Boskoops eerste burger komt op 22 februari Baron van Dedem is zeer verheugd over de benoeming Prijsvragen van de Leidse Universiteit Raad van Wassenaar herkiest wethouders De moord in Antwerpen p Taxichauffeur gedood; om auto te stelen P Voor overcomplete officieren Bij voortijdig ontslag drie jaar salaris LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 De installatie van de heer G. W. baron Van Dedem tot bur gemeester van Boskoop zal maandag 22 februari, 's middags om half drie geschieden tijdens een bijzondere raadsvergadering. Dat werd gistermiddag besloten tijdens het bezoek, dat de Bos- koopse wethouders mr. dr. J. F. Taat en W. Houdijk met ge meentesecretaris W. Trampman brachten aan de nieuwbenoemde eerste burger. Zij werden gast vrij door de heer en mevrouw Van DedemLandsman ont vangen in de ambtswoning in Heerjansdam. Het was de eerste kennismaking: van de Boskoop se gemeentebestuur ders met de heer Van Dedem, want de burgemeester was eerst zondag avond laat van een (kort) verblijf in Davos (Zwitserland) teruggekeerd. In dit vakantieoord ontving baron Van Dedem het bericht van zijn be noeming. De vakantie werd onderbroken, omdat er nog heel veel zaken te rege- Grens tussen Kongo en Soedan zal worden gesloten Een vliegende colonne blanke vrij willigers en Kongolese soldaten is noordwaarts opgerukt om te trach ten de grens van Kongo met Soedan hermetisch af te sluiten. Hierdoor zou een grote stroom Russische, Tsje chische en Chinese wapens voor de rebellen worden afgeknepen. De wa penleveranties voor de vijanden van premier Tsjombe hebben plaats via Algerije en de Verenigde Arabische Republiek. De colonne van 700 man staat on der leiding van de Duitse majoor Miiller, drager van het nazi-kruis dat hij in de tweede wereldoorlog in Rusland verwierf. Alle militairen worden ingeënt De inspecteur van de militair ge neeskundige dienst, generaal-ma- joor-arts, dr. 'H. J. van der Giessen, heeft vandaag besloten, dat ook alle in Nederland gelegerde militairen van land- en luchtmacht tegen de A-griep zullen worden gevaccineerd. Daarmee aal het totaal aantal mili tairen, dat wordt ingeënt sty gen tot rond de honderdduizend. Zoals bekend werd vorige week het besluit genomen om de in de Bonds republiek Duitsland verbiyvende Ne derlandse troepen tegen de A-griep in te enten. len zijn. Allereerst het afscheid van Heerjansdam, dat zaterdagmiddag twee uur geschiedt tydens een spe ciale raadszitting en daarna de in stallatie. Bovendien wil de heer Van Dedem zich voor die tyd nog enigs zins op de hoogte stellen van zyn nieuwe gemeente. Burgemeester en mevrouw Van De dem waren zeer ingenomen met de benoeming. Het is een mooie promo tie, waarover wy ons by zonder ver heugen, zei hy. Aan zijn verblijf ln Heerjansdam bewaart de heer Van Dedem de pret tigste herinneringen. „Ik heb hier veel werk kunnen verzetten en veel tot stand kunnen brengen", vertelde hij. „Toen wjj negen jaar geleden hier kwamen zagen we vanuit de achterkamer op niets dan weiland en nu is het tot aan de dyk volgebouwd met allerlei types woningen en bun galows. Bovendien is er een fraai sportpark gekomen en een mooi ge meentehuis". Na het gymnasium te hebben door lopen, vervulde de heer Van Dedem zyn dienstplicht en daarna trok hy enige tyd naar Amerika om wat van de wereld te zien. Toen hy 23 Jaar werd trad hij in dienst van de ge meente Woudenberg als bode schrijver. De heer Van Dedem had veel belangstelling voor de gemeente administratie. Het was echter niet zo eenvoudig om een betrekking te kry- gen. Door bemiddeling van een vriend van zyn vader werd hij ge plaatst in Woudenberg en eerst na drie maanden kwam hy in aanmer king voor een vaste aanstelling. Dat betekende ook, dat de heer Van De dem zijn eerste salaris kreeg. Trots „Ik was zo trots als een aap, toen ik voor het eerst f 80,- ontving", ver telde hjj. „Het was echter nog niet genoeg om mijn kostgeld te betalen, want daarvoor moest ik f 85,- neer tellen". „Nadat ik verschillende rangen door lopen had adviseerde de gemeente secretaris my te solliciteren. Dat heb ik gedaan met het gevolg, dat ik in 1953 in dienst trad als tweede amb tenaar van de gemeente Cothen. Ik werd tevens waarnemend secretaris ontvanger". In datzelfde jaar trouwde hy met mej. J. H. Landsman uit Wassenaar. Het jonge paar betrok toen een bun galow in de Doornse bossen. Het was een heerUjke tyd. „Toch waren we heel erg verheugd toen begin februari de benoeming tot burgemeester van Heerjansdam afkwam. Dat ben ik nu negen jaar geweest. We hebben het dorp en ons gezin zien groeien, want alle drie kinderen werden daar geboren: Coen (8), Marie Louise (6) en Arthur (1%)", ging burgemeester Van De dem verder. Over zijn nieuwe gemeente vertelde baron Van Dedem, dat hij daar zeer mee ingenomen is. „Het lijkt me bij zonder aantrekkelijk, vooral door de vele internationale contacten, die dit boomkwekersdorp heeft. In het bui tenland heb ik gemerkt, dat Boskoop Burgemeester en mevr. Van DedemLandsman met hun 3 kinderen: Coen (8), Marie Loui se (6) en Arthur (D/ï). (Foto Leldsch Dagblad) een begrip is. Ik ben wel eens in het kwekersdorp geweest, maar erg veel rneer weet ik er niet van dan wat ik van de wethouders heb gehoord en wat ik er over heb gelezen. Er is heel wat te doen. Dat is prettig, want ik wil mij geheel in dienst stellen van de gemeenschap om zo samen iets moois op te bouwen", besloot de heer Van Fotoforum: een Leidse noviteit Een dia-avond met een praatje, verzorgd door LAFV-voorzitter dok ter J. Versteeg is altijd weer een interessante belevenis. Zo ook gister avond in de bovenzaal van restau rant „De Doelen" waar de LAFV- voorzitter o-nder grote belangstelling van zjjn mede-leden, een causerie hield met als onderwerp: „Het speciale van de fotografie". Terwijl de leden genoten van de ruim 100 dia's van bekende en on bekende fotografen gaf dokter Ver steeg een leerzame uiteenzetting over het feit, dat een foto zowel een re gistratie, een ooggetuige-verslag, eer sociaal document als wel een uit gebeeld idee kan zyn. Hy wees op de methoden, die de beeld werking door onder meer het gebruik van typische fotografische middelen, zoals scherp te-instelling. diepte, perspectief en structuur van het patroon, kunnen verscherpen. Door middel van twee korte essays toonde hy de aanwe zigen, dat zowel „de beweging" als „de ontmoeting" fotografisch kan worden weergegeven. De gepro jecteerde dia's bewezen dat ook een bewogen foto een enorm suggestie ve werking kan hebben. Na de pauze introduceerde de LAFV een Leidse noviteit: een foto- forum, dat werd gevormd door de heren P. de Blocq, J. Ziegelaar, J Kikkert en R. Slingerling met als gespreksleider vice-voorzitter G. L van den Berg. Van de gelegenheid om aan dit forum vragen op foto grafisch gebied te stellen werd druk gebruik gemaakt. P hilippij nse zeelui niet naar huis Hoewel de Philippynse regering zich garant heeft gesteld voor het bedrag, dat gemoeid zal zyn met de thuisreis van 36 landgenoten, allen opvarenden van het sinds decern ber in Rotterdam aan de ketting lig gende vrachtschip „Mindanao Log ger", ziet het er op het ogenblik niet naar uit, dat er binnen afzien bare tyd iets van die terugreis te recht komt. Nadat de regering Manilla de garantie voor f 50.000,- toegezegd had, heeft men in Rot terdam contact opgenomen met een bank om het benodigde krediet te verkrygen. De „Mindanao Logger"- bemanning zal echter niet over het geld kunnen beschikken. De bank heeft namelyk laten weten de ga rantie van de Philippynse regering niet voldoende te vinden. De enige mogeiykheid om toch nog te kun nen beschikken over de halve ton, die de vliegreis van Nederland naar Ma nilla gaat kosten, bestaat nu nog in het vinden van een bank op de Phi- lippynen, die meer waarde hecht aan de door de regering gestelde ga rantie. Inmiddels verblijven de Philip pynse zeelui nog steeds in enkele zeemanstehuizen in de Maasstad. Men treft voorbereidingen om de „Mindanao Logger", die wegens - fi nanciële moeilijkheden van de eige- r aan de ketting moest worden gelegd, executoriaal te verkopen. Te beantwoorden voor 1 sept. 1966 De volgende prysvragen zyn giste ren uitgeschreven door de Leidse Universiteit, zy moeten beantwoord wordt vóór 1 september 1966 door studerenden aan een Nederlandse instelling van hoger onderwijs. Godgeleerdheid I. De faculteit verlangt beantwoor ding van de vraag, waarom de nieuw testamentische toekomstverwachting niet functioneert in de ethische be slissingen der politieke en maat schappelijke praktyk. II. De faculteit verlangt een onder zoek naar de historische waarde van de geschiedschry ving in het boek Handeling der Apostelen. Rechtsgeleerdheid I. De faculteit verlangt een kriti sche uiteenzetting over de wijzigin gen die zich voltrekken in de ver houding tussen Regering en Staten- Generaal, in het byzonder als gevolg van de gestegen staatsbemoeiing en de toegenomen invloed van interna tionale factoren op de beleidsvor ming. II. De faculteit verlangt een rechts vergelijkende studie van de beteke nis van het schuldvereiste voor de aansprakelykheid uit onrechtmatige daad in geval van schending van wettelyke normen geschreven ter be vordering van de veiligheid in be drijf en verkeer. Wiskunde en Natuurwetenschappen j I. De faculteit verlangt een onder- j zoek naar het gedrag in het onein - i dige van een getallenveld dat positief1 en harmonisch is binnen een gegeven cilinder met cirkelvormige rechte doorsnede. II. Uit onderzoekingen in verschei dene gebergteketens is gebleken, dat er enerzyds een chronologische en geometrische correlatie bestaat tus sen structuren van micro-, meso-, en macroscopische afmetingen, en dat anderzyds een dergeiyke correlatie ontbreekt. In het eerste geval worden kleine structuren in grote weerspiegeld en gaan daarmede vergezeld, terwyi in het tweede geval kleine structuren niet met grote gepaard gaan. De faculteit verlangt een kritisch onderzoek van: 1. De relaties tussen kleine en grote structuren aan de hand van voor beelden uit verschillende gebergte ketens. 2. De betekenis van het ontbreken van dergeiyke betrekkingen. 3. De bruikbaarheid van methoden om met behulp van kleine structuren grote te interpreteren. Letteren I. De faculteit verlangt een onder zoek naar de ontwikkeling van het titelblad van het zeventiende eeuwse Noordnederlandse boek. II. Gevraagd wordt een kritische behandeling van Otto Dempwolff's „Vergeleichen Lautlehre des aus-to- nesischen Wortschatzes." Sociale wetenschappen I. De faculteit verlangt een kriti sche beschouwing over het probleem van de onderscheiding tussen recht en gewoonte in niet-westerse samen levingen. II. De faculteit verlangt een onder zoek naar de verschillende beteke nissen van de term „cognitief" in De gemeenteraad van Wassenaar heeft zich hersteld: de op maandag middag 25 januari collectief afgetre den wethouders zyn gisteravond na goedkeuring van de gemeentebegro ting 1965 alle vier herkozen. Zy heb ben hun herverkiezing aanvaard. Een hele vergaderavond lang hebben de vroede vaderen de luxe gekend van een vry volle publieke tribune. Van de 21 uitgebrachte stemmen verzamelden wethouder E. M. Scha de (WD, financiën en onderwys) er 16, wethouder dr. J. J. M. Veraart (KVP, sociale zaken en huisvesting) 19. wethouder ir. M. Elion (Prot. Chr., woningbouw en bedrijven) 11 en wethouder ir. G. A. P. de Kort (KVP, openbare werken) 14 stemmen Opnieuw is het geringe aantal stemmen op wethouder Elion opval lend, by de eerste samenstelling van het college, in februari 1963, kreeg hij slechts tien van de twintig uitge brachte stemmen. Toen na de begrotingsvergadering de wethoudersverkiezing aan de orde kwam, bleek dat de fractievoorzitters van de vier grootste party en, waarby ook de PvdA, hadden afgesproken niet meer op de motie-crisis terug te komen. KVP-woordvoerder, mr. R. T. M. van der Lugt, reageerde boos op een verklaring van het raadslid L. G. Oosterling, die in 1962 op een eigen lijst een zetel heeft veroverd er niet bjj het vooroverleg betrokken WAT DOEN ANDERE VERENIGINGEN De werkgroep „De Ratel" organi seert dit jaar een serie zondagoch tendlezingen in het Leidse Volkshuis onder het motto: „Wat doen de an dere verenigingen in onze stad?" De eerste gast in deze serie was de afdeling Leiden van de Bond van Arbeiders-Esperantisten. Mevr. A. Bakker—ten Hagen uit Amsterdam sprak over het onderwerp: „Esperan toWat doe je er mee". Na eerst te hebben gewezen op de steeds drin gender wordende behoefte aan een internationale taal besprak mevr. Bakker de verschillende mogelijkhe den voor het praktisch gebruik van Esperanto, o.a. voor byv. postzegel- en andere verzamelaars, die door Esperanto in elk gewenst land con tacten kunnen leggen, voor hen, die door middel van correspondentie schriftelijk contact willen opne men met mensen uit onverschillig welk land en/of dit in internationa le congressen willen vestigen of uit breiden, terwyi ook intellectuelen, die in een klein taalgebied wonen, Esperanto met succes kunnen gebrui ken om him publikaties in elk ge wenst land bekendheid te geven. Ook de Jeugd kan Esperanto gebruiken. Spreekster gaf enkele voorbeelden, o.a. het ln 1964 in Amsterdam ge houden internationale jeugd congres en het internationale jeugdsemina- rie in Joego-Slavië, dat dit jaar voor het eerst zyn Esperanto-cursussen begint. Tenslotte kan Esperanto ook worden gebruikt voor toeristische- en andere internationale reclame: o.a. heeft de Nederlandse regering de laatste tyd enige informatieve bro chures over Nederland ln Esperanto gepubliceerd. Aan het slot van de by eenkomst beantwoordde mevr. Bakker enige vragen. Als een der drie (in jaren) oudste raadsleden wilde de heer Oosterling opmerken, dat niet de raad de wet houders in een dwangpositie had ge bracht. „De raad moet toch op een of andere wyze kritiek op het colle ge kunnen uitoefenen zonder dat de wethouders meteen de portefeuille kwestie stellen". Hy betoogde, dat nu óf alle zelfde wethouders gekozen moeten worden, óf een geheel nieuw college moest worden samengesteld, maar dat in elk geval rekening ge houden diende te worden met het gevoelen van de raad. En dat was nu juist wat de fraotieleiders besloten hadden niet te zeggen. Overigens steunde de heer F. M. van der Stap (Gemeentebelangen), eveneens een eenmansfractie, de woorden van de heer Oosterling. Zuidafrikaanse tegenmaatregel Het Zuidafrikaanse parlement heeft een wetsontwerp aangenomen, J/ op grond waarvan het mogelyk za! zyn aan .schepen van bepaalde na tionaliteiten" en „onder bepaal de omstandigheden" de toegang toi^ Zuidafrikaanse havens te ontzeggen./ Volgens de minister voor he: Transportwezen zal de maatrege kunnen worden toegepast op schepen, die verdacht worden vat wapensmokkel of het illegaal zoeker naar diamant in de wateren van dt Zuidafrikaanse kust. Toepassing za] echter ook mogelyk zyn op schepen varend onder de vlag van bepaaldtor landen, die zelf hun havens vooi0|- Zuidafrikaanse schepen hebben ge-^ sloten. Wl X VO tol uit (Van onze Brusselse correspondent) „Wanneer de taxichauffeur me met zijn auto had laten wegrijden, zou ik' hem niet hebben gedood". Aldus de 22-jarige Utrechter, die zoals bericht zondagmiddag in Antwerpen op de linkeroever van de Schelde in koelen! bloede een taxichauffeur uit Brussel met een geweer heeft vermoord. De dader biykt in Utrecht by zyn werkgever ongeveer 300 gulden te hebben gestolen. Met dat geld heeft hij zich een rijbroek, rijlaarzen en een zadel aangeschaft. Hij schijnt vroeger al eens by een renbaan te hebben gewerkt. Hij had het plan. dat in België of in Frankryk, met name in Camarque weer te gaan deen. In Kortryk, waarheen hij pier trein was gegaan, vond hij geen werk en evenmin op de renbaan van Sterrebeek bij Brussel. Het geweer heeft hy in Kortryk gekocht. Naar hij zegt, omdat hy met de jacht in zyn onderhoud wilde voorzien op zyn tocht naar zuid-Frankrijk. Tenslotte heeft hy zich zondagmiddag met een Brusselse taxi naar Antwerpen laten ryden. Hy had het plan onderweg de auto te stelen. Daarom liet hy de chauffeur naar de stille linkeroever van de Schelde rijden. Hij wist, dat men daar via de verkeerstunnel kon komen. Toen hij een zyweg zag zei hy: ry daar maar in. Na een paar honderd meter liet hij de taxi stip pen. Toen heeft het drama zich voltrokken. Dat gebeurde vrijwel21' onder de ogen van twee werknemersge van een baggerbedryf. el1 „Niet schieten"^ Terwijl een van hen zich om hetke slachtoffer bekommerde, spoedde is de ander zich naar het op nog geen 100 meter afstand liggende politiebureau. Daar kwam men meteen in actie. De weggerende Nederlander was snel gegrepen. HyL gaf zich direct over, toen hy dejn gewapende politie tegenover zichdi zag. Hij wierp zijn geweer weg,m stak zyn handen omhoog en riep: z: „Niet schieten, ik ben de moor de- d< naar". d, Het is gebleken, dat de man niet werd gezocht door de Nederlandse politie voor de diefstal van de 300 gulden, maar omdat zyn ex-verloof- 1 de uit Utrecht, een klacht tegen 1 hem had ingediend voor een bedrag van ongeveer 450 gulden, dat hij haar onder allerlei voorwendsels had weten te ontfutselen. recente psychologische theorieën, waarby tevens dient te worden inge gaan op de historische en wijsgerige achtergronden van deze betekenisver schillen. De vragen moeten worden beant- woor in de taal, waarin zy zyn ge- L De antwoorden moeten, met andere hand dan die des ver vaardigers of met de schrijfmachine geschreven, vóór of op 1 september 1966 worden toegezonden aan de se cretaris van de Senaat der Ryks- universiteit in Leiden, zy moeten getekend zyn met een kenspreuk en daarby moet gevoegd worden een verzegeld briefje, dat dezelfde ken spreuk tot opschrift heeft en de naam, het studie vak en het adres des schryvers bevat. Op 8 februari 1967 wordt het oor deel der faculteiten over de inge komen verhandelingen bekendge- maakten aan de schryvers der meest voldoende antwoorden, die door de faculteiten de eer der bekroning zyn waardig gekeurd, de gouden erepen ning uitgereikt. Overcompleet zijnde officieren, die vrywllllg voortijdig de dienst verla ten, kunnen aanspraak maken op een uitkering, die geiyk is aan acht tien maal het bedrag van hun laatst genoten maandwedde. Deze officieren kunnen voorts voor zichzelf en hun gezinsleden aan spraak maken op een geiyke ge neeskundige verzorging, als zou hun geen voortijdig ontslag zijn verleend, tot op het moment, dat ze normaal de dienst zouden hebben verlaten. Verder zal deze officieren de mo gelijkheid worden geboden om bij het verwerven van een burgerbe trekking, bemiddeling op individuele basis te verkrijgen. Dit zyn de „extra's" die de mi nister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong biedt om te bevorderen, dat het teveel aan beroepsofficieren in bepaalde rangen wordt terugge bracht. Een en ander heeft hy mee gedeeld in antwoord op schriftelyke vragen van het socialistische lid van de Tweede Kamer, de heer J. Blom. Bovenop Deze extra's komen boven de fi nanciële voorzieningen welke de wet (bevordering en ontslag beroepsof ficieren) reeds kent. Die voorzienin gen bestaan uit een direct Ingaand diensttydspensioen (als er drie ont slaggronden voor betrokkenen gel den) of een uitkering, geiyk aan wachtgeld (als er slechts één ont slaggrond op betrokkenen van toe passing is). In de nieuwe regeling, die de minister heeft ontworpen, is verder een mogeiykheid oprengelaten voor diegenen, die de dienst voorty- dig willen verlaten, doch op wie geen van de ontslaggronden van toepas sing is. zy krygen recht op een uit gesteld diensttydspensioen. De regeling komt er op neer, zo stelt de bewindsman, dat officieren die vrijwillig voortydig de dienst ver laten, als gevolg van de financiële voorzieningen uit hoofde van het ontslag, plus de „bonus" van acht tien maanden maandsalaris, gedu rende tenminste drie Jaar een in komen hebben, dat geiyk is aan him laatstgenoten jaarwedde. Daarby is rekening gehouden, dat van de „Bo nus" inkomstenbelasting moet wor den betaald. De Italiaan Manlio Brosio (midden), secretaris-generaal van de NAVO, in gesprek met minister-president Marijnen en dr. Boom, hoofd van de perma nente Nederlandse vertegen woordiging bij de NAVO in Pa rijs. Brosio bracht gisteren een officieel bezoek aan ons land en werd o.a. door Koningin Juliana ontvangen in Paleis Soestdijk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4