DER VOLK KRIJGT HET ■{ROOD DAT HET VERDIENT Atheners hebben geregeld keus uit veertien toneelstukken 7 ONTPLOFFING IN KUIKENFOKKERIJ IN BODEGRAVEN jipersle superbrood l:lk)k maar „nep-vers" THEATER IN GRIEKENLAND j Nationale ondeugden worden gehekeld LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 ^sanaar men mag er de bakker niet alléén op aankijken zor DS1 (Van onze Amsterdamse correspondent) a tfevrouw Haja van Someren zal de parlementaire geschiedenis ingaan a. 14de enthousiaste pleitster voor de REM. De naam van haar mede-kamer- a- ^mevrouw Gerda Brautigam dreigt duurzaam te blijven verbonden aan ■®-ig brood. Het ziet er echter naar uit dat geen van beiden iets positiefs a- 2&eiken de REM is weg en komt nooit meer terug en het lekkere brood, a 3st mevrouw Brautigam zich uit haar jeugd herinnert is eveneens verleden a- |i| en komt evenmin terug. a. 24 a. 36\n dagen geleden heeft me- a. 36jp Brautigam de knuppel in i 33\°enderhok gegooid door in j' 29|amer te zeggen, dat het te- nwoordige fabrieksbrood n°^ smaaheeft gebleven. En we zullen rjfj^g dagelijks over blijven le- J^^totdat een andere „calami- gaat overheersen. Vakman (opmerking van mevr. Brauti- "was nog niet door de kamer- fraaf uitgewerkt, of de direc- "jn de Groninger 3 B-bakkerij- ■ód al een persconferentie be- om aan te tonen met hoeveel deskundigheid het brood in gorden van het land wordt be- ■Maar imniddels zaten ook de inden stukken-schrijvers al met ■n in de hand. Zij waren deels wning dat het brood van rede- v 'kwaliteit is, maar grotendeels kordeel dat het geachte kamer- irautigam het bij het rechte peeft. wij beginnen met vast te dat de Nederlandse bakker ide vakman is. Wij leven l, waar men eerst na studie en het afleggen i nen zich zelfstandig mag als plakker van fietsbanden, de man die tussenpersoon 4 fabriek en consument ^overhandigt (wie zegt dat, dat edendaagse melk krijtwater is leken met de romige melk van «de oorlog?) zich eerst met che- «doet bezighouden om een ves- «pvergunning te krijgen. 1 bakker is een vakman. Het di- i dat hij in een lijstje in zijn H heeft hangen, heeft hij ver- 6 Hel na een jarenlange leertijd, d* ver dat diploma mag hij het niet verkopen. Toch klagen ""jtoch klagen wij over het brood. wordt er brood in de handel jMcht dat die naam nauwelijks |ftnt. Het wordt gekneed, gebak- (gesneden en verpakt door ma te. Omdat een directeur van een meestal geen geruit srsbroekje draagt maar een lostuum, benadert hij zijn ten niet meer via de toonbank winkeltje, maar via een recla- ttreau. Tekenaars ontwerpen ezopde gezichten, die op de ver ging worden afgedrukt en tekst- Ij vers vertellen erbij dat „het I pbrood van x langer vers blijft". miar het superste superbrood 3 geen uur langer vers clan het ngét ordinaire regeringsbrood. Het l wèl zacht, zodat u 's maan- ïanlchtends nog de indruk krijgt, is If het vrijdagnachts gebakken d inderdaad vers is. Het is al- maar nep-vers. Het is vet. Door n/l'eeg is een portie creme gegaan fle werknemer die 's maandag- ïags het door moeder ingepakte llfuurtje wegspoelt met melk die dagen geleden uit de koe is ge ien zal zeggen: ,,'t Is niet lekker, [r 't is te eten". |ant de Nederlander staat nu Enaal niet bekend om zijn ver- fle smaak, of het nu kleding, wo- (inrichting of voedsel betreft, ter Wolters, voorzitter van de mterdamse Bakkerijcommissie ■ft het dezer dagen nog zo tref oil gezegd: „-De Nederlanders bc- Wij willen het zo ,.|e supporters van mevr. Grauti- herinneren zich de vakantie bon. Zij weten dat zij in Duitsland •Ihen kiezen uit 200 soorten brood, roemen de verrukkelijke broodjes 1 aan boord van passagierssche- i en in de groote hotels worden akken, zij denken met weemoed rf tb WASSENAAR Burgerlijke Stand Jeboren: Margaretha A., dr van J. (ppo en G. C. Maters; Thomas L., Pan G. H. M. Wijfjes en H. P. Kor- J. Odijk; F. W. H. aan het Franse stokbrood. En altijd vers. Of men nu op een werkdag of zondag bij een bakker aanklopt in Marseille, Bremen, New York, Cairo of Tokio, men kan er vers brood krijgen. Maar niet in Amsterdam en niet in Harderwijk. Elk volk heeft het brood dat het verdient. Men mag er de banker al leen niet op aan kijken. 'Hij ver staat zijn vak men zie en proeve op de vaktentoonstellingen. Wij, Nederlanders, hebben het brood dat wij eten zo gewild. De kwaliteit wordt namelijk mede be paald door de volgende factoren: Iedere bakker kan verklaren dat 99 tot de 100 klanten vragen naar „een brood". De meeste huisvrouwen weten nauwelijks van het bestaan van pappers en tijgers en hoe die broodsoorten allemaal maar mogen heten. De Nederlandse huisvrouw is in de voedselbereiding tamelijk fan tasieloos: aardappelen komen ge kookt op tafel, dag in dag uit, met als uitzondering een opgebakken restje: er zijn echter tientallen smakelijke recepten. En wat weet de gemiddelde huisvrouw van de tal loze kaassoorten of tafelwijnen? In Nederland is brood „maag vulling" of (zie boven) ondergrond plak worst. De consument heeft prijs dan v< buitenland i voeding, ma dan ook me belangstelling or de kwaliteit. In het het brood geen hoofd- ir delicatesse. Er wordt >r voor betaald. Er wordt door de klagers aan gevoerd dat het Nederlandse brood klef is en te bleek. Iedere bakker kan vertellen, dat de meeste klan ten mopperen als het brood lekker doorgebakken en knappendkorsterig ls. Iedere bakker kan heerlijke ca- detjes en tientallen soorten kleine broodjes bakken. Wij kopen ze wel in het buitenland, want dan zijn we uit, thuis vinden we ze te duur. De bakker blijft er mee zitten. Als er te weinig vraag is, beperkt hij het assortiment of hij houdt helemaal met het „klein brood" op. Die kleine broodjes vragen toch al zoveel handwerk en als het toch niet wordt gewaardeerd Ha, die Franse bakker, die de hele dag door bakt en zelfs op zon dag niet te beroerd is ons vers brood te leveren. Jawel, maar wij hebben er allemaal mee ingestemd, dat de bakkers hun vrije dag heb ben gekregen en dat zij niet voor 's-morgens 10 uur vers brood ver kopen, ook al ligt het gereed in de ci een vrije zondag te geven, wy vin- belangrijker dan brood. Waarom die Nederlandse bak ker niet de hele dag door voor vers brood zorgt? Wel, de Nederlanders kopen hun brood in de ochtenduren. Wa toverblijft van het twaalfuurtje wordt in muffe broodtrommels zui nig bewaard tot het ontbijt van de volgende dag. Waarom zouden de bakkers zich 's middags uitsloven, als toch niemand de moeite doet om een vers broodje te halen? Die bakker in Parijs maakt zijn stokbrood van lekkere droge onge bleekte Franse tarwe. Dat kan de bakker in Den Haag of Hogezand ook.. Maar hij mag niet. Wij met z'n allen hebben gewild, dat de Neder landse landbouw wordt beschermd. De bakker moet een bepaald per centage van het Nederlandse bloem gebruiken en dat is andere bloem dan die bakker in Frankrijk of Italië gebruikt. Het is vochtiger en liet wordt gebleekt met chemische of elektrische middelen. Dat laatste is nu een maal een eis van de Neder lander. Gerstebrood min als mevrouw Van Someren de REM heeft kunnen redden, zal mevr. Brautigam de kwaliteit van het brood kunnen verdedigen. De vijf daagse werkweek voor bakkers staat voor de deur. Niemand zal zich af vragen of er door middel van een rouleer-systeem wellicht een service- verbetering kon worden verkregen, zodat de Amsterdammers (gelukkige mensen) zondag niet meer in de rij behoeven te staan om bij de joodse bakkerijen hun verse brood te ha len. Wij zullen wel akkoord gaan met de bakloze zaterdag of maandag. En we eten drie dagen lang oud brood. Van alle gepraat over het brood is er thans één man, die, er voor alsnog zijde bij spint: vindingrijke Teun van Leeuwen uit Aarlander- veen, die het gerstebrood heeft uit gevonden. Duizenden zijn overge schakeld op dat wonder-brood. Omdat het zo lekker is, zo vers, zo knapperig? Kom nou, omdat me neer D. A. Majoor, Machineweg 91 in Alphen aan den Rijn, heeft ge zegd: „Sinds ik gerstebrood eet heb ik een geregelde stoelgang". En mevrouw G. Keizer uit de Dorps straat 13 van het gerstebrooddorp verklaarde: dat ik na jaren lang aan diarree te hebben geleden door het gebruik van gerstebrood nooit diarree of buikklachten meer heb gehad". Wij eten al jarenlang doodgewoon bruinbrood van een broodfabriek en wij hebben ook geen klachten (Van onze correspondent) LKE avond (behalve maandag, waarop de acteurs hun vrije dag hebben bedongen) heeft het Atheense publiek de keus uit zo wat 14 toneelstukken, hetgeen gunstig afsteekt bij de Nederlandse hoofdstad met haar anderhalve voorstelling. Aan de andere kant moet men zeggen, dat ons land aan Griekenland ten voorbeeld kan worden gesteld op het gebied van „spreiding" van toneelcultuur: vrijwel alles op dit gebied is hier in Athene geconcentreerd en de provincie blijft van toneel verstoken. Voor de Atheners daaren tegen ligt schouwburg-gang niet zover verwijderd van bioscoop bezoek: beide instellingen kennen trouwens twee voorstellingen per avond en voor beide kleedt men zich extra netjes aan. 'De kaartspeelster Gashoff; A. C. Scharroo f iBellekom. Pverleden: Wed. P. M. T. Naula «Wce-Rauter, 69 jr. Twee komedies hebben die seizoen :n ongekend succes. Het merkwaar dige is dat ze allebei een nationale ondeugd behandelen.Het lijkt alsof de Grieken graag met hun nationale ondeugden worden geconfronteerd. Velen hebben rnjj ook al eens ge vraagd: „wat is nu het ergste wat is tegen hebt?" Ik antwoord dan meestal: „de manier waarop hier de dieren worden behandeld". Maar dit onderwerp wacht nog op een toneel schrijver. De populairste schrijver van Athe- Dimitris Psathas, heeft in zijn intussen ook verfilmd toneelstuk ,De kaartspeelster" een type geschil derd, dat inderdaad vooral in de „ho- kringen van Athene veelvul dig voorkomt. Maar ook in het alge- t kan men zeggen dat het „kaarten-om-grof-geld" een harts tocht van de Grieken is. Dit komt vooral tot uiting rond de jaarwisse ling, als zowat de hele natie zich stort op de beproeving van het for tuin Men gunt zich op Oudejaars avond nauwelijks de gelegenheid tot eten en velen kaarten ook de hele nieuwjaarsdag door. Het eerste wat elkaar in het nieuwe jaar vraagt ,Nog wat gewonnen?" en de eer ste weken van januari galmen van geruchten over personen die failliet zijn gegaan, waaruit zelfs zelfmoor den voortkomen, en vrouwen die hun eer hebben moeten verkopen hun kaartschuld af te doen. Zover komt het in Psathas' komedie wel niet, maar de problematiek van de kaartende dames die niet genoeg geld opzak" hebben en toch haar harts- toch willen uitleven (zodat later de heer-des-huizes voor de schade moet opdraaien) komt er vermakelijk in uit. Zelfrespect De andere moderne Molièriaanse komedie die het seizoen voUe zalen trekt en misschien ook wel de 500 voorstellingen van de „Kaartspeel ster" zal halen, is geschreven door twee auteurs en heet „Er is ook nog zoiets als zelfrespect". De nationale ondeugd, die hier uit de doeken wordt gedaan, heeft een iets ingewikkelder karakter. Zij heet „Rousfeti" en het is menige Griek een opluchting dat althans het woord uit het Turks afkomstig is. Het kan het best ver taald met „Vriendjespolitiek" maar is in dit land zozeer een instelling waar iedereen zich bjj neerlegt, dat het ook vergeleken kan worden met het Amerikaanse „lobby"-systeem. Rousfeti moet vooral niet verward worden met (geldelijke) corruptie, die in Griekenland betrekkelijk zeldzaam is. Het enige kapit: hier een functionaris kan met het hem op de een of andere wijze „kennen", hetzij door familie verwantschap, hetzij doordat Je poli tiek veel voor hem hebt gedaan (stem men verzameld in het dorp b.v.), hetzij dat je gewoon het geluk hebt naast hem op de schoolbank te heb ben gezeten of in het leger zijn „slapie" te zijn geweest. De man, of hij nu (almachtig) portier van het ministerie of de minister zelf is, is dan écht wel moreel verplicht iets voor je te doen Verpolitiekt Het voordeel is natuurlijk dat op deze wijze de onverbiddelijke bureau cratische molen een vriendelijker en menselijker gestalte krijgt, want iedereen heeft het gevoel dat hij zijn aangelegenheid langs allerlei men selijke relaties (die een heel verfijnd netwerk vormen in dit land) kan veriiaasten. Als je de dagelijkse sa menklonteringen voor de ministeries ziet, worden de nadelen je al meer duidelijk, maar deze komen pas goed tot uiting in genoemde komedie, die werkelijk heel pienter ls geschreven. Een verpolitiekte minister, moet weer eens op bezoek in zijn kiesdis trict dat hem heeft afgevaardigd, maar waarvan hij de problemen al lang niet meer zo goed kent als eer tijds zijn vader die er ook de vaste afgevaardigde van was. Een auto ongelukje op de verwaarloosd-slechte weg brengt hem in de boerenwoning van een familie die het slachtoffer is geworden van de almachtige posi tie die zijn „vriend" en stemmen- trekker zich in het dorp heeft ver worven. Hij ziet nu eens van nabij hoe erg het is dat een bepaald bruggetje nog steeds maar niet is gebouwd, doordat zijn „Iedieteros" (zijn particulier secretaris, ook zo'n almachtige instelling in het Griekse politieke leven) het desbetreffende verzoekschrift steeds heeft achterge houden. Verwensingen Het blijkt hem, dat zijn naam ir dit huis alleen nog gebruikt wordt voor verwensingen, en het komieke effect bestaat daaruit dat hij (wiens identiteit bij de familie aanvankelijk onbekend blijft) daaraan steeds meer gaat meedoen: hij wordt geleidelijk aan steeds woedender op zichzelf het geen in het laatste bedrijf tot zijn aftreden leidt „want er is ook nog zoiets als zelfrespect". De amusante mogelijkheden wor den door de bekwame Lambros Kon- standaros dankbaar uitgebuit, maar het fraaiste moment doet zich toch pas voor in het laatste bedrijf, als blijkt, dat de instelling van het Rousfeti soms kan beslissen over le ven of dood (de dochter van de fa milie dreigt VR,n een bed in het zie kenhuis verstoken te blijven, alleen omdac de familie politiek tot het andere kamp behoort). In de zaal die tot dan toe, voor een keer vrij van politieke tegenstellingen, eens gezind gebruld heeft van het lachen, valt dan plotseling een stilte, waar door extra aandacht vrijkomt voor de filippica van de (nu ex-)minister tegen het systeem waarbij de af handeling van letterlijk alle zaken afhangt van de vraag of de persoon „een der onzen" is of niet. Zal het helpen Of zo'n stuk helpen zal? De Grie ken zjjn als he* erop aankomt toch wel erg op hun „Rousfeti" gesteld. Premier Papandreou heeft aange kondigd, de instelling uit de wereld te helpen (door de stichting van een Minister (links) en de twee boeren geven samen de „Mout- sa" (het bekend Griekse ver- wensingsgebaar tegen de minister school voor werkelijk „boven alles staande" ambtenaren) maar hij is de eerste niet. Een zwaardere deuk onderging de instelling wellicht dezer dagen voor de sluiting van het parle- mentscafé voor alle niet-parlemen- tarièrs. Dit café (qua koffie een der slechtste in Athene) was altijd een welige broedplaats voor vogels van de meest diverse pluimage die zich op „Rousfetologia" hadden toegelegd. Ten behoeve van de uitbrei- i van zand worden aangelegd, ding van Schiphol moest een Het „sluitstuk" wordt op hoog persleiding voor het opspuiten niveau aangebracht. DRIE INBRAKEN IN BEDRIJVEN De reeks nachtelijke Inbraken, die zich enkele maanden geleden Alphen aan den Rijn begon, is in de nacht, van donderdag op vrijdag, met nog drie aangevuld. Hadden de onverlaten het bij de vorige inbra ken uitsluitend gemunt op levens middelen, huishoudelijke artikelen, dranken en versnapering, nu hebben zij zich ook toegelegd op forceren van een kluis en het openen van een brandkasr. Dit geval trof het kantoor van de Verenigde Graanhandel van de firma A. v.d. Vaart, in de Hoorn, na bij het vogelpark „Avifauna". Hier had men een ruit verbrijzeld naast het kantoor in de poort waar men zich achter een houten schutting veilig waande, en zo klom men naar binnen. De weg naar het kantoor was toen vrij en naar de brandkast even- Vrijdagmorgen werd de brandkast opend en wel aangetroffen, zon der dat sporen van geweld te zien :n. Omtrent de wijze waarop het is geopend, verkeert men nog in de onzekerheid. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de brandkast de vorige avond abusievelijk niet werd afgesloten, maar men acht het an derzijds niet voor onmogelijk, dat de indringers zich van een valse sleutel hebben bediend. Zekerheid heeft men 'el over, dat hieruit ruim f 600 verdwenen is. Overigens heeft men in het kantoor of het bedrijf niet verder gezocht naar goederen van gading. Ook de bureaus heeft men ongemoeid gelaten. Waarschijnlijk heeft men een be zoek gebracht aan het kantoor van de Bouwmaterialenhandel firma C. Goedhart, welk kantoor nauwelijks Het wordt nu verbouwd tot een keu rige zaal, waar, zoals de parlements voorzitter aankondigde, „de afge vaardigden tenminste eens rustig hapje kunnen eten". 50 m van de eerstgenoemde verwij derd is en eveneens aan de Rijn kant is gelegen. Door een gat, dat zij in de ruit van een raam van het gebouw hadden geslagen, heeft men de hefboom van het raam kunnen opwippen, het raam vervolgens kun nen opschuiven en kon men zich aldus naar binnen werken. Men heeft laden van kasten en metalen bureaus aan een onderzoek onder worpen en zijn brutaliteit botge vierd op de kluisdeur. Dankzij haa* lichte constructie moeten zij deze deur vrij gemakkelijk hebben kun nen openbreken. Maar verder zijn ze ook blijkbaar niet kunnen komen, want de hierin staande brandkast, die van zwaarder materiaal was ge bouwd en een wat ingewikkelde slui ting had, is niet bewerkt. De politie is van mening, dat hier geen beroep» inbrekeners aan het werk zijn ge weest. De winst was bij deze kraak wat huishoudelijke artikelen, zoal» koffie, thee en sigaren. Het derde geval van diefstal, waar van de politie vrijdagmorgen kennis kreeg, betreft het bouwwerk van de Ambonese kerk aan de Dennel aan hoek Eikenlaan. Hier werden ter waarde van ruim f 700 triplexplaten, hard-boardplaten, 9 deuren enz DL ontvreemd. Tong zeldzaam Aan de IJmuider markt lagen 20 vaartuigen. Zij zorgden voor een 3150 kisten vis, waar- 140 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw, 230 kisten kleine gul, 330 kisten kool- ris, 1250 kisten spanharing, 240 kis ten makreel, 980 kisten schol, 20 kis ten tarbot, 90 kisten diversen, 250 stuks stijve kabeljauwen en 4500 kilo tong. De visserij in de Noord leverde weer zeer schrale resultaten op. Een trek van tien manden hoops werd al als een hele prestatie beschouwd. De loggers en kotters tussen 54 en 55 NB vingen weer tamelijk veel schol, doch de tong was een zeld zame verschijning. Boer en chauffeur liepen ernstige brandwonden op Omstreeks twee deed zich een ontploffing voor op de zolder van een van de bijgebouwen de boerderij van het heer D. de Bruyn aan de Dammebant, die ,ls kuikenfokkerij was ingericht. De heer De Bruyn en de chauffeur van wagen, waarmede juist nieuwe kuikens waren aangevoerd liepen hierbij ernstige brandwonden aan gelaat en handen op, zodat zü moes- worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een begin van de brand werd door de brandweer van Bodegraven snel geblust. Omdat de heer De Bruyn 's mid- ags een nieuwe partij eendagskui- vrijdagmiddagkens verwachtte had hij 's morgens een gedeelte van de schuurzolder in gereedheid gebracht. Enkele gas- straalkachels waren aangestoken en het vertrek luchtdicht afgesloten. Voor zover na de ontploffing kon worden gereconstrueerd moet een van de kachels zijn uitgegaan, maar daar de zolder luchtdicht was afgesloten volgde geen onmiddellijke explosie. Toen de heer De Bruyn 's middags met de chauffeur de eerste partij kuikens naar boven bracht, volgde er, zodra er zuurstof naar binnen stroomde een hevige ontploffing. De hesr De Bruyn, die voorop liep en de felste klap kreeg had nog zoveel tegenwoordigheid van geest zich middellijk neden te gaan en in een sloot te springen. Dat kon echter niet ver hinderen dat hij zeer ernstige brand wonden aan gezicht en handen op liep. Ook de chauffeur werd deer lijk gewond, zij het minder ernstig. Hij wist nog wat van de reeds naar boven gebrachte kuikens te grijpen en zijn gevaar lopende auto te ver plaatsen. Na door dokter K. Gill t.» zijn verbonden werden beide man nen onmiddellijk naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ver voerd, vanwaar de chauffeur na enkele uren naar huls kon worden vervoerd. Mevrouw De Bruyn had direct na de explosie de Bodegraafse brand weer gewaarschuwd, die bij aan komst een felle rookontwikkeling constateerde. De houtmot, waarop kuikens plegen te lopen, bleek te smeulen en daardoor veel rook te produceren, maar niet te branden. Dit bleek, nadat de brandweer het dak had opengemaakt. Toen de rook er eenmaal uitkon was het leed wat dit betreft snel geweken. Het was een geluk, dat de explosievlam niet snel- ontvlambaar materiaal als voedsel heeft kunnen vinden. De brandweer stond (voor het eerst) onder leiding van comman dant A. Verstoep. Een ware eerste hulp bU ongelukken toonde zich de juist passerende wegenwachter P. Prins, die ressorteert onder het we- te draalen, naar be- genwachtcentram Burgerveen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15