Paradijs voor kinderen de natuur Ver van ONGELUKKEN IN HUIS Winters nagerecht Zaterdag 6 februari 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Sinds de scheikunde een belang rijke rol speelt in de textielindus trie biedt katoen nog meer moge lijkheden. Waterafstotende re genmantels van katoen kunnen te gen een stootje. Bovendien kun nen ze niet ..broeien", want ka toen sluit niet af. U ziet hier drie modellen uit de katoenshow voor 1965. Rechts een regenensemble van kreukherstellende en krimpvrije katoen, dat u zonder bezwaar zelf kunt wassen. Daarnaast eveneens twee en sembles: een regenmantel met pantalon en mouwloos jack en een mantel met jurk en hoed. De laat ste regenmantel heeft een bijzon der dessin, dat is aangebracht door middel van fluid-print", waar diepte-werking ontstaat. Onder moeders paraplu dragen we katoen Volgens miljoenen Ameri kanen zijn de Verenigde Staten een paradijs, gestoffeerd met de hoogste levensstandaard ter wereld, het beste comfort, de vredelievendste mensen. Men kan daaraan twijfelen. Maar voor één categorie menselijke wezens is Amerika toch een hof van Eden: voor de kinde ren. Het is niet te overzien wat de Amerikaanse markt de kinderen biedt. Al voor de baby's zijn er de fraaiste wiegen, de zachtst wiegen de kinderwagens, de vernuftigste babyliedjes, die met een handgreep pasklaar voor de auto kunnen worden gemaakt, enz. enz. Aan het comfort van de jongste staats burgers wordt met zo'n overgave gedacht, dat men slaappyjama's, gemaakt van dekenstof, heeft ont worpen, waarin de baby's lekker warm kunnen sluimeren zonder te worden gehinderd door losse dekens en lakens over hen heen. Ook de klerenrljkdom voor kin- ren is met geen pen te beschrijven. De garderobes van Amerikaanse kinderen steken al gauw die van hun ouders naar de kroon en als prinsen en prinsessen uitgedoste jeugdige Amerikanen zijn een da gelijks verschijnsel. Vooral op kinderverjaardagen, die met alle overvloed en econo mische uitbundigheid het Ame rikaanse leven eigen, worden ge vierd, spreiden de kleuters en lagere scholieren een ongekende welvaart en gevarieerdheid in kledij ten toon. Op die verj aarspartij en doet men overigens nog meer dan het wederzijds bewonderen van el- kaars kleren. Men speelt spelle tjes en eet zich ongans, geheel naar wereldwijde kindertraditie. Maar ook is het sinds kort ge woonte dat de kleine gasten een zak, gevuld met heerlijkheden naar huis meenemen in ruil min of meer voor het dure cadeau dat zij voor de jarige meebrach ten. Dergelijke zakken kan men kopen, bedrukt met het typeren de opschrift: ,#ak voor de buit" Snoep en versnaperingen horen natuurlijk ook bij een paradijselijk kinderleven en in Amerika is daarvan dan ook een overvloed. In de winkels, maar ook in elk wa renhuis zijn overal hoeken, waarin des kopers spruiten zich te goed kunnen doen aan fjs, cola's en de favoriete kinderdrank: root beer, een zoetig drankje met een cola achtige bijsmaak. Bovendien zijn bijna alle restau rants en café's op kinderen inge steld, zodat Amerika's jongste ge neratie niet thuis hoeft te blijven als er buitenshuis wordt gegeten. Zelfs voor de kleinsten staan in elk restaurant speciale kinderstoe len klaar en heeft het menu bij zondere lekkernijen te bieden. HOOGSTE WOORD Niet alleen wat eten buitens huis betreft, maar aan bijna alle aspecten van het leven neemt het kleine kind in Ame rika meer deel dan dat in Noord-Europa het geval is (een vergelijking met Italië gaat eerder op). Het kind voert het hoogste woord aan tafel, zit samen zijn ouders voor de onvermijdelijke televi sie en is betrokken bij bijna elk facet van het familieleven. Vaak neemt het daarin zelfs een uitgesproken bevoorrechte positie in. Terwijl miljoenen Amerikaanse vaders elke ochtend met bus, trein of ondergrondse naar hun werk gaan, worden de meeste kinderen door hun moeder per auto naar school gebracht. Dit gaat natuurlijk niet op voor scholieren, die een minuut van de school wonen of voor kinderen in de binnenstad van een metropool als New York. Maar in buiten wijken of kleinere plaatsen is de schoolgang per auto de gewoonste zaak van de wereld en wordt het uur dat de school uitgaat, geken merkt door eindeloze files van wachtende auto's buiten het hek. AUTO Met zestien Jaar wordt school gaan voor veel kinderen trouwens nog minder bezwaarlijk. Op die leeftijd kan men nl. in de meeste staten een rijbewijs halen, zodat de tiener op eigen kracht naar de tem pels van wijsheid kan glijden. Na tuurlijk krijgt niet iedere zestien jarige meteen de beschikking over een eigen auto, maar meestal zijn er genoeg jongens en meisjes in een klas, die wel een auto van thuis meekrijgen om alle kinderen ver voer te bezorgen. Naast alle materiële heerlijkhe den zijn het vooral vrijheid en onaf hankelijkheid, die het paradijs van Amerikaanse kinderen stofferen. Wat Europeanen vaak treft als on opgevoedheid, bandeloosheid van Amerikaanse kinderen is niets an ders dan het gevolg van de bewuste wens van veel ouders hun kinderen niet lastig te vallen door allerlei be perkende en disciplinaire maatrege len. Men laat het kind vrij, omdat men gelooft dat het zich zo het gunstigst kan ontwikkelen en men leert het vaak bewust niet dat er barrières en ongeoorloofde dingen in het leven zijn. Zo is het in de voorsteden heel gewoon dat kinde ren in alle tuinen spelen, waarin zij verkiezen of rustig in het huis van wildvreemde mensen een kijkje gaan nemen als zij die drang in zich voelen opkomen. TRADITIE De Amerikaanse liefde en be langstelling voor kinderen zijn niet zo maar toevallige eigen schappen in een willekeurig land. Het zijn traditionele trek ken, stammend uit het emigran- tejibewustzijn van weleer. De emigranten en pioniers, die in de afgelopen eeuwen naar de Nieuwe Wereld stroomden, zoch ten in Amerika immers vooral naar een toekomst voor hun kinderen, nadat zij zelf vaak om economische of religieuze rede nen hun geboortelartd hadden moeten verlaten. Ook de Amerikaan van vandaag kijkt niet graag om, maar werkt aan een toekomst, niet voor zich zelf maar voor zijn kinderen Een typerend trekje is,/dat bijna ieders ideaal is zijn kinderen meer te zien bereiken dan hem zelf is gelukt. De huishouding is de laatste jaren bijna zo gevaarlijk ge worden als het verkeer op straat. Alleen spelen onacht zaamheid, lichtzinnigheid en gedachteloosheid bij de onge lukken in huis een nog belang rijkere rol dan bij die op straat. Elk jaar weer wordt grote schade aangericht en veel kin deren verongelukken. En steeds is dit te wijten aan slordigheden. Het zijn de slecht of onoordeel kundige beveiligde kabels en ap paraten, het kokende water, dat gauw even op de gornd of op een krukje is neergezet, de glijdende loper of het zoutzuur, dat in een 11- monadefles bewaard wordt. 'Het is het op de kast neergezette strijk ijzer, in het op de grond hangende snoer waarvan men verward raakt en de pannelap, waarvan het lusje aan de kraan van het gasfornuis blijft haken. Ongevallen door elek triciteit hebben dikwijls de dood tengevolge, vooral wanneer het lichaam, doordat het in verbinding staat met de waterkraan of de ver warming, goed geaard is. Soms leidt een elektrische schok tot been breuken, daar de spieren door de impuls plotseling zeer sterk samen trekken. Ook de koelkast, waarvan het elektrische contact voor het rei nigen niet werd verbroken en de onbeveiligde stopcontacten, die op kinderen zo'n grote aantrekkings kracht uitoefenen, eisen steeds meer slachtoffers. De moderne hulsvrouw is niet meer de huissloof uit vroeger eeuwen, die als enig levensdoel had het schoonhouden van de woning en het opvoeden van de kinderen. Te genwoordig wekken film, televisie en reclame in veel vrouwen het gevoel op, dat huishoudelijk werk een noodzakelijk kwaad is, waar mee zo snel mogelijk moet worden afgerekend. Soms moeten die vrou wen haast en onverschilligheid met hun leven bekopen. Volgens de statistieken zijn de uren in huis tussen elf en twaalf uur 's morgens en tussen vier en vijf uur 's mid dags de gevaarlijkste. Verder ge beuren er op maandag en vrijdag en in de maanden januari, augus tus en december de meeste onge lukken. Links: ontwerp Peter Jong- mans rechts: Ernst Jan Beeuw- kes. blad met recepten, een douchecel en poetslappen en een lichtknopje en een bankrekening, maar aan de andere kant besef je ook dat je tijdens de strijd om het bestaan en het opbouwen van je status iets heel kostbaars hebt verloren: het contact met de levende natuur. Afgezien van een stekende ekster oog beroert de verandering in de atmosferische toestand Je nauwe lijks! Maar is dat een verlies? Stel je voor dat we, op latere leeftijd, precies zo reageerden als de die ren en de kinderen en bij een naderende storm als gekken door het huis gingen draven. Dat we bij de komst van een hogedrukgebied plotseling edel moedig werden, al ons bezit zou den weggeven, of ons werk in de steek zouden laten om ons, zo lui en lang als we waren in het gras uit te strekken en ons door de zon laten koesteren, zoals de poezen. Stel, dat we bij magnetische sto ringen in bomen klommen om in 't topje te gaan Jodelen, of het plant soen introkken om er de grond om te woelen, of tegen x>ns eigen spiegelbeeld gingen blazen, alweer zoals de poezen. Of dac we bij het naderen van een onweer sidderend onder de tafel kropen om daar zachtjes te janken, bij de eerste sneeuw alles lieten staan en liggen Wij doen heel pedagogisch onze best om onze kinderen niet te veel te verwennen en dan horen we dat Amerikaanse kinderen, Spock ten spijt, alles krijgen wat hun hartje begeert. Ze nemen zelfs vaak een uitgesproken bevoorrechte plaats in. en naar buiten renden om ons in de witte massa rond te wentelen, zoals de hondjes. Of dat we een halve dag vóór de herfststormen losbraken bijzonder beweeglijk werden, met lmiaals op de tafel gingen slaan, luidkeels ondeugende liedjes gingen zingen, iedereen in onze nabijheid gingen beledigen en een opstan digheid ten toon gingen spreiden die de ganse omgeving met kille vrees zou vervullen, Zoals Mari an. Bewaar mewat een wereld zou dat zijn! Daarom is het misschien maar goed dat we niet meer zo dicht bij de natuur leven ei: éls we al lichamelijk en geestelijk reageren op weersveranderingen, die gevoe lens onmiddellijk onderdrukken en een gezicht trekken of we er niets van hebben bemerkt. Op gevaar af steeds „onnatuurlijker" te wor den en al maar meer op robots te gaan lijken, blijven we gewoon aan het werk. We versmoren de nei ging om in gezag uit te breken of de trap op en neer te rennen, we dwingen onszelf kalm en rustig in een stoel plaats te nemen en be schaafde conversatie te voeren. We beheersen ons, zoals het volwassen en geciviliseerde wezens betaamt. Als tegenwicht voor al die „onna tuurlijkheid" omringen we ons dan met kinderen en huisdieren en kij ken elkaar lachend aan wanneer hun tumult de muren doet dave ren. „We krijgen storm," zeggen we verklarend en slaan een blad van de krant om. Behalve wanneer we ons, met al onze nietafgereageerde oergevoe- lens en natuurkrachten in dat ro botachtige metalen ding zetten, dat men „wagen" noemt en we op de grote weg worden losgelaten. Dén schijnen alle oerwoudinstincten op eens hun rechten te hernemen, dan schreeuwen we als wilden, waneer iemand onverwacht ons pad kruist, dan voeren we onze snelheid op tot onverantwoordelijke hoogte, dan maken we ruzie met alle ande re weggebruikers, dan staan we cp het recht van de sterkste, dan blazen we tegen andermans voor ruit en woelen spijtig met ons voorwiel de bermrand los, als de ander ons juist te glad af was. Dan schijnen we opeens te zijn terugge vallen tot de status van holbewo ner en is ons voertuig de knots geworden, waarmede de vroegere natuurmens zich placht te verde digen of op veroveringen uittrok. En verbijsterd vraag je je af- hoe kan zo'n super-mechanisch ding ons toch terugbrengen tot de natuurstaat? THEA BECKMAN. rUit de nieuwe voorjaars- en zomercollectie van Jacques Heim Is dit opvallende model. Het is gemaakt van zwarte kant en wordt gedragen op een nieuwe soort dessous, dat bijzonder goed af- kleedt. (W)ETENS WAARD Als besluit van een voedzame wintermaaltijd kunnen we heel goed een friszuur nagerecht geven. Yoghurt of karnemelk lenen zich hier goed voor. Vooral karnemelk, dat geen melkvet met de daarin opgeloste vitaminen meer bevat, maar nog wel rijk is aan eiwitten en mineralen is een waardevolle aanvulling van een vleesloze hoofdschotel. Moederlijke ^overpeinzing j en ze schudden weemoedig het hoofd, want niemand vindt het leuk om „onnatuurlijk" te worden. Dan ga je vanzelf een beetje aan het piekeren over de beschaving, die van ons allen zulke slecht reage rende automaten heeft gemaakt. Je realiseert Je met schrik, dat je Je als natuurmens, zonder hulpmidde len in een onherbergzaam oord neergeplant, niet zou kunnen hand naven. Het spreekt vanzelf dat Je dank baar bent voor een dak boven Je hoofd, een mantel om de schouders, een elektrisch fornuis, een dames- Beschuitbollen met yoghurt 4 beschuitbollen, 2 potjes Bul gaarse yoghurt, basterdsuiker, 3 dl Snijd van de beschuitbollen de kap jes af en haal het zachte binnenste eruit Vul ze met de dikke yoghurt, die gezoet Is met wat suiker. Zet de kapjes er weer op en giet de saus over de bollen. Knolraap met kaasragoüt Schil 1 kg knolraap, snijd deze in reepjes en kook ze gaar. Maak een gladde saus van y2 liter melk, 25 gr. boter, 25 gr. bloem. Voor het komende voorjaar maakte Lola Prussac deze rug- loze coctailjapon van glanzend zwarte stof. Het jasje van de zelfde stof heeft krijtwitte re vers. Maak deze op smaak met zout, nootmuskaat en roer er 100 gr., in blokjes gesneden, belegen kaas door. Leg de knolraap laag om laag met de ragoüt in een vuur- vatse schotel en strooi er wat geraspte kaas over. Geef de schotel in een voorver warmde, hete oven in ongeveer 30 minuten een heerlijk croquant korstje. Risi-bisi 1 kopje rijst, 1U kopje bouillon (van een blokje), klein blikje doperwtjes, 50 gr. boter, oude geraspte kaas. Kook de rijst in 20 minuten mooi droog en gaar. Laat de doperwtjes uitlekken, verwarm ze met de botor en roer ze voorzichtig door de rijst. Serveer er apart een schaaltje ge raspte kaas by. Mokka-yoghurt Maak een halve liter mokkavla (door 1 lepel oploskoffie te klop pen door een flesje vanillavla). Meng een flesje yoghurt door deze mokkavla. Roer er eventueel iets basterdsuiker door. Doe de vla over in een glazen schaal en garneer de bovenkant met drie lepels gewelde rozijnen. Sprenkel hierover iets rum. We krijgen storm, voorspel de vader, toen de katten als gekken over de trap renden, het hondje waanzinnig tegen een dwarrelend stofje blafte en Marian de ene driftbui na de andere kreeg. Meestal klopt dat wel. Zo dra dieren en kinderen bijzon der onrustig worden, dreigt er weersverandering, een lawaaiig soort weersveranderingmet geweldige luchtverplaatsingen, verschuiving van krachtvelden en magnetische storingen. Die ren en kinderen schijnen dat te voelen en er door beïnvloed te worden. Wij niet. Waarom eigenlijk niet? „Hoe ouder je wordt, hoe verder je van de natuur af komt te staan", zeggen de mensen in zo'n geval

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11