Larense vrouw schreef nieuwe televisieserie Jumping Jewels jaar bij circus Boltini Vonnis Veronica kwestie van tijd JAZZ-BALLET VOOR DE T.V. Wat doet een walser hij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN AEG RUSSISCHE RAKETPROEF Dieren en planten nabij Zuidpool Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 februari 1965 Derde blad no. 31482 L.0. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. RIEN VAN NUNEN TERJJG ALS TAXICHAUFFEUR (Van onze Hilversumse correspondent) Rien van Nunen komt na zijn. Stiefbeencreatie als taxichauffeur Freek Nijdam terug op de t.v. Vrijdagavond is een einde gekomen aan de serie Stiefbeen en Zoon. In september wil de NCRV be ginnen met een nieuwe vervolgserie waarin Rien van Nunen op nieuw de hoofdrol speelt. N.C.R.V.'s dramaturg David Koning probeert angstvallig de naam van de schrijfster geheim te houden. Hij heeft zijn reden. Alle afle veringen zijn nog niet gereed. Wan neer de serie compleet is, zal de naam bekend worden gemaakt. Intussen weten wy, dat het een Larense huis vrouw is. In het weekeinde zet zij de sluizen van haar inspiratie open en put uit gebeurtenissen, die zij vroe ger heeft meegemaakt op Kattenburg in Amsterdam. Zes afleveringen heeft zijn reeds klaar. Ontevreden Erg verbaasd over deze ontdekking van haar schrijfsterstalent is zij niet, hoewel nimmer tevoren is gebleken dat zij schrijven kon. Zelfs met het bijhouden van haar huishoudboekje heeft zij moeite. Als zoveel t.v.-kij- Strijken kan nog gemakkelijker v-/"1 stoom A.1ZVJ strijkijzer mond de boerderij van de lieer Pt. Luis totaal verwoest. De brand ls ontstaan door het overspringen van een vonk bij het starten van een trekker. De kle ren van de landbouwer vatten daarbij ook vlam, maar hij kon dit vuur spoe dig doven. Twee trekkers met zelf bin ders. andere gereedschappen en een partij hooi werden een prooi der vlam- kers was zij ontevreden over sommi ge programma's. Zij vond ze ge zocht en niet in overeenstemming niet het werkelijke leven. Met haar man besprak zij haar idee voor een tv-programma, waarin b.v. een taxi chauffeur de hoofdrol zou spelen. Enthousiast Op voorstel van haar man schreef zij een verhaal en stapte ermee naar de N.C.R.V. zij wist niet, dat daar naar een voortzetting van de stief- beenserie in een andere vorm werd gezocht. Het kosbte haar veel moeite tot David Koning door te dringen, maar toen hij eenmaal een afleve ring onder ogen had gehad, was hij enthousiast. Alfred Pleiter werd aan getrokken om het verhaal t.v.-rijp te maken en Rien van Nunen werd gevraagd een fragment uit dit stuk i volkstoneel te spelen. Midden in de roos. T*v.-seetie, ac teur en schrijfster vonden de opzet goed. De eerste afleveringen werden gekocht en de opdracht verstrekt nog meer verhalen te maken. Een op dracht, die de schrijfster maar al te graag uitvoert. De grootste bewonde raar is haar man, die maar niet kan begrjjpen waar zijn vrouw de onderwerpen en de inspiratie van daan haalt. (Van onze Haagse correspondent) Het circus ,,Toni Boltini" zal traditiegetrouw de Benelux-tour- nee 1965 openen met een gala-première op het Malieveld in Den Haag. Er is een goede kans, dat ex-R.E.M.-omroepster Marian Bierenbroodspot de gasten welkom zal heten. Mogelijk wordt zij de opvolgster van de spreekstalmeester, die circus Boltini na vele jaren met het circus te hebben opgetrokken, nu heeft verlaten. Andere bekenden uit de wereld van het amusement die de gelederen van Boltini komen versterken zijn tiener-ster Johnny Lion en zijn Jum ping Jewels. Voor 200.000 gulden, ac cepteerden zij een jaar lang, als speciale attractie te gaan fungeren. Anton Geesink wees het aanbod (100.000 gulden) van de hand. Over het eigenlijke circusprogram ma is op dit moment nog niets be kend. Alle dieren zijn namelijk in Rome. waar zij figuren in de groots opgezette filmproduktie „De ark van Noach". De dag na de première op het Malieveld zullen de Nederlandse studenten „Circus Boltini" een Si korsky-helikopter aanbieden. Het toe stel. dat dienst heeft gedaan op het vliegkampschip „Karei Doorman", van de Koninklijke Marine, zal ge bruikt worden bij het oprichten van de masten van de circustent en voor stuntwerk en reclamevliegen. Verlies Financieel staat het circus er min der rooskleurig voor. Uit de cijfers blijkt, dat ook in 1964 weer verlies is gemaakt. De tekorten worden ge dekt uit de inkomsten van de arnu- sementsgelegenheid ..El Paradiso" in Soesterberg, 's winters tevens het cir- cusverblijf. UITBREIDING ZENDTIJD VOOR TELE AC Nog voordat de Stichting Televisie Academie (Teleac) met educatieve uitzendingen is begonnen, is reeds besloten tot uitbreiding van de zend tijd. Met ingang van volgende week is aan de N.T.S. maximaal twee uur zendtijd per week toegewezen, voor het doen van educatieve uitzendin gen in samenwerking met Teleac en deze zendtijd wordt met ingang van 1 mei verlengd tot ten hoogste drie uren per week. Gisteren is in Delft in een geïm proviseerd Ingericht voormalig ketel huis van de Technische 'Hogeschool het eerste programma van Teleac opgenomen. De eerste uitzending begint op woensdag 10 februari 's avonds om 10 over half elf. Het eerste program ma bevat een vraaggesprek tussen drs. A. van Oosterbaan, die de cur sus moderne onderwijsmethoden en didactiek leidt, met de Groningse hoogleraar prof. L. van Gelder. Voor de eerste leergang van de cursus hebben zich al 10.000 personen opge geven. De cursus E.H.B.O. begint op 10 februari. „Frater Venantius" naar Schin op Geul Wim Sonneveld zal op maandag 22 februari zijn one-man-show onder breken en Amsterdam voor een dag verruilen voor Wylré in Limburg. De plaatselijke carnavalsvereniging daar, meent dat de artiest om zijn rake creatie van de Limburgse „fra ter Venantius" 'n flinke carnavals- decoratie heeft verdiend. Wylré is het buurdorp van Schin op Geul, dat door Sonneveld natio nale faam heeft verkregen. De ar tiest heeft toegezegd het erelint per soonlijk in ontvangst te komen ne men. Hij zal op deze avond zijn Venantius-show nogmaals ten beste geven. De „Zingende fraters", het oorspronkelijke sextet uit Stein, dat later door Sonneveld is geparodieerd in zijn Venantiuscreatie, zal de hul diging opluisteren. Ook vele burgemeesters, andere autoriteiten en het symphonisch or kest van het Maastrichts conserva torium onder leiding van W. Hystek zullen de bijeenkomst bijwonen. Fred Emmer deze s week naar hais i NEDERLAND 1 AVRO 9.40 1 9.55 l 10.25 i Mr. Magoo, tekenfilm Dick van Dyke show NTS-journaal Sportpanorama Danny Kaye show AVRO's Televlzier Binnen de grenzen, documentaire NTS-journaal. NEDERLAND 2 KRO 8.20 uur Nieuws in het kort NTS Theater'65 Onze man in Parijs De blauwe saffier, thriller. en De toestand van N.T.S.-Journaal- redacteur Fred Emmer die on langs bij een auto-ongeval werd ge wond en met o.m. een hersenschud ding in het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen moest worden opgenomen is thans van dien aard, dat hij deze week uit het ziekenhuis kan worden ontslagen. Zijn verdere herstel thuis zal, naar verwacht wordt, ongeveer een maand duren. Actualiteiten De NCRV verzorgde een „in- g terview" met de Turkse premier g Inönü. Wat hij van papier oplas, j zal gelukkig geen wereldoorlog g ontketenen. -Vergelijkerderwijs g leek de NCRV een gevaarlijker H bron voor onlusten te hebben aangeboord in Ermelo, dat niet g door Harderwijk wil worden op- geslokt. Op Nederland 2 kon- digde „Achter het nieuws" van de VARA aan, dat we de volgen- g de keer het eerste interview te fj zien zullen krijgen dat Soekarno T heeft toegestaan nadat hij uit de g VN is getreden. A E#""* AUTOMATIC TOASTER f69.50 tVan onze parlementaire redacteur) Minister Luns (Buitenlandse Za ken) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de onderte kening door Nederland van de Euro pese Conventie tegen de piratenzen ders (en dus ook tegen Veronica) slechts een kwestie van tijd ls. Dat Nederland niet direct tot onderteke ning is overgegaan, wil niet zeggen dat ondertekening zal uitblijven. Er is thans intredepartementaal overleg gaande. Binnenkort zal mr. Luns de ondertekening in de ministerraad ter sprake brengen. Naar Montreax Het „Nationale ballet" zal de bal letten verzorgen in de AVRO-televi- sieshow „Hoofdstuk III". die onder het motto „Jazz uit Nederland" wordt voorbereid voor inzending naar het jaarlijkse festival in Montreux. Aan deze show, die dezer dagen wordt opgenomen, werken o.m. mee Rita Reys. het trio Pim Jacobs, het ensemble van Mischa Mengelberg, Edwin Rutten en het orkest onder leiding van Ruud Bos. Produktie en regie worden gevoerd door Sjef de Groot en Bob Rooyens: cartoons van Frits Muller. De choreografie wordt verzorgd door Robert Kaesen, die met acht dansers van het „Nationale ballet" en met medewerking van 21 manne quins op muziek van Ruud Bos twee grote jazzballetten heeft gecreëerd voor deze show. Heel kort gezegd is een walser iemand die van grote blokken staal plakken en platen walst. Behalve kort is dit ook gemakkelijk gezegd. Een walser moet bijvoorbeeld feeling hebben voor ma chines. Hij moet weten dat het goed zit met de temperatuur, de snelheid en vooral met de kwali teit van de plaat. Zo zit dat met walsen, één van de specifieke beroepen bij Hoogovens. Andere beroepen bij Hoogovens - en dat zijn er heel wat - vragen weer om heel andere kwaliteiten. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is er voor vrijwel iedereen met twee bezige rechter handen en een gezond verstand plaats bij Hoogovens. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar iemand van Personeelszaken? Dit is het adres: Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", telefoon 02550-6611, toestel 1111. Ne tv 1 ork wil twee gulden niet betalen De grote stad New York zegt juridisch niet verplicht te zijn een 189 jaar oude schuld ran 56 dollarcent (on geveer f 2,00) te betalen. Charles Chaney had inlich tingen ingewonnen over de huidige waarde van een obli gatie van vier shilling, die het Neivyorkse ivaterleidingbe- drijf op 6 januari 1776 had uitgegeven en die van gene ratie op generatie in de fa milie was gebleven. Stadsaecountant Beame antwoordde, dat het volgens de wetten van stad en staat verboden ivas dergelijke obli gaties 20 jaar na de verval datum nog te betalen. Deze serie obligaties was op 2 ja nuari 1876 afgelost. Beame zei verder, dat op het stuk geen interest betaald behoefde te worden, zodat de totale waarde nog steeds 4 shilling zou zijn, indien het al betaalbaar was. Hij troostte Chaney echter met de mede deling, dat de obligatie als historisch document een veel grotere waarde zou kunnen hebben. lil Tweede Kamer Luide kritiek tegen ontwikkelingsbeleid (Van onze parlementaire redactie) De regering zal de eerste drie ad viezen van de adviesraad voor ont wikkelingshulp publiceren, zo deelde staatssecretaris Diepenhorst (Buiten landse Zaken) gisteravond in de Tweede Kamer mee. De adviezen handelen over het consortiumbeleid, het projectenprogramma en de uit zendingen van deskundigen. De re gering heeft voorts besloten een or gaan in te stellen, dat met particu liere organisaties voor hulp aan ont wikkelingslanden overleg zal plegen over concrete projecten. Met deze toezegging dempte staatssecretaris Diepenhorst gisteren de luide kritiek, die tegen het ont wikkelingsbeleid was geuit, Vrijwel de hele Kamer bleek in eerste ter mijn bezwaar te hebben tegen de geringe uitbreiding, die de regering aan de ontwikkelingshulp heeft ge geven. De staatssecretaris kreeg ten slotte de waarschuwing de aandrang ter harte te nemen en in septem ber bij het indienen van de nieuwe begroting meer tegemoet te komen aan de ruime uitbreiding van de ontwikkelingshulp, waarvoor de ka mer zich in oktober heeft uitgespro ken. Bejaardenprobleem Tien procent van de Neder landse bevolking is ouder dan 65 jaar. Een belangrijke „pressure- groep" dus. Komen de bejaarden ook aan hun trekken wat de fi- aanciële middelen, de woon ruimte, en de geestelijke en li chamelijke verzorging betreft? Kees van Langeraad, Wolf Kie- lich en Nico van Vliet hadden weer zo'n „horizontaal" pro gramma samengesteld, waarin langs de gehele kust van de ouderdom proefboringen werden verricht om te zien of er wat boven zou komen. Er kwam heel wat naar boven, via enquêtes, filmpjes, gesprekjes in de zaal met aanwezige ouden van dagen en een paar illustere gasten (dr. Drees, dr. Schreuder, dr. Mun- nichs en mevrouw Schouwe- naar, de minister van Maatschappelijk Werk)zodat men alles bij elkaar toch wel een goed en ruim overzicht had over het bejaardenprobleem. Vooral dr. Schreuder (we heb ben hem al enkele malen op het M—lUllll lllllllll lH flBlH—HWHBI scherm gezien, een keer in een aflevering van „Onder vier ogen" met zeer rechtstreekse vragen van Jan van Hillo. later nog eens in een gesprek met pater Creighton) zei dingen die in het geheugen bleven hangen. Hij wees op de absurde toestand dat wij in Nederland het beste zor gen voor de mensen die het 't minst nodig hebben, en het slechts voor hen die het 't meest nodig hebben (er zijn bejaarden tehuizen die tè hoog-bejaarden niet opnemen, ook leeft teveel nog de gedachte dat bejaarde aieken eigenlijk niet in een zie kenhuis thuishoren). Hij ver meldde dat driekwart van de ernstig zieke bejaarden die in zijn ziekenhuis terechtkomen, weer voldoende herstelt om naar huis te kunnen terugkeren. Ove rigens was het aardig te verne men dat bejaarden zelf denken dat 50% van hun lotgenoten aan een chronische ziekte lijden, ter wijl het werkelijke getal slechts 3% is! Onze vrouwelijke minister van Maatschappelijk Werk kwam via de televisie het beeld binnen. Dat haar bijdrage echter niet tevoren was opgenomen, bleek enkele minuten na het einde van haar uiteenzetting, toen zij plotseling vanuit Den Haag het beeld weer insprong om een opmerking van een der bejaarden in de zaal te beant woorden. Nico van Vliet was er kennelijk dolgelukkig mee, de overige makers ongetwijfeld ook. Zoiets is immers het bewijs dat de uitzending „leeft", en in feite is zo'n doorbreking van het te voren zo knap en koelbloedig uitgedokterde schema de grote droom van iedere televisieregis seur: een teken van leven! Wat zou hij nog meer kunnen verlan gen? Hilversum I, 402 AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman. 9,05 Klass. gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. i zangsollsten. 12.00 Licht lnstr. 12.27 Meded. t.b.v. la: 12.30 Metropole-ork.amua.muz. 13.00 Nws. 13.10 Meded.. event, act. of gr. 13.25 Beursber. 13.30 Licht lnstr. ens. 14.00 Moderne kamermuz. 14.30 Het woord in het proza, literair program ma. 15.15 Koorzang met orkestbegelei ding. 15.30 Radio Filharm. Ork.: popul. klass. muz. 16.00 Nws. 16.02 Voordr. 16.20 Popul. gram. 17.00 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Ultz, van de VVD. 18.30 Lichte ork.muz. en aangsoliste. 19.00 V. d. kind. 19.05 Sportparade. 19.30 Eigen progr. voor twintigers. 20.00 Nws. 22.40 Act. 23.08 Nwe gram. 23.55-2400 i II. 298 ut. sen. (7.30-7.40 Nws. en 8.00-8.05 Over weging). 8.30 Nws. 8 40 V. d. hulsvr. Schoolradio. 10.00 Londens Symf.- sprek. 12.27 Meded. t.b 14.30 Klass. NCRV14.15 Amus.: semi-klass. ork.werken. 15.30 Oude moderne kamermuz. 16.60 Bijbelover denking. 16.30 Licht lnstr. trio 17.00 gram. 20.10 Boeren en Burgers overdenking. 22.55 Boekbespr. Kerkorgelconcert. 23.55 Lichte muziek uit Zuid-Amerika. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VARA: 15.00 Vrouwe lijkheden: progr. "15 V. d. kleute: ionaal Agrarlsc t Badabou (Le voyage de Badabou), grappig tekenfilmpjè. 19.40 Van Ge west tot Gewest, wekelijkse rubriek ge wijd aan regionale gebeurtenissen. 20.00 22.45-22.50 Journaal. vis, televisiespel. etage. 20.25 Moeilijk reportage. 20.45 Onder vier ogen •aten, gesprek, 21.55 i lek. 22.10 Einde ultz. WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Uitgehongerd hondje hield buren uit slaap Na telefoontjes van de buren is de Utrechtse politie uitgerukt naai de Alexander de Grotelaan op het Kanaleneiland. Een jankende hond bij een familie thuis hield al drie dagen de buren uit hun slaap. In de slaapkamer vond de politieman een zes tot acht weken oud hondje, vastgebonden aan een dertig cen timeter lang koordje. Het beestje had geen eten en drinken gehad, volgens de politie. Het hondje is naar het dierenasiel aan het 'Houtensepad ge bracht, tegen de familie is proces verbaal opgemaakt. De Sowjet-Unie heeft met succes een proef genomen met een nieuwe superraket die kan worden gebruikt voor het lanceren van ruimtevoer tuigen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De raket wordt za terdag afgeschoten en kwam „mei een grote mate van nauwkeurigheid" 12.800 km verder in de Stille Oceaan terecht. Nu deze proef geslaagd is, kan het scheepvaart- en luchtverkeer in het betrokken oefengebied in de Stille Oceaan vandaag al worden hervat, in plaats van 1 maart zoals aanvankelijk van Russische zijde was meegedeeld. In een bericht dat in Washington ls gepubliceerd door de Amerikaanse „National Science Foundation" wordt gemeld, dat de uit Hawaii afkomstige insektenkundige Keith Wise op 500 km van de Zuidpool een roze, op een kleine spin gelijkende, mijt heeft aangetroffen. De mijt leefde in een klein stukje grond in een bergstreek, waar de bodem warm genoeg was om de sneeuw te doen smelten, zodat er water over stroomde. Tot nu toe had men tot op 660 km van de Zuid pool nog nooit dierlijk leven aange troffen. Wise vond voorts korstmos op 425 km van de Zuidpool. Ook hiervoor gold dat men nog nooit zo dicht bij de Pool plantaardig leven had aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5