Vliegbasis 2000 km per uur met de Starfighter r Dodelijker dan een compleet luchtleger in de 2e wereldoorlog TWENTHE De Nederlandse Starfighter is uiter lijk niet zwaarder bewapend dan welke andere straaljager ter wereld. Vanuit de verte is Het een „clean" gevechtsvliegtuig, zonder een groot aantal zwart berookte openingen in de neus, die duiden op zeker meer dan twee 30 mm. kanonnen. De F- 104 heeft slechts een 20 mm. ka non, maar het heeft zes lopen, die snel roterend een stroom van zes duizend granaten per minuut kun nen spuiten. Op de onderschep pingsversie van de Starfighter is het boordkanon slechts bijzaak. Belangrijker zijn de twee of vier Sidewinder infrarood geleide pro jectielen. Het zijn manshoge, wit ge schilderde raketten, die op enkele mijlen afstand van het vijandelijke vliegtuig worden gelanceerd en daarop toeschieten met snelheden van 2700 km. per uur. De Sidewin der jaagt op de hitte van de uitlaat gassen. Men vertelt het je alsof het de ge woonste zaken van de wereld zijn. Ze zijn het ook, althans voor hen die met onze verdediging zijn belast. Mach 2 of 2000 km. per uur blijkt slechts uit een wijzer op één van de vele meters in de cockpit. Het zes loops kanon bestaat pas als een hamerend onding als de wijsvinger van de vlieger zich spant om de guntrigger aan de stuurknuppel. De Sidewinder ontbrandt pas als hij een kleine handle overhaalt. Zij vinden het gewoon. Omdat ze er iedere dag bij zijn betrokken. De F-104 is geen pleziervliegtuig. Hef is een wapen-systeem. Efficiënter dan een compleet luchtleger bombarde mentsvliegtuigen uit de tweede we reldoorlog, doelmatiger dan tien ja- gerwings uit de luchtoorlog boven Korea. Ja, omdat de F-104 atoom wapens kan vervoeren ZIJN LICHAAM is grijsblauw als van een haai. Als des duivels tanden zijn de zes lopen van het Vulcan-kanon en de Sidewin ders aan de kleine, zeisscherpe vinnen. Op duizend meter hoogte is het een kruis van alu minium en titanium, dat een hoge fluittoon over de aarde trekt; op honderd meter een flit sende schim. Hij reageert sneller dan de bliksem; zijn prooi is in 99 van de 100 gevallen een kind des doods Zó is de F-104 Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht. Een onwezenlijk brullend brok ver nuft aan de ene kant: aan de andere kant een koel gecon strueerd, technisch volmaakt jachtvliegtuig voor de verdedi ging van het NAVO-luchtruim. De F-104 is een onwezenlijk sil houet boven Nederland voor hen die zich hoogstens kunnen voortspoeden met honderd kilo meter per uur. Doch het is tege lijkertijd een bruikbaar stuk ge reedschap voor hen, die er in vijf minuten mee naar 17.000 meter jagen omdat het moét. NATUURLIJK, op de vlieg basis Twenthe is men er langzamerhand mee ver trouwd geraakt. Het apoca lyptische huilen en fluiten van straalmotoren op de uitgestrekte betonnen banen van Nederlands grootste luchtmachtbasis is er het bijna dagelijkse decor, als F-104's in tweeën of drieën naast elkaar als rashonden rukkend aan hun remmen uit de bossen naar de startbaan taxiën. Hun kerosine-adem stinkt. Onder de perspex kap wuiven jonge vliegers naar je, met hun heen en weer bewegende helm, waaraan een zuurstof masker bungelt. De verkeersleider neuzelt in hun kop telefoons: „cleared to take off En dan sprinten ze weg naar een hardblauwe hemel. mentaal geharde knaap. MET DE LOCKHEED F-104 Star fighter heeft de Koninklijke Lucht macht zijn intrede gedaan in het Mach-2 tijdperk. Op de vliegbasis Twenthe, even boven Enschede, ge legen tussen prachtige herfstbossen, heeft men sedert enige maanden de eersten van de honderdtwintig Neder landse Sterrevechters bijna dagelijks in gebruik. De slanke tweepersoons TF-104 G. waarmee ex-Hunter-, Sabre- en Thunderstreak-vliegers van het commando luchtverdediging zowel als het commando luchtstrijdkrachten worden omgelest, en de gewone één persoons F-104 G, een machien van rond zes miljoen gulden, die daarvoor in ruil gelijkwaardigheid garandeert met de snelste communistische straal jagers, tweeduizend vierhonderd kilo meter per uur vliegt en zo is volge propt met elektronische systemen dat één F-104 reeds effectiever is dan een heel squadron Hawker Hunters. Op Twenthe verzekert men je: De F-One- O-Four is het beste jachtvliegtuig ter wereld. Het is een gevoelig apparaat, slechts bestemd voor de besten onder de vliegers, omdat het geen fouten toestaat. Op de flight van de vliegbasis Twenthe hebben we de mannen van de 104's een dag bezig gezien. Gewone Neder- de dertig, met G-suits voor grote de dertig, met g-suits voor grote hoogten, glimmende witte en metaal- kleurige helmen, waarin ze zich in de cockpit van de 104 afsluiten van de buitenwereld. Eenvoudige kerels van wie je op aan kunt. Als je met hen praat is het alsof ze beseffen, dat ieder ogenblik van blasé-zijn, van snobisme in de lucht, kan worden afgestraft. Ze zijn bijzonder voor komend en geduldig; rancuneuze ge voelens hebben bij hen geen bestaans grond, want het enige waarmee ze dag in dag uit hebben te rekenen is de technologische en karakterologi sche complexiteit van de F-104, een raspaard dat goed gemend moet worden. Enkele tientallen vliegers van 306 squadron zijn reeds ettelijke maanden operationeel op de zogenaamde recce- F-104, de foto-verkenningsversie, die we groen-bruin geschilderd op de platforms tussen de bossen hebben zien staan. Anderen, betrekkelijk vers van de vliegbases Leeuwarden en Soesterberg, Eindhoven en Volk el, gespen zich op onze doordeweekse dag voor de vijfde maal vast op de schietstoel van de TF-104 trainer. Achterin zit de instructeur, voorin de „leerling", klaar voor een tripje over Nederland dat een kwestie van luttele minuten is geworden. DE ONGELOFELIJKE SNELHEID van de Twentse Sterrevechter is een groot probleem. De orders zijn bijzon der streng: boven Nederland mag niet sneller dan het geluid worden ge vlogen, wegens het veroorzaken van de „sonic boom" de bekende geluids barrière-knallen. die voor heel wat mensen bijzonder hinderlijk zijn. Majoor Smitshuysen van de LUVO uit Den Haag: Als je weet hoe ge makkelijk de F-104 sneller dan het geluid vliegt, dan begrijp je ook dat die „sonic boom" in een bepaalde vliegmanoeuvre onvermijdelijk is of een ongelukje betekent. Vijf seconden na de start kan de Starfighter al sneller dan 1000 kilometer per uur vliegen. Vijf centimeter op de schaal van de gasmanette betekent reeds een verschil van meer dan 1000 km. Bovendien, de F-104 is niet gebouwd op snelheden onder die van het geluid, dan hangt ie als een lamme eend in de lucht, wat natuurlijk ook niet anders kan. gezien de kleine opper vlakte van de vleugeltjes. Logisch dat je dan weinig controle op je roeren hebt Bij 1800 kilometer per uur gaat het ding zich pas op z'n gemak voelen, dan vliegt-ie ook het meest stabiel. Maar dat mag alleen boven OP TWENTHE is het gehele personeel ingespeeld op de nieuwe jet Regel matig komen Soesterberg- of Leeuwar- den-jockey's, geselecteerde straal jagerpiloten, de poort van deze Over ijsselse luchtmachtbasis binnen. Een paar minuten later vertrekken ze met hun nieuwe F-104, nog warm van Fokkers montage-band, naar hun operatieterrein. Alleen zij die de meeste ervaring hebben komen in aanmerking om het nieuwe jacht vliegtuig te mogen vliegen. De eerste paar uur brengen ze „droogvliegend" door in de F-104 flight simulator. De vliegers noemen het apparaat „de kwelduivel" omdat er menig zweet druppeltje in wordt gelaten. Zoals de naam zegt; de flight simulator is eigenlijk een getrouwe kopie van de F-104 cockpit „op het droge", ge plaatst recht tegenover een groot wit scherm, waarop een televisiebeeld van de start- of landingsbaan, naviga tie, interceptie, en gronddoelen kan worden geprojecteerd. In de cockpit van de simulator leert de aanstaande F-104 vlieger zijn toekomstige om geving kennen. Hij leert starten en landen, leert radarinterceptie's maken. Hij leert ook wat hij moet doen als zijn toestel in brand vliegt en hij moet springen, vóórdat hij eigenlijk aan het echte vliegen toe is. Het spaart geld, maar ook mensenlevens. Kapitein X, ex-Thunderstreak-vlieger van de vliegbasis Eindhoven, maakt vandaag met de simulator een tochtje naar Rome, morgen zit hij op 17.000 meter een vijandelijke kist achterna, wordt getroffen en moet bij 1500 km. per uur springen. Overmorgen maakt kapitein X een fout tijdens een nacht vlucht naar Den Helder die hem het leven kost; hij reageerde niet snel genoeg bij een flame out (motor stopt). Enkele minuten later stapt hij zwetend, maar toch lachend uit de cockpit in dat kleine gebouwtje, waarin het zes miljoen kostende appa raat is opgesteld. Een zoemend, naar duffe elektronika stinkende machine, die in alles gelijk is aan de F-104, met dat verschil dat de vlieger op de grond blijft. Kapitein X kan het nog eens overdoen. En nu beter HET STAALT DE MANNEN van de F-104. Zij moeten mentaal bijzonder hard zijn, meester van hun zenuwen. Na de simulator komt het echte vliegen met de TF-104. Heeft hij die eenmaal onder de knie dan maakt hij een paar tripjes met de éénzitter, bijvoorbeeld naar Middelburg en de Vliehors. De Sterrevechter is een all round jager; men gaat er mee schieten en bombarderen op een uitgestrekt zandgebied van de Waddeneilanden, laagvliegen in Duitsland en Mach 2 tippen boven de Noordzee. Boven Duitsland ontmoet men een aantal F-104's van de nieuwe Luftwaffe met grote zwarte kruisen beschilderd boven België die van Koning Bou- dewijn. Kapitein Meulenbroek, com mandant van de conversievlucht op Twenthe, levert zijn mannen af al» kerels die hun vak verstaan. Op Twenthe siddert de lucht van General Electric straal motoren van 7.000 kg stuwdruk met naverbranding. Altijd weer klinkt het onheilspellend, puur militair en zo onpersoonlijk, dat je je niet kunt voorstellen dat een mens deze vurige mastodont bestuurt. De F-104 is een mee dogenloos wapen, geleid door elektronische hersenen waar voor geen radio-, radar- of navi- gatieproblemen best n, gecon troleerd door een jonge kerel die deze kist van zes miljoen gulden heel moet houden. In vredestijd zowel als in oorlogstijd. Als striemende zweepslagen zakten twee F-104's, wielen uit, over goudbruine herfstbossen neer op het beton van de basis, toen we de soldaat aan de poort ons pasje teruggaven Een leerling Starfighter-vlieger voert met zijn flight-simulator als het ware een landing uit op het televisiescherm, waarop een landingsbaan wordt ge projecteerd. In werkelijkheid blijft hij uiteraard waar hij is, het apparaat benadert de realiteit op een bijzonder sug gestieve wijze

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7