„Tiny Alice": wonderbaarlijk mirakelspel van Edward Albee Proces in Mannheim tegen rol van Rijksduitsers in Polen Zestig Ver. v. jarig bestaan Letterkundigen Verstopte neus BEGRIJPT MEN ER IETS VAN?, Met wat slagroom doet u wonderen! ijn laatste stuk zit vol raadsels GETUIGE Expositie en andere manifestaties NED. ARCHITECTUUR IN LONDEN Russische griep blijft beperkt Ongericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 februari 1965 Vierde blad no. 31484 ïii Belgische lof voor Ned. Dans Theater (Advertentie) (Van correspondent Een groot talent Dat Edward Albee een groot ta lent is en ook in „Tiny Alice" weer goede scènes en scherpe dialogen geschreven heeft neemt niet weg dat ik zijn jongste ontwikkeling be treur: zijn hang naar symboliek (zo overtuigend in „The American dream" en zfjn liefde voor ontknopingen, die het hele stuk achteraf belichten (zo als in „Who is afraid of Virginia Woolf") zijn in „Tiny Allee" een on verteerbaar huwelijk aangegaan met zjjn verkondigingsdrang. Maar Albee is nog jong en er is reden aan te nemen dat hij, on danks zijn succes, de weg niet zal weten te vinden naar een gediscipli- neerder, meer doordacht en overtui gender gebruik van zijn grote ta lenten. De Belgische dagbladen zijn nooit snel met hun kritieken. Vandaar dat er tot nu toe nog maar één oordeel is verschenen over de voorstelling van woensdagavond van het Ned. Dans Theater. De socialistische „Peuple" van hedenochtend spreekt, naar ana logie van Béjart's benadering van het „spectacle total" en het noemt dat volkomen geslaagd. De recensent vond de voorstelling een prestatie van grote klasse, waarvan de ensemble- geest en de groepsdiscipline niet de minste kwaliteiten waren. Hij heeft ook een goed woord voor het Bra bants Orkest en voor het Philips Philharmonisch Koor, die hij „de toute beauté" noemt. Groot - Kempische literatuurprijsvraag De literatuurprijsvraag der Groot- Kempische cultuurdagen in Hilvaren- beek zal dit jaar zijn gewijd aan het korte verhaal. De jury bestaat uit Anton van Duinkerken, Emiel van Hemeldonck en Jan Naaijkens. Korte verhalen kunnen worden ingezonden door allen die geboren zijn in Noord- Brabant en Limburg en in de Bel gische provincies Antwerpen en Lim burg, ofwel in een van deze provin cies woonachtig zijn. Een volledig re glement kan worden aangevraagd aan het gemeentehuis van Hilvaren- beek. Cake. koffie, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nog lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Ml (Van onze correspondent in Washington) m E 36-jarige Edward Albee auteur van "Who is afraid of Virginia Woolf", de "Zoo Story", "The American dream" wn en enige andere successtukken ige, uit de laatste jarenis een totaal nieuwe weg ingeslagen met zijn nieuwste schepping: 'Tiny Alice' In dit twee uur en veertig mi nuten durende stuk dat op New- yorks Broadway gespeeld wordt mm met beroemdheden als John Gielgud en Irene Worth in de hoofdrollen, komt Albee nl. uit de bus als een wat mistige chris ten, die zijn tastend geloof in een raadselspel op de planken heeft gebracht. Het verhaal luidt als volgt. 1 Miss Alice, rijkkste vrouw ter we reld, kondigt aan dat zij gedurende i twintig jaar de lieve som van 100 miljoen dollar jaarlijks wil schenken aan de kerk. Haar advocaat, een cy nisch man, uitgerust met een mefi- stofelisch baardje, komt in de eerste scène de schenking bespreken met een kardinaal, zijn vroegere school kameraad, die zich met hart en ziel wijdt aan de financiële, politieke en algemeen maatschappelijke belangen van de kerk als instelling. Voor hete vuren g Advocaat en kardinaal besluiten dat lekebroeder Julian, de privé-se cret ar is van de prelaat, zijn intrek zal nemen in het immense kasteel van miss Alice om daar nader de schenking te bespreken. Julian, een zachtmoedig man, die jarenlang in een zenuwinrichting heeft doorge bracht, komt in het kasteel voor hete vuren te staan. Eerst wordt hij geconfronteerd met een haarfijne kopie van het vorste lijke slot, die in de bibliotheek staat opgesteld en waarin "\,Tiny Alice" wordt gezegd te wonen. De onwerke lijkheid en oneindigheid van dit bijna vijf meter langer model van het kasteel worden gesuggereerd dooi de mededeling dat in de bibliotheek van de kopie weer een piepklein mo del van het hele kasteel staat, met in de bibliotheek daarvan weer een model, enz. enz. enz. Na deze eerste ontmoeting met een mysterie wordt broeder Julian ge confronteerd met miss Alice (niet te verwarren met de onwerkelijke Tiny Alice), die hem eerst in de vermom ming van een oude vrouw begroet, maar daarna haar ware appetefijke zelf aan Julian onthult, in een ver leidingsscène met de rug naar het publiek. Julian valt voor de verlok kingen van miss Alice, stapt uit zyn pij en trouwt haar. Maar nog is de bruiloft niet voor bij of miss Alice pakt haar koffers en verlaat het kasteel, samen met haar advocaat en haar butler, ge naamd Butler. Julian, dodelijk ge wond door een revolverschot dat de advocaat op hem gelost heeft, blijft achter in de bibliotheek van het kas teel, aanvaardend dat hij zich wij den en offeren moet aan de onzicht bare Tiny Alice in de zich oneindig voortzettende kopieën. Zijn armen uitgespreid als aan het kruis sterft hij tenslotte, liggend voor het vijf meter lange model van het slot waarin de lichten intussen een voor een uitgaan. Tegenstrijdige interpretaties Wie zich na lezing van het boven staande naar het hoofd grijpt en uitroept: „Ik begrijp er niets van" gedraagt zich ongeveer zoals de over grote meerderheid van het publiek in New Yorks Billy Rose Theater elke avond na het zien van Albees jongste stuk. Niemand begrijpt precies wat Albee met zijn stuk nu eigenlijk wil en de meest tegenstrijdige interpre taties vullen dan ook de kolommen der critici. Albee zelf lijkt dat prettig te vinden. Volgens hem moet een to neelschrijver in zijn stukken meer vragen stellen dan hij kan beant woorden en het aan het publiek overlaten zich te verwonderen en antwoorden te vinden voor alle raadsels. Aan de andere kant heeft natuur lijk ook Edward Albee ideeën over zijn eigen stuk. Hij beschouwt het als een diep religieus spel, waarin broeder Julian, die zowel een soort Elcerlyc is als een Christusfiguur, tenslotte ontdekt dat van hem als hoogste geloofsdaad wordt gevraagd de onzichtbare, onwerkelijke Tiny Alicy, die in het kasteelmodel zou wonen, als God te aanvaarden. Vele kanten uit De verleidelijke miss Alice, de ad vocaat en de butler blijken niet meer dan afgezanten te zijn van Tiny Alice, die tot taak hebben door ver leiding en geldelijke schenkingen aan Irene Worth als miss Alice en föhn Gielgud als broeder Julian in een scène in de bibliotheek van het kasteel. Achter hem het vijf meter lange model van het slot, dat veel op Chambord Frankrijk lijkt. de kerk waarin het ware geloof door institutionalisering verloren gaan) broeder Julian te Doordat Albee echter alle duidelijke symboliek in zijn stuk vermijdt en de dialogen vaakt spekt met niet ter za ke doende, hoewel vaak puntige en geestige beschouwingen en opmerkin gen kan men met „Tiny Alice" nog veel meer kanten uit, en er is (be-, halve dan Albees eigen aanduidin gen) eigenlijk weinig reden om niet de interpretatie van de beroemde cri ticus Walter Kerr te volgen, die in het stuk een betoog ziet dat ware eenwording van twee mensen onmo gelijk is. Wie van symboliek en diepe specu latie houdt kan aan het jongste stuk van Albee zeker zijn hart ophalen. Zelf was ik daar kort geleden in New York niet toe in staat. De scè nes leken mij te lang, te duister en vaak te vervelend, de symboliek vermoeiend en het slot melodrama tisch. Miss Alice bereikt in de verlei dingsscène qua de melodramatiek een hoogtepunt. Het toneelbeeld van een nog half geklede in extase zich kronkelende Irene Worth doet boven dien regelrecht aan de omslag van een slecht pocketbook denken. En als in de slotscène dezelfde miss Alice de door een kogel getrof fen Julian in haar armen koester fen Julian in haar armen koestert met gebaren, die maar al te duidelijk toespelingen zijn op de klassieke houdingen der Piëta, dan vraagt men zich af tot hoever een quasi diep zinnige symboliek smakeloosheid nog vermag te rechtvaardigen. BORGSOM VOOR SS-ERS WERD DIRECT GESTORT (Van correspondent in Bonn Het z.g. „Tuchler-proces" in Mannheim tegen de heide SS-ers Richardt en Mocek houdt zich nu bezig met de veroordeling van nazi-misdaden in verband met de „oplossing" van het Jodenpro bleemHet gaat hier om het neerschieten van zestig Polen op de Tuchler-heide in oktober 1939. De executie van deze Polen ivas één van de fasen in de strijd tussen de reeds vóór de Duitse inval in Polen levende Rijksduitsers en hun „gastheren" De haat van de Polen jegens deze Duitsers votid haar uitlaatklep tijdens de z.g. Br onberg er-bloedzondag van 3 september 1939, waar bij zevenduizend Duitsers het leven lieten, (de nazi-propaganda sprak destijds van 60.000 slachtoffers) Niet ien der belangrijkste, maar der intelligentste beklaagden in Mannheim is een zekere Sörgatz, die bij het uitbreken van de Duits- Poolse strijd als Rijksduitser in het Poolse gedeelte van Pruisen woon de. Bij het bekendmaken van de al gemene mobilisatie in Polen werd Sörgatz van Poolse zijde gewaar schuwd en vluchtte naar Danzig. Hjj verklaarde dat geen van de Rijks- duitsers in Polen ernstig met de in val van Hitier rekening had gehou den. Van dankbaarheid was bij Sörgatz geen sprake. In oktober-1939 werd hij leider van een kamp, waarin een kleine 200 Polen waren opgesloten door de z.g. „Duitse Zelfbescher ming" een organisatie van Duitsers in Polen. Toen de Gestapo opdracht gaf tot het neerschieten van de ge vangenen, voerden Sörgatz c.s. de be velen zonder aarzeling uit. Sörgatz verklaarde dit laatste uit het feit „dat de in West-Pruisen woonach tige Duitsers van een onwankelbare hoogachting jegens het Duitse rijk waren vervuld". Zij hadden zich niet kunnen voorstellen," dat deze beve len geen rechtsgeldigheid zouden bezitten". Willekeurig De Vereniging van Letterkundigen, die op 15 februari 60 jaar be staat, heeft dit jubileum aangegrepn om met een aantal manifesta ties naar buiten op te treden. Op vrijdag, 12 februari, ivordt in het Museum F odor in Amsterdam een literaire tentoonstelling, De boekenboom genaamd, geopend, waar 120 auteurs met elk een boek vertegenwoordigd zullen zijn. In de hal wordt een (kunst)boom met boeken geplaatst. Voorts zullen er documenten worden tentoongesteld, die een overzicht geven van de geschiedenis van de vereniging. De eigenlijke expositie be vindt zich in de bovenzalen van het museum, ivaar behalve de boeken, portretten en handschriften van schrijvers actuele druk werken te zien zullen zijn. De tentoonstelling zal drie weken duren. Als geschenk van een aantal uit gevers aan de leden der vereniging wordt een boekje met dezelfde titel de tentoonstelling uitgegeven, waarin een aantal bijdragen van schrijvers en kunstcritici is opgeno- Voorts zal de vereniging in het Minervapaviljoen een receptie houden en zullen Seth Gaalkema en Roelof Stalknecht daar 's avonds een literair cabaret verzorgen. De fees telijkheden worden besloten met een nachtsouper waaraan ca. 200 per- n zullen aanzitten. Goede verhouding met uitgevers Prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter van de jubilerende vereniging, zei op een persconferentie dat het jaar 1965 „een grensdatum" is. Niet alleen we gens het 60-jarig jubileum maar ook omdat er op 1 januari een fonds voor de letteren tot stand is geko men en het parlement een nieuwe auteurswet in behandeling heeft. „De huidige auteurswet, die van 1912 dateert, was toentertijd niet al leen goed, maar ook tamelijk mo dern", aldus prof. Stuiveling, die er echter op wees, dat de wet door de ontwikkeling van radio en televisie is verouderd. kunst' omgesprongen. Zo waren er Polen, die door de ene Duitse instantie als „deutsch-freundlich" werden aange merkt, door de andere als vijanden bestempeld, waarna zij als het ware van de aardbodem verdwenen. Dc hoofdbeklaagden Richardt (69) en Mocek (63) vertonen de opval lende eigenschap van alle nazi-be klaagden, dat zij over een zeer slecht geheugen beschikken bij gebeurte nissen van werkelijke betekenis, ter wijl zij wel in staat blijken eindelo ze fijsten op te dreunen van bijv. SS-rangen. Mocek is later nog bijzitter geweest in het beructhte „Volksgerechtshof" van Ronald Freisler, die de putschis- ten tegen Hitier (1944) tot een af schuwelijke dood veroordeelde. Ri chardt en Mock behoren tot een ge neratie, die na de eerste wereldoorlog nog niet genoeg had van vechten. Zij sloten zich als eerste aan bij de nazi's en spreken elkaar nu nog aan met „Kamerad". Hoezeer dit soort oudgedienden nog aan elkaar hangt blijkt wel hier uit, dat zowel voor Richardt als Mocek onmideliijk de borgsom van resp. 8000 en 20.000 mark werd gestort die het hun mogelijk maakt op vrije voeten te blijven. Sehüle Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft meegedeeld, dat uit „pas ont dekte" dossiers blijkt dat Erwin Sehüle le, hoofd van het Westduitse cen trale bureau voor onderzoek naar nazi-misdaden, in 1933 lid van de S.A. en in 1935 lid van de nazi partij is geworden. Sehüle, die zich op het ogenblik in Polen bevindt, zei in Warschau, dat de beweringen van ADN „als een pak leugens" moeten worden beschouwd. Een woordvoer der in Bonn heeft verklaard, dat de beweringen van het persbureau „zeer onwaarschijnlijk" zijn. Hij zei echter, dat er in Bonn geen dossier Over de verhouding vau auteur tot uitgever merkte hjj op, dat er ge tracht is een „ideaal" contract tot stand te brengen, maar dat dit niet is gelukt. Men is niet verder geko- men dan een richtlijn, een soort moreel statuut met een aantal ad- viezen, waarbij echter geen percen- tages worden genoemd. Prof. Stuive- I ling betreurde het dat men tot dus- ver geen „ideaal" contract heeft j kunnen opstellen, maar voegde er aan toe, dat de verhouding tot de van Sehüle voorhanden is. Het West duitse ministerie van Justitie heeft in een formele verklaring gezegd, dat het de beschuldiging van ADN beschouwt als „een kwaadaardige po ging de goede naam van het cen trale bureau afbreuk te doen". Sehüle bestudeert op het ogenblik, met zes Westduitse openbare aankla gers, Poolse archiefstukken en micro-films over oorlogsmisdrijven. De 50-jarige ss-sergeant Klauster- meyer is in München wegens het vermoorden van negen Poolse joden in het getto van Warschau negen maal tot levenlange gevangenisstraf veroordeeld. Na een proces van tien weken werd hij schuldig bevonden aan het neerschieten van deze negen joden zonder bevel van hogerhand. Volgens de rechtbank pleegde hij de misdaden uit rassehaat. Ausehwitz-proces Verdediger dr. Laternser heeft gis teren in het Auschwitzproces in Frankfort tegen twintig artsen en bewakers van het voormalige con centratiekamp om de aanhouding van een getuige verzocht: de 51- jarige Oostduitse minister van In dustrie, Markowitsch. Volgens La ternser is hij medeverantwoordelijk voor de oprichting van de Berlijnse muur en het aan de Oostduitse grenswachten gegeven bevel om op vluchtelingen te schieten. De president van de rechtbank, Hctmeyer, wees het verzoek na een kort beraad af, omdat er naar zijn mening geen rechtsgrond voor aan houding bestaat. Markowitsch heeft in Auschwitz gevangen gezeten van 1942 tot 1944 en weigerde te antwoor den op vragen omtrent zijn leven sinds hij het kamp heeft verlaten 1 felijk vriendschappelijk Reizende expositie begint, op 4 maart Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. (Van «•respondent Op 4 maart zal in het prachtige gebouw van de Kon. Instituut van Britse architecten in Londen een tentoonstelling van modern Neder landse architectuur beginnen. Twaalf jaar geleden werd daar ook een der gelijke tentoonstelling gehouden. De expositie, bestaande uit foto's en maquettes, zal laten zien wat Ne derland de afgelopen 10 jaar heeft gepresteerd op het gebied van stede- bouw en ook van drooglegging en afdamming. Speciaal zullen drie ty pes stadsontwikkeling worden be licht, namelijk de nieuwe tuinstad Slotermeer, het centrum van Rotter dam en de overgang van Emmen van een landbouwplaatsje tot een moderne tuinstad. De tentoonstelling, welke door de Nederlandse ambas sadeur dr. J. H. van Royen zal wor den geopend en die tot 27 maart zal duren, verhuist dan naar de pro vincie, namelijk Southampton (10 april2 mei) Nottingham (24 mei 7 juni) en Glasgow (1529 juni). De expositie staat onder auspiciën van de Nederlandse regering en van de Bond van Nederlandse architec ten. /erlicht verstopte neus snel De griepepidemie. welke de Sowjet-Unie teistert, heeft nog niet haar piek bereikt, maar er zijn geen aanwijzingen dat de epidemie zich tot andere landen zal uitbreiden, zo heeft een functionaris van de We- reldgezondheidsorgansatie (WHO) verklaard. Volgens de laatste meldingen, wel ke bij de WHO zijn ontvangen, be perkt de epidemie zich tot de noor delijke steden van de Sowjet-Unie. In Moskou zijn 20 k 30 duizend ge vallen gemeld. Het virus heeft hoofd zakelijk vat op kinderen beneden ze ven jaar. In de Sowjet-Unie zijn ongeveer 5 miljoen mensen ingeënt tegen de ziekte. Een kleine epidemie in Oost-Duts- land is afgenomen. Van de zijde van de Haagse GG en _D vernemen wij, dat de entstof tegen a-griep door de fabrikant Philips-Dupharl alleen ter beschik king wordt gesteld van artsen en ziekenhuizen. Het heeft dus geen zin zich voor een vaccinatie tegen de griep te wenden tot de gemeentelij ke geneeskundige diensten. Breed band-transactie is nu definitief In de gisteren gehouden buitenge wone algemene vergademg van aan deelhouders van Breedband NV werd ter voldoening aan de met de Staat gesloten overeenkomst, besloten tot ontbinding der vennootschap. In de buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken NV werden de heren drs. G. Brouwers, ir. P. van Delden, prof. dr. P. B. Kreukniet en mr. A. Rinnooy Kan benoemd tot commissaris. Even eens werd het voorstel tot statuten wijziging goedgekeurd. Deze statu tenwijziging houdt o.m. in een ver andering van de benaming „direc tie" in „Raad van bestuur" en een verhoging van het maatschappelijk kapitaal van f240 min. tot f350 min., aldus een communiqué. „Is de Breedband-transaotie. die j Hoogovens met de Staat heeft afge- sloten nu definitief?", zo vroeg een aandeelhouder zich bezorgd af. Het j bestuur kon hem met een volmon dig „ja" geruststellen. Een andere I aandeelhouder vond de f 125 min., j die Hoogovens voor de goodwill van Breedband moet neertellen wat aan de hoge kant. „Ons komt het juist voor", zo verklaarde de voorzitter, ir. W. H. Kruyff. die verder meedeelde dat de nog aan de Staat te betalen f 110 min. een rente draagt van 6%. Ir Kruyff dankte vervolgens de directie namens commissarissen en aandeelhouders voor de voortreffelij- de regering over het samengaan met de regemg over het samengaan met Breedband tot stand heeft gebracht. Hij achtte de genomen maatregelen zeer In het belang van bedrijf en aandeelhouders.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7