GRIEP Pierre Boulez introduceerde „Figures, Doubles, Prismes" kunst kcüeiöoscQQP CITOSIL s, R.OIN EIGENTIJDSE MUZIEK .Muziek ni° waaraan het hart ontbreekt Wie heeft wil er snel van af rstPHnr Dr. Louis Gans wijst beschuldigingen af THE BEATLES WITTE-WEEK FOLDER Geheimhouding nog sterker aan banden vitrage en gordijnen-shop Opgericht 1 maart i860 Vrijdag 12 februari 1965 D E oren van de meeste luisteraars zullen tijdens het grootste deel van het eenzijdig samengesteld gematigd- tot extreem moderne concert van het Residentie-Orkest onder leiding van de al evenzeer extreem-moderne componist Pierre Boulez op een allerverschrikkelijkste wijze „getuit" hebben! Boulez was o.a. leerling van Messiaen en Eeibowitz, aan wiens „klassieke" twaalftoontechniek, door hem als te acade misch beschouwd, hij zich intussen allang ontworstelde: de „evo- lutie" of „revolutie", al naar gelang men deze beschouwen wil, ging sindsdien alweer véél verder. 11* f -V$.' erg in heeft. Twaalftoonmuziek van de hoogste orde. waarbij een ieder zo zijn eigen gedachten kan hebben, maar waarvan één ding zeker is: zij kwamen voort uit een eerlijk gemoed, dat niet anders componeren kon dan op deze wijze, alle heftige tegenstand in zijn tijd ten spijt. Hier een tot het uiterste opgedreven eomprimatie, waarin elke noot en elke fluistering haar betekenis lijkt te hebben. In scherp contrast na de pauze Sixawinsky's „Symphonies of wind instruments" (Symfonieën van blaasinstrumenten)geschreven als een in memoriam aan de op 25 maart 1918 gestorven Debussy. Ook nu was de pregnante directie van Boulez een visueel genot. Hij be heerste de schrynende partituur met haar rouw-atmosfeer waarin ko raalachtige fragmenten en pastorale of folkloristische melodieën door klinken, volkomen. De perfecte bla zers van het R.O., een sublieme greep van uitgelezen musici, deden Stravinsky de hoogste eer aan. in de steeds „voortschrijdende tijd" is gegroeid. Dat het beluisteren van deze avond intussen voor velen een zware opgaaf de distantie tussen de huidige kunstenaars en het ge middelde publiek is veelal groot! is geweest: daaraan twijfelen wij niet! H. Voorstelling Ned. Dans Theater Maandag a.s. geeft het Ned. Dans Theater een voorstelling in de Kon. Schouwburg in Den Haag. Het programma vermeldt als pre mière voor Den Haag het ballet „POP BEAT '65". Het ballet van Job San ders op muziek van tiener-liedjes is een satire op de vele hedendaag se idolen en ideeën van tieners. De delen zijn: Jukebox-relegie. Loli(ta) pop. Motormat, Loving you more every day, Money, Neptide en Finale. Solisten zijn Mabel Alter. Kathy Gosschalk. Anne Hyde, Charles Czer- ny. Jaap Flier, Gépard Lemaitre, Ma deleine Felix, Marten Molema. Het programma vermeldt voorts als reprises de balletten: „Grand pas Espagnol" van Benja min Harkarvy op muziek van Mauri ce Moszkowsky (Vijf Spaanse Dan sen), voorts het ballet van de Ameri kaanse choreograaf Glen Tetley „Pierrot Lunaire". Glen Tetley maak te dit ballet op de gelijknamige com positie van Arnold Schönberg. Eveneens van Glen Tetley is het ballet „Sargasso" op muziek van Ernst Krenek. Tenslotte hoogtepunt Vioolconcert v 1935. Herinnering it werd tot een t aangrijpende Alban Berg uit het vroegtij Men is deze avond voor „ongewo- t" zaken gesteld, speciaal in Bou- s jongste seriële compositie „Figu- s. Doubles. Prismes pour orches- tie" (van 1965). waarin hij hóe iet ook zij nogmaals zijn onge- intelligentie met de daaraan ppaard gaande nieuwe klankvond- .a. door middel van het slag werk, sterk bewijst. PIERRE BOULEZ TIBOR VARGA (Advertentie) Dat kan: met nieuwe Citosil Griep eist vlugge, zekere verlich ting. Daarom bij eerste kou of koorts: de nieuwe Citosil snel- n dl tabletten. Een Citosil snel tablet 1 is waarschijnlijk de snelste griep- bestrijder die u zonder recept "j kunt krijgen. I Citosil begint zijn goede werk al binnen 2 minuten, tot pijn en i jfj koorts en griep weg zijn. Citosil sneltabletten: de moderne formule met vitaminen Bi en C, Lïo belangrijk om de weerstand te Dngi verhogen. Juist bij griep! !U Buisje van £.4 -m SneJLTABLETTEN Succes voor werk van Nederlandse componist Voor het Festival van de „In- .it ternational society for contemporary 11 music", dat dit jaar van 20-28 mei In Madrid gehouden zal worden 2$ heeft de internationale jury ook werk van de jonge Nederlandse componist Ton de Kruyf gekozen. Het zijn twee jj!j liederen met begeleiding van kamer orkest en getiteld „Einst lm grau. ius. De componist behoort tot de z.g. 575! Gaudeamusgroep en het werk werd vermenigvudigd door de zorgen van de stichting Donemus. De internationale jury was als volgt samengesteld: Oscar Espla (Spanje), Roman Vlad (Italië), Tadeusz Baird (Polen), Jean-Claude Eloy ♦Frankrijk), Klaus Huber (Zwitser land). tijdens avond. (Foto L.D./Holvast) Deze tot het toppunt van econo mische soberheid opgevoerde gecom pliceerde en naar het lijkt lo gisch en mathematisch opgebouwde structuur met de vele variaties en met een onvoorstelbaar groot instru mentarium, zal menigeen bij eerste aanhoren, heel weinig gezegd heb ben De programma-toelichting werkt in dit opzicht ook niet verhelderend. Wellicht is de, zin „Boulez is een componist van 1965, hetgeen beduidt, dat hij de klankmiddelen en samen- 1965 gebruikt, maar uiteindelijk zoekt hij naar de eeuwi ge wet, dïe de muziek in welke vorm of welke klankgemiddelde ook, moet beheersen: spanning en ontspanning in doorlopende beweging" nog de meest duidelijke en waarheidsgetrou- Spanning is er althans volop! lar erg ver komen we er toch niet mee. Want slechts de door en door geschoolde theoretici, die de partituur grondig kennen en wij ïemen toch aan, dat deze er niet in lèïi groot aantal aanwezig waren kunnen, voornamelijk verstandelijk, >r deze muziek geboeid worden en hun grote bewondering voor op- biengen. Persoonlijk laat zij ons echter ab soluut koud, afgezien van enkele ver scheurende momenten, omdat het „hart"' er totaal in ontbreekt en wij daarom vooralsnog niet in deze ex plosies van massale klankflarden „geloven", hoe graag we het ook zouden willen. utussen onze verwondering en diepste bewondering voor de exacte kkundige verklanking onder de fantastisch knappe directie (geen enkel overbodig gebaar!) van een die, alweer de toelichting, „ge lijk Strawinsky de muziek ziet als het stellen van de orde tussen de heengaan van zijn vriendin Ma rion Gropius, dochter van Walter Oropius en Mahlers weduwe Alma Maria. Wonderlijke mengeling van twaalftoontechniek en tonaliteit van iemand, die wy indertijd in Wenen als een fervent bewonderaar van Bach leerden kennen. Wie beter kon dit werk voordra- HIJ VRAAGT BIJ VERKOOP VAN KUNSTWERKEN GEEN PROVISIE Dr. Louis Gans, meer bekend van het plan-Gans", heeft gis teren bij zijn terugkeer uit Amerika de beschuldigingen die tegen zijn plan voor een internationaal kunsthuis onlangs zijn geuit, met- klem van de hand gewezen. Het verwijt dat hij aan de kunstenaars zou verdienen door bij de verkoop van hun kunstwerken provisie te vragen noemde hij „onzin". De heer Gans, die vorig jaar zijn museumcarrière afbrak door ontslag te nemen als conservator van het Stedelijk Museum in Amsterdam en zijn plan ontwierp om in de hoofd stad een Internationaal Kunsthuis te stichten teneinde op grote schaal kunstwerken van hedendaagse Ne- ken op de Amerikaanse markt. Daar- „Tïr..ir,TTO toe bezocht de ex-censervator vele LHEMlLLIb (xAr musea en heeft contact opgenomen met een aantal grote bedrijven. Vol gens de heer Gans bestaat er in Amerika grote belangstelling voor Nederlandse kunst. VALSE NAAM OP gen dan Tibor Varga. die derlandse kunstenaars te verkopen. vioolconcert en dat van Bartok reeds talloze triomfen vierde? Hij deed het in een volmaakt sa mengaan met het orkest, dat geïn spireerd leek door Boulez' superieure leidrng. Boulez. aan wie niets ont ging en die in elk opzicht een ver antwoorde reproductie tot stand bracht. Varga excelleerde tot in de allerhoogste regionen, daar, waar Berg gestalte heeft aan de hemelse opstijging van het door hem zo ge liefde meisje Het uitbundige applaus gold zowel de meesterlijke violist, de dirigent, het orkest als de compo.' ban Berg, die „De verkoop van werken geschiedt direct tussen de kunstenaar en de ko per", aldus de heer Gans. Hierbij onderstreepte hij nog eens nadrukkelijk de doelstelling van zijn plan: „het stimuleren van de ver koop van hedendaagse kunst aan particulieren ten behoeve van de Ne derlandse kunstenaars". 'Hij organiseert daartoe tentoon stellingen op plaatsen en bij gelegen heden waar vele mensen verwacht kunnen worden. De ingezonden langzamerhand wel Afwerken, die alle te koop zijn I worden aan een nauwkeurige selectie onderworpen. Veel belangstelling voor deze verkooptentoonstellingen bestaat bij vele bedrijven, die dik wijls aan hun werknemers subsidie verlenen bij de aankoop van de ten toongestelde werken. Totnutoe zijn Igor Belski leidt repetities EIGHT DAYS A WEEK Lichtscliilderingen van Livinus van der Bundt op*. wijze ongeveer =00 werken 12 april worden tentoongesteld in het verkocht. De heer Gans vertrok maandag 4 januari op uitnodiging van de Ame rikaanse regering naar de VS om in Amerika meer bekendheid te geven aan de hedendaagse kunst in Neder land en om middelen te vinden voor de afzet van Nederlandse kunstwer- IGOR BELSKI Concours vertolkers muziek van onze tijd Het Internationaal Concours voor jonge vertolkers van Muziek van Onze Tijd ,dat georganiseerd wordt door de Stichting Gaudeamus in samenwerking met het Utrechts Conservatorium, heeft plaats van 5 I t.m. 11 maart a.s. in Utrecht. Voor deelneming aan het concours zijn 38 j inschrijvingen ontvangen met in totaal 56 deelnemers. Deze zijn af- komstig uit 12 landen, t.w.: Neder- j land, Duitsland. Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, Polen, Tsjechoslowa- I kije, Amerika, Australië, Israël, Fin- j land en Spanje. De deelnemers, die niet ouder mogen zijn dan 35 jaar, zijn niet ge bonden aan een bepaald instrument en de keus van de uit te voeren werken is vrij. Als voorwaarde is Gemeentemuseum in Den Haag. Voor het eerst exposeerde Livinus van der Bundt zijn „fotopeintures" in 1957. Nadien is het „schilderen met licht" vele kunstenaars gaan inspire ren. De expositie in het Gemeente museum laat zien hoever de kunste naar die ook directeur is van de Vrije Academie in Den Haag het heeft gebracht op het gebied van de decoratie met wisselende lichteffecten en het aanwenden van de mogelijk heden, die hierin schuilen. De expositie wordt 19 februari door wethouder mr. M. Vrolijk 's middags om vijf uur geopend. Goedkope diamant mogelijk of niet? Het is nog steeds een open vraag of de uit Driel afkomstige chemicus Dulos, wiens ware identiteit inmid dels E. L. J. M. Mudde blijkt te zijn, al of niet in staat is langs syntheti sche weg diamant te bereiden. Volgens de heer W. K. F. van t Hof, aannemer van springwerken in Wageningen, is het beter te spreken van een synthetisch materiaal van grote hardheid. De heer Van 't Hof is alleen verantwoordelijk voor het sprmg-technische gedeelte, waar voor hij de vereiste vergunningen bezit. Hij zei wel dat een kostprijs van 35 cent voor diamant hem bij zonder onwaarschijnlijk voorkomt. De heer Mudde is verantwoordelijk voor het chemische deel van het experiment. Waarom de heer Mudde de pers aanvankelijk onder een valse naam benaderde is tot dusver een raadsel. De medewerking van T.N.O. in het experiment, bestaat uitslui tend uit de levering van een bepaald apparaat. Bij nader onderzoek blijkt, dat de heer Mudde, die uit Nijmegen af komstig is, slechts enkele dagen op een fabriek in Veenendaal heeft ge werkt. Daarna werkte hij enkele weken bij een bouwmaterialen han del in Eist. Thans heeft hij geen vaste werkkring. Hij Is gehuwd met de weduwe Dulos, een geboren Driel- se, en besteedt veel tijd aan het bestuderen van wetenschappelijke publikaties. i( In Carré in Amsterdam wordt thans gerepeteerd voor de musical "No. no Nanette". De foto toont Johan Kaart met links Diana Dobbelman en rechts Louise Rettich. Achter Ronnie Bierman. Lees met aandacht onze die bij U is thuisbezorgd, met vele voordelen voor U. De Russische balletmeester-choreo- graaf, Igor Belski, zal bij het Natio nale Ballet de repetities leiden van het ballet „Het zwanenmeer" van Tsjaikowski. Daartoe arriveerde hij echta' werken moeten gistermiddag met een lijntoestel Aeroflot uit Moskou. Het is de eerste keer dat de heer Belski, die in Lenin grad de supervisie heeft over de in studering van de grote klassieke bal letten, voor dit doel naar ons land komt. „Wij beschouwen zyn komst als J bijzonder grote eer", zei de diree de tijd". De aan dit be- ttrice van het Nationale Ballet. Sonia v/uslzyn verbonden filosofisch-esthe- tische problemen zijn ontzaglijk. Misschien dat wy bij nader aan- jren meer kunnen indringen tot hetgeen Boulez bedoelt en beweegt. Daarbij is het toch altijd leerzaam kennis te maken met uitingen als deze, die tenslotte de tyd staat niet stil! naar het volkomen „nieuwe" zullen voeren. Maar naar wat? Dat is hier het beangstigende probleem. Het succes voor dirigent en het zinloos in diverse groepen opgestel de orkest dat verbijsterend op z'n „tellen" moest passen! viel nog mee. Blijkbaar had men zich geheel „opengesteld", om maar zoveel mogelijk van dit werk te „begrijpen". Het overige viel in verhouding tot Boulez ook mee. Anton Weberns „Vijf stukken voor strijkorkest", op. 5 van 1909 zyn zo suotiel geconcipieerd, dat ze voorbij gegleden zyn, voor men er eigenlijk De 39-jarige Russische balletmees- ter heeft zijn titel behaald aan de school voor choreografie in Lenin grad. Daarna is hij enige tijd verbon den geweest aan de Kirow Opera. Thans bekleedt hij als balletmeester- choreograaf een leidende functie bij het Malitheater in dezelfde 'stad. „Het zwanenmeer" zal op 12 maart door het Nationale Ballet in de Nieuwe Schouwburg in Apeldoorn in première worden gebracht. Daarna keert Igor Belski naar zijn geboorte land terug. Spaanse dansen door ensemble Mariemma Het Spaanse dansensemble Ma riemma. dat na een onderbreking van twee jaar weer een tournee door Ne derland maakt, treedt woensdag 17 februari op in Diligentia. zijn ontstaan in deze eeuw, terwijl minstens 2 werken na 1950 moeten zyn geschreven. Bovendien moeten minstens 2 werken afkomstig zijn van een Nederlandse componist. Het programma moet blijk geven muziek van onze minimaal 6 werken omvatten met een totale speelduur van ten- n Schiphol kwamminste 60 minuten, waaruit de jury een keuze maakt met een speelduur van ten hoogste 30 minuten. Een onafhankelijke internationale jury beoordeelt de uitvoeringen. Er zijn diverse belangrijke geld prijzen beschikbaar gesteld. Het slotooncert zal worden opge nomen en op 23 maart worden uit gezonden door de AVRO. Gestolen Madonna weer opgespoord De politie heeft gisteren een kost bare Madonna uit de 14e eeuw op gespoord nog geen 20 uur nadat het schilderij gestolen was. Twee mannen zijn gearresteerd. De Ma donna met kind, welke in 1320 door Pietro Lorenzetti op hout geschilderd werd en waarvan de waarde op 140 miljoen lire gesteld wordt, was ge stolen uit het kerkjt van Montichiel- lo bij Sienna. In ambt, beroep e.d. (Van onze parlementaire redactie) Iedereen, die zich schuldig maakt aan het niet-opzettelijk schenden van geheimen, die hij op grond van zijn ambt, beroep of wettelijk voor schrift verplicht is te bewaren, zal in de toekomst gestraft kunnen wor den met een hechtenis van drie maanden of een boete van zeshon derd gulden. Dat is de strekking van een wets ontwerp, dat gisteren in de Tweede Kamer werd aangenomen. Tot nu toe is alleen het opzettelijk schenden m geheimen strafbaar. De Kamer was niet eensgezind over j het voorstel van minister Schol ten Justitie) om de geheimhouding sterker aan banden te leggen. De socialistische fractie had er ernstige bezwaren tegen en stemde dan ook tegen het voorstel. Vertrouwensfiguren Minister Scholten en de voorstan ders in de Kamer voerden aan, dat by de grote groei van het aantal vertrouwensfiguren in onze samen leving zoals maatschappelijke werkers en reclasseringsambtenaren nodig is, dat de individuele burger grotere waarborgen krijgt tegen schending van geheimen, die hy aan vertrouwensfiguren meedeelt. De so cialistische fractie bij monde van mevr. mr Singer-Dekker voelde in principe wel voor het strafbaar stellen van „culpoze schending" van gehei men dat is het niet-opzettelijk, maar achteloos schenden van gehei men maar vond, dat de minis ter in zijn voorstel veel te ver ge gaan is door deze soort van schen ding voor alle categoriën met een geheimhoudingsplicht strafbaar te stellen. De minister had de catego riën duidelijk moeten noemen, vond mevr. Singer. Nu bestaat het gevaar, dat mensen die zich eigenlijk hele maal niet bewust zijn van hun ge heimhoudingsplicht. voor de rechter worden gesleept. Bezoekt onze Haarlemmersfr. 179 hoek Kerksteeg. U kunt daar vrijblijvend de grootste en mooiste collectie a Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 Tomaszewski komt werk instuderen bij Nationaal Ballet De Poolse choreograaf en mime- speler Henryk Tomaszewski, die door Marcel Marceau als diens meerdere wordt beschouwd, zal in april bij het Nationale Ballet een werk komen in- BetPl'P «r ir illtlVs studeren dat h'J speciaal Dflfie garanties sembie heeft ontworpen. dit Alle andere fracties voelden meer voor het standpunt, dat de burger betere garanties tegen geheimhou ding krijgt. Het voorstel om de ge heimhoudingsplicht uit te breiden werd reeds in 1952 gedaan. De Kamer voelde er indertijd niet veel voor, om dat toen juist het verschoningsrecht van de journalist in het geding was. De vraag namelijk of een journa list als getuige in een rechtszaak wel of niet verplicht is om zijn bron nen te noemen. De Kamer wilde in 195- het wetsvoorstel alleen maar be handelen als over dit verschonings recht dat als een tegenhanger van de geheimhoudingsplicht is te beschouwen meer duidelijkheid zou zijn. De geleerden zyn het er overigens nog steeds niet over eens geraakt, zodat minister Scholten het inmiddels vergeelde wetsontwerp maar weer ter hand nam. Met succes, zoals gisteren in de Tweede Kamer bleek. „De stier", zoals hij deze choreo grafie heeft genoemd, is een triptiek waarin steeds een andere versie op dit dier wordt gegeven. Het geheel is ge ïnspireerd door de mythe van de mi- notaurus. De Poolse componist Augu- styn Bloch schrijft de muziek. Bernard Haitink maakt debuut in Engeland Bernard Haitink, de dirigent van het Concertgebouworkest, zal op 28 februari in Norwich zyn Engelse de buut maken als dirigent van het BBC Symfonie Orkest. Een avond later zal hij het Orkest in Ipswich dirigeren met hetzelfde programma. Op beide avonden zal Ida Handel de solo vio liste zyn. Haitink zal zijn tournee be sluiten met een concert in Londen waarop de pianist Andor Foldes een van Mozart's pianoconcerten zal ver tolken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7