Ook KVP ongerust over 1 concentratie banken ssssS""1 Balans van Parijse mode week Kritiek van P.v.cLA. op verkoop domeingrond nstijl „Proces - Anastasia" Hamburg hervat LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 FEBRUARI 1963 Financieel debat in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) Na de Partij van de Arbeid blijkt nu ook de K.V.P. zich onge rust te maken over de concentratie in het bankbedrijf. De financiële specialist van de KVP-fractie in de Tweede Kamer mr. Brouwer noemde gisteren tijdens het financiële debat in de Tweede Kamer de houding van de regering tegenover de steeds voortschrijdende concentratie in het bankbedrijf weinig bevredigend. Hij vond het opvallend, dat het I gehele economische streven gericht Is op zo groot mogelijke openheid en zoveel mogelijk concurrentie, maar dat de banksector een tegen gestelde ontwikkeling te zien geeft. Over deze ontwikkeling bestaat bij ons grote ongerustheid, aldus mr. |S Brouwer. Hij bleek zich vooral ongerust te maken over de nieuwe kredietvoor- waarden, die de bankiersvereniging onlangs heeft vastgesteld en vroeg Aan minister Witteveen (Fnanci- ën) of de Nederlandse Bank ministerie van Economische Zaken Wk hun toestemming voor het vaststel- H i len van deze nieuwe voorwaarden hebben gegeven. Hij drong bij de bewindsman aan op een duidelijke El verklaring en vroeg voorts I snel onderzoek de bankfusies [»«t Misbruik Vf> De socialist mr. Engelsman noem- 242 de de nieuwe voorwaarden een dui- delijk voorbeeld van misbruik van p. I machtconcentratie. Hij betreurde de ek laconieke houding, die het ministe- rie van Financiën blijft innemen te- fmi gen de monopolistische ontwikkeling in het bankwezen. Hij drong op een Kt onderzoek naar de machtsverstren- °ju' geling in de financiële wereld, die t: vooral tot uiting komt door het ove: i en weer bezetten van commissaris- len *en' ALs een noodlottiS voorbeeld haalde deze woordvoerder de gang 1 o van zaken bij de N.V. Arch aan. Naar zegeltje 'bej Van vele zijden is gisteren in de Kamer voorts gepleit voor de af- schaffing van het kwitantiezegel, rdei ^een van woordvoerders bleek on- itei|der de indruk te zijn van het re- IJf geringsstandpunt, dat afschaffing n van dit zegel het streven naar be- lastingharmonisatie binnen de du, E.E.G. doorkruist. Het is een irritant ijaj en naar zegeltje, dat weinig opbrengt S"! en maar zo snel mogelijk moet ver- dwijnen, zo was de algemene opinie. Ook het ongehuwdentarief voor de Hel ^oon" en inkomstenbelasting is gis- teren weer ter sprake gebracht. VrR- elc wel alle woordvoerders bleken te- l0- ieurgesteld over de mededeling van R' minister Witteveen, dat er in de hui- Laj dige kabinetsperiode geen ruim- gar te meer is voor verlaging van het eyj vrygezellentarief. If Mr. Brouwer vroeg voorts de aan- dacht van de minister voor de posi- tie van de grote gezinnen. 'Hij meen- de, dat de minister er voor moet iip zorgen, dat bij verzwaring van de indirecte belasting in het kader van n" de belastingharmonisatie deze druk r» Bij Rotterdamse haven I Tweede Kamer ziet liever geen Noors keuringscentrum 1 (Van onze parlementaire redactie) pi In de Tweede Kamer leven ernstige bezwaren tegen de vestiging van een Noors gezondheidsinstituut voor zee- Ie! lieden in Rotterdam. De vestiging van een dergelijk keu ringscentrum voor opvarenden van Noorse schepen is geregeld in een G overeenkomst tussen Nederland en Noorwegen. Deze overeenkomst is eind vorig jaar op Noors verzoek in w Den Haag gesloten. Het verdrag is 2 een maand geleden ter stilzwijgende J goedkeuring aan het parlement voor in! gelegd. De Tweede Kamer heeft eoh- ter op voorstel van de commissie voor de volksgezondheid "geweigerd, het verdrag binnen de vastgestelde u termijn stilzwijgend te aanvaarden, o, Gisteren is besloten, dat aan de re- F gering zal worden gevraagd, het ver- j£ drag door middel van een wetsont werp aan de uitdrukkelijke goedkeu- si ring aan de Kamer te onderwerpen, il Deze weinig gebruikte procedure be- u tekent in elk geval een flinke ver- traging voor het (eventueel) in wer- J king treden van het verdrag. j Voorbeeld si Rotterdam wordt jaarlijks door een toenemend aantal Noorse schepen aangedaan. In 1961 waren het er I 2027, in 1963 kwamen er 2461 bin- (i nen, met meer dan honderdduizend l opvarenden. Een groot aantal sche pen doet Rotterdam alleen aan om van bemanning te wisselen. De Twee de-Kamercommissie voor de volksge- i; zondheid voelt er niet veel voor, dat de keuring van een zo groot aantal schepelingen niet meer onder Neder lands toezicht valt. Dit geldt temeer 'l daar talrijke Noorse schepen worden bemand door opvarenden uit Zuid- europese landen. Bovendien zou het Noorse voorbeeld aanstekelijk kunnen werken op andere landen, die even eens op het idee zouden kunnen wor den gebracht, een eigen gezondheids centrum in de Maasstad op te rich ten. Ook dit denkbeeld vindt men weinig aanlokkelijk. Daarom is de goedkeuring van het verdrag op de lange baan geschoven. Inflatie De Antirevolutionair Kieft vroeg nog de aandacht van de minister voor het inflatieprobleem. Hij wees er op, dat de waarde van de gulden sinds 1953 gedaald is tot 75 cent en vroeg zich af of het kabinet wer kelijk alles doet om de inflatie te bestrijden. Hij wees er op, dat de voortgaande geldontwaarding vooral op allerlei gesubsidiëerde instellingen een verlammende invloed heeft. Evenals de woordvoerder van de K.V.P. wees hU de bewindsman op de duidelijke waarschuwingen van de Europese commissie. Mr. Brouwer toonde zich erkente lijk voor het besluit om de omzet belasting op krantepapier af te schaffen. Maar wijzend op het ver zoekschrift van de Nederlandse Dag bladpers vroeg hij de minister om toch ook aandacht te besteden aan de hoge invoerrechten op papier. De minister antwoordt volgende week. De fractieleider van de Boeren partij, de heer Koekoek, zorgde voor de komische noot. Hij bleek bezwaar te hebben tegen bijna alle belastin gen. Toen staatssecretaris Van den Berge hem vroeg om dan eens op te noemen met welke belastingen hij instemde, antwoordde de heer Koe koek: „De inkomsten- en vermo gensbelasting als het gaat om on dernemers, die meer verdienen dan ze nodig hebben". „Minister houdt uitverkoop (Van De socialistische landbouwdeskun dige in de Tweede Kamer Egas heeft gisteren een scherpe aanval onder- len op het regeringsvoornemen de domeingronden in de IJssel- meerpolders aan particulieren te verkopen. HjJ vond, dat met de ver koop geen enkel algemeen belang wordt gediend, dat de ruimtelijke or dening er door wordt geschaad en dat bij de huidige ontwikkeling van de grondprijzen aan de kapitaal krachtigen een onrechtvaardige mo gelijkheid tot speculatie wordt ge boden. ,Het begint er op te lijken dat de minister uitverkoop wil houden", aldus de heer Egas. „Na Breedband ook de botervette IJsselmeer- gronden. Is het waar, dat de minis ter de oude vestingwerken ook aan particulieren wil verkopen evenals de pittoreske haventjes in het deltage bied?" Heilloos 'Hij vond, dat de regering met deze verkopen een heilloze weg opgaat. De kans bestaat, dat de nu te ver kopen gronden straks weer nodig zullen zijn voor de uitvoering van het ruimtelijke ordeningsbeleid en mor heel wat hogere prijzen terug moeten worden gekocht. Voor de ruimtelijke ordening moet de overheid een ruime hoeveelheid grond ter beschikking houden, vond hij. Hij rekende de minister voor, dat de koper van een bedrijf van veertig hectare zeker over een half miljoen gulden moet beschikken. „Dat zyn er maar heel weinig. Aan kleine groep wil de minister dus grote voorrechten geven". Niet eens De overige woordvoerders ln het debat, zoals de Antirevolutionair Kieft, de K.V.P.-er Brouwer, de C.H.- woordvoerder Tolman en de liberaal Tuijnman waren het helemaal niet ns met de socialistische bezwaren. Mr. Brouwer vond dat de regering voor haar besluit alle lof verdient. HIJ meende, dat de verkoop geenszins strijdig is met de belangen van de ruimtelijke ordening. De gronden hebben immers een agrarische be stemming en voor de ruimtelijke or dening Is genoeg gereserveerd, vond hij. Voor het risico van splitsing van de grote bedrijven, was hij niet bang. „Het gezond verstand van de mo derne boer is in elk geval wel zo ver gevorderd, dat hij het wel uit zijn hoofd zal laten om zijn bedrijf te Gegadigden Over de vraag, wie in de eerste plaats voor de in eigendom uit te geven bedrijven in aanmerking moet komen was de Kamer het niet eens. De heer Kieft vond, dat zoveel mo gelijk gegadigden uit ruilverkave- lingsgebieden een kans zouden moe ten krijgen. Ir. Tuijnman achtte een stelsel van doorschuiven beter, waardoor agrariërs die door ruilver kaveling hun land zullen verliezen de plaats in zullen nemen van hen die in de nieuwe polders een bedrijf kopen. Minister Witteveen, die als beheer der van de domeingronden de ver antwoordelijke bewindsman is in deze moeilijke problemen, zal volgen de week antwoorden. De Nederlandse kustvaarder Catharinavan 338 ton op het strand bij Schoorl. Gister ochtend is het scheepje op de kust vastgelopen. Rotterdam krijgt Churchillplein (Van R'damse correspondent) Eén van de meest centrale plei nen in het hart van Rotterdam zal de naam van Sir Winston Churchill krijgen. Het is het plein, waar in de toekomst de Blaak in de Westblaak zal overgaan en de Coolsingel een aansluiting zal krijgen op de Schie- damsedijk. Het plein op de plaats ligt nu nog het metrobouwdok Blaak zou de naam krijgen van mr. dr. K. P. van der Mandele. Mr. dr. Van de Mandele heeft het college van B en W verzocht het oorspronkelijke plan los te laten en het plein Churchillplein te noemen. Burgemeester mr. G. E. van Wal- sum heeft dit in een herdenkings woord bij het overlijden van Sir Winston Churchill in de gemeente raad meegedeeld. „Wij hebben dit voor Mr. van der Mandele zo ken merkende gebaar gewaardeerd en daarom besloten zijn suggestie over te nemen", zei hij. Gezin dakloos door brand Afgelopen nacht is in Blerick de noodwoning van het gezin Bastlaans tot de grond toe afgebrand. 'Het ge zin merkte aanvankelijk niets van de brand, maar toen het werd wak ker gemaakt, was het vuur zo hevig, dat twee kinderen, Jongens van 2 en 5 jaar oud, door de vader ternauwer nood en van buiten af via een open raam konden worden gered. Het uit personen bestaande gezin bezit thans nog slechts nachtkleding. De rest is totaal verbrand. Een hond kwam in de vlammen om. De oor zaak van de brand is onbekend. De schade bedraagt 20.000 gulden. Advertentie Voorrokers W( eteeneige Zelfkritiek in Joego-Slavië In een golf van zelfkritiek sinds haar in december gehouden congres heeft de Joegoslavische communis tische partij thans bekendgemaakt, dat 30 procent van haar leden kan lezen noch schrijven. Dit percentage is hoger dan het nationale gemid delde van het analfabetisme, dat vol gens de laatste volkstelling 21,1 pro cent bedraagt. Het officiële party-orgaan „Ko- munist" schrijft o.m., dat de partij leden, die er nog niet in geslaagd syn de kunst van het lezen en schryven meester te worden „hun plicht, zoals die omschreven staat in het partystatuut en programma, te vergeten. Er 2yn weinig redenen om nieuwe leden uit de gelederen der analfabeten te rekruteren", aldus het blad. Anna Anderson nu (eindelijk) medisch onderzocht UI Is de 64-jarige eenzame Anna Anderson, uit Unterlengenhardt in het Zwarte Woud, in werke lijkheid Grootvorstin Anastasia Nikolajewna Romanowa, de jong ste dochter van de laatste tsaar van Rusland? Vandaag wordt, na een onderbreking van tien maan den, in Hamburg het proces her vat, waarin Anna Anderson voor haar erkenning vecht. Al 44 jaar lang is zij bezig tot officiële er kenning van haar „rang" te ko men. Maar het lijkt een bijna on mogelijke opgave een situatie te reconstrueren, die zich bijna een halve eeuw geleden voordeed. (Van een speciale medewerkster) PARIJS De Parijse shows zijn achter de rug. Alleen Balen- ciaga, Givenchy en Yves St. Lau rent, die de inkopers de voorrang geven boven de pers bij hun pre mières, komen aan het einde van de maand nog aan het ivoord. Maar de nieuwe lentemode staat nu wel vast. Tien dagen hebben de collecties ge duurd. Duizenden modellen zyn in die tyd de revue gepasseerd. De ba lans kan nu worden opgemaakt. Dat kwam er dan aan nieuws uit de mo debus Zomen: de rokken laten de knie onbedekt. Verscheidene couturiers gaan zelfs tot enige centimeters er boven. Pompidou ln Pakistan De Franse premier Pom.pldou Is ln gezelschap van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murvllle, in Karatsji aange- afloop hiervan Kapsels: zyn kort en gekruld over dag. Met een pony of een lok over het oog. 's Avonds hoog opgebonden pypekrullen. Wie het een en het an der wil, zal zich een pruik moeten aanschaffen. Fokken: geplooid, klokkend of ge- plisseerd. Als het maar wijd is. Nu eens ontspringen die plooien vanuit de taille dan weer vanaf de heupen. Strakke rokken zyn deze lente uit de mode. Taille: zit op zyn plaats maar wordt niet ingesnoerd. Wordt steeds gemarkeerd door een ceintuur. Brede ceintuurs zyn van leer, smalle van lak- of krokodillenleer. Tailleur jasjes: zyn kort en vallen net in de taille of net er over. Op de kraag zit een corsage: een rode anjer of een witte camelia. Blouses: mouwloos en in de rok. Als ze over de rok worden gedragen, zit er een ceintuurtje omheen. Kragen: voor de lieve Jeugd veel kostschoolmeisjesachtige witte kra gen en manchetten, die gesteven zyn. Byna altyd zit er aan de hals ook yen de mantels wel een strik of een genopte mousselinen sjaal. Soms ook lange sjerpen, die by de avondkleding tot op de grond vallen. Jurken: smal op de buste, wyd van rok of recht met een portefeuillerok. By de geklede japonnen losse over- panden en schorteffecten in het rok- gedeelte. Mantels: wapperen met de jur ken mee als ze geplooid zyn. By de redingotes gerende rokken. Hoeden: voor kokette jongedames (en die schijnen vaker hoeden te dragen dan de ouderen) kleine bre- tens van stro met opgeslagen ran den, die achter op het hoofd staan. „Fair lady"-hoeden voor demi-mon- daines: platte pannekoeken die recht op het oor staan of wuivende geval len met tulen sjaals onder de kin geknoopt en rozen erboven op. Stoffen: fyne wollen stoffen voor de mantels. Voor de jurken linnen, zyden jersey, wollen crepe en shan- toeng. Voor de coctail en avondkle ding: zyden crêpe, kant en vooral bedrukte mooselinea in impressio nistische tinten. Open schoentje van bedrukte zijde met hooggekruiste banden van Roger Vivien In de officiële akte luidt het ge val-Anna Anderson: „De eiseres maakt erfrechteiyke aanspraken gel den op de op 16 en 17 Juli 1918 in Jekaterinenburg doodgeschoten Tsaar Nicolaas II van Rusland en zijn echtgenote Alexandra Feodorowna, geboren prinses von Hessen und Bei Rhein. zy zegt, dat zy de Jongste dochter van het Russische Tsaren paar is. De beklaagde is de klein dochter en de enig erfgename van de op 11 november 1953 overleden prinses Von Preussen, zuster van de vroegere Tsarina. Genoemde kleindochter is herto gin van Meckelenburg en deze heeft op haar beurt de eiseres aange klaagd. zy vraagt de rechtbank vast te stellen, dat de eiseres de op 16 (of 22) december 1896 in Borek ge boren Franziska Schanzkowski is". Drenkeling De hertogin beroept zich daarby op de vreemde coïncidentie dat de Poolse 1 andarbeidster Franziska Schanzkowski sinds 1920 van de aard bodem verdwenen is, terwyi ongeveer terzelfder tyd Anna Anderson op dook. In letteriyke en figuuriyke zin: zy werd als drenkeling uit het Berlijnse modderige Landwehrka- naal gevist, nadat zy zich van het leven had willen beroven. In het krankzinnigengesticht Dalldorf in Beriyn weigerde zy aanvankeiyk haar naam te noemen, maar later vertelde zy Anastasia te zyn. In de ze periode zou het lichaam van An na Anderson, Alias Anastasia, nog littekens hebben vertoond, die af komstig kunnen zyn geweest van de bajonetsteken, die het Jongste kind de tsaar Inderdaad in de moordnacht heeft opgelopen. In dit verband werd by een eer dere gelegenheid door de Hamburg- rechter de Weense kleermaker Klaibenzettel gehoord, die verklaar de in de bewuste gruwelnacht van Jekaterinenburg als krijgsgevangene by een Russische kleermaker ge werkt te hebben, waar hy de ge wonde Anastasia eerste hulp had ge boden. Hoewel de rechtbank zich tot nu toe met behulp van fotomateriaal, schriftvergeiy kingen, schedelmetin- en gebitsschema's had moeten behelpen, omdat de geheimzinnige eiseres pertinent weigerde haar lichaam op deze toch buitengewoon gewichtige littekens te laten onder zoeken, is ze nu voor de aandrang gezwicht. Inmiddels heeft het on derzoek in Uterlengehardt plaatsge vonden en wel door de kringarts „Obermedizinalrat" Heimlich, in te genwoordigheid van een tweede ambteiyke medicus. TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN ENGELAND De Engelse oud-minister var Volksgezondheid Anthony Bar ber (conservatief) heeft gisteren door middel van een tussentydse verkiezing in Altrincham zyn lager huiszetel gemakkeiyk heroverd. De ze verkiezing kenmerkte zich voor- nameiyk door een groot stemmen verlies voor de liberale party. Barber, die zyn zetel in oktober by de algemene verkiezingen kwyt- raakte, kreeg 20.380 stemmen tegen de Labourkandidaat Roy Roe buck 11.837. De liberaal Donald Bur den bracht het tot 7.898 stemmen en een onafhankeiyke tot 634. De liberalen hadden gehoopt de labour kandidaat van de tweede plaats te kunnen verdringen. In vergeiyking met oktober verloren zy echter by na 6.000 stemmen. De conservatieven zagen hun stem men percentage sty gen van 46.8 (in oktober) tot 50,01. Het percentage van Labour nam toe van 28 29,04, terwyi dat van de liberalen daalde van 25,2 tot 19,4. Uit deze cyfers biykt, dat de on tevreden conservatieven, die ln ok tober liberaal stemden, thans weer naar de Tories omzwaaien. Binnenkomen moeten nog de uit slagen van twee andere tussentyd- verkiezingen te Salisbury en East Grinstead. Behalve in East Grinstead en Sa lisbury zyn nog drie tussentydse verkiezingen op komst. Twee heb ben betrekking op veilige conserva tieve zetels. Een is een gevolg van de plotseling dood van ds. Llywel- lyn Williams, afgevaardigde voor het Labourbolwerk Abertillery in Wales. Indien deze verkiezingen geen re sultaten opleveren, die van het nor male patroon afwyken, bUjft de meerderheid van Labour over alle andere partyen in het Huia bepaald op drte «temmen. Spanning De hervatting van het proces wordt met grote spanning tegemoet gezien, omdat het rapport van de beide dok ters de zaak wellicht een belang rijk stuk verder zal brengen. Anna Anderson is niet op de erfenis van haar familie uit, het wordt ook be twijfeld of er nog lets over is van het vermogen, dat de tsaar by het uitbreken van de revolutie op een bank in Londen had laten zetten. Haai- enige wens is, als Grootvorstin Anastasia te kunnen sterven. Het proces heeft tot nu tot al ongeveer 120.000 mark gekost. Franse scholieren overspoelen ons land (Van correspondent) vyf extra nachttreinen zullen van 24 april tot 3 Juni minstens 20.000 Franse middelbare scholieren voor een bezoek van een dag naar ons land voeren. Dat blijkt tenminste uit het grote aantal aanmeldingen voor deze reizen, waarvoor het Franse mini sterie van Ondenrijs en Cultuur ruime subsidies beschikbaar stelt. Eerder organiseerde men reeds rei zen naar Duitsland, Zwitserland en Engeland. De scholieren zullen onder meer een bezoek brengen aan Rotterdam (per Spidoboot door de Rotterdamse havens), VIaardingen en Amsterdam, waar door de grachten zal worden gevaren. Ook Volendam staat op het programma. De nachttreinen vertrekken uit Parys, Lille en Caen. Deze visites zullen ons land een aardig dou ceurtje opleveren, want de jonge Fransen hebben volgens het Franse ministerie de beschikking over een gemiddeld zakgeld van f 50. De treinen vertrekken 's avonds om tien uur en komen in de vroege ochtend in Rotterdam aan. LOFTROMPET President Soekarno en de Sowjet- russische ambassadeur in Djakarta, Michailow, hebben gisteren de lof trompet gestoken over de „onverbre- kelyke vriendschap" tussen hun landen. Vanaf myn jongelingentyd, toen ik de leerstellingen van Marx, Engels en Len in bestudeerde was mUn sympathie steeds by het Rus sische volk, aldus het Indonesische staatshoofd. De toespraken werden gehouden omdat vyftien jaar gele den de diplomatieke betrekkingen tot stand kwamen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11