DAGBLAD Mr. G. C. v. d. WILLIGEN (57) BURGEMEESTER VAN LEIDEN I „Ik heb niet eens gesolliciteerd.... LEIDSE VLAG WAPPERDE VAN STADHVISTOREN B Met ingang van maandag 1 maart VEEL WERK LIGT TE WACHTEN WEER SCHEUREN IN A.M.X.-TANKS ALLES VOOR BROED- RESULTATEN alles Vlieland <§ud 9Ü teuws )pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 No. 31484 Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van een onzer redacteuren) t De kalender wtfst een van de eerste dagen van december aan In de burgemeesterskamer van het raadhuis in Hoofddorp, de hoofdplaats J m de gemeente Haarlemmermeer, rinkelt de telefoon, i Ja, hier Van der Willigen. Burgemeester, wy zouden heel graag een privè-gesprekje met U willen jbben en liefst op niet al te lange termijn. Ik heb zo'n idee dat ik wel weet waarom het gaat, maar heus, ik weet f Iets en elke publikatie is op dit ogenblik volstrekt prematuur. Burgemeester, wy willen ook helemaal niets publiceren. Wy willen f leen maar praten Nu goed, komt U dan maar aanstaande maandagmiddag om 3 uur. T - 11 -functie te aanvaarden aan ministerie van Binnenlandse Za ken. In 1937 trad hij in de residentie in het huwelijk met mej. J. M. M. Reddingius, uit welk huwelijk drie dochters zijn geboren, die thans respectievelijk 25, 23 en 20 jaar oud zijn. Introductie E' en kwartier vroeger dan afge sproken vervoegen wij ons aan het Raadhuis. Het blijkt geen bezwaar te zijn om toch on- middellijk te worden toegelaten, r Tegenover de bode hebben wij f eorgvuldig onze identiteit verhuld, evenals wij angstvallig hebben ver meden enig voorwerp te tonen dat Diize professionele werkzaamheid K>u kunnen verraden. De burgemeester toont zich daar erkentelijk voor: „Er doen natuur lijk wel geruchten de ronde, maar er staat nog helemaal niets vast en dus moet u echt beloven in dit stadium nog niets in de krant te Eetten Hetgeen we beloven en hetgeen dan meteen de weg opent tot een gesprek, dat zich ongeveer als volgt ontwikkelt: Burgemeester, heeft u reden om te geloven dat u méér kans maakt op een benoeming dan an dere sollicitanten? De burgemeester staat op van zijn stoel en laat zich in een fau teuil tegenover ons vallen. Hij zet zijn bril met het brede, donkere montuur af en kijkt ons lang en onderzoekend aan. Dat biedt ons de gelegenheid hem ook eens nader op te nemen. De heer Van der "Willigen heeft een donker, bijna zuidelijk type. Zijn lang, zwart haar, waartussen nog geen grijs haartje valt te bespeuren, is zorg vuldig naar links gekamd. Onder de borstelige wenkbrauwen kijken twee donkere ogen de bezoeker doordringend, maar beslist niet on vriendelijk aan. Hij heeft een mid delmatig postuur, is naar schat ting 1.75 meter lang en maakt een lustige, evenwichtige indruk. Een man die weet wat hij wil en die vermoedelijk ook heel gauw „door" heeft wat de mensen met wie hij ln aanraking komt, weten en wil len. Na enige ogenblikken van stilte, waarvoor wij op dat moment geen verklaring kunnen vinden, omdat wij in de veronderstelling verkeer den een bijzonder simpele, bijna stereotiepe vraag te hebben gesteld, komt het verrassende antwoord: Ik solliciteerde niet Tja, maar dat is het 'm Juist. Ik hèb helemaal niet gesol liciteerd. Ik ben per slot van reke ning 57 jaar, heb dus menselijker wijs gesproken nog acht burge meestersjaren voor de boeg en vond daarin geen vrijheid om een gooi naar Leiden te doen. Maar toen minister Toxopeus my naar Den Baag ontbood en mjj persoonlijk de vraag stelde of ik iets voor Leiden voelde, was ik door dat aanbod na tuurlijk wel vereerd en heb ik die vraag dan ook bevestigend beant woord. Zij het dan onder enige voorbehouden, o.a. ten aanzien van de huisvesting. En nu wacht ik dus maar rustig af" Nadat de afspraak ls gemaakt dat over dit onderhoud niets zal worden gepubliceerd dan na de officiële benoeming of zoveel eerder als door onze gesprekspart ner zelf verantwoord e.g. toelaat baar zal worden geacht, is de bur gemeester gaarne bereid iets om trent zijn levensloop te vertellen. Bier volgt het: Lekkerkerk Levensloop Gerrit Cornells van der Willigen werd 24 juni 1907 geboren in Zuid laren. waar zyn vader het ambt van Rijksontvanger bekleedde. In 1914 verhuisde de toeD 7-jarige knaap naar Oud-Beyerland, waar zijn vader in gelijke functie werd benoemd. Hier doorliep hij de lage re school en de h.b.s., waar hij in 1924, dus nauwelijks op 17-jarige leeftijd, het eindexamen aflegde. In Doesburg, waarheen hij korte tijd later verhuisde, bereidde hij zich voor op het staatsexamen, dat hy in 1926 met gunstig resultaat doorstond. Na aan de Gemeentelij ke Universiteit van Amsterdam in 1923 het kandidaatsexamen in de rechten te hebben behaald, ging hy verder studeren ln Leiden, waar hij o.m. lid werd van het Leidse Studentencorps. Gezondheidsrede nen noopten hem deze studie ge ruime tijd te onderbreken, waarna hy einde 1933, wederom in Am sterdam, de meesterstitel behaalde. Gedurende drie laar was de heer "Van der Willigen vervolgens als volontair werkzaam ter gemeente secretarie van Eemnes terwijl hij ln Baarn woonde, om daarna een In het laatst van 1938, benoemd tot burgemeester van Lekker kerk, bleef hij nier werkzaam tot 1956. Burgemeester Van der Willigen bewaart aan zijn eerste gemeente een bijzonder plezierige herinne ring. Het was een ideale combina tie van agrarische activiteit, voor namelijk veeteelt, en industriële be drijvigheid. Ik heb daar geleerd, aldus de heer Van der Willigen, dat je echt niet moet denken wei nig om handen te hebben, wanneer Je burgemeester bent van een klei ne gemeente. Dat is volmaakt illu soir. Myn dag was van de vroege morgen tot de late avond geheel gevuld, mede door bemoeienissen op provinciaal niveau. Haarlemmermeer In 1956 werd ik benoemd tot bur gemeester van Haarlemmermeer en ik kan niet anders zeggen dan dat ik het hier opnieuw bij zonder getroffen heb. Haarlem mermeer, een gemeente met byna 50.000 inwoners, is een gemeente met een grote middelpuntvlieden de kracht, waar op allerlei gebied veel te doen is. De landbouw neemt een belangrijke plaats in, maar daarnaast komt er noe langer hoe meer industrie". zyn er, burgemeester, tydens uw 8-jarig bewind hier, dingen tot stand gekomen, waarop u in uw hart misschien een beetje trots bent? Och, dat kan ik eigeniyk niet zeggen. Er is hier wel het nodige gebeurd, maar ik wil echt niet be weren dat dit nu eigeniyk myn werk is geweest. Ik het het voor recht in de vorige burgemeester, mr. Jansonius, een bijzonder be kwame voorganger te hebben ge had, op wiens grondslagen ik kon voortbouwen. Bovendien prijs ik my gelukkig met ie samenstelling van het College van Burgemeester en Wethouders, dat werkelijk be reid is alles te doen wat in het be lang der gemeente mag worden ge acht. Andere functies ekleedt u nog functies buiten uw gemeente? Ja, enkele. O.a. ben ik, onder-voorzitter van de Ver. van Nederlandse Gemeenten, voorzitter van het Instituut voor Ruimteiy- I De Leidse vlag wapperde gistermiddag omstreeks vier uur van het topje van de Leidse Stadhuis toren: Leiden had na ruim drie maanden weer een burgemeester. Mr. G. C. van der Willigen, werd met ingang van 1 maart a.s. benoemd tot opvolger van jhr. mr. F. H. van Kinschot, die op 31 oktober j.l. het burgemeestersambt moest neerleggen in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. In een deel van onze oplage van gisteren konden wij nog melding maken van deze burgemeestersbenoeming. Burgemeester Van der Willigen, die 57 jaar oud is, is lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en van geloofsovertuiging protestant met vrijzinnige inslag. Zijn voorganger jhr. Van Kinschot was de christelijk-historische beginselen toegedaan. Deze benoeming betekent het eind van een vry lange burgemees- loze periode, die overigens onder de voortreffelijke leiding van loco burgemeester Menken werd overbrugd. Helaas is het vanzelfsprekend ln een dergelijke interim-periode niet mogelijk geweest, beslissingen op langere termijn te nemen, waaraan een stad als Leiden zozeer behoefte heeft. By de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1965 klonk dit waar schuwend geluid ook menigmaal door. Ook toen namen B. en W. door de omstandigheden daartoe gedwongen een afwachtende houding aan. TIJD VAN GISSINGEN VOORBIJ In het Stadhuiswaar men reeds lange tijd uitzag naar de benoeming van een opvolger van jhr. Van Kinschot, was gister middag plotseling de spanning geweken: na vele gissingen, waarbij al vele malen de naam van Hoofddorps burgemeester was genoemd, wist men thans waar men aan toe was: de 57- jarige burgemeester van Haar lemmermeer staat over enkele weken aan het hoofd van de Sleutelstad. Burgemeester Van der Willigen, die gistermiddag om half vier van zyn benoeming op de hoogte werd steld, werd reeds een half uur later gelukgewenst door zyn voorganger, jhr. mr. Van Kinschot. Het duurde niet lang of in tal van telefoonge sprekken werd hem een „harteiyk proficiat" toegewenst. Familie ke Ordening en Volkshuisvesting, voorzitter van de Bond ter bevor dering van de belangen van spasti- ci, lid van de Monumentenraad af deling Museumcommissie, lid van de Culturele Raad voor Noord-Hol land en een van de oprichters van de Culturele Raad in Zuid-Holland. Voorts ben ik plaatsvervangend hoofdingeland voor het bebouwd eigendom van het Hoogheemraad schap van Rynland en gewoon lid van de Rotaryclub Heemstede. -- Welke is uw politieke Instel ling? Ik ben lid van de WD, maar ontplooi bepaald geen grote poli tieke activiteit. Myn vader was in hart en nieren vryzinnig-demo- craat en dat zou ik, geloof ik, ook zyn wanneer die party nog be stond. U zou me dus links-liberaal kunnen noemen. En wat myn geloofsleven betreft, ik ben van vryzinnigen huize en hier in Haarlemmermeer gastlid van de Doopsgezinde Gemeente. Maar ik zou elders evengoed lid van de Ned. Protestantenbond kun nen zyn Is uw echtgenote nauw be trokken by het plaatselyke vereni gingsleven? Och, zy vervult diverse func ties: bestuurslid van de Huishoud school, lid van de Plattelandsvrou wen en erevoorzitster van enige af delingen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in de Haarlemmer meer maar verder strewn wy er vooral naar een gezellig en leef baar gezin te vormen. Zoals ik u a'. zei, wy hebben drie dochters. De oudste 25 jaar is hoofd van de huishouding van een huis houdschool in Rotterdam, de twee de, 23 jaar, is nog thuis en heeft hier een heel plezierige baan als doktersassistente. En de jongste, 20 Jaar, staat op het punt om voor een tydje naar Engeland te gaan alvo rens ze gaat studeren aan de Bi bliotheekschool in Amsterdam. Ambtsaanvaarding Burgemeester, nog één vraag: als u benoemd wordt, wan neer wilt u dan by voorkeur uw nieuwe ambt aanvaarden? Dat hangt ten dele af van het tydstip van de benoeming. Maar ik zou nog dolgraag een paar weken met vakantie gaan alvorens myn eventuele nieuwe taak op te nemen. En ik heb dus aan de mi nister van Binnenlandse Zaken ge vraagd de benoeming in ieder geval niet eerder dan 15 februari a.s. te doen ingaan, maar ik weet uiteraard helemaal niet of dat mo- gelyk zal zyn. Maar mag ik nu ook iets aan u vragen0 Wedervragen En dan worden de rollen omge keerd en volgt een serie vra gen en opmerkingen, waaruit ons blykt, dat de heer Van der Willigen het contact met Leiden geenszins heeft verloren. Hy heeft nog tal van vrienden in Leiden, die hy min of meer regelmatig be zoekt neemt ook jaarlijks deel aan zyn club-dies en ontbrak sinds de beëindiging van zyn studie aan de Leidse Alma Mater nimmer in de stoet der reünisten by de opeen volgende lustrumvieringen. Hy informeert belangstellend naar de positie van de Leidse indu strie, naar het stadium, waarin de sanering van de oude binnenstad verkeert, naar de uitbouw van de gemeentegrenzen en van het uni versitaire bestel, het woningvraag stuk, kortom veel meer dan wy zo- voor-de-vuist-weg kunnen beant woorden. Met enige verbazing constateren wy overigens dat ons onderhoud al byna twee uur heeft geduurd. Wanneer we daarvoor by het af scheid nemen onze verontschuldi gingen aanbieden, repliceert de heer Van der Willigen hoffeiyk: „Integendeel, ik ben u zeer erken- teiyk voor uw komst naar hier". Veel dank, burgemeester en tot ziens???? Wie weet???? vrienden, stroomden de ambtswoning aan de Hoofdweg binnen. De benoeming was nog slechts een uur oud toen ook wy reeds het ge noegen hadden om met de heer en mevrouw Van der Willigen kennis te mogen maken. Het was een vluchtige kennismaking, doch wat ons opviel, dat was de openheid, waarmede mr. Van der Willigen ons tegemoet trad. „Straks zullen wij elkaar ongetwijfeld beter leren kennen. Mogen wy het bij deze eerste kennismaking laten?" Nog dezelfde avond het was reeds laat kwamen ook de loco burgemeester, wethouder S. Menken en de gemeente-secretaris, dr. J. v. d. Poel, hun opwachting maken by de nieuw benoemde burgemeester. Naar wy vernamen werd tydens dit onderhoud afgesproken dat de heer Van der Willigen a.s. dinsdag het eerste bezoek aan zyn nieuwe ge meente zal brengen. (Van onze Haagse correspondent) Opnieuw heeft het Eerste Legerkorps te kampen met het euvel van scheurvorming in de A.M.X.-tanks. Dertig van de ongeveer zestig tanks, die vorig jaar niet in orde werden bevonden, vertonen nu weer dezelfde kwaal, hetgeen overigens voor niemand in de legerleiding een verrassing is. Men wist, dat dit zou gebeuren. Zoals men zich misschien herin nert, waren het de ophangsteunen van de motor waarmee de geschuts koepel van de tank hydraulisch kan worden bewogen, die rarig jaar dreig den af te scheuren. Kieren van soms wel een centimeter breedte mani festeerden zich. Omdat men niet wist of de steun zou kunnen breken en dan wellicht een inzittende van de nauwe geschutsmotoren zou ver wonden werd destyds een tydeiyk ry- en schietverbod afgekondigd. Toen na enkele weken de ergst ge scheurde steunen waren vervangen, werd dit verbod ingetrokken. Dezelfde partij Jammer was, dat deze nieuwe steunen uit dezelfde party gietwerk kwamen, waaruit ook de oude stam den. Een onderzoek in de leger- werkplaatsen leverde de conclusie op, dat zij dezelfde gietfouten vertoon- Advertentle VOLAUTOMATISCHE iiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiil WEERBERICHT Koudere nacht Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankeiyk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatseiyk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en noordwest. Iets koudere nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur), 6 FEBRUARI Zon op: 8.12 uur; onder: 17.37 uur. Maan op: 10.24 u.; onder: 22.59 u. Hoogwater in Katwyk te 6.17 en 18.30 uur. Laagwater te 2.02 en 14.22 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's den als de zojuist afgekeurde party. Toch besloot men ze te monteren, omdat een nog niet gescheurde steun, mits regelmatig gecontroleerd, beter is dan een die reeds scheuren vertoont. Intussen wordt in de laboratoria van de Franse bewapeningsindustrie naarstig gezocht naar een metaal alliage, waaruit een sterkere steun kan worden vervaardigd. Het is de Nederlandse legerleiding niet bekend hoever het hiermee staat Er hoeft op het ogenblik nog geen tank te worden stilgezet, zodat de paraatheid van het eerste legerkorps, met name ran de daarvan ln Duits land gelegerde onderdelen, niet ln het geding is. Ook zonder de hy draulische aan dry ving is de ge schutskoepel van de tanks van hefc voertuigtype A.M.X. te gebruiken. Alle andere types A.M.X.zoals de commando- en de ambulancewagens het gepantserd personeelsvoertuig en de lichte houwitser hebben van het geconstateerde euvel geen last. Raad... en daad in de vorm van broednestjes, nestblokken, broedhokjes, broedkooien 1 - en 2-delig, zakjes mos en katoen- pluis als nestmateriaal cn - als de jongen er zijn - opfokvoer, vita minen, mineralen. Alles, en alk3 voor redelijke prijs bij weet heeft Namens het gemeentebestuur van Leiden, boden nog gister avond de loco-burgemeester, wethouder S. Menken en de ge meente-secretaris, dr. vd. Poel aan de nieuwe burgemees ter hun gelukwensen aan. In de gezellige zitkamer van liens ambtswoning poseerde het gezelschap voor onze fotograaf. Van links naar rechts mej. A. ~an der Willigenmevrouw J. W. M. v. d. Willigen Reddin- jius. wethouder Menken, mr. G. C. van der Willigen en dr. v. d. Poel. (Foto Leldsch Dagblad) Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Uit het Leidsch Dagblad van 1 7 February 1865: ln het Remonstrantsche i i kerkgebouw te Leiden werd i door Prof. Kuenen de vierde i voorlezing gehouden over het i onderwerp: „Over de Messi- i aansche verivachting". Bij de op heden plaats ge- i had hebbende aanbesteding i is aannemer geworden van het maken van een nieuwe i basculebrug op de Mare over i i de Langegracht. A. Verhoog metselaar alhier.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1