1 LEIDEN IN CIJFERS Humor van CaryGrant in „Fatlier Goose" Films van deze week in Leiden Gregory Peck blinkt uit in film van Fred Zinnemann Boeren-Leidse kaas is van goede klasse jericht 1 maart I860 Vrijdag 5 februari 1965 Tweede blad no. 31484 LIDO "Father Goose" („Moeder de gans") is de schuilnaam waaronder Cary Grant de meeslepende hoofdrol vervult in een vrolijk, origineel en zorgeloos verhaal, dat zich tijdens de wereld oorlog afspeelt in de buurt van Nieuw Guinea. Hij is een eenzame zwerver met een motorboot, die eensklaps voor 22 een vreemde taak komt te staan: hy moet door middel van radioverbin dingen de Engelsen op de hoogte houden van de 'bewegingen der Japanse vliegtuigen. Op zijn eiland komt plotseling een merkwaardige invasie: de charman- te, jonge Catherine met een zeven tal meisjes tussen de 6 en 15 jaar, leerlingen van een consulaats-school. EiJj zy werden achtergelaten door een 21; "FATHER GOOSE* (2-F) Cary Grant en Leslie Caron „FATHER GOOSE" piloot, die plotseling opdracht kreeg aan een reddingsactie deel te nemen. Er volgt nu een aaneenschakeling van merkwaardige en spannende avonturen. Zowel voor „Pather Goose" als voor Catherine met haar leerlingetjes. De eerste is zwaar aan de whisky verslaafd en dat geeft aanvankeiyk veel conflicten en com plicaties. Als echter Catherine door De verleidster Boeiend filmwerk LUXOR Ondanks de kwasie- aohtige oppervlakkigheid, die er ach ter „La Trioheuse" schuil schijnt te gaan, is deze Franse film meer ge worden dan het enkel registreren van één van de vele problemen, die het leven kent: het door omstandigheden a&n lager wal geraakte meisje, dat ondanks andere bedoelingen in een wat verlegen, naïeve jongen haar wa re liefde meent te ontdekken. Het is geen nieuw vraagstuk, dat in deze rolprent aan de orde wordt ge steld. Evenmin is het er een nieuwe benadering van. Toch is La Trioheu se een boeiend filmwerk. Voor een groot deel komt dit op rekening van Prangoise Deldick het meisje, verliefd en tevens gebon den en Jacques Dumesnil de oprechte jongeman die in de tref fend trieste, soms zelfs melancho- leike sfeer inhoud weten te geven aan het (korte) ogenblikken van in nige liefde en hun verdere hopeloze onmacht. Rond deze verbeten strijd is een zwak thrillerverhaal opgehan gen, waarvan het slot in schril contrast met de doordringende mi lieuschildering beslist sterker had kunnen zyn. Nu is het een „wyze" levensles. Afbreuk aan het geheel doet het niet. Advertentie Zoekt u moderne 01 klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Polikliniek geleidelijk in gebruik Een begin is gemaakt met het in gebruik nemen van het grote poli kliniekgebouw van het Academisch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg. De afdeling reumatologie is als eerste ln de afgelopen dagen overgegaan. Successievelyk zullen de overige af delingen, allereerst die van de micro- biële ziekten en het klinisch labora torium, zich in het nieuwe gebouw vestigen. De direotie van het Acade misch Ziekenhuis streeft ernaar dat het gehele gebouw omstreeks medio april in gebruik zal zijn genomen, hoewel er uiteraard gegeven de groot te en inrichting van het gebouw nog veel op velerlei terrein moet gebeu ren en de arbeidskrachten schaars zyn. De centrale medische bibliotheek en de centrale fotodienst, waarvoor eveneens in het polikliniekgebouw plaats is gereserveerd, zullen nog de ze maand hun nieuwe ruimten be trekken. „LE MÉPRIS" MET B.B. STUDIO Ergens in „Le mépris" (de verachting) zegt de scenario schrijver Paul ongeveer: „Een film is eigenlijk iets raars. In het gewone le ven houden vrouwen hun kleding aan, maar in een film trekken ze die Juist uit." „Le mépris" illustreert zyn stelling met Brigitte Bardot, die op dit gebied wel enige vermaardheid geniet. Daarmee is haar aandeel in de film wel geleverd, want een ac ceptabele vrouw met enig karakter, kan ze nog steeds niet creëren. „Le mépris" beeldt een klein stuk je filmwereld in Rome uit. De enige acteur, die niet acteert is de re gisseur Fritz Lang, die zichzelf speelt en daardoor de beste acteur kan wor den genoemd. De clou van „Le mé pris" is minstens zo oud als de Odys see van Homerus, die men (in de film) in Rome bezig is te verfilmen: verdenkingen van ongeoorloofde lief desbetrekkingen tussen man en vrouw wederzijds. Scenarioschrijver Paul denkt dat zyn vrouw (B. B.) een verhouding heeft met de produ cer Prokosch. Dat is nog waar ook. En B. B. denkt weer dat haar man in de ban is van de secretaresse van de producer, wat niet waar is. De deus ex machina is tenslotte een auto-ongeluk, waarby twee doden vallen: het. tragisch einde van een onwezenlijke, soms wat pervers aan doende film. Maar dat zullen we maar op naam schryven van de film wereld, die nu eenmaal zo schynt te zyn. De kleurige beelden zyn modern verfilmd, soms was surrealistisch aandoend, onder de regie van Jean- Luo Godard. Carlo Ponti produceer de. De heer en Van der Willigen-Reddingius met hun 23-jarige dochter Anneke. (Foto Leidsch Dagbladf een slang gebeten wordt, leert zij als tegengift ook de whisky kennen en dan stort zy haar hart uit. Met het gevolgnu laten wy liever daar over zwygen. U begrijpt misschien tóch wel, waar het tenslotte op uit loopt. Maar voor het zover is, gebeuren er nog tal van opwindende dingen met de Japanners. Een gezellige en vlotte kleuren film, met veel afwisseling en veel droge humor, waarin Cary Grant nog eens heeft kunnen tonen, welk een voortreffelijk acteur hij is. Behalve hij en de charmante Leslie Caron is er ook de bekende Trevor Howard, die door de radio op de hoogte blijft van alles wat er op het eiland gebeurt en daaruit de nodige conclusies trekt.... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiniu lllilliiliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinïïiinTTTiiinTniimmninnniniimniiiii En de hel volgde hem na: subliem TRIANON Ruim twintig jaar na de Spaanse burgeroorlog blijken de wonden van die stryd nog niet ge heeld. In het zuiden van Frankrijk wonen nog vele ballingen met wraak gevoelens, wachtend op een kans om naar Spanje terug te keren. Een van hen is een bekend man uit de bur geroorlog, Miguel Artiguez, die door een bode gewaarschuwd wordt dat zijn moeder in Spanje op sterven ligt. Dat is voor hem aanleiding om weer naar Spanje terug te keren, hoewel hy weet, dat een oude rivaal van hem, een kapitein by Guarda Civilia, alles in het werk zal stellen om hem dood of levend te pak ken te krijgen. Regisseur Fred Zin- Oostenrijker van geboorte voor films als High Noon, From here tot eternty en The Nun's story heeft rond dit gegeven een sublieme film opgebouwd. De climax een schietparty in het ziekenhuis waar Artiguez moeder inmiddels is overleden wordt bijzonder treffend voorbereid, waardoor de spanning in de hele film bewaard biyft. Zinne mann. die in 1929 naar de Verenigde Staten ging en voor zyn werk tien tallen onderscheidingen ontving, vond in die acteurs Anthony Quinn en Gregory Peck ideale vertolkers voor de beide hoofdrollen. JAARBEURS In de lyst van deelnemers aan de Jaarbeurs uit Leiden en omgeving, die wy dezer dagen publiceerden, hebben wy abusievelyk niet de volgende fir ma's vermeld: J. de Nie Haardenfa- briek, Wernink en V.O.N.K. natuur steen, alle in Leiden. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN By onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zyn benoemd of herbenoemd: drs. F. A. Deierkauf, tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar in vaste dienst by de Medische Chemie; drs. A. J. van der Eb, tot wetenschappeiyk ambtenaar le-klasse in vaste dienst by het Inst. v. Radiopathologie en Stralenbe- schermingdrs. P. Floor, tot weten schappelijk ambtenaar in tydeiyke dienst by de Petrologie, Mineralogie en Kristallografie: drs. C. E. Gischler, tot wetenschappelijk ambtenaar le- klasse in tydeiyke dienst by de Struc turele en toegepaste Geologie; drs. W. 't Hart, tot wetenschappelijk amb. te naar in tydeiyke dienst bij de fa culteit der rechtsgeleerdheidH. Knape, arts, tot wetenschappeiyk ambtenaar le-klasse in tydelyke dienst bij de Anaesthesiologie; mr. K. L. Tan, tot wetenschappelijk ambte naar in tydelyke dienst bij de facul teit der rechtsgeleerdheid; N. Treur niet, arts tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar in tydelyke dienst by de psychiatrie; A. C. A. P. Vliers, arts, tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in tydelyke dienst by de Kin dergeneeskunde; drs. J. Wolters, tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in vaste dienst by de Organische Chemie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN N. A. Knlbbe 1 ma; Cornelia Johanna, dr van G. W. van Bemmel en G. Schinkel; Wilhel mus Jacobus, zn van J. H. Wernars en T. de Wit; Phllippus Franclscus. zn van R. van der Zwan en A. van Poel geest; Cornelia Petronella. dr van J. BekooiJ en A. Harsta. ONDERTROUWD H. P. van Rijn en D. Jansen; J. G. van Rijn en S. P. Kleefstra; P. Leeuwen en M. J. de M de Bruin; J. Brugman J. H. T. de Haas W. J. Tljssen en M. C. Guijt; der Scheer: Knegt; B. Stijger 1 Hoeven; J. JZandbergen Rljsbergen; Mourik. GETROUWD T B. van Weeren en P. A. Hartevelt; S. T S. Parablr en E. M. Rikmenspoel; A. de Boer M. A. van Hoof: R. Louw- A. E. M. Wessendorp; H. Piket en A. Honsbeek; H. W. Steenbergen en I. J. Janssen; J. P. van der Pouw Kraan en F. E. Kollau. OVERLEDEN N. G. F. Nuhn. 65 Ir, man; A. L. Ver hoog. 54 Jr, man; M. Blankwaardt, 81 C. H. Zaayer; A. Heetveld, len. 45 Jr, 1 der Velden; G. F. Vermeu- den Berg; C. De nieuwe burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Wil ligen, thans nog getooid met de ambtsketen van zijn tegenwoor dige gemeente Haarlemmermeer. (Foto Leidsch Dagblad) OP WEG NAAR EEN NIEUW EUROPA De stichting „Oud-Poelgeest" orga niseert. van 21 Juli tot 2 augustus een by eenkomst voor rooms-katho lieke en protestantse jongeren van Europa. Daarmee wykt „Oud-Poel geest" enigszins af van de traditie van het Europese jeugdcongres. Dit „gezameniyk bezinnen op de weg van de samenwerking der Europese vol ken" is een experiment. Het thema van de by eenkomst, die in het kasteel „Oud-Poelgeest" in Oegstgeest wordt gehouden is „Samen als christenen op weg naar een nieuw Europa". Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kandidaatsexamen II geneeskunde mej. A. C. Noels (Rot terdam) en de heren R. O. Hattink (Aerdenhout), J. M. Houbolt (Den Haag); R. A. A. J. L. Pas (Rotter dam); J. M. A. Penders (Den Haag) en M. F. Schutte .Amsterdam). Voordracht en onderscheiding bij de dies Zoals reeds eerder vermeld, zal de rede die de rector magnificus ge woonlijk op de universiteits dies 8 februari houdt, eerst worden uit gesproken op 2 juli as. in het kader van de universitaire lustrumviering. Professor dr. I Schöffer zal echter op 8 februari te 16.30 uur tydens een openbare senaatsvergadering in het Groot-Auditorium spreken over „Het einde van de Universiteit als kleine gemeenschap". Na afloop van de rede zal de heer J. P. Stam de universiteitspenning worden uitgereikt. Hem is deze pen ning zoals reeds bericht toege kend op grond van zyn grote verdien- De jaarlijkse keuring van Boe ren-Leidse kaas vond plaats in de Kleine Burcht. Er was weer veel belangstelling voor dit spe- ale produkt van kaasboerde en in de omgeving van Leiden. Alle leden van de vereniging van Boeren-Leidse kaasmakers hadden meer kazen ingezonden sten die hy in zyn functie van direc teur van de stichting „Universitaire Pers Leiden" voor de universiteit heeft gehad. die werden gekeurd door een deskundige jury gevormd door de heren L. A. van Vliet. Sas- senheim en P. van der Sterre, Bodegraven, met ir. D. Roze- boom, Rijkszuivelconsulent voor Boerenkaas als arbiter. De uit slag van de keuring was goed met een gemiddeld aantal pun ten van 86.3. Inzenders van le soort kaas. 100 pnt, J. A. v. d. Hulst, Oud-Ade (wis selbeker) 99 pnt, J. P. v. d. Hulst, Oud-Ade; 90 pnt, Th. P. Warmerdam, Warmond; 90 pnt, P. Ruiten. De Kaag; 89 pnt. N. P. Heemskerk, Oud- Ade; 89 pnt, A. Th. Straathof, Ryp- wetering; 87 pnt, P. H. r. d. Hulst, Voorhout. Voor alle inzenders van eerste soort kaas waren prijzen beschikbaar. Voor de zuivel-avond bestond een flinke belangstelling van inzenders en be langstellenden. De voorzitter, de heer J. P. v. d. Hulst, verwelkomde de be zoekers, waarby hy als speciale gas ten noemde de heren: W. van Leeu wen (ere-voorzitter), lr. D. Rozeboom, J. L. de Vries, Joh. Nusselder, M. Weima en K. Adema. Uitslag De uitslag van de gehouden keuring werd besproken door de heren ir. D. Rozeboom en K. Adema. Voor geur en smaak van de kazen werd geen onvoldoende gegeven. Wel werden enkele opmerkingen gemaakt die wy- zen op een besmetting van de kaas- melk via de gebruikte karnemelk. Met óe kazen, gemaakt met een speciale (werkbesparende) kaasapparatuur werden uitstekende resultaten bereikt- De heer J. L. de Vries sprak over de kwaliteit en de afzet van kaas. mede ook i.v.m. de maatregelen als gevolg van de EEG, waarby hy wees op het belang van goede bedryfsinrichting. Ook de boer moet industriëel denken en spaarzaam zyn met arbeid. Tijd studies. die elders bewezen dat met een nieuwe kaasmaakapperatuur plm. 25% besparing kan worden verkregen, zullen ook op Boeren-Leidse bedrijven worden verricht. Het maken van spe- ciaal-produkten, b.v. boerenkaas, is belangrijker dan massaprodukten. De heer Weima achtte van groot belang het handhaven van de zelf werkzaamheid van de boer en zeide dat nog meer aandacht aan voorlich ting en reclame moet worden besteed. Griekenland en Joego-Slavië goede buren Premier StambolitsJ van Joego slavië zal een tegenbezoek brengen aan Griekenland, aldus een commu niqué, dat gisteren in Belgrado is uitgegeven aan het slot van bespre kingen, die premier Papan dreoe van Griekenland met Joegoslavische lei ders heeft gevoerd. De gezamenlijke verklaring zegt voorts dat toepassing der beginselen van vreedzame samenleving tussen Joego-Slavië en Griekenland en het bevorderen van een geest van goede nabuurschap van het allergrootste belang zijn voor de bevolking dezer twee landen en een belangrijke factor vormen voor de samenwerking in de Balkan. De bewindslieden drukten hun tevredenheid uit over de vooruitgang in de samenwerking tussen de twee landen, maar zy zijn van mening, dat niet alle mogelijkheden op econo misch terrein worden gebruikt. Met betrekking tot de kwestie- Cyprus zegt het communiqué dat, hoewel er sprake is van enige ont spanning, de toestand nog steeds zorgen baart. De republiek Cyprus, een soevereine staat en lid van de Verenigde Naties, heeft recht op volledige onafhankelykheid en ter ritoriale onschendbaarheid en op de vrijheid zich zonder inmenging van buiten af over zyn toekomst uit te spreken. Bevolking op 31 december 1963 Vermeerdering door; a. geboorte b. vestiging Vermindering door: a. overlijden b. vertrek M Vr Totaal M Vr Totaal 890 2196 936 2397 1826 4593 48484 50322 98806 3086 3333 6419 M Vr Totaal 408 2409 366 2682 774 5091 2817 3048 5865 Verschil tussen vermeerdering en vermindering: Bevolking op 31 december 1964; Aantal voltrokken huwelijken 916 (vorig jaar 806) Aantal ingeschreven echtscheidingen 62 (vorig jaar 47) 269 -f 285 48753 50607 '4- 554 99360

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3