GALOP IS VOOR KENNERS Drie visies op lierv. geschrift kernwapens RITMEESTER Officieren vergaderden in Ermelo Prof. Rothuizen: Mensen met nieuiv conflict beladen ASPRO' „ZENDING IS PIONIERSWERK" fa Kleinste kerk in Nederland wordt in 1966 opgeheven Europees parlemen t moet zeggenschap over landbouwfonds CONFLICT Gereformeerden in Ankeveen gaan kerken in 's-Graveland FAMILIEKERK NEDERLANDSE BLOEMEN IN WENEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG S FEBRUARI IW8 Advertentie Het geschrift van de Her vormde Synode over de kern wapens bevat een al te rechtlij nige en simplificerende argu mentatie, die tot al te radicale en veel te weinig genuanceerde conclusies leidt. Dit is de mening van prof. dr. ir. A. van Leeuwen S. J., een van de drie sprekers, die gisteravond in Ermelo voor de drie verenigingen van officie ren hun visie op het synodaal schrijven gaven. Prof. van Leeuwen ontwikkelde in het bijzonder bezwaren tegen het derde hoofdstuk van het synodale geschrift, waarin de definitieve en onherroepelijke conclusie van het radicale „neen zonder ja's" voor komt. In dit hoofdstuk, zei hij, wordt de uiterste technische mogelijkheid van een kernoorlog van wereldfor maat in het centrum geschoven en als de exclusieve norm voor de be oordeling der kernwapens gehan teerd. Dit op grond van het telkens weer terugkerende argument, dat een beperkt gebruik van kernwapens zeker tot volledige kernoorlog moet leiden. Tegenover deze opvatting voerde prof. Van Leeuwen aan, dat een technische beschouwing der kernwa pens ons nog slechts kan leren, dat deze wapens een spectrum van moge lijkheden bieden. „Onderaan" sluit het kernwapen met vloeiende gren zen aan bü de conventionele wapens en veel meer naar boven toe klimt het tenslotte pas op tot de uiterste technische mogelijkheid van een volledige kernoorlog. Prof. van Leeuwen noemde het „neen zonder ja's" een holle leuze, even gevaarlijk voor de vrede als elke andere extreem pacifistische afweerhouding ten aanzien van oor log en kernbewapening. Duidelijk „neen' Hoewel hy van mening was dat het radicale neen van de synode niet steekhoudend gefungeerd en ver antwoord is, geen reële inhoud heeft en geen werkeiyke perspectieven biedt, zei hij het van harte met de synode eens te zün, dat het onze redelijke plicht is, tegenover de oor log en de kernbewapening een zo krachtig mogeiyk neen te stellen. Maar dan een neen, dat reeël en efficient is, dat opgebouwd is vanuit de concrete situatie en afgestemd op reële mogelijkheden. Dit neen zal moeizaam opgebouwd moeten wor den en al groeiende zjjn inhoud en effiëntie moeten verwerven. Prof. van Leeuwen zei, dat de kern van een efficiënt en werkelijk neen tegen de oorlog en de kernbewape ning, de organisatie van de vrede in een supranationale rechtsge meenschap is. Zulk een organisatie van de vrede is een taak, die in Verschillende fasen en met behulp van verschillende middelen leidt naar ontwapening en afschaffing der kernwapens. In het perspectief van de opbouw van een daadwerkelijk neen tegen de oorlog en de kernbewapening wordt de functie van het militaire apparaat een wezenlijk andere, niet meer primair gericht op de oorlog maar op het mogelijk maken van ïe organisatie van de vrede. Waardering en bezwaren Trof. dr. G. Th. Rothuizen, die vervolgens aan het woord kwam, stelde, dat verschillende zaken voor het synodaal geschrift pleiten. Het ichrqven is moederlijk, wys, duide lijk, eerlijk, moedig en profetisch. Moederlijk omdat het de mensen een aijna niet te dragen gewetensconflict wil ontnemen, wijs omdat het 't di- pacifisme-conformisme heeft Jsvillen doorbreken met een vondst, namelijk geen gewoon pacifisme, peen dienstweigering, maar atoom- pacifisme. Het schrijven is duidelijk omdat een welomschreven neen uit spreekt tegen het gebruik van kern wapens, eerlijk omdat het een „nee en ja" heeft willen doorbreken, moe dig omdat de synode koste wat het koste met het geschrift gekomen is (en daarbij velen binnen en buiten de kerk van zich vervreemd heeft) en profetisch omdat het radicaal en apart is. Wat volgens prof. Rothuizen tegen het geschrift pleit is, dat het niet moederlijk genoeg is. Niet moeder lijk genoeg, omdat het de mensen inet een nieuw confilct heeft bela den, namelijk dat van „geen dienst weigering" maar ook „geen bom". Het is niet wijs genoeg, omdat het de vraag is wie onder de huidige om standigheden atoom-pacifisme en pacifisme klaar zal weten te onder scheiden, niet duidelijk genoeg (of juist al te duidelijk) omdat het een knoop doorhakt, die de zaken nog bileen houdt, namelijk die van het ,.we kunnen de kernwapens gebrui ken noch missen". Het geschrift is Verder al te eerlijk, omdat het „neen" helaas niet zonder „ja's" kan, het is al te moedig omdat het de prijs le hoog maakt (dynamiet onder het machtsevenwicht) en het is niet pro fetisch genoeg omdat het niet prak tisch genoeg is. Conclusies Prof. Rothuizen kwam tot een vyf- tal conclusies. De eerste is, dat niet goed valt in te zien hoe het kern- wapengeschrift militair bruikbaar ge maakt kan worden. Er zou geen bezwaar bestaan als het pacifis tisch wilde zijn (want pacifisme wil de militaire onbruikbaarheid) maar dat wil het geschrift nu juist niet. Het geschrift gaat voorts in zijn verontrusting te ver. Het eist na melijk een onvoorwaardelijke onge hoorzaamheid ten aanzien van het gebruik van kernwapens. Deze on voorwaardelijke ongehoorzaamheid, zo luidde de derde conclusie, kan provocerend werken op de verstoring van het evenwicht. Eenzijdige risico's tot eenzijdige ontwapening hebben slechts zin indien het gehele westen daartoe overgaat. In de vierde plaats stelde de hoog leraar, dat het machtsevenwicht geen doel, maar hoogstens een mid del en dan nog op korte termijn (er wordt wel eens gezegd hooguit 1975 is. Op den duur is het even wicht niet uit te houden, ook mo reel niet, omdat helse wapens een helse mensbeschouwing met zich meebrengen. Een bewapening, die mensen in staat stelt vijanden uit te roeien als waren het ratten moet „bijgehouden" worden door een mo raal. welke die vijanden inderdaad als ratten beschouwt. De laatste con clusie van prof. Rothuizen was dat we „onder de paraplu van de be wapening dienen te ontwapenen". Niet even duidelijk Ds. W. Dyckmeester, lid van de Synode van de Hervormde Kerk, zei, dat het synodaal geschrift door de „interpretatie-Calmeyer" het beeld heeft gekregen van te pleiten voor eenzydige ontwapening en massale dienstweigering. Hy vond, dat de sy node bepaald niet onschuldig aan die vertekening geweest is, omdat de for muleringen niet altyd even duidelijk interpretatie maak te een aanvullend geschrift noodza kelijk, „Woord en wederwoord" kwam daarom geen dag te vroeg. Dit „Woord en wederwoord" is geen stap terug, maar is een weergave van het eerste geschrift „zoals de synode het bedoeld heeft, en misschien wat an ders getoonzet". Het eerste geschrift, aldus spreker, stond dichter bij de zaak, het tweede („Woord en weder woord") dichter bij de mens. Ds. Dijckmeester stelde verder, dat het radicale „neen" gehandhaafd is gebleven, „want kernwapens zijn on bruikbare wapens, die zedelijk onaan vaardbaar zijn". Waar de kerk voor al tegen heeft willen waarschuwen is tegen een vorm van puur mili tair denken, tegen wetmatigheden, die het militair denken eigen zijn. De büeenkomst, die in de Jan van Schaffelaerkazerne in Ermelo werd gehouden, was zoals gezegd be legd door de drie officierenvereni gingen, namelyk de A.R.K.O., de N.C.O.V. en de V.O.K.L. Behalve veel beroepsofficieren waren er cadetten van de K.M.A. en leerlingen van Scholen voor Reserve-officieren aanwezig. Over het besprokene werd lang en zeer intens gediscussieerd. Oecumene in Breda In het Bredase Brabantpark zijn de parochianen van de r.k. Michael- parochle voor hun hervormde buren een inzamelingsactie begonnen, die ten doel heeft de in aanbouw zijnde hervormde Marcuskerk te voorzien van een doopvont. Dit cadeau is gekozen in overleg met de hervormde gemeente en de parochianen zijn zelf met het ini tiatief tot de aanbieding van de doop- Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. ItetitoM* efi Kerke lijk L e veu kand. te Barendrecht te Muiderberg (toez.) P. v. d. Veer te Farmsum. GEREF. KERKEN Beroepen te Gees B. de Boer, kand. ""3 Siegerswoude K. J. Ar- Charlois. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Harderwijk B. v. Zuyle- kom te Leens. Bedankt voor Bergent- helm TJ. Boersma te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk P. v. Zonneveld Meppel J. Bennek om. Kievit te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Noord H. Llgtenberg te Oudemlrdum te St.- Annaland A. Hofman te Zeist. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Ederveen F. Mallan te Veenendaal. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Emmen J. Bouritlus te Hoogezand voor Scheveningen N. J. vont gekomen. Pastoor B. Beuken van de Michaelparochie heeft het ini tiatief van zijn parochianen gepre zen, omdat naar zijn mening de christenen juist in het doopsel één zijn. De hervormde gemeente heeft zich erg ingenomen getoond met de rooms katholieke geste. DS. SLUMP: ..Of de zending nu bedreven werd in de vorige eeuw of op het ogenblik: de opdracht is altijd dezelfde. Er is altijd de strijd te gen de duisternis en het heiden dom". Dat zei ds. F. Slump uit Oegstgeest gisteravond in de Koningskerk in Leiden voor le den van de afdeling Noord van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond. De bijeenkomst stond onder leiding van de presidente, mevrouw L. Ha verkampKlaveringa, die weer en kele nieuwe leden welkom heette en het een en ander vertelde over de komende jaarvergadering. Ds. Slump zou aanvankelijk spre ken over het onderwerp „Mijn le venstaak op Nieuw Guinea", maar dat is een onderwerp, die zijn vrouw doorgaans behandelt. Ds. Slump ging in 1923 voor het eerst naar Nieuw Guinea. Hij was een van de eerste zendelingen, die speciaal voor de me dische dienst werden opgeleid. Maar op medisch terrein heeft hij zich nooit ten volle verdienstelijk kunnen maken want op elke zendingspost waar hij kwam was al een arts aan wezig. In 1951 keerde ds. Slump terug uit Nieuw Guinea. Ds. Slump gaf de ongeveer vijftig aanwezige dames op boeiende wijze een beeld van de moeilijkheden, waarmee de zendeling te kampen heeft. „Het is echt pio nierswerk" aldus ds. Slump. KARDINAALSMANTEL VERDWIJNT De scharlakenrode „cappa magna" van de kardinalen gaat verdwijnen. Nog voor het aangekondigde consis torie van 22 februari a.s., waarop 27 nieuwe kardinalen worden gecreëerd, zal Paus Paulus een decreet uitge ven betreffende vereenvoudiging van de officiële kardinaalskledij waarbij het staatsie-pronkstuk van de „prin sen der kerk", de van caluchon voor ziene mantel van gevlamde zijde met een sleep van vijf meter lang, wordt afgeschaft. Reeds in december 1952 had Paus Plus de XII om reden van sober heid een verkorting van de eerst zeven meter lange sleep gelast. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN P. Hartevelt i TJeerd Wilhelmus, zn van T. S. Gos- llnga en W. J. L. v. d. Kroft; Leendert, GETROUWD l Y. Langezaal; M. W. Pet t OVERLEDEN R. Schats, 76 Jr. man; A. de Mooi], Jr, e.v. K. R*-- Houten 90 Jr, K. Ravensbergen; H. J. Megcheise, 88'jr, man; H. Galop een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Een sigaar, die favoriet is bij rokers van een geurige maar toch lichte kwaliteits-sigaar Motie in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer acht storting van de nationale invoerheffingen in het Europese landbouwfonds alleen aanvaardbaar als het Europese par- lemen zeggenschap over dit fonds krygt De Kamer heeft gisteravond motie aangenomen, waarin dit standpunt duidelijk is vastgesteld en rin de regering wordt gevraagd de democratisering van de Europese ge meenschappen met grote kracht te biyven verdedigen. Minister Luns zei deze motie als m belangrijke steun te beschouwen in het Nederlandse streven naar de mocratisering. De motie is in de cember voorgesteld door de begro tingscommissie voor Buitenlandse Zaken en werd gisteravond met alge- e stemmen door de Kamer aan genomen. De kwestie is actueel, om dat in juli van dit jaar het Europese landbouwfonds de beschikking zal kunnen krijgen over de invoerhef fingen op agrarische produkten, die de verschillende lidstaten aan de buitengrenzen van de gemeen schap worden geheven en nu nog in de nationale schatkisten vloeien. Voorkomen Het Nederlandse parlement wenst te voorkomen, dat de gemeenschap eigen middelen zal komen te beschikken zonder dat er een parle mentaire zeggenschap van het Euro pese parlement tegenover staat. De nationale parlementen hebben im mers geen zeggenschap over de mid delen van de gemeenschap. In de Kamer bleek gisteren veel belangstelling te bestaan voor een suggestie van katholieke zijde het streven van de regering te laten on dersteunen door een speciale kamer commissie. Bezorgd De Tweede Kamer heeft zich gis teren bij de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken nogal be zorgd uitgelaten over de ontwikke lingen van de Europese politiek, een bezorgdheid die gedeeld werd door mr. Luns. De bewindsman heeft gis teren duidelijk verklaard onder wel ke voorwaarden Nederland wil deel nemen aan een hernieuwd overleg tussen de ministers van Buitenland se Zaken van de zes EEG-landen. Het beleid zal gericht moeten zijn op de vorming van een geintegreerd, open en democratisch Europa, met handhaving en versterking van de Atlantische samenwerking Ne derland zal er op aandringen, dat ook Engeland aan een overleg van de ministers van Buitenlandse Za ken deelneemt maa rzal de Engelse /aanwezigheid niet meer als voorwaar de stellen. Zolang de verschillen tus sen de zes landen over de beginselen van de Europese en Atlantische sa menwerking nog groot blijven wil Nederland geen vaste vorm voor het Europese overleg. „Het heeft geen zin de verdeeldheid te organiseren", aldus mr. Luns. Minister Luns en zijn staats secretarissen De Block en Die penhorst (rechts) tijdens de be handeling van de begroting voor Buitenlandse Zaken in de Twee- de Kamer. De Tweede Kamer heeft gis teren de begroting van Buiten landse Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De com munisten en pacifisten verklaar den tegen de begroting te zijn. Na afloop van de begrotingsbe handeling deed zich een merk waardig conflict voor tussen mi nister Luns en de Kamer bij de behandeling van een zestal ver zoekschriften van Nederlandse staatsburgers, die zich financieel tekort gedaan achten door het ministerie van Buitenlandse Za ken. Hun gevallen hebben "be trekking op uitbetaling van pen sioenen, salarissen en onkosten. De Kamer heeft een speciale commissie ingesteld voor de be handeling van de verzoekschrif ten, die tot de conclusie waren gekomen dat het ministerie van Buitenlandse Zaken de betrok kenen onrechtvaardig heeft be handeld. Deze conclusie werd gisteravond door de Kamer over genomen. Minister Luns vond de problemen van de zes reques- tranten menselijk wel te begrij pen, maar bleef volhouden, dat aan de zes betrokkenen geen on recht Is gedaan. De minister nam de conclusie van de. Kamer voor kennisgeving aan. De Ka mer bleef bij haar afkeuring maar wenste aan deze zaak geen verdere consequenties te verbin den. van hieruit naar de kerk over het erf. Na de dienst komen ze weer in de woning terug en drinken daar nog een kopje koffie. Evenzo is het met de meerderheid van de kerk gangers, die na afloop bij de ook daar wonende familie J. Holdinga gaan koffiedrinken. De meeste kerk gangers behoren tot deze familie. In Het kleinste kerkgebouw van Nederland, de Geref. Kerk in Ankeveen, gemeente Weesperkaspel zal volgend jaar worden opgeheven. Hiermede raken de gereformeerden van Ankeveen en Hollands Ankeveen hun kerk gebouw kwijt en zullen zij moeten gaan kerken in 's-Graveland. De Gereformeerde Kerk van het dorp is klein en telt met kin deren mee nog geen vijftigtal le den. Tot einde vorig jaar werd er 's zondagsmorgens een leesdienst gehouden, waar dan een ouder ling de preek voorlas en s mid dags kwam er een dominee, meestal ds. H. Th. van Reenen uit 's-Graveland of een andere do minee uit de omgeving. Dit jaar zal er zondags maar één dienst worden gehouden en wel in de middag. De ene week leesdienst en de andere week wordt de dienst door een predikant geleid. Dit is dan de overgang naar de totale opheffing van de gerefor meerde diensten in Ankeveen. Het allerkleinste kerkje werd ge sticht in 1894 en bestaat dus al meer dan zeventig jaar. Het werd gebouwd op 't. erf van de familie Holdinga naast 't woonhuis en is in haar his torie zeer nauw met deze familie verbonden geweest. Boven de voor deur. die echter nooit meer wordt gebruikt, prijken de woorden „Ge reformeerde Kerk", terwijl aan de zuidzijde drie ramen in Romaan se stijl het gebouw tot een echte kerk stempelen. Het interieur, al hoewel natuurlijk klein, doet ook den ken aan een echt kerkgebouw. Bij de achterdeur waar men pleegt bin nen te komen staat een kansel, waarop 'n grote bijbel ligt, en daar naast een speciale bank voor de ou derling. Verder zijn er 30 zitplaat sen, die meestal niet allemaal bezet zijn. Indien er meer kerkgangers dan stoelen zijn, worden er stoelen gehaald bij de familie Holdinga, het geen bij bijzondere kerkelijke ge beurtenissen wel eens voorkomt. Kopje koffie De kerkeraad, bestaande uit de predikant en een ouderling wordt ontvangen in de woning van de wed. D. Holdinga- van Ingen en gaat '55 werd de gemeente kerkelijk by 's-Graveland ingelijfd, doch de sfeer van deze kleine gemeenschap bleef gehandhaafd. De jeugd zal zich aan deze nieuwe omstandigheid wel snel aanpassen, omdat zij reeds deelneemt aan jeugdwerk in 's-Graveland, maar voor de ouderen zal de om schakeling naar de grotere kerk van 's-Graveland wat moeilijker gaan. Wat er volgend jaar met het ach ter berkebomen verborgen kerkje gaat gebeuren is nog niet bekend, maar vast staat wel dat de gere formeerden van Ankeveen met dank zullen terugdenken aan de Intieme sfeer van deze kleine gemeenschap. Er is tot opheffing besloten omdat in de naaste toekomst geen uit breiding van de gemeente is te ver wachten. Op Nederlands initiatief zal in een warenhuis in Wenen een proef geno men worden met de verkoop van snijbloemen. De proef duurt drie weken, van 20 februari tot en met 13 maart a.s., en wordt mogeiyk nog niet drie of meer verlengd. Er wor den ter plaatse door de groothandel aangeboden bloemen voor gebruikt. Dat kunnen Nederlandse zyn, maar ook andere. Eloemen zijn in Oostenrijk niet erg populair. Nederlanders willen nu weten of daar door inschakeling van nieuwe verkoopkanalen iets aan te doen is. Een enquête onder de bezoe kers van het warenhuis wordt aan de verkoopproef verbonden. Een Nederlandse deskundige zal de leiding van het onderzoek hebben, de verkregen gegevens komen ter beschikking van het Produktschap voor Siergewassen. De kosten van f 8500 worden gedragen door het fonds marktonderzoek van het pro duktschap. De eerste stoot werd gegeven door de Kring Bloemenveilingen van de Veieniging „De Nederlandse Bloemis terij", die enige maanden geleden enkele publiekrechtelijke en privaat rechtelijke organisaties bijeen riep. In ©en voorbereidingscommissie heb ben nu vertegenwoordigers van de kring bloemenveilingen zitting, als- Man roofde uit tandartssalon terwijl vrouw iverd geholpen (Van onze Utrechtse correspondent) Tandarts A. Roosing in Utrecht, heeft bij de politie aangifte gedaan van wat men op het hoofdbureau noemde „een misselijke streek". Maandagmiddag om ongeveer 12 uur belde een echtpaar by de tand arts aan met het verzoek of de vrouw behandeld kon worden. Zij klaagde over hevige kiespijn. Terwijl de arts de vrouw hielp, roofde de man uit de salon, waar hij wachtte, een blauw Egyptisch kannetje van glas. een antiek koperen schaartje in foedraal en een skischoentje. De waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele tientallen guldens. Elk spoor van de dader ontbreekt. Het vage signalement, dat de tandarts kon geven was dat de heer een grijs kostuum droeg en ongeveer 1.75 meter lang was. Het echtpaar vertrok in een bruin-beige auto, een Karmann-Ghia met rood dak. mede van het produktschap, van de Vereniging van snijbloemen- en plantenexporteurs en van de RJJns- burgse Vereniging van Snijbloemen exporteurs.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7