt aan de Neder idse strafwet. De politie stelt met druk, dat het hier alleen 'n kwes- i registratiepapieren betreft, n de andere kant is het wel dui- ijk, dat de Nederlandse autoritei- het onaangenaam vinden, dat ikets vliegtuigen 'ons land gebrui- als tussenstation voor hun iche operaties. Uit Malta et een lijntoestel van de Italiaan- Alitalia zijn zaterdagmiddag op ïiphol drie bemanningsleden op Malta aan de ketting gelegde •-Co* -tellation aangekomen. Zij de 38-jarige gezagvoerder Vin- ït Francis Burger, de 27-jarige pi- John Consolini uit Brussel er 34-jarige boordwerktuigkundige ïl Sohwancke uit Luxemburg. Zij het, die op 2 februari op het egveld Beek in Limburg de regi- latienummers van hun vliegtuig rvingen door een Ghanese regi- ïatie. Het in Malta vastgehouden ëgtuig had wapens aan boord, die Praag zijn ingeladen en r moesten worden gebracht. De drie bemanningsleden, die de jierikaanse nationaliteit hebben, rden op Schiphol opgewacht door Amerikaanse consul W. M. Ca- )eze had opdracht in de paspoor- aan te tekenen, dat deze alleen geldig zijn voor een terugreis de Verenigde Staten. De Ameri- Lse regering beschikt niet over ddelen de mannen strafrechterlijk te pakken wegens het wapenver- Door het intrekken van hun ?t het paspoort kan men iter bereiken, dat zij zich niet met deze transporten bezighou- Vitg eivezen )e Amerikanen zijn daarop zeven achtereen verhoord door de kspolitie, die zich vooral interes- roor de manipulaties met de [istratie van het in Malta vastge- uden vliegtuig. fa afloop van het verhoor het inmiddels na middernacht gen de mannen te horen, dat zij ongewenste vreemdelingen wor- beschouwd en niet in ons land gen blijven. Zij namen hun intrek het Amsterdamse Park-Hotel in pachting van het vertrek naar bezorgdheid over ouw-werklooslieid fe in de Centrale C< uwnijverheid samenwerkende rknemersorganisaties hebben in telegram aan de minister van llkshuisvesting en Bouwnijverheid verontrusting geuit over de toe- mende werkloosheid onder de ïwvakkers, die met name in het orden van het land optreedt. De mmissie heeft de minister met i een onder hou1 over dit on- rwerp verzocht. WEERBERICHT IETS KOUDER '?et KNMI verwacht van heden- t morgenavond: Opklaringen, maar ook nog enkele Irspreid voorkomende sneeuw- of jgelbuien. Overwegend matige wind noordwest en noordoost. Iets temperatuur met vannacht in binnenland lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 FEBRUARI Zon op: 7.54 uur; onder: 17.56 uur. Maan op: 18,31 u.; onder: 8.39 u Hoogwater in Katwijk te 3.35 en 15.51 uur. Laagwater te 11.40 uur. nommer bestaat alt 18 pagina's Geheimzii innig De officier van Justitie in Maas tricht heeft nu beslag gelegd op de bezittingen van deze geheimzinnige Zwitser, die op het vliegveld waren achtergebleven. Deze bestaan uit 'n auto, een koffer met papieren en een aktentas. De officier heeft tot deze actie besloten, nadat vaststond, dat Graber valse registratiepapieren heeft getoond om het vliegtuig te kunnen laten vertrekken. De rol, die de Zwitser speelt in de organisatie van de wapenvluchten, is nog duis ter. Wel staat vast, dat in Beek pa rachutes zijn ingeladen waarvan werd gezegd dat deze voor Milaan bestemd zouden zijn. Incident Egmond aan Zee (Van onze Haagse correspondent) Het vliegtuig, dat vorige week dins dagmiddag boven het strand van Egmond aan Zee drie vrouwen aan het schrikken heeft gemaakt kan toch van de Koninklijke Marine zijn geweest. In weerwil van de besliste ontkenningen van de voorgaande da gen maakte de Marine dit weekeinde bekend, dat haar nu gebleken was dat op het bewuste tijdstip een ÏSeeehcraft van de Marine Lucht vaart Dienst langs de kustlijn van IJmuiden via Egmond naar Bergen is gevlogen. Men had, zo werd ge zegd, steeds gedacht dat het inci dent zich op woensdagmiddag zou hebben afgespeeld. Of dit nu werkelijk het toestel is. waarvan de opgeschrikte ooggetui gen bij de Rijkspolitie hebben mel ding gemaakt, staat nog niet hele maal vast, maar men moet het lang zamerhand wel Leslokaal De Beechcraft van de M.L.D., een licht tweemotorig vliegtuig, in ge bruik als „boodschappenkist" en als leslokaal in de lucht voor waarne- is dinsdagmiddag op een hoogte 25 tot 30 meter boven zee voor IJmuiden langs gekoerst om om streeks vijf mijl ten noorden van Egmond op een hoogte van honderd meter de kustlijn te passeren. Klim mend tot 500 voet (ca. 170 meter; neeft het toestel vervolgens een bocht landinwaarts gemaakt en daarna in zuidelijke richting boven de terugtocht naar het vlieg kamp Valkenburg ondernomen. Deze ïvlucht werd uitgevoerd door twee luitenants ter zee-vlieger met boord nog drie leden van het grondpersoneel. Allen hebben zater dagochtend ten overstaan van het hoofd van de vliegdienst op Valken burg een verklaring afgelegd, die in rote lijnen met het bovenvermelde vlieg plan overeenkomt. Onderzoek Of de vliegers met deze vlucht aten hun boekje zijn gegaan laat de Marine in het midden. Normaal at een vliegtuig boven het Ne derlandse territorium een minimum- hoogte van driehonderd meter aan houdt en op de route van Valken burg naar het noorden één mijl uit de kustlijn blijft. Daarop zijn echter •ele afwijkingen mogelijk afhanke lijk van het weer, van de bevoegd heden van de vlieger, van het doel van zijn tocht en van de vraag of hij op instrumenten of op zicht vliegt. Een commissie van onderzoek zal de zaak nog nader bestuderen. Dat de vrouwen een aanmerkelijk lagere hoogte opgaven dan waarvan de vliegers spreken behoeft niet te ver wonderen. Hoogte is, zoals vliegers v/eten, buitengewoon moeilijk te on derschatten, hoewel het verschil tus sen 2% meter (de dames) en 25 me ter (de vliegers) natuurlijk wel te Bombardement in Oeganda De regering van Oeganda heeft zaterdagavond officieel bekendge maakt, dat Kongolese vliegtuigen de twee grensplaatsen Paidha en Goli hebben gebombardeerd. Een Oegan- dese soldaat werd hierbij gewond. Het communiqué zegt, dat gepro testeerd is bü Kongolese, Belgische en Amerikaanse autoriteiten. de regering in Kampala uitgenodigd zich rechtstreeks tot de regering in Leopoldstad te wenden. „Dé Verenig de Staten hebben geen gevechtsvlieg tuigen in Kongo", aldus de woord voerder van het ministerie. Welin gelichte zegslieden hebben in Leo poldstad verklaard, dat militairen uit Oeganda de grens naar Kongo heb ben overschreden om daar naast de Kongolese opstandelingen te vech ten. Het is de eerste keer, dat be kend wordt dat buitenlandse troepen naast de opstandelingen hebben ge vochten. Een strijdmacht bestaande uit 700 Kongolese regeringstroepen en blan ke vrijwilligers is na een reis van acht dagen van Stanleystad in Paulis aangekomen. Normaal wordt over de afstand van 560 km twee dagen ge daan. De groep werd echter herhaal delijk aangevallen door opstandelin gen, waarbij zestien man, onder wie zes huurlingen, sneuvelden. Onge veer veertig Kongolese militairen en tier, huursoldaten liepen verwondin gen op. De strijdmacht zal ongeveer eei± week in Paulis blijven. De tweede bestuurder van het in Malta aan de ketting gelegde en van wapensmokkel verdachte vliegtuig ,,John Consolini", die met andere bemanningsleden in Amsterdam was gearriveerd, in zijn Amsterdamse hotel. Inmid dels is de bemanning onverwacht weer uit ons land vertrokken. Nederlanders in India omgekomen De 46-jarige C. G. Schaffer, kan selier van de Nederlandse ambassa de in New Delhi, is gisteren bij een auto-ongeluk in de burnt van de In diase hoofdstad om het leven geko- Zijn 12-jarige zoon Maurits kwa Drie andere kinderen, onder wie nog een zoon van Schaffer, André, liepen verwondingen op, maar zij zijn buiten gevaar. De wagen van de heer Schaffer reed op ongeveer veertig km ten noorden van New Delhi tegen een boom. in Indonesië geboren heer Schaffer laat een vrouw en vijf kin deren achter. ARRESTATIE in vliegtuig-affaire Vanmiddag heeft de Dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie op Schip hol tijdens het onderzoek naar de achtergronden van het mysterieuze Argonaut-vliegtuig 'n arrestattie ver richt. De arrestant is een zekere Ben Drew, een Amerikaan, die aanwezig was geweest bjj het van valse ken tekenen voorzien van de Super-Con- stellation op het vliegveld Beek bij Maastricht. De Superconnie is na derhand op Malta aan de ketting ge legd. De arrestatie heeft plaatsgevonden op last van de officier van Justitie in Maastricht. Drs. Sjarif ontboden (Van onze Haagse correspondent) De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft van morgen in het ministerie de Indo nesische zaakgelastigde in Neder land, drs Mohammed Sjarif ont vangen. Volgens betrouwbare bron nen zou de minister de Indonesi sche regering opheldering hebben gevraagd over de dood van de Nederlandse pater J. Smit, die is doodgeschoten in westelijk Nieuw- Guinea. Het onderhoud had plaats op verzoek van minister Luns. De vorige week werd, naar wij meldden, de missionaris door een plaatselijke Indonesische functio naris neergeschoten, omdat hij de eer van de Indonesische republiek had beledigd. Volgens welingelichte kringen zou de Nederlandse rege ring nu een garantie van Djakarta willen hebben voor de veiligheid van Nederlandse levens en eigen dommen in West-Irian. De Nederlandse regering zou van Djakarta volledige uitleg van het gebeurde willen hebben om zich daarna te beraden over eventuele stappen bij de Indonesische rege ring. Minister Luns heeft de heer Sjarif uitgenodigd voor 'n gesprek, nu gebleken is dat de Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. E. Schiff, geen opheldering kan krij gen van de betrokken Indonesische instanties. Bemiddelingpoging van de Engelsen De bedrijvigheid van de com- nunistische Vietcong-rebellen s eind vorige week tot beneden iet daggemiddelde gedaald, het geen van Amerikaanse zijde in Saigon is toegeschreven aan de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam. De Vietcong- leiding zou thans haar toekom stige gedragslijn bespreken. De Amerikaanse senator Dirksen heeft intussen voor speld, dat de militaire actie zich mogelijk zal uitbreiden. Er zul len waarschijnlijk Amerikaanse versterkingen naar Vietnam worden gestuurd. De aanvallen van de Vietcong op Amerikaan se installaties betekenen, dat de Ver. Staten moeten antwoorden met gelijke, zo niet grotere kracht en met meer wapens. Noordvietnamese eenheden hebben gisteren twee commandoboten, die de territoriale wateren waren binnen gedrongen, in brand geschoten, aldus radio-HanoL De schepen wisten ove rigens te ontkomen. Het gevecht duurde zeven minuten. Volgens correspondenten in Sai gon en Hongkong van de „Sunday Times" (Londen) zouden 200.000 Chinese soldaten zijn samengetrok ken in het gebied van Nanning, een spoorwegknooppunt bij de grens met Noord-Vietnam, Twee bataljons Chi- zouden de grens reeds zijn overgetrokken. Van Amerikaanse zij de is dit bericht tegengesproken. gesprek met de Ame rikaanse journalist en China-kenner Edgar Snow, dat is gepubliceerd door het Westduitse blad „Der Stern", heeft de Chinese leider Mao Tse- toeng gezegd, dat oorlog tussen Chi- Amerika is uitgesloten zolang China niet wordt aangevallen. Ook India zal niet worden aangevallen, aldus beweerde Mao, zolang de In diase troepen het Chinese grondge bied niet schenden. Hij dacht, dat de oorlog in Vietnam twee of drie jaar zal duren, dan zouden de Ame rikanen de belangstelling voor Viet- wel hebben verloren. De Viet- kunnen volgens Mao de si tuatie in hun land zelf aanpakken. Mao noemde het misdadig buiten de grenzen van het eigen land te vech ten. De machten van de geschiede nis zullen de volkeren van China en Amerika onvermijdelijk tot elkaar brengen, aldus Mao, die tijdens het gesprek tweemaal te kennen gaf dat hij spoedig zal sterven. In diplomatieke kringen van de Verenigde Naties wordt veron dersteld, dat Engeland als ver bindingsnatie zou kunnen dienen voor het voorstel van secretaris-ge neraal Oe Thant dat beide partijen in he' Vietnamese conflict aan de conferentietafel gaan ritten. Deze mogelijkheid werd versterkt door be richten uit Washington, dat premier Wilson aan president Tohnson heeft laten weten, dat Engeland de Ame rikaanse acties in Vietnam steunt, maar wegen wil vinden naar een vreedzame oplossing. De Britse minister van Staat buitenlandse aangelegenheden Geor ge Thomson, zou vandaag een derhoud hebben met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. Verwacht wordt, dat Viet nam het voornaamste onderwerp van het gesprek zal zijn. Thomson, die vorige week in Moskou is aangeko men om een culturele overeenkomst te ondertekenen, zal na het onder houd naar Londen terugvliegen. „Heilige oorlog gaat voort" In tegenstelling tot gunstige be richten over verminderde bedrijvig heid van de rebellen in Zuid-Vietnam meldt AP, dat de strijdkrachten van de Vietcong bevel hebben gekre- Conny van den Bos (rechts) heeft zaterdagavond de erepalm weggedragen van het songfesti val met het liedje ,,'t Is genoeg", waarmee zij naar het songfesti val in Napels zal worden afge vaardigd. Conny in gezelschap van de tekstschrijfster mevrouw Prior en de componist Johnny Holslwizen. gen harder toe te slaan tegen de Amerikaanse- en Zuidvietnamese troepen, aldus deelde Radio Hanoi vandaag mee. De radio zei, dat het bevel zondag gegeven werd door Ngoejen Hoeoe-tho, president van het centrale comité van het presi dium van de Vietcong. „De heilige oorlog van verzet tegen het Zuid vietnamese leger en volk wordt mee dogenlozer naarmate hij dichter bij de overwinning komt", aldus de order. Radio-Hanoi zei verder, dat de Sowjefcrussische premier Kosigin, die intussen in Moskou is teruggekeerd, op 9 februari getelegrafeerd heeft, dat „het Russische volk zal voort gaan steun te verlenen aan het Noordvietnamese volk in zijn ge rechtvaardigde strijd tegen de agres sors en hun handlangers". Het tele gram van Kosigin was een antwoord op een boodschap die door de Viet cong gezonden werd aan de Sowjet- russische premier bij zijn aankomst in Hanoi. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in middels een verklaring uitgegeven waarin Amerika veroordeeld wordt voor de luchtaanvallen op Noord- Vietaam. Het ministerie waarschuwt Amerika er voor dat het verantwoor delijk gesteld zal worden voor alle gevolgen, die uit de aanvallen voort vloeien. De Sowjet-Unie zal Noord-Viet nam technische hulp verlenen, zo meldt het Noordvietnamese pers bureau. Krachtcentrales en steen koolmijnen zullen worden uitgebreid, er zullen pompstations worden ge bouwd en een fabriek van diesel motoren. Ook op landbouwgebied zullen de Russen hulp verlenen. Een desbetreffende overeenkomst ls ge tekend tijdens het bezoek van de Russische premier Kosigin aan Noord-Viefcnam. Nieuwe regering Dr. Pham Hoei-qoeat, een 54-jarige arts uit Saigon, is erin geslaagd gisteren een regering te vormen die door alle twistende fracties in de Zuidvietnamese hoofdstad, de boed dhisten inbegrepen, is goedgekeurd. Qoeat, gewezen minister van Bui tenlandse Zaken, werd het premier schap aangeboden, nadat verschei dene kandidaten de taak hadden ge weigerd. Deze kandidaten waren aangewezen door de raad van de strijdkrachten, die thans aan het be wind is. Zes ministers In het nieuwe kabi net, waarin dr. Tran Van-do vice- premier en minister van Buitenland se Baken is, hadden zitting in de laatste regering. De werkelijke macht ligt nog steeds in handen van Khanh die geen post in de regering wil bekleden. Khanh en zijn generaals zullen dienst blijven doen als waak hond over de regering. ©ticf mvs i Tot gewone leden van het J Historisch Genootschap Utrecht zijn o.a. benoemd de heren P Bruyn te Leiden, Ds A. Kuyper te Beest en Prof j H. E. Moltzer te Groningen. Een dierentemmer te f Wurzburg, die 2 leeuwen, een f tijger, een witte en twee 1 f zwarte beeren met een paar 1 f hyéna's in één hok had ver- f eenigd. iverd door deze dieren f verscheurd toen hij zich in het hok begaf.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1