Za! Ard Schenk op Bislet doorbreken naar de top HANS PARREL: vandaSg Per Ivar Moe wacht op Matoesewitsj Henk Scholte leidt na tweede ronde Kangeroes (d) houdt Die Raeckse op 3-1 Betty Stöve verslaat Karin Susman Hantze Jongbloed geschorst Studie belangrijker dan Nederlands zevental... LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 t lil PAVEL ROMAN: „In april naar ijsrevue „Wij hebben na de verplichte dan sen gelukkig een flinke voorsprong, want dit jaar willen wij nog een maal de titel winnen, voordat wij in april overgaan naar de ijsrevue". Dat was de nogal verrassende reac tie van Pavel Roman uit Praag, 24 uur voor de kür van het ijsdansen, hedenavond in Moskou. De 22-jarige wereldkampioen heeft met zijn twee jaar jongere zuster Eva Eomanova na de vier verplich te dansen, de foxtrot, Weense wals, quick-step en tango met 151,3 pun ten de leiding genomen voor de En gelsen Janet Saw bridge en David Hickingbottom (148,7) em Yvomie Suddick-Roger Kennerson (141,6). De ruim 15.000 toeschouwers zagen weer een perfect dansend paar uit Tsje- cho-Slowakije, dat de laatste jaren van de ene titel naar de andere gleed. Broer en zus, die last had den ondervonden van een griepaan val, waren zichtbaar gelukkig dat zij tijdens het rijden geen last had den ondervonden en het ziet er dan ook naar uit dat de Europese titel hen niet zal ontgaan. Vicus Oriëntis neemt deel aan strijd om mierokampioenschap In de Sporthal Zuid in Amsterdam vindt zondag de strijd korfbalkampioenschap van Nederland plaats, waaraan 16 clubs deelnemen, Vicus Orientis zal Leiden daarbij ver tegenwoordigen. Favoriet ia echter Ons Eibernest (Den Haag), terwijl ook de Amsterdamse verenigingen Rohda, Luto en Blauw Wit hoge ogen kunnen gooien. Rotterdam In de Energiehal in Rotterdam vin den de laatste ronden van de door de RKB georganiseerde microkorfbal- wedstrijden plaats. Van Leidse zijde wordt hieraan door De Algemene. De Danaiden, Fluks en Zuiderkwartier deelgenomen. LKB-programma le kl.: Zuiderkwartier 3KNS 3 (zaterdag 3 uur); Madjoe 1Cres cendo 2 (zaterdag 3 uur); De Alge mene 3—Fluks 4 (2 uur). 2e kl.: prom; Vitesse 1Vitesse 2 (zaterdag 3 uur), Crescendo 4Noor derkwartier 2 (12 uur)Danaiden 4— Vlc. Oriëntis 5 (2 uur). 2e kl.: Fluks 5Algemene 4 (zater dag 3 uur)Zuiderkwartier 4KNS 4 (2 uur). Junioren A: DKC 5Fluks A (12 uur)O. Eibernest 8Danaiden A (2 uur). Junioren B: KNS AZuiderkwar tier B (12 uur)Danaiden BFluks B (12 uur)Noorderkwartier A Madjoe A (zaterdag 3 uur). Zaterdag 2.30 uur vriendschappelijke wedstrijd UVS-Noordwijk Zitplaatsen fl. Overige plaatsen f 0.50. (Van onze speciale verslaggever) Niemand in Oslo is er zeker van, dat Edvard Matoesewitsj zondag avond opnieuw gehuldigd zal wor den. Althans, dat hij weer eerste van een trio zal worden ge lauwerd: als kampioen. In Gothen burg was de Russische ingenieur regelmatigheidskampioen. Geen van de vier afstanden won Toch nam hij van de Estlandse student Ants Antsson de Europese titel over. En misschien staat hij in het Oslose Bisletstadion als de beste schaatser van de wereld op de hoogste tree van het podium. Misschien. Want hier, in de Noorse hoofdstad, wacht Per Ivar Moe, de 20-jarige krachtrijder uit Lillehammer. Moe wacht op Matoesewitsj om hem te kunnen verslaan. En om te bewij zen dat ze allemaal ongelijk had den de mensen, die zeiden dat de jonge Per Ivar in het vorig sei zoen misschien te véél uit de krachten van zijn jonge body had geput. En al die anderen, die elkaar in Gothenburgs Ullevistadion wezen op de vlekkeloze techniek van de Russen: „zie je wel, techniek èn conditie, niet kracht alleen kan een titel opleveren. Pure vechtlust, een onstuimig voorschot op de conditie nemen, dat zijn niet de beslissende factoren in een twee daagse kamp". Per Ivar Moe kwam te kort in Gothenburg. Zullen 30.000 Noren op de tribunes hun idool de kracht geven naar de top te springen? Geen garantie Maar wie kan garanderen, dat de strijd om de wereldschaatstitel op nieuw een tweegevecht wordt tus sen Moe en Matoesewitsj? Oslo denkt ook aan Viktor Kositsjkin, de Rus die in 1962 Henk van der Grift van een prolongatie van de wereldtitel afhield. Let op Kositsj kin, mompelt men. Die is stilaan in vorm gekomen. Zijn derde plaats in Gothenburg was daar het bewijs van. In Oslo kan hii zijn top weer hebben bereikt. Kositsjkin dus. En de Nederlanders dan? Het is met de Nederlandse equipe dit seizoen een merkwaardige zaak. Het team van Anton Huiskes sloop Gothenburg binnen zonder in ook maar één prognose te zijn genoemd, Vandaag arriveerde het vijftal dat oranje in Bislet zal vertegenwoor digen met twee favorieten. Daar is natuurlijk allereerst Ard Schenk, die alles en iedereen verbaasde met ziin sprintzege in de Europese titelstrijd en die aan het eind het toernooi de insiders nog overeind bracht met een perfecte race op de lange afstand: 10 kilo meter in 16.17. Pas op Maar, pas op, Liebrechts reed zijn V/2 kilometer toen de anderen daarna in stormachtige wind en op slechter wordend ijs nog aan bod moesten komen. De Vlaardinger heeft wellicht vorm èn zelfver trouwen te pakken. Ook door die prachtige 10 kilometer (tweede) in Gothenburg. En daarom is Lie brechts nu opeens weer favoriet. Veel zal afhangen van de weers omstandigheden, Die zijn, tot nog toe, in Oslo goed: overdag lichte vorst, 's nachts heviger. Per Jansen secretaris van de Noorse schaats bond, de man die alles regelt in Oslo, is wat dat betreft een zeer tevreden man in deze dagen. „Bis- let is in prachtige conditie", zei hij gisteravond. „Het is alleen jam mer, dat het stadion niet veel groter is. Ik heb aanvragen kaarten voor een totaal van miljoen Noorse kronen moeten af wijzen". Zestigduizend mensen zul len dit weekeinde het titelgevecht Europees librekampioenschap ARD SCHENK onberekenbare „inhoud" reed zich in Toensberg bijna traditioneel naar een eerste plaats in het totaalklassement. Liebrechts is immers „de koning van de kleine wedstrijden". Hij is de man, die in de schaduw van de titelduels tot grote prestaties komt. Liebrechts won de 1500 meter in de kleine Noorse plaats in een, gezien de omstandigheden, formidabele tijd. In het eindklassement treft men hem vooruit op de eerste plaats. Vóór Nils Aaness, de Noorse vete raan al bijna, die toch specialist op de „sleutelafstand" is. In de race om de Europese libre- titel, waarvoor onze landgenoot Henk Scholte en de kleine Vlaming Tonny Schrauwen de uitgesproken favorie ten zijn, heeft Scholte na de eerste twee ronden duidelijk de leiding ge- De Nederlanders, die reeds vier jaar Europees titelhouder is, moet de top positie weliswaar met Schrauwen en de Spanjaard Velez delen, maar zijn gemiddelde ligt aanmerkelijk hoger. Vooral in de tweede ronde toonde Henk Scholte zijn grote klasse. In twee beurten liep hij toen over de Duitser Metzemacher heen. Schrau- en Velez hadden toen acht beur ten nodig om him 500 caramboles bij een te krijgen. Na de eerste ronde had de Belg overigens met een „neus lengte" de leiding genomen op Schol- Kan veel Schenk, weet de wereld nu, kan veel. De wacht is nog slechts op het moment dat hij doorbreekt. Zal dat, nu al, hier in Oslo zijn? De jonge Noordhollainder raasde in het afgelopen weekeinde in Toens berg, op een van die nauwelijks maatgevende kleine wedstrijden, de 500 meter een tiende seconde sneller af dan tijdens zijn winnen de race in Gothenburg: 41.6. Meer courage op de 5 kilometer en betere 1500 meter zouden Ard Schenk óók pas twintig in éért slag aan de top kunnen bren gen. En dan is er die grillige Rudi Lie brechts. De man uit Vlaardingen met zijn prachtige techniek en zijn V olleybalcompetitie De dames van Kangeroes hebben de kans om via een zege op het als kampioen gedoodverfde VGW, die zij in de laatste fase van de competitie in het Gymnasium tegenover zich krijgen, zelf aanspraak te maken op de ereplaats op uiterst gemakkelijke wijze opengehouden. De reserves van Die Raeckse werden na een verras sende winst van de eerste set (1513) weggespeeld: 156, 155 en 15—5. Die Raeckse 2 kwam veel beter voor de dag, dan haar lage positie op de ranglijst zou doen vermoeden. Er werden weliswaar niet met de regel maat van een klok smashes van ka liber in het Kangeroes-veld geslagen, maar de acties van de gasten waren toch steeds zo, dat de Kangeroes- defensie attent moest blijven. Met uitzondering van de eerste set gebeurde dat ook en zo resulteerde het verwoede verweer van die Raeck se 2 alleen in de winst van die eerste set. Daarna was Kangeroes veruit de beste formatie. Langs de lijn zuchtte Franny van der Horst, voorlopig met een blessure buiten spel, „ze worden vast nog kampioen en dan ben ik er natuur lijk nog niet bijHet is nog een lange weg naar dat kampioenschap stadgenote SVL ligt eveneens op de loer maar zoals Kangeroes gis teravond speelde, zijn de papieren weer heel wat in waarde gestegen. Ongelukkig De KVC-dames hebben niet veel geluk gehad in hun wedstrijd tegen Slotermeer. Allereerst moesten de Katwijkse dames het stellen zonder Margreet van Elk, ondanks haar on miskenbare terugval in spelkracht toch nog één van de steunpilaren van de Katwijkse ploeg. Verder moesten zij op kritieke momenten ervaren, dat het spelen van wedstrijden in het Krelagehuis in Haarlem trefzekere services en smashes van nul en gener waarde kan maken, omdat er net of een toeschouwer op weg naar een an der veld binnen de lijnen is gestapt dan wel een bal van een ander speel veld „over" komt rollen. Ook nu kwam overigens weer duidelijk naar voren, dat KVC een echte overgangs klasse-ploeg is geworden. Het stop pen van de bal gebeurt met meer ze kerheid en daarmee komen de aan wezige aanvalsmogeli, rheden beter uit. Slotermeer won met 15—13 (na 9—0), 18—16, 13—15 en 15—13, Oud-Winibledonkampioene leed twee nederlagen De Rotterdamse tennisspeelster Betty Stöve heeft vandaag in Brooküne tijdens de Amerikaanse indoorkampioenschappen op fraaie wijze gewonnen van de als tweede geplaatste Amerikaanse Karen Sus man Hantze: 11—9, 2—6 en 7—5. Zij bereikte daarmee de halve finales. Betty Stöve moest in de wedstrijd tegen de Amerikaanse, die als vierde speelster van haar land geldt, twee matchpoints teniet doen. De ont moeting duurde tweeeneenhalf uur. De Groningse Trudy Groenman kon het niet tot de laatste vier brengen. Zij verloor van de Amerikaanse Carol Hanks Oucamp met 62 6—1. ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Gewijzigd UVS speelt tegen Noordwijk UVS, dat na de nederlaag tegen SVW in een weinig rooskleurige si tuatie is gekomen, heeft de vrye competitiedag aangegrepen om wat te gaan experimenteren. De blauw- witten komen morgenmiddag (14.30 uur) in de Kikkerpoldèr tegen zater dag tweedeklasser Noordwijk uit met een opstelling, die in de halflinie en de voorhoede enige wijzigingen ver toont. De opstelling luidt: Vermeer; Balkhoven en Van der Kaay; Koren, Lardé en De Bruin; Teske, Kante been, Holl, Van der Starp en Van Schooten. In de halve finale komt Betty Stöve uit tegen Carol Hanks en in de tweede halve finale spelen de Amerikaantjes Eisel en Richey tegen elkaar. In het damesdubbel verloren Betty Stöve en Trudy Groenman met 108, 46 en 64 van de Ameri kaanse dames Aucamp en Eisel, die de finale bereikten. Voor Trudy Groenman was er toch nog een succesje weggelegd. In het gemengd dubbel won zij samen met haar Amerikaanse partner Ralph Stuart van Karin Susman <de oud-Wimbledonkampioene moest dus voor de tweede maal op een dag nederlaag van een Nederlandse speelster inoasseren) en Bud Collins. De cijfers luiden: 26, 63 en 86. te. Want terwijl de Belg in de fraaie biljartpiste in de Spaanse sinaasap- pelstad Valencia in drie beurten die zelfde Duitser Metzemacher verplet terde (50013) had Scholte tegen de Portugees Francisco Cardozo één beurt meer nodig om zijn superioriteit (500—20) te bewijzen. Ortiz Velez, die met de twee libre- grootmeesters op gelijke hoogte is ge bleven, had in de eerste ronde elf beurten nodig tegen zijn landgenoot Aquilera. In de tweede ronde bracht hij het er tegen de Oostenrijker Weingartner iets beter af. Hij tikte toen in acht beurten de 500 punten bij elkaar. Artiz Velez Aguilera Poupon Weingartner Scholte Cardozo Schrauwen Metzemacher Aquilera Poupon Velez Weingartner Schrauwen Cardozo Scholte Metzemacher Uitslagen 500 21 250 23.80 461 21 115 21.95 500 4 404 125.- 500 12 150 41.66 135 12 46 11.25 245 8 127 30.66 500 8 220 62.50 WEER GOEDE VRIENDEN... De besturen van de voetbalvereni gingen Spel. Enschede en Go Ahead hebben gisteren een verklaring afge legd, waarin tot uiting komt, hoezeer zij prijsstellen op een goede verstand houding tussen beide eredivisieclubs. Deze verklaring vormt het slot van een communiqué dat is uitgegeven na afloop van een bijeenkomst, waarvoor de delegaties van beide besturen door de KNVB waren uitgenodigd. De bijeenkomst had plaats in directiekantoor van de uitgevermaat schappij Kluwer in Deventer en duur de ongeveer anderhalf uur. De secretaris-penningmeester var de KNVB de heer L. Brunt fungeerde als voorzitter. De delegatie van Sport club Enschede, zo staat in het com muniqué, heeft nadrukkelijk ver klaard het te betreuren dat door pu blikaties na de wedstrijd Go Ahead— Sportclub op zondag 27 september 1964 mogelijk de goede naam van G« Ahead in het geding zou zijn ge bracht, door een ongeval Piet La- garde overkomen. De voorzitter Go Ahead, de heer Oosting, verklaar de dat de kwestie nu, wat de besturen betreft, is afgehandeld. Men zal, al dus de Go Ahead-voorzitter, var beide kanten zijn best doen, zondag, wanneer beide clubs elkaar in hel Stadion-Diekman weer ontmoeten, alles goed te laten verlopen. De rechtzaak die manager W. Belt man van Go Ahead aanhangig heeft gemaakt tegen Sportclub en twee van de bestuursleden stond buiten het ge sprek van gistermiddag. De heer Beltman was niet op de bijeenkomst aanwezig. KOM VROEG Het enige dat de Rotterdamse politie de bezoekers aan de voet balwedstrijd van zondag tussen Feijenoord en DWS kan aanra den is: zorgen zo vroeg mogelijk op de zuidelijke Maasoever te zijn en zoveel mogelijk gebruik maken van openbare vervoer middelen. Het is met name nuttig de laatste raad goed ter harte te nemen. Het is bijna onnodig te zeggen dat het toeristische uit stapje naar de Brienenoordbrug aanstaande zondag niet aan te raden is. De stand na twee ronden luidt: 1. Scholte 4166.66 2. Schrauwen 4 90.90; 3. Velez 452.63 4. Aguilera 2—34.82; 5. Poupon 2—19.24; 6. Wein gartner 024.34; 7. Cardozo 06.75; 8. Metzemacher 0—6.66. Prognoses voor zaterdagvoetba] Voor Ter Leede is er nog kans op ding. Dat is verleden week ope duidelijk geworden, toen de senheimers een verrassende zege op Pelikaan boekten. Mor spelen de roodgelen opnieuw thuiswedstrijd. Het Oud-Be landse SHO is in uitwedstrij geen onverslaanbare tegenstan en met deze (geruststellende) tenschap kunnen de Sassenhein misschien weer enkele broodnoi punten veroveren. Quick Boys heeft morgen vrij gaat toezien hoe concurrent selmeervogels het er tegen Hui afbrengt. In de tweede-klasse A spelen Rij burgse Boys en Noordwijk geen rol van betekenis m Noordwijk is morgen vrij Eijnsburgse geelzwarten hebben eigen terrein weinig moeilijk den van het laaggeklassee ZCFC te verwachten. SVOW kan zich in de derde-kla A in veiligheid stellen. De We ringers ontvangen hekkeslui MFB en komen bij een ning acht punten vóór te sta Ook ARC is bij een zege SVOW gebaat. De Alphenaren zetten weliswaar met vier pur meer dan MFB de voorlaat plaats, maar de kans op wi tegen CSVD is niet bijster gn Wanneer MFB echter wint, SVOW en ARC weer danig moeilijkheden. RCL is in de derde-klasse B na nederlaag van verleden week kele plaatsen gezakt. De roodn ten kunnen zich morgen weer omhoog werken, want het op zoek zijnde Monster (evena tien punten) zal in Leiderdorp niet voor heel veel lastige prob men zorgen. Rouwkoop heeft in de vierde-kla A nog maar twee punten sprong op hekkesluiter Bodegi ven. De Voorschotense zwartw ten zijn hierdoor in een zorgeli] positie gekomen. Tegen 's-Grave zande, dat ook al niet hoog op ranglijst staat, is échter een 1 kansje op één of meer punten, degraven gaat daarentegen Scheveningen waarschijnlijk nieuwe nederlaag tegemoet. Bi zelfde geldt tevens voor Haze woudse Boys, dat thuis tegen Ji weinig kans heeft. Koudekerk neemt in 4 B ook geen te rooskleurige positie ir schien lukt het de Koudekerk thuis tegen Ornas een kostb: puntje te veroveren. Katwijk li bij DEVJO regelrecht op et winning af te gaan. Uitgeschakeld Het Australisch- Philippij nse dub bel Ken Fletcher-Augusta Villanueva heeft in de halve finale herendubbel spel van de nationale open tennis kampioenschappen van de Philip- pijnen met 63. 62 en 64 gewon nen van Ton Okker en Jan Hajer (Nederland) (Van onze correspondent) Jan Jongbloed, de doelman van DWS, is door de KNVB voor vijf wedstrijden geschorst waarvan twee voorwaardelijk. De straf commissie van de KNVB heeft dit gisteren be sloten als uitvloeisel van de discrimi nerende woorden, die Jongbloed tij dens de wedstrijd tegen Ajax tegen Ben Muller moet hebben geuit. Weliswaar kwam de strafcommissie vorige week tot de conclusie dat niet bewezen kon worden dat Jongbloed het woord „jood" zou hebben gebe zigd. Tegen de DWS'er werd echter een nieuwe zaak aanhangig gemaakt, omdat hij niet de waarheid had ge sproken tegen scheidsrechter Roomer. Hiervoor is hy nu alsnog gestraft. De voorzitter van DWS, de heer Solleveld, zei ons dit niet verwacht te hebben. „Ik vind de straf zeer zwaar. Zondag in de belangrijke wed strijd tegen Feyenoord zullen we dus al een andere doelman onder de lat moeten zetten. Dat zal wel Leo Hee- res worden". WIELRENNEN Het Duitse koppel Bugdahl/Renz had vrydagmorgen de leiding in de zesdaagse van Milaan. De stand luidt: 1. Bugdahl/Renz (Did) 158 punten. Op een ronde: 2. Van Steen - bergen/Motta (Belg./It.) 380: 3. Ter- ruzi/Post (It./Ned.> 244 4. Kemper/ Oldenburg (Did) 211; 5. Baensch/ Roggendorf (Austr./Dld) 211. I DWS bereidt zich voor op de I topconditie en architect f osje gaan zorgen. V.l.n.r. Geurtse j komende grote strijd tegen \Vonhoff schijnt voor een krui- Hollander, Pijlman, Temming Feijenoord. De spelers zijn in wagen vol „goede ballen" te\Vonhoff en trainer Talbot. (Van één onzer redacteuren) „Ik wil graag voor een plaatsje In het Nederlands waterpoloteam in aanmerking komen, maar echt, mijn eindexamen dat ik straks moet doen, Is belangrijker. Er zit voor mij dus niets anders op dan voor de eer bedanken...." Hans Parrel, de 20-jarige achterspe ler van de Leidsche Zwemclub, vindt het bijzonder jammer, dat hjj dit besluit heeft moeten nemen. „Ruud van Feggelen en Johan Jelles, de twee trainers, weten het al. Ik heb het him tijdens de eerste conditietraining, die deze week op het CIOS In Overveen is gehouden, verteld". Het is overigens niet de eerste keer, dat de in Voorschoten wonende LZC'er zijn plaats in de nationale trainingsgroep heeft moeten op geven. Ook verleden jaar, toen hij via de jeugdtraining tot de selec- tiegroep was doorgedrongen, kon hij zijn kans niet blijven verdedi gen en werd er roet in het (water polo) eten gegooid. 5? Geen uitzonderinj Ruud van Feggelen wilde de achter speler van LZC graag in trainingsploeg houden. Desondanl kon hij geen uitzondering make door hem enige maanden t« na zijn eindexamen vrijaf geven. „Wanneer ik dit bij ééi speler doe, dan komen er direc nog een paarwas het com mentaar van de trainercoach. „Misschien zit er straks, na ji wanneer de examens achter rug zijn, nog een kansje in, dat er alsnog bij kom," vervolgt Han Parrel. „Erg groot is die kans niet maar wie weet...."

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4