Ulo-diploma minder in trek bij bedrijfsleven Katwijkse bejaarden genoten van stamppot Prof. E. G. A. Galama aanvaardde Leidse leerstoel voor Fries Burgemeester was dankbaar voor het initiatief gericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 februari 1965 Tweede blad no. 31485 el hi st-b( ezenl V( >lij Wassenbergh en en lexicografie Gistermiddag heeft prof. dr. E. G. A. Galama het ambt van 1 bijzonder hoogleraar in de Frie se taal en letterkunde aan de Leidse Universiteit vanwege de Provinciale Onderwijsraad van Friesland officieel aanvaard met een oratie in het Groot Audito- 1 rium onder de titel „Erwinus Wassenbergh en de Friese lexi cografie". Everwinus Wassenbergh, van 1771 tot 1826 hoogleraar in het Grieks aan de universiteit van Frameker, geldt als de grondlegger van de weten schappelijke belangstelling voor het Fries, aldus prof. Galama. Na zijn dood werd hij wegens zijn meer dan veertig-jarig lidmaatschap van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde te Leiden door haar voorzit ter, Matthijs Siegenbeek, uitvoerig herdacht in de eerstvolgende jaarver gadering, o.a. wegens zijn „Bijdragen tot den Frieschen tong-val", waarin onder meer 'n „Verhandeling over de eigen-namen der Friesen" en een „Idioticon Frisicum" voorkomen. Dit laatste werk wordt wel beschouwd als de grondslag van de latere Friese lexicografie. Spreker toonde aan, dat de belang rijkste latere Friese lexicografen, dr. J. Halbersma en Waling Dijkstra, deze opvatting niet deelden. Het blijkt ook, dat Wassenbergh zelf niet be doelde een Fries woordenboek samen te stellen, maar zijn werk zag als een bijdrage tot het „Algemeen Omschrij vend Woordenboek der Nederlandsche Taal", waaraan de leden van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde sedert 1773 werkten. Het Nederlands-in-Friesland, de taal van de „Luiden niet behoorende tot den Boerenstand, welke daarom de oude Friesche landtaale voor zich niet ge bruiken, of zelfs daarvan onkundig zyn", vormt de inhoud van zyn Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. In Leiden-Zuidwest Bouw Antoniuskerk kan nu beginnen De eerste paal voor de St.-Anto- niuskerk in Leiden-Zuidwest gaat binnenkort de grond in. Deze week is namelyk de rijksgoedkeuring af gekomen voor de bouw van deze kerk, een pastorie en een parochieel ontmoetingscentrum op het thans nog braak liggende stuk grond op de hoek van de Vijf Meilaan en de Bos- huizerlaan. NIET ZO ERNSTIG In ons blad v meldden wij dat de internist W. Aalderen bij een val met zijn fiets vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur op had gelopen. Het viel echter nogal mee: er was slechts sprake van een hersenschudding. „Idioticon". Spreker haalde enige lemmata aan die dit bewijzen. Aante keningen van een tijdgenoot, Jacob Hendrik Hoeufft uit Breda, bewaard in een handschrift van de Leidse Maatschappij, bewijzen volgens spre- eveneens dat deze het „Idioticon" beschouwt als een woordenboek van het Nederlands, al is dit in Fries land soms nog vermengd met zuiver Friese woorden. Volgens spreker zou dit „Idioticon" dan ook een plaats verdienen in de „Bronnenlijst" van Prof. Galama (links) wordt gelukgewenst door de voorzitter van zijn faculteit, prof. Kuken- ^cim- (Foto L.D./Holva6t) het „Woordenboek der Nederlandsche Taal". Na de oratie, die met de gedeel telijk in het Fries uitgesproken traditionele toespraken werd besloten, recipieerde prof. Galama in de ont vangstzaal van de Academie. Prof. W. Brand buitengewoon hoogleraar in Amsterdam Aan de Universiteit van Amster dam is prof. dr. W. Brand in Voor schoten benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de economie van min der ontwikkelde gebieden. Hy volgt prof. dr. G. H. van der Kolff op, aan wie vorig jaar emeritaat is verleend. Prof. Brand, in 1910 in de hoofd stad geboren, studeerde economische wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1937 het doctoraalexamen aflegde en in 1954 promoveerde op een proefschrift over „Het streven van de economisch ontwikkelde landen naar een hogere levensstandaard". Van 1937 tot zijn benoeming in 1957 in Leiden, waar hy thans gewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde, van niet-wes terse beschavingsgebieden is, verbleef hij in het buitenland, o.a. een aan tal jaren in het voormalige Ned. Indië in dienst van de I.B.M., na zyn terugkeer uit Japanse krijgs gevangenschap was hij werkzaam bij het departement van Economische en Sociale Zaken van de Organisatie der Verenigde Naties in Washington, betrokken bij de ontwikkelingshulp. Prof. Brand zal zyn werkzaam heden in Leiden combineren met die in Amsterdam als docent en direc teur van het Instituut voor Sociaal- economische studie van minder - ontwikkelde gebieden van de Univer siteit van Amsterdam. Marijnen terug uit de West By zyn terugkomst van zyn eerste bezoek aan de Nederlandse rijksdelen in de West heeft premier Marijnen vanochtend op Schiphol, in antwoord op een vraag van een journalist ge zegd, dat het afbreken van deze reis ter bijwoning van de begrafenis van Churchill in de West op onbegrip zou zijn gestuit en aldaar een zeer slechte indruk zou hebben gemaakt. „Ik geloof dat aan Nederlandse kant bepaald veel te weinig begrip is opgebracht voor de gevoeligheden, die in de West bestaan. Men zou het hebben misverstaan, indien de pre mier de reis, die zoveel uitgebreide voorbereiding had ontvangen, om deze reden had afgelast. Bemanning van tanker weigerde te werken Zeventien van de 23 Chinese be manningsleden van de tanker „Reza shah the great", geregistreerd in Ne derland en eigedom van een Iraanse maatschappij, die in de haven New York ligt, hebben geweigerd te werken en moeilijkheden veroorzaakt. De 17 Chinezen eisten in New York te kunnen afmonsteren. Zy zullen per vliegtuig naar Hongkong terugkeren. Een slecht overgekomen bericht aan de politie en een verkeerd begrepen boodschap, die per radio aan politie auto's werd doorgegeven, hebben ge leid tot het foutieve bericht, dat van muiterij sprake zou zijn. Dit had tot gevolg da t by na honderd politie agenten in New York naar de kade gingen. Maar er was evenwel geen sprake van gewelddaden of iets der- geiyks. School voor detailhandel Dezer dagen is opgericht de „Stich ting Leidse Scholen voor de Detail handel". Deze stichting is tot stand gekomen door samenwerking tussen de drie Middenstandsorganisaties nl. de Kon. Nederlandsche Midden standsbond, de Nederlandsche Rooms Katholieke Middenstandsbond en de Christelyke Middenstandsbond en de Leidsche Onderwijsinstellingen. Het bestuur van de stichting heeft zich allereerst tot doel gesteld te ko men tot oprichting van een vierjarige detailhandelsdagschool voor Leiden en omstreken. Deze school leidt op, na een voortgezette opleiding in het detailhandsbedrijf zelve, tot zelfstan dige detaillisten en kaderfunctiona rissen voor het grootwinkelbedrijf. Degenen, die tot nu toe een dusda- EREDOCTORAAT PROF. BERKHOF De universiteit van Aberdeen heeft bekendgemaakt, dat zy deze zomer een eredoctoraat zal verlenen aan prof dr. H. Berkhof, kerkeiyk hoogle raar in de dogmatiek en bybelse theologie aan de Leidse Universiteit vanwege de Ned. Herv. Kerk. nige opleiding wilden volgen, moesten naar bestaande detailhandelsdag scholen in 's-Gravenhage of Haar lem. Het bestuur heeft de medewerking gevraagd van de betreffende autori teiten om de school per 1 september 1966 te kunnen doen beginnen. De school zal gevestigd worden in het Mondeling Onderwys Centrum van de Leidsche Onderwijsinstellingen. DR. J.A.N. KNUTTEL OVERLEDEN In de ouderdom van 86 jaar is al hier overleden dr. J. A. N. Knuttel, gedurende vele jaren hier ter stede werkzaam als redacteur van het Groot Nederlands Woordenboek en vóór de tweede wereldoorlog gedu rende lange tyd de enige vertegen woordiger van de Communistische Party in de Leidse gemeenteraad. De heer Knuttel was een bijzonder strijdbare figuur, die over meer dan middelmatige oratorische kwaliteiten beschikte en bezield was met een groot idealisme. Wanneer hij in de gemeenteraad het woord voerde en dat gebeurde nogal eens! had hy de algemene aandacht en zijn puntige woordenstrijd met de toen malige burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, vormde meermalen een politiek vuurwerk, waarvan voor al de parlementair geschoolden naar hartelust genoten. De heer Knuttel had ook een sterk ontwikkeld gevoel voor humor. Ten bewijze daarvan herinneren wy ons 't volgende voor val. In het midden van de jaren twintig koesterden wy voor 't eerst het voor nemen om op de dag na de gemeen teraadsverkiezingen by de uitslagen ook de foto's van de gekozen kandi daten te publiceren. In verband daarmede richtten wij enige weken voor de datum der ver kiezingen tot alle daarvoor in aan merking komende kandidaten het verzoek ons een pasfoto te doen toe komen dan wel voor onze fotograaf te willen poseren. VOORSCHOTEN NIEUW GEBOUW ZILVERFABRIEK Onlangs werd de eerste paal gesla gen voor een belangrijke uitbreiding aan het bekende complex van de Ko ninklijke Van Kempen en Begeer in Voorschoten. Na belangrijke uitbreidingen aan de Keltum-fabrieken van het con cern in Zeist en Coevorden in de ja ren 1961, '62 en '63, wordt thans bo venstaand gebouw achter de van ouds bekende gevel aan de Leidseweg in Voorschoten opgetrokken. Het gebouw is bestemd voor uitbreiding van de gouden- en zilve ren sieraden-fabricage (Hollandse Kettingfabriek NV), alsmede voor een ruimere huisvesting van de twee Jaar geleden opgerichte standbeel dengieterij. Men hoopt deze nieuwbouw in de eerste helft van 1966 In gebruik te kunnen nemen. Het ontwerp is van architecten en ingenieursbureau Wierenga NV in Coevorden en de uitvoering berust by bouw- en exploitatiebedrijf B. J. Huurman en Zn. NV in Leiden. Conclusie van Nijmeegse studie (Van onze Nijmeegse correspondent) Een op wetenschappelijke basis uitgevoerd onderzoek bij het gewestelijk arbeidsbureau in Nijmegen heeft uitgewezen, dat jongelui met een ulo-diploma in het bedrijfsleven veel moeilijker aan de slag komen, dan leerlingen van de lagere technische school (de vroegere ambachtsschool). In sterk toenemende mate raken de ulo-jongens bij het solliciteren achterop, terwijl bovendien het gevaar van ontslag hen in grotere mate bedreigd. Met veel steun van de directie van het arbeidsbureau en onder toezicht van de Nymeegse hoogleraar prof. Leemans, heeft de in Nijmegen in geschreven sociologische student, de heer H. M. Pere, uit Gent, honder den jongens gecontroleerd by hun pogingen, om in het bedrijfsleven aan de slag te raken. De duur van de bemiddeling van het arbeids bureau bedraagt in weken een veel voud voor ulo-Jongens ten opzichte van l.t.s-jongens. Gebleken is ook, dat oud ulo-leer lingen veel minder tevreden zyn met hun positie in het bedrijfsleven. De meest gehoorde klachten zyn, dat te weinig verdiend, het werk niet be valt en dat er geen vooruitzichten zyn. Het resultaat hiervan is, dat in deze categorie velen naderhand op nieuw bemiddeling van het arbeids bureau zoeken voor het veroveren van een betere positie in een ander bedryf. De l.t.s.'e>rs laten in dat op zicht minder van zich horen. Ulo-jongens die in de administra tieve sector gaan werken, worden ook vaker ontslagen; hetzy omdat de prestaties in de proeftijd zijn tegen gevallen, hetzij als gevolg van mechanisering of fusie van het be dryf. Samengevat is vast te stellen, dat de ulo-leerling een kortere werk- cyclus heeft, minder tevreden is met zyn werk, minder doorstro mingskansen heeft en een grotere kans loopt te worden ontslagen, dan de l.t.s.'er. Aangenomen wordt dat het grote aanbod van ulo-leerlingen by dit alles van invloed is. Van betekenis wordt het echter ook geacht, dat een gemiddelde l.ts.'er in zijn arbeidskring wordt opgevangen door een leerlingstelsel. Het bedrijf, waar hy gaat werken, verplicht zich te helpen aan zyn verdere scholing en hem ook een zekere tijd in dienst te houden. In de administratieve sector bestaat die regeling niet. Een belangrijke factor wordt het eveneens geacht, dat de laatste Jaren de wets-eisen voor de administraties belangrijk zyn verzwaard. Een ulo- Jongen, die peen aanvullende studies heeft gedaan, kan langzamerhand niet meer voldoen aan de admi nistratieve beroepseisen. De heer Knuttel reageerde op dat verzoek met de opmerking, „dat hy er niets voor voelde om door middel van zyn foto ons (bourgeois-) blad aantrekkelyker te maken Onnodig te zeggen dat des daags na de verkiezingen het konterfeitsel van de heer Knuttel in de ry der ge kozen raadsleden niet ontbrak! De crematie van het stoffelyk over schot zal as. woensdagmorgen ge schieden in Westerveld, na aankomst trein 10.33 uur. Advertentie In hotel Richeaan de Boulevard ,.Ja. 't was gezellig. Het eten smaakte heel erg lekker en we waren als oude Katwijkers weer eens gezellig onderons". De- ze woorden sprak de ruim zeventigjarige Huig van Beelen gister avond in hotel ..Riche" aan de Boulevard, toen hij zich te goed had gedaan aan 'n behoorlijke portie stamppot van boerenkool en aard appelen met een heerlijk stukje rookworst en dobbelsteentjes spek. Mevrouw A. Kuyt (reeds in de tachtig) voegde daaraan toe: „Prettig, dat de jongere generatie nog aan ons denkt, want u moest eens weten wat een dergelijk avondje voor ons betekent. We zijn er weer eens helemaal uit!" Dit waren maar twee uitlatingen, welke wy optekenden tydens de maaltyd, die de heer en mevrouw C. Duykers-Renkema van hotel-res taurant „Riche" de bejaarden van Katwyk aan Zee aanboden. Het ge baar van dit echtpaar, dat reeds ja ren denkt aan de oudere dorpsge noten door hun tweemaal uit te no digen als gasten, werd bijzonder op prijs gesteld. By het binnenkomen begon het al. „Zo meneer en mevrouw Duykers we zyn bly, dat u ons weer hebt uitge nodigd" luidden ongeveer de opmer kingen wy zullen niet proberen het in onvervalst Katwijks dialect te scirryven die by de begroeting gemaakt werden. Ferme handdruk ken volgden en het personeel stond reeds gereed om mantels en Jassen, alsmede hoeden in ontvangst te Dat personeel van „Riche" we mogen daaraan niet voorby gaan heeft van kok tot afwasmeisje zich geheel belangeloos beschikbaar ge steld om dit „festyn" voor de bejaar den mogelyk te maken. Vrije tyd werd er voor opgeofferd. Dankbaar De Gaulle zendt onderscheiding terug naar Quito President De Gaulle van Frankryk heeft aan de regering van Equador de onderscheiding teruggezonden die hem tydens zyn officiële bezoek In de herfst van vorig jaar in Quito was uitgereikt. Dit is het antwoord op het feit, dat de vier leden van de junta In Equa dor onlangs hun onderscheidingen, die zij van de Franse president had- j den ontvangen, hebben teruggezon den „omdat deze niet hoog genoeg waren voor een staatshoofd". De vier leden hadden ieder het kruis van Grootofficier van het Legioen van Eer ontvangen, terwijl een staats hoofd normaliter het Grootkruis van het Legioen ontvangt. Volgens goedingelichte bron had den Franse functionarissen tydens het bezoek aan Quito voorgesteld, dat de voorzitter van de junta het grootkruis zou worden verleend, maar dit werd afgewezen. Daarom kregen de vier leder de daarop volgende onderscheiding. patroon de bejaarden een maaltyd aanbiedt en steeds weer steunen wy dit initiatief met alle soorten van genoegen. Is het niet heer lijk als je als jongere iets mag En de bejaarden werden goed ont haald: vooraf een „beetje", een ad- vokaatje of een boerenmeisje, de mannen een sigaartje en voo dames een „lekkertje" en daarna de stamppot met tot besluit een heer- Ujk kopje koffie. Ze waren graag gekomen, de be jaarden. Zy die slecht ter been zyn werden van huis afgehaald en weei thuisgebracht en de anderen kwa men om een uitlating van gasten te gebruiken met de „benenwa- gen!' Het waren er zo'n tweehon derd. Er is voor en na de maaltyd heel wat gesproken. Over het oude en het nieuwe Katwyk aan Zee over het goede, vele goede, dat de bejaarden thans ten deel valt! Soms was er ook wel weemoed, wan de een of ander de opmerking maak te: Vorig jaar oktober waren en Trui er ook nog by Vader van bejaarden rissers en badplaats en van voorzitter van het Comité autotocht ouden van dagen ook aanwezig en zich tegoed deed aan de stamppot, werd bijzonder op prijs gesteld „Die burgemeester is een va- t voor de bejaarden", zei ons een m de genodigden. Dat is waar. Het werd ook duide- lyk uit de toespraak, die de eerste burger tijdens de maaltyd hield- Dank bracht burgemeester Duiker aan de heer en mevrouw Duykers- Renkema. „Jammer", zo verzuchtte hy", dat u de enigen bent, die in Katwyk iets dergeiyks voor de oudjes doet. Het zou zo leuk zyn als anderen uw voorbeeld volgden". Een bloemetje voor mevr. Duykers was een bewys en een accentuering van deze dankwoorden. Fijne avond Klaas Jonkers was de tolk van de bejaarden. Ook hy was het echt paar Duykers bijzonder dankbaar. „Het was weer een fyne avond", zei hy, „en we hopen, dat het voor u een bijzonder goed seizoen zal wor den. Dank, heel veel dank voor de gastvrije ontvangst". En de heer en mevr. Duykers-Ren kema? Ze hoorden deze toespraakjes glimlachend aan. Een wederwoord hadden ze niet. Het gezicht van al die dankbare bejaarden, die kenne lijk gesmuld hadden van wat met zorg en liefde was bereid, was hen genoeg. Alle lof brachten ze terug op het personeel, dat hen zo trouw had terzyde gestaan. Het vertrek hebben we stilzwygend gade geslagen. Het was ontroerend te zien hoe erkentelyk de bejaarden waren voor dit uitje. „Is het niet heerlijk om dit te kunnen en te mo gen doen", merkte de heer Duykers op. „Het is voor mijn vrouw en my altijd weer een genoegen en zeker niet ir. de laatste plaats voor myn medewerkers en medewerksters, deze mensen, die heel hun leven lang ge ploeterd hebben te mogen ontvangen en aan hen Iets terug te doen voor het vele, dat ze in hun leven voor ons hebben gedaan". De bejaarden lieten zich de stamppot goed smaken. (Foto L.D./J. van Duijn, Katwyk a/Z.)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3