ModepolitieJi Ondankbare kinderen plotseling van mening veranderde Venkelknol is een lekkere afwisseling Waarom de Parijse haute couture zo Wekelijks bijvoegsel Uw We heids ben v| Als we Jean Patou mogen geloven dragen we deze zomer alle maal grote hoeden met M golvende randen. Boven een strooien model met een grote gele bloem aan de ach- leid) terkant. Rechts: een bloemver- J siering gebruikte ook Do] de bekende hoeden- J ontwerpster Rose Va- i vojlois, ook uit Parijs, die )pulalcen dopje van roze rika.r' ntien|paardehaar versierde ï*met een a dahlia. grote Lang voordat in Parijs de voorjaarsshows van de haute couture begonnen was er spra ke veel sprake van dat dit voorjaar geen modejourna liste bij de première aanwezig zou zijn. In het najaar van 1964 hadden de couturiers be sloten de binnen- en buiten landse pers niet dan een maand na de eerste shows in hun huis toe te laten. Dit naar het voor beeld van Balenciaga en De Givenchy die zich al sinds ja ren aan een dergelijke gang van zaken houden. Hiermee zouden vooral de kopers (fabrikanten en grote modezaken) die zich verplichten een of meer modellen te kopen voordat ze nog maar een glimp van de collectie hebben gezien, veel baat vinden: in die publiciteitloze maand zouden ze alle tijd hebben de gekochte model len te kopiëren en het geziene in eigen modellen toe te passen, zonder dat andere fabrikanten en ontwer pers. grasduinend in de tot nu toe gebruikelijke persverslagen en gepu bliceerde illustraties, zich kosteloos dezelfde ideeën, details en modellen zouden toeëigenen. De Parijse couturiers zijn echter op hun besluit teruggekomen en hebben alle 850 vertegenwoordigers van de internationale modepers bij de onthulling van hun voorjaars creaties toegelaten. Alleen St.-Lau- rent volhardt in het oorspronkelijke besluit, naar men zegt omdat de on gunstige pers die hij het afgelopen seizoen kreeg, heel wat kopers uit zijn salons weghield. ,Wat kunnen kinderen toch ondankbaar zijn", zuchtte een oude dame, die mij haar levens- geschiedenis had verteld. Als je bedenkt wat je als moeder hebt opgeofferd en zodra de kinderen voor zichzelf kun nen zorgen, keren ze je de rug toe en trekken zich niets meer van je aan. Ze beschouwen je als als een curiositeit: wel aardig om er van tijd tot tijd naar te komen kijken, als ze maar geen last van je heb ben, als je maar geen beroep op hen doet! Je hebt uitgediend, je telt niet meer mee Dat was vroeger toch anders. Ik knikte, gaf haar gelijk, want ze had het moeilijk en wilde getroost worden. Overigens heeft het mij altyc! i verbaasd dat ouders dankbaarheid sj van hun kinderen eisen. Waar- i voor? Wie kinderen krijgt neemt l( automatisch een verplichting op ij zich: de kinderen grootbrengen, zo goed mogelijk. Je voedt en kleedt en onderwijst ze, je leert hen lopen, 1 Draten, laat ze studeren, spelen. Je geeft je tijd, je liefde, je erva- i| ringen aan hen weg, je opent deu- l ren voor hen, de een na de ander. I Eerst de kamerdeuren, dan de bui- 1 tendeur. Daarna de deur die toegang geeft J tot de vrije natuur: de zomer, de j wind die naar bloesems geurt, de regen en de sneeuw, dan de deur tot de noodzakelijke kennis, de deur van een clublokaal, een turn- zaal. Je opent steeds méér deuren: tot de literatuur, de schoonheid, de schouwburg, de collegezaal. En ein- 1 delijk, eindelijk zijn de kinderen 'l dan zover, dat ze zelf de sleutels I weten te vinden en zelf in staat zijn de deuren van de maatschap- Pij te openen. Nu ben je als ouder overbodig geworden. Je portiers- en gidsendiensten zijn beëindigd, je t: kunt jezelf pensioneren. Je hebt Jl Je plicht gedaan: niets meer, niets minder. Uit. Heb je daarna het recht bij je volwassen kinderen met de hoed rond te gaan en dankbaarheid in te zamelen? Moeten we de aarde \overpeinzi ng J dankbaar zijn omdat zij draait, de tulp danken omdat zij bloeit, de mens eren omdat hij zijn kinde ren liefheeft en deuren voor hen opent? Bovendien: het was leuk werk, dat grootbrengen van kinderen, dat openen van steeds nieuwe deuren, het ontsluiten van steeds gecompliceerder werelden. De vreugde van het kleine meisje dat voor het eerst een jong poesje in de handen houdt is precies zo kostelijk als haar vreugde later over het eerste vriendje. Opvoeden, dag in, dag uit, twin tig, dertig jaren achtereen, is zwaar werk, verantwoordelijk werk: je wordt er doodmoe van, maar echt vervelen doet het nooit, elke och tend ben je wéér bereid om sleutels aan te reiken, nog meer deuren te openen, het kind de drem pelvrees te doen verliezen. Ze groei en je intussen over het hoofd, trap pen op je hart, lachen om je ouder wetse iddeeën", ze bespotten en minachten je, maar weten je al tijd te vinden wanneer ze voor ge sloten deuren komen waarvoor hun krachten niet toereikend zijn „Kun je me helpen daar binnen te komen?" vragen ze. En je legt alles terzijde, ra kelt je laatste spaargeld bijeen, schraapt een restantje energie los, wringt aan een paar hefbomen, be nut de laatste relatie, de enig over gebleven kruiwagen en opent de Waarom ineens die verande ring van gedachten? Hogere modepolitiek. Pressie van de textielfabrikanten. Deze laat- sten, die hun nieuwste creaties via de couturier lanceren, ad verteren omstandig in de luxe tijdschriften en gebruiken voor hun advertenties doorgaans de foto van een couturemodél (ge maakt van hun stof, dat spreekt vanzelf), met, zoals dat hoort, de naam van de couturier eron der. En de textielfabrikanten dreigden helemaal niet te zullen adverteren indien tijdschriften en verdere pers een maand later dan gebruikelijk met het mode- nieuws zouden uitkomen. Dit zou niet alleen een slag bete kenen voor de bladen in kwestie, maar ook voor de couturiers zelf, die wel hun naam, maar niet nood zakelijk hun fortuin maken met de halfjaarlijkse modecollecties. Hun couture creaties zijn immers maar al te vaak de vleugels waarop een veel uitgebreider en lucratiever commerce in luxe-artikelen zijn vlucht neemt. Wie geen Diorjapon kan bekostigen (en weinigen kun nen dat) kan tenminste zijn lippen stiften, toiletartikelen en parfums vooral parfums gebruiken. Of zijn katoenen nachtgoed, founda tions, schoenen, truitjes, kousen vooral kousen en andere acces soires met de wereldbekende, dure naam erop. De reden dat Chanel, na vele ja ren afwezigheid, als couturière te rugkwam was haar Nummer Vijf. Haar bekende „Nummer 5" en min der bekende andere parfums, die ondanks hun veroverende geur en hun wereldnaam een handelstoni cum nodig hadden. Chanel's naam is, vandaag, als in de tijd toen ze als eerste onder de couturiers een parfum lanceerde, weer op ieders lippen en haar parfum achter ieders oorlelletje. Molyneux die de zeven tig is gepasseerd en zich in 1950 uit de creatieve modewereld terug trok, heropent dit seizoen zijn modesalon: Wie (en vooral wie van de jongere generatie) kent na veer tien jaar nog de naam Molyneux als ze die in de parfumerie toeval lig tegenkomt? Zelfs de anti-pers couturiers begrepen dat ze zichzelf tekort deden wanneer ze niet van stond af aan hun deuren voor de verslaggeefsters openden. En dat is waarom de mode koningen uiteindelijk de pers toch toelieten. Want wat het moet het zwaarst zwaarst wegen. deur voor het hunkerende kind. Je bent blij en gelukkig dat je dit nog hebt kunnen doennog één maal hebt kunnen doen, en terwijl je kind over die laatste drempel stormt, zonder omkijken, zonder dankjewel, blijf je uitgeput maar voldaan achter. Ziezonu mag je met pen sioen gaan, in stilte en vergeten, trots zijn op het nageslacht dat intussen zelf bezig is gezinnen te stichten en dat op zijn beurt deuren gaat openen. Dankbare kinderen zijn onna tuurlijke kinderen. Dankbaar ben je als ouder, omdat je dit hebt mogen doen, omdat het zulk kostelijk iverk was, omdat je al die jaren van opoffering en zorgzaamheid, van ploegen en ladders oprichten, zo genoten hebt, omdat je mocht liefhebben en weggeven. Elk offer dat je voor je kinderen brengt was een geschenkt voor jezelf, elk ar beidsuur dat je aan hen opdroeg maakte je rijper, elke traan die je voor hen vergoot ivaste een zonde weg, elke zucht die je slaakte joeg een wolk aan flar den, opdat de zon kon doorko- Wie aan het einde van zijn le ven daarvoor dankbaarheid eist, heeft er kennelijk niets van be grepen. Een ensemble van tergal: ja pon zonder mouwen met klep pen in de taille en een kort jas je met witte piqué manchetten Roos en hoed zijn eveneens wit. kwark. Sla het eiwit zeer stijf en meng dit voorzichtig door een kwarkmassa. Gameer dit gerecht met schijfjes banaan en gehakte noten. Kalfsgehakt 500 gr. kalfsgehakt, 1 doosje kwark, 100 gr. geraspte wortels, klein uitje, 1 ui, zout, peper, aroma, theim, Worcestershire sauce, paprikapoeder. Maak het gehakt aan met de kwark, de wortels, het fijngesnip perde uitje, het el en de kruiden. Vet een cakeblik goed in, vorm van het gehakt een langwerpig brood en bak dit in het blik in ongeveer 1 uur gaan in een matig hete oven. Kwarkstengels 100 gr. roomboter, 100 gr. bloem, 100 gr. room kwark, zout, peper, aroma, paprika. Snijd de harde boter met twee mes sen in de bloem, voeg de room- kwark toe met de kruiden en kneed het snel dooreen tot een glad deeg is verkregen. Laat dit deeg 1 2 uur in een koude omgeving (koel kast) afgedekt tot rust komen. Rol het daarna uit en snijd er met een mes lange reepjes van, die met el bestreken in ongeveer 20 minuten in een hete oven gaar en goudgeel worden gebakken. EEN MAN OF EEN UNIFORM Het korps van vrouwelijke poli- tie-agenten, dat drie Jaar geleden met trots in Italië werd geïnstal leerd, heeft te kampen met moei lijkheden, die door velen worden toegeschreven aan het feit dat de agenten niet mogen trouwen. Een groep vrouwelijke afgevaar digden van de Christen Democra tische Party wil meer en Jongere meisjes tot het korps trekken en iets doen aan het huwelijks-veto. De afgevaardigden voeren aan dat men by de oprichting een korps voor ogen had van 103 inspectrices en onder-inspectrices en 450 poli- tie-agenten. Het is echter uitge draaid op slechts één inspectrice, 72 onder-inspectrices en 221 agen ten van politie. Dit is volgens de betrokken af gevaardigden niet voldoende om alle problemen aangaande vrouwen en minderjarigen in de Italiaanse steden te behandelen, zy stellen o.m. voor: 1. meer benoemingen en promo ties tot de rang van inspectrice: 2. de huidige minimumleeftijd van 24 jaar te verlagen tot 21 jaar; 3. de oprichting van een korps van adspirant-agenten, waartoe vrouwen van tussen de 18 en 21 jaar zullen worden toegelaten en 4. afschaffing van het huweiyks- verbod, daar de meeste Italiaanse vrouwen een man boven een uni form verkiezen. (W)ETE NS WAARD ^eret Zaterdag 13 februari 196S Pagina 3 Een groente, die we in deze tijd in de winkels zien liggen en die nog maar weinig bekendheid geniet is de knol -of bleekvenkel. Het is de ver dikte wortel van een venkelsoort (een kruiderij, waarvan de fijngesneden, verse blaadjes ge bruikt worden in salades en sauzen). De geurige venkelknol is gestoofd, gekookt of gebakken een heerlijke afwisseling op ons menu. Bananenkwark Roer 1 bakje kwark (250 gr.) met 1 eierdooier en 1/8 liter slagroom romig. Maak het geheel op smaak met suiker en een weinig zout. Maak 2 bananen met een vork fyn en meng deze door de romige De lichtgevende jas, I reeds lang in gebruik voor hen die 's nachts of 's avonds langs of op de weg moeten werken, is J nu door een Parijs mode huis uitgebracht voor schoolkinderen. Op de j foto ziet u de jas, gedra- j gen overdag en bij avond. Ill Bananen-omelet 2 bananen, 50 g boter, 4 eieren, zout. Sc hiel de bananen, snyd ze over langs doormidden en bak ze in de helft van de hete boter. Roer de eierdooiers met 1 lepel suiker, tot ze licht van kleur zijn geworden en meng de sty fgeslagen eiwitten er voorzichtig door. Doe de rest van de boter in de koekepan en bak hierin de omelet, zonder roeren. Leg een deksel op de pan, zodat de bo venkant sneller gaar wordt. Breng de omelet over op een verwarmde schotel en leg de gebakken bana nen er bovenop. Eieren met kaassaus 4 hardgekookte eieren, 40 g boter, 40 g bloem, liter melk, zout, pe per, paprikapoeder, 100 g geraspte kaas, peterselie, paneermeel. Halveer de eieren en leg ze in een vuurvaste schotel. Maak van boter, bloem, melk en kruiden een mooie, gladde saus. Roer tot slot 75 g kaas door deze saus met de fyngehakte peterselie. Schenk de kaassaus over de halve eieren in de vuurvaste schotel en strooi de rest van de ge raspte kaas er over. Geef de scho tel in een matig warme oven in on geveer 20 minuten een mooi, bruin korstje. Italiaanse rijstsoep 60 g spek, VA liter bouillon, zout, 250 g groene kool, 1 winterwortel, 1 teentje knoflook, peper, marjoraan, 60 g rijst, geraspte kaas. Srujd het spek in kleine dobbelsteentjes en smelt deze uit, samen met de knof look. Voeg de zéér fyn gesneden en gewassen kool en wortel toe. Doe de bouillon erby met de kruiden en de ryst. Kook alles in 20 minuten gaar. maak de soep af met een scheutje witte wyn en serveer er stokbrood en oude geraspte kaas by. Gevulde uien 4 grote, stevige uien, 400 gr. ge hakt, 100 gr. geraspte kaas, kof fiemelk, paprika, kerrie, aardap pelen, verschillende soorten groenten. Maak het gehakt aan met paprika, kerrie, zout en de helft van de ge raspte kaas. Vul de uitgeholde uien hiermede (voorzichtig uithollen met scherp mesje) en strooi de rest van de geraspte kaas erover. Leg hier en daar een klontje boter, zet de uien in een vuurvaste schotel en plaatst deze gedurende een half uur in een hete oven tot de uien gaar zyn. Geef er doperwten sperziebonen, worteltjes, bloemkool, koolraap of champignons by.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11