1EERJANSDAM dankt W. baron van Dedem Urkers in „span" ter haringvangst op de Egersund-gronden Hartelijk afscheid vele geschenken Centrale training Ook plannen voor tongenvangst in de Ierse Zee Mysterieus incident in West-Duitsland LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 Boskoops nieuwe burgemeester ereburger (Van één onzer redacteuren) ÏERJANSDAG heeft zaterdagmiddag afscheid genomen iand)urgemeester G. W. baron van Dedem. Node zo bleek uit jj Irijke toespraken tijdens de bijzondere raadsvergadering in l lujj raaie dorpshuis ziet men deze magistraat naar Boskoop !g tekken, waar hij dr. E. P. Verkerk zal opvolgen. Baron van ijker m heeft in de negen jaar, dat hij eersteburger van dit lan- ;e dorpje op het eiland IJsselmonde was, heel veel voor de te bè *nte en de gemeenschap gedaan. Er is veel tot stand ge- 5—6] ]ercu plot re bijzondere zitting werd zeer velen bijgewoond. Er •X^n talrijke burgemeesters uit rend< mliggende gemeenten, de ?endi Wevers vertegenwoor- de commissaris der Ko in de provincie Zuid- nd, mr. J. Klaasesz, loco- meester mr. J. F. Taat, buder W. Houdijk en ge- tesecretaris W. Trapman nne® n de representanten van de bevolking en voorts 'ndelen alle Heerjansdamse ver ver ngen afgevaardigden ge- rlej lat burgemeester Van Dedem 1c he lijzondere raadsvergadering had 1 dand gaf hy de leiding over aan ■spel uder B. Plaizier. Deze heeft in scor ran dankbaarheid getuigende wil aak gewaagd van het vele, scheidende eerste burger 10—I neen te heeft gedaan: het oude Lu allige raadhuisje maakte plaats Zei een nieuw, er werden zeer veel en bungalows gebouwd, er winkelcentrum, een nieuw rwanpeld werd aangelegd, men kreeg ïren schikking over een uniek re- i egebied met zwembad aan de ook op het gebied van de ïorginbouw bleef men niet achter. ïunJ xr t Erepenning in goud lelijk, heel hartelijk dank voor u in de afgelopen negen de gemeente hebt gedaan, s heer Plaizier. Wü hebben nu nooie plattelandsgemeente met ruimte. Om aan deze dank ge- te geven heeft de raad beslo- de erelegpenning in goud aan tden. Deze penning, zo merkte II,is slechts tweemaal uitgereikt: aal in brons en eenmaal in zil- naar nog nooit in goud. uurlijk betrok de heer Plaizier levrouw Van DedemLandsman n dankwoord, want zy heeft als meestersvrouw haar man in opzichten gesteund en zelf ook lelangrijk aandeel gehad in de van het dorp en in het kweken ion goede verstandhouding tus- iet burgemeesterspa ar en de be- volgens was het woord aan de van de raad, dé heer D. J. dzij (V.V.D.). Deze belichtte de «stelling, die de burgemeester getoond heeft voor de jeugd, bleek uit de totstandkoming van iportterrein en het recreatiege- Ook de bejaarden hebben steeds in steun mogen rekenen. P.v.d.A.-raadslid, de heer R. G. enal jn Workum, roemde de activi- van de heer Van Dedem op jebied van de woningbouw. Het ider fraaie gemeentehuis hebben an uw doorzetten te danken, heer M. C. Leenheer (A.R.) wees veranderingen, die de gemeente ondergaan. De agrarische be- n hebben een ader moeten la- &n de woningbouw en zullen dat s moeten doen by de aanleg van [rot espoorwegemplacement. Van belang voor de economische ibkeling van Heerjansdam noem- 1] de vestiging van vele nieuwe jven. dat de heer G. A. Jongeling gewaagd had van de grote van luisteren, waarover burge ier Van Dedem beschikte en van s oprechtheid en hulpvaardigheid bt de heer W. C. Groenendyk (C.H.U.) de dank van het vereni gingsleven over voor de betoonde be langstelling en de ontvangen steun. Hy wees erop, dat de scheidende eer ste burger veel waarde hecht aan de vrije tydsbesteding. Alleen maar blij Burgemeester Van Dedem sprak een kort, maar krachtig dankwoord. Toen ik negen jaar geleden geïnstal leerd werd tot burgemeester van Heerjansdam deed me één ding goed, zei hij. Dat was toen het toenmalige raadslid, de heer Broekhuizen, het woord kreeg. Hij zei: Ik kan geen toespraak houden, ik ben alleen maar biy: Vanmorgen heb ik aan de hand van plakboeken en foto's de negen jaren Heerjansdam nog eens aan myn oog voorby laten gaan. zo vervolgde de heer Van Dedem. En nu kan en mag ik op mün beurt zeggen: Ik ben al leen maar blij, dat ik hier heb mogen werken en wonen met myn vrouw en kinderen Als burgemeester en raad hebben we gewerkt in het belang van de ge meente. Ik ben u zeer erkenteiyk voor de onderscheiding, die u ons hebt wil len verlenen. Toen ik hier burge meester werd ben ik met rmjn neus in de boter gevallen, want er waren talrijke mogelijkheden om iets te doen voor de gemeente en de gemeenschap, er was van alle zyden medewerking en overal ondervond ik sympa thie. Het is een geluk om te mogen samenwerken met zo'n gemeenteraad, zei burgemeester van Dedem. Aan het slot van zün toespraak richtte hij zich in het by zonder tot loco-burgemeester B. Plaizier. Hij dankte hem voor de wyze, waarop hy hem steeds heeft vervangen en voor de ondervonden medewerking. Als aandenken aan deze periode over handigde hy een schilderij van de oude boerderij „Voorzorg", die aan de uitbreiding ten offer is gevallen. Hy hoopte dat dit markante dorps beeld, met op de achtergrond de toren van de oude hervormde kerk. een ereplaats in de raadzaal zal krygen. Hierna viel de hamer voor de laat ste keer. Aan de ambtsperiode van burgemeester Van Dedem in Heer jansdam was een einde gekomen Wethouder Plaisier (rechts) biedt de scheidende burgemees ter de gouden legpenning aan van de gemeente, behorende bij het ereburgerschap, welke on derscheiding Baron van Dedem zaterdagmiddag tijdens de spe ciale raadsvergadering werd aangeboden. (Foto Leldsch Dagblad) Toespraken Na deze bijzondere raadsvergade ring kregen de genodigden en afge vaardigden van de burgerij gelegen heid om afscheid te nemen van bur gemeester en mevrouw Van Dedem Landsman. Er werden twaalf toe spraken gehouden, waarin begrype- lyk dank werd gebracht voor het vele, dat de heer Van Dedem voor de gemeenschap heeft gedaan. Ook wer den er talryke geschenken aangebo den. Gemeente-ontvanger M. Sloof was de tolk van het gemeentebestuur, de heer C. P. van Nes sprak als oud raadslid en de heer J. Monshouwer voerde het woord namens de burgery. Hy was de heer Van Dedem en diens echtgenote zeer erkentelyk voor de belangstelling die zy in biyde en droeve dagen getoond hadden en voor de steun, die verenigingen, orga nisaties en bedrijfsleven steeds ont vangen hebben. Voorts spraken nog mr. M. G. M. van Marwyck Kooy, burgemeester van Maasdam, een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Brielle, mr. H. Douma, eerste burger van de buurgemeente Barendrecht, ds. B. Fokkema, hervormd predikant, die de verdiensten van de heer Van Dedem schetste als president-kerkvoogd, ds. P. Homburg, geref. predikant, de heer A. F. van Korlaar, commandant van de brandweer, de heer J. Baas, adju dant van de Rykspolitie, de heer C. van Loenen hoofd van de chr. school en de heer M. J. van Boven, hoofd van de openbare lagere school. Tot alle sprekers richtte burge meester van Dedem een dankwoord. Hy zei getroffen te zyn door de waar derende woorden en de fraaie ge schenken hem en zyn echtgenote aangeboden, „wy hebben hier een prachtige tyd gehad en we zullen daaraan met dankbaarheid terugden ken", zo besloot hij. Hierna maakten zeer velen ook uit de burgery van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Van DedemLandsman de hand ten af scheid te drukken. „Een dag om nooit te vergeten", zei de heer Van Dedem, „wat een medeleven en wat een har- telykheid. Om stil van te worden!". De charmante echtgenote van burgemeester Baron van Dedem met haar zoontje en familieleden luisterend naar een der toespra ken van de raadsleden. (Foto Leldsch Dagblad) Voor de centrale training van het Nederlands elftal, die woensdag in Zeist wordt gehouden, heeft bonds coach Denis Neville de volgende spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veldhoen, Berg hol tz, Mouiyn, Henk Groot (allen Feijenoord), Doesburg (Sparta), Flinkevleugel, Schrijvers, Israel (allen DWS), Fransen (GVAV), Muller (Ajax), Van Nee (Heracles) en Kemper (PSV). De mogelijkheid bestaat dat Neville de komende dagen nog een of twee spelers uitnodigt. BILJARTEN Muilwijk kampioen 3de klasse libre De kampioen derde klasse libre van het district Bollenstreek, P. Muilwyk van de biljartvereniging Soldaatje, is ook kampioen geworden van het ge west Het Westen in zyn klasse. Daar mee is ook de tweede districtskam pioen, die de Voorhouter vereniging ryk was, gewestelyk kampioen ge worden. Muilwyk mag echter in te genstelling met zyn clubgenoot Vier- winden, wiens gemiddelde te hoog was, wel naar het Nederlands kam pioenschap, waarvoor de finale op 26 februari begint in Harlingen. De Voorhouter mocht zich in Rot terdam reeds na de zesde ronde kam pioen noemen, omdat zyn directe be lagers punten verspeelden. Muilwyk won tenslotte ook de slotparty, zodat hy ongeslagen bleef. Hy bracht ook de beste party van het toernooi op zyn naam. In de derde ronde klopte hy de Delftenaar Van Velzen in 17 beurten (gem. 5,88). De hoogste serie kwam met 43 caramboles op naam van de Gouwelaar C. Ekenaar jr. De eindstand luidt: 1. P. Muilwyk (Bollenstreek) 14 (3,44)2. P. Akerboom (Veen- en Rijnstreek) 9 (3,22)3. W. Jacobs 'Den Haag 8 (2,73)4. C. Ekenaar jr. (Gouda) 6 (3,01); 5. L. v. Velzen (Delft) 6 (2.94); 6. D. de Graaf (Krimpenerwaard) 6 (2.33); 7. A. Stouthandel (Schiedam) 5 (2.68)8. H. Petit (Rotterdam) 2 (2.54). Sportsplinters Onze landgenoot Ab Gelder mans heeft zaterdag de zevende etappe van de Ronde van Andalusie gewonnen. De rit voerde van Cadiz naar La Linea over 150 km. De Spanjaard Jose Segu mocht zich gis teren in Malaga als winnaar van de Ronde late huldigen. Het Belgisch-Italiaanse koppel Rik van Steenbergen en Giani Motta hebben de zesdaagse van Milaan ge- Met zyn overwinning evenaarde de 41-jarige Belgische renner het wereldrecord van 36 overwinning in wielerzesdaagsen van de Canadeze Willie Peden. Peter Post en de Itali aan Terruzzi eindigden op de twee de plaats. In de hoofdklasse A. van de zaalhandbalcompetitie zyn de dames van Zeeburg kampioen geworden door een 95 overwinning op De Blinkert in Haarlem. Op zondag 14 maart is voor het betaalde voetbal een inhaalpro gramma vastgesteld. Er zullen slechts 10 wedstrijden worden ge- Niet bestaande commissie helpt haastige vissers Een commissie, die officieel nog niet bestaat heeft al een welwillend oordeel uitgesproken over een visserijexperiment, dat men op Urk wil gaan onderne men. De Urkers willen haring gaan vangen op de Egersund- gronden ten zuidwesten van Noorwegen en ten noorden van Denemarken. Vier spannen van elk twee kotters gaan er maan dag heen om de mogelijkheden te verkennen. Tot ongeveer half maart heeft men de tijd, dan is het, naar de ervaring heeft ge leerd. met de visserij op deze gronden afgelopen. Aan minister Biesheuvel, die op zyn begroting voor 1965 een bedrag van f 400.000 heeft staan voor steun aan experimentele visreizen, heeft men een subsidie gevraagd. De mi nister zal een commissie uit het be drijfsleven in het leven roepen, die hem over de besteding van die f 400.000 zal adviseren en daarbij op biologische, economische en techni sche aspecten zal letten. Op het ogenblik zyn de commissie en het bedrag van vier ton er offi cieel nog niet, omdat de eerste nog moet worden ingesteld en het tweede nog door de volksvertegenwoordiging moet worden gevoteerd, maar om de haastige Urkers terwille te zyn heeft de commissie toch maar vast in een voorlopige by eenkomst een welwil lende houding aangenomen. Later kan men dan zien of het experiment voor een subsidie achteraf in aan merking komt. Aanvoer in Kiel Men wil trachten de gevangen ha ring in Kiel aan te voeren en te verhandelen. Theoretisch zou ze dan misschien verhandeld norden via de Urker afslag, maar in werkelijkheid zou ze in Duitsland blijven. De di recteur van de Urker Visaanvoer en afslagvereniging is op het ogenblik in Duitsland om hierover besprekin gen te voeren. Naar men ons by de vereniging vertelde heeft men het oog op Duits land laten vallen omdat dit land met zyn grote haringconsumptie be lang heeft by een dergelyke aan voer, terwyl Denemarken de recht streekse aanvoer uit zee en ook de doorvoer juist verbiedt. MAROKKAAN MISHANDELD Op het hoogste justitiële niveau wordt op het ogenblik in de Duitse Bondsrepubliek een onderzoek inge steld naar een geheimzinnige zaak die zich by het Ijzeren gordijn heeft afgespeeld en waarby een uitgebran de auto en een Marokkaan betrok ken zijn. De vreemde zaak, waarover de po litie weigert verklaringen af te leg gen, wordt belangrijk genoeg geacht om door de dienst van de procureur generaal van de Bondsrepubliek zelf te worden behandeld. De dienst heeft de volgende korte verklaring afgelegd: „In de nacht van 10 op 11 februari is een Noordafrikaan by Selb in Beieren door enige personen mis handeld. zyn auto is in brand gesto ken. Aangezien het vermoeden be staat, dat de zaak een politieke ach tergrond heeft, is het onderzoek overgenomen door de procureur-ge neraal". De politie heeft slechts gezegd, dat de auto met een Bazelse nummer plaat. is uitgebrand. Zegslieden van de politie verklaarden, dat de man heeft beweerd een Marokkaanse agent van de V.A.R.-inlichtingen- dienst te zyn, die ternauwernood ontsnapt is aan de messen van twee Israëlische diplomaten, die hy had moeten vennoorden. De zegslieden verklaav/en tevens dat de Israëliërs werkzaam waren voor de ambassade in Bern. De man nen hadden een rit in de auto van de Marokkaan in de streek langs het yzeren gordyn aanvaard. Toen zy echter onraad roken trokken zy een mes, staken de auto in brand en namen de benen. De Marokkaan is ernstig gewond in een ziekenhuis- opgenomen. Dit relaas is ter kennis gebracht van ambassadeur Bentsoer van Is raël in Bern. Bentsoer heeft ter stond verklaard dat het verhaal vol komen was verzonnen. Hy zei. dat niemand van zijn ambassade in de afgelopen weken naar Duitsland was geweest Schrenk, officier van justitie in Hof, die het eerste onderzoek heeft geleid, zei dat de Noordafrikaan zijn aanvallers „noch Israëliërs noch Westduitsers" had genoemd. Na een langdurig verhoor is de Noordafrikaan op vrye voeten ge- i steld. De kotters die maandag vertrek ken om „in span" met het sleepnet te vissen zyn de U.K. 22 en 175, schip pers Jacob en Riekelt Brands, de U.K. 67 en 167, schippers Hendrik en Klaas Kramer, de U.K. 104 en 3 65, schippers Albert en Meindert de Boer, de U.K. 73 en 164, schippers Jan Post en Hendrik de Vries. De schepen zullen voorlopig in Noorwegen blyven, de bemanningen zullen om de veertien dagen voor de zondag per vliegtuig naar Nederland Urk heeft nog meer plannen. Dat die deze week ineens naar buiten komen is niet toevallig. Woensdag heeft het voormalige eiland zijn bid dag gevierd. Iedereen is dan thuis en van ouds maakt men in de bid dag-week van de gelegenheid ge bruik om allerlei vergaderingen te houden en plannen te ontwerpen. Schipper Piet Zwaan van de U.K.222 wil over ongeveer veertien dagen naar de Ierse Zee om op tong te vissen, schipper Kees Bakker van de U.K. 72 heeft ook plannen in die richting. De bemanningen moe ten dan wel een week wegblijven en dat is, evenals bij de vissery on der Noorwegen, een groot bezwaar, omdat de Urkers op zondag graag thuis zyn. Uit Grimsby aan de Engelse oost kust kreeg de Urker vissersvereniging een verzoek om daar verse haring te komen aanvoeren. In een stormach tige week zyn Uker vissers eens in Grimsby binnengelopen en men vond Veldloop van A.V. „Holland" Het tweede gedeelte van het onder ling veldloopkampioenschap van A.V. .Holland" werd gistermiddag op zeer overtuigende wijze gewonnen door Adri v. d. Molen. By de jongens AB was Robert Strik veruit de sterkste, hetzelfde geldt voor Harry van Bovene by de jongens C, Mark van Vliet by de jongens D en Rob Sloos by de pupillen. Ter afsluiting van deze onderlinge wedstrijd volgt over 4 weken nog een individuele tydloop over 500 meter. Uitslagen: Senioren 1500 m: 1. A. v. d. Molen 4.33.2; 2. A. v. d. Linden 4.44.8; 3. F. Beker 4.45.-; 4. P. Selier 4.46.8; 5. A. v. d. Brink 4.49.-. Junioren AB 1500 m: 1. R. Strik 4.48.7; 2. F. Julien 5.04.2; 3. R. Tiese- ma 5.04.2; 4. C. Kanbier 5.08.2; 5. W. Kanbier 5.10.8. Junioren C 900 m: 1. H. v. Bovene 3.22.7; 2. H. Frauenfelder 3.26.2; 3. A. de Groot 3.26.5; 4. E. Rauws 3.27.4; 5. E. Brokaar 3.31.1. Junioren D 900 m: 1. M. v. Vliet 3.30.2; 2. Henk Hoekstra 3.33.6; 3. R. Frankhuizen 3.37.6; 3. L. Kiehl 3.44.9. Pupillen 900 m: 1. R. Sloos 4.06.5; 2. Herman Hoekstra 4.09.1; 3. E. Eve- leens 4.09.5; 4. H. Haman 4.12.9; 5. H. Strik 4.15.6. Veteranen 1300 m: 1. M. Prangel 4.18.2; 2. A. Hendriksen 4.20.7; 3. C. v. Venetiën 4.21.9; 4. J. v. Britsum 4.32.8. Reserves KNVB AMATEURS Res. eerste klasse: De Musschen 2 LFC 2 2—1; Feyenoord 3—CVV 2 1—2; ADO 3—VCS 2 1—1; Sparta 3— SW 3 35; Excelsior 3Neptunus 2 1—1. Res. tweede klasse A: RVC 2HBS 2 10; Laakkwartier 2Celeritas 1—1; UVS 2—ON A 2 5—0; Gouda 2— Quick 2 10; Delft 2Westlandia 2 1—1. Res. derde klasse A: Wilhelmus 2 Tonegido 2 12; Blauw Zwart 2 RKAVV 3 3—2; SJC 2—VVSB 2 3—4 Altior 2Foreholte 2 22Lugdunum 2Wassenaar 2 11. Res. derde klasse BTOGB 2Lug dunum 3 22; DONK 2Roodenburg 2 0—2; GD A 2—UVS 3 1—2; ONA 3 Olympia 2 21. ZATERDAGVOETBAL Res. derde klasse AQuick Boys 3 Rynsburgse Boys 2 2—0 (gestaakt we gens beenbreukTer Leede 2RCL 2 5—0. Res. derde klasse C: CSVD 3— Sportlust 2 20; Excelsior P 3Zwa luwen 3 10; Unicum 2WGZ 2 2—0. er de haring, die zy aanvoerden, zo goed dat men ze graag geregeld te rug wil zien. Een deputatie van Schotse vissers heeft naar aanlei ding van deze geschiedenis een veertiendaags bezoek aan Urk ge bracht en is mee ter visvangst ge weest om de Urker methoden te be studeren. Vorige week heeft de Urker ge meenteraad, behoudens medewerking van de regering, besloten tot aanleg van een nieuwe haven, kosten onge veer drie miljoen, en van nieuwe verbindingswegen, kosten ongeveer een miljoen. Over eventuele mede werking van de rijksoverheid aan de havenaanleg is het overleg tus sen de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw en Vis sery nog gaande. Turkse regering afgetreden De veertien maanden oude Turkse coalitie-regering onder premier Inö- nü heeft zaterdagavond in de Na tionale Vergadering een nederlaag geleden. Bij een stemming over de begroting vond zij alle oppositie-par tyen tegenover zich. De gezamenlijke oppositie kreeg 225 stemmen één minder dan no dig om de regering ten val te bren gen. De coalitie verenigde 197 stem men op zich en er waren voorts twee onthoudingen. Voor de stemming had de premier verklaard te zullen aftreden als de oppositie ook maar één stem meer zou krygen dan de bekend werd, ging de 81-jarige Inönü president Gürsel het ontslag van zyn kabinet aanbieden. Deze heeft later verklaard, dat de vier oppositiepartyen nu moeten trach ten een nieuw kabinet te vormen. Vandaag zou hy een kabinetsfor- matuer aan wy zen. De oppositie telt meer aanhangers in de Nationale Vergadering dan Inönü's Republikeinse Volksparty en de onafhankely ken. De tegenstan ders van de regering weigerden de begroting te behandelen die al door de Senaat was goedgekeurd. Toen premier Inönü op een felle aanval van een des opposanten wilde ant woorden, werd hem by handopste ken de toestemming geweigerd. De vier oppositiepartyen beschik ken tezamen over precies de helft van alle zetels in Kamer de Senaat en zouden met steun van de Onafhan kely ken gemakkelyk kunnen rege ren. Gemakkelyk dan in theoretisch parlementaire zin, want het biyft zeer de vraag of het leger deze plot selinge omslag zal dulden. De ont wikkeling is van het hoogste belang gezien de houding van Turldje ten opzichte van de kwestie-Cyprus. Door twee jongelui Overval op taxichauffeur Een Haagse taxichauffeur is 2 in het westen van Delft, door twee jonge Hagenaars (19 en 18 j.), die hy van Den Haag naar Delft bracht, overvallen. De chauffeur werd met een limonadeflesje op het hoofd geslagen, waardoor hij een grote wond opliep. Toen hy echter by bewustzijn bleek te blyven, maakten zijn overvallers zich uit de voeten. De chauffeur was nog in staat naar het Delftse politiebureau te rijden. De twee jongens werden later ingerekend, zy hadden het plan gehad de chauffeur bewusteloos te slaan en van zyn geld te beroven. Toen dat mislukte, poogden ze, om de terugreis van Delft naar Den Haag te kunnen betalen, vergeefs in te breken in een benzinestation in Delft. De chauffeur kon na behandeling in het Gasthuis in Delft naar zyn woning terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11