LEIDSCH DAGBLAD Liberalen hielden Wilson de hand boven het hoofd Zijlstra pessimistisch MEEVALLER: 300 MILJOEN De meeste kiezers gunnen socialisten nog een regeerkans Verkeer Rijksweg 13 gaat drie lastige jaren tegemoet (Bud Opgerlcfit f maart 1860 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1965 No. 31482 Directeur: E. A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, 10.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Men is vrjj algemeen van mening, dat Labour de blunders en tegensla gen die men grotendeels een gevolg acht van de zwakke economische si tuatie welke de nieuwe regering aan trof, een verdere kans dient te krij gen om te tonen dat zy inderdaad een partij van positieve actie is. Het is vooral de energieke George Brown met zyn economische ploeg welke in hoge mate het vertrouwen bezit van het zakenleven. Hoe fel het ook toeging, nieuwe ar gumenten leverde het debat niet op. Premier Wilson verdedigde zich met de opsomming van een lange reeks sociale maatregelen, die de regering onmiddellijk had genomen omdat er jaren op gewacht was maar waarover de oppositie had gezwegen. Hij be loofde opnieuw dat de extra-invoer heffing van 15 procent zo snel moge lijk zal verdwijnen. Er is geen twijfel aan dat de conservatieven, die zelf deze maatregelen hadden voorbereid, precies hetzelfde zouden hebben ge daan wanneer ze de verkiezingen hadden gewonnen, zei Wilson. Er was een Labourregering, omdat men ge noeg had van de „stop-go"-economie n.l. het systeem van horten en stoten. De oppositie, die vooral woedend was over de ongelukkige manier waarop de regering de dingen had aangepakt, hield vol, dat het Labour is geweest dat de moeilijke situatie welke lang zamerhand „vanzelf" beter zou wor den in een crisis had veranderd. „De wittebroodsweken zijn voorbij!", riep een van vechtlust blakende Sir Alec Douglas Home, leider van de conservatieve oppositie, de regering toe. Opmerkende dat Wilsons eerste „honderd dagen" faliekant waren „Vieze" admiraal nodigt Mies uit (Van onze rtv-medewerkster) Een "parodie op een toespraak van vice-admiraal Cool, tijdens de tewaterlating van de onder zeeboot Potvis is er de oorzaak van, dat Mies Bouwman wan neer ze althans de uitnodiging daartoe aanneemt in juli de tewaterlating van de onderzee boot Tonijn gaat bijwonen. Deze parodie heeft zij uitgezon den in haar programma „Even naplaten" van zaterdagavond 16 januari, gebruikmakend van een radio-reportage van'de AVRO. De vlagofficier van de Konink lijke Marine had het tijdens zijn humoristische toespraak gehad over „gekke dingen waarmee je je onder water kunt voortplanten" Deze verspreking toas voor Mies Bouwman aanleiding de marine man te bombarderen tot „vieze" admiraal, waarover de admiraal veel plezier heeft gehad. Hij nam contact op om haar te compli menteren en nodigde haar uit de tewaterlating van het zusterschip van de Potvis bij te wonen. WEERBERICHT Veel bewolking Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking, maar weinig of geen regen. Zwakke tot matige, in het Waddengebied tijdelijk vrij krachtige noordweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 FEBRUARI Zon op: 8.16 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 9.52 uur; onder: 20.33 u. Hoogwater in Katwijk te 5.09 en 17.18 uur. Laagwater te 0.59 en 13.15 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) uitgelopen. Hjj verklaarde onder ge juich van zyn aanhangers, dat de re gering al haar verkiezingsbeloften had verbroken. „Als ze nog enig fat soen bezit, laat ze dan aftreden!" Deze uitbarsting werd met hoonge lach op de Labourbanken begroet. Oorverdovend was het lawaai toen Wilson zijn speech trachtte te be ginnen. Het was begrijpelijk, dat de regering kwetsbaarder is dan ooit na alles wat er is misgegaan inclusief de verloren verkiezing in Leyon. Het nieuwe conservatieve lid voor deze Rijksbegroting Het beeld van de rijksbegroting voor 1965 is aanzienlijk beter dan tij dens de opstelling daarvan werd verwacht. In tegenstelling tot het geen toen werd becijferd zal het nadelig totaal tekort van de rijks begroting 300 miljoen gulden min der zijn en naar de huidige schat tingen nog 600 miljoen gulden be dragen. Geraamd was een totaal tekort van f 900 miljoen. Deze cijfers werden vanmorgen in de Eerste Kamer verstrekt door prof. dr. H. J. Witteveen, minister van Financiën, bij de voortzetting van de algemene financiële beschou wingen in de senaat. De bewinds man kwam tot de conclusie, dat de financieel-economische mist voor een groot deel is opgetrokken en dat de situatie veel duidelijker is geworden. Nieuw evenwicht „In die situatie tekent zich thans een beweging af naar een nieuw evenwicht", aldus de minister.' Hy voegde hieraan toe, dat het blyven voortgaan op de weg naar een evenwichtsherstel veel inspanning en veel zelfbeheersing za' vragen. traditionele Labourzetel had juist voordat het debat begon triomfante lijk door de conservatieven toege juicht zijn intrede in het Lagerhuis (Van onze Londense correspondent) Precies volgens de verwachting heeft het Engelse Lagerhuis de conservatieve motie, waarin de socialistische regeringsmaatregelen als overhaast en ondoordacht werden veroordeeld, vannacht met een meerderheid van 17 verworpen, n.l. 306 tegen 289 stemmen. De negen liberalen hielden zoals gewoonlijk de regering de hand boven het hoofd, ofschoon zij hun onafhankelijkheid wilden tonen door zich van stemming t eonthouden. Het was meer een gebrul dan een debat. De oorlogskreten moesten camoufleren, dat de aanval een schijnvertoning was, omdat de Tories nog lang niet klaar zijn voor nieuwe verkiezingen waarvoor ook de kiezers nog helemaal niet voelen. Bezuiniging in Britse luchtvaart Wilson heeft nog meegedeeld, dat het Britse vrachtvliegtuig „HS-681" zal worden vervangen door de Ame rikaanse C-130, speciaal geschikt voor lange afstanden. Voorts zal de order voor Amerikaanse Phantomja- gers worden uitgebreid. Deze komen in de plaats van de Hunters. Oor spronkelijk had Engeland alleen Phantoms voor de Britse marine be steld. ISRAËL GEEFT ZWARTBOEK UIT Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een zwartboek voorbereid over ongeveer 30.000 plaatsen in Europa, waar de nazi's tydens de tweede wereldoorlog joden hebben weggehaald. Het boek zal voor 15 februari worden voorge legd aan de Westduitse justitiële autoriteiten, aldus een woordvoerder voor het ministerie. 'Het boek heeft ten doel de proce dure te vergemakkelijken tegen hen die deelnamen aan massale moord partijen van de nazi's en die nog niet berecht zijn. De woordvoerder zei, dat in de meeste plaatsen, die in het boek zijn opgenomen, het weg halen van de joden vergezeld ging van moorden, zo zij later niet wer den gevolgd door massale uitroeiing. In het boek worden bijna 17.000 steden en dorpen genoemd in Polen, 4000 in Tsjechoslowakije, meer dan 3000 elk in Duitsland en Roemenië en ongeveer 2500 in Hongarije. Bij elke plaats wordt het aantal joodse bewoners genoemd voordat het weg halen en de gedeeltelijke of gehele likwidatie begon. Duitse oorlogsmisdadigers zijn strafbaar krachtens de conventie van de Verenigde Naties en niet krach tens het Westduitse strafrecht. Dit staat in een door generaal Wiktorow geschreven artikel in het Russische legerblad „Rode Ster". De bestraffing van nazi-misdadigers is niet een aangelegenheid voor de Bondsrepubliek alleen. Zij zijn niet strafbaar krachtens het Duitse wetboek van strafrecht, dat nog uit 1871 dateert, maar op grond van na oorlogse geallieerde overeenkomsten, die in de conventie van de Verenigde Naties, in 1954 door West-Duitsland aanvaard, zijn neergelegd, aldus ge neraal Wiktarow. In het proces in Frankfort tegen twee vroegere medewerkers van Eichmann is de 59-jarige Krumey veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, terwijl de 53-jarige Hunsche werd vrijgesproken. Tegen beide was levenslang geëist. Het openbaar ministerie had zowel bij Krumey, als in het geval van de „huisjurist" Hunsche medeplichtigheid aan moord op ten minste 300.000 Hongaarse jo den bewezen geacht. De bewindsman gaf geen uitsluitsel over de bouw van de TSR-2, de Brit se supersonische bommenwerper, aan het ontwerp waaraan al een bedrag van bijna 2,5 miljard gulden besteed is. Hij zei aan de betrokken firma's om een schatting van de totale kos ten te hebben gevraagd. Intussen, zo merkte hij nog op, wordt het TSR-2 - project voortgezet. Het bouwprogramma voor de verti caal stijgende jager P-1154 zal komen te vervallen. Wilson zei te hopen, dat de tweede Britse straaljager die verticaal kan stijgen, de P-1127, spoe dig het operationele stadium zal be- Ir. H. Vos (P.v.d.A.)Nederland koploper op inflatoir gebied (Van onze parlementaire redactie) Het evenwicht op de betalingsbalans, waarnaar de regering streeft, zal volgend jaar waarschijnlijk nog niet kunnen worden bereikt. Volgens prof. dr. J. Zijlstra. de Anti-revolutionaire oud-minister van Financien ziet de internationale conjuncturele situatie er voor 1965 allesbehalve rooskleurig uit. Hjj bleek er gisteren b(j de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer dan ook niet gerust op, dat volgend jaar in ons land de nodige verbeteringen tot stand kunnen komen. Aansprakelijk Ir. Vos signaleerde voorts een forse prijsstijging sinds 1960 (van 102 naar 121 punten) en zei, dat ons land zo langzamerhand „een koploper op inflotoor gebied begint te worden. Hij achtte de regering daarvoor aan sprakelijk. Zijns inziens draagt de belastingverlaging per 1 juli aan staande niet bij tot de nodige be perking van de consumptieve beste- Prof. Zijlstra was net met de so cialistische fractieleider in de se naat ir. H. Vos eens, dat het tekort op de betalingsbalans over 1964 wel eens veel geringer zou kunnen uit vallen dan aanvankelijk werd ver wacht. Dat neemt niet weg. dat ook de heer Vos voor 1965 rekening hield met een voortgezet tekort op de be talingsbalans. Mits een goede sociale politiek evenwicht wordt gevoerd, behoeft dat evenwicht naar zijn smaak ook niet in één jaar te wor den bereikt. Frankrijk wil uranium van Canada kopen Frankrijk wil grote boeveelheden uranium van Canada kopen voor zijn kernenergie-programma, aldus wordt uit Ottawa Het Canadese persbureau zegt van v/ei ingelichte regeringskringen te hebben vernomen, dat de Franse Commissie voor kernenergie bet leeuwedeel zal krijgen van 50 min kilo uraniumoxyde, die de „Denison Mines Ltd" aan Euratom denkt te verkopen in de komende periode van 25 jaar. De president van Denison heeft vorige week gezegd, dat de onderhandelingen met Euratom zo danig zijn gevorderd, dat waarschijn lijk binnen zes of acht weken een contract zal zijn opgemaakt. koningin Elizabeth van Enge-1 zienswaardigheid ontmoeten: de I tijd een wandelingetje door de land, die een bezoek brengt aan lievelingsleeuw Tojo van Keizer straten van Addis Abeba mag Ethiopiëzal daar ook deze be-1 Haile Selassie, die van tijd tot maken duigen. „De regeringszorg gaat blijk baar meer uit naar het behoud van de politieke structuur van het kabi net dan naar een goede economische situatie", zo merkte hij wrang op. Akkoord De Senaat ging gisteren ln meer derheid akkoord met de voorgestelde verlaging van de loon- en inkom stenbelasting met een miljard gul den. Alleen de socialisten, pacifisten en de enige communisten in de Eer ste Kamer hadden bezwaar. Zij von den niet alleen het tijdstip van de verlaging conjunctureel ongunstig, maar hekelden ook de wijze, waarop de regering enerzijds de indirecte be lastingen verhoogt om anderzijds de directe belastingen te verlagen, ter wijl de gemeenten kort worden ge houden. Minister Witteveen zou van daag antwoorden. (Van onze Delftse correspondent) Voor het eerst in Nederland zal „rijstrook-signalering" wor den toegepast. Bij de verbetering van de flessehals in rijksweg 13 (Den Haag—Rotterdam) bij Delft, moet dit systeem opstop pingen tegengaan. Andere hulpmiddelen voor de poli tie zijn de waarneming van het ver keer door middel van televisie en de verdere beperking van de maximum snelheid (van 70 tot 50 km/u), aan gegeven door borden, die op afstand zijn te bedienen. Over drie weken gaat dit in. De rijstrook-signalering bestaat uit lichtsignalen boven de weg. Een groene pijl betekent: weg vrij. Een rood kruis: weg versperd, invoegen op de vrije rijstrook. Het systeem wordt in de Verenigde Staten toegepast om meer rijstroken in één richting be schikbaar te hebben in de spitsuren, maar hier zal het de automobilisten slechts waarschuwen voor stremmin gen. Televisie De politie zal het wegvak. waar tij dens de bouwwerkzaamheden moei lijkheden worden verwacht, dag en nacht observeren via televisie De ca mera's geven het wegbeeld door op monitors in een speciaal gebouwde politiepost bjj de Ryksweg. Via een straalzender komen de beelden ook Hoewel de politie de voorkeur geeft aan een snelheidsbeperking van 50 km., rekent zij voorlopig op de draai bare borden. De minister heeft name ly k nog niet gereageerd op het ver zoek tot verdere beperking van de maximum-snelheid. De borden wor den gecombineerd met knipperlich ten. Over drie weken Over drie weken zal de rybaan van Den Haag in de richting van Rotter dam buiten gebruik worden gesteld. Het verkeer wordt dan terwyl deze rybaan wordt verbreed over de dere rybaan geleid en over een hulp- weg. De hulpweg heeft welisw twee rijstroken, maar de vluchtberm ontbreekt. Dit betekent, dat defecte voertuigen op de rijweg zullen biyven staan en dus opstoppingen het gevolg zullen zyn. Speciaal om deze stagna tie te bestrijden is besloten tot de „rystrook-signalering" en de televi sie-waarneming. Ryksweg 13 is met zyn 37.000 auto's per dag de drukste weg in Nederland. Op de drie kilome ter, die nog niet is verbreed, gebeur den het laatste jaar 64 ongelukken, waarvan er zeven kettingbotsingen waren. Zes auto's schoten door de heg in de middenberm, 27 bleven ste ken in de heg. In één maand blyven 140 voertuigen met pech staan, zodat de verwachte stremmingen een reële kans bieden op moeiiykheden. Het werk zal nog wel drie jaar duren. l wee schepen van de Konink- lijke Marine zijn voor de Kat- wijkse kust ter hoogte van de Voorstraat bezig met het bergen van de wrakstukken van het in zee gestorte vliegtuig van de Marineluchtvartdienst in Val- kenburg, waarbij twee vliegtuig- makers om het leven zijn ge komen. (Foto L.D./J. van Duijn, Katwijk a/Z.) Chroesjtsjow niet aanwezig bij begrafenis Kozlow He as van Frol Kozlow, eens de rechterhand van oud-pre mier Chroesjtsjow, is bijgezet in de muur van het Kremlin ten aan- schouwe van duizenden, die zich hadden verzameld op het Rode Plein, De eerste secretaris van de party, Brezjnew en premier Kosigin waren slippendragers. Achter hen kwamen president Mikoyan, de partijsecreta rissen Podgorny en Soeslow en an dere leiders. Breznjew noch Kosigin sprak tij dens de plechtigheid. By de begrafenis ontbrak Chroesjtsjow, de man die slechts vier Jaar geleden Kozlow deed opklim men tot op een na de machtigste man in de Sowjet-Unie. Zyn plaats werd ingenomen door de mannen, die hem op 14 oktober hebben opzy gezet Brezjnew en Ko sigin droegen de met bloemen bedek te urn met de as van Kozlow naar de laatste rustplaats achter de graf tombe van Lenin. Kozlow, die in april 1963 door een beroerte werd getroffen, is zaterdag aan een hart aandoening gestor ven. Twee maanden geleden werd Kozlow door de nieuwe machtheb bers in het Kremlin uit het presidi um gezet Kozlow bereikte het hoogtepunt van zyn loopbaan in mei 1960 toen hy secretaris werd van het centra le comité van de communistische party. Voor en tydens de begrafe nis waren scherpe veiligheidsmaat regelen genomen. Het gehele Rode Plein was voor het verkeer gesloten en slechts op vertoon van pasjes had men toegang tot het plein. BUS IN RAVIJN: TWINTIG DODEN Een bus met boeren, die onderweg waren van Zacatecas in Mexico naar een plattelandsbeurs, Is gisteren in een 90 meter diepe rav(jn gestort. Twintig van de zestig passa giers kwamen om het leven. Gevreesd wordt, dat tien der gewonden er eveneens het leven by zullen inschie ten. Het ongeluk ontstond door een defect aan de stuurinrichting. ntle tmtvs Uit het Leidsch Dagblad van 1 4 Februarij 1865; J 1 (Advertentie) In het Am sterdamsche zuur- en mosse lenhuis zijn alle dagen Raau we Gekookte en Ingelegde Mosselen te verkrygen op den hoek van de Lange Diefsteeg bij Jufvrouw Schneider. Met blijdschap zal menig een vernomen hebben, da. een stem zich heeft doen hooren tegen de slooping der i Leidsche poorten. Het sloopen i van een poort is heiligschen- nis gelijk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1