Leiden mag in 1965 maar 17 miljoen lenen Prijsuitreiking op familie-avond Vebo ONVOORZICHTIGE AUTOMOBILISTEN ZWAAR BEBOET B en W: uitstel van tal van werken Reorganisatie van spraakonderwijs Chefarine 4 Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 februari 1965 Tweede blad no. 31481 Nu, zoals de wethouder van Finan ciën, de heer P. S. Harmsen, bij de behan deling van de gemeentebegroting voor dit jaar reeds meedeelde, het „Leidse" leningsplafond voor he ttijdvak van 1 november 1964 tot 1 no vember 1965 is vastgesteld op f 17.000.000, heb- Na rijp beraad en veel gecijfer stellen B. en W. de raad, welke a.s. dinsdag middag bijeenkomt, voor om de uitvoering van de volgende werken voor lopig uit te stellen: de voltooiing van de bouw van het Stadhuis (f55.000), de bouw van een gezondheidscentrum in Leiden-Noord (f130.000), het in stellen van een kwaliteitsonderzoek van woningen (f 45.000)de aanleg van een rijbaan door de Kikkerpolder f770.000, de doortrekking van de Ter Haarkade (f60.000), de demping van de Langegracht (f 1.790.000)het bou wen van een brug over de Poelwetering (f198.000), het treffen van voor zieningen aan de inrichting van een tijdelijk gebouw voor de dienst van Gemeentewerken (f310.000), de straataanleg en het leggen van een stam- riool in het Houtkwartier (f300.000). het verbouwen van de school Pieters kerkhof 4a (f32.342), het bouwen van een openbare school aan de Telders- kade (f 120.000) en de Roodenburgerstraat (f 200.000, van een gymnastiek lokaal aan de Stadhouderslaan (f51.400), de bouw van een kleuterschool aan het Meerhof (f131.279) en de Cesar Franckstraat (f32.518), de aanleg van sportvelden in LeidenNoord (f240.000), idem van een schoolsportterrein in Z.W. (f125.000), Houtlaan (f65.000) en de Brahmslaan (f262.800) en tenslotte het verstrekken van een geldlening aan de Cornelius Muslus- stichting (f 100.000). ben B. en W. zich terdege afgevraagd, welke objecten de grootste urgentie hebben. Zij heb ben zich daarbij laten adviseren door de in officiële commissie voor de Investeringen, waar in naast een aantal leden van het College ook een aantal staffunctionarissen zitting hebben. Tal van voorstellen Uit te voeren werken Tot de objecten, welke wel in het kader van de f 17 miljoen van het leningplafond kunnen worden uitge voerd, rekenen B. en W. o.a. de bouw van een tweede serie systeemschalen (f 2.000.000), een investering voor de SLF (f 9.768.100), uitbreiding archief (f 120.000), het verstrekken van een geldlening aan Huize Groenhoven (f 300.000), vernieuwing St. Jeroens- brug (f 200.000), aankoop en bouw- rijpmaken van gronden in het Mors- kwartier (f 1.170.000), brug Haarlem mertrekvaart (f 328.342), brug Heren gracht (f 300.000), verbeteringen En degeest (f 228.000), kosten van o.m. aanleg sportterreinen c.a. (f 974.280), het verstrekken van hypotheken t.b.v. gemeentepersoneel te bouwen wonin gen (f 1.000.000). UITZONDERLIJK MOEILIJKE POSITIE Hoewel B. en W. op dit moment geen andere mogelijkheid zien dan om zich by de van hogerhand geno men beslissingen neer te leggen, heb ben zij zich toch in een schrijven tot de minister van Binnenlandse Zaken en Ged. Staten van Zuid-Holland ge richt met het verzoek het voor onze gemeente toegestane leningplafond alsnog in voor Leiden gunstige zin te herzien. „Intussen", aldus B. en W. in hun uitvoerige nota aan de raad „dienen ■wij niet uit het oog te verliezen, dat deze situatie niet van blijvende aard is, terwijl moeilijk verwacht kan wor den. dat voor de tijd na 1 novem ber 1965 niet een wat ruimer lening plafond zal worden verkregen. Het voorgaande neemt evenwel niet weg, dat voor onze gemeente een uitzon derlijk moeilijke positie is gescha pen, vooral indien men bedenkt, dat zij zich juist thans genoodzaakt ziet belangrijke investeringen te doen buiten de gemeentelijke grenzen ter zake van het bouwrijp maken van terreinen, zonder dat daar op korte termijn inkomsten wegens verkoop tegenover staan." f8.000,- VOOR FONTEIN VISMARKT Blijkens een onlangs ontvangen op gave van de dienst van Gemeente werken vergen het herstel en de ver nieuwing van de vloeren en verschil lende leidingen, van de fontein aan de Vismarkt met bijkomende werk zaamheden. een bedrag van naar ra ming f 8000. Van de aanvankelijke gedachte om ook het hekwerk rond de fontein te vernieuwen of dit te vervangen door hardstenen paaltjes hebben B. en W. 4dvi Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. Benoeming en ontslag B. en W. doen de raad een voorstel om mej. M. L. A. Groenhoff, thans tijdelijk docente in de Engelse taal en letterkunde aan de Louise de Co- ligny-h.b.s., met ingang van 1 sep tember a.s. te benoemen in volledige betrekking; idem om aan mej. C. J. Hollebeek eervol ontslag te verlenen uit haar betrekking van hoofdleidster van de kleuterschool „Pingeltje". om verscheidene redenen voorlopig afgezien. Voorts heeft de Leidsche Duinwa ter Maatschappij N.V. aangeboden voor eigen rekening een roulatie- pomp, waarvan de kosten ca f 5000 bedragen, aan te brengen. Voor de waterlevering zal zij dan evenmin kosten aan de gemeente in rekening brengen. Aangezien deze voorzieningen het meer constant ingebruik zijn van de fontein gedurende de zomermaanden mogelijk zullen maken, waardoor een aantrekkelijke verlevendiging van het stadsbeeld ter plaatse wordt verkre gen, komt een gemeentelijke uitgaaf van f 8000 voor de bedoelde herstel lingen B. en W. alleszins verantwoord Ten de in nieuwe stadsgedeelten enkele fon teinen te plaatsen merken B. en W. op, dat zij aan de hand van een overzicht van in aanmerking komen de punten de directeur van gemeen tewerken hebben opgedragen een voorstel te doen inzake de voorbe reiding van een plan voor een of twee nieuwe fonteinen. Voorts komen in de zitting van a.s. dinsdagmiddag de volgende voorstel len aan de orde: aan de Ned. Rotogravure Maat schappij n.v., alhier, vergunning te verlenen tot het aanbrengen van een luchtbrug over de Weddesteeg; ten laste van de gemeente Lei den met de Nederlandsche Midden- standsbank N.V. een geldlening aan te gaan, groot f 3.500.000; intrekking besluit tot overdracht van grond aan de gemeente Zoeter- woude; het vestigen van een zakelijk reoht ten laste van het aan de Zita- vereniging, alhier, toebehorend ter rein, gelegen aan de Boshuizerwate- ring; verkoop van een strook grond, gelegen ten oosten van de Jan Steen laan in Warmond; aan de Stichting Leidse Katho lieke Levensschool voor jonge arbei ders en de Stichting Vormingswerk Bedryfsjeugd voor Leiden en omge ving gezamenlijk een bijdrage te ver lenen van f 7250 in de kosten van het vormingswerk mannelijke bedrijfs jeugd in Leiden in de periode 1 ja nuari tot 1 september 1965; het verlenen van een voorlopig voorschot op de extra-vergoeding, be doeld in art. 73, lid 3, der Kleuter onderwijswet, over 1962; een krediet van f 20.000 beschik baar te stellen voor de verandering van inrichting van het schoolgebouw Potgieterlaan 7, in verband met wij ziging van de bestemming van g.l.o.- school voor jongens en meisjes ln uJ.o.-school voor meisjes, ten behoe ve van de Stichting Roomsch-Katho- lieke Scholen in Leiden; het brengen van een wijziging in de Verordening inzake de aan passing (per 1 januari 1963) van de salarissen van heilgymnasten-mas- seurs, logopedisten en assistenten. SLAGREGEN TAST SCHOOLGEVEL AAN Herstel kost f 49.000 Bij slagregens bieden de houten gevelpuien van de openbare school voor g.l.o. aan de Telderskade on voldoende weerstand tegen het weer. Het gevolg is dat zich daar regel matig ernstige lekkages voor doen. Deze lekkages treden niet op bij de andere drie, gelijktijdig en volgens hetzelfde bestek c.a. gebouwde scho len aan de Du Rieustraat, de Asser straat en de Boshuizerkade. Ge tracht is de lekkages op de gebrui kelijke wijze te verhelpen, maar de desbetreffende voorzieningen hebben niet tot het gewenste en onder nor male omstandigheden te verwachten resultaat geleid. Uit een nader inge steld onderzoek is gebleken dat de hoofdconstructie van de houten ge velpuien, welke ten tijde van de bouw zeer in de mode waren, enkele zwakke punten vertoont. Deze con structie blfjkt voor de school aan de Telderskade te licht te zijn, door de ongunstige ligging ten opzichte van weer en wind. Opheffing van de wa teroverlast zal slechts mogelijk zijn door vervanging van de bestaande gevelpuien door puien van een con structie, die aan de eisen van deze bijzondere situatie voldoet. Een der gelijke afdoende constructie is thans ontworpen. De kosten van het ver nieuwen van de acht houten gevel puien worden geraamd op f 49.000. Het is gewenst bij bovenbedoelde voorziening tevens het overige hout werk aan de buitenzijde van de school van een nieuwe verflaag te voorzien. De daaraan verbonden kos ten worden geraamd op f3.000.-. Op grond van bovenstaande over wegingen stellen B. en W. de raad voor een krediet van f 52.000 te ver- BRIDGENIEUWS DDS De stand na de derde ronde van de viertallenwedstrijd luidt: viertal mevr. Visser (3) 190-85, 18-0; viertal mevr. Verboog (3) 181-149, 12-6; viertal Kuilman (3) 226-195, 12-6; viertal Verboog (2) 123-93, 6-6; viertal mevr. Beek (2) 145-121, 6-6; viertal Eichhorn (2) 121-147, 6-6; viertal van Heusden (3) 145-179, 6-12; viertal Krul (3) 164-206. 6-12; viertal mevr. van Berge Henegouwen (3) 94- 214, 0-18. VOG De uitslagen van de twaalfde ronde van de viertallencom petitie luiden: Hoofdklasse: Team Epskamp Team Van den Berg 6-0; Team Raar —Team Planje 6-0; Team Schalks- Team Gramkow 6-0. Eerste klasse: Team Bosscha Team De Tombe 6-0; Team Caro Team Kruizinga 6-0; Team Smit Team Raar 6-0. Bekroning van noeste arbeid Op de familie-avond van de Vebo, die gisteren in de Stads gehoorzaal werd gehouden, had, als bekroning van één jaar Vebo-arbeid, de uitreiking van de hoofdprijzen plaats. Ir. M. M. Veldman .rijksveeteeltconsulent, die deze taak op zich nam, bracht hulde aan alle Vebo- vrienden voor hun inspanning om tot goede veeteelt-resultaten te komen. „Deelnemen aan de Vebo be tekent veel voorbereidend werk verrichten en veel vrije tijd op offeren", aldus ir. Veldman. Aan deze familie-avond, die werd geleid door de Vebo-secretaris, de heer M. Weima, verleende de Tim- delerclub medewerking door de op voering van George Batson's komi sche thriller „Boeven en made liefjes". Het stuk, dat reeds eerder met veel succes in deze stad is ge speeld, wekte ook lachlust by de Ve bo-familie op. Lijst Het doek ging voor de Timdeler- club op, nadat de (dertig) hoofdprij zen waren uitgereikt. De prijzenlijst zag er als volgt uit: 1. medaille minister van Land bouw en Visserij: beste koe levens- produktie-klasse afd. Blaarkoppen. Klaro 6 - 29621 KS - Eig. G. P. W. Belt, Zoeterwoude. 2. medaille mi nister van Landbouw en Vissery: beste koe levensprod. kl. afd. Zwart bont. Afke 2 - 414338 KS. - Eig. fa. C. P. van Wees, Aalsmeer. 3. Leg penning commissaris der Koningin in de provincie Z.H.: kampioen koe afd. Zw.b. Leeuwarder 39 - 516050 KS - Eig. Mr. Dr. W. v. d. Bergh St., Noord wijk. 4 .Legpenning Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland: kampioen stier afd. Blaarkoppen. Marius van Suttema 7431 S - Eig. Ver. voor K.I. „Vita Nova", Hazerswoude. 5. Legpenning Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland: kampioen stier afd. Zwartbont. Arnold 51051 S. - Eig. Ver. voor K.I. „Vita Nova", Ha zerswoude. 6. Kristallen karaf - Fe- gra-prys: 1ste pr. kl. 17 - Blaar koppen, directe vr. nakomelingen van één stier, ouder dan 2 jaar. Ten minste 5 st. van een natuurlijk dek kende stier en tenminste 8 st. van een K.I. stier oudere dieren. Groep van Panda 6920 S. Eig. H. F. J. Mooren, Leimuiden. 7. Plaquet te van de CMC: 1ste pr. bl. 21 - Blaarkoppen. Collectie volbloeden van één eigenaar minstens 2 jaar oud en minstens de helft melkge vend. Eig. G. P. W. Belt, Zoeterwou de. 8. Wisselbeker van Vita Nova: lste pr.kll 11 afd. Blaarkoppen. Di recte vrouwelijke nakomelingen van één stier, ouder dan 2 jaar. Tenmin ste 5 st. van een natuurlyk dekkende stier en tenminste 8 stuks van een k.i. stier. Jongere dieren. Stamv. Noorman 6474 S. Eig. L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude. 9. Wisselbeker Vita Nova. Ie pr.kl. 11 afd. Zwartbont, directe vrouwelijke nakomelingen van één stier, ouder dan 2 jaar. Minstens 5 st. van een natuurlijk dekkende stier en minstens 8 st. van een k.i.- stier. Stamv. Kielewierster Stilma - 44248 S. - Eig. Ver. v. K.I. „Vita Nova". 10 Wisselbeker van Fabriek van Melkprodukten „Hollandia", Vlaardingen: lste pr.kl. 19 afd. Blaarkoppen. Directe vr. nakomelin- van één stier. Pinken geboren tussen 31/8/62 en 1/9/1963. Stamva der Prins van Fritema 7595 S. Eig. W. Los, Bodegraven. 11 Wisselbeker Bond van Rundveefokverenigin- gen in de Rynstreek: Collectie vol bloeden van één eigenaar (minstens 2 jaar oud en tenminste de helft melkgeven) afd. Blaarkoppen lste. pr.kl. 20 - Eigenaar L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude. 12. Wisselbeker van Fabriek van Melkprodukten „Hol landia", Vlaardingen: lste pr.kl. 13 Zwartbonte. Collectie volbloeden van één eigenaar, minstens 2 jaar oud en minstens de helft melkgevend. Eig. Gebr. v. d. Boon, Leimuiden. 13. Zilveren medaille Ned. Rundvee- Stamboek: Klaro 6 - 29621 K.S. Kampioen koe afd. Blaarkoppen Eigenaar: G. P. W. Belt, Zoeterwou de. 14. Zilveren medaille Ned. Rund veestamboek: Marius 7610 S - Res. kamp. stier afd. Blaarkoppen, eig. W. G. A. van Veen, Zoeterwoude. 15 bronzen medaille Ned. Rundvee- stamboek: Zonnestein 4 - 61326 S - Res. kamp. stier afd. Zwartbont, eig. K.I. „Vita Nova". 16. Verguld zil veren medaille Holl. My. van Land bouw: Beatrix 11 - 31721 K.S. Res. kamp. koe afd. Blaarkoppen, eig. L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude: 17. Verguld zilveren medaille Holl. My van Landbouw: Sjoukje 94 - 700226 S - Res. kamp. koe afd. Zwartbont, eig. Gebr. v. d. Boon, Leimuiden. 18. Medaille Producent, Gouda: 1ste pr.kL 18 afd. Bl. - Eig. H. F. J. Moo ren, Leimuiden. 19. Medaille Produ cent, Gouda: lste pr. kl. 20 afd. Bl. - Eig. C. I. .J Verhaar, Ter Aar. 20. Medaille Producent, Gouda: ld pr.kl. 13 afd. Zw.b. - Eig. Fa. C. P. van Wees en Zn., Aalsmeer. 21. Zuil, aangeboden door de Federatie van Verenigingen van kaashandelaren: Gewonnen door de gemeente War mond, welke gemeente het hoogste aantal punten heeft behaald bij de zg. „dorpenwedstrijd" afd. zuivel. 22. Tafelaansteker: lste prijs Goudse kaas - 100 ptn. - C. Walbeeck, Woer den. 23. Tafelaansteker: 1ste prijs Leidse kaas - 99 ptn. A. Th. Straat hof-Rijp wetering. 24. Wisselbeker van Fa. Koudijs Veevoederfabrieken K.B., 's-Hertogenbosch: Wisselbeker voor de kampioen zeug G.Y. Ster- zeug 1930 N.H. - Eigenaar C. Cle mens, Nieuw Vennep, 25. Wisselbe ker Coop. Aankoop Ver. „Nooit Ge dacht", LeidschendamKampioen Beer G.Y. no. 3784 P. N. H. - eige naar C. Clemens, Nieuw Vennep. 26. Wisselbeker Vleeswarenfabriek Th. S. v. d. Laan, Leidschendam: Kam pioen Zeug Pietrain - Mary 367 - eigenaar G. Hofman. Waddinxveen. 21. Wisselbeker Juwelier Mander- sloot, Leiden: Kampioen Ooi - Ooi no. 6083, eigenaar mevr. J. Olieman- Staalduinen, Leidschendam. 28. Wis selplaquette van het Int. Wol Secre tariaat, Amsterdam: Beste drietal ooien, geboren voor 1964 van één vader. Eigenaar: mevr. J. Olieman- Staalduinen, Leidschendam. 29 beker van Juwelier Maartense, Leiden: Kampioen Geit - José 2531 S - Eige naar: H. W. Turk, Zoeterwoude. 30. Beker Juwelier Maartense, Leiden: Kamp. Bok - Zodiac H. 84 Eigenaar Geitenfokvereniging Nieuw Vennep. Kokende melk in het gezicht Een 12-jarige Leidse scholier heeft gistermorgen omstreeks kwart over tien een pannetje met kokende melk over zijn gezicht, hals en borst ge kregen. Hy werd met spoed naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De jongen, een leerling van de vyfde klas, liep in de hal van een lagere school aan de Aalmarkt tegen een meisje op, dat het pannetje melk in haar handen hield. DIPLOMAZWEMMEN JEUGDLEDEN L.R.B. Ter voorbereiding op de cursus zwemmend redden deed een aantal jeugdbeden van de Leidse Reddings brigade in De Overdekte examen voor het diploma A of B van de Kon. Ned. Zwembond (KNZB). Uitslag A: W. van Dorp, J. Karreman, E. van der Plas, A de Wagenaar en J. Zwikker. Diplom? B: S. Broerse, A. v. d. Holst, A. Stouten, N. van Vliet, N. Westerman, C. Wolffebuitel, F, H. Wijtsma. Ver. voor Logopedie heeft bezwaar tegen onbevoegde assistenten Het is al weer enige tjjd geleden (augustus 1962), dat de Leidse raad besloot om over te gaan tot reorganisatie van het spraakonderwijs. De in voering van deze reorganisatie is echter door enige onvoorziene omstandig heden steeds vertraagd. Zo bleek het aanvankelijk zeer moeilijk om een geschikte gegadigde voor de betrekking van logopedist(e) te vinden, met het gevolg, dat dat gene wat primair noodzakelijk was, n.l. het systematische onderzoek naar de bij leerlingen van lagere scholen voorkomende spraakstoornissen, niet op gang kwam. Vervolgens trad door ernstige en langdurige ziekte van de Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs, die de daadwerkelijke leiding heeft bij de ontwikkeling van het nieuwe instituut, nog meer stag natie op. Tenslotte echter kon in de vaca ture van logopedist worden voorzien door benoeming van mej. J. H. Gunther, zodat op 1 mei 1964 een begin kon worden gemaakt niet bovenbedoeld onderzoek. Dit onder zoek zal spoedig kunnen worden af gesloten, zodat binnen afzienbare tijd, in samenwerking met de afde ling Keel-, Neus- en Oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis, met de therapie kan worden begonnen. Intussen heeft zich echter een ont wikkeling voorgedaan, waardoor de oorspronkelijke plannen niet onver kort kunnen worden gehandhaafd. Gebleken is. dat het in dienst hou den van de assistenten uit het onder wijzend personeel op bezwaren stuit. De oorspronkelijke bedoeling om deze onbevoegden in het kader van de nieuwe organisatie in te passen, heeft in vakkringen weerstand ge wekt. Met name de Vereniging voor Logopedie staat geheel afwijzend tegenover het aanblijven van deze assistenten. Het doen geven van een cursus, om deze personeelsleden enigermate theoretisch te scholen, zal naar de mening van B. en W. niet het nodige soulaas geven. Bovendien is het na deel aanwezig, dat bij mutaties in dit personeel de nieuwbenoemden ook weer moeten worden bijgeschoold, hetgeen veel praktische problemen oproept. Afvloeiing van assistenten Op grond hiervan lijkt het B. en W. gewenst, de assistenten, die allen in tijdelijke dienst werkzaam zijn, thans te laten afvloeien. De hoofdonderwijzer bij het spraak- gebrekkigen-onderwijs in zijn oude vorm heeft reeds enige tijd geleden eigener beweging ontslag genomen. Het wegvallen van de hulp der assistenten, aan wie de behandeling der eenvoudige gevallen zou worden toevertrouwd, dient waarschijnlijk te worden gecompenseerd door aan stelling van een tweede logopedist)e). De totale kosten zullen als gevolg van een en ander niet stijgen, omdat het salaris van deze laatste ongeveer gelijk zal zijn aan het gezamenlijke salaris van hoofdonderwijzer en assistenten voornoemd. advertentie Griep? Chefarine „4" doet wonderen! V/er middelen In één tablet werken krachtiger xonder de maag van streek ie makenI De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebbenf kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. W. MMWMÏJJmMHUM Of en voor hoeveel lesuren een tweede logopedist (e) nodig zal zyn, hangt af van de uitslag van het nog niet voltooide onderzoek en de tijd welke mej. Gunther voor de therapie over zal houden. Voorlopig kan dus nog met één logopedist (e) worden volstaan. Indien de raad zich dinsdag met de geschetste ontwikkeling kan ver enigen. kan volgens B. en W. worden besloten tot liquidatie van het spraakonderwijs in zijn oude vorm over te gaan. Hiertoe Is intrekking van de desbetreffende verordening, waarin het geven van spraakonder wijs imperatief wordt gesteld en de gang van zaken by dit onderwijs nauwkeurig wordt voorgeschreven, noodzakelijk. Gaarne zouden B. en W. bij dit voorstel een ontwerp van een nieuwe verordening hebben overgelegd. De moeilijkheid is evenwel, dat nog geen exact beeld van de nieuwe werkwijze, welke nog in een experi menteel stadium verkeert, kan wor den verkregen. Het lijkt B. en W. daarom gewenst, dat met de vaststel ling van een nieuwe verordening wordt gewacht tot het spraakonder wijs naar zijn definitieve nieuwe vorm is gegroeid. Voor de Leidse kantonrechter De zitting van de kantonrechter, mr. W. de Koning, kenmerkte zich gisteren door het aantal automobi listen, dat zich al of niet door grote onachtzaamheid aan een ernstige verkeersfout had schuldig gemaakt. Zowel de geëiste als in de vonnissen vastgelegde boeten waren dan ook navenant. Zo werd, en wel bij verstek, een 20- Jarige scheepswerktuigkundige uit Den Haag veroordeeld tot een geld boete van f 100 subs. 20 dagen, als mede 8e ontzegging van zijn rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den. De werktuigkundige had met zijn auto op Rijksweg 4 onder Oegstgeest pardoes een zwenking naar links ge maakt en was daarna op de andere rijbaan beurtelings tegen twee tege moetkomende auto's gebotst. De schade was aanzienlijk. Als reden van zijn gevaarlijke ma noeuvre had verdachte, aldus las de kantonrechter in het proces-verbaal opgegeven„Ik stak een sigaret op en lette toen even niet goed op". De of ficier, mr. N. J. Out, merkte in zyn requisitoir onder meer op, dat ver dachte al eens eerder van een grove onachtzaamheid op de weg blijkt had gegeven en hiervoor in maart j.l. al tot een hoge boete was veroordeeld. In verband hiermede eiste hij naast Bekend Leidenaar viert gouden bruiloft „Ja, één ding is zeker: mensen kennis heb ik wel opgedaan in al die jaren". Dat zegt de heer D. M. Colpa, die morgen het feit her denkt, dat hij vijftig jaar geleden mejuffrouw P. C. A. van Leeuwen tot mevrouw ColpaVan Leeuwen maakte. Mevrouw Colpa is 70 jaar en verkeert evenals haar man, die 71 jaar is, in uitstekende gezond heid. Die mensenkennis heeft de heer Colpa opgedaan in zyn beroep. Hij was van 1914 tot 1958 in dienst van de Noord-Zuidhollandse Vervoers- Maatschappij en was het grootste deel van die tijd werkzaam als tram conducteur. Hij is begonnen als wa genvoerder en reed in het begin naar Katwijk en Noordwijk. „Ja, dat was een gezellige tyd" zegt de heer Colpa. „Een retourtje Katwijk kostte 25 cent" zegt mevrouw Colpa. „Ik her inner me het nog goed De heer Colpa, die geboren en getogen Leide naar is heeft ook een poosje in Haar lem, Beverwijk en Velsen gewerkt, maar in 1924 werd hy conducteur op de stoomtram naar Hillegom. „Was het trammetje er nog maar, verzucht de heer Colpa, die nog vele leuke ver halen uit vroegere dagen weet te ver tellen, over de stadhuisbrand, over zyn avonturen in de oorlog, enz. Het echtpaar Colpa heeft vier kinderen gehad van wie er nog drie in leven zijn. Er zijn acht kleinkinderen en er is 1 achterkleinkind. De heer Colpa ging in 1958 met pensioen en werd onder meer onderscheiden met de bronzen ere-medaille verbonden aan ae Orde van Oranje Nassau. Het echtpaar Colpa is al ruim vijftig jaar geabonneerd op het Leidsch Dagblad. een geldboete van f 150 subs. 30 da gen de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. De kantonrechter bepaalde het vonnis ditmaal nog op vermelde boete en termijn van ont zegging. Niets gemerkt Een 28-jarige chauffeur uit Katwijk was met zijn vrachtauto op de He renweg in Noordwijkerhout bij het inhalen van een voor hem rydende vrachtauto op het linkerweggedeelte gekomen, Juist op het moment, dat 'n tegemoetkomende vrachtauto zeer dicht was genaderd. Door scherp naar rechts te sturen kon hy nog juist 'n frontale botsing met de tegenligger voorkomen. De vrachtauto's „schuur den" slechts even langs elkaar. Dat hij met onverminderde snelheid was doorgereden en zich op gezag van zijn werkgever, pas later bij de politie bekend maakte, sprak niet in zyn voordeel. De kantonrechter las in het proces-verbaal, dat drie getuigen ver dachte als de enige schuldige hadden aangewezen. Op de vraag waarom hij zo onfatsoenlijk is geweest om door te rijden antwoordde verdachte: „Ik heb van de aanrijding niets gemerkt en zag later in de garage pas, dat mijn laadbak beschadigd was". Dat ver dachte zelf niets had gemerkt vond de officier onaannemelijk, daar de klap van de aanrijding door alle ove rige betrokkenen duidelijk was ge hoord. Daar de drie getuigen „duide lijke taal" hadden gesproken, achtte hij voldoende bewezen, dat verdachte zich aan een bijzonder laakbare over treding had schuldig gemaakt en eiste derhalve een geldboete van f 80 subs. 16 dagen en de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proeftyd van 2 Jaar. Het rijbewijs, z'n brood „Het rijbewijs is m'n brood", zo klaagde een 33-Jarige chauffeur uit Leiden, wiens rijbewijs door de po litierechter voor de tyd van drie maanden was ingetrokken, omdat hy na een aanrijding in Leidschendam met de door hem bestuurde auto was doorgereden. „Geef me maar liever vyf jaar voorwaardeiyk, want zoiets overkomt me toch nooit meer", luidde de ver klaring van verdachte voor het Haagse gerechtshof. Volgens ver dachte had hy de aangereden auto slechts „een tikje" gegeven, doch het bleek, dat beide voertuigen zwaar waren beschadigd. De bestuur der van een andere auto was ver dachte gevolgd en reed hem klem. Volgens verdachte was hy doorge reden. omdat hy l!i flesje bier had gedronken en hy vroeger al eens moeilykheden met de politie had. Een vriend van verdachte ver klaarde, dat inderdaad verdachte die hoeveelheid bier had gedronken. „Niemand zegt dat hy teveel had gedronken", zo meende de procureur- generaal. De els luidde f 100 boete en voorwaardeiyk ontzegging der rijbevoegdheid gedurende zes maanden met proeftyd van 3 jaar. waarmee de raadsman akkoord kon „Ik heb hem niet gehinderd wanb er was ruimte genoeg", aldus negeer de verdachte tydens zijn laatste woord de feiten. De kantonrechter bepaalde zyn von nis op een geldboete van f 50 subs. 10 dagen en, by wyze van ernstige waar schuwing, de voonvaardelyke intrek king van de ry bevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. Schrik „Die twee agenten kregen de schrik van hun leven toen zij uw auto met grote snelheid recht op zich zagen af komen". Aldus „begroette" de kan tonrechter een 36-jarige kantoorbe diende uit Amstelveen. Het waarom werd tydens het onderzoek duideiyk. Hieruit bleek namelijk, dat de kan toorbediende op Ryksweg 4 onder Rypwetering met zyn auto ineens 'n zwenking naar links had gemaakt via enkele verkeersborden in de midden berm weer de rijbaan op was gevlo gen om vervolgens tegen een vangrail en een ter plaatse staande patrouille auto van de Rykspolitie op te botsen. De twee Rijkspolitiemannen, die naast hun auto stonden en verdachtes wagen op zich af zagen komen stui ven, konden door bliksemsnel over de vangrail te springen „het vege Ujf redden". Aldus het proces - verbaal. Als enige excuus voor zijn vreemde manoeuvre nog afgezien van het gevaar waarin beide politiemannen hadden verkeerd kon verdachte aanvoeren: „Ik haalde even te voren een vrachtauto in en toen ik deze voorby was werd myn auto plotseling door een harde zywind gegrepen en stuurloos". Hy had in zoverre pech, dat beide agenten verklaarden, dat er slechts een zwakke zywind stond en dus zyn verklaring logenstraften. „U reed, volgens verbalisanten, by die in haalmanoeuvre veel te hard en dat zal de hele oorzaak wel zyn", merkte de kantonrechter nog op. Wat de oorzaak ook was, verdachte had, aldus de officier in zyn requisi toir, zyn auto niet in bedwang ge houden en daardoor zowel veel scha de als een groot gevaar voor anderen opgeleverd. Ter correctie eiste hy zo wel een geldboete van f 150 subs. 30 dagen als de voorwaardeiyke intrek king van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. De kantonrechter von niste conform. Hond De volgende verdachte, een 43-jari- ge timmerman uit Voorburg, beriep zich eveneens op overmacht. Hij stond terecht omdat hy met zyn auto op de Leidseweg een onverwachte zwenking naar links had gemaakt en vervolgens met een tegenligger in botsing was gekomen. „Myn hond sprong van de achterbank onver wacht tegen my op en ik werd daar door even afgeleid", aldus verklaarde hij de reden van deze zwenking. „Hiervan heeft u niets tegen de poli tie gezegd", ontdekte de kantonrech ter in het proces-verbaal. „Toch is het zo gebeurd", verzekerde verdach te. De officier was van mening, dat hier van overmacht geen sprake kon zyn en een automobilist, die zich by het huidige snelverkeer door zyn hond laat afleiden een levensgevaar- ïyke situatie kan scheppen. Op grond hiervan eiste hy f 100 boete subs. 20 dagen alsmede de voorwaar- delyke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tyd van 6 maan den met een proeftyd van 2 jaar. „Het was toch een kwestie van over macht". hield verdachte tydens zyn laatste woord nog vol. Daar hy als gevolg van de botsing 6 maanden op non-actief was geweest bepleitte hy voorts nog een lagere boete. De kan tonrechter kwam hem iets tegemoet inzake de geldboete en maakte er f 75 subs. 15 dagen van. Wat betreft de voorwaardelyke intrekking van verdachtes rybewys vonniste hy ech ter conform.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3