LEIDSCH DAGBLAD Roken sigaretten oorzaak toeneming longkanker KANS OP AKKOORD SPAAK-TSJOMBE Droomkeukens Conclusie van vier deskundigen: Luchtverontreiniging van weinig betekenis Ds King (uit cel) wil naar Johnson tHoogeHuys ©tic/ êföbu tvs tosrericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 No. 31483 hrecteur: B A. Ei van Dtshoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 De luchtverontreiniging speelt ten hoogste een indergeschikte rol bij het ontstaan van long kanker. De toeneming van longkankersterfte moet litsluitend worden toegeschreven aan het roken ran sigaretten. Tot deze conclusie zijn vier deskundigen op geneeskundig en latistisch gebied gekomen, nadat zij een onderzoek hadden inge leid naar de sterfte door longkanker en bronchilisch, naar aanlei- jng van de nogal eens verdedigde opvatting dat luchtverontrei- iging bijdraagt tot het ontstaan van deze ziekten. De deskundigen, dr. L. Burema, di- tcteur van de GGD in Rotterdam, okter K. Biersteker, arts bij dezelfd< lenst, dr. M. de Groot, hoofd afde- jig Gozondheidsstatistieken van het BS in Den Haag en drs. C. H. :ass, hoofd afdeling statistiek van et „Nederlands Instituut voor prae- entieve Geneeskunde" in Leiden, eden hun onderzoekingen in Rot- erdam en Amsterdam en trokken en vergelijking met de agrarische irovincies Friesland, Groningen, Zee and en Drenthe en de mijnprovin- Sie Limburg. De resultaten zijn ge publiceerd in het „Nederlands Tijd- khrift voor Geneeskunde". Aardbeving bij Celebes Ten minste veertig personen zijn i januari j.I. omgekomen door een levige aardbeving en een geweldige loedgolf die eilanden tussen Celebes n de Molukken teisterden. In de eerste berichten over de amp, die vandaag door het Indone- ische persbureau Antara zijn gepu- iliceerd, wordt gezegd dat de aard- »eving de eilanden Celebes. Mangole, Janana en Buru trof. Huizen en indere gebouwen werden verwoest. )p 23 januari had de Universiteit ran Californië een zware aardschok o dit gebied geregistreerd. Advertentie WEERBERICHT (Van onze weerkundige -medewerker) Al een week lang ligt West-Europa In een matige noordelijke luchtstroom ronder aanvoer van koude lucht. Al leen in het noordoosten van ons land kwam in de afgelopen nacht wat lichte vorst voor, maar in een groot deel van Nederland werd het gisteren overdag 7 graden met in de noor- pielijke nelft veel zonnige perioden. In Polen komt strenge vorst voor tot 20 graden en ook overdag vriest het er 12 tot 15"graden. Deze strenge kou komt niet veel verder dan Oost- Duitsland, maar kan wel remmend werken op de A-griep aanval uit Rusland. Het weekeinde blijft overwegend droog met enkele opklaringen en overdag vrij zacht weer. Het sterke en zeer stabiele hoge drukgebied by Schotland zal daarbij voor een noor- derlijke stroming blijven zorgen, met voor februari gunstig winterweer. 7 FEBRUARI Zon op: 08.10 uur; onder: 17.39 uur. Maan op: 10.40 uur; onder Hoog water in Katwijk te 6.54 en 19.09 uur. te 2.34 en 14.58 uur. 8 FEBRUARI Zon op: 08.09 uur; onder: 17.41 uur. Maan op: 10.57 uur; onder: 00.15 uur. Hoogwater in Katwyk te 7.36 en 19.54 uur. Laagwater te 3.10 en 15.36 De toeneming van de sterfte aan chronische bronchitis by de mannen in de twee grote steden sinds 1950 een verschijnsel dat zich niet in de andere gebieden heeft voorge daan is volgens hen niet zonder meer te verklaren, maar houdt moge lijk verband met de kwaliteit van de lucht in de steden. Overal Gebleken is, dat er by mannen in de periode 1950-1962 overal een be- langryke toeneming van de sterfte aan longkanker is geweest. Maar de frequentie van longkanker onder de mannen ligt in de vier agrarische provincies veel lager dan in de twee steden. Aan het einde van de pe riode 1960-'62 was de longkanker sterfte by mannen in de twee grote steden ongeveer tweemaal zo hoog sterdam. als in de agrarische provincies en ln Limburg ongeveer anderhalf maal zo hoog. Het verschil in longkankersterfte tusen de twee geslachten is in 1951- '61 overal verder toegenomen. Onder de bevolking van Rotterdam en Am sterdam overleden in 1961 ongeveer vyftien maal zoveel mannen aan longkanker dan vrouwen. Vergelyking van de gegevens om trent vrouwen geeft niet de indruk, dat het leven in de stedehjke milieus op zichzelf een belangrijke bijdrage levert tot het ontstaan van longkan ker. De verschillen tussen de long kankersterfte van vrouwen ln de bei de grote gemeenten en de vier pro vincies zün daarvoor te klein, aldus de deskundigen. Bij mannen is voorts opmerkelijk, dat Rotterdam, na uit schakeling van verschil in leeftyds- opbouw, een enigszins hogere long kankersterfte had dan Amsterdam in de periode 1960-'62. Opmars uit steden De onderzoekers, die de toeneming van longkankersterfte uitsluitend aan het roken van sigaretten toeschrijven, wijten de verschillen in de verbrei ding van het sigaretten-roken tussen stad en platteland aan het feit, dat de sigaret zyn opmars uit de steden is begonnen. Wat chronische bronchitis betreft, vertonen de twee steden een met de vier agrarische provincies en Limburg een sterk verschillend beeld, dat zich uit in een sterke toeneming van de bronchitissterfte bij mannen en een geringe toeneming by vrouwen. Ook is het volgens de onderzoekers op- merkelyk, dat Rotterdam weer een Iets ongunstiger beeld toont dan Am- Kongolese premier ontimistisch (Van onze Brusselse correspondent) De onderhandelingen, die premier Tsjombe van de Kongolese republiek in Brussel heeft gevoerd met de Belgische regering, zullen vandaag worden afgesloten met het ondertekenen van een voorlopig akkoord. Tsiombe heeft langdurige bespre kingen gehad met de Union Miniére du Haute Katanga ,die de Belgische zakelijke belangen vertegenwoordigt en naar verluidt is men tot een ver- geiyk gekomen over het beheer ran de ondernemingen, waarvan twee derde in handen is van de Kongo lese regering en het overige in die van de Union Minière De totale waarde wordt op 11/4 miljard gul den geschat. Kongo za- een deel van de Kongolese staatsschuld voor zyn rekening nemen, België biyft opko men voor de leningen, waarvoor het zich garant had gesteld. De technische bystand van België zal voortduren. Tsjombe heeft ech ter bepaalde garanties moeten geven voor de veiligheid van de ongeveer 2000 Belgen, die daarby zyn be trokken. Hoewel de Kongolese minis ter-president zich gisteren vrij opti mistisch toonde over het tot stand komen van het akkoord dat uiter aard zyn positie in de binnenlandse politiek van zyn land, voorzover het niet onder het bewind van de revo lutionairen staat, versterkt, was men aan Belgische zyde iets voor- zientiger, omdat gisteravond nog niet alle geschilpunten geregeld zyn. Premier Tsjombe van Kongo heeft beloofd een order voor uitwyzing van 60.000 vluchtelingen uit Roewanda, die zes maanden geleden was uitge vaardigd, in te trekken en de vluch telingen in Kongo asiel te verlenen. Het lykt hen niet onwaarschynlyk, dat het stedeiyke milieu, in combi natie met roken, de laatste tyd een duidelyk bevorderend effect heeft ge had op de sterfte aan deze ziekte. Volgende week voldoende vaccin tegen A-griep Het ls gebleken dat tengevolge van de grote vraag naar het vaccin tegen A-griep, er in vele steden thans slechts beperkte hoeveelheden in voorraad zyn. De fabrieken gaan echter deze entstof op grote schaal bereiden. Naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verwacht zal er begin volgende week voldoende van het vaccin beschik baar zijn. De in de Bondsrepubliek Duitsland gelegerde Nederlandse troepen <8000 man) van Land- en Luchtmacht zul len zo spoedig mogelyk worden ge vaccineerd tegen de A-griep. Ten op zichte van een eventuele vaccinatie Opnieuw arrestaties in Selma Ds. Martin Luther King werd gisteren uit de gevangenis Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, ontslagen, maar op hetzelfde ogenblik werden weer honderden zingende negerstu denten, die voor het verkrijgen van de burgerrechten demon streerden, gearresteerd. Ds. King betaalde de borgsom van van de troepen in Nederland is nog 700 gulden na vyf dagen in de ge geen besluit genomen. vangenis te hebben doorgebracht. Hy TWEEMANS RUIMTEVLUCHT MET GEMINI REEDS OP 23 MAART? Versnelling na grote vertraging Na maanden vertraging begint het Amerikaanse Gemini-ruimtevaart- programma op gang te komen. Het wordt nu mogelyk geacht dat de astronauten Virgil K. Grissom en John W. Young reeds de volgende maand i.p.v. in april de eerste Ame rikaanse duo-ruimtevaart zullen on dernemen. Nog drie duo's zullen mo gelijk in 1965 volgen. Gisteravond is het ruimtevaartuig plotseling zes dagen vroeger dan op het rooster stond op het lanceerplat- form opgesteld. De Titan II aan- jaagraket staat reeds sinds 25 januari klaar. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart Nasa houdt gewoonlyk de lanceerdata geheim tot 10 dagen voor de lancering. Het heeft slechts meegedeeld dat de eerste bemande Gemini-vlucht vastgesteld is voor het tweede kwartaal 1965. Het is echter bekend dat de Nasa de datum naar het eerste kwartaal zou willen ver schuiven omdat het Gemini-pro- gramma op het ogenblik 16 maanden achter op het tydschema is. Als mo- geiyke datum voor de lancering van Grissom en Young wordt nu 23 maart genoemd. Journalist De Russische journalist Chocklow. die een week geleden in Leopoldstad werd gearresteerd en beschuldigd van spionage, zal vermoedelyk wor den beschuldigd van belediging van president Kasavoeba van Kongo. Dit werd gisteren uit betrouwbare bron in Leopoldstad vernomen. Volgens deze bron zou dit zyn aanbevolen op basis van de artike len die onder de naam Chochlow in het blad „Izwestia" zyn verschenen. Ook gingen geruchten dat Chochlow over enkele dagen het land zou wor den uitgewezen. heeft zyn grens met Kongo gesloten met r.et nog op de veiligheid van het land. Alle handel wordt tot nader order opgeschort, al dus een officiële mededeling. Ter opluistering van een Oos tenrijks bal in Amsterdam arri veerde gisteren op Schiphol de prima ballerina van het Weense voiksoperaballet Hedi hunter, die vergezeld werd door haar partner Gerard Senft. Conservatieven verbeteren hun positie (Van onze Londense correspondent) De resultaten van de tussentydse verkiezingen, in de traditionele Tory- districten Salisbury en East-Grin- sted, kunnen evenmin als die van het district Altrincham en Sale, als een duidelyke aanwyzing voor de alge mene politieke situatie worden be schouwd. Het algemene beeld is ver warrend. De conservatieven hebben hun po sitie iets verbeterd, maar van een algemene herleving is nog geen sprake. Eerst zullen zy hun leider schapsprobleem moet enoplossen. In Altrincham en Sale bedroeg de omzwaai naar de conservatieven ten koste van de liberalen 1,1 percent. Wat Labour daar verloor, won het echter meer dan terug in Salisbury, waar zich een ommezwaai van 1,5 percent ten gunste van de regering heeft voorgedaan. In de Londense forensenplaats Eastgrinsted in Sussex was het beeld anders. Daar daalde Labour's aanhang vergeleken met de algemene verkie zingen in oktober met 6,3 percent. Hier stemden vele vroegere Labour- stemmers ditmaal liberaal, onder in vloed van een grootscheepse plaat- selyke campagne. Gemiddeld bedroeg de Tory-omzwaai in de drie tussen tydse verkiezingen 1,2 percent, ge noeg om de conservatieven weer aan de macht te brengen met een Lager huis-meerderheid van ongeveer 30 zetels, indien hetzelfde zich in het hele land zou herhalen. Een troost voor Labour is echter dat de rampzalige ontwikkeling in Ley- ton en Nuneaton, waar de kiezers vooral vertoornd waren over het feit dat zy kandidaten uit party-politieke overwegingen kregen opgedrongen, zich tot dusver elders nog niet heeft herhaald. Alle drie tussentydse verkiezingen werden veroorzaakt door de verhef fing in de adelstand van drie con servatieve Lagerhuisleden. Door de plotselinge dood van de Labour-afgevaardigde von Abertil- lery, Williams is Labours Lagerhuis meerderheid voorlopig tot twee ge daald. zyn kies-district, is een der veiligste Labour-zetels en zal mis schien als toevluchtsoord dienen voor de dakloze Gordon Walker, de in Smethwick en Leyton verslagen mi nister van Buitenlandse Zaken, die daarna aftrad. verklaarde de borgtocht te hebben betaald, omdat hy wil pogen maan dag in Washington een onderhoud te hebben met president Johnson. „Ik acht het noodzakelyk, dat er nieuwe wetten worden opgesteld om het stemrecht van de Amerikaanse negerkiezers te regelen" aldus ds. King. De borgsom werd betaald, nadat vyftien leden van het Amerikaanse 'Huis van Afgevaardigden in Selma waren aangekomen. Ook de mede werker van King, ds. Abernathy, werd tegen borgstelling vrijgelaten. Terwyl ds. King vertrok, begonnen de plaatseiyke sheriff en zyn assi stenten de studenten, die voor het gerechtsgebouw demonstreerden, te arresteren. De negers wilden een pe titie indienen bestemd voor het bu reau van de verkiezingen opdat dit zou beginnen met de registraties. In New York zijn geregeldheden ontstaan toen twaalf leden van een studentencommissie zich met geweld een weg in het ge rechtsgebouw trachtten te banen langs een aantal zich daartegen ver zettende rechercheurs. De commis sieleden hadden gehoopt het gebouw binnen te komen om daar een de monstratie te houden tegen „het ge brek aan regeringsinterventie in het geschil in Selma". De autoriteiten hadden een herhaling van de don derdag gehouden actie verwacht (toen leden van dezelfde commissie uit protest in de kantoren van de procureur-generaal waren gaan zit ten) en de trappen van het gerechts gebouw met water bespoten. Door de vorst bevroor het met als gevolg dat de trappen spiegelglad waren. Er vie len harde klappen en een groot aan- De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther Kingdie in Selma gearresteerd werd toen hij zich wilde laten inschrijven in het kiezersregister, werd weer op vrije voeten gesteld. Op de achtergrond het hoofd van poli tie van de stad Baker, die tot journalisten gebaart dat zij zich moeten verwijderen en niet met de vrijgelaten Nobelprijswinnaar mogen spreken. V.N.-vergadering op reces tot mei? Er komen meer en meer blyken van sympathie voor een plan om het probleem van de vredesoperaties der Verenigde naties toe te vertrou wen aan secretaris-generaal Oe Thant in de hoop, dat een of ander akkoord kan worden bereikt om de zitting van de Algemene Vergadering een algeheel fiasco te besparen. De Ver.-Staten hebben zich uitge sproken voor het plan, dat afkom stig is van groot Brittannië en een aantal andere landen. Het doel ls een Amerikaans-Russische botsing over het stemrecht te voorkomen. Een dergeiyke botsing zou de volke renorganisatie een beslissende slag kunnen toebrengen. Het plan, aan Thant voorgelegd door Lord Caradon, wil een studie van de oude, nieuwe en toekomstige operaties tot handhaving der vrede door de werkgroep van 21 leden, die in 1962 gevormd is om het probleem te bestuderen. De vergadering zou voor de duur van deze studie op reces gaan, ter wijl Thant het initiatief zou ne men voor overleg met de grote mo gendheden en de regionale groepe ringen. Indien het plan de instemming van de leden krijgt, zal de vergadering maandag na de behandeling van budgettaire kwesties en andere huis- dvertentle BREESTRAAT 173 Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Advertentie Telef. 0171026101 en 26841 Te 's Heer Arendskerk werd sedert 20 jaar een ar me vrouw door de Herv. dia conie gedeeld met 11,50 per week. Dezer dagen bracht de vrouw 1114 terug by de Dia conie als geschenk. Zij had dit bedrag opgespaard. De commissie uit het Leid- sche Studentencorps belast met de regeling van de mas kerade heeft voorlopig be- paald dat de gecostumeerde 1 optogt zal plaats hebben op 1 Dingsdag 13 junij e.k. 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1