Reizen is fascinerend ndia inspireerde Mare Bolian tot beeldschone creaties Prinses Beatrix: MODE UIT PARIJS Redelijke kansLeidse teams bekertoernooi Pp<rencht 1 maart 1860 Vrij<lag 29 januari 196g Vijfde bUd no. 31478 let genoegen terug naar de West [Binnenkort vertrekt Prinses Bea- nx voor de tweede keer naar Suri- Ame en de Nederlandse Antillen. Koe ze dat vindt? Geweldig 1,Heerlijk gewoon om terug te gaan h iedereen weer te zien. Indertijd, 1958, was het mijn eerste grote is. Nog maar zelden heb ik zoveel leerd als in die maand daar. Alles a even nieuw voor me en al had ik e wel vrij goed voorbereid op wat er zou vinden, de sfeer kan nie- and Je vertellenDe enorme wisseling van de bevolkingsgroe- in, elk met hun eigen cultuur, is ts fascinerends. Ik vond het onge- ifelijk de moeite waard". Prinses Beatrix in gesprek met president Kennedy, een onder houd waaraan zij de dierbaarste herinneringen bewaart. „Ik heb de hele wereld met hem doorge sproken Nu de eerste kennismaking, die voornamelijk bestond uit het absor beren en trachten te verwerken van alles wat ze zag, achter de rug is, verheugt Prinses Beatrix zich er heel erg op om terug te gaan. Ze wil dolgraag zien wat er in beide landen in de afgelopen jaren is veranderd en opgebouwd. Verder staan er voor 1965 geen grote reisplannen op stapel. Ook niet naar Azië. „Ik zou het heerlijk vin den", zegt de Prinses, „maar je moet natuurlijk ook uitgenodigd worden voor zo'n reis: die bedenk ik echt niet zelf. Over het algemeen komt een buitenlands bezoek voort uit een ver zoek van de desbetreffende landen of van de Nederlandse regering". De Prinses houdt van reizen, om dat het haar dwingt, zich te verdie pen in allerlei zaken waar ze nor maal niet aan toe zou komen, in mensen, godsdiensten, filosofieën en de politiek en het bestuur van vreem de landen. Voor zij aan zo'n bezoek begint, verdiept ze zich grondig in alles wat haar te wachten staat: „Je kunt soms vermijden mensen aan stoot te geven of te kwetsen als je kleine dingen weet en het is altijd leuk om de reacties te zien als ze merken dat je je best hebt gedaan om hun gewoontes te leren kennen". Haar reis naar Azië heeft, de Prin ses bijvoorbeeld drie maanden voor bereid door lessen te nemen van ver schillende mensen die haar iets kon den vertellen over de anthropologic, de cultuur, de sociale en economi sche structuur, de geschiedenis en het gedragspatroon in de landen die zij ging bezoeken. Ze houdt foto-al bums bij van al haar reizen om er la ter nog eens van te kunnen nage nieten. „Hele wereld" doorgepraat met Kennedy Heel bijzondere herinneringen heeft Prinses Beatrix aan het parti culiere bezoek dat ze in 1963 aan de Verenigde Staten bracht en met na me aan de lunch met president Kennedy. „Het bleef beslist niet bjj een be leef dheidggesprek je. Ik heb maar heel weinig mensen ontmoet met wie Ik direct zo fyn contact had. Van mijn kant probeer ik altijd wel zo snel mogelijk door het koetjes en kalfjesstadium van een gesprek heen te breken (Het is zonde om je tijd daarmee te verknoeien als je bijzon der interessante mensen ontmoet) en dat is lang niet altijd gemakkelijk. Maar met president Kennedy heb ik geloof ik de hele wereld afgepraat!" Tokio Met een al even spontaan enthou siasme vertelt ze dan over haar er varingen op de Olympische Spelen in Tokio. Ze heeft er alle Nederlandse deelnemers gezien, ze heeft ze bijna allemaal gesproken en ze heeft anders dan bijzoorbeeld in Rome waar ze vooral naar de finales keek de spelen dit keer helemaal vanuit de Nederlandse ploeg gevolgd. „En dat was in dit geval bijzonder gun stig, want ze waren zo goed. Ik vond het ook eigenlijk veel leuker zo. want je kreeg op deze manier het prettige gevoel dat je meedeed en er helemaal inzat, je hoorde alle verhalen en je voelde alle spanningen het zijn werkelijk tien opwindende dagen ge weest". Voor de prestaties van Anton Gee- sink heeft de Prinses niets dan lof, maar toch wil ze vooral ook niet onderschatten wat al die anderen ge daan en hebben opgebracht aan doorzettingsvermogen en zelfdisci pline: „Dat leer je pas goed zien in de uiteindelijke spanning". Hobby's De films die de Prinses in Tokio heeft gemaakt, noemt ze heel be scheiden amateuristische herinne- ringsdocumentatie: „Ik kan het niet goed en ik heb geen tijd om het ce leren". Ook aan haar andere hob by's komt ze weinig toe. Wel hoopt ze, als het atelier klaar is dat in een van de bijgebouwen van haar kasteeltje wordt gebouwd, weer eens te kunnen beginnen met boetseren, tekenen en schilderen. En alweer komt haar bescheidenheid om de hoek kijken als ze zegt: „Ik heb geloof ik geen erg groot talent, maar ik vind het gewoon een heerlijke uiting. Ik maak domweg waar ik voor voel, vooral dieren en figuren. Nee, niet non-figuratief, ik ben vrij con servatief. Kunstuitingen waar de Prinses dol graag naar gaat kijken zijn toneel en ballet.Ze vindt het fijn, dat het ballet in Nederland nu langzamer hand een niveau heeft bereikt dat mee begint te tellen. „Het komt echt boven de impasse uit, het wordt wer kelijk kunst. Ik vind het enig om die vooruitgang te volgen". Meestal gaat Prinses Beatrix „puur privé" naar de schouwburg. Over de houding van het publiek bij derge lijke gelegenheden is ze bijzonder goed te spreken, over die van de pers minder: „De journalisten en fotografen bemoeien zich veel meer met mijn privé-leven dan vroeger. Ik zie daar. zoals laatst met die jacht partij, behalve goeie bedoelingen toch ook wel een stuk ongezonde nieuwsgierigheid in". Ergernis over onbescheiden optreden „Maar denkt u niet dat de Neder landse pers, met name door de ge ruchten die in het buitenland steeds over een eventuele verloving circu leren attent wil blijven „voor het geval dat?" „Ja, natuurlijk. Maar voor het ge val dat" antwoordt ze een beetje heftig „kunnen ze met voortijdige publikaties en gegluur met telelen zen je veel narigheid bezorgen. In andere landen zijn op die manier echt brokken gemaakt. Bij mij ge lukkig niet, maar het is toch abnor maal als iedere eerste kennismaking of vluchtige vriendschap direct als een grote liefde wordt uitgebazuind? Ik heb zelf erg veel vrienden en kennissen, ook in het buitenland, maar het wordt benauwend als iedere vriendschap „liefde" moet zijn". Plotseling lachend voegt ze daaraan toe: „Ik zou het er veel te druk mee krijgen". Lachen doet de Prinses ook maar om de wilde reportage in sommige buitenlandse bladen. In een ervan las ze laatst, dat ze iedere avond haar ophaalbrug ophaalt. „Kostelijk ge woon. En het is niet eens een op haalbrug En dan die figuren met wie je ineens verloofd bent, soms mensen die je van je leven nog nooit heb gezien of die je bij voorkeur niet uit kunt staan!" Moeilijker is het om de zaken maar van de humoristische kan te bekij ken als er werkelijk sprake is van pure sensatielust waarbij iedere echte belangstelling ontbreekt en ook als daarin anderen betrokken worden. „Wanneer iemand zo beleefd is om na een vergadering mij even naar m'n auto te brengen en die ongeluk kige jongen dan wordt lastig geval len met vragen, of zijn ramen wor den met tele-lenzen begluurd zoals is gebeurd dan maakt dat me wel eens woedend". Vrienden overal De tijd die Prinses Beatrix voor haar privé-leven over heeft, besteedt ze eigenlijk helemaal aan vrienden en kennissen. Oude vrienden uit haar school- en studententijd (de leden van haar jaarclub ontmoet ze nog steeds een paar keer per jaar en ze ging ook naar de VVSL-lustrum- feesten) en „nieuwere" vrienden uit de beginperiode van de Europese Werkgroep. Al die vrienden vormen een heel gemêleerd gezelschap. Ze zitten in 't bedrijfsleven, 't jeugdwerk en aan de universiteiten of in dienst en hun po litieke en godsdienstige overtuigingen liggen zo verschillend, dat het er bij onderlinge discussies nogal eens fel aan toe gaat. Een portretopname van onze KROONPRINSES genomen in haar woning. Prinses Beatrix geniet daarvan. Ze praat dolgraag met leeftijdgenoten die midden in hun werk, midden in de maatschappij staan. Ze vindt zelf dat deze confrontatie van ideeën een prachtig tegenwicht vormt voor de contacten met de „mensen aan de top" die zij bij andere gelegenheden zo vaak ontmoet. Aan het slot van het gesprek, dat een goed deel van de middag in be slag nam en waarin de Prinses spon taan en openhartig vertelde over al datgene, dat haar naast haar officiële verplichtingen bezighoudt zei de Prinses lachend: „Het uur van opstaan is het enige vaste punt in mijn dagprogramma". de lente zelf. In zijn rokken kun je de verste en hoogste sprongen maken maar het blijft gracieus. Waterpolonieuws i (Van een speciale medewerkster) PARIJS De naam Dior heeft nog altijd een magische klank. ,1 heeft Marc Bohan, die Christian Dior twee jaar na diens dood 'ivolgde, dan ook gezworen „geen revoluties meer, alleen nog aar evoluties", iedereen hoopt altijd weer op een bombe. On- aktische veranderingen zoals eertijds de New Look, de H-lijn hoe die vondsten dan al niet mocht heten. Maar de bombe blijft te keer uit. Ook deze lentecollectie weer. Wel is Bohans op India inspireerde cocktail- en avondkleding om helemaal stil van te >rden, maar in de grote lijnen voor overdag houdt hij het rustig. Hi,1 grUpt zelfs vrij sterk terug op zijn vorige collectie. Dat is tenminste het geval met de boerinnenrok, die ook nu weer steeds opduikt bij de tailleurs. Staat iets minder uit de stoffen zijn ook lichter maar het idee is hetzelfde: gerimpeld aan de band en by de zoom net onder de knie. De jersey truitjes, die er deze winter op werden gedragen, zyn ver vangen door mouwloze bloesjes met kleine opstaande boordjes, die boven kraagloze jasjes uitkomen. De taille wordt dubbel gemarkeerd: op het jasje en op de band van de rok zit een smal leren ceintuurtje. Er is nog een ander soort tailleur. Dat heeft een kort jasje en een rok, die glad zit op de heupen maar dan uitwaait in plooien. Favoriet dessin: smalle strepen. Soms zitten er in de rok slechts drie plooien, maar die zijn dan asymmetrisch geplaatst. Ook de smalle manteltjes sluiten asymme trisch. De knoopsgaten zijn veelal vervangen door lusjes. Zo ook de jurkjes, die wat modellering en stof betreft precies op het jasje lijken. Bohan heeft veel kraagloze model len in zyn collectie. Brede bolle man tels met mouwen, die een kruising tassen raglan en kimono zijn, geeft hij afstaande cols mee. Zyn kleuren voor dit seizoen zijn beige, maar vooral kanariegeel. Bohan is op zijn best in de mo dellen, die geinspireerd zijn op India. Hij is er kort geleden drie dagen geweest en naar zijn zeggen over rompeld door de gracieuze kleding van de Indiase vrouwen. Het is een vruchtbare reis geworden. Beeld schone creaties zjjn het resultaat, Zyden mantels heel strak om de buste en wijd uitlopend naar de zoom completeerde hij met gedra peerde organza tulbandjes of toques in de vorm van een notedop, die steeds recht op het hoofd staan. Dan weer schaduwen grote canotiers met Roodwollen manteltje met Brandebourgsluiting en splitten achter in het rokgedeelte. Boud- que-model: Dior De sandalen zijn deze zomer van stofhebben dichte tenen en dunne hakjes. Dit model is van Mare Bohan (Dior). Het is van zandkleurig linnen. brede lage randen over het gezicht. De doorzichtige met bloemen be drukte mousseline toiletjes met grote volants aan de zoom stralen ook een en al oosterse luister uit. De kleuren zijn verrukkelijk. Stralend wit, geel, lindegroen of bleke gemêleerde pas- telrinten. Voor het avonduur leeft Bohan zich uit in een collectie schit terende avondtoiletten van mousse line en organza die vaak een nieuwe lengte hebben: tussen kuit en hiel. Lanvin Jules-Frangois Crahay bij Lanvin heeft deze lente zijn strakke, ge beeldhouwde stijl laten varen en zich een soepele vrouwelijke mode voorgesteld. Dat is hem niet goed afgegaan. Hij heeft een frisse wind door zijn collectie willen laten ien. Dat is natuurlijk zyn goed recht. Maar waarom moet dan in hemelsnaam alles fladderen wat fladderen kan? Op zijn tuniekach tige japonnen opzij gespleten gaan losse panden die voor en achter diepe uitspringende plooi hebben, is zijn zelfs alle plooien los, waar door het net lijkt of .1e mannequins bananenrokjes aan hebben. Soms klokken die losse plooitjes wijd uit en worden ze op de zoom vastgeknoopt. Het is verwarrend en niet mooi. Ook bij de smalle jasjes diezelfde flad derende panden. Wel heel leuk zijn de hoeden: platte pannekoeken van stro, die schuin op het oor staan of verruk kelijke hoeden, a la My fair lady met voiles en corsages opgesmukt. De mantels zijn van smal op de buste en klokkend naar de zoom. De avond is bij Crahay in grote stijl. Alles heeft de ruimte. De mantels met hun geweldige capemouwen, ja ponnen met hun flamingoachtige slepen. Nina Ricci Gerard Pipart van het huis Nina Ricci heeft de vrouwlykste en be- weeglykste collectie van heel Parijs. Zijn mode is lichtvoelig en blij a?s De rokken van zijn tailleurs heb ben een schorteffect, ze zijn opzij heel diep gespleten en hebben van achteren een diepe loopplooi. De jasjes erop hebben lang effect door dat ei* een dwarsnaad laag onder de taille loopt. Zyn jassen smal op de buste en in de schouders waaien bijna allemaal klokkend uit. Details uit deze collectie om te ont houden: de gedrapeerde zijde sjer pen in dezelfde kleuren als de blou ses van de tailleurs, de anjer of ca melia die vastgespeld is op de schou der of in het haar te steken, het smalle leren ceintuurtje dat de taille markeert. Ook in deze collectie is weer veel marineblauw te vinden. Een model heeft het publiek ge schokt: een wijde cape op een ge drapeerde mousseline b.h. die het middenrif bloot laat en een bijgaan de lange soepele rok. Van het huis Dior is dit pakje voor een moderne pierrede. On der het zwarte piquetailleur een doorzichtige geplisseerde blouse met dubbele kraag. De Leidse teams hebben het dit jaar by de loting voor de waterpolo- wedstrijden om de KNZB-beker niet al te slecht getroffen. Zo zullen de ploegen van De Zyl, De Sleutelstad en de LZC zich zeker één ronde verder kunnen spelen, terwijl ook de dames van De Sleutelstad en de Golfbrekers de eerste ronde gemak kelijk kunnen overleven. Vooral de Leidsche Zwemclub heeft deze keer een vriendelijk knip oogje van Vrouwe Fortuna gehad. De verzwakte ploeg van voorzitter Van der Reijden moet dooi- de slech te resultaten in de wintercompetitie wel in de derde ronde al in het water komen, maar de vierde-klasser, die zij daarin ontmoet, zal weinig moei lijkheden opleveren. Wanneer de Leidenaars erin slagen de vierde ronde tegen de winnaar van HPC 't Gooi te overleven, ligt de weg naar de achtste finales open. (Voor de vijfde ronde zijn zij vrijgeloot). Ook •in die zevende ronde heeft de LZC het nog lang niet zo slecht getroffen. Temeer, omdat de Leidenaars na een overwinning in de halve eind strijd belanden. Want voor de kwart finales is er opnieuw vrijgeloot De Sleutelstad is niet zo fortuin lijk geweest. Goed, in de tweede ronde zal het Amsterdamse De Dol fijn wel worden verslagen, maar de volgende omloop stuiten de Leide naars op de sterke Rotterdam- reserves, van welke ploeg in de win tercompetitie kansloos met 0—4 werd verloren. Voor De Zijl ziet alles er roos kleuriger uit. De Kooiclub zal waar schijnlijk door een overwinning van Neptunus Zaandam op net Haarlemse DWR in de tweede bekerronde moeten uitkomen. Een zege op het zwakke Wilskracht opent echter de deur naar de derde ronde en daarin zullen de Leidenaars het tegen een ploeg uit de vierde klasse moeten opnemen. In de vierde ronde komt voor De Zijl dan de „beker- i dood" door een nederlaag tegen De Robben of GZC. De Alphense Zwemclub zal zich in de eerste wedstrijd tegen WZC wel weten te handhaven, maar in de tweede ronde tegen het stugge Brandenburg of de Vechtstreek zul len de Alphenaren het niet kunnen redden. De Leidse dames-teams kunnen de eerste ronde overleven. De LGB zal echter na de zege op Nereus 2 of ADZ 2 in de volgende wedstrijd door De Fuuten worden uitgescha keld. Voor De Sleutelstad komt het zekere einde na overwinningen op UZSC en SZC of HPC ln de derde ronde tegen het sterke Zian. Het programma voor deze week luidt: Eerste klasse B: AZPCLZC. Eerste ronde KNZB-beker: UZSC— De Sleutelstad (d)LGB—Nereus 2 of ADZ 2. IJ-TUNNEL kost 66,5 miljoen meer Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen de reeds tot een gezamen lijk bedrag van 141,9 miljoen gulden gevoteerde kredieten ten behoeve van de bouw van de autotunnel onder het IJ en de daarmee samenhangende werken te verhogen met 66,5 miljoen gülden. De tunnel zal worden uitgerust met bedrijf stelevisie, waardoor men in de centrale schakelwachtzaal een over zicht heeft van het gehele tunnel- trace. Via luidsprekers van de aan te leggen geluidsinstallatie in de tun nel zullen aan de automobilisten bJJ stagnaties aanwijzingen kunnen wor den gegeven. In overleg met brandweer en politie wordt verder in de tunnel een alarmsysteem aangelegd. Deze bedrijfstelevisie behoort tot de uit breiding van de technische voorzie ningen van de tunnel, waarvan de kosten geraamd worden op 3.7 mil joen, welke bedrag een onderdeel is van het voltooiingskrediet van 66,5 miljoen, dat B. en W. van Amster dam aan de raad voorstellen be schikbaar te stellen. Onderzoek naar declaraties van burgemeester Tijdens een onderzoek dat de Rijksrecherche enige tyd geleden in stelde, is een zeer sterk vermoeden gerezen, dat de burgemeester van Kortgene, Colijnsplaat en Kats on toelaatbare declaraties zou hebben ingediend. Hij zou, wanneer hij voor meerde re instanties een dienstreis maakte, de onkosten bij al deze instanties volledig hebben gedeclareerd, terwijl hij het bedrag eigenlijk over alle be trokken instanties had moeten ver delen. Hoewel het niet om grote be dragen zou gaan. heeft de officier van Justitie in Middelburg toch een onderzoek gelast.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9