kunst kAleiöoscQQp Zes personages op zoek naar een schrijver Amerikaanse kritiek op de buitenlandse koers van Washington „GROTE VIER" AANVAARDEN UITNODIGING „Sliaffy Chantant" naar Rembrandt Arthur Miller in Moskou MODERN TONEEL VAN PIRANDELLO: Geen ivereld van de schone schijn Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 februari 1965 Derde blad no. 31481 L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. The Shepherds uit IJmui den zijn donderdagavond op de televisie (Ned 2) te zien en te horen in het programma „Zing er 's uit". Van dit zanggroepje dat tijdens het laatstgehouden Kaagconcours in Warmond, buiten mededinging was te ho ren, zijn reeds enkele grammo foonplaten verschenen. Het trio heeft geleidelijk aan meer bekendheid gekregen, door dat het eindelijk weer eens een eigen geluid laat horen: geen imitatie van buitenlandse tiener tophits, maar het heeft daaren tegen een eigen, originele zeer beschaafde stijl. De foto toont The Shepherds met in het midden de uit Kopen hagen afkomstige Freddy Al- beck, die gast is in „Zing er 's „Houding van De Gaulle niet onverklaarbaar" Ken groep Amerikaanse Congres leden, die eind vorig: jaar drie we ken in Europa hebben vertoefd, heeft een verslag gepubliceerd waarin zij de Verenigde Staten gedeeltelijk ver antwoordelijk stelt voor de huidige verslapping van de NAVO en de on zekerheid van de toekomst van deze organisatie. Deze Congresleden, leden van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaar digden, bezochten Spanje, Portugal, Griekenland, de Sowjet-Unie, Hon garije, Tsjecho-Slowakije en Groot- Brittannië. Zij zeggen dat de verschuiving van de Amerikaanse politiek van massale vergelding naar een „buigzaam ant woord" in Europa nooit formeel ter goedkeuring aan de NAVO is voor gelegd. Dit heeft met latere ontwik keling, waaronder het voorstel voor een multilaterale kernmacht, enige verwarring gewekt. „Het is daarom helemaal niet te verwonderen dat enige Europeanen zich hebben afge vraagd wat onze houding en plan nen ten aanzien van de NAVO wa ren". aldus het verslag. Andere voorbeelden van Ameri kaanse politiek zijn volgens het ver slag de tegenstellingen met België over Kongo, met Portugal over An gola en met Groot-Brittannië over Suez. Deze zyn er nauwelijks op be- Portugal: „Terwijl men zou kun nen opkomen tegen bepaalde aspec ten van Portugals redeneringen in zake koloniale kwesties, is er geen twijfel aan dat de programma's die dat land in Afrika uitvoert opbou wend en noodzakelijk zijn". Spanje: „Het Congres moet in gunstige overweging nemen aan Spanje, in het kader van het pro gramma voor militaire bijstand, be paalde delen van de Amerikaanse „motteballenvloot" over te doen" (schepen die in Amerikaanse havens zijn opgelegd). Wat de betrekkingen met de Oost- europese landen betreft bevelen de Congresleden aan de deur open te laten voor uitbreiding van contacten. Er kan echter geen uitwisseling op grote schaal worden verwacht. Een matige uitbreiding van de handel in VERKOOP EN VERHUUR ggl $prfle\ecdes \blutbird \thomion\lairholme \westfalia jjj BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR Jhaagse caravan. centrale RIJKSSTRAATWEG 179 - TEL 01751-2 met-strategische goederen achten zij gewenst zolang de Verenigde Staten daarbij passend voordeel behalen, reken d de eenheid in de NAVO te handhaven, zegt het verslag. Het gevaar bestaat ook dat de Europese Gemeenschappelijke Markt (EF.G) zich tot een isolationistisch geheel ontwikkelt, bewaakt door be schermende tarieven. Om deze twee redenen zijn de onderhandelingen in de Kennedy-ronde buitengewoon be langrijk, aldus het verslag. Ten aanzien van de betrekkingen met de Westeuropese landen afzon derlijk merken de congresleden op: Frankrijk: „Gezien in het verband van het geheel van onze betrekkin gen met de leden van het bondge nootschap afzonderlijk, is de hou ding van generaal De Gaulle niet geheel onverklaarbaar; Advertentie. Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Bruins speelt Bartok in Concertgebouw De pianist Theo Bruins is uit genodigd om in het seizoen 1966/67 met het Concertgebouw Orkest Bartoks drie pianocon certen en de sonate voor twee piano's en slagwerk uit te voe ren. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat zowel de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk als die van de Sowjet-Unie de uitnodiging der Oostenrijkse regering hebben aanvaard om op 15 mei naar We nen te komen, ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat tien jaar geleden het Oostenrijkse staats verdrag tot stand kwam. De laatste ontmoeting tussen Oost en West was de topconferentie van 1961 tussen president John F. Ken nedy en premier Chroesjtsjow. De woordvoerder zei, dat de vier ministers en hun delegaties 14 mei zullen aankomen om een uitgebreid feestprogramma bij te wonen, dat nu voor 15 mei voorbereid wordt. Zij moeten dan tijd vinden voor bespre kingen op 16 of 17 mei alvorens uit Wenen te vertrekken. Duitse toneelgroep komt naar ons land Onder regie van de Duitse toneel speler en regisseur Victor de Kowa zal een Duits sprekende toneelgroep samengesteld uit Duitse, Zwitserse en Oostenrijkse acteurs met het stuk .Durch die Gartenmauer" van de Engelse auteur Peter Howard een tournee maken door ons land. De voorstellingen worden geregeld door de N.V. Internationale Theater Pro ducties in samenwerking met de morele herbewapening. Op 9 maart is er een optreden in de Stadsdoelen in Delft en op lOmaart in het Kur- hauspaviljoen in Scheveningen. Weer groter (Van onze A'damse correspondent) Het Amsterdamse cabaretgroepje Shaffy Chantant" heeft voor de .weede maal in enkele maanden tijds moeten besluiten naar een grotere zaal te verhuizen. Aanvankelijk speel de het gezelschap, waarin behalve Ramses Shaffy, de zangeles Liesbeth List, de mannequin Loes Hiamel, de pianist Polo de Haas en diverse gas ten optreden, in het Miran<ila-Pavil- joen aan de Amstel. Toen er meer publiek kwam dan er stoelen waren, verhuisde men naar de nachtclub „Moulin Rouge" van Kees Manders aan het Thorbeckeplein. Maar ook deze zaal blijkt nog te klein om allé belangstelling te kunnen verwerken. Van volgende week vrijdag af zal „Shaffy Chantant" onderdak vinden in het Rembrandt-theater aan het Rembrandtplein, eveneens een zaal van Manders, die thans nog als dan cing in gebruik is. „Shaffy Chantant", dat deze zomer o.a. voorstellingen zal geven in New York, bljjft zich echter beperken tot drie speeldagen per week. n.l. vrij dag-, zaterdag- en zondagavond om elf uur. Teneinde het Ramses Shaffy mo gelijk te maken, zijn „Shaffy Chan tant" voort te zetten, heeft Hans Croiset zich bereid verklaard, diens rol in „De meeuw" van Tsjechow gedurende de maand februari in de weekends over te nemen. Hans Croi set heeft de rol van Kostia reeds gespeeld toen het stuk op het re pertoire van het Rotterdams Toneel stond. Zoals bekend wordt het thans ten tonele gevoerd door toneelgroep Ensemble. Hans Croiset maakt deel uit van de leiding van toneelgroep theater. Nationale Ballet naar Parijs Het Nationaal Ballet is uitgenodigd deel te nemen aan de Grand Gala Choreografique, 5 februari in het Theatre des Champs Elysees in Pa rijs. Deze galavoorstelling staat onder artistieke leiding van George Auric, directeur van de Opera van Parijs, en wordt gehouden ten bate van het kinderfonds der Unesco. Deelgenomen wordt door solodansers van o.a, de Opera van Parijs, het Royal Ballet uit Londen, het Kon. Deens Ballet en de Scala uit Milaan. De solisten Olga de Haas en Simon André zullen het Nationale Ballet vertegenwoordigenZij dansen twee Pas de deux uit het Pawlowa pro gramma, die destijds door de Rus sische balletmeesterea Natalia Or- lowskaja zijn ingestudeerd. De Amerikaanse toneelschrijver, Arthur Miller, is gisteren in Mos kou aangekomen voor een privé bezoek van twee weken aan schrijvers daar en in Leningrad. Miller zei, dat hij en zijn vrouw van plan zijn een week in beide steden door te brengen, Sowjet- collega's te ontmoeten en zoveel mogelijk te zien. Hij heeft vandaag de begrafenis bijgewoond van Frol R. Kozlow, de voormalige Sowjet premier, die za terdag gestorven is. 's Middags nam hij deel aan een lunch, die door een groep plaatselijke schrijvers werd aangeboden. Het is zyn eerste bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij is daar bekend door zijn toneelstukken die er al enige ja ren zijn opgevoerd. De Sowjet critici hebben zijn laat ste stuk „Incident in Vichy" gepre zen. Het is naar bekend een verhaal over het lijden van de joden tijdens de oorlog in het door de nazi's bezette Frankrijk. I NEDERLAND 1 NCRV 8.50 1 9.15 i 10.10 r 10.35 i Weekjournaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Pa Pinkelman en tante Pollewop De Beverly Hilbillies Attentie, actualiteiten Documentaire over bejaarden Caroline Kaart zingt NTS-journaal. I NEDERLAND 2 VARA Reina Prinsen Geerligsprijs 1965 De Stichting Reina Trinsen Geer- ligs Fonds heeft weer haar jaar lijkse literaire jeugdprijs uitgeschre ven: voor auteurs die op 24 novem ber van dit jaar de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en niet ouder ziin dan 25 jaar. De prijs bedraagt f 200,-. De jury die de ingezonden wer ken zal beoordelen bestaat uit Nel Breevoort-Noordzij, Willem Brandt, C. Stempels, Julien Weversbergh en Paul de Wispelaere. De inzendingen (naar het secre tariaat van de Stichting: Koningin neweg 121, Amsterdam) moeten voor 1 juli worden verstuurd. Opera-zangeres Anna Cramagna - 84 - gestorven Anna Gramagna, de opera-zan geres die door de dirigent Arturo Toscanini „onovertrefbaar" genoemd werd, is op 84-jarige leeftijd in Ro me gestorven. Zij was zeer populair in Italië en de Latijns-Amerikaanse landen in het begin van deze eeuw. Vooral de componist Puccini liet haar graag veelvuldig optreden in zijn opera's. Hoboïst Edo de Waart gaat dirigeren Edo da Waart heeft op zijn verzoek per 1 februari eervol ontslag gekregen als hoboïst van het Concertgebouworkest. In de maanden voorafgaand aan zijn engagementen als dirigent in juni o.m. in Spoleto zal hij bij het Concertgebouw stageren als assistent van de dirigenten, zulks als tijdelijke vervanger van Peter Erös. Nieuws in het kort NTS Verschuivende grenzen, documentaire Perry Mason De baby Filmvenster Achter het nieuws, actualiteiten Opspraak, kerkelijk programma. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. I 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.13 Lichte gram. en reportages. 8.50 Ochtendgym. voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Moderne gram. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 klankbeeld. 23.55-24.00 GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA. 12.00 Ritmisch strijkork. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- Vierhandig klavecimbelspelklaas. 14.10 Radio Filharm. ork. en solist: klass. muz. 14.50 Politieke lezing. 15.00 V. d. jeugd. (Om 16.00 Nws.). 16.50 V. d. zieken. 17.20 Metropole ork. 17.50 Overheidsvoorlichting: Geven en ne men. Tips voor en van weggebruikers. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de PSP. Sprekers: Ir. H. J. van Steenis en de heer H. J. Lank- horst. 18.30 Dansork. 19.00 V. d. kind. Meisjeskoor. 19.30 .Artisti spel. 22.10 Volksliedjes. 22.30 Nws. 22.40 Piano en viool: moderne muziek. 23.15 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Oude kamermuz. 7.30 Nws. en herh. SOS- berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.40 V. d. hulsvrouw. 10.10 Moderne ork.- muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Dub- belkorlge muziek uit Venetië rond 1600. 11.15 Lichte gram. 11.50 Cabaret. 12.05 Lichte ork.muzlek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Lichte muz. en reportages. 13.30 Sing something simple. 14.00 Boeren en Burgers in Buitenveen, hoorspel (17 - herh. van 28 Januari Jl.). 14.25 Klase. planomuz. 14.50 Moderne Russische or- kestmuz. 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 V. d. Jeugd. 17J5 Lichte gram. NCRV: 18.10 Geestelijke liederen. 18.30 Hets Spektrum: Nieuws uit de prot.-chr. organisaties. 18.45 Nieuwe gram. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Hellskwar- tler. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Selectie uit de musical My fair lady. 20.15 Concertgebouworkest en solist: seml-klass. werken. 21.05 Diaconaat in Nieuw gewaad, lezing. 21.20 Lloht ln- 22.30 DRAADOMROEP Somebody else Is taking my pla (Howard), Orkest Billy Butterfiel Narcissus (Nevin), id.; I wish I didn't love you so Loesser-Bewitched (Hart) The Ray Conniff Singers; The Donkey Serenade (Wright), Orkest Billy But- terfield; Whatever will be will be (Li vingstone) - True love (Porter). The Ray Conniff Singers; It must be true (Arnhelm), Orkest Billy Butterfleld Tuxedo junction (Feyne), id.: H n'y i plus d'amandes (Salvador)Henri Sal vador; La complainte des infidéles (Pa rijs), Mouloudji; Begin the begulne (Porter), The Cha Cha Rhythm Boya; Compadre Pedro Juan (Albert!), id.: Marie Trottoir (Vaucalre). Edith Piaf; Le pull-over (Salvet)Gloria Lasso: Pi ranha (Greenwald). Orkest Randv Car los; More smoke (Carlos), Id.; Quand. H| i(Bécaud)Gilbert Bé- (Diez)Orkest Ramon Marquez; Jitter bug mambo (Rangel), id.; Y'avait dix marina CaussimonLes Quatre Bar- bus; Deux escargots s'en vont l'en- (Prévert)Les Frères Jacques; (Wever), Dakota Staton; (Warren), id.; The late show (Berlin), Dakota Staton; Misty girl (Comden). Id.; Tonight (Sond- heim), ld.: Evenln* (Parish), Jimmy Rushing. The Dave Brubeck Quartet; River, stay 'way from my door (Dixon), id.; Sandu (Brown), The George RusI Nederland It NTS: 17.00 De Verre kijker, internationaal jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.45 V. d. kind. AVRO! 19.30 Mr. Magoo, tekenfilm. 19.35 De Dick van Dyke Show. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. AVRO: 20120 Sport, panorama. 20.50 De Danny Kaye Shov% 21.55 Levle de Lange, documentaire. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuwe in boven 14 Jaar). Zesde Mozartdag 25 september In Doorn De Nederlandse Mozart vereniging heeft de zesde Mozartdag vastgesteld. Deze wordt gehouden op zaterdag 25 september 1965 in Doorn. De vereni ging heeft de heren H. Passchler en mr. Th. Ph. van Raalte als voorzit ter, resp. secretaris herkozen. Interessant „Zes personages op zoek naar een schrijver'' van de Italiaanse toneelschrijver Luigi Pirandello (1867-1936) werd gisteravond voor de abonnementhouders van de Schouwburg door de Toneel groep „Theater" met succes ten tonele gebracht. Het uitgangspunt van Pirandello was, dat alle deugden en on deugden in een meer of minder ontwikkeld stadium in elk men selijk wezen aanwezig zijn, en dat hun groei in hoge mate afhan kelijk is van de omstandigheden. Deze overtuiging bracht hij in zijn toneelwerken over op zijn gefantaseerde figuren. Zijn mensen op het toneel hebben hun eigenlijke omtrekken ver loren en stellen als gevolg hiervan geen karakters met duidelijk af leesbare trekken meer voor. In Pirandello's stukken geen wereld van de schone schijn, de mensen die hij ten tonele voert hebben bij deze anti-illusionist de grond onder de voeten verloren. schikt, wist met sobere middelen een sterke uitbeelding te geven van de man en vader, die tevergeefs naar 'n verklaring van de troosteloze gang van zaken ln zijn huwelijk zoekt. Mia Goossen creëerde fel en harststochte- lljk de tegen het noodlot ln verzet komende stiefdochter. De mensen- schuwende, geestelijk niet geheel nor male zoon werd met begrip door Ar thur Boni vertolkt. De moeder van Anita Menist was wat kleurloos. Van de artiestengroep noemen wij de re gisseur, die, hoewel vlot en levendig, en ter zake kundig door Piet Kamer man gespeeld, wat meer autoriteit had kunnen verdragen. Zes personages op zoek naar een schrijver stelt niet alleen hoge eisen aan de regie (die Ferd. Sterneberg niet volledig honoreerde) en de spe lers, maar stellig óók aan de toe schouwers, die de gang van zaken gefascineerd volgden. Het langdurig applaus was het on weerlegbare bewijs van de waardering voor deze interessante avond! Het Schouwburgbestuur bracht de prominente spelers, onder wie Mia Goossen en Hans Tlemeyer, een uit gezochte bloemenhulde! Hedenavond volgt de tweede opvoering. BH. Een tcène uit „Zes persona ges op zoek naar een schrijver", met Hans Tiemeyer in het cen trum. (Foto LD./Holvaet) Pam Rüter erelid Florentijnse Academie De bekende Amsterdamse graficus Pam Rüter is ter gelegenheid van hek 400-Jarig bestaan van de Academie van Florence benoemd tot erelid van dit Instituut. Kunstschilder Sal Meyer overleden In zijn woning tn Blaricum is op 87-jarige leeftijd overleden de kunst schilder Sal Meyer. De heer Meve* heeft het grootste deel van zijn le ven in Amsterdam, waar hij werd geboren, gewoond. Twintig jaar ge leden vestigde hjj zich in Blaricum. De overledene was van talrijke kun stenaarsverenigingen lid, o.a. van SU Lucas, De Brug, De Onafhankelijken en sedert hij in Blaricum woonde ook van de Gooise schildersvereniging. Van de heer Meyer, die tot de z.g, „populisten" en „naïvisten" behoorde, hangt werk ln het Stedelijk Museum, o.a. zijn schilderij „Kat in hoeden doos". In het Van Abbemuseum in Eindhoven en in het Rijksprenten kabinet, dat in het bezit is van een groot aantal van zijn etsen. Tragische ervaringen In „Zes personages zoeken een schrijver" verschijnt tijdens een repe titie van een toneelgezelschap een fa milie op het toneel. Een confrontatie van de werkelijkheid met de schijn. Deze familie, de vader, de stiefdoch ter, de moeder, de zoon, het meisje en de jongen hebben met al hun tra gische wederwaardigheden in het brein van hun schepper een zó le vensechte gestalte gekregen dat zij voor hem als het ware een zelfstandig en onverwoestbaar bestaan hebben. Zij zijn op zoek n schrijver, om him tragische gen vast te leggen in een toneelstuk. Vernieuwingen Het zijn voornamelijk de vader en de dochter die, zoekend naar een vei-- I klaring, de regisseur trachten te over tuigen dat de menselijke ellende die I zij hebben doorleefd, stof te over j biedt voor een drama. In de daarop j volgende gedachtenwisseling treedt de strijd van de personages aan de dag tegen het onbegrip van regisseur i en acteurs en de onmacht van het woord. Het slot brengt dan ook geen j oplossing. Maar het is niet verwonderlijk dat Pirandello door het kiezen van deze vorm, als vernieuwer van de mens op i het toneel, èn door het verweven van schijn en werkelijkheid door niemand minder dan Anouilh wordt gezien als de grondlegger van het moderne toneel! De opvoering van dit werk i dat zéér hoge eisen stelt staat of valt met de twee hoofdfiguren, de vader en de stiefdochter. Zegginskacht van Hans Tiemever

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5