Teleurstellende come - back van Edward Molyneux Arch-panden worden binnenkort geveild In Indonesië gebrek aan wetenschappelijke en tecludsche boeken Spaak en Tsjombe zijn bespreking begonnen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 MODE IN PARIJS 9? (Van een speciale medewerkster) PARIJS Naar niets is in deze modeweek met zoveel span ning uitgekeken als naar de come-back van de 70-jarige Ed ward Molyneux. Deze ontwer per van Britse afkomst gaf in de dertiger jaren de toon aan in de Parijse haute couture. Hij telde o.a. de hertogin van Windsor onder zijn klanten. Maar de tijden zijn veranderd. Zyn nieuwe collectie wordt alleen aan inkopers en fabrikanten ver kocht en niet meer aan privé-klan ten. Na een afwezigheid van vijftien jaar hij sloot zijn huis in 1950 om gezondheidsredenen keerde hij gisteren op het mode-toneel terug. In een gemoderniseerd décor lijk ouderwetse collectie. Wat mij betreft had Molyneux mo gen blijven zwijgen. De hele show door had ik het gevoel of ik een mo deblad doorbladerde uit de jaren '45'50. De rokken zijn de langste, die Pa rijs dit seizoen heeft gezien: zeker vijf centimeter onder de knie. Met de tailleurs kon ik in zekere zin nog vrede hebben, hoewel de kleuren erg ouwelijk zijn: lichtbruin, beige en grijs. De rokken zijn meestal recht en er gaan driekwart jasjes op, die openen op gebloemde zijden blouses met een strik. De zomen heb ben middenachter kleine inkepingen evenals de Jasjes. Eén hele leuke creatie die er helemaal uitsprong, was een tailleur met een drierijlge sluiting. Maar in de japonnen lijken de mannequins wel latten. Het zijn mo dellen met geen greintje fantasie en een vrouw moet er zich wel hopeloos oud in voelen. Van voren worden ze met drie knopen gesloten, vanachter zit een piepklein V nekje en steeds om het middel een lakceintuurtje. Vaak gaat er een 7/8 jas over in hetzelfde vervelende grote bloemen- dessin, dat hoe kan het ook an ders meestal zwart-wit is. De man tels zijn wel getailleerd, maar heb ben heel wijde mouwen, die soms al op de buste beginnen. De avondjurken, die reiken tot de enkel, laten meestal het blote been zien door middel van diepe splitten die beginnen bU de knie. Ook waagt Molyneux zich wel eens aan een heel diep décolleté. Weinig mousseline voor het cocktailuur. Wel veel zijde en kant dat in enorme brede stro ken uitdijt. Een finale met een verleidelijke noot: drie mousselinen avondjapon nen waaronder een Eva-kostuum wordt gesuggereerd, dat in feite een vleeskleurige maillot is. Het is langzamerhand een klassiek grapje geworden in de Parijse lenteshows. Het magere applaus aan het slot van de show was de pijnlijke belo ning voor het falen van Molyneux' „come-back". Aller-alleroudste Het lijkt wel of er een nieu- we rage heerst: wie is de oud- l ste baby? Peuters van hon- - derd jaar zijn tegenwoordig (i al geen zeldzaamheid meer en vorige week donderdag meldde men in het dorado b van de ambtenarij Den Haag een baby van negenhonderd j jaar. Maar het record is geves- P tigd in Groningen. Johanna Ringers, thans voor de bui- l tenwereld negentien, werd f geboren op 25 januari 196, althans volgens het trouw- boekje van haar ouders. Bij de inschrijving van Jo- hanna is het er trouwens he- lemaal zonderling aan toe ge- gaan. Letterlijk stond er in het trouwboekje: uit dit hu- welijk is in de gemeente Jo- hanna op 25 januari 196 ge- boren een kind van het man- i nélijktvrouwelijk geslacht ge- naamd Groningen. i De heer Ringers, thans zes- tig, vervoegde zich een paar dagen na de geboorte van zijn bejaarde dochter bij de burgerlijke stand om de vier- voudige fout te laten verbete- j ren. De ambtenaar bood zijn excuses aan en voerde ter verontschuldiging aan, dat het famüieboekje in Gronin- 9 gen van een ander type was als dat uit Amsterram, waar het echtpaar Ringers was ge- r trouwd. Met een flinke dosis j vlekkewater zijn de fouten gerestaureerd en een andere hand heeft het geboortecijfer van Johanna veranderd in 1946. De 19-jarige Johanna doet intussen normaal haar werk op de ziekenafdeling in een bejaardentehuis. En zij zegt zich niet veel meer te herin- neren van de tijd van Keizer Septimius Severus, die van 193 tot 211 na Christus over het Romeinse Rijk regeerde Wij nemen aan, dat wij n„ i wel de aller-alleroudste baby hebben gevonden. dQg9e>3P§Qê>iDSOfi>P§^ De uitersten raken elkaar in I weldige grote hoeden zoals dit de Parijse hoedencollecties. Er model van Castillo van zwarte zijn kleine, platte mutsjes of ge-1 voile met brede banen. Getaxeerde waarde: f 1 miljoen Het merendeel van hel onroerend goed-bezit van de failliete vennoot schap Arch N.V.in Wassenaar zal nog voor medio maart in veiling worden gebracht. De veiling is bevo len door Slavenburg^ Bank N.V., die bankkredieten onder dekking van tweede en derde hypotheek aan Arch heeft verstrekt. Bovendien heeft Sla venburg, zoals bekend, de op deze panden drukkende eerste hypotheken overgenomen van de Friesch-Groning- scbe Hypotheekbank. Alle hypothe ken belopen tezamen ongeveer f 900.000. De panden, die op korte termijn onder de hamer zullen ko men, hebben een veiling getaxeerde waarde van ruim fl min.. Dit be drag ligt ver beneden de aanschaf- waarde, die op zo'n f2 min. te stel len is. De curator in het Arch-faillisse- ment, mr. A. H. G. Elankenstein, verklaarde nog niets te kunnen me dedelen over de maatregelen, die hij tegen deze transactie overweegt. Wel zei hij enkele mogelijkheden te bestu deren om tot de meest geëigende maat regelen te kunnen komen. Tegen de uw kind goed I beschermd tegen winterkou I wollen I dubbel- I ribsteek Einde van chaos WACHTVERB0D OP BINNENHOF De eerste stap is gezet om een einde te kunnen maken aan de chaos op het Binnenhof. Er is bekend ge maakt, dat er een wachtverbod zal komen. Voor hoge autoriteiten zal er enige ruimte blijven om de auto te zetten als zij ambtshalve in de gebouwen aan en rond het binnenhof moeten zijn. Tegenwoor dig worden zo'n vier- tot vijfhonderd auto's, vaak kriskras, op het Bin nenhof geparkeerd. De maatregelen voorzien er in, dat er in de toe komst slechts 180 auto's kunnen staan Dit kan dan ordelijk geschie den. In de weekeinden zal daar- wordt althans gestreefd het publiek over deze parkeerruimten kunnen beschikken. Niet alleen zal een einde aan de chaos worden ge maakt, ook wordt de aanblik van het Binnenhof en de daaraan gele gen historische gebouwencomplexen verbeterd, terwijl bijvoorbeeld bij brand, ook de brandweer niet wordt gehinderd. Voor het doorgaande ver keer blijft het terrein opengesteld. De parkeerruimten, die dus aan het openbaar verkeer worden onttrok ken, zullen beschikbaar komen voor ambtenaren van de ministeries en le den van hoge colleges, die aan en rond het Binnenhof zetelen. Zij zul len ontheffing van het parkeerver bod moeten hebben. De ruimte voor 180 auto's is niet groot, als men bedenkt, dat de Eerste en Tweede Kamer 225 leden tellen en er een veelvoud aan ambtenaren werkt. eiling zelf kunnen geen stappen worden ondernomen. De eerste hy potheek, waarmee de panden zijn bezwaard, is volkomen wettig. Over de tweede en derde hypotheek be staal, zoals bekend, verschil van op vatting tussen Slavenburg en de cu rator Als gevolg hiervan zullen de opbrengsten van de te veilen onroe rende goederen een geschilpunt op leveren. Slavenburg heeft begin ok tober en begin november op de door haar verstrekte kredieten een hy pothecaire dekking verschaft. Mr. Blankenstein heeft verklaard dat de ze tijdstippen „we! wat dicht bij de datum van de faillissementsaanvra- Hoofdkantoor Ook het ontvangstcentrum en vroe gere hoofdkantoor van Arch, de zeer luxe bungalow met kantoren en ga rages in Wassenaar, zal worden ge ëxecuteerd. Dit centrum heeft inder tijd f 1,5 min gekost Over de veiling van het huidige Arc'n-kanteor, een villa in Den Haag,, zijn de gegevens nog niet bekend. Mr. Blankenstein deelde nog mede dat de veiling van de boedel van Arch, die aanvankelijk op eind febru ari was gesteld, wegens allerlei com plicaties vermoedelijk eerst begin maart zal worden gehouden. Stockholm wil inlichting over Russisch schip De Zweedse regering heeft de Rus sen gevraagd de aanwezigheid te ver klaren van een onbekend Russisch schip even buiten de Zweedse terri toriale wateren in de Oostzee. In een brief aan de Russische mi litaire attaché in Stockholm wijst de defensiestaf er op dat het schip voor anker lag in een gebied dicht bij de telecommunicatiekabel met het eiland Gotland en dat dit speciale gebied belangrijk is voor de Zweed- Het ministerie van Buitenlandse Zaken legde er later de nadruk op dat Zweden de aanwezigheid van het Russische schip niet beschouwt als een schending van de Zweedse wateren en dat de nota aan de Sow- jetrussische ambassade een formeel verzoek om inlichtingen bevat over het bergingsschip, waarvan de aan wezigheid de oorzaak Is van allerlei Kerkelijk Leven Beroepen te Vlaardlngen (als jeugd- Cl.) (toez.) G. Alters, pred. voor tengew. werkz. te Amsterdam te Noordbergum L. Gulmans, kand. te Relteum. Aangenomen naar Spijkenlsee (toez.) G. J. T. v. Dijk te VHeer- Hendrikskinderen. Benoemd tot geest. ziekenhuis Bergweg te 1 T. H. Oostenbrug, laatstelijk GEREF. KERKEN Vlaardlngen P. H. de Schevenlngen te Zwyn- drecht (vac. H. J. v. Duinen) K. H. "kshuring te Alphen a/d Rijn te Iwolle (vac. J. v. d. Zanden) J. Hen- geveld te Gouda te Almelo (5e pred. ïltenpost P. Mefjer 's-Gravenzande (vac. Noord-Scharwoude B. Borreman, kand. te A'dam, die be dankte voor Blokzijl, 's-Gravenmoer en Moordrecht naar Grootegast B. Smllde) Th. Boersma te Zuid- horn. Benoemd tot hulppred. te Olde- markt D. Bremmer, as. em. pred. te Dwingelo, die deze benoeming heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Steenwijk K. Boersma te Onstwedde en J. P. Geels te Haarlem en te Hilversum-C. J. J. Rebel te Haarlem-N. en B. v. Smeden te Am- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer W. Hage te llaaswa&l. Anglicaans-hervormd gesprek in Driebergen Anglicaanse en hervormde theolo gen zullen van 3 tot 6 februari in ons land gezamenlijk theologische onder werpen bespreken. De bijeenkomst, die in „Hjydeperk" in Driebergen wordt gehouden, gaat van de Raad voor het verband met andere kerken. Reeds tweemaal eerder werd een dergelijk anglicaans - hervormd gesprek gehouden, eenmaal in Nederland en eenmaal in Enge land. Van de Nederlandse delegatie heeft dr. E. Emmen de leading. Zfj bestaat verder uit: prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. A. J. Bronkhorst, mevrouw E. Flesseman-van Leer, dr. J. A. Hebly, mej. mr. S. M. Holsteyn, ds. M. A. Krop, prof. dr. P. J. Maan, dr. W. Nijenhuis, prof. dr. W. C. van Unnik n dr. C. P. van Andel. Mr. G. E. van Walsum 1 maart met pensioen Bij O. van 23 oktober 1964 is an mr. G. E. van Walsum in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op zijn ver zoek met ingang van 1 maart 1965 eervol ontslag verleend als burge meester van de gemeente Rotter dam, met dank voor de vele en ge wichtige diensten door hem als bur gemeester bewezen. Zendingshogeschool reikt diploma's uit Na de vier-maandelijkse cursus aan de Zendingshogeschool In Oegstgeest te hebben gevolgd werd aan de vol gende zendingsarbeiders (sters) een diploma uitgereikt: mej. R. Boon, verpleegster bestemd voor het Dia- conessenhuis in Paramaribo; mej. N. S. de Jong, kinderverzorgster bestemd voor een tehuis voor Javaanse kinde ren van de Broedergemeente in Para maribo; mej. J. Vries, verpleegster- vroedvrouw bestemd voor Itigidi in dienst van de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk; mej. A. C. Zylstra, verpleegster, zal na een vroedvrouw-opleiding in En geland uitgaan naar Kenia in dienst van de Geref. Zendingsbond; de heer G. D. Westendorp, landbouwkundige, staat in contact met de Sectie Inter nationale Hulp van de Generale Dia- konale Raad over een project in Ma dagascar, en zijn echtgenote mevr. P. P. Westendorp-Bezemer; de heer J. A. Zwaan, landbouwkundige, die via het Bureau „Dienst over Gren zen" een bestemming hoopt te vin den in Afrika en zijn echtgenote mevr. A. P. Zwaan-de Haan. Bij griep vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ASPIRIN ff) BAYER VEX ACHTER Arrestaties in Tsjecho-Slowakije De Tsjechische politie heeft in de industriestad Ostrava 247 personen gearresteerd „onder verdenking van verschillende overtredingen", aldus radioberichten uit Praag en Bratis lava. Tot deze groep behoren vijftien personen die uit een gevangenis wa ren ontsnapt. Het merendeel zou zich schuldig hebben gemaakt aan plun dering en sommigen werden gearres teerd als „parasieten". MISSIE TERUGGEKEERD „Er is in Indonesië niet alleen een schreeuwend gebrek aan we tenschappelijke en technische boeken en tijdschriften, maar ook zijn vele onderdelen niet beschikbaar". Dit zei de heer J. H. Bannier, secretaris van de „Nederlandse organisatie voor toegepast-natuur- wetenschappelijk onderzoek T.N.O.", die gisteren met twee andere van de vijf leden van een voornamelijk natuurwetenschappelijke missie uit Djakarta op Schiphol terugkeerde. Twee projecten De heer Bannier zet in Indonesië zeer fraaie en moderne machines ongebruikt te hebben aangetroffen, omdat er een onderdeel moest wor den vervangen, dat niet voorhanden was. „Vlak voordat wij in Indonesië aankwamen, liet president Soekamo aankondigen, dat hij Indonesië uit de V.N. zou terugtrekken", vervolgde de heer Bannier, „maar bovendien ook uit de „Specialised Agencies", die Indonesië aan veel materiaal hiel pen. Bij vele van onze besprekingen werd ons gevraagd of Nederland nn misschien de plaats van die „Specia lised Agencies" wilde overnemen". De gisteren teruggekeerde missie zal het ministerie van Buitenlandse Zeiken advies uitbrengen over de wijze, waarop naar hun mening de zes miljoen gulden kunnen worden benut, die de afdeling technische hulp voor dit Jaar beschikbaar heeft voor Indonesië. MGR. P. A. NIERMAN: „KLEINE EN SOBERE KERKEN GEWENST Vijftig r.-k. kerken zijn in aanbouw „Er is een duidelijke tendens naar kleinere kerken om de belevingsgraad te intensiveren. De vernieuwde liturgie in de R.-K. Kerk vraagt bezinning op een nieuwe ruimtelijke ordening buiten het kerkgebouw". Dit zei mgr. P. A. Nierman, bis schop van Groningen op een in Utrecht gehouden persconferentie ter gelegenheid van kerkenbouwzon- dag (7 februari). In de nieuwe ver houding van kerk en wereld, waarin het christen-zijn minder wordt er varen als het gevolg van de binding aan een bepaalde maatschappelijke groep, ls de cultusplaats op een zeer duidelijke wijze centraal komen te staan in de geloofsbeleving, aldus mgr. Nierman. HU zei verder, dat het verlangen groot is om de kerkgebouwen hoog boven de steden en dorpen te laten uitsteken. De kerk wil zich temid den der mensen begeven, het kerk gebouw moet meer functioneren als hart dan als kroon. Gisteren werden wij op een land naast de Haagsche Schouw getroffen door dit aardige beeld: een schaap, dat juist twee lam- met jet geworpen had. Een verheugend teken van de naderende lente (Foto LD./Holvast) Mgr. Nierman wil daarmee niet zeggen dat er in onze tijd geen plaats meer is voor grote monumentale ge bouwen. Het verlangen zal blijven bestaan zo zei hij om van tijd tot tijd zo'n monument op te rich ten. Maar als regel zal de kerk zich beter herkend weten in gebouwen van minder grote afmetingen, met minder kostbare inrichting en siering. Tijdens deze bijeenkomst wer< vorming van een gesprekscentrum aangekondigd, waarin o m. architec ten, zielzorgers, beeldende kunste naars, economen en planologen kun nen discussieren over problemen die met de kerkenbouw samenhangen. Het is de bedoeling dat dit een par lement gesprekscentrum wordt. In de jaren '62, '63 en '64 werden er resp. 38, 38 en 30 kerken aanbe steed. Vorig jaar kwamen er 37 ker ken gereed. Op het ogenblik zijn 50 in aanbouw. De kosten voor ker kenbouw in dit Jaar (in totaal voor 73 kerken) worden op ruim 54 mil joen gulden geraamd. De opbrengst van de kerkenbouwcollecten vorig jaar inclusief die van kerken- bouwzondag was bijna zeven mil joen gulden. „Primitieve demagogie" Kardinaal Wyszynski is door de „Jeugdbanier", het orgaan van de Poolse jeugdbeweging, beschuldigd in zijn preken zijn toevlucht genomen te hebben tot „eenvoudige primitieve demagogie". Zondag heeft de Poolse primaat, zoals bekend, in zijn preek gezegd, dat regeringen de fundamentele rech ten van de mens moeten eerbiedigen en de staatsburgers niet moet be handelen als slaven die verdacht I zijn en geschaduwd moeten worden, j Jeugdbanier betoogt dat het aantal r -katholieke geestelijken in Polen nu 17.000 is of het dubbele van 1945 en I dat het aantal religieuzen gestegen is van 16.000 voor de tweede wereld oorlog tot 28.000 nu. Jeugdbanier verwijt de kardinaal, dat hij tijdens de laatste zitting van het concilie gesproken heeft voor de microfoon van Radio Vrij Europa en dat hij tijdens de voorgaande zittin gen verscheidene anti-communisti sche Poolse bannelingen ontvangen heeft. Het blad vindt een dergelijke houding niet loyaal tegenover de Poolse staat. Twee belangrijke projecten zullen door de missie voor Nederlandse hulp worden voorgedragen: het reeds in aanbouw zijnde nationale research centrum bij Tjibinong, tussen Dja karta en Bogor. Men hoopt hulp te geven in de vorm van Nederlandse deskundigen, die van dit centrum speciaal het fysisch instituut en het instrumentatiecentrum kunnen op zetten en uitrusten met het nood zakelijke materiaal. Het tweede project ls die universiteit van Padjadjaran, een Westjavaanse universiteit in Bandoeng, waarvan de natuurwetenschappelijke faculteit voor het grootste deel nog moet wor den Ingericht en uitgerust. De missie zal ook nog een aanbe veling doen over de keuze van ge gadigden voor de honderd beurzen, die de Nederlandse regering in het kader van de samenwerking beschik baar heeft gesteld. Magnetische fles Onderzoekers van de Universiteit van Califomlë hebben een nieuwe „magnetische fles" ontworpen, die bestemd is voor het stabiliseren van oververhitte stoffen welke bij de kernfusie vrijkomen. Deze stoffen, in de vorm van een „plasma", kunnen hierin worden vastgehouden. De „fles" te in feite een magnetisch veld. Prof. Edward Teller, een der makers van de waterstofbom, deed de mededeling op een bijeenkomst van hoogleraren en studenten van de Universiteit van Virginia. Hij gaf geen bijzonderheden. President doet een beroep op havenstakers President Johnson heeft gisteren de stakende arbeiders in de havens, waar reeds overeenstemming tussen vakbonden en scheepvaartmaat schappijen is bereikt, verzocht het werk te hervatten. De opheffing van de staking wordt namelijk opgehou den door de traditionele weigering de havenarbeiders weer aan het werk te gaan zolang in enkele havens van de Amerikaanse oostkust de Golf van Mexico nog geen arbeidscontracten tot stand zijn ge komen. In verscheidene plaatsen is over eenstemming bereikt, zoals in New York, New Orleans, Boston en Nor folk. Er zijn echter nog havens waar dit niet het geval is. Minister van Arbeid Wirtz, die de oproep v. d. president bekendmaak te, zei dat president Johnson had besloten zich tot de arbeiders te rich ten na een onderhoud met de onder minister van Arbeid, Raynolds. Deze is intussen naar New York vertrokken om met de vakbondsvertegenwoordi gers te spreken. Het uit twaalf le den bestaande bestuur van de „Inter national Logshoremen's Association" (ILA) kwam gisteren in New York bijeen om zich te beraden over de staking, die het scheepvaartverkeer de Amerikaanse oostkust nu al 22 dagen heeft verlamd. AFP meldde vanochtend, dat de havenarbeiders van Baltimore gis teravond de arbeidsovereenkomst met 1.780 tegen 462 stemmen heb ben goedgekeurd. Men zal thans trachten zo spoedig mogelijk de in stemming van de arbeiders in Phila delphia te verkrijgen. Brezjnew was in Boedapest Leonid Brezjnew, leider van de Rus sische communistische partij, heeft de vorige week drie dagen in Hon garije vertoefd en geheime bespre kingen gevoerd met de Hongaarse communistische leiders, aldus meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. HU was vergezeld van Podgomy, lid van het presidium van de Sowjet- russsiche partij en besprak kwesties van gemeenschappelijk belang met prémier en partijleider Janos Kadar tussen 29 en 31 januari. De Sowjet- russische delegatie is zondagavond uit Hongarije vertrokken. De reis van Brezjnew naar Hon garije is tot bijna 24 uur nadat hfl was vertrokken geheim gehouden. Gesproken wordt van een vriend schappelijk bezoek en een hartelijke en kameraadschappelijke gedachten- wisseling over kwesties die voor beide partijen van belang zijn. Kadar, een krachtige aanhanger van het Kremlin in de ideologische twist met China, heeft de vorige maand Brezjnew in Warschau ont moet tijdens de topconferentie van de leiders der landen van het pact van Warschau. Het Hongaarse pers bureau noemt geen reden voor het onverwachte bezoek. Premier Tsjombe van Kongo en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak zijn gisteren, bijge staan door andere ministers en des kundigen, hun besprekingen begon nen om te proberen de vier jaar oude financiële vraagstukken tussen beide landen tot een oplossing te brengen. Het gaat hier om een kwestie waarbij miljarden Belgische franken op het spel staan. Als Spaak voor Tsjombe wijkt, zullen duizenden Belgen, die eens him spaargelden investeerden in Kongolese aandelen die destijds als de zekerste belegging werden be schouwd hem en die regering er bij de komende verkiezing voor laten betalen. En als Tsjombe Spaak toe geeft, zou hij wel eens grote moei lijkheden kunnen krijgen om zich als premier te handhaven. De besprekingen, die naar ver wacht wordt, de gehele week zullen duren, draaien om twee hoofdvraag- stukken: de 45 miljard franken (ruim driemiljard gulden) aan openbare Kongolese schuld en de portefeuile-aandelen van in hoofd zaak door België gecontroleerde maatschappijen in Kongo, welke wordt geschat op 37 miljard franken. Overeenkomst Premier Tsjombe zal moeten be slissen of hij zich achter de overeen komst wil stellen, die de Belgische regering het vorig jaar heeft bereikt met de toenmalige regering-Adoela. Daarbij nam België 12,5 miljard franken van de buitenlandse schuld voor zijn rekening en Kongo naast de 20 miljard binnenlandse schuld aflossing ervan mogelijk te maken werd deze 12,5 miljard omgezet in een lening op lange termijn, die door Kongo dient te worden afgelost met 300 miljoen franken per Jaar, te betalen uit die opbrengst van de Kongolese uitvoer naar België. Een grotere moeilijkheid zal ech ter zijn een regeling te vinden voor het besluit van de Kongolese rege ring van november vorig jaar, waar bij eenzijdig drie concessie-verlenen de maatschappijen in Kongo werden ontbonden en de bezittingen ervan werden opgeëist. Het besluit is ech ter opgeschort nadat de Belgische regering daartegen heftig pro testeerde. De belangrijkste daarvan ls het „Bijzonder comité voor Katanga", dat tn zijn ruim 50-jarig bestaan door het van de toenmalige koning Leopold n verkregen recht om con cessies te verlenen grote belangen In de Katangese mijnondernemingen heeft verkregen. Zo beschikt het comité over ongeveer een derde van de aandelen en obligaties van de „Union Minière", dat een kapitaal heeft van ruim achtmiljard Belgi sche franken, 600 miljoen gulden. De Belgische regering ontkent niet, dat deze en andere bezittingen van de voormalige kolonie thans het eigendom zijn van het onafhankelijke Kongo. Een derde van het „Bijzonder comité voor Katanga" behoort echter toe aan een Belgische particuliere maatschappijde „Compagnie du Katanga". De Kongolese regering eist desondanks ook dit deel op on danks het feit, dat de Belgische regering herhaaldelijk heeft betoogd de resterende 12,5 miljard franken j dat het haar onmogelijk is dit bezit de buitenlandse schuld. Om de af te dwingen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4