■^Burgemeester mr. G. Willigen bezocht C. van der Leiden UNIVERSITEITSPENMNG VOOR DE HEER J. P. STAM Griep...? AS PRO' AS PRO „Kruipauto's vormen gevaar op de weg" knia wen Jongen breekt been Op het militaire terrein aan de Morssingel is de 9-jarige Leidse scho lier Willem Plein by het spelen ge vallen, waardoor hij een been brak. Hij werd overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Algerijn in Leiden gepakt De Leidse politie heeft een 22-ja- rige Algerijn aangehouden, die ille gaal in ons land verbleef. Hy is over de Belgische grens gezet. Burgemeester inr. G. C. van der Willigen, die 'met ingang van 1 maart is benoemd tot burgemees ter van de Sleutelstad, bracht vandaag met zijn echtgenote een bezoek aan zijn nieuwe gemeente f om daar een eerste contact te leggen met het vol- tallige college van B. en W. en hun dames. verenig Tijdens de rondleiding in de Leidse raadzaal. (Foto L.D./Holvast) trekken aan de dag legde, verwach ten wy, dat hy zich straks spoedig in deze nieuwe omgeving zal thuis- voelen. Tegen één uur vertrokken de heer en mevrouw Van der Willigen weer uit de Sleutelstad. Afscheid van Haarlemmermeer Mr. G. C. van der Willigen zal op donderdag 25 februari om 3 uur in een buitengewone raadsvergadering afscheid nemen als burgemeester van Haarlemmermeer. Zaterdag 27 fe bruari zal in de aula van de lagere technische school te Hoofddorp (in gang Ter Veenlaan) des middags van 2 tot 3 uur het gemeentepersoneel afscheid kunnen nemen van de bur gemeester. Onmiddeliyk in aansluiting daar op zal voor alle ingezetenen van 3 tot 5 uur een afscheidsreceptie worden gehouden. Kerkelijk Leven Paus gaat mis lezen in het Italiaans Paus Paulus is sooniyk voorbeeld te geven om de roomskatholieken overal ter wereld aan te sporen, zich neer te leggen bij de wijzigingen in de mis en de openbare eredienst, die het Vaticaans concilie in 1963 heeft voorgeschreven. Volgens Vaticaanse zegslieden zou de Paus het voorbeeld geven door by zyn bezoeken aan parochies in Rome op de zes zondagen van de vasten de mis in het Italiaans te lezen met het gezicht naar het volk gekeerd. Het concilie heeft in 1963 mach- tigmg gegeven tot de verstrekkende wijzigingen in de mis in meer dan 1.000 jaar. Het wilde het volk inniger doen deelnemen aan het ritueel door de priester en de gelovigen persoon lek dichter by elkaar te brengen door middel van het vervangen van het Latyn door de moedertalen in het grootste gedeelte van de dienst en door de gelovigen gemeenschap- pelyk te doen zingen en bidden. Er zyn r.-katholieken, leken zowel als priesters, die uiting hebben gege ven aan hun ontevredenheid over het wyzigen van de vorm van de mis en het afschaffen van het la- tij n Deze ontevredenheid is vooral opgemerkt in Italië, waar het groot ste gedeelte van de gelovigen, die elke zondag naar de mis gaan, bestaan uit oudere mensen. Zegslieden gaven te kennen, dat de Paus hoopt, door persoonlijk de mis te lezen volgen het nieuwe ri tueel, een voorbeeld te geven om te genstanders de goede resultaten te doen inzien van het gezameniyk, in plaats van ieder voor zich in stilte, bidden voor de gelovigen gedurende de mis. Mr. Van der Willigen kon de verleiding niet weerstaan in de raadzaal even in de burgemees- terszetel plaats te nemen. (Foto L.D./Holvast) Wert 1.30, 4' -. Wer) i) Vr|)« j Mr. Van der Willigen, die een deel 1van zijn studententijd in Leiden doorbracht en dus niet geheel vreemd staat tegenover zyn nieuwe gemeen- te, arriveerde om half twaalf bij het i Stadhuis, waar de Nederlandse en Leidse vlag vanaf gevel en toren I wapperden. Eerste „geschenk" j Nog maar nauwelijks in Leiden ont- ving mr. Van der Willigen, die zyn auto in de Breestraat parkeerde, reeds zyn eerste „geschenk"een par- keerschyf, hem uitgereikt door een politie-agent. By de Stadhuistrap werden de bur gemeester en diens echtgenote ver welkomd door de chef van het ka binet van de burgemeester, mr. Chr. de Jong en de voorlichtingsambte naar, mr. J. C. Lelieveldt. In de hal werden zy begroet door de loco-bur gemeester, wethouder S. Menken. Na deze begroeting vond in de kof fiekamer een besloten bijeenkomst plaats, waarin over en weer gelegen heid was om „iets naar elkaar te komen" en waarin vermoedelyk ook gesproken is over de komende instal latie van mr. Van der Willigen. Rondwandeling Stadhuis nkunó BZC Tegen kwart voor twaalf gingen de deuren weer open en werd het echt- paar Van der Willigen rondgeleid <*oor enke^e representatieve gedeel- Doorgereden na aanrijding Al negen jaar rydt een 65-jarige Leidse chauffeur dezelfde rit over de Nieuwe Rijn, maar op 12 oktober deed hy het toch verkeerd. Hy ram de met een door hem bestuurde vrachtauto een pand van de ge meente Leiden by het nemen van een bocht. De schade bedroeg 80 gul den. Dat was op zich niet zo erg, maar de chauffeur ging ervandoor en dat bracht hem voor de Haagse politierechter, die hem veroordeelde tot 50 gulden boete. Rillerig? Onprettig? Pas dan ep voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden; (teübuHUS o/t Geen geld voor boete maar Dan inbreken Een 18-jarige loodgieter uit Lei den meende voor de Haagse politie rechter een mooie verklaring te hebben voor de door hem gepleegde inbraak in een Leidse fabriek. „Ik moest nog een stuk of zes boetes be talen", verklaarde hy. Daarop waag de de politierechter te veronderstel len: „Zeker voor je bromfiets?" Dat bleek juist. „Een mooei boel", vond de politierechter. De jongeman was sa men met een 19-jarige vriend betrapt by een poging tot inbraak. De officier wees erop, dat de lood gieter al driemaal met de Justitie in aanraking was geweest, maar niettemin wilde hy beide verdach ten nog een kans geven en daarom eiste hy zestig gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. De rechter veroordeelde het tweetal conform de eis. VEB0-PAASVEE De Vebo-paasveetentoonstelling wordt dit jaar op vrijdag 2 april op het Leidse veemarktterrein gehou den. De nieuwe voorzitter van het Produktschap voor Vee- en Vlees, mr. F. G. van Dyk, zal na de of ficiële opening spreken over „Actueel landbouwbeleid". Voor de Leidse kantonrechter ,,Ik was op weg naar mijn zieke vader en in de nervoisiteit ben ik vergeten de schakelaar van mijn kruipautootje om te draaien na dat ik voor een stoplicht had moeten stoppen". Dat was de verkla ring, die een 60-jarige Leidse metaalbewerker voor de Leidse kan tonrechter aanvoerde tegen de beschuldiging: 60 km/u rijden in een kruipauto, die maar 20 km/u mag rijden. De metaalbewerker had zijn kruipauto door de dealer laten voorzien van een schake laar waarmee hij in een handomdraai de maximumsnelheid van het voertuigje tot 70 km/u kon opvoeren. De metaalbewerker was in oktober van het vorig jaar in Leiden aan gehouden omdat zyn hoge snel heid de aandacht van twee sur veillerende agenten trok. Hy kreeg een procesverbaal voor het rijden zonder rybewjjs en het ontbreken van een normaal kentekenbewijs by het voertuig. Maar op de zitting werd duidelyk, dat zowel de kan tonrechter mr. W. de Koning als de officier, mr. N. J. Out de ernst van verdachtes overtreding aan zienlijk hoger taxeerden dan al leen maar „ryden-zonder-rij- bewys". Dat bleek onder meer uit de scherpe woorden van de kanton rechter: „Die zogenaamde kruip auto's vormen een uitermate groot probleem op de weg. Zy worden ge bruikt door mensen die om bepaal de redenen niet in aanmerking ko men voor een rybewys en waarvan er steeds meer met allerlei foefjes aan het mechanisme kans zien om zeer hoge snelheden te halen". Ver dachte voerde onder meer tot zyn verdediging aan: „Ik heb die scha kelaar destyds laten monteren om dat mijn autootje, bijvoorbeeld voor een stoplicht, zo langzaam optrok. De automobilisten achter my had den er last van en begonnen te claxoneren". Nu kon hy „even snel optrekken als de anderen en hin derde hij niemand". De officier eiste 100 gulden boete, subsidair 20 dagen en een week voor- waardelyk gevangenisstraf met een proef tyd van twee jaar. Het verzoek van de metaalbewerker om clemen tie wees de kantonrechter radicaal van de hand en hy vonniste con form de eis. Schatten Ook een Alphense koopman (45) had zich te verantwoorden voor het rijden zonder rijbewys. Sedert 1959 had hy geen rybewys meer, maar hy ging nog regelmatig een ritje maken. Tydens een van die clan destiene ritten verleende hy op de Hoge Ryndyk in Zoeterwoude geen Uitgereikt op grond van zijn grote verdiensten voor Universitaire Pers De Leidse Universiteitspenning, op het eredoctoraat na de hoogste onderscheiding die de Universiteit kan toekennen, is gistermiddag uitgereikt aan de heer J. P. Stam. sinds jaren direc teur van de Stichting Universitaire Pers Leiden, die door zijn onvermoeide en nauwgezette arbeid de uitgave van talrijke we tenschappelijke werken mede mogelijk heeft gemaakt. De uitreiking van de penning vond plaats in het Groot Audi torium na afloop van de voordracht, die prof. Schöffer hield ter gelegenheid van de dies natalis van de Universiteit. De gebrui kelijke rede van de rector magnificus op deze dag werd ver schoven naar begin juli tijdens de lustrumviering. otheki De nieuwe Leidse burgemees- evallej ter, mr. G. C. van der Willigen, b s'mt bij hef betreden van het Stad- snd- huis. sarts i (Foto L.D./Holvast) rs>. P Sinds '45 ruim 200 uitgaven De voorzitter van de Stichting Universitaire Pers Leiden prof. dr. L. Kukenheim, die wijlen prof. Fi. scher als zodanig is opgevolgd, hield grote waardering getuigen de toespraak tot de heer Stam. Op de correctie-kaart van de Ko- ninklyke Nederlandse Uitgeversbond leest men het volgende: „De uitge laat schrijven, laat beoordelen, laat zetten, drukken, binden en laat tenslotte boeken verkopen door de boekhandel. Hy doet dus niets, laat alleen anderen iets doen Dat moet een heel prettig soort werk het heeft ook zyn moei- lyke zyde", aldus prof. Kukenheim tot de heer Stam. U weet daarvan mee te spreken. Het moet prettig zyn en zelfs grote voldoening schenken dat onder uw leiding sinds 1945 ruim 200 voortref felijk gepresenteerde uitgaven van hoogleraren, stafleden en oud-alum ni van Leiden verzorgd zyn, waar onder vijf reeksen, die grote bekend heid genieten. En zelf bent u auteur van een fraai uitgevoerde catalogus, die kan illustreren alle arbeid die u voor de Universitaire Pers hebt ver- Prettig is ook het werk geweest door de goede verstandhouding en vlotte samenwerking met de leden van het bestuur van de Universitaire Pers Leiden, onder wie ik met res pect en dankbaarheid de vorige voorzitter prof. Fischer niet onver meld wil laten. De „moeiiyke zyde" is er ook en in niet geringe mate. In 1945 hebt u zich gestort in een onderneming, die drie-voudig hachelyk genoemd kon worden. Immers de uitgevery is op zichzelf reeds een hachehjke on derneming, want de onbekende lezer voor wie men werkt, is machtig en onberekenbaar. Daarby komt dat de Universitaire Pers een stichting is, dus een idealistisch doel nastreeft, een unicum in de uitgeverswereld, die met enige achterdocht het doen en laten van deze nieuwe vorm heeft gevolgd: ten onrechte, want deze idealistische opvatting bezorgde ons vele idealisten, die by realistische uitgevers niet terecht konden. De bedoeling was werk van goede kwaliteit en goed wetenschappelyk gehalte te publiceren, en niet in de eerste plaats winst te boeken, wy behoeven niets te verdienen, maar daarom wilden wij dit wel, om in staat te zyn uitgaven te financieren die zuiver commercieel gezien, niet zouden kunnen worden gerealiseerd. Tenslotte was het avontuur voor u persoonlyk hachelyk, omdat u al een lange ervaring had als boekhande laar en antiquair, maar niet als uit gever. Dank zy uw beminnelyke eigen schappen en uw voorzichtig beleid is de Universitaire Pers langzaam van de grond gekomen en gegroeid en kan met trots op zyn geschiedenis terugzien. Zelf hebt gy meer ge daan dan van een uitgever redely- kenvys verwacht mag worden, door zelf manuscripten persklaar te ma ken en zelfs, zonodig, voor onerva ren auteurs drukproeven te corrige ren. 'Het stichtingsbestuur is dan ook al tyd vol lof geweest voor uw toe- wyding en men kan zelfs zeggen uw zelfverloochening, waardoor gy op voor tref felyke wyze uw persoonhjke bydrage hebt geleverd ter bevorde ring van de wetenschapsbeoefening in Leiden. Het verheugt my dan ook dat cu ratoren en senaatsbestuur besloten voorrang en er ontstond een botsing. Voor de rechter verklaarde de koop man, dat hy door lijn beperkte ge zichtsvermogen de afstand verkeerd had geschat. „Maar ik houd er ab soluut mee op" ,zei hy, „want ik heb duur leergeld betaald". Maar de kantonrechter herinnerde er aan dat de koopman voor hetzelfde feit al eens eerder veroordeeld was. Daar om eiste hy nu een boete van 75 gulden, subsidiair 15 dagen, voor de veroorzaakte aanrijding, 100 gulden boete subsidiair 20 dagen voor het ryden zonder rybewys en een voor- waardelyke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De kantonrechter vonniste met 100 gulden boete, maar wat betreft de ontzegging bleek hy niet te ver murwen „Als u weer wordt betrapt op het rijden met een motorvoer tuig wacht u vrijwel zeker een ge vangenisstraf". „Mag ik dan ook niet met een kruipauto ryden?", infor meerde de koopman. „Nee", ant- woorde de officier, „Zelfs niet met een bromfiets". Stunt Een 19-jarige monteur uit Voor schoten vloog met zyn auto uit de bocht op de Veurseweg by Voor schoten. Hy botste tegen twee ge parkeerde auto's en schepte een der de auto. De schade was aanzienlijk. Als oorzaak van zyn „stunt" noem de de monteur het noodweer. Daar van was hij zo geschrokken, dat hij by een rukwind gas gaf in plaats van te remmen. De officier eiste 100 gulden boete en voorwaardeiyke in trekking van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee Jaar. Het vonnis werd 75 gulden boete met de geëiste ontzegging. Een 50-jarige metselaar uit Leiden was na een aanrijding op de Zand laan in Rynsburg doorgereden. Met zyn vrachtauto had hy by een in haalmanoeuvre een personenauto gesneden, maar de klap die de aan rijding vervolgens veroorzaakte, had hy niet gehoord. De politiemannen die de metselaar 's avonds laat aan hielden hadden geconstateerd dat hy naar drank rook en erg opgewon den was. De metselaar had daar weinig tegen in te brengen. De officier kwam tot de conlcusie, dat hy roekeloos gereden had en het gebruik van alcohol als bezwa rende omstandigheid in aanmerking nemende, eiste hij een boete van 90 gulden, subsidiair 18 dagen, en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een tijd van zea maanden met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter vonniste met 75 gulden boete en de geëiste ont- legjine. hebben door de uitreiking van de Universiteits-penning de erkentelijk heid van de Universiteit te betuigen de belangrijke diensten die u onze Universitaire gemeenschap hebt bewezen. Ik moge in deze hulde stellig ook mevrouw Stam betrekken, die vele bestuursvergaderingen heeft bijgewoond en daarvan de notulen op onberispelijke wijze heeft ver zorgd. Nadat prof. Kukenheim de penning id uitgereikt, dankte 1e heer Stam >or de hem bewezen eer, die hy tevens zag als hulde aan zyn mede werkers. Prof. Ku kenheim reikt de llniversiteitspenning uit aan de heer Stam. (Foto L.D./Holvast) (gericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 februari 1965 Tweede blad no. 31487

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3