.X1 i a i Uslf'i Vier nieuwe eredoctoren Leidse Universiteit van Een Leidenaar en 3 buitenlanders Jk 0 Nieuwbouwplannen L.T.B. Uitreiking diploma's aan 25 jonggezellen Leidse markt gaat langzaam achteruit" -i Opgericht 1 maart 1860 Vrydag 12 februari 1965 Tweede blad no. 31490 Vier geleerden zullen ter gelegenheid van het 78ste lustrum der Leidse universiteit een eredoctoraat ontvangen. Tot het verlenen van deze zeer hoge onderscheidingen heeft de senaat der Universi teit besloten. De uitreikingen zullen plaats hebben tijdens de ^[viering van het universitaire lustrum in juli a.s. flink prof. dr. A. Giroud in Parijs zal het eredoctoraat in de genees- 1 ^leunde ontvangen; dat in de wiskunde en natuurwetenschappen valt lat prof. dr. I. Waller in Upsala ten deel; prof. dr. R. K. Merton in dal New York wordt onderscheiden met het eredoctoraat in de sociale OTI wetenschappen, terwijl de heer H. R. van Heekeren in Leiden be- gJ vorderd zal worden tot eredoctor in de letteren. Prof. Giroud te Parijs Prof. dr. A. Giroud, hoogleraar in embryologie aan de faculteit der te Parijs, is in 1895 te 'Ï/Allier Mouiins geboren. Hij stu- geneeskunde en natuurweten en aan de universiteiten van .ont-Ferrant, Lyon en Parijs. Zijn uitvoerig wetenschappelijk on derzoek resulteerde in 1942 in zijn benoeming tot hoogleraar aan de „Ecole des Hautes Etudes", gevolgd zijn benoeming tot hoogleraar de embryologie in de Parijse me- faculteit in 1946. 'Het betrof hier de eerste leerstoel. Sinds 1961 is Giroud tevens hoogleraar de histologie. Het wetenschappelijk onderzoek ivan professor Giroud is vastgelegd enkele honderden publikaties. ^er{waarvan hier slechts genoemd wordt rking met A. Lelièvre :hreven „Eléments d'Embryologie. Ier beste leerboeken op het ter- ran de menselijke embrylogie. Prof. Waller te Upsala Prof. dr. I. Waller, hoogleraar in mechanica en de mathematische lea aan de universiteit van Upsa- 'la (Zweden), werd in 1898 geboren Hü studeerde te Upsala, maar ook tüJ san universiteiten in Engeland, ritserland, Frankrijk, Duitsland, ;l|pRusland, Italië en de Verenigde Sta- Op 36-jarige leeftijd werd hij ienoemd tot hoogleraar in Upsala. Sinds vele jaren is professor Wal ler lid van de Nobelcommissie der Koninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen. De wetenschappelijke onderzoekin- en van prof. Waller liggen op ver schillende gebieden van de theore tische natuurkunde. Hij was daarbij steeds mede geïnteresseerd in het suggereren van experimentele on derzoekingen om bepaalde theoreti sche voorspellingen te varifiëren en iet vergelijken van meet-resultaten met zijn berekeningen. Zijn belang rijkste onderzoekingen zijn wel die de verstrooiing van rontgenstra- aan warmtegolven in kristallen ver het gedrag van paramagne- [netische stoffen in snel wisselen- 7] de magnetische velden. Zijn relaxa- 'tiebeschouwingen en de onderzoekin- jen met magnetische wisselvelden hebben geleid tot de ontdekking van magnetische resonanties, een ge il van wetenschappelijk onderzoek, zich vooral in de scheikunde en bl){ zelfs tot in de biologie uitstrekt. Prof. Merton te New York gische theorie. Op het terrein van het afwijkend gedrag is zijn onder zoek bijzonder belangrijk, evenals dat van de meest efficiënte vormen van massa-beinvloeding via de mo derne communicatiemiddelen. Prof. Merton, wiens betekenis voor de ontwikkeling van de Nederlandse sociologie groot is geweest, heeft se dert vele jaren contact met de Leid se universiteit. H. R. v. Heekeren te Leiden H. R. van Heekeren, die verbon den is aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, is in 1902 te Semarang geboren. Op circa 20- jarige leeftijd als employee op een tabaksplantage in Oost-Java werk zaam, ging hij zich in zijn vrije tijd bezig houden met geologie en vulka nologie. lat°r, n*— trev»1]1'^ standigheden, met het verzamelen conservator i V Dr. H. R. VAN HEEKEREN van Javaanse manisoripten, welk werk hem tevens bracht tot archeolo gisch en prehistorisch onderzoek. Zijn desbetreffende publicaties uit de jaren dertig zijn nog steeds van ge zaghebbende betekenis. Als krijgsgevangene dwangarbeid verrichtend aan de beruchte Birma- spoorweg slaagde de heer Van Hee keren, die vóór de tweede wereldoor log nog in de gelegenheid was ge weest zich van de nieuwe opgra vingstechnieken op de hoogte te stel- prehistorische vond sten verborgen te houden en te red den voor de wetenschap. Na de oorlog was hij werkzaam als de prehistorische af deling van het Koninklijk B viaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, in welke hoeda nigheid hij ook jonge Indonesiërs heeft opgeleid. In de jaren 1957 1958 verschenen zijn twee hoofdwer ken, tevens standaardwerken, „The Stone Age of Indonesia" en „The Bronze-Iron Age of Indonesia" In 1958 aanvaardde de heer Van Heekeren een functie aan het Rijks museum voor Volkenkunde te Lei den. In die hoedanigheid maakte hij nog tweemaal deel uit van expe dities naar Thailand, die mede eer gevolg waren van de tijdens zijn krijgsgevangenschap gedane vond sten. Thans vijftien in leven Behalve de thans benoemde ere doctoren telt de Leidse Universiteit thans elf in leven zijnde eredocto ren. Het zijn Koningin Juliana (let teren, 1930) prof. dr. W. E. Hocking (letteren 1948) Lord Hailey (rechten 1948) dr. P. J. Waardenburg (genees kunde 1954), dr. J. Schlumberger (letteren 1954), dr. E. M. Forster (letteren 1954), dr. V. E. van Vries land (letteren 1954), dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk (rechtsgeleerd heid 1959), prof. dr. Thorsten Sellin (rechten 1960), dr. W. T. Steam (wis- en natuurkunde 1960) en R. W. Gerard (geneeskunde 1962). Met de nieuwe eredoctoren zijn er thans drie in leven zijnde eredocto- in de rechten, drie in de genees kunde, twee in de wis- en natuur kunde, zes in de letteren en een in de sociale wetenschappen. Het ere doctoraat van prof. Merton is het eerste eredoctoraat in de sociale we tenschappen dat de Leidse Univer siteit heeft toegekend. Nog dit jaar? Cursus typografie Ambachtsschool Prof. dr. R. Merton is sedert 1947 hoogleraar in de sociologie aan Columbia University en tevens di- 'recteur van het bureau voor toege- sociaal onderzoek. Prof. Merton jiuie in 1910 is geboren, studeerde aan Harvard University, waar hij op 26-jarige leeftijd promoveerde. Het werk van prof. Merton, die behoort tot de invloedrijkste sociologen van deze tijd en de belangrijkste verte genwoordiger is van de functionalis tische school in de sociologie, ken merkt zich door een wisselwerking van empirisch onderzoek en sociolo- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Johannes Nicolaas Albertus, zn van W. R. Peschier en E. H. J. Bre- kelmarjR; Maria Anna Alijda, B. W. van der Linden en E. Astrid Annette, dr van F. P. Valken- Petronell Geerllngf Anthonia Paulina, dr de Moolj; P. V Wolthuis; Nlcolai; Johanne; 1 J. J. de Wolf 3. I. C. A. Har- M. A. W. den Boer; Eduardus C. Bervoets en T. M. Bakker. ONDERTROUWD J. van Oosten en H. A. Roelofs; Hoekstra en C en H. Kluiven Weise; C. Dall H. J. Deurhof Ott en E. R. t. H. Schriji 1 en G. P. Loman; L. Bayliss; H. R. H. R. Hessellnk en W. Blok en J. P. van Hll- mskerk en M. E. Brugman; keef en E. van der Lult. GETROUWD L. G. Borsboom en C. Prins; L. Koop- G. Honsbeek; D. 8truijk; J. J. Beek en Stichting van groot complex aan de Rijn bij Zoeterwoude Het Assurantiebedrijf van de L.T.B., officieel gezegd: De Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van de L.T.B. sinds jaren gevestigd aan de Rijnsburgerweg, is reeds lang uit zijn jasje gegroeid. Het bedrijf, een stichting de ingediend. Ged. Staten -katholieke Land- en Tuinbouw- bond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam (dus praktisch de provin cies Noord- en Zuid-Holland omvat tend) is sedert de vestiging in 1910 dermate gegroeid, dat uitbreiding op het huidige adres niet meer mogelijk verbouwing van de be staande panden niet verder zou rei ken dan wat lapwerk. Bovendien zijn de tot kantoorgebouwen getransfor meerde woonhuizen reeds lang niet doelmatig voor een modern verzekeringsbedrij f Geen wonder dus, dat men sinds lang uitzag naar andere mogelijkhe den die men thans na lang zoe ken gevonden heeft buiten de stad Leiden, in een (nog) vrij rustige omgeving, die echter van alle kanten r het moderne vervoer bereikbaar vlak bij het kruispunt van twee grote Rijkswegen op de Hoge Rijn dijk Zoeterwoude, onder de rook m de Sleutelstad. Teneinde aan huisvesting te vol doen, kocht men reeds in 1962 een pand aan de Witte Singel. Dat gaf wel enig soelaas, maar tevens ver brokkeling van het complex van werkruimten. 'Het is echter moeilijk Leiden andere gelegenheid te vin den en dus ging men uitkijken over de stadsgrenzen heen. Men had geluk; de eigenaresse tn een kleine buitenplaats aan de Hoge Rijndijk 9, vlak bij de brug de Rijn en bij vele Leiderdor pers nog wel bekend als „het oude doktershuis", bood haar eigendom, groot plm. 5400 m2, te koop aan. De oorspronkelijke planologische groenbestemming kon worden gewij- heren- huis werd direct als „filiaal" in ge bruik genomen. Er werken thans rond vijftig personeelsleden, een groot aantal als in het hoofd kantoor aan de Rijnsburgerweg. In juni 1963 werd de officiële bouwvergunning aangevraagd op een ontwerp van het architectenbureau Barnhoorn en Paardekoper te Lisse, jaar later was het plan bestek- klaar en kon in september 1964 bij de gemeente Zoeterwoude, op wier grondgebied de plaats ligt, worden woord spreken. Zuid- Holland gaven op korte termijn hun bouwvergunning af en het wachten is thans op de Rijksgoedkeuring. Hoewel men gehoopt had eind van dit jaar met de bouw te kunnen be ginnen om het complex dan begin 1967 te kunnen betrekken, gelooft men niet, dat deze verwachting wer kelijkheid zal worden. INDELING Er wordt naar gestreefd het be staande geheel aan de Hoge Rijn dijk landschappelijk zo weinig mo gelijk geweld aan te doen. Er zullen enkele bijgebouwen worden wegge broken, doch het bestaande heren huis, dat aan de achterzijde aan de Rijn uitkomt, wordt verbouwd tot directie- en bestuurszetel in het complex opgenomen. Als een afzonderlijk en zelfstan dig element, doch met het bestuurs centrum door een lage bebouwing verbonden, komt het eigenlijke kan toorgebouw. Er zijn dus twee hoofd elementen, die echter het landschap pelijk aspect van het geheel zo wei nig mogelijk zullen schaden. De thans aanwezige vijver, met hoog op gaand geboomte en beplanting er omheen, blijft bestaan als een rust punt tussen de grote weg en de ge bouwen. De bouwoppervlakte is 1170 m2, plus een parkeerruimte voor plm. dertig auto's. De nieuwe bebouwing heeft een inhoud van 9000 m3; het bestaande herenhuis dat tot direc tiezetel zal worden omgebouwd van 1500 m3. Expositie in „De Lakenhal" Donderdagavond 25 februari om uur wordt in het museum „De Lakenhal" de tentoonstelling „Een keuze uit het kunstbezit van de le den van de Vereniging van belang stellenden sinds 1850" (eerste deel) geopend. De heer P. Herfst, voorzitter van de Vereniging, zal een inleidend Rechts het bestaande „dokters huis". met de daarop aansluiten de nieuwbouw Als de ministeriële goedkeu- ring vroeg genoeg afkomt, wordt het voor twaalfjarige jongens J mogelijk om met Ingang van J september a.s. aan de Leidse f Ambachtsschool een driejarige J typografische cursus te volgen. f Het eerste jaar zal oriënterend zijn, het tweede jaar krijgt een t algemeen grafisch karakter en in het derde jaar ontvangt de J ligt: zetten, drukken of binden a bijvoorbeeld. J Na dit derde jaar zal het de a jonge typograaf mogelijk worden a gemaakt een leercontract bij een a bedrijf af te sluiten. a Typografie een boeiend vak Het aantal typografen in ons land is niet overdreven groot. Te weinig jongeren nog kiezen dit boeiende, afwisselende vak. Vandaar de blijdschap gister avond in restaurant Van der Heijden, toen aan vijfentwintig jonggezellen uit Leiden en om geving diploma's werden uitge reikt. De voorzitter van de Districts Opleidings Commissie in het Boek en Ras ter di e pdru k kersbedrij fde heer H. Schoonderwoerd, noemde dit een verheugend aantal, hoewel het de behoefte nog niet dekt. Advertentie KAASCONTROLE Het A.N.P. berichtte dat per 15 februari as. een kaascontrole wordt ingesteld. Het is n.l. gebleken dat er veel kaas in de handel is die wat smaak en geurig heid betreft zeer slecht wordt genoemd. Er zal van 15 februari af een garantiezegel op die kaas komen waaraan dan tevens duidelijk zal worden gemaakt of het fabrieks- of boerenkaas betreft. Wij kunnen u meedelen dat de Firma DE GEUS Doezastraat 8 te Leiden reeds jaren-lang alleen de fijnste soorten boerenkaas verkoopt. Immers boe renkaas staat altijd onder controle door de vele kaaskeuringen (o.a. Vebo). Wij raden u dan ook aan eens te gaan keuren, u zult zeker ondervinden dat er grote kwaliteitsverschillen in kaas bestaan. Firma DE GEUS DOEZASTRAAT 8 LEIDEN Parasieten op woningnood RAADPLEEG BIJ HUISAANKOOP EEN DESKUNDIGE! Niet alleen in de grote steden var geving bewegen zich lieden die er op aan- en verkoop van woningen op maken. Zij verstaan de kunst om m »ns land, maar ook in Leiden en om- t zjjn via de schaarse huizenmarkt door i gemakkelijke wijze grove winsten te een stortvloed van woorden woning zoekenden huizen soms ook woonboten tegen onverantwoord hoge prijzen aan te praten. Deze scharrelaars gaan bij woningzoekenden prat op uitstekende relaties, noemen soms de naam van een wethouder, met wie zij voorgeven bijzonder goed bekend te zijn. Doet men echter navraag, dan blijkt vaak, dat deze scharrelaars nergens toegang hebben, dat hun tussen komst argwanend wordt bekeken en dat zy wat moraliteit betreft niet hoog staan genoteerd. Helaas doen woningzoekenden vaak niet voldoende na vraag en zijn zij te goedgelovig tegenover lieden, die zich op de rand oplichting bewegen. De heer Schoonderwoerd maakte van die gelegenheid gebruik om de leermeesters en patroons, die met veel moeite en zorg het leeuwedeel in de opleiding hebben verrioht, dank te zeggen. Dat de typografische opleiding springlevend is bleek volgens hem wel uit het succes van de leermees ter dagen, die vorig jaar gehouden zijn. Duidelijk is toen geworden, dat het niet alleen de taak van de leer meester is om de leerling vakkennis bij te brengen, maar ook om hem op te voeden. Op te voeden tot een „medewerker", die mede verantwoor delijkheid draagt.. Een ander bewijs van de goede levensvatbaarheid van de typografi sche opleiding is ook de vernieuwing van de leerboeken. Zowel voor het zetten, drukken en de vormgeving zijn totaal nieuwe leerboeken ge schreven in de taal en de stijl van deze tijd maar vooral ook aangepast aan de technische vooruitgang. De diploma's werden op deze feestelijke avond uitgereikt door de secretaris van de opleidingscommis sie, de heer J. J. Sjardin. Gediplomeerden I De gediplomeerden zijn: Zetters; M. Baart, L. A. van Ees, S. de Graaf, N. Leget, B. J. Soharloo, W. A. J. Stikkelman, J. Zitman in Leiden; W. J. Schoneveld, F. Schaap, H. van Middelkoop, C. van Duyvenbode in Katwijk aan Zee; J. M. A. van Ruiten, G. J. H. Brou wer in Noordwijk; W. G. L. M. Vink, J. G. B. Kroon in Sassenheim. Drukkers: R. Onderwater, N. van Staden, M. Th. A. v. d. Voort, J. de Vos in Leiden; A. In 't Veld in Lisse; P. G. van Hage, Z. J. de .Jong in Sassenheim. Ulustratiebedrij venJ. E. van Klink in Leiden; H. de Wit in Leiden; S. G. P. de Vries in Leider dorp. Het droevige is, dat vooral oner- tie iren jongelui, die op het punt ning, staan in het huwelijk te treden, in de fuik van deze huizer.-scharrelaars terecht komen. Zij worden dan wel levenservaring rijker, doch ra ken hun spaarpenningen kwijt of steken, zich diep in de schuld. Het is onbegrijpelijk, dat zij, die in de hui zenhandel over geen rijpe ervaring kennis beschikken, niet de tussen komst inroepen van beëdigde make laars in onroerende goederen, die zich uiteraard buiten kwalijke prak tijken houden, maar dat vooral trouwlustigen spoedig zwichten voor de schoon schijnende praatjes van speculanten, die de huizenmarkt veilig maken. Een dezer dagen werd nog jongeman gedupeerd. Op een flinke advertentie, waarin een woning deelteüjk leeg te aanvaarden werd ;eboden, kocht hij met het oog zijn aanstaand huwelijk huis. Hij was zo onverstandig fikse som vooruit als handgeld te betalen. De steller van de ad verten- Kooplieden klagen nog steeds Bergruimte Nog steeds niet kunnen d marktkooplieden zich con amore verheugen over de verplaatsing van de markt, die geruime tijd geleden heeft plaatsgehad. Veertig procent Dit blijkt duidelijk uit het zojuist verschenen jaarverslag van de af deling Leiden van de Centrale Vere. niging voor de Markt- Straat- ei Rivierenhandel. Ondanks optimistische verwach. tingen van de zijde van de gemeente na de verplaatsing gaat volgens dit verslag de markt langzaam maar ze ker achteruit, in de vis- groente- en fruitsector zelfs met veertig procent. Het onlangs voor de markt open gestelde gedeelte van de Nieuwe Rijn geeft vooral bij siecht en win derig weer een groot aantal lege plaatsen of in elkaar gewaaide kra men te zien, aldus het verslag. Daar in wordt ook melding gemaakt van de ervaringen, die de kooplieden heb ben opgedaan bij de marktverande- ringen rond Kerstmis. Deze wijzigin gen, zowel van plaats als van datum, zouden de vereniging heel wat scha de hebben berokkend. Samenwerking De vereniging is tot de droevige conclusie gekomen, dat van enige werkelijke samenwerking met de ge- entelyke instanties (helaas) geen sprake meer is. Volgens het verslag Is de situatie zelfs zo verslechterd, dat de verhoudingen in een beden kelijk stadium zjjn gekomen. In dit verband spreekt het bestuur in de Leidse afdelingen tevens zijn grote teleurstelling uit over het uit blijven van behoorlijke bergruimte voor het (kostbare) materiaal. Toen de N.V. Marktkramen Ex ploitatie Maatschappij, die deel uit maakt van de vereniging, de verzor ging van de kramen in Leiden op zich nam, was men ervan overtuigd, dat er spoedig onderdak zou wor den verkregen voor dit materiaal. Helaas, aldus het verslag, tot van daag de dag zwerft alles, vele toe zeggingen ten spijt, nog steeds over straat. „Van alles Is ons beloofd. In de Burgtsteeg zouden wij een pak huis krijgen, in de Koppenhinksteeg prachtige ruimte". Ellendig hebben ook tijdens de ellen dig. verplaatsing van de markten loyaal en eerlijk samengewerkt en nooit heeft men tevergeefs een beroep op ons gedaan. Voortaan zullen wij vechten voor elke straatsteen, en tegen elk dubbeltje willekeurige marktgeldverhoging Aldus eindigt het jaarverslag van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Markt, Straat en Rivierenhandel, die ook dat stond erin vermeld op het ogenblik hon derdtien leden telt. Hockeyselectie Op het BMHC-terrein in Bloemen - daal speelt een Zuldhollands hockey- elftal morgenmiddag om 3 uur een selectiewedstrijd (C-elftal) tegen Noord-Holland. Het Zuidhollandse team ziet er als volgt uit: Kerckhoff (Lelden), Peters (Togo), Elffers (HGC), Cocks (Leiden), De Wijs 'HHYC, Kiest (HHYC)Bakker (HHYC), Venijn (RBC) en Demenint (HHYC), Weber (HGC), Pratter (Leiden). de i - garan deerde de goedgelovige woning zoekende, dat hij wel wegen wist, waarlangs hij zou zorgen dat de ko per het lege bovengedeelte woning na zijn huwelijk zou kun nen betrekken. Deze verkoper vestigingsvergunning wel eve ganiseren". Van dit „organiseren" kwam niets terecht: de stroman, die tegenover de gegadigde verzweeg dat hij geen eigenaar was, wist heel goed, dat voor het leeg komende gedeelte de woning reeds een vestigingsver gunning aan een ander Dank het gemeenschappelijke optreden van de rechtskundige raadslieden van gedupeerden (er ren meer dringend woningbehoeven- den bij deze affaire betrokken) en begrip van de huisves ti ngsautoritei- tcn voor de moeilijke situatie, waar in zij door hun onnozelheid dreig den te geraken, kon deze zaak ten slotte nog recht worden gezet. De tus senpersoon bleef de ten koste van koper en verkoper lachende derde, die binnen een korte spanne tijds met zijn transacties enkele duizen den „verdiende", door van de een tegen een te lage prijs te kopen en aan de ander tegen een exorbitante prijs te verkopen. Dit soort hande laars maakt van de woningnood grof misbruik en parasiteert op de wo ning-ellende. Er zijn ook speculanten in huizen, die bijv. in de verwachting dat de overheid voor een bepaalde woning uit hoofde van sanering of anders zins belangstelling heeft-, op wilin gen de prijs zó hoog opjagen, dat geen zinnig mens er aan denkt ho ger te bieden. Zij blijven aan een dergelijke woning „hangen" en trachten haar met loze praatjes meestal nog met winst van de hand te doen. De overheid kan dergelijke slechte praktijken de kop indrukken door dergelijke huizen ten behoeve van woning-behoevenden te vorde ren, maar daarmee wordt nogal eens Hel geheel geeft aanleiding het publiek te waarschuwen tegen het in relatie treden met of handgeld beta len aan huizen-speculanten of schar relaars, ook al doen zij zich in hun optreden als volkomen bonafide voor. Men handelt wys door als leek by de aankoop van huizen zich te wen den tot een beëdigd makelaar en te staan op de tussenkomst van een no taris, In wiens handen men een waarborgsom kan storten. Men geve echter geen geld buiten de notaris om. Dit kan teleurstelling en verlies van het geld voorkomen. Men tekene ook geen enkel con tract alvorens daarover een deskun dige te hebben geraadpleegd. Het gaat in de regel om voor de koper zeer grote belangen; voor hy het weet kan hy een slachtoffer van goed vertrouwen worden. Naar wy vernemen worden pogin gen ondernomen om hier ter stede te komen tot de oprichting van een Comité ter bestrijding van de uit en van de handel in vaste goe- Monumentenraad Voor de tijd van rijf jaar zijn tot leden van de Monumentenraad be noemd prof. dr. A. Klasens in Voor hout, mr. G. C. van der Willigen in Hoofddorp, ir. H. A. van Oerle, drs. E. Pelinck (ondervoorzitter) en dr. P. H. Potte in Leiden. KELNERS FUIVEN STUDENTES De burgerijweek van Vereniging van Vrouwelijke - Studenten in Leiden heeft vannacht een onverwacht l vervolg gekregen. De deelne- mers aan de stepwedstrijd voor café-houders en kelners die de jubilerende VVSL en- kele weken geleden op het Stadhuisplein in Leiden orga- c, niseerde, boden onder aan- j voering van de heer F. Blom i de dames van de burgerij commissie en haar heren een grandioze' partij aan. In i volging van de door hen ver- reden stepwedstrijd organi- seerden de caféhouders van- nacht een worst-eetioedstrijd j voor de dames van de Burge- rijcommissie. Dat was slechts één van de vele hoogtepunten van het nachtelijk festijn, dat tot vroeg in de ochtend duur- de. Het kostte de dames en j heren moeite om tenslotte af- fr scheid te nemen van hun i g gastheren. De band tussen i caféhouders en kelners van 5 Leiden en de VVSL zal b daar zijn de dames van over- I tuigd de komende tijd nog 5 hechter zijn dan zij al was. b In haar dankwoord was de i f praeses van de Burgerijcom- 5 missie mej. Onnes daarover 2 dan ook buitengewoon reso- - luut. Zij bestempelde 5 avond tot „onvergetelijk". Simultaanseance van Bobotsov tegen Chr. Lyceum De Bulgaarse grootmeester Bobotsov heeft na de simultaanséance voor Morphywaar by hy op zeer sterke tegenstand stuitte, opnieuw zjjn schaakkunnen aan de Leidse lief hebbers getoond. Op initiatief van Jan Kyne, leerling van het Christe lijk Lyceum en lid van het Leidsch Schaakgenootschap, bezocht de Bul gaar gistermiddag de Kagerstraat, waar hy door 35 leerlingen en een groot aantal belangstellenden werd opgewacht. Gewaarschuwd door zijn ervarin- :n van de vorige week (een per- ntage van 61% is voor een groot meester bijzonder laag) nam Bobot- de zaken onmiddellijk zeer ern stig op en speelde de openingen zeer zorgvuldig. Pas later toen bleek, dat zijn tegenstanders (onder wie zich slechts een zestal clubleden bevond) en wat lagere klasse behoorden, nam de Bulgaar meer risico. Grote opschudding verwekte 1ste bordspeler Kijne, die als eerste moest opgeven, maar al spoedig konden ook anderen het leven van hun koning niet meer redden. Het eindresultaat van de Bulgaar- i grootmeester, die ook zal aantre den voor de grootmeestergroep van L.S.G.- Jubileum toernooi, was goed. Hij won 33 partijen, speelde 2 partijen remise (tegen Boonstra en Verbree) en verloor geen enkele partij. Een percentage van ruim 97%. Een loffelijk initiatief van de schaakvereniging van het Christelijk Lyceum, dat zichzelf een boeiende voorstelling bezorgd heeft.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3