O.S.R.D. op Vliegkamp Valkenburg is paraat Vestiging lyceum over vijf Jaar mogelijk? William Booth; wij zijn zigeuners van God Opsporen \s mie hts is zeer moeilijk levige beroering in Engeland na 0 moord op agent Karlsruhe" voor vredesdoelen, zegt Euratom SQUADRON 320 VAN DE M.L.D. BESTAAT 1 JUNI KWARTEEUW KATWIJKS BEGROTING IN VRAAG EN ANTWOORD Woningnood loopt Honderd jaar Leger des Heils Geen plaats meer soepkeukens voor spoedig terug AZC IN DERDE BEKERRONDE RDC redt liet niet LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 Val Jat is de taak van de Op- irings- en Reddingsdienst van Marine luchtvaartdienst, die domicilie heeft op het jegkamp Valkenburg? Deze ;g is na het verongelukken de Neptune voor Katwijks it en waarbij twee vliegtuig- kers het leven verloren, meer- |en gesteld. Ook heeft het sondering gewekt, dat niet elke eet na het alarm een vliegtuig ipgestegen om naar eventuele flevenden te zoeken. [et hoofd van de vliegdienst vi Vliegkamp Valkenburg, J. L. v. d. Graaf, en de chef ope- es, luitenant ter zee-vlieger sse J. B. de Kluizenaar, hebben uitvoerig ingelicht over de orga- de O.S.R.D. iternationaal is vastgesteld, dat natie over een opsporings- jingsdienst moet beschikken. Voor daarvoor aangewezen ladron 320, dat gestationneerd Vliegveld Valkenburg. Opsporende taak verband met de ongeveer 60 lange kust komt het er voor d< erlandse O.S.R.D. byna uitslui op neer, dat zij een opsporende heeft. Het lijkt voor onze kust de Kalverstraat, zoveel schepen aren, en bovendien zijn er reddingsboten gestationeerd, gevolg is, dat er in de meeste ge reeds schepen langszij liggen ;en schip in nood is. de ekadf, n 23 AT KTE onze correspondent in Londen) Britse regering heeft aange- ligd een eind te zullen maken ile toenemende golf van misda- met gevangenisstraffen tot vijf en onbeperkte boetes voor het 11 :en van geladen wapens, aldus 9 l\ 11 de Engelse minister van Bin- ilandse Zaken gisteren in het ement meegedeeld, minister maakte de maatregel dag nadat een schok ontzetting door het land was ge- door de moord op een politie- sn het verwonden van een in- ur en een andere agent. Het ge- e in de nacht van dinsdag op dag in een wachtkamer van spoorwegstation bij Kendall in fj 11 mer endistrict. 'lil dader was een door de politie ihte inbreker, die, toen hij daar aangetroffen, plotseling te schieten. Hij trof een agent het hart, verwondde de andere J h e politie-functionarissen en ging I jandoor. Na een urenlange jacht, meer dan 100 agenten deel- werd hij neergeschoten en itig gewond) gearresteerd. Al- in gevallen als deze wordt de else politie van wapens voorzien, et vermoorden van de politie- ït zal waarschijnlijk het lot van thans aanhangige wetsontwerp 'afschaffing van de doodstraf be- Ofschoon voor de meeste de doodstraf enkele jaren was afgeschaft, kreeg ie- «ld, die een politieman doodde tot 116'toe onvermijdelijk de strop. Sinds nieuwe wetsontwerp aan de or is de doodstraf zo goed als ihaft, daar de minister van nenlandse Zaken, bij wie de eind- over de verlening van gra- berust, niemand meer naar de zal sturen. 'e Eurotom-commissie in Brussel klaart in een gisteravond uitge- n.i 'en communiqué, dat het splijt- KvJ ir materiaal waarover het reac- centrum in Karlsruhe beschikt, li fluitend bestemd is voor vreed- l\Ane doeleinden. De Westduitse re- ing sprak de vorige week al met 'lm berichten, voornamelijk uit PE!J8tduitse bron, tegen volgens welke iet reactorcentrum proeven wor- genomen voor dè vervaardiging' atoombommen in de toekomst, f Euratom-communissie, zo staat het communiqué, oefent toezicht om te verzekeren, dat het ma- faal inderdaad gebruikt wordt t de juiste doeleinden, als vast- jteld bij het verdrag van Rome de diversie aanvullende, van mht zijnde bepalingen. met het toezicht belaste afde- Euratom weet tot op het nauwkeurig hoeveel splijtbaar ifteriaal zich in Karlsruhe bevindt, oj, het gebruik daarvan en heeft allen tijde toegang tot de instal es. Vandaar dat de Euratom- 'missie de volle verzekering kan ieksC ven, dat het materiaal in Karls- i H8 he uitsluitend voor vreedzame 13.981 deinden wordt gebruikt, aldus het Hmunique. Bij de binnenkomst van een alarm op Valkenburg gaat een gedeelte van de bemanning naar het vliegtuig om dat in gereedheid te brengen, het andere deel blijft in de afdeling ope raties om nadere berichten af te wachten en om de wijze waarop de opsporing zal worden verricht te be spreken. Dat geschiedt allemaal in de tijd een half uur die men nodig heeft om het toestel vliegklaar te maken. Wanneer het reddingstoestel een maal boven zee gekomen is en het in noodverkerende schip heeft ontdekt rapporteert de commandant aan de O.S.R.D. wat hij gezien heeft en wel ke maatregelen er naar zijn mening getroffen moeten worden: het zenden van sleepboten of van helikopters. In de meeste gevallen is er dan reeds een reddingsboot uitgevaren. Moeilijk Het is overdag niet moeilijk een in nood verkerend schip of drenkelingen op te sporen, maar 's nachts is het bijna onmogelijk: men kan dan met behulp van fakkels wel de plaats aangeven, waar het in nood verke rende schip zich bevindt, doch dren kelingen zijn beslist niet te ontdek- Toen men bij de O.S.R.D. in Val kenburg dan ook de mededeling kreeg, dat er voor Katwijk een vlieg tuig in zee gestort was, wist men uit meldingen direct op welke plaats. Het opsporen had toen geen zin meer. Daarom werd via Scheveningen- Radio de reddingsmaatschappij ge waarschuwd en het gevolg was, dat er spoedig vanuit Scheveningen, Noordwijk en Katwijk boten uitvoe ren of in zee werden gebracht. Om tegemoet te komen aan de ver zoeken heeft men in de bewuste nacht 'van Valkenburg toch nog een vliegtuig de lucht ingestuurd, doch men was er van tevoren reeds van overtuigd, dat dit geen enkel effect zou sorteren. Uit ervaring wist men aan de hand van wat ge tuigen hadden gezien, dat het toe stel geëxplodeerd was. De O.S.R.D. van het Vliegkamp Valkenburg is in grote staat van pa raatheid. Binnen een half uur is een vliegtuig startklaar. In Engeland bij voorbeeld duurt het twee uur voor een opsporings- en reddingstoestel de lucht in kan. Op een vraag wat de lichtjes op zee betekenden, die men van het Katwijkse strand af waargenomen heeft, antwoordde luitenant ter zee vlieger le klasse J. B. de Kluizenaar, dat dit de zogenaamde markeerlich- ten zijn geweest, die men gebruikt voor het aangeven van een wrak. Deze zjjn in elk toestel aanwezig en ontbranden na in aanraking met het zoute water gekomen tc zijn. Na de explosie zijn deze in zee terecht ge komen. Squadron 320 van de Marinelucht vaartdienst, dat gestationneerd is op het Vliegkamp Valkenburg, bestaat 1 juni 25 jaar. De commandant van dit squadron, kapitein-luitenant ter zee-vlieger H. J. E. van der Koop, overweegt een reünie te organiseren voor de nog in leven zijn marine mensen, die in de afgelopen kwart eeuw deel van deze eenheid hebben uitgemaakt. Een unieke plaats neemt dit squa dron in de Nederlandse strijdkrach ten in, want het werd 1 juni 1940 opgericht in de R.A.F. als marine- squadron. Het heeft aan vele be langrijke operaties deelgenomen in de jaren 1940-1945. In 1943 werd het uitgerust met Mitchellbommenwer- pers en ingedeeld bij de 2e tacti sche luchtmacht. Er werden bom bardementen uitgevoerd op belang rijke knooppunten en daarnaast werd opgetreden tegen Duitse V 1 en V 2 opstellingen. Het heeft aan alle grote operaties deelgenomen. In 1947 werd het M.L.D.-squadron 320 en begin 1950 werd het ingedeeld bij de onderzeebootbestrijding in N.A.V.O.-verband. Men heeft thans de beschikking over twee typen Nep tunes, namelijk voor verkennings- en bombardementsvluchten. Als vre destaak is „320" belast met de op sporings- en reddingsdienst (OSRD) Met zijn honderdste verjaardag in nabij verschiet bezint het Legers des Heils zich op de rol, die het in de wereld heeft ge speeld en nog speelt. De strategie op lange termijn in de strijd om zielen te redden en verkeerde maatschappelijke toestanden aan het licht te brengen bestaan onveranderd voort. Het is veeleer de tactiek op korte ter mijn, die is veranderd. Armoede niet meer grote probleem Al heeft het Leger in sommige delen van de wereld ook enkele van zijn doeleinden bereikt, zijn strijd is verre van volstreden. De armoede is althans in Europa en de V.S. niet meer het grote probleem, dat zij 100 jaar geleden vormde. Soepkeukens voor bijna verhongerde mensen zijn niet meer nodig. Maar andere maatschappelijke vraagstukken zijn nog altijd niet opgelost en som mige ervan zijn neteliger dan ooit tevoren: de drankzucht, het ge bruik van verdovende middelen, de puinen van ineengestorte ge zinnen f de ongehuwde moeders enz. „De welvaartsstaat lost niet alles uitzendingen op," zegt generaal Frederick Coutts, de algemene opperbevelhebber van het Leger voor de gehele wereld. „De mazen van de maatschappelijke voorzieningen van regeringswege zijn te wijd en laten veel door maar De gemeenteraad van Katwijk komt dinsdagmiddag om half drie en donderdagavond om half acht bijeen voor de behandeling van de gemeentebegroting en de begrotingen van de gemeente lijke takken van dienst voor het jaar 1965. Zoals gebruikelijk is aan deze openbare vergadering voorafgegaan een onderzoek in de afdelingen van de raad. In een uitvoerige memorie van ant woord dienen burgemeester en wethouders van repliek op de vele vragen die tijdens dit onder zoek door de raadsleden zijn qe- steld. Zo kwam bij de behandeling van het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen opnieuw de vestiging een lyceum in Katwijk aan de orde. In antwoord op de over dit onderwerp gestelde vragen wordt op gemerkt, dat de enige mogelijkheid op wat langere termijn gelegen schijnt te zijn in de vestiging van dependance van het Christelijk Lyceum aan de Kagerstraat in Lei den. Definitieve plannen rnllen ech ter mede afhankelijk zijn van de verdere ontwikkeling van deze school, zowe' voor wat de hoofdschotel be treft, waar definitieve bijbouw plaats vindt, als ten aanzien van de de pendance nabjj Voorschoten. Het is B. en W. bekend, dat het bestuur van de chr. school voor u.l.o., verleg met de plaatselijke com- ie, welke zich de stichting van chr. lyceum ten doel stelt, con tact zoekt met het bestuur van het chr. lyceum in Leiden, ten einde zo mogelijk tot een zekere vorm van samenwerking te komen. Punten van •eking en overweging zijn hierbij de volgende: De Stichting van een dependance het chr. lyceum te Leiden, na dat de gebouwen te Leiden en Voor schoten volledig bezet zijn. Volgens globale schatting zal dit over onge- 5 jaar het geval kunnen zijn. Deze dependance te Katwijk zou dan moeten uitgroeien tot een zelf standig lyceum met eventueel een school voor h.a.v.o. Zodra dit mogelijk is te bewerk stelligen dat de chr. school voor u.l.o. brugklasse met eenzelfde leer plan krijgt als dat van de eerste klas van het chr. u.l.o.-school naar het chr. lyceum te Leiden en omge keer. Q Nagaan of het aanbeveling ver dient dat: a. het bestuur van de u.l.o.-school, onafhankelijk van het chr. lyceum te Leiden t.z.t. een aanvraag om een school voor h.a.v.o. indient, met de bedoeling, dat hier uit naderhand een atheneum zal groeien, waardoor dan een scholen gemeenschap m.a.v.o.-h.a.v.o.-athe- zou kunnen ontstaan; b. de plaatselijke lyceum-commissie voor de stichting van een chr. lyceum tracht te komen tot een zelfstandig lyceum. Het meest aanlokkelijk, zo schrij nt B. en W., lijkt voorshands het eerst genoemde plan, omdat dit, in samenhang met hetgeen vermeld is in het volgende punt vermoedelijk de meeste kans van slagen heeft. De realisering van het laatst ver melde punt hangt wel heel nauw samen met de uitvoering van de Mammoetwet. Omdat de uitvoerings voorschriften nog niet zijn versche nen kan in dit opzicht nog weinig worden gedaan. Gezien de bijzondere faeiliteiten, welke worden verleend bij de toepas sing van industrieële bouwmetho den, achten burgemeester en wet houders het verantwoord opnieuw contact te leggen met de N.V. Neder landse Bouwsyndicaat om te komen tot de bouw van 600 woningen. Om daarbij te voorkomen dat er te veel woningen van hetzelfde type worden gebouwd is bij de onderhandelingen de eis gesteld, dat deze nieuwe pro- duktiestroom de bouw moet betref fen van woningen van een ander type dan de nu in uitvoering zijnde bouwplannen. Het bezwaar van enige raadsleden, dat deze woningen te sober worden gebouwd, wordt door B. en W. niet onderschreven. Er worden namelijk dezelfde eisen gesteld als t.a.v. de traditionele woningbouw. Het is overigens niet uitgesloten dat de be doelde woningen of een deel daar van zullen worden uitgevoerd als z.g. betere woningwetwoningen. Uit een overzicht, dat op verzoek van enige raadsleden wordt ver strekt, blijkt dat het aantal woning zoekenden sedert 1960 vrijwel niet is afgenomen. Thans bedraagt dit aan tal 639. Met het gereedkomen van de per 1 januari j.l. in uitvoering zijnde oningen en die, met welker bouw uit hoofde van reeds verleende rijks- goedkeuringen een begin kan wor den gemaakt, in totaal ongeveer 715 woningen, kan echter een behoorlijke stap worden gezet op de weg naar de oplossing van de woningnood. Worden daarbij geteld de aantallen woningen, welke bij het realiseren van de voorgenomen produktiestro- men in de eerstkomende twee drie jaar de woningvoorraad zullen doen toenemen en die, welke met behulp van de normale contingenten kunnen worden gebouwd, dan mag worden ïld, dat met het gereedkomen al deze woningen de allerergste woningnood tot het verleden zal gaan behoren. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat op B. en W. een beroep is gedaan om gedurende de periode van 1 januari 1965 tot 1 juli 1965 100 k 150 woningen beschikbaar te stellen de huisvesting van personeel het in Noordwijk te vestigen laboratorium voor ruimte-technolo gie. Overleg vindt nog plaats in hoe- en op welke voor de bevolking het minst voelbare wijze aan dit verlangen kan worden voldaan. Hier bij wordt opgemerkt, dat compensa tie in het vooruitzicht is gesteld. GGD en zwembad B. en W. hebben begrip voor de voordelen, welke verbonden zijn aan volledige gemeentelijke genees kundige dienst. Zjj achten de zaak van een dermate groot belang, dat zjj willen bezien of, ondanks de an dere omvangrijke investeringen, wel ke nog zullen moeten worden ge daan, tot oprichting van een genees kundige dienst moet worden overge gaan. Hierbij moet echter in de overwe gingen worden betrokken dat in het centrum der gemeente momenteel geen geschikte plaats van vestiging kan worden gevonden en onderbren ging bij het in de Hoornespolder te stichten centrum van de kruisver enigingen niet mogelijk wordt geacht. Intussen kan bij de benoeming van een gemeente-arts worden bezien of diens werkzaamheden kunnen wor den uitgebreid met de meest urgente taken, welke liggen op het arbeids terrein van een gemeentelijke ge neeskundige dienst. B. en W. zijn bereid over dit probleem het gevoe len in te winnen van de geneeskun dig inspecteur van de Volksgezond heid. Een groot aantal vragen werden gesteld over het plan voor de bouw van een zwembad. In hun antwoord merken B. en W. op dat, naar het zich laat aanzien, in één der eerst komende raadsvergaderingen nadere voorstellen zullen worden voorgelegd, welke betrekking hebben op de stich ting en de exploitatievorm van het zwembad. Op dit moment wordt dan ook volstaan met de mededeling, dat een spoedige bouw vooral afhankelijk is oplossing van de budgettaire de By B. en W. bestaat in deze enige op timisme. Ten aanzien van het plan voor de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie wordt opgemerkt dat het, gezien de zeer hoge investeringen welke hiermede zijn gemoeid, aan beveling verdient te trachten, door middel van samenwerking met an dere gemeenten, tot een meer econo mische opzet te geraken. Overigens laten B. en W. thans een deskun dig onderzoek instellen naar de mo gelijkheid om, in plaats van een zui veringsinstallatie, een pijpleiding in zee te doen aanleggen. Dit onderzoek is echter nog niet geheel voltooid. Vreemdelingenverkeer Naar aanleiding van de vragen van verschillende leden omtrent de invoering van een logeergastenbe lasting, ter dekking van de uitga van welke de gemeente ten behoeve van het vreemdelingenverkeer doet, merken B. en W. op dat het van een zodanige belasting teel een onderwerp van studie uit maakt bjj de Vereniging van Neder landse Gemeenten, voor zover het ook de overige kustgemeenten be treft. Het wordt juist geacht het resul taat van dit onderzoek af te wach ten. In elk geval moet worden voor komen dat Katwijk zich door het heffen van deze belasting in een uit zonderingspositie plaatst. De moge lijkheid om voor de uitgesproken re creatiegemeenten een z.g. verfijning de algemene uitkering uit het gemeentefonds te creëren, is reeds geruime tijd bij de raad voor de gemeentefinanciën in studie. De mening van een der raadsle den, dat voor de Katwijkse burgers op het strand geen plaats meer zou zyn, achten B. en W. een te over dreven weergave van de feitelijke situatie. Wel staat het vast, dat alle recreatiegebieden te lijden hebben ruimtegebrek. Het Ujkt B. en W. onmogelijke zaak om bij de pro- >or vakantieverblyf in Katwük kenbaar te maken dat week- eindegasten minder gewenst zouden zyn, zoals een der leden suggereerde. Wel meent het college te weten, dat welvarende maatschappij moeten de mensen worden overtuigd van de noodzakelijkheid, zich te be- Verslaafdheid aan bedwelmende middelen En de in Zweden geboren chefstaf van het internationale hoofdkwar tier, de tweede man van het Leger, commissioner Erik Wickberg, zegt: „de fundamentele problemen zijn nog altijd die, waarvoor de stich ter van het Leger, generaal William Booth, zich een eeuw geleden zag geplaatst: de drankzucht, de prosti tutie en de misdadigheid van jeug dige personen, maar thans hebben we bovendien te kampen met de opwekkende en kalmerende midde len. De verslaafdheid aan bedwel mende middelen neemt toe." Gebrek aan competente officieren, zoals zij worden genoemd, die van de dienst in het Leger hun beroep hebben gemaakt, vertraagt de vor deringen van het Leger aan het maatschappelijke front. Hooggeplaatste legerofficieren zijn ook bezorgd, dat het Leger wellicht het contact met het gewone volk zal verliezen. Zij onderkennen onder de Europeanen sinds de oorlog een le vensmoede houding. „Het is geen schreeuwerig atheisme, maar meer onverschilligheid ten opzichte van el ke vorm van godsdienst," zegt Wick- onder het de tv, die men in een leunstoel over zich heen kan laten gaan, dit alles heeft zyn vloed gehad. De positie van het leger is in eeuw van zijn bestaan inderdaad veranderd. MARKTBERICHTEN *l-, 12 febr. Veemarkt: aan voer melkkoeien 85, vette koeien 210, vare koeien 35, vette kalveren 44, nuchtere kalveren 44, vette schapen 55, vette lamm. 1364, varkens (zeugen) 43, schrammen 261, biggen 617, totaal 2770 koeien f 750-1350 p. n.aivcien f 3.20-3.90 per kg rev gew., nuchtere kalveren f 1.10-1.35 ld. biggen f58-66 Handel: melkkoeien flauw, vette koeien goed. vare koeien lui en duur, vette kalveren traag, nuchtere kalve ren slepend, vette schapen matig, vette lamm id., varkens (zeugen) id., big- A AL-S MEER, 11 febr. Fresia 110- 190. Cyclamenbloemen 100-165, Iris 150-195 per bos, Euphorbia 50-110, Fre sia dubbel 450-650, Amaryllis 35-55 Calla^50-75 per tak. Anjers:"rood 28-51, 25-25, Rozen: Roselan- J.O.IC1 van Aalsmeer 100-135 Geh. Duisberg 80-125, Towny Gold 50 50-105, L 75-135, 95, BaccaL„_ Garnet 45-100, Pink Sens; Super Star 100-145 per st KATWIK AAN DEN RIJN, 11 febr. - Groenteveiling: waspeen per kist A- <tra 5-5.60, Al 4.70-5.20, A2 2.40-6.10 -1 5.10-5.40, BI 4.50-5.30. B2 1.90' per kis1 deokol derie per 100 i bos 13 )-13 LISSE. Gladiole waspeen 185.000 kg. r. Plantgoedveiling aanvoer van gladiolen heel wat minder dan enige we- adiolen 6'8: Alfred No- orat 30, Blue Conque- vuL^iula 20, Dr. Fleming 70, Firmament 35. Flowersong 35. Herman c 50, Johan Strauss 50, 75, Leif Eriksson 35, Life 1.60, Nieu ïenpolka 3 s souci co. spie and Span 90, Sum- Pearl 65. Gladiolen 4/6: Agnita Pactolus 20, Pandion 35, Picardv 5. Polygoon 20, Spotlight 40. ROELOFARENDSVEEN, 11 febr Irissen 1.70-1.85, Fresia's 90-1.35, Ane monen 90-1.05, Blauwe Druifjes 21-38 larcissen Carlton 79-99, Early Glorie irv Lti Xn?n 78-98, Fortuna 78-91, Vhrestler 76-80, Havelock 78-83 Am f .n80".86,,JTulpen 11026 Copland .05-1.40 Apeldoorn 1.55-1.90, Lustige Vitwe 1.10-1.35, v. d. Eerden 1.05-1.35 .opscore 1.45-1.50. Er. Star 60-76, Nan- -en 1.15-1.20, Prominence 1 45-1 55 Preludium 1.05-1.30, Edith Eddv 125- "ida 1.20-1.30. White Sail 1.15- l ou. wime oan 1.10- £udosnlck 1.90. Dreaming Maid Paul Richter 1.20-1.25, Bellon; .50, Oxford 1.75, Wintergold 1 10 dergelijke bezoeken niet afzonderlek door de V.V.V. worden gepropageerd. Landelijk zyn in toeristische krin gen dc cüfers bekend van de Kat wijkse gastencapaciteit. Daaruit vloeit een belangrijk deel van het weekeinde-bezoek voort. De wellicht meest volledige erken ning zal zij vinden tydens de vie ring van het eeuwfeest op 2 juli als zij voor het eerst in die eeuv een dienst zal houden in Westmin ster Abbey, waar de Engelse koning in worden gekroond. William Booth, die in 1829 te Not tingham werd geboren, werd aan vankelijk bediende bij een lommerd- houder, maar in 1852 nam hy ont slag om al zyn tijd aan de predi king te wijden. Hij trouwde met Catharine Mumford, die later in bre de kring bekend werd als de moe der van het Leger. In de eerste tyd van zijn huwe lijk echter had hij het idee van he Leger nog niet. William en Catheri ne trokken aanvankelijk Engeland in de lengte en de breedte door hielden overal waar zy kwamen diensten tot vernieuwing van het godsdienstig leven. Zij noemden zich zelf de „Zigeuners van God". Toen kwam Booth naar het East End en hij voelde, dat daar de be hoefte het grootst was. Het Leger dateert zfjn geschiede nis (niet zijn naam) van de mis- De Alphense Zwemclub heeft de derde ronde van de strijd om de KNZB-beker bereikt. AZC won in de tweede ronde de thuiswedstryd (in het Goudse Spaardersbad) van Brandenburg met 32. Brandenburg evenals AZC een derde klasser nam in de tweede speeltijd met 0—2 de leiding. De Alphenaars, die moesten winnen om de derde ronde te komen, sloegen fel terug. Peter Boot verkleinde in de derde periode de achterstand tot 12, waarna Boot en Kamper (straf- worp) in de laatste speeltijd AZC naar een 32 overwinning schoten. Nederlaag tegen Monster 14-6 Het Rynsburgse RDC is er gister avond niet in geslaagd tot de pro vinciale hoofdklasse door te dringen. De LDDB-kampioen moest na een boeiende strijd met onnodige grote cyfers (146) haar meerdere erken- sn in Monster. Lang hebben de Rijnsburgers echter kans gezien gelijke tred te houden met Monster en even namen zij zelfs voorsprong. Dit gebeurde toen Gerrit van Zuylen met een indruk- ekkende slagzet met naslag zijn tegenstander Verkade van het bord veegde. De wijze, waarop Van Zuylen zün partij besliste was als volgt: Stand na de vierendertigste zet: Wit (Verkade) met de schijven op 26, 27, 28, 32, 35, 36, 37, 38, 43, 44 1 48. Zwart (Van Zuylen)3, 6,11, 12,13, 14, 16, 18, 19, 23, 25 en 29. 35. 44—40?, 19—24; 36. 28x17, 3—8!; 37. 22x2, 11x33; 38. 2x30, 25x45. Hierna keerde het tij echter. Im- ming en Daan Kromhout verloren, nadat zij een goede stelling hadden opgebouwd en ook enkele andere RDC'ers zagen goede stellingen ver loren gaan. Met de 14—6 zege kreeg Monster dan ook beslist te veel van het goede. De gedetailleerde uitslag luidt: F. in der Ende (Monster)—N. B. J. Imming 2—0; J. v. d. EndeD. Kromhout 2—0; D. J. Kuiper—W. Leeuwenburg 2—0; L. Vellekoop—C. v. d. Bosch 2—0; J. Verkade—G. van Zuylen 0—2; A. Ruygrok—J. v. d. Mey 1—1; Langeberg—P. van Egmond H. J. LangebergJ. G. v d. Berg 2—0; J. v. d. Valk—Joh. Krom hout 1—1; A. J. Storm—D. van Eg- mond 20. sie waarmee Booth op 2 juli 1865 begen Het Leger in cijfers Het Leger des Heils werkt in 69 landen en predikt het woord Gods in 162 talen. Het bezit ongeveer 1 8.000 centra, waaronder meer dan 2 000 instellingen voor maatschap pelijk werk en het heeft bijna 900 dagscholen, hoofdzakelijk in niet- christelijke landen. De muziekkorpsen tellen bijna 40.000 muzikanten en 16.000 jonge Verder bezit het Lger 3.000 instel lingen van weldadigheid, waaronder 31 algemene ziekenhuizen, 70 klinie ken, 367 tehuizen voor daklozen mannen en vrouwen 66 arbeids bureaus, 88 tehuizen voor onge huwde moeders, 38 kraaminrichtin gen, 145 kindertehuizen, 30 kost scholen, 115 kampen, zes leprozen huizen, tien blindeninstituten, 30 centra voor drankzuchtigen en 51 woonhotels. Het Leger des Heils heeft zfjn ei gen instructieboek, zijn eigen regels en voorschriften voor bijna alle om standigheden. Zo is het aan de offi cieren streng verboden „wereldse op smuk of sieraden van welke aard ook te dragen niets mag worden gedaan om ij dele roem. Enkele der strengste beperkende voorschriften van mevr. Catherine Booth waren in feite gericht tegen de Victoriaanse mode van haar tfjd. Uit dit pogen kwam het typische uniform van de heilzuster voort. Ofschoon de rokken iets zijn ver kort er, ritssluitingen de plaats van de knopen aan de tuniek met hoge boord hebben ingenomen, is het uni form weinig anders geworden. Voor al de vorm en stijl van de hoed zyn dezelfde gebleven. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Lopikerkapel (toe- J *1 Utrecht, Bei' wijlen P. kamp F. de Jong Delft (vac. J. v. Chr. Hovius te Nleuw-Lekkerland. GEREF. KERKEN Domburg - W estkape 111 J. Arwert, Amsterdam-Sloter- GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Paterson (USA) en voor Rotterdam-Zuid C. Harlnck te Utrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Benoemd tot pred. in algem. dienst (voor de binnenlandse zending) W. E. v. Petegem te Bussum. KERKERAAD ELBURG NIET IN BEROEP De kerkeraad van de N.'H. Kerk in Elburg en ds. B. G. A. van der Wiel hebben besloten niet in beroep te gaan tegen de uitspraak van de commissie van onderzoek van het moderamen van de Ned. Herv. Kerk in Gelderland. De termyn liep giste ren af. De kerkeraad mag dientenge volge zijn ambtsbezigheden zondag weer beginnen. Ds. van der Wiel moet nog vier weken wachten voor hy de kansel weer mag bestijgen. Kerken gaven meer voor internationale hulp De inzameling, die zondag 7 fe bruari in bijna alle Nederlandse protestantse kerken in gehouden de internationale hulpverlening, heeft dit jaar aanzienlük meer op gebracht dan in 1964. Het totaal bedrag Is nog niet be kend, maar de eerste tellingen doen verwachten, dat het resultaat het bedrag van vorig jaar met tien tot twintig procent zal overtreffen. In februari 1964 leverde de collec te ongeveer twee en een half mil joen gulden op. In deze actie voor het werelddiakonaat werkt het Al gemeen diakonaal bureau van de Geref. Kerken samen met de leden de Stichting voor oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen: de Ned. Herv. Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Remonstrantse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Evangeliscne Broedergemeente. Chr. Geref. Kerk treedt uit kerkverband De kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van Zwijndrecht is in zün ge heel met zün predikant ds. E. Vene- ma, uit het kerkverband van de Chr. Geref. Kerken getreden. De kerkeraad is het niet eens met de ontwikkeling van het kerkelijk le- in deze kerken en zegt daar- geen verdere verantwoordelijk heid te kunnen dragen. Hij is van oordeel, dat het bevindelijke element in de prediking al meer vervaagt, de wereldgelijkvormigheid toeneemt dat feiten als het vrijgeven van nieuwe vertaling van de bijbel in de eredienst daarvan eveneens 'n symptoom mag genoemd wor- m. De kerk van Zwijndrecht telt rond duizend zielen. Zij die met de stap van de kerkeraad niet meegaan, heb ben vergaderd onder leiding van de consulent, ds. C. Smits te Sliedrecht. Zij zullen nu zondags dienst houden in het gebouw „De Vonkenberg". De kerkeraad die uittrad staat op het standpunt de wettige voortzetting van de Chr. Geref. Kerken to zijn, wat z.i. Impliceert dat het kerkge bouw hem toebehoort.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13