LEIDSCH DAGBLAD Verhouding tussen Bonn en Cairo verslechterd WILSON waarschuwt tegen een atoomoorlog GRIEP WESTDUITSE AMBASSADEUR BRENGT IN BONN RAPPORT UIT AAN ERHARD Bezoek Ulbrieht groot twistpunt Breuk dreigt Brienenoordforiig open BEWOLKING Prins Bernhard jaagt in Spanje uit naar breidt zicli het Westen Rotterdamse metro veel later gereed INDONESIËRS WERKEN AAN ATOOMBOM Milj' Mijnramp in Lens dertien doden Opgericht T maart 1860 DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 No. 31481 Directeur: El A EL van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassadeur in de V.A.R., dr. Federer is gis- teren van zijn post in Cairo naar Bonn teruggeroepen. Hij zal het kabinet verslag uitbrengen over de besprekingen, die hij met president Nasser heeft gehouden over het omstreden bezoek van de Oostduitse regeringsleider, Ulbrieht aan Cairo. Dit bezoek wordt tegen eind februari verwacht. De regeringswoordvoerder in Bonn liet gisteren duidelijk blijken, dat de kwestie van het bezoek van Ulbrieht aan Nasser hoog wordt opgenomen. Men heeft kennelijk besloten tot een scherpere koers, nadat gebleken was dat het gesprek Nasser—Federer niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. De regeringswoordvoerder liet ook doorschemeren dat het onder deze omstandigheden tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de V.A.R. zou kunnen komen. Nadat Bondskanselier Erhard gisteren de voorzitters van de fracties der drie grote partijen over de situatie had ingelicht, verklaarde de regerings woordvoerder dat een bezoek van XJlbricht aan Egypte „zwaar lie gende veranderingen in de betrek kingen tussen beide landen ten ge volge zal hebben". Hy stond ook uitvoerig stil by de ontwikkelingshulp tot van 795.000.000 DM, die de Bonds republiek aan de VAR. heeft. In mei begint een tweede vijf jarenplan voor de Verenigde Ara bische Republiek. In Bonn werd dui delijk gemaakt, dat door het bezoek van Ulbrieht die officieel als „de aartsvijand van de Duitse eenheid" wordt gebrandmerkt van een tweede vijfjarenplan geen sprake zou zijn. Uit Cairo komt inmiddels het be richt, dat vertegenwoordigers van een Oostduitse handelsdelegatie en de regering der Verenigde Arabische Republiek een kredietovereenkomst geparafeerd hebben, waarin gespro ken wordt over een bedrag van 280 miljoen gulden. Verwacht wordt, dat de komst einde februari formeel kend zal worden. Hallstein-leer Hoewel het bezoek van Ulbrieht aan Cairo niet de erkenning van de D.DE. door Nasser hoeft te beteke nen, zou de Bondsrepubliek gereed moeten zijn zich binnenkort van de Hallstein-leer te gaan bedienen, die van het principe uitgaat dat de Bondsrepubliek geen diplomatieke betrekkingen kan onderhouden met landen, die de DDR. hebben erkend. Hoewel de oppositie tegen deze poli tiek steeds sterker wordt, is deze nog steeds niet officieel ter zijde gescho ven en het zoh als laksheid kunnen worden opgevat, wanneer ze juist in deze crisis-situatie niet werd toege past. De enige uitweg die in het con flict tussen beide landen nog open blijft zou een uitdrukkelijke garantie van president Nasser kunnen zijn, dat het bezoek van Ulbrieht geen consequenties heeft. Met andere woorden dat het niet de diplomatieke erkenning van de D.DJR. betekent. Hoewel wordt ge suggereerd dat Nasser tot het uitno digen van Ulbrieht onder druk van Moskou zou zijn overgegaan, spelen toch ook de grootscheepse wapen leveranties van de Bondsrepubliek aan Israël en het eventuele openen van diplomatieke betrekkingen tus sen Bonn en Jeruzalem een grote rol. Hoewel de Bondsregering er op uit is in het Nabije Oosten de kool en de geit te sparen wordt het nu gedwon gen zich openlijk hetzij voor Israël hetzij voor de Arabische wereld uit te spreken. Zy loopt daarbü ook nog de kans tussen twee stoelen terecht te komen. Ofschoon het thema der wa penleveranties zo'n belangryke rol speelt by de acties van president Nasser, heeft de regering-Erhard tot nu toe niet openlijk erkend tot e: sprake is van Duitse wapenleveran ties aan Israël. Tot deze leveranties tot een bedrag van 320.000.000 DM werd echter in maart 1960 door de toenmalige Israëlitische minister president, Ben Goerion, en oud- Bondskanselier Adenauer besloten, toen beide staatslieden elkaar in New York ontmoetten. Het weekblad „Der Spiegel" wist te melden, dat tot nu toe voor 200.000.000 DM wapens en uitrustings stukken van de Bundeswehr in Haifa aan land zyn gezet. Behalve anti tankwapens, pionier- en radioappa ratuur leverde de Bondsrepubliek volgens het blad ook nog 200 Ameri kaanse tanks, 5 Duitse snelboten en een aantal gevechtsvliegtuigen. Ook zou er sprake zijn van de levering van de formidabele 40-tons luipaard tanks en van een onderzeeboot. Het is een publiek geheim dat Bondskanselier Erhard en minister president Esjkol elkaar nog dit voor jaar in Zwitserland zullen ontmoe ten. De wapenleveranties aan Israël vinden niet overal in de Bondsrepu bliek evenveel by val. De voorzitter van de Bondsdag, dr. Gerstemaier sprak weken geleden al als zyn me- WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend droog weer met bin- nendryvende wolkenvelden en plaatseiyk mist. Zwakke vera nder - ïyke wind, maar in het noorden van het land matige noordwesteiyke wind. Vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst, morgenmid dag temperaturen over het algemeen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11,15 uur). 3 FEBRUARI Zon op: 8,17 uur; onder: 17,31 uur. Maan op: 9,32 uur; onder: 19.21 u. Hoogwater in Katwyk te 4,36 urn en 16,44 uur. te 0,26 uur en 12,42 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) ning uit, dat de Bondsrepubliek een embargo op leveranties naar het ge hele Midden-Oosten zou moeten af kondigen. Alleen deze maatregel zou de Duitse politiek in dit gebied voor een debacle kunnen behoeden. Geheimhouding De regering-Johnson bewaart een strikte geheimhouding over haar rol in de verkoop van Westduitse wapens aan Israël. De verkoop van moderne wapens ter waarde van 80 miljoen dollar aan Israël werd tien dagen geleden mee gedeeld uit Bonn. De wapens, aldus de berichten, omvatten Amerikaanse tanks, die aan West-Duitsland ver kocht werden onder voorwaarde dat Amerikaanse goedkeuring vereist was wanneer Bonn ze opnieuw wilde ver kopen. In berichten uit Bonn werd gezegd, dat goedkeuring verkregen was van Washington de wapens te verkopen. Prins Bernhard is voor een parti culier bezoek gisteren per vliegtuig in Madrid aangekomen. Hy zal aan een jachtparty deelnemen. De prins heeft reeds diverse malen gejaagd in Span je. Op het vliegveld werd hy ontvan gen door ambassadeur W. E. van Panhuys, met wie hij in een auto van de ambassade het vliegveld verliet. De prins reed rechtstreeks van het vliegveld naar het huis van zijn dochter Irene en haar echtgenoot. Het jonge paar wachtte hem daar. Waarschynlijk zal de prins een week in Spanje blyven. Tot nu toe goedaardig (Van onze R'damse correspondent). De a-griepepidemie in Rusland breidt zich uit naar het westen. Het ijzeren gordijn houdt de ziek te nog wat tegen, maar in Polen en Oost-Duitsland komt de ziekte al wél voor. In Nederland wordt er rekening mee gehouden, dat de griep ook ons land zal bereiken, maar ver ontrust is men in geneeskundige kringen niet. Juist gisteren, aldus dr. L. Burema, directeur van de Rotterdamse ge neeskundige en gezondneidsdienst, is het. zeker geworden, dat de ziekte wordt veroorzaakt door het a2-virus Dit type griep is al eerder hier ge weest en omdat het beloop tot dus verre goedaardig lykt, acht. men geen specjale maatregelen noodzakelyk. Vooral ook, omdat dit virus is ver werkt in het influenza-vaccin, dat door de farmaceutische industrie wordt gemaakt. Met dit vaccin kan iedereen zich elke winter laten clneren. Op medische indicatie goeden de ziekenfondsen zelfs deze vaccinatie. By de gemeentebedrijven in Rotterdam stelt men elke herfst het personeel in de gelegenheid zich tegen griep te laten vaccineren. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. (Van onze Londense correspondent) Ondanks het feit, dat de ne gen liberalen hebben besloten zich hedenavond bij het Lager huisdebat over Wilsons eerste „honderd dagen" zich van stem ming te zullen onthouden over een conservatieve motie van wan trouwen, zal de Britse regering zo goed als zeker kunnen reke nen op een overwinning met minstens 17 stemmen, dankzij het feit dat vijf Toryzetels op bruarJ a.s. niet zal zijn verminderd, het ogenblik onbezet zijn. De liberale fractie noemde de con servatieve motie „onwaarachtig poli tiek schaduwboksen". De liberalen verklaren verder dat het publiek dan genoeg heeft van de kunst matige verkiezingsatmosfeer, die de Tories sinds hun nederlaag in okto ber hebben proberen te bestendigen. Bovendien zyn de liberalen het eens Labour, dat de conservatieven de blaam treft voor de situatie welke door de Labourregering is geerfd. Maar de liberalen beschuldigen de Labourregering ervan dat deze de Sir Winston Church ills ziekte overlyden hebben de benarde labour regering na de catastrofe van Ley- ton waar Gordon Walker werd ver slagen een welkome adempauze ge geven. Nu wordt zy gesterkt door de aan zienlijke verbetering van het pond sterling en de steun in de rug door de verklaring van de Amerikaanse minister van Financiën Dillon, dat Engelands onmiddelyke economische crisis voorby is. Premier Wilson verklaarde gister avond in een televisie interview, dat de Britse economie na lange stilstand thans weer begint op te leven. Hy was ook optimistisch op grond van de toeneming van de kapitaalsbeleggin gen. Wilson beloofde nogmaals dat de tydelyke 15 procent extra-toe slag op de invoerrechten zo spoedig mogelyk uit de wereld moet wor den geholpen. Zoals men weet héb ben Engelands partners in de Europe se Vryhandelsassociatie (EVA) ge dreigd met vergeldingsmaatregelen indien de extra-heffing tegen 22 fe bruari a.s. niet zal zyn verminderd. Wilson zei verder, dat een wereld oorlog met atoomwapens onvermy- dclijk is als oostelyke landen gaan streven naar nucleaire onafhankeiyk De dag van gisteren was voor autorydend Rotterdam er één om hardtoeterend door de stad te ryden: er staan geen files meer voor de Willemsbrug en men kan zonder lijdzaam wach- r door de tunnel. De door Koningin Juliana ge opende Brienenoordbrug bewees gisteren, nauwelijks een uur na de ingebruikneming, al ondub belzinnig haar waarde. Al in het allereerste spitsuur, dat de nieu we brug te venverken kreeg, trok de derde oeververbinding over de Nieuwe Maas moeiteloos zoveel verkeer aan, dat van filevorming op de zuidelyke welijks sprake v vier uur op de knop, die het me chanisme in beweging bracht, waardoor de beide vijftig meter lange klappen in precies VA mi nuut omlaag gingen. Daarna wandelde het uitgebreide offi ciële gezelschap, met aan het hoofd de vorstin, over de brug weldra gevolgd door bussen me' ministers, kam erleden, staten leden, gemeenteraadsleden, inge nieurs en vele anderen. De foto toont de Koningin, di vergezeld van minister Va Aartsen (Verkeer en Waterstaat en mr. J. Klaasesz (links), com missaris der Koningin in Zuid Holland, over de door haar open gestelde brug wandelt. (Van onze Rotterdamse correspondent) Ook het Rotterdams openbaar vervoer zal zijn tol moeten be talen aan de huidige investe- ngsbeperking. De doortrekking van lyn 5 naar Schiebroek, waarvoor de bouw van viaduct over GordeJweg, Noor derkanaal en Rotterdamse Ruit nodig is, ligt voorlopig in de yskast. Het is by na tragisch feit, omdat deze grootscheepse uitbreiding van het lynennet op de rechter Maasoever de toetssteen is voor de wyze, waarop Rotterdam in de toekomst en voor de toekomst het openbaar vervoer gaat aanpakken. Even triest voor Rotterdam Is het feit, dat er een tot anderhalf jaar vertraging zal ontstaan in de bouw van de metro. De bouw van tunnel buis, stations en viaduct ls aanbe steed en zal wel op tyd gereedkomen. De R.E.T., die rails, stroomrail, slg- nalisering en verdere technische outillage moet aanleggen, ontbreekt het echter aan geld om de bestellin gen te kunnen doen. Zo krygen we in 1967 een kale betonnen metro zonder rails om erin te ryden. Eind 1967 begin '68 wordt nu een tot anderhalf jaar later Wilson werd gevraagd heeft besloten ten oosten van Suez Engelse bommenwerpers te houden en in zyn verkiezingsprogramma heeft beloofd dat Engeland zal afzien van onalhankelyke nucleaire macht. Hy antwoordde: „de kracht van ons land zal afhangen van onze rol in de Wereld en niet in Europa alleen". ,.Wy zyn nu geconfronteerd met het Chinese kernwapen. Er zyn niet- kernmogendheden, waaronder India, die daartegen enkele garanties willen en anders zullen wy over niet al te lange tyd zien dat India, Pakistan en ahe landen in Azië en misschien ook Indonesië en landen in het Mid den-Oosten atoommogendheden wor den. Als dit gebeurt, is een wereld oorlog met kernwapens onvermyde- ïyk. Daarom geven wy dit jaar de meeste prioriteit aan samenwerking met onze bondgenoten voor het scheppen van een macht die niet- atoommogendheden beschermt tegen de dreiging van de Chinese bom' Een hoge Indonesische legerofficier heeft onthuld, dat er ongeveer twee honderd geleerden werken aan de eerste Indonesische atoombom. Bri gade-generaal Hartono, de chef van het arsenaal van het leger, beloofde in een verklaring voor het officiële Indonesische persbureau Antara, een „verrassing" wat betreft het A-bom- project by de viering van de dag van de strijdkrachten in oktober. Hartono ging daar niet verder op in. In december vorig jaar zei hy dat Indonesië in 1965 zyn eerste atoom bom tot ontploffing zou kunnen brengen. Hy zei ook dat Indonesië dit jaar geleide raketten zal produ ceren „waarvan de vernietigings kracht groter is dan van de raketten tn andere landen". Indonesië heeft een atoomreactor In Bandoeng, die met Amerikaanse hulp is gebouwd. Een andere reactor ls nu met Russische hulp in aanbouw in Serpong, 65 kilometer ten zuid westen van Djakarta. Beide reactors zouden voor vreedzaam gebruik zyn. In verband met de heersende A-griep bedient het personeel in de Moskouse hotels met witte doeken voor de mond teneinde de besmettingskansen zo gering mogelijk te maken. oenen De Aziatische griep, zoals de naam officieel luidt, houdt reeds drie we ken lang miljoenen Russen in bed. Gelukkig toont de griep zich goed aardig, want ondanks de drie mil joen zieken werd tot nu toe geen enkele dode gemeld. In Leningrad en Moskou zyn vele scholen en win kels gesloten om uitbreiding van de griep tegen te gaan. Ook heeft men de bevolking de raad gegeven hun woningen goed schoon te houden en zichzelf goed te wassen. De laatste grote griedepidemie in Nederland was in oktober 1957. Meestal heerst deze griep in februari. Destyds waren er twee drie mil joen Nederlanders ziek. Naar schat ting overleden toen 225, meest oudere Dertien mynwerkers zyn om het leven gekomen en acht anderen wor den vermist na een gasontploffing in een myn in de nabyheid van de Franse plaats Lens. De stoffeiyke resten van zes mynwerkers werden door reddingsploegen, die terstond in de myn afdaalden, al vlug ontdekt. Na verloop van enige tyd vond men in de puin nog zeven lichamen. Het zoeken naar de vermisten wordt in verhoogd tempo voortgezet. De ontploffing had plaats 715 me ter onder de grond. Als zy zich enkele uren later had voorgedaan, zouden zek<r 200 mynwerkers beneden zyn geweest; nu waren er eenentwintig. Voor deskundigen is het een raad sel hoe de explosie zich heeft kun nen voordoen. De myn is namelyk uitgerust met een zeer moderne in stallatie ter bepaling van het myn- gasgehalte. Op twaalf punten wordt automatisch het percentage om de v(if minuten vastgesteld Toen het ongeluk gebeurde, wees het appa raat 0,35 procent aan. Ontploffings gevaar bestaat pas by vier procent, terwyi by een percentage van een tot anderhalf de myn al moet wor den ontruimd. (§üct QUt'euws Uit het Leidsch Dagblad van 3 Februarij 1865: J Te Parijs wordt dezer da- f gen de algemeene aandacht getrokken door een reusach tige Engelschman, die door de straten wandelt. Hij is 3 Nederl. ellen lang en gezet naar evenredigheid. In de Ardennen drong de zer dagen een wolf in de wo ning eener boerin, greep een in de wieg liggend kind en verdween. Op het hulpgeroep van de moeder konden 3 mannen na hevigen strijd het kind bevrijden: het was slechts licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1